luciferova
13.08.09,19:18
26 týždňov od posledného prihláseni sa na DNP musíš mať do nástupu na materskú !
Ale v tvojom prípade je problém - ty nemáš zaplatené od posledného prihlásenia sa na DNP ani jeden deň ... správne :confused: (aspoň jeden deň treba)
tych 270 dni mam splnenych, ked si to platim od 3/08, len som mala iny vymeriavaci zaklad, ale to by vadit nemalo, vsak?

cize mala by som sa dat teraz k 31.8.09 vypisat z PNky a zaplatit si z noveho VZ, spravne chapem? aspon teda jeden den, ale zaplatim za cely mesiac a hotovo. ked toto urobim a dieta sa narodi az po nastupe na MD, vyska MD bude maximalna?

dakujem vam za cenne rady, velmi si to vazim :-)
danakl
17.08.09,07:29
Dobrý den, viem, ze je tu vela toho popísaného, ale nič také, čo je podobné môjmu prípadu som nenasla a vzhladom na to, že soc. poisť. to neustále mení, by som sa chcela informovať o výske svojej materskej.
DNP si platím od január 2008.vzhladom na to, ze sa menil max. VZ som si ho v januári 2009 chcela zmeniť. p. na soc. poistovni mi povedala, ze sa musím odhlásiť k 31.12.2008 a prihlásiť nanovo k 01.01.2009 s novým VZ. tak som tak urobila. teraz som tehotná a som od 10.06.2009 na pn. Nemocenské mi vyrátali cca15000 -16000 SK. termín pôrodu mam 31.01.2010. kedze som na PN a prestala som platit DNP, ale nie som odhlasena budem mat i materskú z vysieho VZ, alebo mi je problém s tým, že teraz som na PN?? na materskú by som isla v decemberi

vopred dakujem. ak by mi nevysla vysia materská, tak čo by som mohla urobiť preto, aby to vyslo?? dohoda so zamestnáv. mozná.
Jozef Mihál
17.08.09,09:00
Materská z DNP sa vypočíta vzhľadom na posledné prihlásenie sa na DNP - a to bolo k 1.1.2009.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP preto bude január - november 2009.

Podmienka 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú bude splnená a preto:

DVZ = suma VZ deleno počet dní poistenia (v rozhodujúcom období),

pričom od počtu dní sa odpočítajú o.i. dni PN.

Takže na PN-ku pri výpočte materského nedoplatíte.
Jozef Mihál
17.08.09,09:02
Inak spôsob výpočtu máte (dúfam zrozumiteľne) vysvetlený tu:

http://www.porada.sk/t117023-materske-v-roku-2009-diel-ii.html
danakl
17.08.09,09:23
na Pn-ku pri výpočte materského nedoplatim z DNP, ale čo sa týka VZ zo zamestnania, tak tam na Pn-doplatim??
ja som si totiž platila DNP len doplatok do max. VZ , da sa aj počas PN zmeniť výska VZ na DNP, alebo uz je neskoro??
pomohlo by mi pred nástupom na materskú odhlasiť sa u zamestnávatela a prihlasiť sa nanovo s max. VZ??

spôsob výpočtu chápem, len sa nechcem oklamať v tých VZ kvôli mojej PN.
ďakujem
Jozef Mihál
17.08.09,09:26
Prosím prečítajte si ten seriál.
HRman
17.08.09,09:33
nedoplatis :)
krcka
17.08.09,14:56
ahojte poradaci,
chcem Vas poziadat o radu. Pri naroku na PN-ku z DNP musi byt tiez splnena podmienka zaplatenych 270dni DNP?
ajobs
17.08.09,18:06
ahojte poradaci,
chcem Vas poziadat o radu. Pri naroku na PN-ku z DNP musi byt tiez splnena podmienka zaplatenych 270dni DNP?

...áno, pokiaľ nemáš v posledných 2 rokoch nejaké iné ukončené nemocenské poistenie.
horvatka
17.08.09,19:10
Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu. Moja známa pracuje v školskom zariadení (stará sa o deti s downovým syndrómom). Je tam zamestnaná na kratší pracovný čas takmer 3 roky. Má malú mzdu necelých
300 EUR. Je tehotná, na materskú dovolenku nastupuje 18.9.2009. Môžem
jej pomôcť, tak že ju zamestnám od 18.8.2009 na 1 mesiac s platom 800 EUR?
Bude mať maximálnu materskú, alebo musí dať v sociálnom zariadení najskôr
výpoveď? Môže zostať naďalej zamestnaná na kratší prac.čas v školskom zariadení? V školstve jej nechcú urobiť takúto službu, že by ju odhlásili a znovu prihlásili, všetko sa tam schvaľuje - napriek tomu, že to nie je miesto dobre platené. Ďakujem Vám za skorú odpoveď!
Jozef Mihál
17.08.09,19:34
horvatka
18.08.09,05:00
Ďakujem veľmi pekne, takže musí dať výpoveď. Myslela som že, keď je zmestnaná na kratší pracovný čas a ja ju zamestnám tiež len na kratší, že sa jej to sčíta a či neexistuje možnosť, že by nemusela dať výpoveď. Bojí sa totižto chúďa, že príde o miesto (vychováva rómov a postihnuté detičky).V školskom zariadení sa jej to boja urobiť formou prihlášky a odhlášky - vraj v školstve podlieha všetko schvaľovaniu aj výpoveď aj nástup.
lien1
18.08.09,10:58
Dobrý deň, dnes ma doktorka vypísala na materskú 8týždnov pred pôrodom vzhľadom na zhoršený zdravotný stav ale na sociálke mi tvrdia že nárok mi vzniká až 6týždnov pred pôrodom ale nenašla som žiadny zákon o ktorý by sa mohli oprieť v každom znení mám nárok ísť aj 8týždnov pri zhoršenom zdravotnom stave.
Katy a R
18.08.09,12:17
Dobrý deň, dnes ma doktorka vypísala na materskú 8týždnov pred pôrodom vzhľadom na zhoršený zdravotný stav ale na sociálke mi tvrdia že nárok mi vzniká až 6týždnov pred pôrodom ale nenašla som žiadny zákon o ktorý by sa mohli oprieť v každom znení mám nárok ísť aj 8týždnov pri zhoršenom zdravotnom stave.

zákon hovorí takto ..
(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

neviem, či aj na tom tlačive(žiadosť o materské) to nie je uvedené ... sama si môžeš určiť nástup na materskú v rozmezí 8-6 týždňovpred dňom pôrodu. Lekár určuje očakávný deň pôrodu.
Samozrejme, ak máš splnené podmienky na nárok na materské ;)
alena ck
18.08.09,12:28
chcela by som poradit od 1.7.2007 si platim minimalne odvody ako SZČO sustavne planujem matersku, ale nechcem rušiť SZČO ,
1.od kedy a kolko musim platit nemocenske ak chcem max. materske a budem musiet platit odvody nadalej aj keby som poberala rod. prispevok
2.co v pripade ak by som sa zamestnala na dobu urcitu zamestnavatel by platil z max. vymer. zakladu a bola by som PN. V akej vyske by som poberala PN, čo odvody zo SZČO a ako by vyzeralo následné materské dakujem
brčko
18.08.09,16:33
Dobrý deň, dnes ma doktorka vypísala na materskú 8týždnov pred pôrodom vzhľadom na zhoršený zdravotný stav ale na sociálke mi tvrdia že nárok mi vzniká až 6týždnov pred pôrodom ale nenašla som žiadny zákon o ktorý by sa mohli oprieť v každom znení mám nárok ísť aj 8týždnov pri zhoršenom zdravotnom stave.

jedine ak ti už nem.poistenie netrvá, t.j. uplatnuješ si nárok v ochrannej lehote alebo nadväzne na poberanie dávky nem.poistenia, ti nárok na materské vzníká 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu vid § 50 zákon o sociálnom poistení. Inak môžeš aj 8týžd. pred.
Rabbit01
18.08.09,18:02
Som zufala :( a dufam ze sa najde dobra dusa, ktora mi pomoze..

Som zamestnana od 01.04.2002 na dobu neurcitu, moj vymeriavaci zaklad sa menil a je vlastne stale pohyblivy. V tomto roku som vo februari odpracovala len 2 dni a ostatne som bola PN, a predtym a ani potom som PN nebola a nemala som ani NV. Teraz som v 4 tyzdni tehotenstva :) ale z toho co tu citam, sa mi uz asi neoplati sa DNP, ak by som chcela dosiahnut co najvyssie materske, ze? I ked zvazujem tu moznost aj napriek tomu, pre jej dalsie mozne vyuzitie v pripade ze by som po ukonceni poberania materskeho zostala PN... V mojom pripade by sa jednalo o platenie nejakych 15€ mesacne za DNP.. :S
Hmm? Co mi poradite, poradaci?
iva zem.
18.08.09,19:40
Ahojte poraďáci. Trápim sa s takýmto problémom. V auguste 2009 my končí RD (začiatok august 2006), som tehotná a nástup na druhú MD je január 2010. Môj PP trvá od apríla 2004, ale momentálne pre mňa zamestnávateľ nemá prácu a tak od ukončenia RD až do nástupu na MD budem doma. Moja pracovná zmluva sa nemení a podľa kolektívnej zmluvy mi bude vyplácaná náhrada mzdy vo výške 60% môjho hrubého príjmu. Aký bude môj VZ pre výpočet materskej? Náhrada mzdy alebo predpokladaný príjem za rok 2009? Ďakujem.
lien1
20.08.09,06:28
ne ak ti už nem.poistenie netrvá, t.j. uplatnuješ si nárok v ochrannej lehote alebo nadväzne na poberanie dávky nem.poistenia, ti nárok na materské vzníká 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu vid § 50 zákon o sociálnom poistení. Inak môžeš aj 8týžd. pred.



Ďakujem za radu ešte sa chcem spýtať čo môžem spraviť ak mi vzniká nárok 31.8.2009 na materskú momentálne som na PN rizikové tehotenstvo hroziaci predčasný pôrod + iné komplikácie.
Mám 3ročného syna a nariadené ležanie doma mi nemá kto pomôcť a syna nemám kam dať chcela som sa presťahovať k rodine aspoň na obdobie kým mi nebude lepšie ale keďže som na PN neviem ako to zariadiť keď príde kontrola a ja nebudem doma doktorka mi povedala že nevie ako sa prehlasuje prechodný pobyt na sociálke a na behanie medzi socialkou a doktorkou sa necítim.V prípade že by ma socialka nenašla doma môzu mi zastaviť vyplácanie PN do jej ukončenia čo je 31.8. ak som tomu správne pochopila a nebude to mať dopad na vyplácanie materského?Len o tom zatiaľ uvažujem lebo už meliem z posledného.
ankaa22
20.08.09,08:21
Dobrý deň, oplatí sa mi ešte nemocensky pripoistiť, ak som už v 8. týždni gravidity? Som zamestnana od 24.8.2008. Bolo tu už toho veľa písaného, ale v tomto nemám jasno. ďakujem za odpoveď.
Sabadka
20.08.09,08:28
ne ak ti už nem.poistenie netrvá, t.j. uplatnuješ si nárok v ochrannej lehote alebo nadväzne na poberanie dávky nem.poistenia, ti nárok na materské vzníká 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu vid § 50 zákon o sociálnom poistení. Inak môžeš aj 8týžd. pred.



