BaBoNL
24.10.08,09:43
Dobry den.
Chcel by som troska objasnit niektore veci ohladom nakladov.
Zalozil som si zivnost (9/2008) tento rok z dovodu ze to vyzadoval zamestnavatel.A nemal som este cas zistit ako a co si mozem dat do nakladov aby som neplatil na dalsi rok vysoku vyrovnavku dani a odvody.Pracujem v oblasti stavebnictva mam zenu na materskej.Material s ktorym robim nakupuje zamestnavatel.Tak mi dajte nejake tipy co si mozem dat do nakladov aby som aspon troska sa do toho dostal .
Vopred dakujem
Paula
24.10.08,07:48
Dobry den.
Chcel by som troska objasnit niektore veci ohladom nakladov.
Zalozil som si zivnost (9/2008) tento rok z dovodu ze to vyzadoval zamestnavatel.A nemal som este cas zistit ako a co si mozem dat do nakladov aby som neplatil na dalsi rok vysoku vyrovnavku dani a odvody.Pracujem v oblasti stavebnictva mam zenu na materskej.Material s ktorym robim nakupuje zamestnavatel.Tak mi dajte nejake tipy co si mozem dat do nakladov aby som aspon troska sa do toho dostal .
Vopred dakujem


Vysvetli prosím najprv Tvoj vzťah "zamestnávateľ - živnostník". Riadiš sa jeho pokynmi, akoby si bol v pozícii zamestnanca? Používaš jeho pracovné nástroje, atp.?
Braňo
24.10.08,07:51
ak vylúčiš, že Tvoj vzťah nespĺňa znaky závislej práce.....
BaBoNL
24.10.08,08:06
Zamestnavatel je clovek ktory vlastne urcitemu poctu ludi hlada pracu.Robime v zahranici Stavbarinu.Vsetci sme na zivnost a on nam poskytuje ubytko,Pracovne nastroje a material.Kedysi sme pre neho robili ako zamestnanci ale presli sme na zivnost a uz nemame s nim ziadnu zmluvu

PS: ten co nam hlada pracu ma SRO na svk
7lienka
24.10.08,08:09
S kým máte zmluvu? Alebo na základe čoho vystavuješ faktúry? (hodiny? dni? dom? stena?)
BaBoNL
24.10.08,08:11
fakturu vystavujem na slovensku s.r.o a cena podla odpracovanych hodin
Braňo
24.10.08,10:03
čistá závislá práca. Ešte potvrď či máš len jedného odberateľa.

Podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa


podľa pokynov zamestnávateľa
v jeho mene,
za mzdu alebo odmenu,
v pracovnom čase,
na náklady zamestnávateľa,
jeho výrobnými prostriedkami,
na zodpovednosť zamestnávateľa,
ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Výber správnej zmluvnej formy výlučne závisí od obsahu vykonávanej práce. Ak má vykonávaná práca základné črty závislej práce, na výkon takejto práce musí byť uzatvorený pracovný pomer alebo výnimočne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj iný pracovnoprávny vzťah. Ak takéto črty vykonávaná práca nemá, zamestnávateľ môže aj po novelizačnej zmene využiť príslušný zmluvný typ napríklad Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a podobne.
BaBoNL
27.10.08,12:52
co sa tika zavislej prace tak zmluvu nemam s nikym a fakturujem aj inym firmam za svoju pracu.ten co mi poskytol nastroje na pracu bol moj byvali zamestnavatel a robim aj pre neho ked ma pre mna pracu. Jedine co mi dodava je material ktory potrebujem.Preto som zalozil temu aby som vedel co vlastne ja si mozem dat do nakladov
Braňo
27.10.08,12:56
ale spĺňaš niekoľko znakov závislej práce
BaBoNL
29.10.08,15:22
a co to znamena pre mna lebo velmi tomu nechapem ..skus lajicky vysvetlit dakujem
robin1
29.10.08,15:56
čistá závislá práca. Ešte potvrď či máš len jedného odberateľa.

Podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa


podľa pokynov zamestnávateľa
v jeho mene,
za mzdu alebo odmenu,
v pracovnom čase,
na náklady zamestnávateľa,
jeho výrobnými prostriedkami,
na zodpovednosť zamestnávateľa,
ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Výber správnej zmluvnej formy výlučne závisí od obsahu vykonávanej práce. Ak má vykonávaná práca základné črty závislej práce, na výkon takejto práce musí byť uzatvorený pracovný pomer alebo výnimočne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj iný pracovnoprávny vzťah. Ak takéto črty vykonávaná práca nemá, zamestnávateľ môže aj po novelizačnej zmene využiť príslušný zmluvný typ napríklad Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a podobne.
Za závislú prácu v zmysle § 1 ods. 2 Zákonníka práce sa teda považuje práca, ktorá spĺňa všetky nasledujúce vlastnosti:

vzťah nadriadenosti a podriadenosti,
prácu vykonáva zamestnanec osobne (osobný výkon práce),
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva mzdu (pracovný pomer) alebo odmenu (práce na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru),
zamestnanec má určený pracovný čas,
práca je vykonávaná na náklady zamestnávateľa,
práca je vykonávaná výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
zodpovednosť za výsledok práce znáša zamestnávateľ,
práca pozostáva z opakovania určených činností.

Ak teda práca, ktorú vykonáva fyzická osoba, nespĺňa aspoň jednu z vyššie uvedených vlastností, potom takúto prácu nepokladáme za "závislú prácu" v zmysle § 1 ods. 2 Zákonníka práce v platnom znení.
Závislou prácou teda nie je práca, ktorú fyzická osoba vykonáva:

prostredníctvom iných osôb (nevykonáva osobne),
na základe zmluvných vzťahov, ktoré sa riadia ustanoveniami Obchodného alebo Občianskeho zákonníka,
síce samostatne, ale nevykonáva ju podľa pokynov zamestnávateľa,
vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku (spĺňa teda základnú charakteristiku podnikania),
síce v určených (dohodnutých) termínoch, ale bez pracovného času určeného zamestnávateľom,
s použitím vlastných výrobných (pracovných) prostriedkov, materiálov atď.,
vo vlastných alebo prenajatých priestoroch.

Ak fyzická osoba - podnikateľ (živnostník) vykonáva práce pre inú fyzickú alebo právnickú osobu na základe zmluvy uzatvorenej v zmysle ustanovení Obchodného alebo Občianskeho zákonníka, potom nejde o "závislú prácu".
veronikasad
29.10.08,18:18
co sa tika zavislej prace tak zmluvu nemam s nikym a fakturujem aj inym firmam za svoju pracu.ten co mi poskytol nastroje na pracu bol moj byvali zamestnavatel a robim aj pre neho ked ma pre mna pracu. Jedine co mi dodava je material ktory potrebujem.Preto som zalozil temu aby som vedel co vlastne ja si mozem dat do nakladov
Do nákladov si môžeš dať platby zdravotného poistenia a všetky tvoje výdavky, ktoré súvisia s podnikaním. Zrejme ich veľa mať nebudeš, preto bude pre teba asi výhodnejšie keď si uplatníš výdavky paušálom /40 alebo 60% podľa toho akú prácu na živnosť robíš/. K paušálnym výdavkom pripočítaš aj zaplatené zdravotné poistenie /nepredpokladám, že platíš dobrovolne sociálku/
BaBoNL
31.10.08,17:42
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez :) dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Muška
31.10.08,18:04
Braňko, myslím, že s tým BaBoNL nič nenarobí ak chce zarobiť.

BaBoNL keďže pravdepodobne nemáš žiadne skutočné výdavky, máš iba príjem bude pre Teba najvýhodnejšie využiť tzv. paušálne výdavky.

Tzn.
Vyfaktúruješ 100 tis. Sk, odpočítaš si 40 % paušálne výdavky, t.j. 40 tis. Sk , odpočítaš skutočne zaplatené poistné za ZP /prípadne SP/ napr. 3000,- Sk a k zdaneniu Ti ostane 57 tis. Sk
V tých paušálnych výdavkoch máš už všetko - tzn., že aj výdavky na telefon., tak sa musíš rozhodnúť či budeš viesť účtovníctvo /skutočne podložené výdavky, alebo paušálne výdavky/

