rokr
26.10.08,15:03
Chcel by som sa opýtať, či neviete, akú životnosť majú plastové okná ?

V paneláku máme 20 ročné drevené okná, ktoré nie sú poriadne utesnené.

Viem, že nie je profil ako profil a preto by som uvažoval o 5 alebo 6 komorovom profile.
duves
26.10.08,14:55
Chcel by som sa opýtať, či neviete, akú životnosť majú plastové okná ?

V paneláku máme 20 ročné drevené okná, ktoré nie sú poriadne utesnené.

Viem, že nie je profil ako profil a preto by som uvažoval o 5 alebo 6 komorovom profile.
Vyber si:
http://www.okna-dvere.sk/clanky.html
http://www.e-filip.sk/default.aspx?contentID=1241

No myslim, že tych 30 rokov je realne. A nemusia sa natierať. To je dost velka vyhoda, nie?
220870
26.10.08,16:14
Ja mám 10 rokov a vyzerá ako by som ho včera namotoval.Profil REHAU.
tom_NR
26.10.08,16:29
Aj keby vydržali len 15 rokov, zarobia si na seba. ;)
duves
26.10.08,17:49
Aj keby vydržali len 15 rokov, zarobia si na seba. ;)
No neviem, to sa mi zda malo.
legolas
27.10.08,16:22
Chcel by som sa opýtať, či neviete, akú životnosť majú plastové okná ?

V paneláku máme 20 ročné drevené okná, ktoré nie sú poriadne utesnené.

Viem, že nie je profil ako profil a preto by som uvažoval o 5 alebo 6 komorovom profile.

Ja budem oponovať o tej životnosti pretože nie všetko je zlato čo sa leskne. Najlepšie boli a budú drevené okna.
duves
27.10.08,18:57
No jasne drevo. Najlepsie je mať drevene eurookná. No ale kto na to má?
Takže plast.
jojkoz
27.10.08,19:00
Ja budem oponovať o tej životnosti pretože nie všetko je zlato čo sa leskne. Najlepšie boli a budú drevené okna.

Odvazne tvrdenie :D
Drevenne boli lebo iny dostupny material na ne nebol.
A ako vyzerali tie pradavne drevenne okna vieme vsetci.

BTW - drevenne pocitadlo s gulickami je stale najlepsie ?:D
Composite
28.10.08,19:01
plastové okná vydržia cca. 30 rokov, ak sa o ne nebudeš starať, tak zožltnú, nekvalitné sa skrútia.

Lepšie sú euro okná, sú drevené a premalovanie cca. každý 5 rok by som nevidel ako nevýhodu, pretože euro okná, majú lepšie mikrovetranie, čiže vzduch cirkuluje, nie ako u plastových.

Proste kto povie, že plastové sú lepšie ako euro okná (drevené), tak fakt nevie o čom hovorí ;)
misomiso
28.10.08,19:19
Ja budem oponovať o tej životnosti pretože nie všetko je zlato čo sa leskne. Najlepšie boli a budú drevené okna.

Ja mam plastove presne 15 rokov. Po revolucii vtedy myslim u nas nebola nejaka extra vysoka kvalita, take okna ako mam ja by myslim uz dnes ani nepredali.

Napriek tomu su uplne presne v takom istom stave, ako v den, kedy ich montovali. Drevene dubove dvere, ktore su mimo slnka aj dazda som uz 3 x natieral, aby vyzerali pekne - (co mi nevadi, kedze su jedine drevene na celom baraku, je to na 20 minut robota).

Svagrovi zliezol z drevenych okien lak ako igelit z parkov a zplesneli mu . Je sice pravda, ze to bola ich chyba, lebo mali extremnu vlhkost, ale banuje, ze nedal plastove.
duves
28.10.08,20:02
Ja mam plastove presne 15 rokov. Po revolucii vtedy myslim u nas nebola nejaka extra vysoka kvalita, take okna ako mam ja by myslim uz dnes ani nepredali.

Napriek tomu su uplne presne v takom istom stave, ako v den, kedy ich montovali.
Ja mam z profilu Rehau (montaž rok 1997). Su stale dobre, žiadne zavady. Firma v tom roku ako bola montaž mala prospekt, že niekde v alpach je take okno asi 30 rokov stare, bez negativnych naznakov starnutia.
jojkoz
28.10.08,20:50
plastové okná vydržia cca. 30 rokov, ak sa o ne nebudeš starať, tak zožltnú, nekvalitné sa skrútia.