Ďakujem za radu ešte sa chcem spýtať čo môžem spraviť ak mi vzniká nárok 31.8.2009 na materskú momentálne som na PN rizikové tehotenstvo hroziaci predčasný pôrod + iné komplikácie.
Mám 3ročného syna a nariadené ležanie doma mi nemá kto pomôcť a syna nemám kam dať chcela som sa presťahovať k rodine aspoň na obdobie kým mi nebude lepšie ale keďže som na PN neviem ako to zariadiť keď príde kontrola a ja nebudem doma doktorka mi povedala že nevie ako sa prehlasuje prechodný pobyt na sociálke a na behanie medzi socialkou a doktorkou sa necítim.V prípade že by ma socialka nenašla doma môzu mi zastaviť vyplácanie PN do jej ukončenia čo je 31.8. ak som tomu správne pochopila a nebude to mať dopad na vyplácanie materského?Len o tom zatiaľ uvažujem lebo už meliem z posledného.

Doktorka ti na Potvrdenie o DPN mala vypísať presnú adresu, kde sa bude poistenec zdržiavať v čase DPN. je to tretí riadok potvrdení o DPN a bolo by to v poriadku, skús ísť do SP a nahlásiť to tam ak si už odovzdala potvrdenie.
Katy a R
20.08.09,12:08
........chcela som sa presťahovať k rodine aspoň na obdobie kým mi nebude lepšie ale keďže som na PN neviem ako to zariadiť keď príde kontrola a ja nebudem doma doktorka mi povedala že nevie ako sa prehlasuje prechodný pobyt na sociálke a na behanie medzi socialkou a doktorkou sa necítim.V prípade že by ma socialka nenašla doma môzu mi zastaviť vyplácanie PN do jej ukončenia čo je 31.8. ak som tomu správne pochopila a nebude to mať dopad na vyplácanie materského?Len o tom zatiaľ uvažujem lebo už meliem z posledného.

... nemusíš mať prechodný pobyt.
Písomne oznám SP, že meníš adresu, kde sa budeš zdržiavať - a z akého dôvodu (nemôžeš byť sama,....:confused:) a tiež že lekárka o tom vie..
horvatka
21.08.09,01:18
Dobrý deň prajem,
stále sa trápim s problémom. Pomôžte mi prosím Vás pekne, ak budúcu matku, ktorá odchádza na mater.dovolenku dňa 18.9. odhlásia zo zle plateného miesta k 24.8.2009 (zamestnanie na kratší pracovný čas). Hneď na druhý deň 25.8. ju znovu prihlásia (ide jej o to, aby nestratila miesto) a ja ju prihlásim tiež 25.8. už s platom 800 EUR - bude jej vyrátaná materská z obidvoch zamestnaní, aj zo slaboplateného aj z ďalšieho súčasne?
alena ck
21.08.09,05:11
Chcem sa este spytat ak som SZČO a riadne si platim odvody z min.vymeriavacieho zakladu a som v druhom tyždni tehotenstva . Chcela by som max. materske , da sa este stihnut platenie DNPO a platit si to sustavne aj v case materskej pričom o nejaky ten mesiac kym uplynie 270 dni by som začala čerpať materske aj z DNPO
alušik
21.08.09,07:26
Chcem sa este spytat ak som SZČO a riadne si platim odvody z min.vymeriavacieho zakladu a som v druhom tyždni tehotenstva . Chcela by som max. materske , da sa este stihnut platenie DNPO a platit si to sustavne aj v case materskej pričom o nejaky ten mesiac kym uplynie 270 dni by som začala čerpať materske aj z DNPO
Alenka, nie nedá... 270 dní musí byť splnených ku dňu nástupu na materské, alebo najneskôr ku dňu pôrodu. Takže, keď už tehotná si, nedá sa stihnúť dosiahnuť z DNP tých 270 dní... Nejde to urobiť tak, ako si uvažovala. Jediná možnosť, ako zvýšiť materské vo Vašom prípade je, že by ste živnosť zrušila, prípadne pozastavila a zamestnala sa s vyšším VZ (ideálne maximálnym), čo je asi dosť ťažko dosiahnuteľné...
alena ck
21.08.09,09:07
ďakujem za odpoved a stačilo by na socialnej poistovni čestné prehlasenie ze podnikatelsku činnosť v určitom období nebudem vykonávať. som sprostredkovateĺ a opravnenie k činnosti mi dáva NBS. Neviem či moje čestné vyhlásenie by stačilo.Živnosť som už zrušila, ale chceli po mne vypoved z NBS, čo by bolo v mojom prípade veĺmi nevýhodné
horvatka
21.08.09,11:49
Prosím, prosím neodpovie mi niekto z Vás múdrych, ktorí viete pomôcť na otázku 1523?
Jozef Mihál
21.08.09,19:19
Dobrý deň prajem,
stále sa trápim s problémom. Pomôžte mi prosím Vás pekne, ak budúcu matku, ktorá odchádza na mater.dovolenku dňa 18.9. odhlásia zo zle plateného miesta k 24.8.2009 (zamestnanie na kratší pracovný čas). Hneď na druhý deň 25.8. ju znovu prihlásia (ide jej o to, aby nestratila miesto) a ja ju prihlásim tiež 25.8. už s platom 800 EUR - bude jej vyrátaná materská z obidvoch zamestnaní, aj zo slaboplateného aj z ďalšieho súčasne?
V okamihu odchodu na materskú bude mať dve rôzne nemocenské poistenia zamestnanca.

Platí, že nárok na materské je vtedy, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak samotné aktuálne nemocenské poistenie trvalo menej ako 270 dní, započíta sa aj predošlé iné - už ukončené - nemocenské poistenie.

Avšak to iné už ukončené nem. poistenie sa započíta LEN RAZ.

Preto pri uvedenom scenári by SP priznala nárok na materské len z jedného nem. poistenia - len z jedného zamestnania, nie z oboch súčasne.
Noja74
24.08.09,05:38
Dobrý deň, prosím o radu
priateľka je v treťom mesiaci tehotenstva, keďže neplatila DNP, maximálnu materskú dosiahne iba ak pred nástupom na MD zmení zamestnanie (za lepšie platené), no žiaľ je na PN rizikové tehotenstvo. Ako postupovať v takomto prípade?
j.u.l.i.a
24.08.09,08:01
Dobrý deň, pokúšam sa otehotnieť a chcela by som dosiahnuť max. materskú. Môžete mi prosím Vás potvrdiť či počítam dobre:
Ako zamestnanec na TP budem mať pravdepodobne VZ za celý rok 2009 v sume 8659,77 Euro, čiže mesačný vychádza okolo 721,65 Euro. 4 mesiace som si už platila DNP nov. 2008 - feb. 2009 z minima. Vyšlo mi, že si mám teraz DNP platiť z VZ 362,90 Euro. Je to správne?
Vopred ďakujem.
jankasm
24.08.09,11:55
Dobrý deň, pokúšam sa otehotnieť a chcela by som dosiahnuť max. materskú. Môžete mi prosím Vás potvrdiť či počítam dobre:
Ako zamestnanec na TP budem mať pravdepodobne VZ za celý rok 2009 v sume 8659,77 Euro, čiže mesačný vychádza okolo 721,65 Euro. 4 mesiace som si už platila DNP nov. 2008 - feb. 2009 z minima. Vyšlo mi, že si mám teraz DNP platiť z VZ 362,90 Euro. Je to správne?
Vopred ďakujem.

V prepočte na VZ mesačný to vychádza tak, v prepočte na VZ denný to vychádza asi o 10 € viac. No podstatnejšie je, koľko máš mesačný príjem teraz, pretože bez ohľadu na ročný VZ, ty nesmieš v jednom mesiaci prekročiť maximum 1084,55€. Ak sa Ti teda napr. plat v poslednom čase zvyšoval, tak si treba DNP vypočítať ako rozdiel maximum 1084,55 mínus aktuálny VZ v zamestnaní. :cool:
jankasm
24.08.09,11:57
Dobrý deň, prosím o radu
priateľka je v treťom mesiaci tehotenstva, keďže neplatila DNP, maximálnu materskú dosiahne iba ak pred nástupom na MD zmení zamestnanie (za lepšie platené), no žiaľ je na PN rizikové tehotenstvo. Ako postupovať v takomto prípade?

Myslím, že ukončiť PP a uzatvoriť nový sa dá aj počas PN. Snáď Ti to ešte niekto potvrdí, ale neviem o tom, že by to bolo zakázané. :o
No možno lepšie by bolo PN ukončiť, v ten istý deň ukončiť PP. Od nasledujúceho dňa urobiť nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ no a dať sa nanovo vypísať na PN. Potom by aj PN aj materská boli platené z toho maxima. Ak však PN už bude trvať len krátko, tak treba ukončiť PP, uzatvoriť nový, no a materská už potom bude počítaná z nového PP.
j.u.l.i.a
24.08.09,12:15
V prepočte na VZ mesačný to vychádza tak, v prepočte na VZ denný to vychádza asi o 10 € viac. No podstatnejšie je, koľko máš mesačný príjem teraz, pretože bez ohľadu na ročný VZ, ty nesmieš v jednom mesiaci prekročiť maximum 1084,55€. Ak sa Ti teda napr. plat v poslednom čase zvyšoval, tak si treba DNP vypočítať ako rozdiel maximum 1084,55 mínus aktuálny VZ v zamestnaní. :cool:

ďakujem za info. Rozdiel VZ mi vyšiel 284,55. Do konca roka sa moja hrubá mzda určite nezmení. To znamená, že budem platiť DNP z minimálneho VZ čo je 295,50 Euro?
Diduska777
24.08.09,12:21
Dobry den, potrebovala by som poradit. Som zamestnana od 16.04.2007 a DNPO od 12.11.2008. Chcela by som poprosit o pomoc. DNPO si platim vo vyske 13 Eur - minimum (cize som si doplacala rozdiel mezi platom a najvyss. mozn. sumou). Ta sa zvysovala v juli o cca 80 Eur. Jedna sa o to, ze cakam babo a termin porodu je 10.01.2010 ale lekar mi zakazal pracovat a tak by som mala nastupit na PN k 01.09.2009. V poistovni mi povedali, ze si to nemam dat preco zvysovat a ze je to jedno ci si to zvysim, ze mi to nic neovplyvni. Chcela by som vediet, ci si teda este mam dalej platit toto pripoistenie, ci to mam zvysit alebo to uplne zrusit. Podmienku 270 dni by som mala mat splnenu. Chcela by som taktiez vediet, ci budem na PN dostavat aj ako zamestnanec aj ako DNPO alebo sa to nejako spocita dokopy. Dakujem pekne za rady
brčko
24.08.09,12:30
Dobry den, potrebovala by som poradit. Som zamestnana od 16.04.2007 a DNPO od 12.11.2008. Chcela by som poprosit o pomoc. DNPO si platim vo vyske 13 Eur - minimum (cize som si doplacala rozdiel mezi platom a najvyss. mozn. sumou). Ta sa zvysovala v juli o cca 80 Eur. Jedna sa o to, ze cakam babo a termin porodu je 10.01.2010 ale lekar mi zakazal pracovat a tak by som mala nastupit na PN k 01.09.2009. V poistovni mi povedali, ze si to nemam dat preco zvysovat a ze je to jedno ci si to zvysim, ze mi to nic neovplyvni. Chcela by som vediet, ci si teda este mam dalej platit toto pripoistenie, ci to mam zvysit alebo to uplne zrusit. Podmienku 270 dni by som mala mat splnenu. Chcela by som taktiez vediet, ci budem na PN dostavat aj ako zamestnanec aj ako DNPO alebo sa to nejako spocita dokopy. Dakujem pekne za rady

aký bol tvoj vymer.základ zo zamestnania v 11 a 12/2008 (DNP si mala v tom čase VZ 8100 Sk?)
marianelka
25.08.09,07:46
Prosim o surnu radu.