Samozrejme som nepočítala s nezdaniteľnou čiastkou na daňovníka, lebo tú si už skoro celú využil ako zamestnanec.
Muška
31.10.08,18:11
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez :) dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Závislá práca - je zamestnanec so všetkými výhodami a nevýhodami
Nezávislá práca - je podnikateľ /čo si vlastne teraz Ty/ , tzn., že si sám sebe pánom :D, že nemáš napr. dovolenku, stravné lístky, platíš si sám na ZP a SP, Tvoj odberateľ sa môže z hodiny na hodinu rozhodnúť, že Tvoje služby už nepotrebuje /ak to nemáš ošetrené v Obchodnej zmluve/....atd

Môžeš si v DP odpočítať nezdaniteľnú čiastku na manželku /podľa jej príjmu/, na dieťa máš nárok na daňový bonus.

Telefonny účet - si urob ako FO-podnikateľ
abel
31.10.08,18:20
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez :) dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Je dôležité vedieť, či je manželka ma materskej dovolenke alebo na rodičovskom príspevku, či nemá žiadny zdaniteľný príjem za rok 2008, aké staré je dieťa atď.
Ak si budeš výdavky uplatňovať paušálne, t. j. 40 % alebo 60 % z príjmov ( záleží či si pri podnikaní dosiahol príjmy len z remeselnej živnosti alebo iné) vtedy nemusíš preukazovať žiadne výdavky, len vedieš evidenciu príjmov a doklady o zaplatení poistenia). V tých percentách už máš aj stravné, cestovné, materiál, telefón a podobne.
Ak sa rozhodneš preukazovať skutočné výdavky, potrebuješ každý jeden výdavok zdokladovať platným daňovým dokladom a viesť riadne účtovníctvo.
abel
31.10.08,18:25
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez :) dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Ešte ma tak napadlo - paušál od operátora nemá nič spoločné s paušálnymi výdavkami.:)
BaBoNL
31.10.08,18:37
a kedy sa uplatnuju pausalove vydavky 60 a 40 percent ? podla coho to je?tie pausalove vydavky nemusim dokladovat?
abel
31.10.08,20:02
Ak sa rozhodneš pre paušálne výdavky, vedieš si len evidenciu príjmov, zásob a pohľadávok. Z tej sumy vypočítaš 40 % výdavkov a nemusíš ich ničím dokladovať. K týmto percentám ešte prirátaš odvody do poisťovne, všetko to odrátaš od príjmov a máš tvoj základ dane - pozri § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Rozdiel v tom, či 40 alebo 60 % je v tom, že ak máš príjmy len z remeselnej činnosti - tieto činnosti sú presne vymenované v prílohe živnostenského zákona - tak si môžeš uplatniť 60 % výdavky. Ak by si mal ale napríklad čo len jedinú faktúru za činnosť, ktorá nie je remeselná, už si môžeš zo všetkých príjmov odpočítať len 40 %.
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html - príloha č. 1
abel
31.10.08,20:15
No a samozrejme v daňovom priznaní musíš uviesť aj príjmy, ktoré si zarobil ešte ako zamestnanec, nezabudni na to.
lydia.novotna
31.10.08,20:22
Čiže BaBoNL: aby si tomu pochopil, ty si uplatňuješ až 60 %, keďže máš na živnostenskom liste stavebná činnosť. Nemusíš si viesť účtovníctvo, len si pekne odkladaj všetky faktúry, ktoré ti zamestnávateľ vystavil a hlavne príjmové pokladničné bloky a výpisy z bankového účtu. Do marca nasledujúceho roku to odovzdaj účtovníkovi a povedz, že chceš ísť na paušálne výdavky.
Muška
31.10.08,20:56
Čiže BaBoNL: aby si tomu pochopil, ty si uplatňuješ až 60 %, keďže máš na živnostenskom liste stavebná činnosť. Nemusíš si viesť účtovníctvo, len si pekne odkladaj všetky faktúry, ktoré ti zamestnávateľ vystavil a hlavne príjmové pokladničné bloky a výpisy z bankového účtu. Do marca nasledujúceho roku to odovzdaj účtovníkovi a povedz, že chceš ísť na paušálne výdavky.
...tak Lydka, celkom s Tebou nesúhlasím.

