marchevsky
24.10.08,11:11
Prosím poradiť, či nejaký predpis určuje zaraďovanie účtovných dokladov Mám na mysli či sa majú faktúry zaraďovať chronologický za sebou a podobne aj bankové výpisy, alebo či majú byť faktúry zoradené za bankovými výpismi . Obdobne či majú byť pokladničné doklady zvlášť zaraďované príjmové a zvláť výdajové alebo chronologicky podľa dátumu nezávisle od členenia . Rôzni školitelia resp. metodici či daniari dopručujú rôzne spôsoby , čo spôsobuje často u účtovníčok neistotu . Môže si účtovníčka sama , alebo na základe vnútorného predpisu vybrať spôsob ukladania dokladov podľa vlastných odskúšaných praktik.
Ďakujem za radu.
m.hladka
24.10.08,09:34
Z mojej dlhoročnej praxe som 2x menila, spôsob ukladania dokladov. A to podľa toho, že keď som mala DU kontrolu, tak mi poradili ako je čonajlepšie, pre obe strany mať poukladané doklady. Nevytkli mi nič, ale len priateľský poradili, že tak by to bolo lepšie. To bolo asi pred 18 rokmi.
Pre JU ukladám doklady chronologicky a pre PU ukladám doklady chronoligický podľa dátumu a čísiel, ale zvlášť FV, zvlášť FP, BU, Pokladnica, ID.
IvetaH
24.10.08,14:29
Áno, aj ja sa tak snažím, ale problém mi robí, keď mi donesú doklad mimo poradia napr. v septembri faktúru zo dňa 7/2008.
Najskôr som všetko prerábala, aby to bolo pekne, ale už mi to lezie na nervy. Tak som to tento štvrťrok nechala tak. Je štvrťročný plátca.