Dura
24.10.08,16:10
Dobrý deň,
potrebujem súrne poradiť ohľadom samozdanenia.
Ake tlačivo sa používa?
Kedy sa samozdaňuje, okamžite po obdržaní faktúry, alebo na konci kvartálu (sme platcovia DPH)

Ďakujem za odpovede.
JankaO
24.10.08,14:41
Dobrý deň,
potrebujem súrne poradiť ohľadom samozdanenia.
Ake tlačivo sa používa?
Kedy sa samozdaňuje, okamžite po obdržaní faktúry, alebo na konci kvartálu (sme platcovia DPH)

Ďakujem za odpovede.

Keďže nepíšete, o aké samozdanenie sa jedná, pozrite si §§ 19 a 20.
A tlačivo je na daň z pridanej hodnoty.
Lotarka
25.10.08,09:56
Dobrý deň!
Nechcem zbytočne zakladanovú novú tému, tak pridám ďalšiu otázku do tejto:

Náš platca DPH kupuje stroj s montážou od Slovinskej firmy. Dohodli sa na zálohe. Záloha bola zaplatená v septembri, stroj zatial nedodali, ani zálohová ani riadna faktúra nebola zatial vystavená. Stroj dovezie Slovinská firma a tu na Slovensku ho namontuje. Prosím poraďte - vzniká nášmu platcovi DPH daňová povinnosť už zo záloh?

Ďakujem za odpovede!
Monika Kováčová
25.10.08,10:20
Dura
25.10.08,16:15
dovoz z Rakúska bez DPH,
ako to zapisat do tlaciva?
Monika Kováčová
25.10.08,16:18
nie dovoz ale nadobudnutie

ak ide o tovar tak ZD 7, DPH 8, 19
AMM
25.10.08,16:19
Dobry den, surne by som potrebovala, nasa spolocnost (platci DPH) nadobudla sluzby (reklamne a projekcne sluzby) od ceskych obchodnych partnerov, tiez platcov DPH. Podliehaju tieto sluzby samozdaneniu a uvadzaju sa v danovom priznani k DPH? Ak ano, v ktorych riadkoch (9 a 19)?
JankaO
25.10.08,16:41
Dobry den, surne by som potrebovala, nasa spolocnost (platci DPH) nadobudla sluzby (reklamne a projekcne sluzby) od ceskych obchodnych partnerov, tiez platcov DPH. Podliehaju tieto sluzby samozdaneniu a uvadzaju sa v danovom priznani k DPH? ÁNO Ak ano, v ktorych riadkoch (9 a 19)? ÁNO

..............
AMM
25.10.08,16:54
Dakujem!
Lotarka
26.10.08,09:03
Ďakujem Ermom. Tie témy som si čítala už aj predtým, no aj tak som neprišla k odpovedi, či

zdaniť ZÁLOHU NA STROJ S INŠTALÁCIOU zo Slovinska alebo nie. Nie som si istá. Ak by sa jednalo o nadobudnutie tovaru - tak vtedy nie, ale kedže je to s inštaláciou nevzniká daňová povinnosť už zo zálohy?

Taký istý prípad je rozpísaný v tejto téme, ale je starý dva roky, platí to aj teraz tak:
http://www.porada.sk/t26353-zaloha-a-tovar-z-eu-s-instalaciou.html

Poraďte
Lotarka
27.10.08,06:57
Prosím, pomôžte!

ZDANIŤ ZáLOHU NA STROJ S INšTALáCIOU(montážou) ZO SLOVINSKA?

Ďakujem!
Lotarka
27.10.08,09:38
To mi nikto neporadí???

Prosím!

Už som celá s toho celá dopletená - ak vzniká daňová povinnosť zo zálohy , vzniká hneď aj právo na odpočítanie, napriek tomu, že faktúru žiadnu nemám, iba zaevidujem povinnosť do záznamov???

Prosím, pomôžte, objasnite mi to!
Lotarka
28.10.08,13:37
No čo už, budem si musieť poradiť sama!

Vďaka aspoň za tie predchádzajúce podobné témy, v ktorých som bohužial nenašla aktuálnu odpoveď na môj problém.
Bendy7
28.10.08,13:45
Popíš problém troška podrobnejšie...a skúsime poradiť:)
Lotarka
29.10.08,06:28
Vďaka Bendy7!

Problém je popísaný v príspevku č.3:

"Náš platca DPH kupuje stroj s montážou od Slovinskej firmy. Dohodli sa na zálohe. Záloha bola zaplatená v septembri, stroj zatial nedodali, ani zálohová ani riadna faktúra nebola zatial vystavená. Stroj dovezie Slovinská firma a tu na Slovensku ho namontuje. Prosím poraďte - vzniká nášmu platcovi DPH daňová povinnosť už zo záloh?"

