jano.stary
24.10.08,06:36
Zdravim vsetkych poradakov!,

mam takuto dilemu: chcel by som kupit pozemok pod mensi domcek. Nasiel som uz mozne riesenie avsak pozemok je v nasledovnom stave:

Momentalne je idealne vlastneny v idealnych rovnakych castiach tromi surodencami, vsetcia su uz dochodci. Jeden z nich vsak byva na pozemku s ustnym suhlasom dalsich dvoch. Stoji tam totiz na jednom konci taky schatraly domcek v ktorom byva, on je neprisposobivy typ, alkoholik. Nema tam ani len vodu.

Ja by som chcel kupit tu volnu polovicu pozemku, problem je vsak s tym alkoholikom, on nechce nic robit. Ostatni dvaja by to radi predali, hovoria ze skor umru a nic si neuziju.

Je nejaky sposob, ako toto vyriesit?

Je mozne rozdelit pozemok aj bez neho tak, ze jeho cast zostane tam kde byva? Cize stal by sa vlastnikom uz nie 1/3 z celeho ale 2/3 z polovice?

Alebo ako ho "donutit" aby predal polovicu a "nanutit" mu peniaze? Ktore by ursite rad prijal :-)
Chobot
24.10.08,11:43
Zdravim vsetkych poradakov!,

mam takuto dilemu: chcel by som kupit pozemok pod mensi domcek. Nasiel som uz mozne riesenie avsak pozemok je v nasledovnom stave:

Momentalne je idealne vlastneny v idealnych rovnakych castiach tromi surodencami, vsetcia su uz dochodci. Jeden z nich vsak byva na pozemku s ustnym suhlasom dalsich dvoch. Stoji tam totiz na jednom konci taky schatraly domcek v ktorom byva, on je neprisposobivy typ, alkoholik. Nema tam ani len vodu.

Ja by som chcel kupit tu volnu polovicu pozemku, problem je vsak s tym alkoholikom, on nechce nic robit. Ostatni dvaja by to radi predali, hovoria ze skor umru a nic si neuziju.

Je nejaky sposob, ako toto vyriesit?

Je mozne rozdelit pozemok aj bez neho tak, ze jeho cast zostane tam kde byva? Cize stal by sa vlastnikom uz nie 1/3 z celeho ale 2/3 z polovice?

Alebo ako ho "donutit" aby predal polovicu a "nanutit" mu peniaze? Ktore by ursite rad prijal :-)


Dobre som pochopil, že ten pozemok vlastnia 3 vlastníci jednu spoločnú parcelu v pomere 1/3 každý? V tom prípade si v ťažkej situácii, pretože ak on nesúhlasí, tak geometrickú polovicu (ani inú časť) pozemku nekúpiš.

Mohol by si síce odkúpiť tie 2/3 od ostatných vlastníkov, ale potom budete vlastniť celú parcelu v spoluvlastníctve s tým pánom - on 1/3 ty 2/3, ale nebudeš mať určené, že odtiaľto potiaľto je tvoje. Všetko bude spoločné. Budeš potom musieť podať na súd návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva, pripraviť návrh na rozdelenie spoločného pozemku na 2 parcely v pomere spoluvlastníctva a ak to schváli súd, potom môžeš povedať tomu pánovi, že toto je moje a toto je vaše.

Alebo nech návrh na vysporiadanie podajú ešte tí pôvodní vlastníci, nech súd rozdelí pozemok na 2 parcely o veľkosti 1/3 a 2/3 a ty potom môžeš odkúpiť tú 2/3 - novú parcelu a nemusíš sa súdiť.

JA by som preferoval to druhé riešenie, lebo keby si sa súdil ty, tak výsledok je neistý a stálo by ťa to ďalšie peniaze (geodet, rozdelenie parcely, poplatky súdu, katastru,...).