Martina Koflanovicova
24.10.08,09:04
.2008Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu v jednom probléme, ktorý má môj priateľ. Priateľ bol učiteľ gitary na advoch ZUŠ, kde na jednej učil v pondelky a piatky a na druhej v utorky, stredy a štvrtky. V tej druhej škole dal výpoveď v septembri, pretože začal študovať na VŠ v maďarsku a proste to nestíhal. Vtedy riaditeľ nechcel ukončiť prac. pomer dohodou. Výpoveď doručil zamestnávateľovi 4.9.2008.. A tým začali problémy.. Keďže priateľ neostal počas skúšobnej doby naďalej pracovať u zamestnávateľa, ten mal nárok na jeden priemerný zárobok, podľa dodatku k pracovnej zmluve, ktorý podpísali - s čím môj priateľ súhlasil a chcel ho zaplatiť. Zároveň mu zamestnávateľ povedal, že má ešte nárok na zaplatenie dovolenky, ktorá mu ostáva do konca roka, čo je podľa výplatných pások 16 dní. Potom však jeho zamestnávateľ začal vymýšľať a tvrdil, že on mu dovolenku zaplatiť nemusí, a že ešte priateľ má zaplatiť dovolenku jemu. Potom vymyslel ďalšie riešenia, každý týždeň iné, len aby od môjho priateľa vytiahol nejaké peniaze. najnovšie riešenie je také, že priateľ má vziať svoju výpoveď späť a ukončiť prac. pomer dohodou a zároveň zaplatiť riaditeľovi nejakých 2.400,- sk za neviem čo, a že potom budú vyrovnaní. Keď vraj nepristúpi na toto riešenie, riaditeľ mu ukončí prac. pomer kvôli hrubému porušeniu prac. disciplíny.. čo si myslím, že je trochu nelogické, keďže môj priateľ už výpoveď dal..ako mu potom aj riaditeľ môže dať výpoveď znova. priateľ sa však rozhodol, že pristúpi na jeho prvé riešenie, aby mal od neho už kľud, ale žiadal, aby mu riaditeľ po zaplatení tých 2.400,- Sk vydal potvrdenie o zaplatení a aby sa do dohody o skončení prac. pomeru dopísala veta o tom, že sú si navzájom vyrovnaní, a že už voči sebe neevidujú žiadne poplatkyani iné záväzky. S tým však riaditeľ nesúhlasil a ani mu nechce dať potvrdenie o zaplatení. Zároveň však, keď sa s ním chce môj priateľ stretnúť, riaditeľ vždy určí taký deň, o ktorom vie, že priateľ je v škole v maďarsku a nemôže sa dostaviť. potom ho samozrejme napáda, že nespolupracuje. Naozaj už nevieme, čo máme robiť, sme u toho nervózni, tak vás prosím o radu. Musím ešte dodať, ze prac. zmluva, ktorú podpísali, neobsahuje ani základ z toho, čo by mala.. ustanovenia o dovolenke, o prac. čase a pod.
Prosím o radu, veľmi nám tým pomôžete. Vopred ďakujem.
bsp1
24.10.08,07:45
Čo sa týka dovolenky. Pokiaľ do ukončenia pracovného pomeru zamestnávateľ neumožní zamestnancovi pomernú časť dovolenky vyčerpať, je povinný mu ju preplatiť. Pomerná časť dovolenky je 1/12 za kalendárny mesiac. Hrubé porušenie pracovnej disciplíny už Zákonník práce nepozná. Pozná závažne a menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. Pokiaľ priateľovi plynie výpovedná doba nie je vylúčené okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Avšak sa takéto ukončenie musie byť relevantné dôvody. Väčšinou si ich spoločnosti upravujú v pracovnom poriadku. Aj keď pracovná zmluva neobsahuje povinné náležitosti, nezakladá to jej neplatnosť. Pracovná zmluva podľa zákona dokonca nemusí byť v písomnej podobe (ktorá je však oveľa lepšia kvôli lepšiemu dokazovaniu nárokov, práv a povinností). Neviem, v čom by som ešte poradila...:-)
