betty
16.05.05,12:28
Dobrý deň.
Spoločnosť má na rodičovskej dovolenke zamestnankyňu, s ktorou sa dohodol na skončení pracovného pomeru (počas trvania rodičovskej dovolenky) a na odstupnom. Je to možné?
Ďakujem a prajem pekný deň...
Aňuška
16.05.05,10:59
Podľa môjho názoru ak bude ukončenie PP dohodou, tak je to možné.
Na odstupné nemá zákonný nárok. Nemôže to byť nákladová položka.
betty
16.05.05,12:00
No veď s tým mám problém. Dohodli sme sa na ukončení pracovného pomeru a na odstupnom. A neviem, či existuje nejaký spôsob na realizáciu.
heket
16.05.05,12:09
Je možné aby to bal daňový výdavok ak je to zakotvené v pracovnej zmluve. Takže prerobiť pracovnú zmluvu.
Aňuška
16.05.05,12:12
No veď s tým mám problém. Dohodli sme sa na ukončení pracovného pomeru a na odstupnom. A neviem, či existuje nejaký spôsob na realizáciu.
Ako som už napísala - odstupné /ak nie je v kolektívnej zmluve pamätané
na takýto prípad/ vyplatiť zo zisku. Nie je to daňovo uznaný náklad.
heket
16.05.05,12:13
Ešte ma napadlo. Nie je náhodou výpoveď napísaná pre nadbytočnosť. Vtedy by to mohlo byť trochu inak s tým odstupným.
betty
16.05.05,12:25
Na výpoveď som myslela - iba vtedy sa môže odstupné vyplácať. Ale výpoveď sa nemôže dať zamestnankyni na rodičovskej - aj keď by s ňou súhlasila.
jonnie
18.05.05,06:34
Myslim, ze to by bolo priechodne urobit ako dohodu o skonceni prac.pomeru s uvedenim vypovedneho dôvodu (napr. spominana nadbytocnost). Strany sa dohodli-podpis, nevidim problem.
Iveta20
30.08.05,08:39
Ahoj všetkým,
mám problém. O rodičovskej ako i o odstupnom sa tu toho popísalo veľa, no môj problém mi to pomohlo vyriešiť len čiastočne.
"Naša zamestnankyňa nastúpila 7. 12. 1997, v ´99 išla na 1. materskú a následne rodičovský a v roku 2001 na ďalšiu materskú. Rodičovská jej konči 05. 09. 2005.
Pracovala ako predavačka, predajňa sa jej však zrušila.
Z tohoto dôvodu jej ideme dať výpoveď z organizačných dôvodov § 63, ods1 a),pretože výpoveď dohodou odmietla.
Súhlasila by so skončením pracovného pomeru pred začatím výpovednej doby. Môj problém je, či má dostať troj- alebo dvojmesačné odstupné( je teda dvoj- alebo trojmesačná výpovedná lehota?)
započítava sa do odpracovanej doby aj MD+RP v tomto prípade?
Alebo druhá varianta : firma by ju chcela preradiť na inú prácu, ale len počas výpovednej doby. Môžme jej to nariadiť?
Môžte prosím prihodiť aj nejaký výpočet na odstupné- pravdepodobný zárobok je za posledný štvrťrok minimálna mzda.
A ešte jedna maličkosť: keď sa má držať 6 mesiacov miesto, má vôbec nárok na odstupné?
ďakujem
Zita4
30.08.05,09:50
Pri zrušení predajne ste jej mohli dať výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. a) ZP, na ktorý sa nevzťahuje zákaz výpovede. Odstupné jej patrí, ak skončí pracovný pomer dohodou z horeuvedeného dôvodu. Aj keď bola v mimoevidenčnom stave, je to vaša zamestnankyňa, takže má 3-mesačnú výpovednú lehotu, t.zn., že jej patrí odstupné 3 priemerné mesačné platy.
Prečo ju chcete preradiť na inú prácu? Podľa § 76 odst. 2 ak zamestnanec požiada o skončenie prac. pomeru počas výpovednej doby, zamestnávateľ je povinný mu vyhovieť. Ak má priemernú mzdu miminálnu, tak odstupné by som počítala 6500 * 3 = 19 500 Sk.
Jana Motyčková
30.08.05,11:33
V podstate súhlasím so Zitou, akurát výpovedná doba je minimálne 2 mesiace, a výška odstupného je minimálne 2-násobok priemerného mes.zárobku (nie 3).
Opravujem - to zelené neplatí - viď nasledujúci príspevok.