Ak ešte niečo,napíš, doplním.
mandula
31.10.08,11:32
:)Lotarka, pre teba: (hladala som to už dlhšie, konečne som to našla)

Ak pri dodaní tovaru s montážou alebo inštaláciou, alebo pri dodaní služby dodávateľom z iného členského štátu, dochádza k prenosu miesta dodania do SR a daňová povinnosť vzniká odberateľovi v SR (v súlade s § 69 ods. 2), táto povinnosť „samozdanenia“ sa vzťahuje aj na prípadnú zálohovú platbu. V týchto prípadoch suma zálohy neobsahuje sumu dane, t.j. platiteľ vypočíta DPH ako 19 % zo sumy zálohy.

Ďalšia daňová povinnosť vznikne dňom vyhotovenia vyúčtovacej faktúry. Z ustanovenia § 19 ods. 2 zákona o DPH vyplýva, že pri dodaní služby alebo dodaní tovaru s inštaláciou keď osobou povinnou platiť daň v SR je príjemca, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry (nie dňom dodania služby). V prípade, ak by dodávateľ nevyhotovil faktúru ani do konca tretieho kalendárneho mesiaca po dodaní, potom by vznikla daňová povinnosť (povinnosť samozdanenia) posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca od dodania.

Príklad
Dodávateľ z ČR dodal platiteľovi v SR stroj s uskutočnením inštalácie. Celková dohodnutá cena zahŕňa samotný stroj, jeho inštaláciu, prepravu stroja a vykonanie školenia. K ukončeniu diela má dôjsť podpísaním preberacieho protokolu. V deň dodania stroja je dohodnutá záloha vo výške 60 %, zostávajúca časť má byť zaplatená na základe faktúry vyhotovenej v deň podpísania preberacieho protokolu.

Platiteľovi v SR vznikne daňová povinnosť prijatím zálohy českým dodávateľom
– v prípade, že platiteľ nemá informáciu o tom, v ktorý deň platbu dodávateľ prijal, daňový úrad bude akceptovať ako deň vzniku daňovej povinnosti deň odoslania príslušných finančných prostriedkov. Zároveň platiteľovi vznikne právo na odpočítanie priznanej dane v zmysle § 49 a § 51 zákona o DPH.
Ďalšia daňová povinnosť vznikne dňom vyhotovenia vyúčtovacej faktúry (deň podpísania preberacieho protokolu).

Zdroj: Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále ročník 2008, č. 11, Zálohové platby a DPH
Lotarka
31.10.08,12:00
Ďakujem veľmi pekne, naozaj ďakujem!

Som veľmi rada, že som nepodľahla vplyvu (kolegyne, dokonca DÚ) a urobila to presne tak, ako je to v tvojom príspevku.
Ešte raz vďaka!
AMM
16.11.08,13:24
Naša spoločnosť (platca DPH) obdržala faktúru od českého obch.partnera (platca DPH) za uverejnenie inzercie v časopise. Podlieha táto služba samozdaneniu podľa § 69 a následne § 49?
AMM
16.11.08,15:13
Patrí inzercia medzi služby opísané v § 15 ods. 8 zákona o DPH? Potrebovala by som to kvôli samozdaneniu.
AMM
18.11.08,17:56
Pôvodne som myslela, či inzercia nepatrí medzi reklamné služby, ktoré by podliehali samozdaneniu. Ale osobne si myslím, že tam inzercia nepatrí a teda nemusí sa samozdaniť. Nevie mi niekto povedať, či si myslím správne?
eripot
21.12.08,15:35
Ahojte,
dnes som dostala do ruky faktúru z ČR. Dodali našej firme materiál. Zaplatená bola už v 03/08, ale evidovala som ju ako nepriradenú platbu na 314, nevedela som určiť, čoho sa týka. Teraz šéf "našiel" faktúru.
Dátum vystavenia 05/08, dátum uskutočneného plnenia 03/08 (dátum úhrady zálohovej faktúry). Mám urobiť samozdanenie a podať dodatočné opravné daňové priznanie za máj 08?
Čo by sa stalo, keby som ju zaevidovala ako nedanový náklad? Musím ju aj vtedy samozdaniť?
Vďaka za pomoc:).
A prajem všetkým pekné prežitie vianočných sviatkov a veľa darčekov.
erika_H
21.12.08,17:46
Dobrý večer poraĎáCI,môžem Vás poprosiť - ako mám zaevidovať došlú faktúru z ČR - suma bez DPH 500 PLN - to normálne samozdaním..
avšak na faktúre je ešte uvedené 32 PLN,a z toho 22% DPH..?:confused:
veď keď fakturuje platca DPH v PL platcovi DPH v SR,nemal by tam vobec uvádzať DPH,chápem to správne?v tomto prípade teraz naozaj netuším,kam mám zaúčtovať tých 22%..?
(v JÚ.. pri evidencii..)
poradíte mi prosím niekto,ak tomu rozumiete lepšie ako ja..?:mee:

Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
21.12.08,18:02
Dobrý večer poraĎáCI,môžem Vás poprosiť - ako mám zaevidovať došlú faktúru z ČR - suma bez DPH 500 PLN - to normálne samozdaním..
avšak na faktúre je ešte uvedené 32 PLN,a z toho 22% DPH..?:confused:
veď keď fakturuje platca DPH v PL platcovi DPH v SR,nemal by tam vobec uvádzať DPH,chápem to správne?v tomto prípade teraz naozaj netuším,kam mám zaúčtovať tých 22%..?
(v JÚ.. pri evidencii..)
poradíte mi prosím niekto,ak tomu rozumiete lepšie ako ja..?:mee:

Ďakujem veľmi pekne
za čo je tá faktúra ? Oznámili ste dodávateľovi, že ste plácovia DPH na Slovensku ?
m.hladka
21.12.08,18:03
Ahojte,
dnes som dostala do ruky faktúru z ČR. Dodali našej firme materiál. Zaplatená bola už v 03/08, ale evidovala som ju ako nepriradenú platbu na 314, nevedela som určiť, čoho sa týka. Teraz šéf "našiel" faktúru.
Dátum vystavenia 05/08, dátum uskutočneného plnenia 03/08 (dátum úhrady zálohovej faktúry). Mám urobiť samozdanenie a podať dodatočné opravné daňové priznanie za máj 08?
Čo by sa stalo, keby som ju zaevidovala ako nedanový náklad? Musím ju aj vtedy samozdaniť?
Vďaka za pomoc:).
A prajem všetkým pekné prežitie vianočných sviatkov a veľa darčekov.
Treba podať dodatočné DP, tam sa opravia riadky 7,8 a 17,19 a je to v poriadku.
erika_H
21.12.08,18:10
za čo je tá faktúra ? Oznámili ste dodávateľovi, že ste plácovia DPH na Slovensku ?


faktúra je za tovar - súčiastky..
dodávateľ vie že sme na slovensku platcovia DPH.. na faktúre dokonca uviedol aj naše IČ DPH..
na faktúre všake uvádza 0% DPH..
iba v 1 riadku 22% DPH - po poľsky tam je napísané "koszt wysylki " -neviem,možno niečo ako poštovné náklady..?
veronikasad
21.12.08,18:13
faktúra je za tovar - súčiastky..
dodávateľ vie že sme na slovensku platcovia DPH.. na faktúre dokonca uviedol aj naše IČ DPH..
na faktúre všake uvádza 0% DPH..
iba v 1 riadku 22% DPH - po poľsky tam je napísané "koszt wysylki " -neviem,možno niečo ako poštovné náklady..?
Niečo mi tam nesedí. Pýtaš sa ako zaevidovať fa z ČR ...
erika_H
21.12.08,18:38
Niečo mi tam nesedí. Pýtaš sa ako zaevidovať fa z ČR ...

ospravedlnujem sa.. faktura je z poľska.. za tovar do obchodu-elektrosučiastky..
Zoltán Kovács
21.12.08,18:57
faktúra je za tovar - súčiastky..
dodávateľ vie že sme na slovensku platcovia DPH.. na faktúre dokonca uviedol aj naše IČ DPH..
na faktúre všake uvádza 0% DPH..
iba v 1 riadku 22% DPH - po poľsky tam je napísané "koszt wysylki " -neviem,možno niečo ako poštovné náklady..?

Podľa mojich chabých znalosti polštiny koszt wysylki je poštovné. Zrejme urobili chybu pri vystavovaní faktúry.
Pre Vás táto poľská dph nie je uznateľným nákladom, resp. výdavkom. Riešenie: požiadať o opravu faktúry, alebo si požiadať o vrátenie v Polsku.
erika_H
21.12.08,19:06
Podľa mojich chabých znalosti polštiny koszt wysylki je poštovné. Zrejme urobili chybu pri vystavovaní faktúry.
Pre Vás táto poľská dph nie je uznateľným nákladom, resp. výdavkom. Riešenie: požiadať o opravu faktúry, alebo si požiadať o vrátenie v Polsku.