Martina Koflanovicova
24.10.08,11:01
Ďakujem bsp1..) no problém vznikol práve na tom, že priateľ chcel, aby mu preplatil tú dovolenku..čo riaditeľ nevedel zniesť.. a pokiaľ ide o výpovednú dobu, ie je to náhodou tak, že keď mu priateľ zaplatil tú náhradu, ktorá predstavuje jeden priemerný zárobok, výpovedná doba už neplynie..? Veď on keby dal výpoveď, aby mohol začať pracovať niekde u iného zamestnávateľa, načo by potom plynula výpovedná doba? Obaja zamestnávatelia by za neho musela platiť odvod, nie? Alebo sa mýlim..? Ale aj tak ďakujem za odpoveď.
Martina Koflanovicova
24.10.08,11:03
A ešte niečo.. naozaj mu môže dať riaditeľ výpoveď aj napriek tomu, že priateľ už výpoveď dal..?
Chobot
24.10.08,12:35
.2008Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu v jednom probléme, ktorý má môj priateľ. Priateľ bol učiteľ gitary na advoch ZUŠ, kde na jednej učil v pondelky a piatky a na druhej v utorky, stredy a štvrtky. V tej druhej škole dal výpoveď v septembri, pretože začal študovať na VŠ v maďarsku a proste to nestíhal. Vtedy riaditeľ nechcel ukončiť prac. pomer dohodou. Výpoveď doručil zamestnávateľovi 4.9.2008.. A tým začali problémy.. Keďže priateľ neostal počas skúšobnej doby naďalej pracovať u zamestnávateľa, ten mal nárok na jeden priemerný zárobok, podľa dodatku k pracovnej zmluve, ktorý podpísali - s čím môj priateľ súhlasil a chcel ho zaplatiť. Zároveň mu zamestnávateľ povedal, že má ešte nárok na zaplatenie dovolenky, ktorá mu ostáva do konca roka, čo je podľa výplatných pások 16 dní. Potom však jeho zamestnávateľ začal vymýšľať a tvrdil, že on mu dovolenku zaplatiť nemusí, a že ešte priateľ má zaplatiť dovolenku jemu. Potom vymyslel ďalšie riešenia, každý týždeň iné, len aby od môjho priateľa vytiahol nejaké peniaze. najnovšie riešenie je také, že priateľ má vziať svoju výpoveď späť a ukončiť prac. pomer dohodou a zároveň zaplatiť riaditeľovi nejakých 2.400,- sk za neviem čo, a že potom budú vyrovnaní. Keď vraj nepristúpi na toto riešenie, riaditeľ mu ukončí prac. pomer kvôli hrubému porušeniu prac. disciplíny.. čo si myslím, že je trochu nelogické, keďže môj priateľ už výpoveď dal..ako mu potom aj riaditeľ môže dať výpoveď znova. priateľ sa však rozhodol, že pristúpi na jeho prvé riešenie, aby mal od neho už kľud, ale žiadal, aby mu riaditeľ po zaplatení tých 2.400,- Sk vydal potvrdenie o zaplatení a aby sa do dohody o skončení prac. pomeru dopísala veta o tom, že sú si navzájom vyrovnaní, a že už voči sebe neevidujú žiadne poplatkyani iné záväzky. S tým však riaditeľ nesúhlasil a ani mu nechce dať potvrdenie o zaplatení. Zároveň však, keď sa s ním chce môj priateľ stretnúť, riaditeľ vždy určí taký deň, o ktorom vie, že priateľ je v škole v maďarsku a nemôže sa dostaviť. potom ho samozrejme napáda, že nespolupracuje. Naozaj už nevieme, čo máme robiť, sme u toho nervózni, tak vás prosím o radu. Musím ešte dodať, ze prac. zmluva, ktorú podpísali, neobsahuje ani základ z toho, čo by mala.. ustanovenia o dovolenke, o prac. čase a pod.
Prosím o radu, veľmi nám tým pomôžete. Vopred ďakujem.