1.Ako vieš, že BaBoNL má na živnostenskom liste "stavebná činnosť" - remeselná živnosť?
Remeselnú živnosť musíš pri zakladaní dokazovať odbornou spôsobilosťou /vyúčný list, prax/, ináč Ti ŽÚ uvedenú remeselnú živnosť nezapíše.
Takže ak pri zakladaní živnosti "nedokladoval", tak má "voľnú" živnosť a teda nárok iba na 40 % paušálne výdavky.

2. Zamestnávateľ mu nevystavuje faktúry. Vystavuje ich BaBoNL svojmu ODBERATEĽOVI.
lydia.novotna
01.11.08,16:16
Tak trošku som si tipla, keďže poznám pár podobných živnostníkov. Pokiaľ by mal voľnú živnosť, potom samozrejme súhlasím, že môže ísť len na 40 %
BaBoNL
01.11.08,17:45
dostali ste ma troska do obrazu.momentalne mam len volnu zivnost pretoze som nemal cas si urobit nove vyhlasky s elektriky.Asi som to zanedval a to ma stalo minus 20 percent z pausalovych .... Faktury odkladam vsetky ktore komu vystavujem.A ako vydavky mam zatial len seky od inkasa kde mam nahlaseny pobyt aj firmu(pocul som ze sa da nejake percento odpocitat ako naklady z inkasa) a platim si zdravotnu.
Muška
01.11.08,17:50
....ak pôjdeš na tzv. "paušálne " výdavky, tak si ešte budeš môcť dať do výdavkov platby do ZP.....ale nič viac.
BaBoNL
01.11.08,18:10
ja som siel na toto forum preto aby som zistil co je pre mna lepsie a co nie..ako sa vyvarovat tomu aby som neplatil na dalsi rok odvody ktore budu strasne vysoke atd..lebo som nerozpraval este zo ziadnou ekonomkou ani uctovnickou..ked v tom budem zabehnuty.. tak dufam ze aj ja niekomu tuna poradim a pomozem :)
Muška
01.11.08,18:34
OK BaboNL,
tak dúfam, že sme Ti trošku pomohli.

Zhrniem to:
1. môžeš ísť na paušálne 40 % výdavky + poistné ZP
alebo
2. budeš viesť účtovníctvo /vtedy musíš všetky svoje výdavky zdokladovať - účtovníctvo je ideál ak Tvoje skutočné výdavky by boli vyššie ako tých spomínaných 40 %

Takže pre začiatok si radšej všetky svoje doklady o výdavkoch odkladaj a na konci roka Ti určite účtovníčka poradí čo Ti je výhodnejšie.

Veľa úspechov :)
BaBoNL
01.11.08,18:42
takze ak dobre chapem..ak si mozem dat pausalove vydavky 40 percent...a mam napriklad fakturu na 100 000sk...tak odpocitam 40 percent plus ZP a ostane mi 60 000sk..a s toho odvadzam dan 19 percent ktory potom platim danovemu uradu ?co je zhruba 12 000sk ?
Xanti
01.11.08,19:31
takze ak dobre chapem..ak si mozem dat pausalove vydavky 40 percent...a mam napriklad fakturu na 100 000sk...tak odpocitam 40 percent plus ZP a ostane mi 60 000sk..a s toho odvadzam dan 19 percent ktory potom platim danovemu uradu ?co je zhruba 12 000sk ?
BaBoNL no trošku si v tom zmätený : funguje to skoro takto ako si napísal ale
napíšem v bodoch :
1. vystavíš faktúry do konca roka dajme tomu ich počet bude 10
2. príjem z faktúr bude 100 000 sk
do zdravotnej poisťovne zaplatíš cca 4500 Sk čiže účtovníctvo z tvojho doterajšieho podnikania bude vyzerať takto :

príjem: 100 000,-
odvody do ZP : 4 500,-
paušalne výdavky 40 000,-
rozdiel 55 500,- Sk
nezdan. minimum cca 98 000 / rok ( 8200 Sk /mesačne čiže 32800,-)
čiže tvoj základ dane bude vo výške 22 700 SK a z tohoto základu dane budeš platiť 19% daň = 4300 Sk,

