ZDENIELA
24.10.08,07:20
Sme firma, ktorá poskytuje letecké služby - vyhliadkové lety, fotolety, nie prepravu ľudí. Naše lietadlo je v GO, preto sme si na toto obdobie prenajali letúň z ČR. Po celú dobu prenájmu bude hangárované v SR.
Môj problém je samozrejme, čo s DPH?
§ 15 Miesto dodania služby - to pozerám ako prvé:
8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 (Miesto dodania je miesto, kde má odberateľ sídlo alebo bydlisko...) vrátane ich sprostredkovania ... sú:
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
Je prenajaté lietadlo dopravný prostriedok?
§ 11 odst 11)
Dopravným prostriedkom je c) lietadlo, ktorého štartovacia hmotnosť je väčšia ako 1550 kg (nášho nepresahuje 1100 kg), určená na prepravu osôb a nákladov s výnimkou lietadla oslobodeného od dane podľa § 47 ods. 10 - to je oslobodenie od dane do tretích štátov
:eek::eek::eek:
Pomôžte sa mi z tohto vymotať, prosím.
Ak to správne chápem, miestom dodania služby je SR - sídlo firmy
Ďakujem za váš čas a názor, bude to takto O.K.?
azla
24.10.08,06:23
Podľa môjho názoru nemôžeš určiť miesto dodania podľa § 15, odst.7, lebo:
§ 15, odst. 8 , písm. f znie:

f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov.

Ustanovenie § 11, odst. 11, písm. c) nemôžeš použiť na danú situáciu, lebo:

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je

... čiže tato definícia je iba v danom § pre odsek 12.
-------
Myslím si, že ak prenajaté lietadlo je dopravný prostriedok,
miesto dodania pri týchto službách sa určí podľa základného pravidla, t.j. podľa sídla, miesta podnikania príp. prevádzkárne prenajímateľa (§15 odst.1).

Ak prenajaté lietadlo nie je dopravný prostriedok (ale nie kvôli §11, odst.11, c), ale pre niečo iné (neviem), tak potom by sa mohlo postupovať podľa písmena f).

Ako posudzuje poskytnutie služby dodávateľ ?
ZDENIELA
24.10.08,07:33
No tiež som to pozrela znova a
§11 odst 11) dopravný prostriedokom na účely odseku 12 (do 31.12.2007 platil tento text: na účely tohto zákona) je ...

Takže vyzerá to teraz skôr tak, že lietadlo spadá do výnimky nájmu hnuteľného majetku a miestom dodania by mala byť ČR.
Neviem ako sa k tomu postaví prenajímateľ, ale prvú faktúrku očakávam v najbližších dňoch ...
ZDENIELA
24.10.08,07:42
A i tak mi to nedá :confused:
Čo je vlastne teraz na účely zákona o DPH dopravný prostriedok? Všetko, čo sa dokáže premiestniť z miesta na miesto ...
Veď my to lietadlo ideme používať na vyhliadkové lety a fotolety - tak je toto doprava alebo nie?
Ďakujem za každý názor