Tina855
24.10.08,05:57
Dobré ránko!

Prosím poraďte mi kedy mi vzniká povinnosť používať koeficient dph. Nakupujeme tovar z tuzemska, zo štátov EÚ, ale i z 3. krajín a tak isto i vyvážame.

Do štátov EÚ podľa §43. Teraz ideme vyvážať i mimo EÚ, viem že je to oslobodené od DPH podľa §47, ale soft mi ponúka dve možnosti:

1.oslobodené od dane podľa §47 s možnosťou odpočítania

a 2. oslobodené od dane podľa §47 s možnosťou odpočítania- do koeficientu sa nezapočítava.

A tu sa mi núka otázka, kedy vzniká povinnosť používať koeficient.

Ďakujem.
Martin Mocko
24.10.08,04:09
Dobré ránko!

Prosím poraďte mi kedy mi vzniká povinnosť používať koeficient dph. Nakupujeme tovar z tuzemska, zo štátov EÚ, ale i z 3. krajín a tak isto i vyvážame.

Do štátov EÚ podľa §43. Teraz ideme vyvážať i mimo EÚ, viem že je to oslobodené od DPH podľa §47, ale soft mi ponúka dve možnosti:

1.oslobodené od dane podľa §47 s možnosťou odpočítania

a 2. oslobodené od dane podľa §47 s možnosťou odpočítania- do koeficientu sa nezapočítava.

A tu sa mi núka otázka, kedy vzniká povinnosť používať koeficient.

Ďakujem.

§49 zákona o DPH

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

http://www.porada.sk/t80577-vypocet-koeficientu-dph.html
Mária.K.
24.10.08,05:04
Dobré ránko!

Prosím poraďte mi kedy mi vzniká povinnosť používať koeficient dph. Nakupujeme tovar z tuzemska, zo štátov EÚ, ale i z 3. krajín a tak isto i vyvážame.

Do štátov EÚ podľa §43. Teraz ideme vyvážať i mimo EÚ, viem že je to oslobodené od DPH podľa §47, ale soft mi ponúka dve možnosti:

1.oslobodené od dane podľa §47 s možnosťou odpočítania

a 2. oslobodené od dane podľa §47 s možnosťou odpočítania- do koeficientu sa nezapočítava.

A tu sa mi núka otázka, kedy vzniká povinnosť používať koeficient.


Ďakujem.
Koeficient sa počíta len vtedy, ak uskutočňujete dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až §41 zákona o DPH.
Tina855
24.10.08,05:11
Ďakujem. Takže mňa sa to v tomto prípade netýka, však?
Martin Mocko
24.10.08,05:26
Ďakujem. Takže mňa sa to v tomto prípade netýka, však?

Tak to my naozaj nevieme, či firma uskutočňuje tovary a služby vymenované v spomínaných §§....