No to som zvedavy ako zozltne dekorova folia ( u rodicov nato cakame uz vyse 8 rokov :D) - dokonca sa od montaze zatial nemuseli ani stelovat
- inac su to samizda nejake 3 komorove deunick



Lepšie sú euro okná, sú drevené a premalovanie cca. každý 5 rok by som nevidel ako nevýhodu, pretože euro okná, majú lepšie mikrovetranie, čiže vzduch cirkuluje, nie ako u plastových.
Kua to je hlod - mikrovetranie :D

1. Kadial ? :D - zle tesnenie ? ci nebodaj cez to zalakovane drevo ? :D
2. Ja som okna vymienal kvoli tomu aby mi cez ne nefucalo - to som si tam mohol rovno nechat stare :D
Ja chcem vetrat kedy sa mne chce - nie furt a kedy sa chce oknu
3. Zrovna drahsie plastove maju rozne mikroventilacne systemy - ktore taktiez povazujem za zbytocnost - vetrat sa ma uplne inac.



Proste kto povie, že plastové sú lepšie ako euro okná (drevené), tak fakt nevie o čom hovorí ;)
Chvalabohu ze ty vies o com hovoris a to tu zachranujes. :D
NInive
29.10.08,10:08
My sme zatiaľ v štádiu cenových ponúk. A nad tým, aké okno sa už nezamýšľam, lebo fakt nieje o čom. Na drevené okná (3sklo) sa cenová ponuka pohybuje v rozmedzí 390-450 000 sk. Plastové 240-270 000 sk. Ak by som nevedala, čo s peniazmi, tak možno vyberiem drevené, ale ja sa ( ako možno aj väčšina z vás) musí pozerať na každú položku.
Ak je životnosť plastových okien 30 rokov tak som spokojná. Mnohí tí, ktorí si dajú drevené ich aj tak odstránia tiež do tých 30 rokov a dajú si nové, lebo už budú zastaralé, lebo bude niečo lepšie, lebo..........
pavol54
29.10.08,10:27
Ja mam plastove presne 15 rokov. Po revolucii vtedy myslim u nas nebola nejaka extra vysoka kvalita, take okna ako mam ja by myslim uz dnes ani nepredali.

Napriek tomu su uplne presne v takom istom stave, ako v den, kedy ich montovali. Drevene dubove dvere, ktore su mimo slnka aj dazda som uz 3 x natieral, aby vyzerali pekne - (co mi nevadi, kedze su jedine drevene na celom baraku, je to na 20 minut robota).

Svagrovi zliezol z drevenych okien lak ako igelit z parkov a zplesneli mu . Je sice pravda, ze to bola ich chyba, lebo mali extremnu vlhkost, ale banuje, ze nedal plastove.
Ak vám eurookná vyrobila banda lumpov z nekvalitného materiálu tak je jedno či z plastu alebo z dreva nekvalitu zistíte keď výrobca dávno skrachoval. Skôr sa natíska otázka ako zititť kvalitu výroby pri predaji?
Eda
29.10.08,10:47
Ahojte,

my mame Okna Martin www.oknamartin.sk (http://www.oknamartin.sk) sedemkomorove asi od marca, tak neviem predpovedať životnosť, ale tepelná izolácia je výborná. Tento rok majú na ne akciu.
focus3ccd
29.10.08,12:04
Ja som dal euro, uz ich mame stvrty rok a bez problemov. Ale keby som si mal teraz vybrat, tak zvolim asi kvalitny plast. Je to trochu lepsia udrzba a nebude ich treba malovat. Iked ja som moje zatial nemaloval, dal som kvalitnu farbu a chcem este dokupit nejaky pripravok (ponuka ho ta firma) ktory ked natriete na vrchnu farbu okna, tak vraj predlzi zivotnost farby o niekolko rokov. Bracho to kupil, ja to este nemam.

A samotna omietka, lepidlo, ci hociaka farba omietky ide strasne tazko dole z farby na eurookne, to nehovoriac o sprostej lepiacej paske, ktora po sebe nechala lepidlo a musel som za 5 stovak dokupit odstranovac pasok. Z plastu to islo u rodicov krasne dole.
misomiso
29.10.08,13:21
a musel som za 5 stovak dokupit odstranovac pasok. Z plastu to islo u rodicov krasne dole.

