Michelle22
26.10.08,00:31
Ahojte poraďáci,čo mám urobiť v prípade,keď môj program vypočíta iné DPH ako je na pokladničnom doklade.Mám ho prepísať?Ďakujem.
Jana Acsová
26.10.08,07:45
A prepočítali ste si, ktorý výpočet je správne? Môže to byť práve bloček.

Čo sa týka DPH na doklade, za túto zodpovedá vyhotovovateľ. Niekedy dôjde k odchylke preto, lebo na doklade sa počíta položkovite DPH a výsledná je súčet jednotlivých položiek, kým v účtovníctve spravidla nahrávame výsledný základ dane a nie jednotlivé položky. Chyby sú v súčastnosti skôr výnimkou, aj kej samozrejme nie sú vylúčené. Najčastejšie chyby však zaznamenávam z dôvodu "nezaokrúhľovania" t.j. uvádzania dane s presnosťou na 2 desatinné miesta.
ekopo
26.10.08,08:37
aby sme to aj všetko paragrafovo podložili:

o tom čo, ako a kedy hovoria nasledovné §§ zákona o DPH
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

a následne

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,

o zaokrúhlovaní hovorí §26 zákona o DPH takto:

(3) Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0, 05 Sk smerom nadol a od 0, 05 Sk vrátane smerom nahor.

a už som niekde písal: neúčtuje program ale Ty :)

nie je uvedené celé znenie §§ z dôvodu aby nebol príspevok zbytočne dlhý
evina123
27.10.08,12:12
Keďže platí, že "Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané" tak ak je na bločku nesprávne vypočítaná nižšia dph , uplatnila by som si ju len v tejto výške, pretože vyššia voči mne nebola uplatnená. Ak je na bločku nesprávne vypočítaná vyššia dph, uplatnila by som si len správne vypočítanú výšku (predpokladám, že hovoríme len o halierových rozdieloch, ktoré vznikli pri nesprávne nastavenom zaokrúhlovaní reg.pokladne.)
ekopo
27.10.08,12:24
Príslušné ustanovenie nehovorí o tom, či je dan uplatnená iným platiteľom v správnej výške alebo nie, ale o tom že dan je vôbec uplatnená, čiže dan si môže platitel odpočítať v deklarovanej výške pri splnení všetkých podmienok. Ak príde k väčšej odchýlke (nie halierovej, čo je bežné) spravidla sa to rieši "opravnou faktúrou" v ktorej je vyčíslený rozdiel. Nepokladám svojvolné upravenie výšky odpočítanej dane za vhodné riešenie.