paty
24.10.08,12:09
Ahojte, dufam ze mi iekto bude vediet poradit.
Moj otec je uz viac ako 15 rokov nezamestnany, moja mama ma okrem svojho zamestnania dalsie "fusky" aby stihla uzivit seba a aj otca.
Pred 4 rokmi dostal otec od uradu prace 13.000,- SKK ako podporu na zalozenie zivnosti - akoze je uctovnik. Mama robi vsteky svoje bokovky na jeho zivnost aby mal aspon nejaky narok na dochodok, plati za neho zdravotne, jeho cigarety, najom, rekonstrukciu bytu... Tento tyzden nas obvinil, ze mu tych jeho 13.000 ukradli.
Otec uz roky pije, ale v poslednom case sa to uz neda zvladnut. Je agresivny, mame a sestre (ja uz doma nebyvam) vulgarne nadava. Vela krat sa opije tak, ze spadne na schodoch a susedia nam zvonia ze s pre neho mame prist. Tvrdi ze on nie je alkoholik a len si obcas vypije lebo ma bolesti ( pred 25 rokmi mu operovali chrbticu). Berie lieky na srdce, na tlak zapija to alkoholom a nechce ist k doktorovi - je predsa nejaky chlap a teda musi vediet znasat bolest. Setra zistila ze ma po krcmach v okoli uz velke dlhy (okolo 7.000,- Skk / krcmu), nieco za neho sice uz zaplatila, ale boji sa aby mu niekto nedal podpisat nejaky dlzobny upis a mama by prisla este aj o byt ( bola taka hlupa, ze ked odkupovala druzstevny byt, nechala ho zapisat ako 1/2 majitela). Tak isto sme prisli na to ze za 100,- Skk je ochotny dat niekomu peciatku a potvrdenie ze je u neho zamestnany. Ked este pomahal mame s uctovnictvom som za neho danovemu uradu musela zaplatit 9.000 SKK pokutu, lebo nieco spravil zle. Okrem toho, tym ze na jeho ucet chodia peniaze od firiem pre ktore mama robi uctovnictvo je 100% presvedceny ze on vlastne zaraba. Neviem co mam robit, mama a aj sestra je na pokraji nervoveho zrutenia a on nas vobec nepocuva, len nam nadava a krici po nas. Bojim sa aby sa jeho agresivity nevystupnovala a neudrel mamu. Je mozne poslat ho na nejake liecenie aj proti jeho voli?

Dakujem
Pata
Bionda
24.10.08,14:32
Ústavné liečenie- nútené už neexistuje, teda presnejšie iba na základe rozhodnutia súdu.Kedysi však takéto čosi existovalo a na základe šetrenia z okolia, práce a polície sa to dalo, teraz však by ste také čosi mohli zrealizovať len na základe zbavenia svojprávnosti otca a následného liečenia aj proti jeho vôli.
Bohužiaľ môžete ísť na konzultáciu k psychiatrovi- čo s otcom- alkoholici sa liečia tam. Mohol by vám psychiater aspoň poradiť čo a ako a aké sú možnosti prieviesť ho na vyšetrenie.
Inak mame zostáva možnosť založiť si vlastnú živnosť a vlastný účet a mohlo by byť ešte prospešné zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov, aby došlo k rozdeleniu majetku ešte kým ho otec neprepije úplne a dlhy a veritelia vám vezmú všetko.
Ja som mala otca alkoholika, ako dieťa som sa za neho hanbila, našťastie pil len v určitých obdobiach, takže bolo obdobie keď bol OK, ale sa dostal do ťahu- hrôza.Trpela celá rodina. Matka tiež okrem práce ešte (za komunistov) fuškárčila - makala, aby bolo na všetko. Dnes síce ešte stále sú manželia ( po mozgovej porážke a infarkte sa skľudnil, ale nie úplne) , ale každý hospodári sám s vlastnými prostriedkami, na chod sa síce skladajú, ale stále je na mame väčší diel.
hanelie
24.10.08,14:38
Inak mame zostáva možnosť založiť si vlastnú živnosť a vlastný účet a mohlo by byť ešte prospešné zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov, aby došlo k rozdeleniu majetku ešte kým ho otec neprepije úplne a dlhy a veritelia vám vezmú všetko.
niet na čo čakať -
Conan X
24.10.08,15:14
Nutne na Protialkoholické liečenie netreba čakať......prečítaj si ,,Alkohol a alkoholizmus,,...tam sa veľa píše o alkohole a najdeš tam veľa múdrych rád...držte sa Conan X
feron
24.10.08,19:46
S takýmto typom alkoholikov je to vždy ťažké, určite by som odporučil nerobiť pre neho nadštandardný servis, ktorý mu mama robí. S liečením proti vlastnej vôli sa môže začať, keď je z dôvodu psychickej poruchy (závislosť na alkohole) nebezpečný sebe, alebo okoliu. Takže prakticky to môže vyzerať tak, že pri jeho agresivite zavoláte políciu a záchranku a navrhnete jeho liečbu, ktorú po rozhodnutí psychiatra musí odobriť súd, to už je ale procedúra medzi psychiatriou a súdom. Je aj taká možnosť, že otca postavíte pred rozhodnutie, buď sa bude liečiť, alebo mu nebudete poskytovať domáci a finančný "servis", za ktorý dostanete ešte vynadané. V prípade ťažkej závislosti je možné, po konzultácii s psychiatrom, dať návrh na súd na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony v oblasti nakladania s financiami. (Čiastočné obmedzenie svojprávnosti), aby nemohol ďalej robiť dlhy, kotré by ste museli splácať. Pri tomto čiastočnom obmedzení je spravidla súdom ukladaná povinná protialkoholická liečba.
paty
30.10.08,13:53
Dakujem velmi pekne za radu, dufam ze mamu nahovorim.
Ona asi stale dufa, ze sa to vyriesi samo.
hanelie
30.10.08,14:02
nikdy sa to nevyrieši samo, vždy je treba urobiť nejaké kroky k zlepšeniu situácie - najťažšie je však začať , držím palčiaky / asi treba mame prehovoriť do "duše"
Conan X
30.10.08,16:34
Dakujem velmi pekne za radu, dufam ze mamu nahovorim.
Ona asi stale dufa, ze sa to vyriesi samo.Samo asi nie ale musíte veľmi tlačiť a on usí chcieť lebo potom tie výsledky su super a život je o inom....držím vám palce
feron
30.10.08,18:11
Dakujem velmi pekne za radu, dufam ze mamu nahovorim.
Ona asi stale dufa, ze sa to vyriesi samo.Je možné, že sa to vyrieši samo, oveľa pravdepodobnejšie je, že sa to samo stane ešte horším.
osky
09.11.08,13:48
Ústavné liečenie- nútené už neexistuje, teda presnejšie iba na základe rozhodnutia súdu.Kedysi však takéto čosi existovalo a na základe šetrenia z okolia, práce a polície sa to dalo, teraz však by ste také čosi mohli zrealizovať len na základe zbavenia svojprávnosti otca a následného liečenia aj proti jeho vôli.
Bohužiaľ môžete ísť na konzultáciu k psychiatrovi- čo s otcom- alkoholici sa liečia tam. Mohol by vám psychiater aspoň poradiť čo a ako a aké sú možnosti prieviesť ho na vyšetrenie.
Inak mame zostáva možnosť založiť si vlastnú živnosť a vlastný účet a mohlo by byť ešte prospešné zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov, aby došlo k rozdeleniu majetku ešte kým ho otec neprepije úplne a dlhy a veritelia vám vezmú všetko.
Ja som mala otca alkoholika, ako dieťa som sa za neho hanbila, našťastie pil len v určitých obdobiach, takže bolo obdobie keď bol OK, ale sa dostal do ťahu- hrôza.Trpela celá rodina. Matka tiež okrem práce ešte (za komunistov) fuškárčila - makala, aby bolo na všetko. Dnes síce ešte stále sú manželia ( po mozgovej porážke a infarkte sa skľudnil, ale nie úplne) , ale každý hospodári sám s vlastnými prostriedkami, na chod sa síce skladajú, ale stále je na mame väčší diel.



