bezradna9999
24.10.08,14:18
Aký je rozdiel, ak v liste vlastníctva mám uvedené, že som vlastník v 1/1 alebo v 1/2? Sme rozvedený.

Ďakujem
betka631
24.10.08,12:26
Čo ešte sa možno z výpisu dozvedieť

Rodné číslo správa katastra uvedie vo výpise len vtedy, ak ju o to vlastník alebo iná oprávnená osoba požiadajú.

Na výpise sa uvádza miesto trvalého bydliska vlastníka a, samozrejme, spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti. Ak ide napríklad o výlučného vlastníka bytu alebo byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, spoluvlastnícky podiel sa vyznačuje na výpise v pomere 1/1. Ak je byt v spoluvlastníctve dvoch osôb, na výpise je toto spoluvlastníctvo vyznačené v ½.

Z časti B sa dozviete, z akého právneho titulu sa stala dotyčná osoba vlastníkom nehnuteľnosti – napríklad či z titulu kúpy, darovania, dedenia alebo súdneho rozhodnutia. Zapisujú sa tu aj údaje o nehnuteľnosti. Napríklad predbežné opatrenia súdu o zákaze nakladať s majetkom. V takom prípade vlastník je už v prevode svojho majetku obmedzený. Ak by podal na kataster návrh na prevod práva, kataster prevod nepovolí.

V časti C sú zaznamenané vecné bremená – ako napríklad právo užívania bytu, právo prechodu cez pozemok. Môžu to byť aj záložné práva v prospech banky alebo tretích osôb, predkupné práva k nehnuteľnosti.

Vo výpisoch sa v každej časti nachádzajú aj kódy. Ku každému kódu v ňom nájdete aj charakteristiku. Napríklad pozemok, ktorý je umiestnený v zastavanom území obce, je označený kódom 1. Kódy sú presne stanovené vo vykonávacej vyhláške ku katastrálnemu zákonu.



http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=5795&LngID=0
aksas2
24.10.08,12:26
Aký je rozdiel, ak v liste vlastníctva mám uvedené, že som vlastník v 1/1 alebo v 1/2? Sme rozvedený.

Ďakujem
V prípade, že tam máš 1/1 si výlučný vlastník danej nehnuteľnosti a v prípade, ak tam je 1/ 2 vlastníš len polovicu
Chobot
24.10.08,12:42
Aký je rozdiel, ak v liste vlastníctva mám uvedené, že som vlastník v 1/1 alebo v 1/2? Sme rozvedený.

Ďakujem

Toto je málo informácií. Kto je tam napísaný ako vlastník? Je tam aj tvoja ex-manžel?
bezradna9999
24.10.08,13:50
sme či vlastne sme boli obidvaja aj exmanžel a ja. Problém je v tom že nehnuteľnosť vydražil exekútor bez môjho súhlasu /na liste vl.1/1/, z dôvodu
toho, že exman. dlžil určitú čiastku ktorú nesplatil!
Pri rozvrhovom pojednávaní u exekútora a rozdelení čiastky z exekúcie, suma vydražená za nehnuteľnosť pokrývala všetky náklady či za súd alebo poplatky exekútorovi + dlžná suma. Čiže ja ako vlastník v 1/1 som nemala žiadnu polovicu!
Sa pýtam ako čo je teda lepšie mať v liste vlastníctva, aby vám nemohol nikto siahnuť na vašu polovicu majetku?
Chobot
24.10.08,22:35
sme či vlastne sme boli obidvaja aj exmanžel a ja. Problém je v tom že nehnuteľnosť vydražil exekútor bez môjho súhlasu /na liste vl.1/1/, z dôvodu
toho, že exman. dlžil určitú čiastku ktorú nesplatil!
Pri rozvrhovom pojednávaní u exekútora a rozdelení čiastky z exekúcie, suma vydražená za nehnuteľnosť pokrývala všetky náklady či za súd alebo poplatky exekútorovi + dlžná suma. Čiže ja ako vlastník v 1/1 som nemala žiadnu polovicu!
Sa pýtam ako čo je teda lepšie mať v liste vlastníctva, aby vám nemohol nikto siahnuť na vašu polovicu majetku?

Aha, takže ak ste to mali napísané, ako Pani a Pán Bezradný - spoluvlastníctvo 1/1, potom ste to mali v BSM (hoci ste už mali po rozvode a nedošlo k vysporiadaniu BSM), kde ručíte a nakladáte s majetkom spoločne a bezrozdielne. Preto nastalo, že exekútor nerozlišoval, že kto vlastní polovicu. Jednoducho ste nehnuteľnosť vlastnili spoločne, preto mohol siahnuť na celú nehnuteľnosť.

Keby medzi tým bolo prišlo k vysporiadaniu BSM, vlastnícke podiely by sa pomenili nasledovne:
Pán Bezradný - spoluvlastníctvo 1/2
Pani Bezradná - spoluvlastníctvo 1/2

V takom prípade by za manželove dlhy mohl exekútor siahnuť len na jeho polovicu, na tvoju nie, lebo je to presne rozdelené, čo je koho.

V takom prípade je lepšie mať spoluvlastníctvo 1/2.
bezradna9999
28.10.08,07:51
Poradí mi niekto?
Som jeden z nájomníkov bytovej jednotky, ktorú vlastní obec/prenajímateľ/.
Je nejaký zákon, podľa ktorého je prenajímateľ povinný sa starať, prípadne opravovať spoločné priestory v bytovej jednotke? Ako je napr. schodisko, strecha, vstupná brána...
Ďakujem
Chobot
28.10.08,08:27
Poradí mi niekto?
Som jeden z nájomníkov bytovej jednotky, ktorú vlastní obec/prenajímateľ/.
Je nejaký zákon, podľa ktorého je prenajímateľ povinný sa starať, prípadne opravovať spoločné priestory v bytovej jednotke? Ako je napr. schodisko, strecha, vstupná brána...
Ďakujem

Majiteľ nehnuteľnosti je vo všeobecnosti povinný starať sa o nehntueľnosť.
Je to zakotvené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov § 11:

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Najmä má zabezpečiť jej nezávadnosť a aby neohrozovala obyvateľov. Ale nie je povinný napr. maľovať spoločné priestory a schodisko každé 2 roky. Pokiaľ nevymaľuje 15 rokov, nikto ho k tomu neprinúti. Ani strechu, pokiaľ nezateká či nehrozí spadnutie, nie je povinný meniť či rekonštruovať.

Čo máš na mysli pod pojmom "sa starať, prípadne opravovať"?
bezradna9999
28.10.08,13:23
Ide o to, že ako nájomníci obecných bytov by sme chceli vymalovať spoločné priestory/schodisko/, dať vyčistiť odkvapy, opraviť hlavnú bránu tak, aby sa dala uzamykať.....povedané asi v krátkosti, už cca 7 rokov čo existuje táto bytová jednotka nik nemá záujem o to aby nechátrala a nerobí ani len najmenšie opravy!
luja5
02.11.14,18:46
Baro, založ si, prosím, novú vlastnú otázku. Hore máš zelenú ikonku pre otázku a potom pokračuj podľa návodu. Tu si zadal otázku do otázky;).