To si nemusel. :) Ide to rovneko dobre naftou za 38 Sk/l.
Composite
29.10.08,19:07
Ja mam plastove presne 15 rokov. Po revolucii vtedy myslim u nas nebola nejaka extra vysoka kvalita, take okna ako mam ja by myslim uz dnes ani nepredali.

Napriek tomu su uplne presne v takom istom stave, ako v den, kedy ich montovali. Drevene dubove dvere, ktore su mimo slnka aj dazda som uz 3 x natieral, aby vyzerali pekne - (co mi nevadi, kedze su jedine drevene na celom baraku, je to na 20 minut robota).

Svagrovi zliezol z drevenych okien lak ako igelit z parkov a zplesneli mu . Je sice pravda, ze to bola ich chyba, lebo mali extremnu vlhkost, ale banuje, ze nedal plastove.


Tak to mal dobré šroty na kolene robené, nech si pozre ako sa robia euro okná a nie šmejdy.
Ak sa dodržia prísne postu nič také sa nestane, len ked chce niekto ušetriť.
to je ako zo zateplením, nie je zateplenie ako zateplenie ;)
Ak mu splesneli, tak to má riadne shity a niekto ho pekne obabral ;)


No to som zvedavy ako zozltne dekorova folia ( u rodicov nato cakame uz vyse 8 rokov :D) - dokonca sa od montaze zatial nemuseli ani stelovat
- inac su to samizda nejake 3 komorove deunick


Kua to je hlod - mikrovetranie :D

1. Kadial ? :D - zle tesnenie ? ci nebodaj cez to zalakovane drevo ? :D
2. Ja som okna vymienal kvoli tomu aby mi cez ne nefucalo - to som si tam mohol rovno nechat stare :D
Ja chcem vetrat kedy sa mne chce - nie furt a kedy sa chce oknu
3. Zrovna drahsie plastove maju rozne mikroventilacne systemy - ktore taktiez povazujem za zbytocnost - vetrat sa ma uplne inac.


Chvalabohu ze ty vies o com hovoris a to tu zachranujes. :D

Vidím, že vieš o tom prd, tak si zajdi do výrobne plastových okien, či euro okien a opýtaj sa na mikrovetranie, nech ti to vysvetlia.
fučanie a mikrovetranie sú dve veci, ale tebe je to zbytočné vysvetlovať, ked tieto dva pojmy pletieš dohromady
Mikrovetranie u platových okien je nedostatočné, je to inak riešené, je to tam na to, že ľudia zateplia a vymenia okná a nevetrajú a potom majú plesne, ak máš poriadne mikrovatrenie nemáš problém.
ušetríš teplo, nie ako ked otvoriš okno a teplo je fuč, to už nie je úspora

nechce sa mi opakovať, ale ešte raz, kto povie, že plastové sú lepšie ako euro, tak fakt nevie o čom hovorí ;)
Jo a eurookná nekúpite za cenu plastových, ale drahšie.
jojkoz
29.10.08,19:54
Tak to mal dobré šroty na kolene robené, nech si pozre ako sa robia euro okná a nie šmejdy.
Ak sa dodržia prísne postu nič také sa nestane, len ked chce niekto ušetriť.
to je ako zo zateplením, nie je zateplenie ako zateplenie ;)
Ak mu splesneli, tak to má riadne shity a niekto ho pekne obabral ;)

Jezis maria - co to tu pleties ?
To ze niekto ma plesne po vymene okien je len znamenim ze ich ma tesne - o co pri oknach ide.
Ale to ze ma plesne nieje vidou okna ale velkej vlhkosti v interiery a nizkej teploty.
Na 95% tym ze malo vetra.





fučanie a mikrovetranie sú dve veci, ale tebe je to zbytočné vysvetlovať, ked tieto dva pojmy pletieš dohromady
Mikrovetranie u platových okien je nedostatočné, je to inak riešené, je to tam na to, že ľudia zateplia a vymenia okná a nevetrajú a potom majú plesne, ak máš poriadne mikrovatrenie nemáš problém.
ušetríš teplo, nie ako ked otvoriš okno a teplo je fuč, to už nie je úspora

nechce sa mi opakovať, ale ešte raz, kto povie, že plastové sú lepšie ako euro, tak fakt nevie o čom hovorí ;)
Jo a eurookná nekúpite za cenu plastových, ale drahšie.

