Luna
16.05.05,09:13
Teraz sa konateľ spoločnosti pýtal,či niečo viem o tom,že od 1.6.2005 má konateľ spoloč.zodpovedať svojim osobným majetkom za dlhy s.r.o. Viete niečo o tom, vraj to už vyšlov Z.z.
zuzana
16.05.05,10:50
To máš odkiaľ???? :confused:
Paula
16.05.05,10:52
má to od šéfa :) , ale asi to bude zaujímať mnohých, ak je to pravda......
Luna
16.05.05,10:57
Veď to, že s tým prišiel majiteľ,že mu to nejaký právnik povedal medzi rečou,keď riešili iný problém.Ja o tom nič neviem preto sa Vás pýtam.
Dada1
14.07.05,07:00
Ahojte... je na tom niečo, náš právnik mi o tomto priniesol komentár, tu je:

S.r.o. zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojim majetkom. Spoločník za záväzky spoločnosti nezodpovedá, ručí však do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v OR. Základný rozdiel medzi zodpovednosťou a ručením je ten, že veriteľ sa môže domáhať splnenia záväzku od ručiteľa, ktorým je v danom prípade spoločník až vtedy, ak spoločnosť, ktorá nesie primárnu zodpovednosť, nesplnila svoj splatný záväzok v primeranom čase po tom, čo ju veriteľ na jeho splnenie písomne vyzval. Vo vzťahu ku konateľovi ten za záväzky spoločnosti nezodpovedá ani neručí.
Konateľ spol. predovšetkým rozhoduje o obchodnom vedení spoločnosti a koná v mene spoločnosti voči tretím osobám. Všeobecná povinnosť ukladá konateľom vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou, v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Zároveň je konateľ povinný zabezpečiť riadne vedenie účtovníctva.
Zodpovednosť konateľa je naviazaná na porušenie jeho povinností. Konateľ v prípade porušenia zákonných, resp. zmluvných povinností vo vzťahu k spoločnosti zodpovedá za škodu, ktorá tým spoločnosti príp. tretím osobám vznikne.
Nárok na náhradu škody voči konateľovi môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. V prípade, ak bol na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľovi správca konkurznej podstaty.

Viem, že je to trošku dlhšie, ale nechcela som vlastnými slovami. Ešte k tomu konateľovi... náš právnik splietal niečo o tom, že konateľ sa pred súdom obháji, že nebolo v jeho úmysle podnikať proti spoločnosti (ako napr. uprednostňovanie veriteľ - bežná záležitosť v reale nesplniteľná, čiže obhájiteľná). A vraj prípadov, v ktorých obvinili konateľa je veeeeľmi málo (min. rok jeden) :)

Krásny deň prajem všetkým
petka11
29.05.06,13:42
Ahojte,

moze mi prosim niekto potvrdit predchadzajuce tvrdenie? Niekde som sa totizto docitala, ze spolocnost, pokial ma dlh voci s.r.o., moze obist tuto s.r.o cku a ziadat jeho splatenie priamo od konatela. A taktiez, ze konatel sa takejto zodpovednosti zbavit nemoze. Da sa aspon poistit?
Ak ani to nie, znamena to, ze v podstate hocikto kto bude mat dlh voci spolocnosti, v ktorej som konatelom moze siahnut na moj osobny majetok?

Dakujem velmi pekne, hladam na internete dost dlho a este stale nemam v tom uplne jasno.

Petra
josh
30.05.06,04:01
Nestotoznujem sa tu ani s jednym nazorom. Spolocnik nezodpoveda a podla mna ani neruci za dlhy spolocnosti absolutne v ziadnom rozsahu (s vynimkou nesplateneho vkladu). Za dlhy zodpoveda iba spolocnost. A to iste plati o konatelovi.
Samozrejme konatel sa nemoze vyhnut trestnej zodpovednosti pri krateni dane alebo davok do socialnej poistovne. A pri podobnych zalezitostiach.
elli
30.05.06,05:33
Konatel podla noveho konkurzneho zakona zodpoveda aj vtedy, ak nesplni svoju povinnost dat VCAS navrh na vyhlasenie konkurzu na majetok spolocnosti.
Peterka
30.05.06,07:56
Nestotoznujem sa tu ani s jednym nazorom. Spolocnik nezodpoveda a podla mna ani neruci za dlhy spolocnosti absolutne v ziadnom rozsahu (s vynimkou nesplateneho vkladu). Za dlhy zodpoveda iba spolocnost. A to iste plati o konatelovi.
Samozrejme konatel sa nemoze vyhnut trestnej zodpovednosti pri krateni dane alebo davok do socialnej poistovne. A pri podobnych zalezitostiach.
(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že
a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.
(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.
(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.
(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
Zoltán Kovács
30.05.06,11:40
Peterka, prosím ťa môžeš uviesť zákon, z ktorého je tento citát. Zaujíma ma to, totiž rozmýšľam o založení s.r.o..Jeden majiteľ - konateľ. Ak je to tak, potom zodpovednosť za vzniknuté škody je podobné ako u SZČO, že ručí celým svojím majetkom (aj súkromným).
ayya
30.05.06,12:31
Peterka, prosím ťa môžeš uviesť zákon, z ktorého je tento citát. Zaujíma ma to, totiž rozmýšľam o založení s.r.o..Jeden majiteľ - konateľ. Ak je to tak, potom zodpovednosť za vzniknuté škody je podobné ako u SZČO, že ručí celým svojím majetkom (aj súkromným).

nie som Peterka, ale tiez toto nahodou viem :) je to obchodny zakonnik (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html), § 135a - tak nech necakas ;)
ayya
30.05.06,12:34
Nestotoznujem sa tu ani s jednym nazorom. Spolocnik nezodpoveda a podla mna ani neruci za dlhy spolocnosti absolutne v ziadnom rozsahu (s vynimkou nesplateneho vkladu). Za dlhy zodpoveda iba spolocnost. A to iste plati o konatelovi.
Samozrejme konatel sa nemoze vyhnut trestnej zodpovednosti pri krateni dane alebo davok do socialnej poistovne. A pri podobnych zalezitostiach.

zial, mas pravdu iba v tej casti ... ze spolocnik ak splati cely svoj podiel na ZI tak uz za spolocnost nicim neruci ;)
Zoltán Kovács
30.05.06,13:01
nie som Peterka, ale tiez toto nahodou viem :) je to obchodny zakonnik (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html), § 135a - tak nech necakas ;)

ĎAKUJEM!!!
ayya
30.05.06,15:38
ĎAKUJEM!!!

nemas fakt za co dakovat :)
pred par dnami sa tu niekde o tom istom hovorilo (ak mas zaujem, daj si vyhladat) ;) obchodny zakonnik som si pamatala + tych 7 sekund cez ctrl+f ... nestoji za rec :D
josh
31.05.06,08:27
Otazka ale nebola polozena ohladne zodpovednosti za skody, ktore vznikli spolocnosti (prip. veritelom) ale za zodpovednost za dlhy. A za tie podla mna konatel nezodpoveda.
ezexyel
01.06.06,07:53
sakra, ved je to tam jasne napisane.. konatel nezodpoveda za dlhy spolocnosti, ale za skodu, ktoru jej sposobi porusenim svopjich povinnosti....