Z toho, čo si napísala, mi vychádza, že bohužiaľ zamestnávateľ má úplnú pravdu vo všetkom.

Tvoj priateľ dal výpoveď a nedodržal VD, preto prvý nárok zamestnávateľa na pokutu vo výške mesačnej mzdy je oprávnený. Takisto má právo aj na nepreplatenie dovolenky, pretože tým, že svojvoľne neprišiel do práce, mal neospravedlnenú absenciu. A za neospravedlnenú absenciu môže zamestnávateľ krátiť dovolenku - za 1 deň absencie 2 dni dovolenky. Takže priateľovi nezostane žiadna dovolenka na praplatenie.

Navyše z dôvodu neospravedlnenej absencie môže zamestnávaeteľ počas výpovednej doby ukončiť PP okamžitým skončením z dôvodu závažného porušenia prac. disciplíny (neospravedlnená absencia sa dá považovať za závažné porušenie).

Takže návrh zamestnávateľa - ukončiť PP dohodou považujem za celkom férový a ústretový prístup. To, čo požaduje od neho - tých 2400 SKK, je tiež oprávnených. Predpokladám, že dohodou chce ukončiť k nejakému aktuálnemu dátumu. Takže obdobie, kedy prestal chodiť do práce do dátumu dohody mu asi bude evidovať ako neplatené voľno. A pri neplatenom voľne musí zamestnávateľ odvádzať príspevok na zdravotné poistenie, čo môže vyjsť tých 2400 za 2 mesiace. Rovnako treba odviesť príspevok aj za absenciu. Tekž eneviem, ako viedol zamestnávateľ neprítomnosť - ako absenciu alebo ako neplatené voľno. Skôr si myslím, že ako absenciu, lebo mu krátil dovolenku.

Tvoj priateľ porušil dohody aj ustanovenia ZP, preto nech s radosťou berie tento kompromis zamestnávateľa, že mu nepreplatí dovolenku (lebo mu ju celú krátil) on uhradí príspevky na ZP a zamestnávateľ nebude požadovať tú mesačnú pokutu. Zároveň môže byť rád, že ukončí PP nie z dôvodu porušenia disciplíny, ale dohodou. Nech to berie, lebo môže dopadnúť horšie - môžu mu napariť ešte aj tú pokutu a bude musieť uhradiť príspevky do ZP až do skončenia PP - teda ešte mesiac.
Chobot
24.10.08,12:38
A ešte niečo.. naozaj mu môže dať riaditeľ výpoveď aj napriek tomu, že priateľ už výpoveď dal..?

Áno môže. Priateľ dal výpoveď a beží mu VD. Počas VD sa môže PP skončiť aj iným spôsobom. PP skončí tým spôsobom, pri ktorom skôr nastane skončenie. Teda môže napr. skončiť v priebehu VD dohodou, alebo okamžitým skončením z dôvodu závažného porušenia disciplíny. Danie výpovede zo strany zamestnávateľa z dôvodu porušenia disciplíny s dvojmesačnou VD by už nemalo význam, lebo PP by skončil z dôvodu zamestnancovej výpovede skôr.
gabenka
11.01.09,09:00
Potrebujem pomoct mam problem zo zamestnavatelom nechce mi dat uz dva mesiace vyplatu aj ked zmluva je platna nenahlasil ma ani na socialku a ani na poistovnu ... a to nespominam ze nemozem od neho dostat podpisanu vypoved nazad
prosim poradte dakujem
Tweety
11.01.09,09:01
Potrebujem pomoct mam problem zo zamestnavatelom nechce mi dat uz dva mesiace vyplatu aj ked zmluva je platna nenahlasil ma ani na socialku a ani na poistovnu ... a to nespominam ze nemozem od neho dostat podpisanu vypoved nazad
prosim poradte dakujem
Skús a obrátiť na Inšpektorát práce.