ako toto je veľmi zhruba napísané. Výšku dane ovplyvnuje naozaj aj manželka, aj dieťa a aj to kde si robil a koľko si zarobil pred otvorením živnosti. S týmto ti v pohode pomôže účtovník.
:D
tetrisss
01.11.08,20:37
No predpokladam, ze aj do 8/2008 si nieco robil a mal zarobok, pravdepodobne ako zamestnanec, cize do danoveho priznania za tento rok budes mat zapocitany aj tento prijem plus tvoje faktury , z ktorych si uplatnis pravdepodobne tie pausalne vydavky a odvody a potom ti vyjde nejaky zaklad dane, tam este moze byt odpocet na zenu, nezdanitelna cast a pripadne dochodkove pripoistenie a pod a az tak vyjde ten zaklad dane, no ale to sa neda bez tychto udajov povedat. Ale naozaj sa treba obratit na niekoho, co v tom robi a daju sa legalne ;)urobit aj s vydavkami veci, no ale naozaj treba vyuzit danovych expertov.
BaBoNL
02.11.08,06:51
co je to nezdanene minimum ?PS: manzelka je na materskej s 11 mesacnym dietatom takze tento rok bol jej prijem len materska
Anja111
02.11.08,10:16
Dopĺňam ešte odpoveď na Tvoju otázku ohľadne NČ, ktorá je v roku 2008 vo výške 98.496 Sk na daňovníka, pri splnení podmienok podľa ZDP:
ZDP
§ 11

Nezdaniteľné časti základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-31-5-2008-rozpracovane.html#hore)

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4.
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.
(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.
Kolenčík
28.09.09,17:51
Viem, že na Porade som to niekde videl, ale nemôžem nájsť. Mám otázku, keď si chcem otvoriť živnosť od 01.01.2010 lebo si potrebujem vybaviť kanceláriu, ale potrebujem absolvovať už v októbri mesačný kurz, ktorý stojí cca 500 €. Budem si môcť náklady pred otvorením uplatniť v rámci živnosti v r. 2010. Veľmi pekne ďakujem.
manus
29.09.09,06:46
Viem, že na Porade som to niekde videl, ale nemôžem nájsť. Mám otázku, keď si chcem otvoriť živnosť od 01.01.2010 lebo si potrebujem vybaviť kanceláriu, ale potrebujem absolvovať už v októbri mesačný kurz, ktorý stojí cca 500 €. Budem si môcť náklady pred otvorením uplatniť v rámci živnosti v r. 2010. Veľmi pekne ďakujem.

Áno, môžeš pokiaľ sa ten kurz týka tvojej podnikateľskej činnosti. Ale pokiaľ som pochopila príspevok, tak je to kurz, ktorý potrebuješ kým ju založíš, takže OK.
Kolenčík
29.09.09,07:02
Ďakujem. Áno, ale ide aj o iné náklady ako počítač, kancelársky nábytok a pod. pred začatím živností, ktoré chce nakúpiť už teraz. Aj to môže dať do nákladov v mesiaci január, keď bude mať živnosť?
Blankake
29.09.09,07:13
Ďakujem. Áno, ale ide aj o iné náklady ako počítač, kancelársky nábytok a pod. pred začatím živností, ktoré chce nakúpiť už teraz. Aj to môže dať do nákladov v mesiaci január, keď bude mať živnosť?
Všetky výdavky súvisiace so založením živnosti, ktoré vzniknú ešte pred jej založením, si môže dať do nákladov podľa zákona o dani z príjmov, par. 4, ods. 4:

"(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8."

Prikladám jedno staršie vyjadrenie DRSR k tejto problematike. Pozri si odpoveď na otázku "V roku 2006 som začal podnikať – živnosť mi začala platiť od mája 2006, ale počítač na podnikanie som zakúpil vo februári 2006. Je možné zahrnúť nákup počítača do daňových výdavkov (priamo, alebo len odpisy) ?"
Akurát neplatia tie sumy pre dlhodobý hmotný majetok. ;)
Kolenčík
29.09.09,07:23
Veľmô pekne ďakujem. Tak môže začať, drž palce.
Blankake
29.09.09,07:29
Veľmô pekne ďakujem. Tak môže začať, drž palce.
Priložila som ešte prílohu vyjadrenia DRSR - pozri si.

A veľmô budem držať palce. :)
Kolenčík
29.09.09,07:39
Aj za to veľmô, veľmô ďakujem, budem čítať.