Corado68
25.10.08,09:17
Prajem Vám pekný deň.

Potreboval by som poradiť, ako postupovať a aké sú možné riešenia.

Nefunkčné 6 ročné manželstvo. Spoločné deti nemajú, ale manželka má jedno dieťa z predošlého vzťahu vo veku 11 rokov. Žijú v byte ktorý patrí rodičom manželky. (prenájom)
Manželka sa rozhodla tento vzťah ukončiť, nakoľko je tam citové odcudzenie, nenávisť, hádky a v poslednej dobe vyhrážanie zabitím, vyhodením z okna a fyzické útoky (facky, silné zovretia a p.)
Odkedy sa manžel dozvedel že manželka chce podať žiadosť o rozvod začali byť hádky na dennom poriadku. Osočovanie vulgárne nadávky. K tomu sa pridala tzv. fackovaná. A nakoniec vyhrážky ktoré som popísal výššie a ešte jedna "zničila si mi život tak teraz zničím ja teba"
Tieto všetky výjavy sa dejú už aj pred očami jej syna.
Časté modriny po rukách a niekedy aj na tvári, nie su ničím vynimočným. Ale na ošetrenie nechce ísť. Je jasné že psychicky trpia všetci traja. Ale byť manželku nie je normálne. Manželka odísť z bytu nechce. Však byt patrí jej rodičom.
Dá sa im nejako pomôcť, aby čas kým prebehne rozvodové konanie nemuseli toto týranie znášať? Alebo ako tomu zabrániť, aby k takýmto útokom nedochádzalo.
Ďakujem za radu.
Eulalia
25.10.08,09:14
Prajem Vám pekný deň.

Potreboval by som poradiť, ako postupovať a aké sú možné riešenia.

Nefunkčné 6 ročné manželstvo. Spoločné deti nemajú, ale manželka má jedno dieťa z predošlého vzťahu vo veku 11 rokov. Žijú v byte ktorý patrí rodičom manželky. (prenájom)
Manželka sa rozhodla tento vzťah ukončiť, nakoľko je tam citové odcudzenie, nenávisť, hádky a v poslednej dobe vyhrážanie zabitím, vyhodením z okna a fyzické útoky (facky, silné zovretia a p.)
Odkedy sa manžel dozvedel že manželka chce podať žiadosť o rozvod začali byť hádky na dennom poriadku. Osočovanie vulgárne nadávky. K tomu sa pridala tzv. fackovaná. A nakoniec vyhrážky ktoré som popísal výššie a ešte jedna "zničila si mi život tak teraz zničím ja teba"
Tieto všetky výjavy sa dejú už aj pred očami jej syna.
Časté modriny po rukách a niekedy aj na tvári, nie su ničím vynimočným. Ale na ošetrenie nechce ísť. Je jasné že psychicky trpia všetci traja. Ale byť manželku nie je normálne. Manželka odísť z bytu nechce. Však byt patrí jej rodičom.
Dá sa im nejako pomôcť, aby čas kým prebehne rozvodové konanie nemuseli toto týranie znášať? Alebo ako tomu zabrániť, aby k takýmto útokom nedochádzalo.
Ďakujem za radu.

Zvýraznila som to, čo je podľa mňa v tomto prípade rozhodujúce. Ak sa žena chce vymaniť z takéhoto vzťahu, musí nájsť odvahu. Mnohé týrané ženy túto odvahu nenájdu. Na googli si nájdi organizácie, ktoré pomáhajú obetiam domáceho násilia a choď sa poradiť priamo tam, ešte lepšie, keby tam išla dotyčná osobne. Ak už nemyslí na seba, musí myslieť na dieťa. Ten chlapec preda trpí a veľmi, tým, že otčim matku bije a uráža pred jeho očami. Zanechá to na ňom stopy na celý život.
Ak by po takejto bitke išla na pohotovosť na lekárske ošetrenie, môže hneď podať na manžela trestné oznámenie, pretože bude mať v rukách dôkaz. Lekár dokáže z následkov bitky určiť, že išlo o bitku a zranenia spôsobené druhou osobou.
V prvom rade sa musí odhodlať ona. Ak sa z toho nevymaní čo najskôr, doženie ju manžel týraním do takého stavu, že sa už nebude vládať brániť. A potom je ohrozený nielen jej život, ale aj život jej syna.
Corado68
25.10.08,09:30
Ďakujem, mám ten istý názor.
Len je problém pre ňu potlačiť hanbu a rozprávať lekárom ako prišla k modrinám.
Eulalia
25.10.08,09:32
Ďakujem, mám ten istý názor.
Len je problém pre ňu potlačiť hanbu a rozprávať lekárom ako prišla k modrinám.

Nedá sa nič robiť, musí si vybrať - hanba (aká???? nech sa hanbí ten odroň, čo ju tlčie!) alebo život.
Eulalia
25.10.08,09:37
Na Slovensku sa môžu obete domáceho násilia obrátiť napríklad na Alianciu žien Slovenska (+421 2 65428147).

Tu je len jedna z možností, kde hľadať pomoc. Našla som ju hneď v prvom článku na googli.
Corado68
25.10.08,09:47
Áno, musí sa rozhodnúť.
Aj ja som našiel pár organizácií, a dokonca tu v okolí Žiliny.
Vďaka ešte raz.
Beella
25.10.08,10:25
Ďakujem, mám ten istý názor.
Len je problém pre ňu potlačiť hanbu a rozprávať lekárom ako prišla k modrinám.

Treba ju podporiť a stále ubezpečovať, že toto neni hanba !! Uplne suhlasim s Evou.