lusil329
24.10.08,09:21
ahojte,
chcela by som vás poprosiť o radu. Moj kolega je členom predstavenstva v akciovej spoločnosti a teraz chce toto členstvo zrušiť. nevedela som mu poradiť a preto sa obraciam na vás. že vraj nemá žiadnu zmluvu o členstve podpísanú, na ktorej v jej bodoch by sa to dalo zrušiť... dočítala som sa že členov predstavenstva volí a odvoláva valné zhromaždenie na základe stanov...
velmi pekne dakujem za odpovede
jarkra
23.02.09,17:34
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či sa podarilo Vášmu kolegovi zrušiť členstvo v predstavenstve a.s. a ako pri tom postupoval. Ďakujem za odpoveď.
josh
24.02.09,10:49
odporúčal by som pozrieť stanovy a ak to nie je v rozpore, tak poslať vzdanie sa funkcie člena.
jarkra
24.02.09,14:40
Ja sa k stanovám nemám ako momentálne dostať. Neviete či sa ukladajú povinne do zbierky listín? Táto spoločnosť má v zbierke listín uloženú len notársku zápisnicu o založení a rozhodnutie dozornej rady. Myslíte, že budú stanovy súčasťou niektorého z týchto dokumentov?
josh
25.02.09,14:28
obvykle sa pri zalozeni a.s. v notarskej zapisnici schvaluju aj stanovy, takze budu pravdepodobne prilohou notarskej zapisnice.
lusil329
25.02.09,14:29
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či sa podarilo Vášmu kolegovi zrušiť členstvo v predstavenstve a.s. a ako pri tom postupoval. Ďakujem za odpoveď.

ospravedlnujem sa, že tak neskoro dávam vedieť,..
nie nepodarilo sa mu, podnet musí dať valné a nejako sa k tomu nemajú. tá spoločnosť je k tomu aj v likvidácii...
viac mi o tom nevedel povedať...
jarkra
25.02.09,16:14
Ďakujem za odpovede
Mária27
28.02.09,07:19
Obchodný zákonník § 66
(2) Ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je vzdanie sa funkcie účinné odo dňa prvého zasadnutia orgánu, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu nasledujúceho po doručení vzdania sa funkcie; ak sa člen orgánu vzdá svojej funkcie na zasadnutí orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu, je vzdanie sa funkcie účinné okamžite. Ak orgán spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu spoločnosti, nezasadne ani do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa funkcie účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty. Ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je odvolanie z funkcie účinné prijatím rozhodnutia príslušným orgánom spoločnosti. Ak spoločnosti hrozí vznik škody, je člen orgánu spoločnosti, ktorý sa vzdal funkcie, bol odvolaný alebo inak sa skončil výkon jeho funkcie, povinný upozorniť spoločnosť, aké opatrenia treba urobiť na jej odvrátenie.

§ 70
(3) Ustanovením likvidátora do funkcie prechádza na neho pôsobnosť štatutárneho orgánu konať v mene spoločnosti podľa § 72. Ak je ustanovených viacero likvidátorov a z ich ustanovenia nevyplýva nič iné, má túto pôsobnosť každý z likvidátorov.



Ak sa vzdal funkcie pre valným zhromaždením, ktoré navrhlo likvidáciu, jeho zasadnutím skončil. Ak sa vzdal už v likvidácii, nič nepokazí, ak tam zostane.
Vstupom do likvidácie prechádza pôsobnosť štatutárneho orgánu na likvidátora a obmedzuje sa na úkony nevyhnutné na vykonanie likvidácie.
jarkra
23.04.13,21:13
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme, lehota mojej funkcie člena v predstavenstve skoncila uplynutím 5 rokov, no predseda predstavenstva nepodal navrh na zmenu v obchodnom registri na vymazanie mojej osoby. Ako sa možem toho zápisu v OR zbaviť? Môžem požiadať súd o vymazanie? Bojím sa, že tam budem už navždy a robí mi to problémy pri zamestnaní sa.
misoft
23.04.13,22:19
Skúsiť cez súd. Požiadať o výmaz z OR po ukončení funkcie v predstavenstve. Keďže predseda sa k činu nemá, musíš sa postarať sám. A skús to pohľadať v Obchodnom zákonníku - istotne tam bude o tom nejaká zmienka.