betka
25.10.08,12:49
Ahojte, rada by som počuť názor.
Mám DF od vodárni, suma vysoká. Prasklo potrubie - škoda a vodné rapkalo. Potrubie sa opravilo, t.j. opravou sa dalo do prevádzkyschopného stavu.

Učtovali by ste toto vodné:
1. cez 549/321 - škoda na tovare voda (PP k ZD)
2. 502/321 PP k ZD, alebo daňový.

Z pohľadu DPH:
Voda je tovar. Je alebo nie je nárok na odpočítanie DPH?
betka
25.10.08,11:51
Asi takto, Betka:

1. FA od vodární:
a. 502,343/321 (nie na všetkom tovare Ti vznikla škoda, niečo ste i použili, použi FA za spotrebu za minulé obdobia, urob si priemer. Musíš ísť najskôr cez predpis, nemôžeš účtovať rovno 549/321, nemáš to v postupoch. Hneď Ti nevznikne škoda, škodu si si neobjednala od vodárne)
b. vyčísli, aká je škoda a preúčtuj: 549/502-ide o škodu prevádzkového charakteru PP k ZD

2. DPH:
PAr. 9/3. Ak platiteľ dodá tovar na osobnú spotrebu, spotrebu svojich zamestnancov, bezodplatne alebo na iný účel ako na podnikanie ide o dodanie za protihodnotu.
Tu k aplikácii tohto par. nedošlo. Nejde o dodanie tovaru.

par.19-daňová povinnosť mi nevzniká.

Par.49/3,4, 5 sa na mňa nevzľahuje

Par. 53/5 o krádež sa nejedná.

Záver: Došlo ku škode na vodnom, tiekla. Používam vodu na podnikateľské účely 49/2, a tak mám nárok na odpočítanie DPH. Potrubie prasklo, opravilo sa, dalo sa do pôvodného stavu, ďalej nedochádza ku škode na tovare-vodnom.
DPH nevrátim do ŠR.

Ano?
ekopo
25.10.08,13:50
a čo si bruchomluvec?

Napadlo ma, koho je potrubie?
Nevidím dôvod, že by sa muselo DPH vrátit.
DF by bola určite 502,343/321
betka
25.10.08,18:33
a čo si bruchomluvec?

Napadlo ma, koho je potrubie?
Nevidím dôvod, že by sa muselo DPH vrátit.
DF by bola určite 502,343/321

Asi moc kombinujem:)
Potrubie je naše. A spotreba je viac ako 200% normálu;). Takže je škoda (i keď škoda je definovaná na majetku a voda je spotreba, nie majetok). Ale zase na druhej strane to podľa mňa nemôže ísť do riadku 09 Výkazu ziskov a strát.:confused: a teda ani na účet 502. Veď v skupine 50 sa účtujú spotrebované nákupy. A ja som v konečnom dôsledku tú vodu spotrebovala, ale nespotrebovala . :D:D

NA akú podnikateľskú činnosť som ju použila? Na nijakú. Len tak išla opať do kanála.

Už sa mi zdá, že za každým účtovným prípadom hľadám kulehu a zložitosť. Vďaka, Ivan:)

DPH som si len tak odôvodňovala. Vyšiel mi nárok na odpočítanie v tom príspevku