jarusa4
23.10.08,18:48
Dobry den,potrebujem radu lebo mam v tom chaos. Od 6.oktobra 2008 som zamestnana,hruba mzda bude okolo 25.000,rada by som sa prihlasila aj na dobrovolne pripoistenie aby som mala co najvyssiu matersku,ale ako to urobit ked nemam sajnu ako sa pohrat s datumami aby som nieco nepokaslala.Mala by som narok na max.matersku ak by som u zamestnavatela pracovala tych 270dni a aj z dobrovolneho pripoistenia ak by som platila maximum tiez 270dni?? Mala by som sa ist od 1.novembra nahlasit na to dobrovolne platenie?Nebude sa mi to prekryvat so zamestnanim,kedze aj zamestnavatel bude za mna v tom case odvadzat z 25.000 hrubeho?? A vlastne max.vymeriavaci zaklad je 30.160,tak preto vaham a fakt neviem co spravit. Dufam ze otehotniem nejako vo februari,v marci. Dakujem za rady
jarusa4
24.10.08,11:47
Dobry den,cim viac prispevkov citam tym sa viac zamotavam a ak vidim zakony sa menia a tym aj vypocet materskej.Bola by som vdacna ak mi niekto znaly zakona odpovie na otazku na ktoru marne hladam odpoved.Chcela by som otehotniet vo februari,marci 2009. Od 6.oktobra 2008 som zamestnana,moja hruba mzda bude okolo 25.000.Predtym som zamestnana na Slovensku nebola.Rada by som mala maximalnu matersku,ale ako ju dosiahnut?Ak sa od 1.novembra DNP s maximalnym vymeriavacim zakladom,nebude sa mi to prekryvat a vlastne DPN budem zbytocne platit?Ako som sa tu docitala,tak uz 2xmax.materska neni,ani neviem kedy to zrusili,a vlastne teraz po novom plati,ze sa vsetky poistenia scitavaju do max.vymer.zakladu co je okolo 30.000,chapem to spravne?????Ale co ak v aprili dam vypoved,co aj chcem urobit,tym padom nesplnim 270dni,takze materska od zamestnavatela sa mi vyplacat nebude a pride na rad moje DPN,ktore si zacnem platit 1.novembra 2008 z maxima?Chapem to spravne??A ak ano,tak DPN si mam platit 270dni z maxima,aby som mala max.matersku??Dakujem za rady
jarusa4
24.10.08,12:01
Este ma napadlo,ak by som u toho zamestnavatela predsa len ostala tych 270 dni a aj si platila od 1.novembra 2008 DNP,co by bolo moje rozhodujuce obdobie? A z ktoreho poistenia by mi vypocitali matersku,ci z oboch dokopy alebo iba od zamestnavatela a to od 6.oktobra 2008 do 31.12 2008?
brčko
24.10.08,18:43
materské sa ti bude rátať len z tých nemocenských poistení, ktoré ti budú trvať ku dnu nástupu na MD a z ktorých sponíš potrebné podmienky, t.j. základná je aspon 270dní NP do dna pôrodu z daného nem.poistenia (môžu sa prirátať dni ukončeného nem.poistenia, no o takých nepíšeš, takže ). Ak teda žiadne zamestnanie okrem DNP nebude trvať ku dnu nástupu na MD, tak by sa ti rátalo materské len z DNP, čo by bolo veeeelmi nevýhodné (materské ratané z VZ cca 30219-25000 = t.j. len z VZ mesačného 5219!!!).
Ak by ti ozaj "zamestnanie ku dnu nástupu na MD netrvalo" a uplatnovala si si nárok na materské "len z DNP", tak by bolo rozumné si zobrať v zamestnaní pred koncom roka 2008 do 31.12.08!!! pár dní neplat.volna. Od prvého dna nepl. volna sa prihlásiť na DNP z maxima a s účinnosťou od 1.1.09 dať zmenu ešte v decembri 2008 na minimum. Potom nastúpiť na MD v r.2009 po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP. Dni NP zo zamestnania od 6.10.08 do prihlásenia na DNP sa ti prirátajú ku dnom DNP, takže podmienku 270dní ... budeš mať splnenú.