Ked to raz vetra - ci uz mikro, makro alebo ako - tak je to tepelna strata - neriadena.
U plastovych okien sa to robi strbinamy v profiloch - ako sa to prosim Ta riesi na tych drevennych - ked je to este lepsie ?

Opakujem - ja chcem vetrat kedy ja chcem a ako ja chcem - a preto riesim riadene rekuperacne vetranie.

To je vetranie s min. stratami - nie nejake "mikrovetranie" co ta ma zchranit pred plesnamy. :D
iriska
30.10.08,08:49
Yes, nech aj splesnieme, hlavne, že je teplúúúúúúúúúúúčko.
Jojkoz, nabral si od niekoho ... názor a teraz tu o ňom všetkých presviedčaš. Mikroventilácia je vhodná do nových okien.

p.s. zvyčajne používame slová - štrbinami, plesňami, drevený a pod., ale proti gustu žiaden dišputát
jojkoz
30.10.08,09:51
Yes, nech aj splesnieme, hlavne, že je teplúúúúúúúúúúúčko.
Jojkoz, nabral si od niekoho ... názor a teraz tu o ňom všetkých presviedčaš. Mikroventilácia je vhodná do nových okien.

p.s. zvyčajne používame slová - štrbinami, plesňami, drevený a pod., ale proti gustu žiaden dišputát

Naozaj ?

A vies co je to vlhkost, teplota, rekuperacia a plesne ?

Ked pochopis suvislosti - tak zistis naco ti je mikroventilacia :D

Ja si dam radsej "makro"ventilaciu s rekuperaciu a viem NAISTO ze mam klud - nehovoriac aj o cerstvom vzduchu pre ludi a malym tepelnym stratam .......
focus3ccd
30.10.08,10:25
To JozkoZ: ked spominas tu rekuperaciu, mas ju? A ak ju mas, ako dlho ju mas. Je niekde nejaky clanok, kde je o tom trochu viac popisane? Ja mam stale taku akusi blbu predstavu, ze mi furt nieco fuci na hlavu cez nejaky filter, ktory sa urcite dost rychlo zasvini a treba ho casto menit. Ale mozno ze som uplne vedla......

Tie rekuperacne jednotky dost stoja.....
jojkoz
30.10.08,10:57
To JozkoZ: ked spominas tu rekuperaciu, mas ju? A ak ju mas, ako dlho ju mas. Je niekde nejaky clanok, kde je o tom trochu viac popisane? Ja mam stale taku akusi blbu predstavu, ze mi furt nieco fuci na hlavu cez nejaky filter, ktory sa urcite dost rychlo zasvini a treba ho casto menit. Ale mozno ze som uplne vedla......

Tie rekuperacne jednotky dost stoja.....

Zatial nemam, ale samozrejme pred rozhodnutim ci budem robit rozvody ... tak som sa bol presvedcit v dvoch domoch. A je to presne to co chcem (jednak kvoli vetraniu, znizenie vlhkosti v zime - ale u mna hlavne preto ze nemam rad rozne pachy v domacnosti ....)

Mam zatial iba hotove rozvody a momentalne idem davat dokopy jednotku.

(na nete su naozaj drahe ale daju sa najst aj lacnejsie - ci uz od VANA od cca 30 000,- ale nasiel som aj napr. AKOR t3/7 .... - na EBAY su za dobru cenu FUNTECH)

Zariadenie je to v podstate jednoduche - dva ventilatory + nejaka regulacia k nim, filtre, pripadne klapky a dohrev - no a samozrejme samotny vymennik tepla - ci uz menej ucinny ale jednoduchsi krizovy alebo protiprudy.
dost sa o tom mozes docitat na tzb-info.sk

Co sa tyka fukania na hlavu .... - vsetko je to len o navrhu a hlavne rychlosti prudenia vzduchu. ked je to spravne nadimenzovane tak jeden uzivatel pisal ze uz 1m od vyusty nezaznamena pohyb na dyme ( skusal nejakou vonavou tycinkou).