Zita4
30.08.05,11:38
Môj názor je taký, že MD a RD sa počítajú do odpracovanej doby u zamestnávateľa. Počítajú sa v plnej miere aj do odbornej praxe, preto si myslím, že výpovedná lehota je už 3 mesiace a nie 2.
aladin
30.08.05,12:17
Chcel by som sa informovať tu prítomných , sveta znalých.... zametnankyna pracuje u nas os 1.12.1995 a v sucastnosti ma sa chzsta na rodicovsku dovolenku termin porodu oktober. Vie mi niekto pomoct kolko asi bude dostavat rodičovské ?? a kto jej to bude platiť ?? Niekde som pocul že prvých 28 týždňov zamestnávatel. a to 60 percent priemernej mzdy. V prípade ak zostane aj po 28 týždni na materskej tak sociálka čiastku cca4700 sk to je ta suma ktorú terazky menili... Má s tým niekto skusenosť. ??
Zita4
30.08.05,12:23
Chcel by som sa informovať tu prítomných , sveta znalých.... zametnankyna pracuje u nas os 1.12.1995 a v sucastnosti ma sa chzsta na rodicovsku dovolenku termin porodu oktober. Vie mi niekto pomoct kolko asi bude dostavat rodičovské ?? a kto jej to bude platiť ?? Niekde som pocul že prvých 28 týždňov zamestnávatel. a to 60 percent priemernej mzdy. V prípade ak zostane aj po 28 týždni na materskej tak sociálka čiastku cca4700 sk to je ta suma ktorú terazky menili... Má s tým niekto skusenosť. ??Netreba si mýliť materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku. Na materskú dovolenku nastúpi 6 týždňov pred predpokladaným pôrodom. Materskú dovolenku bude dostávať 28 týždňov od Sociálnej poisťovne vo výške 55 % vymeriavacieho základu, (ktorý je vlastne hrubá mzda) a po skončení materskej dovolenky do 3 rokov veku dieťaťa si požiada a dostane rodičovský príspevok od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo výške, aká bude práve vtedy aktuálna.
aladin
31.08.05,08:32
Dakujem ZItA4. vies mi pomoct aj s obdobim hrubej mzdy ?, posledný mesiac , posledný polrok , posledných 12 mesiacov... z čoho je tých 55 percent
Zita4
31.08.05,09:38
Dakujem ZItA4. vies mi pomoct aj s obdobim hrubej mzdy ?, posledný mesiac , posledný polrok , posledných 12 mesiacov... z čoho je tých 55 percentJe to trošku komplikovanejšie. Pozri si zákon č. 461/2003 § 53 - 55. Ak pracovala bez prerušenia od roku 1995 u jedného zamestnávateľa, tak vymeriavací základ bude: súčet mesačných vymeriavacích základov za rok 2004 delený kalendárnym počtom dní (366 dní). Tak vyjde denný vymeriavací základ (DVZ), z ktorého sa bude vypočítavať materské. DVZ sa počíta na 4 desatinné miesta. Napríklad DVZ = 358,1234 a celý január by bola na materskej, materské by sa počítalo:
358,1234 * 31 dní = 11 102 Sk. Vo februári by to bolo 358,1234 * 28 = 10 027 Sk. Ak mala prerušenie, DVZ sa počíta z iného rozhodujúceho obdobia.
Na materské vznikne nárok len vtedy, ak bola nemocensky poistená aspoň 270 dní pred nástupom na materskú.
aladin
31.08.05,09:51
Si hlavicka , dakujem...
Zita4
31.08.05,09:53
Si hlavicka , dakujem...Ďakujem za uznanie, takých je nás tu veľa... :D
Iveta20
02.09.05,04:23
dakujem aj ja za pomoc, nebyt porady a takych super poradakov, tak neviem neviem
prijemny vikend vsetkym
metracik2
06.09.05,06:46
este by som chcela doplnit. Odstupne sa vypocita s pravdepodobneho zarobku, lebop v rozhodujucem stvrtroku neodpracovala aspon 22 dni aleboi 170 hodin, takze aka minimalna mzda, ked bola na rodicovskej dovolenke?? Musite je vyplatit priemerny mesacny zarobok, pozor to nie je mzda?? Narok na odstupne vznika len vtedy ak zamestnanec podpise dohodu o skonceni pracovneho pomeru pred plynutim vypovednej doby. Ina narok na odstupne nie je, plynie je vypovedna doba 3 mesiace, lebo jej pracovny pomer trval viac ako pat rokov.