Znama bola zamestnana od 17.10.2008 do 30.6.2009.
Dalsie zamestnanie (prechod od zivnostnika do s.r.o. v ramci jednej firmy) mala od 1.7.2009. Dali jej max.mozny plat.
Na MD nastupila 13.7.2009.

Vcera jej dali vediet, ze jej matersku nedaju, lebo nesplnila 270 dni za posledne 2 roky. Splnila 269 dni! :eek: Keby nastupila na MD o den neskor, vsetko by bolo ok.
Teraz vraj pockaju na rodny list a podla toho usudia, ci ma alebo nema narok. (co chcu s rodnym listom?)

Viete nejak poradit, co sa s tym este da robit? Nejake spätne opravne vykazy alebo nieco? Vedel by nejak zamestnavatel pomoct? Alebo doktor? Dakujem za vsetky rady aj za nu, je to mlada slobodna mamicka, termin mala vcera, ale zatial neporodila. :(
zuzanka282
25.08.09,08:00
Dobry den,
chcela by som vas poziadat o radu, snazila som sa vypatrat v teme, ale nie som si ista... od 1.5. som nezamestnana. Od 1.6. si dobrovolne radsej platim nemocenske poistenie pre pripad otehotnenia (od 1.5. som aj vydata, takze sa tehotenstvu nebranim a vypoved bola asi svadobny dar od zamestnavatela) z vymeriavacieho zakladu 350 EUR. Nie je mi jasne, ci je to potrebne, doteraz som bola zamestnana takze tych 270 za posledne dva roky splnam, len mi nie je jasne ako sa to teda pocita, ci to musi byt neprerusene. Ak chcem dosiahnut maximalnu matersku, staci mi platit poistne z minima a pred nastupom na matersku to zvysit? Alebo to maximum musi byt odvedene od zamestnavatela? (zatial pracu nemam, ale potencial je ze bude). zatial tehotna nie som, ale skratka chcem vas poziadat o navod o dosiahnutie max. materskej, ci mam teda poistne platit uz teraz aby som potom nejako nepresvihla tu lehotu 270 dni. Dakujem vopred.
marianelka
25.08.09,08:10
Dobry den,
chcela by som vas poziadat o radu, snazila som sa vypatrat v teme, ale nie som si ista... od 1.5. som nezamestnana. Od 1.6. si dobrovolne radsej platim nemocenske poistenie pre pripad otehotnenia (od 1.5. som aj vydata, takze sa tehotenstvu nebranim a vypoved bola asi svadobny dar od zamestnavatela) z vymeriavacieho zakladu 350 EUR. Nie je mi jasne, ci je to potrebne, doteraz som bola zamestnana takze tych 270 za posledne dva roky splnam, len mi nie je jasne ako sa to teda pocita, ci to musi byt neprerusene. Ak chcem dosiahnut maximalnu matersku, staci mi platit poistne z minima a pred nastupom na matersku to zvysit? Alebo to maximum musi byt odvedene od zamestnavatela? (zatial pracu nemam, ale potencial je ze bude). zatial tehotna nie som, ale skratka chcem vas poziadat o navod o dosiahnutie max. materskej, ci mam teda poistne platit uz teraz aby som potom nejako nepresvihla tu lehotu 270 dni. Dakujem vopred.

zuzanka, platit DNP si v podstate teraz vobec nemusis.
Kedze si pracovala, splnas 270 platenia nemocenskeho za posledne 2 roky, staci, ak si DNP zacnes platit ked otehotnies (do 8. tyzdna tehotenstva, lebo musi trvat 26 tyzdnov) z max. VZ (teraz je VZ 1084,55, z toho nemocenske 47,70 EUR). Zalezi vsak od toho, kedy sa Ti podari otehotniet, straz si hlavne tych 270 dni za posledne 2 roky.

Vyhodnejsie by pre Teba bolo, keby si si tesne pred nastupom nasla niekoho, kto Ta zamestna trebars aj na 2 dni a da Ti max. plat. Vyslo by Ta to lacnejsie a materska by bola rovnako vysoka. Stale vsak pozor na 270 dni, aby Ti to neuslo...
zuzanka282
25.08.09,08:20
jeej dakujem marianelka za promptnu odpoved. Tak si budem strazit tie dni, je to 270 kalendarnych, vsak? Lebo dnes sa idem odhlasit aj z dobrovolneho v nezamestnanosti, lebo tam mi chybalo 39 dni aby som dostala podporu, tak som si platila obidve radsej. no verim, ze do materskej sa mi podari zamestnat. este raz vdaka.:)
Diduska777
25.08.09,08:34
Dobry den, moj plat bol 25000 a preto som platila iba ten rozdiel do max. vyn. zakl., cize z minimalneho VZ. aspon to miporadili na socialke...
alušik
25.08.09,08:44
ďakujem za info. Rozdiel VZ mi vyšiel 284,55. Do konca roka sa moja hrubá mzda určite nezmení. To znamená, že budem platiť DNP z minimálneho VZ čo je 295,50 Euro?
Podľa môjho názoru by sa malo dať platiť aj z tých 284,55 €, no moja osobná skúsenosť so SP je taká, že odo mňa žiadali platiť z minima a až na základe mojej žiadosti mi potom vrátili preplatok poistného. Argumentovali tým, že oni začiatkom mesiaca nevedia, či som zaplatila správnu sumu poistného, keďže zamestnávateľ termín výplat určený nemal a mesačné výkazy predkladal až v druhej polovici mesiaca. Teraz by som tiež platila teda vo Vašom prípade zo sumy 295,50 € a napríklad v januári si vyžiadala preplatok poistného za celý rok 2009.;)
marianelka
25.08.09,09:12
Prosim o surnu radu.

Znama bola zamestnana od 17.10.2008 do 30.6.2009.
Dalsie zamestnanie (prechod od zivnostnika do s.r.o. v ramci jednej firmy) mala od 1.7.2009. Dali jej max.mozny plat.
Na MD nastupila 13.7.2009.

Vcera jej dali vediet, ze jej matersku nedaju, lebo nesplnila 270 dni za posledne 2 roky. Splnila 269 dni! :eek: Keby nastupila na MD o den neskor, vsetko by bolo ok.
Teraz vraj pockaju na rodny list a podla toho usudia, ci ma alebo nema narok. (co chcu s rodnym listom?)

Viete nejak poradit, co sa s tym este da robit? Nejake spätne opravne vykazy alebo nieco? Vedel by nejak zamestnavatel pomoct? Alebo doktor? Dakujem za vsetky rady aj za nu, je to mlada slobodna mamicka, termin mala vcera, ale zatial neporodila. :(

Este som nasla na predchadzajucich stranach toto:
S materským sa to rieši tak, že ak nebude splnená podmienka 270 dní ku dňu, kedy Ťa lekár vypíše na materskú, tak sa potom ešte posúdi, či je splnená táto podmienka ku dňu, kedy sa bábätko narodilo. Ak tých 270 dní bude ku dňu pôrodu splnených, tak Ti materské budú vyplácať... (prispevok od Alušik)
Ale nerozumiem tomu :confused:
alušik
25.08.09,09:22
Uvažujem, čomu teraz nerozumieš? Jednoducho Ti tam vznikne asi 6 týždňov akoby "hluché" obdobie, t.j. SP Ti nebude vyplácať materské, kým nebude predložený rodný list dieťaťa. Ten potvrdzuje deň pôrodu. Ak teda mala teraz ku dňu vypísania na MD len 269 dní poistenia, nepriznajú jej nárok na materské. Porodí však so 100% istotou až keď tá podmienka splnená bude a SP jej teda materské prizná - akurát ho bude mať vyplatené neskôr.
marianelka
25.08.09,09:29
Uvažujem, čomu teraz nerozumieš? Jednoducho Ti tam vznikne asi 6 týždňov akoby "hluché" obdobie, t.j. SP Ti nebude vyplácať materské, kým nebude predložený rodný list dieťaťa. Ten potvrdzuje deň pôrodu. Ak teda mala teraz ku dňu vypísania na MD len 269 dní poistenia, nepriznajú jej nárok na materské. Porodí však so 100% istotou až keď tá podmienka splnená bude a SP jej teda materské prizná - akurát ho bude mať vyplatené neskôr. Tiež ho však bude mať platené 28 týždňov - rovnako ako mamička, ktorá podmienku 270 dní splnila už ku dňu nástupu na MD.;)

Este stale neporodila, takze je iste, ze v den porodu to uz bude viac ako 270 dni. Ale vobec nevadi, ze od nastupu na MD uz nikto za nu nikto NP neplatil? Chapem Tvoj prispevok, len nechapem, ako je to mozne :confused:
alušik
25.08.09,09:41
Nie je dôležité, či sa poistenie v skutočnosti platí, ale či trvá obdobie nemocenského poistenia.

Pozri zákon o SP - podmienka musí byť splnená pred pôrodom, nie pred vypísaním na MD...

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
marianelka
25.08.09,10:02
Nie je dôležité, či sa poistenie v skutočnosti platí, ale či trvá obdobie nemocenského poistenia.

Pozri zákon o SP - podmienka musí byť splnená pred pôrodom, nie pred vypísaním na MD...

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

Ahaaa! Teraz som to konecne pochopila, ze nejde o platenie NP, ale o status byt nemocensky poistena, co zena na MD je, tak? :)

Takze ta moja znama dostane materske plnych 37 tyzdnov, kedze je slobodna mamicka? Len oneskorene, az po predlozeni rodneho listu dietata?

A budu jej ratat materske z posledneho zamestnania? Nijak materske neovplyvni to, ze potrebny posledny den (270-ty den) nemocenskeho poistenia uz bola na MD?
brčko
25.08.09,12:54
Dobry den, moj plat bol 25000 a preto som platila iba ten rozdiel do max. vyn. zakl., cize z minimalneho VZ. aspon to miporadili na socialke...

chcela som hlavne vedieť, či si nemala napr. v 12/09 vyšší plat ako obyčajne, no aj takto stačí.

Na tvojom mieste sa teraz jeden den odhlásim a na druhý den nanovo prihlásim, ešte pred vznikom PN prihlásim napr. z min. mzdy. Budeš mať vyššie nemocenské a aj materksé. Bude sa ti rátať materské z DNP nie z VZ rozdielu 1003,09eur-tých 25000Sk za obdobie 11.11.-31.12.09 ale z pravdepodobného denného VZ, čo je pri DNP v r.2009 (ak od posledného prihlásenia do nástupu na PN/MD neuplynulo aspon 26týždnov) 295,5eur :30, čo je suma určite vyššia ako tvoj skutočný VZ zô DNP vo vyššie uvedenom období.