uplne suhlasim s tymto,co tu je uz spomenute.
.treba zapisat len mamu ako vlastnicku bytu/vsak ona ho z domu nevyhodi a on sa bude predsa len trochu ovladat ,ked mu bude jasne ze ho vyhodit moze...!/
a taktiez by otec nemal mat pristup k bankovemu kontu.
myslim,ze keby zrusila zivnost a bankovy ucet na jeho meno-bol by vlastne kvalifikovany ako nezamestnany - bola by to vlastne mamina zivnost-uplne ina firma....
a to asi nechcu lebo neviem ako by to potom mal v dochodku finacne...

ale kazdopadne zmenit pristupny kod, ku kredit karte,vziat na mamu vzorovy podpis v banke alebo oficialne zakazat otcovi manipilaciu s bankovym uctom....
jednoducho spravit nieco,aby otec k bankovemu kontu pristup nemal.
KIKA16
10.11.08,15:12
Vôbec to nie je jednoduché. Všeličo by aj bolo možné so súhlasom otca. Bez jeho spolupráce a súhlasu asi nie je možné ani zrušiť jeho živnosť ani prepísať jeho 1/2 bytu na mamu. Asi to nemôže riešiť mama sama. Dokáže ho presvedčiť že ho nechce okradnuť? Len aby to nevzal ako návod, že má 1/2 bytu v osobnom vlasníctve....
Možno by poradili v Krízovom centre pre ženy, obete násilia alebo niečo podobné.
Aj môj otec bol "pán dôležitý" v postavení a jeho prvá cesta so zálohou aj s výplatou viedla do krčmy, nám sa ušlo čo ostalo, často dlhy. Mama so základným vzdelaním dokázala, že sme vyštudovali všetci 4 súrodenci. Dnes môže byť otec rád, že má mamu. S pitím je to lepšie, zdravie ho trápi (diabetes, neuropatia, zrak, žlčník, pankreas...). Ale stále je najmúdrejší a najlepší a mama je tá čo má počúvať....
Nekonečne smutná téma. Kto má silu riešiť to cez políciu?
KIKA16
10.11.08,15:12
Vôbec to nie je jednoduché. Všeličo by aj bolo možné so súhlasom otca. Bez jeho spolupráce a súhlasu asi nie je možné ani zrušiť jeho živnosť ani prepísať jeho 1/2 bytu na mamu. Asi to nemôže riešiť mama sama. Dokáže ho presvedčiť že ho nechce okradnuť? Len aby to nevzal ako návod, že má 1/2 bytu v osobnom vlasníctve....
Možno by poradili v Krízovom centre pre ženy, obete násilia alebo niečo podobné.
Aj môj otec bol "pán dôležitý" v postavení a jeho prvá cesta so zálohou aj s výplatou viedla do krčmy, nám sa ušlo čo ostalo, často dlhy. Mama so základným vzdelaním dokázala, že sme vyštudovali všetci 4 súrodenci. Dnes môže byť otec rád, že má mamu. S pitím je to lepšie, zdravie ho trápi (diabetes, neuropatia, zrak, žlčník, pankreas...). Ale stále je najmúdrejší a najlepší a mama je tá čo má počúvať....
Nekonečne smutná téma. Kto má silu riešiť to cez políciu?