Ak plánuješ otehotnieť až vo februári, tak by si mala splniť podmienku 270dní z DNP do dna pôrodu bez problémov.
jarusa4
25.10.08,08:24
Takze ak sa DNP od 1.novembra 2008 s max. vymeriavacim zakladom budem mat narok na max.matersku z DNP? A co znm.OCHRANNA LEHOTA? Nie nahodou ze ked som zamestnana od 6.oktobra 2008 a vo februari 2009 otehotniem a v marci dam vypoved,tak dalsich 6 mesiacov som v ochrannej lehote a nakoniec mi bude vyplacana materska od zamestnavatela a ja si budem DNP zbytocne platit? Takze keby chcem mat vyplacanu matersku z DNP tak musim dat vypoved predtym ako ostanem tehotna? Dakujem za rady
jankasm
26.10.08,12:44
Takze ak sa DNP od 1.novembra 2008 s max. vymeriavacim zakladom budem mat narok na max.matersku z DNP? NIE, nemôžeš si platiť DNP z maximálneho VZ, keďže zo zamestnania platíš nemocenské poistenie z VZ 25000,-. Na DNP sa môžeš prihlásiť z minimálneho VZ 8100,- z čoho Ti aj tak uznajú len časť chýbajúcu do maxima popri zamestnaní, čiže niečo cez 5000,-. A co znm.OCHRANNA LEHOTA? Nie nahodou ze ked som zamestnana od 6.oktobra 2008 a vo februari 2009 otehotniem a v marci dam vypoved,tak dalsich 6 mesiacov som v ochrannej lehote a nakoniec mi bude vyplacana materska od zamestnavatela a ja si budem DNP zbytocne platit? Ochrannú lehotu chápeš dobre, akurát je problém v tom, že ochranná lehota sa berie do úvahy vtedy, ak nemáš iné nemocenské poistenie. A keďže ty budeš mať DNP, tak ochranná lehota sa na Teba nevzťahuje a materská bude vyplácaná z DNP. Takze keby chcem mat vyplacanu matersku z DNP tak musim dat vypoved predtym ako ostanem tehotna? Dakujem za rady Ak chceš mať vyplácanú materskú z DNP, tak v podstate nehrá veľkú rolu kedy dáš výpoveď. Podstatné je, aby si si z DNP dokázala stanoviť maximálny VZ.

A teraz k tomu DNP, ako Ti už bolo radené od brčko, tak jedna možnosť je zobrať si pár dní na konci roka v práci neplatené voľno, aby si si mohla stanoviť maximálny VZ z DNP.
Druhou možnosťou je, prihlásiť sa na DNP z minima, pre splnenie podmienky 270 dní DNP. Treba platiť tak 3-4 mesiace potom sa odhlásiť. Potom, ak naozaj plánuješ po otehotnení dať v práci výpoveď, sa prihlásiť z maximálneho VZ na DNP najneskôr v 8tt a platiť z maxima až do nástupu na MD. Z maxima musíš platiť 26 týždňov pred nástupom na MD, inak, ak by si to nestihla, materská by bola len z minima. /toto sa však dá naozaj uskutočniť len vtedy, keď od toho 8tt nebudeš už zamestnaná a budeš si môcť na DNP stanoviť maximálny VZ/. ;)
jarusa4
27.10.08,20:34
Jankasm,Brcko dakujem za rady,este sa chcem spytat ze keby zistim v marci ze som tehotna a dam vypoved a hned potom sa prihlasim na DNP a platim to 26tyzdnov z maxima,budem mat narok na max.matersku? Co ma zaujima je ci sa mi bude zaratavat nemocenske poistenie z predchadzajudeho zamestnania a tym padom splnim 270dni.Da sa to aj takto urobit? Ci si musim DNP platit 270 dni? Dakujem krasne za odpoved:)
Jozef Mihál
27.10.08,20:59
Áno, dá sa to, na DNP sa treba prihlásiť najneskôr 26 týždňov pred nástupom na materskú. Do doby 270 dní sa započíta aj doba predošlého ukončeného zamestnania.
brčko
28.10.08,09:15
áno, dá sa. Len ešte s tou výpovedou by to asi nešlo. Museli by ste sa so zamestnávatelom dohodnúť na skoršom ukončení PP dohodu podla § 60 ZP. V prípade výpovede ti totiž plynie minimálne dvojmesačná výpovedná lehota, ktorú by si vlastne mala odpracovať. Ak by si sa kvôli maximálnym odvodom prihlásila na DNP až po ukončení PP, pOtom by si nestihla 26 týždnov do nástupu na MD.

Ale predpokladám, že to nebude problém. Len aby si vedela. :)