NO a v 9/09 je maxim. DvZ pri uplatnení nároku z viacerých nem.poistení
1084,55eur :30
takže určite nedosiahneš zo svojho platu + skutočného DVZ z DNP toto maximum. Ak sa odhlásiš, tak možno (nechce sa mi rátať) ;)
brčko
25.08.09,13:00
Ahaaa! Teraz som to konecne pochopila, ze nejde o platenie NP, ale o status byt nemocensky poistena, co zena na MD je, tak? :) áno

Takze ta moja znama dostane materske plnych 37 tyzdnov, kedze je slobodna mamicka? Len oneskorene, az po predlozeni rodneho listu dietata? áno. 37 týždnov, ak je osamelá

A budu jej ratat materske z posledneho zamestnania? z obdobia od začiatku PP 1.7.09 do dna pred nástupom na MD Nijak materske neovplyvni to, ze potrebny posledny den (270-ty den) nemocenskeho poistenia uz bola na MD? neovplyvní, výpočet je rovnaký

Nie, ak jej PP trval aj po nástupe na MD, tak podmienku splnila. Na SP musí podpísať čestné prehlásenie, že je osamelá (nech sa popýta priamo v SP, či to treba až ku 28týždnu poberania materského alebo aj skôr). Aj v zamestnaní má nárok na takú istú dobu čerpania MD.
Nech potom nezabudne si podať prihlášku na soc.poisťovnu, aby bola dôchodkovo poistená, najneskôr v den po ukončení poberania materského/čerpania MD (ak chce byť súvisle dôch.poistená), ak jej PP bude dovtedy trvať. Ak by netrval, tak treba podať prihlášku skôr.
andrea123
25.08.09,13:06
Dobrý deň, ja by som sa rada spytala, ak momentalne nedosahujem maximalny vymeriavaci zaklad a chcela by som otehotniet, tak by som si mala začat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby uhrn oboch poisteni bolo maximum. Len s otehotnenim je to tak, može človek planovat že po 270 dňoch otehotnie a nestane sa tak, napriklad otehotniem až za dva roky...cele tie dva roky teda musim doplacat do toho maxima? alebo stači si platit tych 270 dní obe poistenia z maxima, potom to prerušit a potom do dvoch rokov otehotniet? lebo je to vlastne tak, vačšia pravdepodobnost je, ked ma žena otehotniet do terminu dvoch rokov ako do dvoch mesiacov od začiatku platenia...ako to vyzera potom v praxi?
Jana Tahotna
25.08.09,14:39
Neviete mi prosim niekto poradiť? Kamaratka planuje isť na matersku dovolenku. V sučastnosti je ešte stale na predlženej materskej (už neplatenej). Teraz sa prihlasila na DNP a plati si poistne z max. vymeriavacieho zakladu. Bude mať narok na materske pri dalšom babätku aj z DNP, samozrejme ak by splnila podmienku 270 dní a že by mala všetko uhradene? Ešte pripadne, ako sa v takomto pripade počita materske, ide o to, či si ma teraz platiť z maxima, keby povedzme v roku 2010 otehotnela?
andreabiresova
25.08.09,15:01
Dobry den. Mam otazocku. Mozno tento pripad tu uz bol a mozno som ho prehliadla...ak ano usmernite ma na odpoved ;)

Minuly rok som bola zamestnana. V roku 2009 som si otvorila zivnost ktoru som ale po 6mesiacoch zrusila. Teraz som na urade prace.

V tomto roku som si platila dobrovolne odvody z min.mzdy. Ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit z max. mzdy hned ako sa to dalo (po 6.mesiaci). Lenze vyzera to tak, ze na matersku ma poslu uz na konci decembra 2009.

Bude sa mi vymeriavaci zaklad pocitat z roku 2008? Ak ano zbytocne asi platim dobrovolne odvody? Prosim dajte mi vediet. Velmi pekne dakujem.
brčko
25.08.09,17:45
Dobry den. Mam otazocku. Mozno tento pripad tu uz bol a mozno som ho prehliadla...ak ano usmernite ma na odpoved ;)

Minuly rok som bola zamestnana. V roku 2009 som si otvorila zivnost ktoru som ale po 6mesiacoch zrusila. Teraz som na urade prace.

V tomto roku som si platila dobrovolne odvody z min.mzdy. Ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit z max. mzdy hned ako sa to dalo (po 6.mesiaci).škoda, že si sa neodhlásila a nanovo neprihlásila z maxima, ak si to zistila do 8tt/príp. lepšie 6tt, ak hrozí skorší nástup na MD Lenze vyzera to tak, ze na matersku ma poslu uz na konci decembra 2009.

Bude sa mi vymeriavaci zaklad pocitat z roku 2008? Ak ano zbytocne asi platim dobrovolne odvody? Prosim dajte mi vediet. Velmi pekne dakujem.

neuvádzaš presnejšie dátumy,
no ako si sa prihlásila na DNP od 1.1.09 z min.VZ 295,5eur a od 1.7.09 máš zmenu VZ na maximum VZ 1094,55eur, tak potom sa ti bude pri nástupe na MD v 12/09 rátať materské z vym.základov v období 1.1.09-30.11.09, t.j. zrátajú sa vym.základy a vydelí sa to počtom kalend.dní v tomto období. 55% z denného VZ je tvoja materská na 1kalend.den.

t.j. 55% z ((6mesiacov x 295,5eur) + (5mesiacov x 1084,55eur)) : 334 (počet dní od 1.1.09 do 30.11.09)

ak je nástup na MD v inom mesiaci, ak si sa medzitým odhlásila alebo mala iné VZ, tak toto samozrejme neplatí. Ak si poberala napr. ošetrovné alebo nemocenské, tak dni poberania nemocenského/ošetrovného sa vynímajú/odrátavajú od 334 a aj vym.základ sa o to znižuje.
lejna
25.08.09,20:30
Dobry den,
prosim, viete mi poradit?
Od 11.9.2000 pracujem vo firme. 9.2.2008 som odisla na MD pri prvom dietati a moj denny vymeriavaci zaklad bol 669,0675 Sk. Momentalne som stale na RD a aj PP nadalej trva. Otehotnela som druhy krat a od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 EUR.
Chcem sa opytat, ci staci platit DNP do 13.10.2009 a potom ho zrusit alebo pokracovat s inou sumou? (a akou?) Da sa este nejako zvysit vyska mojej materskej, aby bola ratana zo sumy 1084,55 EUR?
Termin porodu je 21.12.2009 a nastup na MD je podla mojich vypoctov 9.11.2009.
Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
moe7
26.08.09,07:15
Dobry den,
chcem sa spytat ci je nieco nove ohladne materskej, je odsuhlasene zvysenie? Nieco som zapocula ale nemam o tom 100% informacie. Dakujem
jankasm
26.08.09,08:23
Dobrý deň, ja by som sa rada spytala, ak momentalne nedosahujem maximalny vymeriavaci zaklad a chcela by som otehotniet, tak by som si mala začat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby uhrn oboch poisteni bolo maximum. Len s otehotnenim je to tak, može človek planovat že po 270 dňoch otehotnie a nestane sa tak, napriklad otehotniem až za dva roky...cele tie dva roky teda musim doplacat do toho maxima? alebo stači si platit tych 270 dní obe poistenia z maxima, potom to prerušit a potom do dvoch rokov otehotniet? lebo je to vlastne tak, vačšia pravdepodobnost je, ked ma žena otehotniet do terminu dvoch rokov ako do dvoch mesiacov od začiatku platenia...ako to vyzera potom v praxi?

No to je trošku komplikovanejšie. Posudzuje sa obdobie 2 rokov, v tom období musíš splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Ak tú podmienku teda zo zamestnania spĺňaš, tak potom to je OK. Zo zamestnania dostaneš materskú vypočítanú z platu.
Z DNP musíš zvlášť splniť podmienku 270 dní DNP. Potom budeš mať nárok na materskú aj z DNP. Takže kľudne môžeš platiť teraz, potom sa odhlásiť a potom pred MD opäť prihlásiť /musíš byť totiž na DNP prihlásená pokiaľ z neho chceš dostávať dávku/ a ak splníš 270 dní dostaneš materské. Iným problémom je však VZ. Pokiaľ máš v práci taký príjem, že Ti z DNP bude postačovať do maxima minimálny VZ, čiže nejakých 295,50€ tak potom to môžeš spraviť takto. Kľudne sa teraz prihlás a plať 270 dní DNP. Potom sa odhlás a prihlásiš sa znovu až pred nástupom na MD. Ak však potrebuješ z DNP do dosiahnutie maxima vyšší VZ, potom sa môžeš teraz prihlásiť na také 3 mesiace z minimálneho VZ. Potom sa odhlásiš a nanovo sa prihlásiš až keď zistíš, že si tehotná, musí to byť najneskôr do 8tt, a potom až do nástupu na MD budeš platiť DNP z VZ rozdiel maximum - VZ zo zamestnania. Pretože ak by si aj splnila podmienku 270 dní DNP ale neplatila z neho zo stanoveného VZ aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD, tak by Ti materskú počítali len z pravdepodobného VZ, ktorým je minimálny VZ.
Snáď si z toho niečo pochopila. ;)
jankasm
26.08.09,08:32
Dobry den,
chcem sa spytat ci je nieco nove ohladne materskej, je odsuhlasene zvysenie? Nieco som zapocula ale nemam o tom 100% informacie. Dakujem

No ohľadne materskej nie, asi máš na myslí rodičovský príspevok.
Ten sa zvyšuje od 1.9.2009 o 5,50 /na 164,22€/.
Ešte je navrhnuté zvyšovanie rodičovského príspevku od 1.1.2010, až na úroveň minimálnej mzdy, ale osobne dosť pochybujem, že to prejde. :cool:
jankasm
26.08.09,08:41
Dobry den,
prosim, viete mi poradit?
Od 11.9.2000 pracujem vo firme. 9.2.2008 som odisla na MD pri prvom dietati a moj denny vymeriavaci zaklad bol 669,0675 Sk. Momentalne som stale na RD a aj PP nadalej trva. Otehotnela som druhy krat a od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 EUR.
Chcem sa opytat, ci staci platit DNP do 13.10.2009 a potom ho zrusit alebo pokracovat s inou sumou? (a akou?) Da sa este nejako zvysit vyska mojej materskej, aby bola ratana zo sumy 1084,55 EUR?
Termin porodu je 21.12.2009 a nastup na MD je podla mojich vypoctov 9.11.2009.
Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.