Treba si uvedomit ze ta vymena nemusi byt rychla ako pri vetrani oknamy - ale pomala a cim je pomalsia tym ma aj vymennik vacsiu ucinnost.

vetraky sa pouzivaju okolo 100W - a aj to vacsinou idu na polovicu ( na plno len pri razovom vetrani - WC, kuchyna ..).
Takze nieje problem to mat pustene aj vacsinu dna.

Vysoka rychlost vzduchu by znamenala aj daleko vacsi hluk - ci uz od samotnych ventilatorov tak aj z potrubia prudenim vzduchu .....

A este k tym filtrom - samozrjme zalezi na samotnych filtroch akej tridy a velkosti su a samozrejme na vonkajsom prostredi. Kludne ich dat nemusis (asi by ale bolo treba castejsie umyvat vymennik) - pri vetrani oknami taktiez ziadne filtre nemas ;)

Ja neberiem rekuperaciu ako nieco navratne (kvoli vratnemu teplu) ale nieco komfortne. - Mat cisty cerstvy vzduch (a teply v zime) bez toho aby som pravidelne chodil a vsade otvaral okna a potom zatvral .....
A ruku na srdce kto vetra rucne ( hlavne v zime) a pravidelne vsetky miestnosti ? ;)
robin78
30.10.08,11:41
ak máš poriadne mikrovatrenie nemáš problém.
ušetríš teplo, nie ako ked otvoriš okno a teplo je fuč, to už nie je úspora

Uz mi to neda sa nezapojit :D. Stale sa tu spomina mikrovetrania, ale ako tu uz bolo spominane, tak je to viacmenej zbytocnost.

Neviem co mas na mysli pod pojmom "poriadne" mikrovetranie, ale to je typicky spatny sposob vetrania, to co pises je uplne naopak. Ak vetras formou mikrovetrania, tak teplo ti neustale unika, permanentne vykurujes ulicu. Spravne by sa malo vetrat narazovo, t.j. poriadne otvorit okna, nech sa rychlo vymeni vzduch a potom zavriet, aby nedoslo k ochladeniu stien. Takto postacuje vyvetrat rano, vecer pripadne aj cez den ak je nutnost. ;)
iriska
30.10.08,12:42
Oproti úniku tepla cez staré okná t.j. cez sklá a medzery medzi drevenými rámami, je mikrovetranie len veeeeeeľmi malinký zlomok úniku, skoro by som povedala ako aj keby žiadny :)
jojkoz
30.10.08,13:25
Oproti úniku tepla cez staré okná t.j. cez sklá a medzery medzi drevenými rámami, je mikrovetranie len veeeeeeľmi malinký zlomok úniku, skoro by som povedala ako aj keby žiadny :)

TO je super - pretoze rovnaky ucinok to ma aj na odvetranie vlhkosti (a tym aj na pripadne plesne) :D

Cize defacto - ako pisem je to zbytocne.
iriska
31.10.08,06:35
Ale ušetrím pár desiatok tisíc za tebouhorepopísaný systém.
jozefzilovec
31.10.08,06:55
dobry deň chcel by som sa otýtať ktory profil na plastové okná je najlepší?? s týchto troch: aluplast, KBE alebo fenstherm brill? dakujem za odpoveď
jojkoz
31.10.08,07:22
Ale ušetrím pár desiatok tisíc za tebouhorepopísaný systém.

To nic nemeni na tom ze mikroventilacia je naprd.

Ked nieje rekuperacia tak sa musi vetrat klasicky - tak ako tu popisal robin78
svedia
31.10.08,09:39
dobry deň chcel by som sa otýtať ktory profil na plastové okná je najlepší?? s týchto troch: aluplast, KBE alebo fenstherm brill? dakujem za odpoveď

aluplast, aj my si ho budeme dávať...
robin78
31.10.08,09:50
aluplast, aj my si ho budeme dávať...

neda sa jednoznacne povedat ktory profil je najlepsi, ale ked som si vyberal okna, tak aluplastu som sa uz preventivne vyhol ... nevravim, ze je zly, dost zalezi aj od vyrobcu...
svedia
31.10.08,09:55
áno záleží to od vyrobcu a hlavne od montáže... ešte rozmýšlam nad profilom --avangarde, neviem nepoznám.
robin78
31.10.08,09:57
áno záleží to od vyrobcu a hlavne od montáže... ešte rozmýšlam nad profilom --avangarde, neviem nepoznám.

presne tak, vyrobca, montaz ... ale povedz, to kde chodite na tieto "exoticke profily"? :D
svedia
31.10.08,14:51
na severe slovenska..
tom_NR
31.10.08,19:47
áno záleží to od vyrobcu a hlavne od montáže...