ďakujem
prípadne,v najhorsom prípade,samozdaním základ dane z poštovného a DPH z poštovného-spomínaných 22% zaúčtujem ako neuznanú DPH-VNZD..
môže byť?
Ďakujem Vám moc,ste zlatí
atka4
08.01.09,19:39
Mám dilemu ohľadne hotovostného nákupu tovaru v ČR.

Uvažujem správne?
Zamestnanec zakúpil materiál k montáži v ČR-Ostrava, pričom montáž bola vykonávaná v SR.
Pokladník vo firme preplatil zamestnancovi tento nákup materiálu, ktorý mu vyúčtoval, a to z valutovej pokladne, t.j. v CZK, a to aj s českou DPH 19% suma DPH 591,85 CZK.).

Všimla som si to pri účtovaní a chcem to dať dokopy/doklady dostávam samozrejme mesiac pozadu, ale tentoraz pokladňu CZK s oneskorením až 2 mesiace (v 01/2009 za 11-12/2008 - novozaložená valut. pokladňa)

1. Keďže ide o jednorázový nákup, bolo by pre firmu neefektívne žiadať o vrátenie českej DPH - 591,85 CZK, tak ju chcem zaúčtovať ako náklad nedaňový (+ firma je z východu + nie je prepoklad ďalších prác v zsl.kraji)
2. Keďže to bol nákup v štáte EU, ide o nadobudnutie tovaru, ktoré chcem následne samozdaniť.
3. problém mám ale so správnym zadaním obdobia pre DPH, nakoľko doklad bol z valut. pokladne preplatený 21.11.2008. (doklady som dostala až teraz - zabudli na valut. pokladňu, dali mi len nákup Valút, čiže 261 "sedela", inak nakupujú len na faktúry, tak som nepredpokladala, že bude číhať problémik..../
Firma je mesačným platiteľom DPH.Samozrejme DP k DPH za 11/2008 bolo podané v lehote.

Čo s tým? Samozdaniť aj uplatniť odpočítanie v 12/2008? alebo urobiť DDP za 11/2008?Alebo sa mýlim? Ďakujem...:(
AMM
15.01.09,14:44
Vedel by mi niekto poradit, ked si slovensky platca zada inzerat u zahranicneho platcu DPH, musi doslu fakturu samozdanit? Povazuje sa inzercia za reklamnu sluzbu podla § 15 ods. 8?
misolga
28.03.09,19:23
poprosím o radu:
ako mám zaúčtovať rozdiel- firma ešte v roku 2007 v daňovom priznaní samozdanila fa z Eú, ale neuplatnila si nárok na odpočet, čiže účet dph mi vykazuje zostatok, nenárokovala si uvedenú dph, môžem sa tohto zostaku zbaviť tak že odpíšem sumu na účet 548-nedaňový náklad, nakoľko firme nevznikla daň.povinnosť , nepodáva dodatoč.DPH -je to správny postup?
babi2
28.03.09,19:33
Neviem o akú sumu ide, ale asi by som spravila dodatočné DP aj keď nevznikla daň. povinnosť, vznikol by väčší daňový odpočet, ale je to na vás či sa to oplatí, ak nie tak potom asi 548 nedaňový náklad
jalenka
29.03.09,10:48
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či pri výpočte DPH pri nadobudnutí tovaru z ČR použijem tiež kurz ECB predošlý dňu zdaniteľného plnenia.Ďakujem
Tweety
29.03.09,11:18
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či pri výpočte DPH pri nadobudnutí tovaru z ČR použijem tiež kurz ECB predošlý dňu zdaniteľného plnenia.Ďakujem
Áno.
jalenka
29.03.09,11:21
Ďaaakujem, Tweety ty si vždy naporúdzi.
zuzu247
06.04.09,09:50
Dobrý deň, máte niekto skúsenosti, ak český platca DPH odmietne uznať slovenskému platcovi DPH jeho platcovstvo a vystaví faktúru s DPH, dá sa táto DPH nejak vyžiadať naspäť?
Ďakujem
Najka
27.08.09,11:00
Ahojte, práve mi došli fa z Poľska s dátumom vystavenia 08.08.09 a dodacím listom z 29.06.2009 a druhá má dodací list z 16.07.09. čo s tým teraz?
liba2
27.08.09,12:54
Ahojte, práve mi došli fa z Poľska s dátumom vystavenia 08.08.09 a dodacím listom z 29.06.2009 a druhá má dodací list z 16.07.09. čo s tým teraz?
Ak ste tovar k DL/29.6.09 prijali v tom čase, povinnosť vznikla 15.7.09; odpočítať môžete až keď máte doklad = FA.
DL/16.7.09 povinnosť vznikla dňom vystavenia fa 8.8.09 aj odpočítania.