No podľa mojich výpočtov nestíhaš z DNP do pôrodu splniť podmienku 270 dní DNP, čiže nárok na materské z DNP mať nebudeš. Bohužiaľ, vychádza mi to od toho 14.4.2009 do 21.12.2009 251 dní, teda by si musela porodiť o 20 dní neskôr ako máš termín, aby si splnila túto podmienku. Teda ak si si náhodou neplatila DNP už aj predtým. Ak si si náhodou platila, tak potom plať z tohoto VZ až do nástupu na MD, nesmieš ukončiť, potom by bola materská len z minima.
Možnosť by bola ešte získať maximum cez zamestnania. Alebo ukončiť súčasné a uzatvoriť následne nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, kľudne aj u toho istéh zamestnávateľa. Ale v tvojom prípade, keďže si na RD a tvoj PP stále trvá, tak Ti v zamestnaní beží aj nemocenské poistenie. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš teda splnenú a materská by sa počítala z príjmu v predchádzajúcom roku, čiže z toho čo si zarobila do nástupu na MD. Ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna. :o
galanova
26.08.09,09:38
Dobry den, mozete mi poradit? momentalne som na RD a od 11.9.mam nastupit na MD s druhym babom. Musim ist na socialne a odhlasit sa z RD, alebo sa da cerpat aj rod.prispevok aj materska? neviem ako to je...vdaka
Ingrid 73
26.08.09,09:46
Poradíte mi prosím? Ak je manželka podnikateľa na materskej dovolenke a má príležitostne nejaký príjem okrem materskej je povinná odviesť daň z príjmu? Podnikateľ si uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku. Ďakujem.
alušik
26.08.09,10:05
Dobry den, mozete mi poradit? momentalne som na RD a od 11.9.mam nastupit na MD s druhym babom. Musim ist na socialne a odhlasit sa z RD, alebo sa da cerpat aj rod.prispevok aj materska? neviem ako to je...vdaka
Počas poberania materského nie je nárok na rodičovský príspevok, preto je nutné každú zmenu ohlásiť. Rodičovský príspevok bude pozastavený počas obdobia poberania materského a potom znova predložíte doklad zo SP od kedy-do kedy ste poberali materské a rodičovský príspevok Vám následne budú znova vyplácať. V prípade, ak rodič v období, keď sa stará o dieťa, má nárok na materské, ktorého výška je nižšia, než je výška rodičovského príspevku, rodičovský príspevok sa vypláca vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a materským. Ak by nárok na materské nevznikol, naďalej by ste poberala celý rodičovský príspevok. Z otázky to však nie je jasné...
V prípade dvoch detí do 3 rokov, t.j. ak rodičovský príspevok dostávate ešte na predošlé dieťa, je vhodné vybaviť si príspevok na mladšie – neskôr narodené dieťa (pretože ho potom bude dostávať opäť až do 3 rokov veku neskôr narodeného dieťaťa), ak tak neurobíte, po uplynutí 3 rokov veku skôr narodeného dieťaťa príspevok Vám prestanú vyplácať
andreabiresova
26.08.09,10:07
neuvádzaš presnejšie dátumy,
no ako si sa prihlásila na DNP od 1.1.09 z min.VZ 295,5eur a od 1.7.09 máš zmenu VZ na maximum VZ 1094,55eur, tak potom sa ti bude pri nástupe na MD v 12/09 rátať materské z vym.základov v období 1.1.09-30.11.09, t.j. zrátajú sa vym.základy a vydelí sa to počtom kalend.dní v tomto období. 55% z denného VZ je tvoja materská na 1kalend.den.

t.j. 55% z ((6mesiacov x 295,5eur) + (5mesiacov x 1084,55eur)) : 334 (počet dní od 1.1.09 do 30.11.09)

ak je nástup na MD v inom mesiaci, ak si sa medzitým odhlásila alebo mala iné VZ, tak toto samozrejme neplatí. Ak si poberala napr. ošetrovné alebo nemocenské, tak dni poberania nemocenského/ošetrovného sa vynímajú/odrátavajú od 334 a aj vym.základ sa o to znižuje.


Dakujem. Ja by som sa rada prehlasila aj skor ale socialka mi to nechcela povolit - aaaz po pol roku mozem urobit zmenu ked si platim dobrovolne odvody.
Pre mna je najma dolezite z ktoreho obdobia sa mi bude ratat materska. Vsade pisu ze je to predosly rok ako som nastupila na matersku. V pripade ze pojdem v decembri tak som myslela ze sa bude ratat z roku 2008 a nemocenske platim v tomto roku zbytocne.

Presnejsie datumy: 1.1.2009 do 30.6.2009 som si platila z 295,5€, potom bolo mesiac hluche obdobie takze jul som neplatila nic (menila som adresu tym aj socialku setko sa vlieklo a tak a skomplikovalo sa mi to koli zruseniu zivnosti) od augusta 1.8.2009 platim z maxima 1084,55€.
alušik
26.08.09,10:15
Poradíte mi prosím? Ak je manželka podnikateľa na materskej dovolenke a má príležitostne nejaký príjem okrem materskej je povinná odviesť daň z príjmu? Podnikateľ si uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku. Ďakujem.
Otázka nie je moc šťastne formulovaná. Čo myslíte príležitostným príjmom? Je na materskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke? Zdaňovať určite musí, ak nejde o oslobodené príjmy. Ak ste mysleli len na to, že ich nebude zdaňovať vďaka tomu, že nepresahujú sumu odpočitateľnej položky na daňovníka, tak je to tak - v skutočnosti naozaj v daňovom priznaní daň platiť nebude. Manželovi sa však upraví suma, ktorú si uplatní ako úľavu na manželku. Bude to už len rozdiel medzi odpočitateľnou sumou na manželku a jej príjmom. Podrobnejšie sa dá vysvetliť len v prípade, že aj otázka bude presnejšia.;)
lejna
26.08.09,13:21
No podľa mojich výpočtov nestíhaš z DNP do pôrodu splniť podmienku 270 dní DNP, čiže nárok na materské z DNP mať nebudeš. Bohužiaľ, vychádza mi to od toho 14.4.2009 do 21.12.2009 251 dní, teda by si musela porodiť o 20 dní neskôr ako máš termín, aby si splnila túto podmienku. Teda ak si si náhodou neplatila DNP už aj predtým. Ak si si náhodou platila, tak potom plať z tohoto VZ až do nástupu na MD, nesmieš ukončiť, potom by bola materská len z minima.
Možnosť by bola ešte získať maximum cez zamestnania. Alebo ukončiť súčasné a uzatvoriť následne nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, kľudne aj u toho istéh zamestnávateľa. Ale v tvojom prípade, keďže si na RD a tvoj PP stále trvá, tak Ti v zamestnaní beží aj nemocenské poistenie. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš teda splnenú a materská by sa počítala z príjmu v predchádzajúcom roku, čiže z toho čo si zarobila do nástupu na MD. Ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna. :o
Janka, tak to si ma nepotesila. Nevedela som, ze aj zo zamestnania aj z DNP musi byt zvlast splnena podmienka 270 dni. Predtym som DNP nebola. Takze to teraz platim zbytocne?
togon7
26.08.09,17:08
Dobrý deň,
preštudoval som si Vaše články k nemocenskému poisteniu a materskému. Veľmi ma zaujali a objasnili mi problematiku. Rád by som počul Váš názor na 2 sporné body ktoré ma napadli.
Situácia je taká že pani XY je zamestnaná vo firme ZZZ. Chcela by sa ešte aj dobrovoľne nemocensky poistiť, pretože a chystá otehotnieť. Vo firme dostáva plat (a teda mesačný vymeriavací základ) je 800 €.

1. Ak si zrátame 800 € + minimálny možný VZ 295,5 € = 1095,5 € čo je nad maximálnym možným VZ (1084,55 €).
Čo v tom prípade? Môže si uzatvoriť dobrovoľné nemocenské poistenie s minimálnym VZ, s tým že Sociálna poisťovňa jej bude peniaze prevyšujúce maximálny VZ vracať? Alebo nemá šancu na dobrovoľné nemocenské poistenie?

2. Vzhľadom na dobu v akej žijeme, kedy narastá problém počať a vynosiť dieťa, je ťažko splniť plán otehotnieť vtedy a vtedy. Preto sa mi (najmä pri ženách dlhodobo sa pokúšajúcich otehotnieť) ako ekonomicky najvýhodnejšia a najziskovejšia alternatíva (v prípade uvažovania iba na prilepšenie si pri materskom) vidí každý rok sa prihlásiť do Soc. poisťovne na DNP na 2 mesiace s minimálnym VZ a potom sa odhlásiť. S tým, že keď žena zistí, že je tehotná, prihlási sa na DNP nastálo už s maximálnym VZ. Tým pádom bude mať v čase vzniku nároku na materské splnenú podmienky 270 dní poistenia za 2 roky a ušetrí na poistnom (10 mesiacov v každom „neplodnom“ roku). Predpokladom je ešte splnenie podmienky 26 týždňov DNP pred odchodom na materskú.

Alebo ešte jedna alternatíva - Odhlásiť sa z DNP v 2.-3. mesiaci tehotenstva. Samozrejme za predpokladu splnenia 270 dní poistenia predtým. V tom prípade by žena bola počas odchodu na materskú v 6-mesačnej „ochrannej“ lehote a mala by nárok na materské. Tu by mohla byť úspora 5-6 mesiacov platenia poistného.

Ďakujem za Vaše príspevky.
evelien
26.08.09,17:22
Nie je mi celkom jasne, ci mozem popri MD / RD pracovat nadalej ako zivnostnicka. Nebudu mi kratit prispevok? Od septembra by som sa rada dobrovolne poistila (povinne poistenie zatial neplatim). Nieco som "zacula", ze ked nechcem prerusit zivnost, tak mi budu kratit prispevok, a teda je zbytocne, aby som dobrovne poistenie platila z maxima. Mozete mi to prosim vysvetlit?
jankasm
27.08.09,08:16
Janka, tak to si ma nepotesila. Nevedela som, ze aj zo zamestnania aj z DNP musi byt zvlast splnena podmienka 270 dni. Predtym som DNP nebola. Takze to teraz platim zbytocne?

No celkom zbytočne nie, dúfam že z neho využívaš aspoň OČR? Na tú máš nárok hneď od 1. dňa prihlásenia sa na DNP. Prvých 26 týždňov síce len z minima, čo je nejakých 55€ za 10 dní /lebo OČR sa platí len 10 dní/, no po 26 týždňoch už z maxima, z ktorého si platíš. No a to bude za tých 10 dní cca. 185€. Treba si aspoň zarobiť na platenie DNP. ;)
No a rovnako to môžeš využívať zase po MD, keď budeš na RD.

Bola by tu ešte jedna možnosť, ale to by si aj tak musela ukončiť, aspoň načas, súčasné zamestnanie. Keby si ho totiž ukončila, tak dni nemocenského poistenia z neho sa Ti pripočítajú k dňom trvania DNP, a materská by potom bola počítaná z VZ z DNP, čiže z 1003€.
brčko
27.08.09,12:29
Dakujem. Ja by som sa rada prehlasila aj skor ale socialka mi to nechcela povolit - aaaz po pol roku mozem urobit zmenu ked si platim dobrovolne odvody. áno, tak je to v zákone.
Pre mna je najma dolezite z ktoreho obdobia sa mi bude ratat materska. Vsade pisu ze je to predosly rok ako som nastupila na matersku. len ak ide o dlhodobé nem.poistenie V pripade ze pojdem v decembri tak som myslela ze sa bude ratat z roku 2008 a nemocenske platim v tomto roku zbytocne.

Presnejsie datumy: 1.1.2009 do 30.6.2009 som si platila z 295,5€, potom bolo mesiac hluche obdobie takze jul som neplatila nic (menila som adresu tym aj socialku setko sa vlieklo a tak a skomplikovalo sa mi to koli zruseniu zivnosti) od augusta 1.8.2009 platim z maxima 1084,55€.

tak tomuto vôbec nerozumiem ako si to robila. Odhlášku koncom júna a novú prihlášku od 1.8.09??? (to by zásadne menilo situáciu). Alebo si vôbec neplatila DNP za júl 2009 (iné je ak si len neplatila v júli, ak si napr. platila predtým popredu napr. za január už v janurári ... za jún v júni aj ked si mohla zaplatiť za jún až do 8.7.09) a máš nedoplatok za júl 2009 ??? (to by tiež zásadne menilo situáciu)!!!

