peto111
25.10.08,16:53
Dobry den.

Po skonceni mojho predchadzajuceho pracovneho pomeru som sa nahlasil na urad prace. Ale zistil som, ze radsej by som bol dobrovolne nezamestnany. Vyhovuje mi to teraz niekolko mesiacov, pretoze potrebujem dokoncit diplomovu pracu. Nevadi mi obcas navstivit nejakeho zamestnavatela, aj ked dopredu viem, ze skutocny zaujem o tu robotu nemam. Ale mam velky problem s tymi zenskymi, co pracuju na urade prace. Negativnejsie a deprimujucejsie miesto som uz dlho nevidel, a to ratam aj nedavny pohreb na ktorom som bol. Radsej, nez stravit cas v takom prostredi a rozhovorom s tymi neprijemnymi zenskymi, co si asi myslia, ze ludia im tam chodia zneprijemnovat zivot a rusit ich v prestavkach na kavicky, by som platil peniaze. Vzdy mi tam navsteva pokazi naladu na cely den a uz niekolko dni dopredu sa zacinam citit neprijemne. Preto mam na vas, poradaci, zopar otazok.
Viem, ze osoba dobrovolne nezamestnana si musi platit zdravotne poistnenie, co cini cca 800 sk. Ale chcel by som vediet, ako je to so socialnou poistovnou a inymi vyhodami, co maju pracujuci/evidovany na urade prace. Nepotrebujem ziadne skolenia ani nic take, informacie si viem pohladat sam. Zaujmaju ma skor vyhody, co maju zamestnani.
Takze:
1) Da sa platit nieco ako dobrovolne poistenie do socialky, aby sa mi neznizoval narok na dochodok, alebo tuto vyhodu maju len zamestnani.
2) Da sa rovnako dobrovolne platit poistenie v nezamestnanosti, akokeby som bol zamestnany?
3) Co urazove poistenie?
4) Keby ste boli vy v rovnakej situacii, teda, ze mate nasetrenych dost vela penazi a potrebujete zo 3 mesiace naprosteho kludu a volna, co by ste vsetko platili, za predpokladu, ze by ste boli osoby dobrovolne nezamestnane (a nemajuce zivnost)?

Dakujem velmi pekne.
P.S. Snazil som sa najst podobnu temu, ale nezvysledne. Tak dufam, ze tato tema pomoze aj niekomu v podobnej situacii ako ja.

Edit: Este chcem podotknut, ze narok na podporu v nezamestnanosti mi nevznikol!
veronikasad
25.10.08,15:00
1. Nemusíš byť evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Vtedy úrad práce neplatí za teba zdr.poistenie. Musíš sa prihlásiť v prísl. zdr.poisťovni ako samoplatitel.

2. Okrem platenia zdr.poistenia nemáš ako uchádzač o zam. žiadne výhody. Štát za teba neplatí žiadne odvody do soc.poisťovne. Doporučujem prihlásiť sa na dobrovolné nem. poistenie - platí sa 4,4 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy /t.č. 8100sk/. Nárok na dávku získaš až po 270 dňoch poistenia - ak si pred evidenciu ešte žiadne nem.poistenie nemal. Rozhodnutie závisí aj od možnosti zíískania vhodného zamestnania po skončení štúdia a výšky platu.

Poistenie v nezamestnanosti je 2 % z určeného vymer. základu. Nárok na dávku získaš ak v posledných 4 rokoch budeš 3 roky platiť poistenie v nezamestnanosti
peto111
26.10.08,08:33
1. Nemusíš byť evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Vtedy úrad práce neplatí za teba zdr.poistenie. Musíš sa prihlásiť v prísl. zdr.poisťovni ako samoplatitel.

2. Okrem platenia zdr.poistenia nemáš ako uchádzač o zam. žiadne výhody. Štát za teba neplatí žiadne odvody do soc.poisťovne. Doporučujem prihlásiť sa na dobrovolné nem. poistenie - platí sa 4,4 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy /t.č. 8100sk/. Nárok na dávku získaš až po 270 dňoch poistenia - ak si pred evidenciu ešte žiadne nem.poistenie nemal. Rozhodnutie závisí aj od možnosti zíískania vhodného zamestnania po skončení štúdia a výšky platu.

Poistenie v nezamestnanosti je 2 % z určeného vymer. základu. Nárok na dávku získaš ak v posledných 4 rokoch budeš 3 roky platiť poistenie v nezamestnanosti

Dakujem velmi pekne za odpoved. To som ani nevedel, ze ani urad prace nic neplati do socialnej poistovne. Cize za ten cas, co budem na urade prace, bude sa mi rovnako vypocitavat dochodok, ako keby som bol dobrovolne nezamestnany? Chapem to spravne? Cize jedinu vyhodu co tam vlastne ziskam (kedze nedostavam davku v nezamestnanosti) je tych 751 sk za zdravotne poistenie? Ak to chapem spravne, tak potom si myslim, ze sa viac oplati ist brigadovat za 751 sk mesacne, ako behat na urad prace, cakat tam, a este obiehat zamestnavatelov.

Este by som sa rad vratil k tej socialnej poistovni. Ked som dobrovolne nezamestnany, nieje moznost ako platit socialne poistenie v plnej vyske ako keby som bol zamestnany (cize starobne a invalidne)?

