patka.bn
23.10.08,15:46
Ahojte vsetci,

mam trosku problem.

V spolocnosti, ktora prenajima svoje priestory bez DPH (teda neplatcovi DPH) mi nevznikli doposial ziadne vstupy, ktore by som koeficientovala. Fakturu za najom dostanem az na konci obdobia, teda 31.12.2008 - kedze spolocnost je platca DPH, predpokladam, ze najomne bude fakturovane na konci roka s DPH. Kedze spolocnost dalej prenajima uz prenajaty priestor, fakturuje neplatcom bez DPH. Teraz ten problem. Toto vsetko je od zaciatku tohto roku, teda roku 2008 a kedze som z otazky koeficientu trosku domotana, prosim o informaciu. Doteraz som nekoeficientovala vstupy, lebo ide o priestor, kam majitelia chodia denne, maju to blizko svojich kancelarii, teda vstupy (PHM auto, telefony, resp. nejake ostatne naklady) na tento prenajom som nekoeficientovala. A mam teraz problem - mala som nahlasit koeficient aj napriek tomu, ze nemam vstupy na kratenie koeficientom? Ak ano, co teraz, ked som to doposial neurobila? Mam obavu, ze som urobila dost velky problem, aj ked som si to doposial vykladala tak, ze je to ok.

Fuuu, dnes mam velmi zly den, ale popravde, viem, ze tieto komplikacie su moj problem. Teda teraz prosim o radu ako to co najschodnejsie vyriesit a neplatit nejake pokuty. Resp. co mi hrozi tym, ze neskoro nahlasim koeficient? A ako ho vlastne teraz nahlasit, ked uz je aj tak zase pred DPH. :eek:

Dakujem. :o
patka.bn
23.10.08,15:16
Prosim, prosim, neporadite mi? Dakujem.
kucyo
23.10.08,16:25
dobry vecer-nepotesim-neporadim-ale snad "rozprudim"debatu"ohladne "KOEFICIENTU"-nikde na porade som nenasla "debatu"k tejto teme a tiez som zufala z nedostatku informacii:napr:kam dat-mesacny platca DPH-rozdiel z mozneho odpoctu DPH a po prepocitani koeficientom?-myslim rozdiel pocas roka-nie po rocnom vysporiadani????poradi niekto?alebo aspon odkaz na literatutu....prosim
azla
23.10.08,16:53
dobry vecer-nepotesim-neporadim-ale snad "rozprudim"debatu"ohladne "KOEFICIENTU"-nikde na porade som nenasla "debatu"k tejto teme a tiez som zufala z nedostatku informacii:napr:kam dat-mesacny platca DPH-rozdiel z mozneho odpoctu DPH a po prepocitani koeficientom?-myslim rozdiel pocas roka-nie po rocnom vysporiadani????poradi niekto?alebo aspon odkaz na literatutu....prosim

UCTO:
Dph na ktorú nie je nárok naúčtuješ na účet 548 AE ;

DAN Z PRIJMOV:

Zákon o dani z príjmov
§ 19, odst.3

(3) Daňovými výdavkami sú aj
...
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

6) je odvolávka na zákon o Dph
azla
23.10.08,17:14
A mam teraz problem - mala som nahlasit koeficient aj napriek tomu, ze nemam vstupy na kratenie koeficientom? Ak ano, co teraz, ked som to doposial neurobila? Mam obavu, ze som urobila dost velky problem, aj ked som si to doposial vykladala tak, ze je to ok.

Fuuu, dnes mam velmi zly den, ale popravde, viem, ze tieto komplikacie su moj problem. Teda teraz prosim o radu ako to co najschodnejsie vyriesit a neplatit nejake pokuty. Resp. co mi hrozi tym, ze neskoro nahlasim koeficient? A ako ho vlastne teraz nahlasit, ked uz je aj tak zase pred DPH. :eek:

Dakujem. :o
§ 50
Pomerné odpočítanie dane

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

Domnievam sa, že by si nemala mať problém, lebo si nepotrebovala použiť koeficient. (tak to vidíš ).
Ak je pravda, že nemáš nič na vstupe na krátenie, tak daň si si odpočítavala správne.
Ak by si mala dohodnutý koeficient trebars 0,9 a ak na vstupe by si nemala nič označené na krátenie, tak dopad koeficientu na odpočet dane by bol nulový.



Zašla by som za správcom dane teraz , dohodla nejaký predbežný koeficient,
ktorý by si používala (ak by si náhodou mala niečo na vstupe na krátenie).

Aby bola Dph správne vypočítana, je potrebné mať správny koeficient (najprv stačí odhad, potom výpočet), ale nie menej dôležité je správne označiť vstupy na krátenie.
Kto používa koeficient a má rôznorodú a rozsiahlejšiu činnosť uzná, že nie je to najjednoduchšia činnosť.:D
patka.bn
24.10.08,06:08
U mna je to trosku komplikovanejsie. Prenajimaju sa priestory, ktore su vlastne blizko sidla spolocnosti (prenajimaju sa iba bez DPH), teda kratit PHM, resp. telefony je podla mna nerealne, kedze su naozaj od seba (teda prenajimane priestory od majitela priestorov) na skok. Urcite nepouzivaju automobil na dopravovanie sa 500 m a tiez nie je realne, ze si vyvolavaju, kedze su blizko seba (a naozaj to ani nerobia). Zaroven dalsie vstupy suvisia s cinnostou, ktora je dalsim predmetom cinnosti spolocnosti, teda tieto vstupy som nekratila.

Teraz moja uvaha: Kedze na vstupe nemam ziadne veci, ktore by suviseli aj s prenajmom aj s ostatnymi cinnostami, vstup som nekratila, ale zaroven som podla mna ani nemala preco.

Ale zaroven - prosim aky ma dopad neoznamenie koeficientu? Su tam pokuty? Danova kontrola?

Mam trochu stres z toho, ze som to opomenula, ale kedze clovek sa stale uci, tak som aspon teraz ostrazitejsia.:o

Prajem vsetkym pekny novy den.
Kája.
25.10.08,15:13
Prosím o radu, v januári som uskutočnila oslobodené plnenia a vyplynula mi povinnosť koeficientu, ktorý som si odsúhlasila so správcom dane. Na vstupe som krátila spoločné dodávky (nájom, telefón......), od januára nemám žiadne oslobodené plnenia musím pokračovať pri krátení dodávok (telefón, nájom.....)? Za pomoc ďakujem
azla
26.10.08,13:06
Ak prijaté zdaniteľné plnenia slúžili výlučne na uskutočňovanie zdaňovaných plnení, nie je dôvod ich označovať na krátenie. V takom prípade je nárok v plnej výške.
Kája.
26.10.08,13:23
Neviem ako sa mám na to pozerať, ide o to firma nakupuje a predáva tovar, ale aj staršie byty. Z predaja bytov nám vznikla povinnosť koeficientu. Ale od 2 štvrťroku žiadny byt nepredala - nemala oslobodené plnenie. Ale naďalej sa snaží kúpiť ďalšie byty a na to využíva aj kanceláriu aj telefón a tu som si nie istá či je plný nárok na odpočet alebo krátiť koeficientom.