Alebo si bola celý júl poberala nemocenské???? neprišla som na iný dôvod, prečo by si nemala platiť a nič by sa nezmenilo v rozhodujúcom období.
zuz23
27.08.09,13:09
Dobrý

tak aj ja prispejem otázočkou. Som z toho všetkého tak domotaná, že sa teda radšej spýtam :rolleyes:

16 jan. 2008 som nastúpila na MD, pracovný pomer mi skončil k 30 jan.2008, odvtedy som nezamestnaná, samozrejme na MD resp teraz už na RD.

plánujeme druhé dieťa. Chcem sa spýtať, s akým predstihom mám začať platiť DNP aby som od tohto štátu dostala na MD čo najviac? :--- keby som otehotnela už 09/2009 bude sa mi do tých 270dní čo musím min platiť NP rátať aj obdobie sept07-jan08? neviem, či píšem zrozumitelne, ale každopádne chcem len vedieť kedy najneskor mám začať platiť DobrovNP z najvyšš.VZ?

vdaka
Jozef Mihál
27.08.09,13:27
lejna
27.08.09,16:43
No celkom zbytočne nie, dúfam že z neho využívaš aspoň OČR? Na tú máš nárok hneď od 1. dňa prihlásenia sa na DNP. Prvých 26 týždňov síce len z minima, čo je nejakých 55€ za 10 dní /lebo OČR sa platí len 10 dní/, no po 26 týždňoch už z maxima, z ktorého si platíš. No a to bude za tých 10 dní cca. 185€. Treba si aspoň zarobiť na platenie DNP. ;)
No a rovnako to môžeš využívať zase po MD, keď budeš na RD.

Bola by tu ešte jedna možnosť, ale to by si aj tak musela ukončiť, aspoň načas, súčasné zamestnanie. Keby si ho totiž ukončila, tak dni nemocenského poistenia z neho sa Ti pripočítajú k dňom trvania DNP, a materská by potom bola počítaná z VZ z DNP, čiže z 1003€.
Janka, chces mi povedat, ze ked som na RD mozem cerpat aj OCR? Lekar mi ho vystavi? A takisto mozem ist na PN? A co mi poradis dokedy mam platit z maxima? a co potom: platit z minima alebo ukon cit DNP?
A co sa tyka prerusenia toho zamestnania: kedy a na aky cas by som ho mala prerusit? mam sa potom prihlasit na urad prace a platit nejake odvody? Zda sa mi to zlozite.
Jozef Mihál
27.08.09,17:18
Žiadny zákon nevylučuje súbeh ošetrovného či nemocenského a poberania rodičovského príspevku.
andreabiresova
28.08.09,06:37
tak tomuto vôbec nerozumiem ako si to robila. Odhlášku koncom júna a novú prihlášku od 1.8.09??? Táto veta je sravne!!(to by zásadne menilo situáciu). Alebo si vôbec neplatila DNP za júl 2009 (iné je ak si len neplatila v júli, ak si napr. platila predtým popredu napr. za január už v janurári ... za jún v júni aj ked si mohla zaplatiť za jún až do 8.7.09) a máš nedoplatok za júl 2009 ??? (to by tiež zásadne menilo situáciu)!!!

Alebo si bola celý júl poberala nemocenské???? neprišla som na iný dôvod, prečo by si nemala platiť a nič by sa nezmenilo v rozhodujúcom období.


:D ako som pisala v mojom prvom prispevku tak som 6 mesiacov bola zivnostnik (platila som od januara za januar,.......az za jun v juni) a dobrovolne som si platila odvody (nemocenske, dochodkove, v nezamestnanosti z minima). potom som zrusila zivnost tym padlo aj dobrovolne poistenie. Od jula som nezamestnana a tym aj na urade prace zaevidovana. Vsetko som musela zrusit a kym sa vsetko vybavilo tak jeden mesiac som neplatila nic.

Mna nezaujima vobec kolko budem dostavat pre mna (to si viem vypocitat) je otazne z ktoreho roka bude ratana moja materska ked pojdem na matersku v decembri. Pytam sa koli tomu aby som neplatila zbytocne.;)
brčko
28.08.09,13:43
:D ako som pisala v mojom prvom prispevku tak som 6 mesiacov bola zivnostnik (platila som od januara za januar,.......az za jun v juni) a dobrovolne som si platila odvody (nemocenske, dochodkove, v nezamestnanosti z minima). potom som zrusila zivnost tym padlo aj dobrovolne poistenie. dobrovolné poistenie v SP nie je len pre szčo, ale môže si ho platiť aj osoba evidovaná na UP, resp. každá osoba aj zamestnaná. Od jula som nezamestnana a tym aj na urade prace zaevidovana. Vsetko som musela zrusit a kym sa vsetko vybavilo tak jeden mesiac som neplatila nic. zrušiť si musela len zdravotné poistenie, evidenciu na živnostenskom úrade, ak by si platila povinné poistenie v SP ako szčo, tak to by si musela zrušiť. Ale dobr.poistenie v SP (dôch, nem., v nezam) nie je viazané len na živnosť. No to už je nepodstatné, len pre info.

Mna nezaujima vobec kolko budem dostavat pre mna (to si viem vypocitat) si si istá, podla toho, že podstatné veci uvádzaš len mimochodom si istá nie som ? :) ;) je otazne z ktoreho roka bude ratana moja materska ked pojdem na matersku v decembri. Pytam sa koli tomu aby som neplatila zbytocne.;)

tieto údaje si mala napísať ako prvé. Aj ked zase neuvádzaš úplne údaje. Ale tieto údaje úplne menia situáciu.
TAkže zopakujem.
Bola si najprv nemocensky poistená ako zamestnanec od xxx. do 31.12.08.
Potom si bola DNP (+ aj DDP +DPvN) od 1.1.- napr. do 30.6.09
POSLEDNýKRáT si sa na DNP prihlásila (neuvádzaš presný dátum, čo je podstatné aj ked najprv si hovorila o zmene vymeriavacieho základu, ale z posledného príspevku vyplýva, že išlo o odhlásenie a nové prihlásenie, nie o zmenu)

Takže podstatné je, či ti od POSLEDNéHO prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov.
- Ak neuplynie, tak sa tvoja materská neráta zo sktutočného VZ v rozhodujúcom obodbí ale z pravdepodobného VZ, čo je u DNP osôb minimálna mzda (vid § 57 ods.1 písm.c + ods.2 zákona o sociálnom poistení). Materské na 1 kalend.den bude 55% z 295,5eur:30

- Ak do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov (čo splníš len v prípade, ak si sa prihlásila najneskôr 2.7.09 a na MD nastúpiš (v prípade prihlásenia 2.7.09) až 31.12.09 a nástup na MD bude najneskôr 6týždnov pred pravdep.termínom pôrodu), tak v tom prípade sa tvoja materská ráta z obdobia od "POSLEDNéHO" prihlásenia na DNP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, t.j. pri nástupe na MD v 12/09, z obdobia do 30.11.09 (opakujem, ak nástup je po 26týždnoch od posledného prihlásenia na dNP!!!!!)
andreabiresova
29.08.09,09:31
tieto údaje si mala napísať ako prvé. Aj ked zase neuvádzaš úplne údaje. Ale tieto údaje úplne menia situáciu.
TAkže zopakujem.
Bola si najprv nemocensky poistená ako zamestnanec od xxx. do 31.12.08.
Potom si bola DNP (+ aj DDP +DPvN) od 1.1.- napr. do 30.6.09
POSLEDNýKRáT si sa na DNP prihlásila (neuvádzaš presný dátum, čo je podstatné aj ked najprv si hovorila o zmene vymeriavacieho základu, ale z posledného príspevku vyplýva, že išlo o odhlásenie a nové prihlásenie, nie o zmenu)

Takže podstatné je, či ti od POSLEDNéHO prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov.
- Ak neuplynie, tak sa tvoja materská neráta zo sktutočného VZ v rozhodujúcom obodbí ale z pravdepodobného VZ, čo je u DNP osôb minimálna mzda (vid § 57 ods.1 písm.c + ods.2 zákona o sociálnom poistení). Materské na 1 kalend.den bude 55% z 295,5eur:30

- Ak do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov (čo splníš len v prípade, ak si sa prihlásila najneskôr 2.7.09 a na MD nastúpiš (v prípade prihlásenia 2.7.09) až 31.12.09 a nástup na MD bude najneskôr 6týždnov pred pravdep.termínom pôrodu), tak v tom prípade sa tvoja materská ráta z obdobia od "POSLEDNéHO" prihlásenia na DNP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, t.j. pri nástupe na MD v 12/09, z obdobia do 30.11.09 (opakujem, ak nástup je po 26týždnoch od posledného prihlásenia na dNP!!!!!)


No super tak to vobec nestiham splnit tych 26 tyzdnov. Keby som to zrusila tak sa mi bude materska ratat aspon z minuleho roka? alebo aj to som tymto padom presvihla? velmi pekne dakujem zatial...
brčko
29.08.09,18:53
No super tak to vobec nestiham splnit tych 26 tyzdnov. Keby som to zrusila tak sa mi bude materska ratat aspon z minuleho roka? alebo aj to som tymto padom presvihla? velmi pekne dakujem zatial...

z roku 2008 už v žiadnom prípade.
Ak ti ide o vyššie materské, tak to získaš jedine z nového zamestnania s priaznivým vym.základom. Stačilo by aj na pár dní teraz alebo tesne pred nástupom na MD. V tom druhom prípade by si si mohla ponechať aj DNP (resp. možno aj v prvom ), lebo máš aj ukončené zamestnanie, ktoré predpokladám trvalo celý rok 2008 a nemala si prerušené nem.poistenie napr. z dôvodu dlhodobého neplat.volna alebo dlhodobej očr-ky.

No záleží už na konkrétnych možnostiach a konkrétnych dátumoch. Potom sa radšej porad, ale s presnými dátumami, bez toho to nejde.
Natie
30.08.09,06:52
Dobrý deň.
Chcela by som radu pre moju švagrinú. Budúci rok by chcela otehotnieť a chcela by mať vďaka DNP čo najvyššiu materskú. Je zamestnaná a má hrubý plat cca 400 €. Kedy by si mala začať platiť a koľko?
VladinoM
30.08.09,08:05
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť len jednu vec, či tomu rozumiem správne: od 1.8.2008 som prihlásená na DNP z maximálneho VZ, PTP mám 12.3.2010, predpokladám, že RO pre výpočet materského bude u mňa rok 2009, z tohto dôvodu by som si mala platiť DNP z max. VZ do 31.12.2009 a od 1.1.2010 zmeniť na minim. VZ, aby som neplatila zbytočne odvody z max. VZ - je to tak správne? Vopred ďakujem za všetky odpovede a prajem pekný deň.
ajobs
30.08.09,09:51
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť len jednu vec, či tomu rozumiem správne: od 1.8.2008 som prihlásená na DNP z maximálneho VZ, PTP mám 12.3.2010, predpokladám, že RO pre výpočet materského bude u mňa rok 2009, z tohto dôvodu by som si mala platiť DNP z max. VZ do 31.12.2009 a od 1.1.2010 zmeniť na minim. VZ, aby som neplatila zbytočne odvody z max. VZ - je to tak správne? Vopred ďakujem za všetky odpovede a prajem pekný deň.


