majkabš
23.10.08,17:50
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či sa dajú tuzemské cestovné náhrady zamestnancov vyplácať priamo v mzde, nie v hotovosti. Zamestnanec by na páske videl sumu kt. dostane spolu so mzdou na účet.
Tweety
23.10.08,15:53
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či sa dajú tuzemské cestovné náhrady zamestnancov vyplácať priamo v mzde, nie v hotovosti. Zamestnanec by na páske videl sumu kt. dostane spolu so mzdou na účet.
Mzda je mzda a preplatenie príkazu by tam nemalo byť. Predsa cesťák môžeš preplatiť bezhotovostne aj mimo mzdy.
majkabš
23.10.08,16:06
Ano, myslela som, že zamestnancom sa cest.náhrady nebudú vyplácať v hotovosti, ale za predchadzajúci mesiac dozadu v mzde.Napr za okt. ich budú mať vyplatené v mzde za okt. v novembri. Ide o to ze vzhladom na velky pocet zamestnancov vzrastajú nároky na prácu s pokladňou.
DanielaSL
23.10.08,16:10
My sme spolu s výplatou vyplatili našim zamestnancom, ktorých sme vysielali do čiech na pracovné cesty aj diéty. Bolo to spolu všetko na výplatnej páske, takže zamestnanec videl koľko mal čistú mzdu a koľko dostal za pracovnú cestu sumu diét. Asi o to ti išlo. Ja nevidím dôvod, prečo by sa to takto nemohlo vyplatiť. Ale je tomu už pár rokov a možno sa niečo v zákonoch zmenilo. Napokon softvér mi takú položku ponúka, takže si myslím, že by nemal byť problém.
Lenka1979
23.10.08,16:13
Tiež to robím tak ako DanielaSĽ, stravné vyplácame zamestnancom v mzde za predchádzajúci mesiac, napr. teraz v októbri dostanú za september. Vo výplatnej páske majú osobitne rozpísané koľko bolo cestovné a koľko stravné. Samozrejme pripočítané k čistej mzde. Len to pekne vidia, koľko majú za odpracované dni a koľko sú "diéty".
majkabš
23.10.08,16:17
Ďakujem za radu, pomohli ste mi.
Chobot
23.10.08,21:48
Ano, myslela som, že zamestnancom sa cest.náhrady nebudú vyplácať v hotovosti, ale za predchadzajúci mesiac dozadu v mzde.Napr za okt. ich budú mať vyplatené v mzde za okt. v novembri. Ide o to ze vzhladom na velky pocet zamestnancov vzrastajú nároky na prácu s pokladňou.

V podstate to ide takto urobiť, ale má to jeden háčik. Môže sa stať, že nestihneš vyplatiť cestovné náhrady v zákonom stanovenej lehote do 10 dní po vyúčtovaní. Pokiaľ sa nikto voči tomu neozve, tak nič nehrozí, ale nikdy nevieš, či niekto nebude nespokojný s takýmto riešením.

Navyše niekto to môže zneužiť na okamžité skončenie PP a budete mu musieť vyplatiť náhradu vo výške 2 mesačného platu.

O čo konkrétne ide?

Zákon o CN ukladá povinnosť vyplatiť náhrady do 10 dní po vyúčtovaní - §36 ods. 4:

(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na vyúčtovanie pracovnej cesty, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia písomných dokladov.

Dajme tomu, že PC sa uskutoční 1.-3. 10. Zamestnanec predloží vyúčtovanie 4.10., takže svoje peniaze by mal dostať 14.10. Ak máte výplatný termín napr. 15. v mesiaci, tak budete v omeškaní s vyplatením náhrad až 31 dní.

A po 15. dňoch omeškania výplaty náhrad po uplynutí ich riadneho termímu môže zamestnanec okamžite skončiť PP v zmysle § 69 ods. 1:

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) ....
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Zároveň má nárok v zmysle ods. 4 toho istíého paragrafu na 2 mesašnú náhradu mzdy:

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Takže ak sa nájde nejaký chytrák, ktorý chce skončiť PP, tak to môže využiť a ešte vás ošklbe aj o 2 platy navyše.