renkulka
24.10.08,10:48
Dobrý deň, prišlo nám oznámenie o vykonaní kontroly zo SP ako zamestnávateľovi, kde chcú kontrolovať odvod poistného od 1.5.1999 doteraz. Môžu kontrolovať 10 rokov dozadu? Ďakujem, pekný deň.
ZDENIELA
24.10.08,09:01
Áno, môžu a myslím, že je to maximum - tých 10 rokov
jales
24.10.08,09:41
Som prekvapená, že Ti idú kontrolovať tak dlhé obdobie, lebo som si vždy myslela, že keď preberala SP výplatu nemocenského od zamestnávateľov, tak porobili aj všetky kontroly. Myslím si, že to bolo v roku 2004. Aspoň u nás to tak bolo. Ja som mala kontrolu vtedy a teraz - minulý týždeň znova od toho roku 2004 do konca augusta 2008.
Paula
24.10.08,09:45
Mňa dlhé obdobie neprekvapuje. Mala som tri kontroly - od 1994 po aktuálny mesiac 2005, od 1997 po aktuálny mesiac 2007, od 1998 po aktuálny mesiac 2007, atp. ešte iné :)
renkulka
24.10.08,10:50
Ďakujem, vám všetkým, ešte sa chcem spýtať, chcú aj pracovné zmluvy. Načo im to je, ako hlboko sa Vám "vŕtali" v papieroch?
VERONIKA6
24.10.08,10:57
Som prekvapená, že Ti idú kontrolovať tak dlhé obdobie, lebo som si vždy myslela, že keď preberala SP výplatu nemocenského od zamestnávateľov, tak porobili aj všetky kontroly. Myslím si, že to bolo v roku 2004. Aspoň u nás to tak bolo. Ja som mala kontrolu vtedy a teraz - minulý týždeň znova od toho roku 2004 do konca augusta 2008.
Keď sociálna poisťovňa preberala nemocenské, tak mi kontrolovali iba vyplácanie nemocenských dávok, odvody nie.
Paula
24.10.08,11:00
sylva
24.10.08,11:04
Rendulka,so skúsenosti viem, že prac.zmluvy pri kontrolách vždy zostali nedotknuté.Skús požiadať pani z kontroly, či nie je možné im predložiť zmluvy len v tom prípade, ak by došlo k nejakej nezrovnalosti.Mne vyšli v ústrety, pretože kopírovaním zmlúv by som "zabila" 2dni.Zatiaľ som mala šťastie na ochotné pracovníčky v poisťovniach - snáď to nezakríknem.Držím Palce. Aj ja mám teraz ďalšiu kontrolu zo Soc.p.
jales
24.10.08,11:54
Ja som pracovné zmluvy nechystala (hoci boli tiež napísané medzi dokladmi na kontrolu) a ani ich nechceli vidieť, len asi u jedného zamestnanca, čo nebolo problém. Chceli však všetky dohody.
Mali od nich z evidencie povypisované všetky nahlásené neplatené voľná, všetky opravy, ktoré som za firmu robila (trebárs, ak niekto šiel do dôchodku), všetky prerušenia poistenia a pri kontrole sa zameriavali hlavne na to, či v týchto mesiacoch bolo správne odvedené poistné. Taktiež mali zoznam všetkých ľudí z registra a kontrolovali nezhody medzi mojou a ich evidenciou.
renkulka
18.11.08,11:39
Tak, dnes som bola v SP ohľadne tej kontroly . Chcela by som sa poradiť, máme prípad, kedy vznikol pracovný pomer počas poberania materskej. Ale iba pp vznikol, nástup do práce je až odo dňa ukončenia materskej. Pracovníčka na SP tvrdí, že to nie je možné, uzatvoriť pp počas materskej. Je to pravda, myslím že tu niekde sa o tom písalo, že nie je zakázané uzatvoriť, prípadne skončiť pp napr. počas PN. Ale ako je to v prípade materskej? Nakoniec si tým nebola istá ani pracovníčka SP. Máme sa stretnúť znova, tak by som sa len chcela uistiť, či tomu je tak, alebo nie. Hovorí o tom niekde ZP, nikde som to nenašla.My sme dotyčnú len prihlásili, hneď uviedli aj že je na materskej, to znamená že VZ nemala žiadny, aby jej materskú nevzali. A im to akosi vrta v hlave. Tiež má pracovníčka dosť neplateného voľna, a vypytovali sa prečo, a podobne .... Keď zamestnávateľ povolí písomne neplatené voľno, musí tam byť uvedené od kedy do kedy? Tiež chceli vidieť tieto povolenia na neplatené. A tiež sa vypytovali, prečo sme pp uzatvorili v čase materskej, a tak... Majú právo sa vypytovať také otázky? Človek chce byť ohľaduplný, ale keď sa ho začnú vypytovať aj to, čo nemusia, tak ako ich taktne upozorniť, že do toho im nič nie je, aby sa to zase neodrazilo na zápise z kontroly. ďakujem, pekný deň.
VERONIKA6
18.11.08,12:26
Tak, dnes som bola v SP ohľadne tej kontroly . Chcela by som sa poradiť, máme prípad, kedy vznikol pracovný pomer počas poberania materskej. Ale iba pp vznikol, nástup do práce je až odo dňa ukončenia materskej. Pracovníčka na SP tvrdí, že to nie je možné, uzatvoriť pp počas materskej. Je to pravda, myslím že tu niekde sa o tom písalo, že nie je zakázané uzatvoriť, prípadne skončiť pp napr. počas PN. Ale ako je to v prípade materskej? Nakoniec si tým nebola istá ani pracovníčka SP. Máme sa stretnúť znova, tak by som sa len chcela uistiť, či tomu je tak, alebo nie. Hovorí o tom niekde ZP, nikde som to nenašla.My sme dotyčnú len prihlásili, hneď uviedli aj že je na materskej, to znamená že VZ nemala žiadny, aby jej materskú nevzali. A im to akosi vrta v hlave. Tiež má pracovníčka dosť neplateného voľna, a vypytovali sa prečo, a podobne .... Keď zamestnávateľ povolí písomne neplatené voľno, musí tam byť uvedené od kedy do kedy? Tiež chceli vidieť tieto povolenia na neplatené. A tiež sa vypytovali, prečo sme pp uzatvorili v čase materskej, a tak... Majú právo sa vypytovať také otázky? Človek chce byť ohľaduplný, ale keď sa ho začnú vypytovať aj to, čo nemusia, tak ako ich taktne upozorniť, že do toho im nič nie je, aby sa to zase neodrazilo na zápise z kontroly. ďakujem, pekný deň.
O neplatené voľno musí pracovník požiadať zamestnávateľa a keď zamestnávateľ súhlasí, povinnosť je zaslať na sociálku RL FO - prerušenie od kedy do kedy neplatené voľno trvalo.
renkulka
18.11.08,12:28
OK, Veronika to máme urobené, len hlavne ma zaujíma ten vznik pp počas poberania materskej. ďakujem.