Nie, ponechaj si maximálny VZ aj po 1.1.2010 -veď to budeš platiť iba pár dní. Keď máš PTP 12.3.2010, potom nástup na MD bude cca 15.1.2010, takže poistné budeš platiť iba 14 dní - počas poberania materského poistné neplatíš, a po ukončení MD môžeš využiť maximálny VZ na optimalizované poberanie nemocenského alebo ošetrovného.
ajobs
30.08.09,09:53
Dobrý deň.
Chcela by som radu pre moju švagrinú. Budúci rok by chcela otehotnieť a chcela by mať vďaka DNP čo najvyššiu materskú. Je zamestnaná a má hrubý plat cca 400 €. Kedy by si mala začať platiť a koľko?

Nech začne platiť čím skôr, a bude platiť z VZ, ktorý je daný ako rozdiel maxima 1084,55 € a jej VZ zo zamestnania (400 € ), teda v tomto prípade to bude 684,55 €. Mesačné poistné bude 30,10 €.
Natie
30.08.09,17:14
Nech začne platiť čím skôr, a bude platiť z VZ, ktorý je daný ako rozdiel maxima 1084,55 € a jej VZ zo zamestnania (400 € ), teda v tomto prípade to bude 684,55 €. Mesačné poistné bude 30,10 €.

Ďakujem za odpoveď. Môžte mi prosím ešte napísať, ako sa jej potom vyráta materská? Ja už si to nepamätám. Pokiaľ mám dobre info, tak si má DNP potom platiť vkuse bez prerušenia až do materskej? Alebo stačí splniť podmienku 270 dní a potom to môže prerušiť a začne znovu až keď otehotnie?
togon7
30.08.09,18:40
Dobrý deň,
preštudoval som si Vaše články k nemocenskému poisteniu a materskému. Veľmi ma zaujali a objasnili mi problematiku. Rád by som počul Váš názor na 2 sporné body ktoré ma napadli.
Situácia je taká že pani XY je zamestnaná vo firme ZZZ. Chcela by sa ešte aj dobrovoľne nemocensky poistiť, pretože a chystá otehotnieť. Vo firme dostáva plat (a teda mesačný vymeriavací základ) je 800 €.

1. Ak si zrátame 800 € + minimálny možný VZ 295,5 € = 1095,5 € čo je nad maximálnym možným VZ (1084,55 €).
Čo v tom prípade? Môže si uzatvoriť dobrovoľné nemocenské poistenie s minimálnym VZ, s tým že Sociálna poisťovňa jej bude peniaze prevyšujúce maximálny VZ vracať? Alebo nemá šancu na dobrovoľné nemocenské poistenie?

2. Vzhľadom na dobu v akej žijeme, kedy narastá problém počať a vynosiť dieťa, je ťažko splniť plán otehotnieť vtedy a vtedy. Preto sa mi (najmä pri ženách dlhodobo sa pokúšajúcich otehotnieť) ako ekonomicky najvýhodnejšia a najziskovejšia alternatíva (v prípade uvažovania iba na prilepšenie si pri materskom) vidí každý rok sa prihlásiť do Soc. poisťovne na DNP na 2 mesiace s minimálnym VZ a potom sa odhlásiť. S tým, že keď žena zistí, že je tehotná, prihlási sa na DNP nastálo už s maximálnym VZ. Tým pádom bude mať v čase vzniku nároku na materské splnenú podmienky 270 dní poistenia za 2 roky a ušetrí na poistnom (10 mesiacov v každom „neplodnom“ roku). Predpokladom je ešte splnenie podmienky 26 týždňov DNP pred odchodom na materskú.

Alebo ešte jedna alternatíva - Odhlásiť sa z DNP v 2.-3. mesiaci tehotenstva. Samozrejme za predpokladu splnenia 270 dní poistenia predtým. V tom prípade by žena bola počas odchodu na materskú v 6-mesačnej „ochrannej“ lehote a mala by nárok na materské. Tu by mohla byť úspora 5-6 mesiacov platenia poistného.

Ďakujem za Vaše príspevky.


Nikto nereagoval tak skusim este raz.
Ak je rozdiel max. VZ a hrubej mzdy nizsi ako min. VZ co potom?
Je nejaka nespravnost v uvedenych dvoch alternativach na mozne usetrenie poistneho?
Diduska777
31.08.09,04:28
Dobry den, no v tomto pripade to potom neplati, pretoze mame trinasty plat a polka trinasteho platu bola vyplatena v decembrovej vyplate (26+13). Mohla by som vas poprosit o odpoved, ci plati to iste ako v predoslom pripade? Dakujem pekne.
Diduska777
31.08.09,05:53
chcela som hlavne vedieť, či si nemala napr. v 12/09 vyšší plat ako obyčajne, no aj takto stačí.

Na tvojom mieste sa teraz jeden den odhlásim a na druhý den nanovo prihlásim, ešte pred vznikom PN prihlásim napr. z min. mzdy. Budeš mať vyššie nemocenské a aj materksé. Bude sa ti rátať materské z DNP nie z VZ rozdielu 1003,09eur-tých 25000Sk za obdobie 11.11.-31.12.09 ale z pravdepodobného denného VZ, čo je pri DNP v r.2009 (ak od posledného prihlásenia do nástupu na PN/MD neuplynulo aspon 26týždnov) 295,5eur :30, čo je suma určite vyššia ako tvoj skutočný VZ zô DNP vo vyššie uvedenom období.

NO a v 9/09 je maxim. DvZ pri uplatnení nároku z viacerých nem.poistení
1084,55eur :30
takže určite nedosiahneš zo svojho platu + skutočného DVZ z DNP toto maximum. Ak sa odhlásiš, tak možno (nechce sa mi rátať) ;)


Dakujem pekne za radu, v mojm pripade to je asi aj tak cele zle... :mee: Ja som v decembri 2008 mala aj polku 13-teho platu (cize to je suma cca 39). Poistena som presne od 6.11.2008 (tu sa vypocita len z mojho platu co bolo 26030 presne aj ked som si priplatila aj november, aj ked vlastne nerozumiem preco...) a na soc. mi povedali, ze sa to aj tak nescitava :confused:. Cize PN mi vypocitaju nie z maxima (koli comu som si to vlastne priplacala do tych 30216 ale len z adekvatnej ciastky z novembra a z maxima z dec...). V pripade, ak by som sa odhlasila a druhy den prihlasila, tak nesplnam tych 26 tyzdnov (PN by mala byt od 2.9. a TP je 10.01. - cize na matersku by som mala nastupit v decembri). Ak nastupim na matersku v dec. (v teh. knizke mam 2.12.) bude sa mi pocitat z roku 2008 alebo uz z 2009 - alebo to zalezi od terminu porodu? Viete mi prosim poradit aku budem mat vysku PN a aka mi asi vyde materska (od konca maja do polky juna som bola vypisana - cca mesiac, takze som mala nizky plat, avsak v juni som mala + polku trinasteho - 13 tis.). S tou PN uz nic nespravim, ale rada by som este vedela, ci sa da nieco spravit s tou materskou? Mam si to DNP platit aj nadalej ked budem od septembra na PN? Ak si to nebudem platit bude sa to pocitat z akej sumy? Som dufala, ze som si to zabezpecila ale ako vidim tak asi nie.. :mee: Dakujem velmi pekne za ochotu a pomoc... :)
VladinoM
31.08.09,06:22
Ďakujem pekne za odpoveď a prajem príjemný deň. Andrea
evelien
31.08.09,06:53
Prosim, poradte mi:
som SZCO od 02/2009. Predtym som mala minimalny prijem. Idem sa prihlasit na platenie DNP. Nechcem prerusovat ani rusit zivnost a chcem mat max. matersku. Je to mozne? Nerozumiem tomu.
andreabiresova
31.08.09,09:20
z roku 2008 už v žiadnom prípade.
Ak ti ide o vyššie materské, tak to získaš jedine z nového zamestnania s priaznivým vym.základom. Stačilo by aj na pár dní teraz alebo tesne pred nástupom na MD. V tom druhom prípade by si si mohla ponechať aj DNP (resp. možno aj v prvom ), lebo máš aj ukončené zamestnanie, ktoré predpokladám trvalo celý rok 2008 a nemala si prerušené nem.poistenie napr. z dôvodu dlhodobého neplat.volna alebo dlhodobej očr-ky.

No záleží už na konkrétnych možnostiach a konkrétnych dátumoch. Potom sa radšej porad, ale s presnými dátumami, bez toho to nejde.


Zrdravim :-) tak som volala na poistovnu a do tych 270 dni sa mi bude ratat aj obdobie od januara do konca juna (nielen to obdobie kedy som sa prihlasila znova) kedy som bola na zivnosti. Takze tych 270 dni nakoniec splnim. Sice budem musiet este v decembri nejake tie dni doplatit.:D

Mimochodom pozerali sa priamo na moj priebeh poisteni a vraj keby som zrusila dobrovolne poistenie teraz tak sa mi materska vyratava z 2 rokov dozadu. Takze sa nemusim bat ze pridem o matersku.
Katy a R
31.08.09,09:36
Nikto nereagoval tak skusim este raz.
Ak je rozdiel max. VZ a hrubej mzdy nizsi ako min. VZ co potom?
Je nejaka nespravnost v uvedenych dvoch alternativach na mozne usetrenie poistneho?

... v tom prípade máš preplatok na poistnom .. a na požiadanie ti ho vrátia viď § 145
Katy a R
31.08.09,10:03
Zrdravim :-) tak som volala na poistovnu a do tych 270 dni sa mi bude ratat aj obdobie od januara do konca juna (nielen to obdobie kedy som sa prihlasila znova) kedy som bola na zivnosti. Takze tych 270 dni nakoniec splnim. Sice budem musiet este v decembri nejake tie dni doplatit.:D

Mimochodom pozerali sa priamo na moj priebeh poisteni a vraj keby som zrusila dobrovolne poistenie teraz tak sa mi materska vyratava z 2 rokov dozadu. Takze sa nemusim bat ze pridem o matersku.