Hej, som rád, že si okná montujem vo vlastnej réžii... :---
220870
01.11.08,06:08
plastové okná vydržia cca. 30 rokov, ak sa o ne nebudeš starať, tak zožltnú, nekvalitné sa skrútia.

Lepšie sú euro okná, sú drevené a premalovanie cca. každý 5 rok by som nevidel ako nevýhodu, pretože euro okná, majú lepšie mikrovetranie, čiže vzduch cirkuluje, nie ako u plastových.

Proste kto povie, že plastové sú lepšie ako euro okná (drevené), tak fakt nevie o čom hovorí ;)


pretože euro okná, majú lepšie mikrovetranie, čiže vzduch cirkuluje
To je čo za blbosť???Jediný rozdiel medzi úžitkovými vlastnosťami medzi euro a plast oknami je v estatickej hodnote okien.U Euro je vyššia .Kvalita výroby euro okien na Slovensku je katastrofálna. Trúfnem si tvrdiť že v ničom inom sa na Slovensku v stavebníctve tak neklame konečný zákazník ako sú tzv EUROOKNÁ.
focus3ccd
01.11.08,08:09
Tiez si mylsim, ze eurookna sa v ndesnej dobe predrazuju a kvalita klesa, aj ked nastastie zatial nemam s mojimi taku skusenost. Ked si clovek zoberie, ze sa vyrabaju z mokreho dreva, tak sa to musi niekde odzrkadlit. Aj ked sa platuju a cinkuju. Bratovi na vchodovych drahych drevennych dverach vytiekla zivica a aj na jednom okne. Pouzite bolo borovicove drevo. Je mastnejsie, mozno dlhsie vydrzi, ale za vsetko sa plati...... V tejto dobe asi fakt len plastaky, len sa spravne rozhodnut........ Urcite ale by som nebral poliaka.
jojkoz
01.11.08,08:46
Urcite ale by som nebral poliaka.

Ja osobne by som sa ani poliaka nebal - ale z velkej fabriky - nie garaz majstrov.
Je jasne ze to uplne najlacnejsie natrhu nemoze byt kvalita. Najlepsie si je nieco zistit o povode okien. Dobra firma - aj ked dovaza z PL nema problem povedat z akej fabriky .......

Ti co to zatajuju asi vedia preco .....

( mimo ine ja mam nemecky GAELAN skladany tu v SR - bol som priamo vo vyrobe okien - ale neslo ani tak o samotny profil ako o firmu s ktorou uz mame dobre skusenosti - pred 8 rokmi robili okna rodicom na dom a pred dvoma na firmu - max. spokojnost)
Composite
19.11.08,15:46
Ale euro okná nekúpite za cenu plastových :D :D :D
A napísať, že tam nie je rozdiel :D :D :D, to napíše neznalec
rokr
27.12.08,08:19
Podľa článku v nemenovanom časopise kvalitné drevené okná majú životnosť až 70 rokov. Takže veľkú úlohu pri plastových oknách majú kvalitné sklá (plnenie plynom, 2-3 sklá) a profil (hĺbka), montáž.
timmo1
28.12.08,07:24
na to si ako prišiel ????.....nič horšie ako drevené okná nepoznám
elkibo
01.01.09,09:58
pracujem vo wien a tam rekonstruujeme byty a velakrat som narazil na byty kde boli plastove okna z roku 1986 (podla vyrazeneho datumu vo vakuovom skle) a nemali ziadny problem zo zatvaranim a ani ze by boly pokrutene a vyzerali ze este budu dlho sluzit. A dnes su plastove okna na inej urovni ako pred 18 rokmi. Drevene okna su tiez dobre a vydrzia dlho, len sa treba o ne nakladne starat, cim sa predrazuju a zaberaju v buducnosti cas na ich starostlivost.
sarasara
02.01.09,23:52
Máme plastové okná 11 rokov, sú stále rovnaké ako keď ich namontovali, sú v podstate bezúdržbové. Je to vynikajúci vynález.