Inak ja som bol od januara az po oktober zamestnany, a studoval som popri tom. Takze to dobrovolne nemocenske poistenie by som urcite rad platil aj nadalej.
veronikasad
26.10.08,09:34
Dakujem velmi pekne za odpoved. To som ani nevedel, ze ani urad prace nic neplati do socialnej poistovne. Cize za ten cas, co budem na urade prace, bude sa mi rovnako vypocitavat dochodok, ako keby som bol dobrovolne nezamestnany? Chapem to spravne? Cize jedinu vyhodu co tam vlastne ziskam (kedze nedostavam davku v nezamestnanosti) je tych 751 sk za zdravotne poistenie? Ak to chapem spravne, tak potom si myslim, ze sa viac oplati ist brigadovat za 751 sk mesacne, ako behat na urad prace, cakat tam, a este obiehat zamestnavatelov.

Este by som sa rad vratil k tej socialnej poistovni. Ked som dobrovolne nezamestnany, nieje moznost ako platit socialne poistenie v plnej vyske ako keby som bol zamestnany (cize starobne a invalidne)?

Inak ja som bol od januara az po oktober zamestnany, a studoval som popri tom. Takze to dobrovolne nemocenske poistenie by som urcite rad platil aj nadalej.
Určite sa ti oplatí lepšie brigádovať ako chodiť na úrad práce. Ale pri práci na dohodu - ako samoplatitel - pozor. Ak prekročíš výšku mesačnej odmeny /presnú sumu zistím a doplním= 5361sk mesačne, príp. 64332 ročne-ak budeš samoplatiteľom celý rok/, musíš podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia a doplatiť 14 % z celej vyplatenej sumy. Ideálne by bolo nájsť si pracovný pomer aj s minimálnym úväzkom a popri tom robiť na dohodu.

Odvody na dobrovolné starobné a invalidné Poistenie /alebo nie je možné/ si samozrejme platiť môžeš, ale ak si mladý a prečítaš si názory p. Mihála, moc tým nezískaš.
Ak splňaš podmienky na inv.dôchodok /nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch/, nechaj si len nemocenské poistenie .

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity
jozefstefan
26.10.08,11:16
Ideálne by bolo nájsť si pracovný pomer aj s minimálnym úväzkom a popri tom robiť na dohodu.

Odvody na dobrovolné starobné a invalidné Poistenie /alebo nie je možné/ si samozrejme platiť môžeš, ale ak si mladý a prečítaš si názory p. Mihála, moc tým nezískaš.

Teraz som nasiel tuto temu, aj ja mam teraz podobny problem, len nie som student, ale mam uz za sebou par rokov praxe. :)
http://www.porada.sk/t93353-dobrovolne-nezamestnana-osoba.html

Aky je ten minimalny uvazok a kolko by za mna odvadzal zamestnavatel? Moze byt aj 1 hod tyzdenne, aby nemal za mna vysoke vydavky? Potom by som poprosil kamosa zivnostnika.

K nazorom pana Mihala sa nedostanem. Vedela by si my ich trochu priblizit? Ako by bolo najlepsie, aby som nemal velke vypadky v SP kvoli dochodku?
veronikasad
26.10.08,11:38
Teraz som nasiel tuto temu, aj ja mam teraz podobny problem, len nie som student, ale mam uz za sebou par rokov praxe. :)
http://www.porada.sk/t93353-dobrovolne-nezamestnana-osoba.html

Aky je ten minimalny uvazok a kolko by za mna odvadzal zamestnavatel? Moze byt aj 1 hod tyzdenne, aby nemal za mna vysoke vydavky? Potom by som poprosil kamosa zivnostnika.

K nazorom pana Mihala sa nedostanem. Vedela by si my ich trochu priblizit? Ako by bolo najlepsie, aby som nemal velke vypadky v SP kvoli dochodku?
minimálny úväzok rieši dobu poistenia v prípade invalidity a súčasne ak popri min.úväzku/ide o pracovný pomer na kratší pracovný čas/ robíš na dohodu, pre zdr.poisťovňu už nie si samoplatiteľ, nesleduje sa výška príjmu na dohodu a nemusíš podávať ročné zúčtovanie zdr.poistenia. /jedna hodina týždenne sa mi zdá pritiahnutá za vlasy, ale nie je to v rozpore so zákonom/.
peto111
26.10.08,15:11
Určite sa ti oplatí lepšie brigádovať ako chodiť na úrad práce. Ale pri práci na dohodu - ako samoplatitel - pozor. Ak prekročíš výšku mesačnej odmeny /presnú sumu zistím a doplním= 5361sk mesačne, príp. 64332 ročne-ak budeš samoplatiteľom celý rok/, musíš podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia a doplatiť 14 % z celej vyplatenej sumy. Ideálne by bolo nájsť si pracovný pomer aj s minimálnym úväzkom a popri tom robiť na dohodu.

Odvody na dobrovolné starobné a invalidné Poistenie /alebo nie je možné/ si samozrejme platiť môžeš, ale ak si mladý a prečítaš si názory p. Mihála, moc tým nezískaš.
Ak splňaš podmienky na inv.dôchodok /nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch/, nechaj si len nemocenské poistenie .

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity

Diky moc za odpovede Veronika.
Pocital som to, a ta brigada mi vychadza 4800 sk mesacne. Dost tesne. Mne ide hlavne o cas. Tato brigada mi zobere 4 hodiny kazdy den z celeho pracovneho tyzdna. Keby som si nasiel este pomer s minimalnym uvazkom, to by bolo kolko hodin tyzdenne minimalne? Tak ako napisal jozefstefan vyssie, 1 hodina tyzdenne by stacila? Lenze nemam ani tusenia kde by ma niekto tak zamestnal. :-)
Tomu rocnemu zuctovaniu 14% v zdravotnej poistovni nerozumiem, ale diky za upozornenie. Neplanujem byt dobrovolne nezamestnany cely rok, ale keby sa k tomu schylovalo, zistim si o co ide. Ta suma vyzera dost zavratna.