.. áno, nárok na materskú budeš mať .... ale iba z minima.:mee::mee:
Brčko ti radí dobre....
ingak
31.08.09,10:08
No podľa mojich výpočtov nestíhaš z DNP do pôrodu splniť podmienku 270 dní DNP, čiže nárok na materské z DNP mať nebudeš. Bohužiaľ, vychádza mi to od toho 14.4.2009 do 21.12.2009 251 dní, teda by si musela porodiť o 20 dní neskôr ako máš termín, aby si splnila túto podmienku. Teda ak si si náhodou neplatila DNP už aj predtým. Ak si si náhodou platila, tak potom plať z tohoto VZ až do nástupu na MD, nesmieš ukončiť, potom by bola materská len z minima.
Možnosť by bola ešte získať maximum cez zamestnania. Alebo ukončiť súčasné a uzatvoriť následne nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, kľudne aj u toho istéh zamestnávateľa. Ale v tvojom prípade, keďže si na RD a tvoj PP stále trvá, tak Ti v zamestnaní beží aj nemocenské poistenie. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš teda splnenú a materská by sa počítala z príjmu v predchádzajúcom roku, čiže z toho čo si zarobila do nástupu na MD. Ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna. :o
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD?
Diduska777
31.08.09,10:45
Dakujem pekne za radu, v mojm pripade to je asi aj tak cele zle... :mee: Ja som v decembri 2008 mala aj polku 13-teho platu (cize to je suma cca 39). Poistena som presne od 6.11.2008 (tu sa vypocita len z mojho platu co bolo 26030 presne aj ked som si priplatila aj november, aj ked vlastne nerozumiem preco...) a na soc. mi povedali, ze sa to aj tak nescitava :confused:. Cize PN mi vypocitaju nie z maxima (koli comu som si to vlastne priplacala do tych 30216 ale len z adekvatnej ciastky z novembra a z maxima z dec...). V pripade, ak by som sa odhlasila a druhy den prihlasila, tak nesplnam tych 26 tyzdnov (PN by mala byt od 2.9. a TP je 10.01. - cize na matersku by som mala nastupit v decembri). Ak nastupim na matersku v dec. (v teh. knizke mam 2.12.) bude sa mi pocitat z roku 2008 alebo uz z 2009 - alebo to zalezi od terminu porodu? Viete mi prosim poradit aku budem mat vysku PN a aka mi asi vyde materska (od konca maja do polky juna som bola vypisana - cca mesiac, takze som mala nizky plat, avsak v juni som mala + polku trinasteho - 13 tis.). S tou PN uz nic nespravim, ale rada by som este vedela, ci sa da nieco spravit s tou materskou? Mam si to DNP platit aj nadalej ked budem od septembra na PN? Ak si to nebudem platit bude sa to pocitat z akej sumy? Som dufala, ze som si to zabezpecila ale ako vidim tak asi nie.. :mee: Dakujem velmi pekne za ochotu a pomoc... :)

Prosim poradite mi niekto? Som z toho uplne zmatena... :confused: Dakujem velmi pekne :)
brčko
31.08.09,11:21
Prosim poradite mi niekto? Som z toho uplne zmatena... :confused: Dakujem velmi pekne :)

platí, čo som už napísala.

ak si uplatnuješ nárok na materké z viacerých nem.poisteni, tak z každého nem.poistenia sa ráta nárok na materské zvlášť, t.j. z každého osobitne sa zistuje, či si
- splnila aspon 270dní nP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
- aké máš rozhodujúce obobie z tohoto poisltenia
- aké máš vymeriavacie základy (či neboli prekročené max.VZ, ak áno, tak sa podla konkr.okolností VZ zníži) a počet dní v rozhod.obodbí
- a z toho vyráta sa denný vym.základ
...

a až tieto denné vym.základy sa zrátavajú za všetky nem.poistenia a zisťuje sa, či nedošlo k prekročeniu denného VZ v mesiaci nástupu na MD (pri nástupe na MD v 12/09 je to 1084,55eur:31, za 12/08 to bolo 30219Sk:31). Ak prekročili, tak sa vypláca materské z maxima v mesiaci nástupu na MD, ak neprekročili, tak zo súčtu.

U teba už DVZ zo zamestnania neovplyvníš, ak tvoj PP začal v r.2007 a nástup na MD je 12/09, tak RO zo zamestnania je ako som už písala r.2008 (súčet vym.základov, čo je obvykle hrubá mzda, napr. ak neprekračuje max. VZ a počtu kalend.dní v r.2008 bez dní PN, očr, nepl.volna)

z DNP si sa prihlásila z VZ 8100 cca v polovici 11/08 , a vzhalom na max. VZ v 11+12/08, čo bol 30219,-Sk a tvojej mzdy za 11/09 bola cca 26000,- a v dec. tuším cca 39000,- (aj ked tuším pol mesiaca si bola PN), tak tvoj VZ z DNP je za polovicu novembra len cca 4000,-Sk a polovicu dec. len nula SK (lebo už zo zamestnania si prekročila maximum, takže z DNP je VZ 0Sk) a pravdepodobne len polovicu 12/09 bol VZ 8100,-Sk (samozrejme všetko sa to ráta na kalend.dni, nie na mesiace).

Ak nesplniš podmienku trvania DNP 26týždnov pred nástupom na MD/PN, tak sa použije nie ten skutočný ale pravdepodobný VZ, t.j. 295,5eur čo je cca 8900,-Sk t.j. viac ako tvoj skutočný VZ. Pre teba nie je výhodné splniť túto podmienku.

preto je pre teba výhodné sa odhlásiť a aspon den pred vznikom PN (možno by stačilo aj v den, no to neviem potvrdiť) sa nanovo prihlásiť. T.j. ak vznikne PN 2.9.09, tak dnes zájsť na SP, urobiť naraz odhlášku aj prihlášku: 31.8.09 odhlásiť a 1.9.09 sa nanovo prihlásiť.

Ak nestihneš, tak to môžeš urobiť aj po nástupe na PN, len PN už bude o niečo nižšia, ale materské už bude vyššie.
brčko
31.08.09,11:33
Zrdravim :-) tak som volala na poistovnu a do tych 270 dni sa mi bude ratat aj obdobie od januara do konca juna (nielen to obdobie kedy som sa prihlasila znova) kedy som bola na zivnosti. Takze tych 270 dni nakoniec splnim. Sice budem musiet este v decembri nejake tie dni doplatit.:D

Mimochodom pozerali sa priamo na moj priebeh poisteni a vraj keby som zrusila dobrovolne poistenie teraz tak sa mi materska vyratava z 2 rokov dozadu. Takze sa nemusim bat ze pridem o matersku.

ste sa asi trochu zle pochopili, alebo to vyplýva z toho, že nevieš, ako sa materské ráta.

Budú sa ti rátať dni nem.poistenia!!! (to je rozdiel) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ale vyráta sa materská len z posledného nem.poistenia (posledných ak by si mala aktívnych viac/bola v ochr.lehote) a to je v tvojom prípade DNP, z ktorého nesplnaš podmienku aspon 26týždnov, t.j. z minima.

Doporučujem pozrieť seriál p. Mihála o materskom.
Diduska777
31.08.09,12:36
Dakujem pekne, no na PN mam nastupit od 02.09. O PN sa mi az tak nejedna, pretozu tu z 2008 uz neovplyvnim ale jedna sa mi hlavne o tu matersku. Takze toto odhlasenie a prihlasenie by nezrusilo tu podmienku 270 dni? V tom pripade by stacilo toto prihlasenie a odhlasenie spravit pocas PN alebo tesne pred materskou? Lebo nerada by som o to prisla, pretoze to mi povedala pani na socialke... Podla vsetkeho sa DNP pocas PN nemusi/neda platit, co vsak znamena ze stale plynie (je to v nejakej ochrannej lehote)? Dakujem velmi pekne za vasu pomoc a rady. Ste velmi mila a zlata, ze nam takto pomahate. Dakujem este raz velmi pekne ;o)
brčko
31.08.09,12:43
Dakujem pekne, no na PN mam nastupit od 02.09. O PN sa mi az tak nejedna, pretozu tu z 2008 uz neovplyvnim ale aj materské máš z r.2008 ak nič nespravíš, no to nevadí, nejde o život :) ale jedna sa mi hlavne o tu matersku. Takze toto odhlasenie a prihlasenie by nezrusilo tu podmienku 270 dni? V tom pripade by stacilo toto prihlasenie a odhlasenie spravit pocas PN alebo tesne pred materskou? Lebo nerada by som o to prisla, pretoze to mi povedala pani na socialke... Podla vsetkeho sa DNP pocas PN nemusi/neda platit, co vsak znamena ze stale plynie (je to v nejakej ochrannej lehote)? Dakujem velmi pekne za vasu pomoc a rady. Ste velmi mila a zlata, ze nam takto pomahate. Dakujem este raz velmi pekne ;o)

toto je zo stránky SP
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-od-1-januara-2008/1755s13155c?

(pod posledným nadpisom bod 2)

Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Ty máš podmienku 270dní splnených. Pri odhlásení z DNP a novom prihlásení sa dni ukončneého DNP podla citovaného prirátajú ku dnom trvajúceho DnP.
No to by chcelo sa v tom trošku orientovať, aby si vedela pani aj argumentovať, no to chce trošku viac času na to.
Potom daj vedieť aký VZ si mala zo zamestnania a aký z DNP. :)
andreabiresova
01.09.09,06:38
ste sa asi trochu zle pochopili, alebo to vyplýva z toho, že nevieš, ako sa materské ráta.

Budú sa ti rátať dni nem.poistenia!!! (to je rozdiel) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ale vyráta sa materská len z posledného nem.poistenia (posledných ak by si mala aktívnych viac/bola v ochr.lehote) a to je v tvojom prípade DNP, z ktorého nesplnaš podmienku aspon 26týždnov, t.j. z minima.

Doporučujem pozrieť seriál p. Mihála o materskom.

jaaaj uz som z toho debilek :mad: takze toto plati pre mna vsak? to mam zo stranky soc.poistovni (dufam ze som to konecne pochopila):

- materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)

Prosim vedeli by ste mi povedat ked to zrusim tak z coho sa mi bude ratat ta materska? Presne datumy: 1.1.2008 do 5.11.2008 som bola zamestnana u jedneho zamestnavatela. Potom som sa zamestnala od 11.11.2008 do 31.12.2008 som bola zamestnancom druhej firmy kde som potom od 1.1.2009 presla na zivnost a napokon skoncila k 30.6.2009 (za toto obdobie som mala nemocenske poistenie z minima) od augusta som prihlasena na DNP ktore ukoncim, kedze sa mi to neoplati (teda ak som to pochopila spravne).

Ale asi to bude minimum kedze som mala medzi vsetkym DNP menej ako 270 dni vsak? Dakujem velmi pekne za odpoved. Uz otravujem dufam posledny krat :rolleyes:
veronikasad
01.09.09,07:05
Andrejka, máš z toho riadny guláš. Teda ešte raz - ak sa ti nechce pozorne čítať príspevky od brčka.

Ak sa ti podarí pred nástupom na materskú zohnať zamestnávateľa, ktorý ťa na pár dní zamestná s max. vymer. základom, materská sa ti bude počítať z tohto príjmu.

V opačnom prípade neruš dobrovolné poistenie. Podmienku 270 dní poistenia splňaš. Ale keďže od tvojho posledného prihlásenia do nástupu na materskú neuplynie 26 týždňov, materská sa ti bude počítať z minimálnej mzdy. Výška materskej bude zrejme nižšia ako výška rodičovského príspevku, preto budeš dostávať doplatok do výšky RP.
andreabiresova
01.09.09,07:25
Andrejka, máš z toho riadny guláš. Teda ešte raz - ak sa ti nechce pozorne čítať príspevky od brčka.

Ak sa ti podarí pred nástupom na materskú zohnať zamestnávateľa, ktorý ťa na pár dní zamestná s max. vymer. základom, materská sa ti bude počítať z tohto príjmu.

V opačnom prípade neruš dobrovolné poistenie. Podmienku 270 dní poistenia splňaš. Ale keďže od tvojho posledného prihlásenia do nástupu na materskú neuplynie 26 týždňov, materská sa ti bude počítať z minimálnej mzdy. Výška materskej bude zrejme nižšia ako výška rodičovského príspevku, preto budeš dostávať doplatok do výšky RP.

No mam z toho gulas lebo som chcela naj.matersku a popri tom som to uplne dodrbkala s prepacenim....Nechce ma niekto zamestnat???:D:D:D ...prosim ta kolko je to tych par dni?..teoreticky by ma mohol moj priatel zamestnat len to by som si musela pozistovat co okolo toho treba povybavovat...
ajobs
01.09.09,10:50
No mam z toho gulas lebo som chcela naj.matersku a popri tom som to uplne dodrbkala s prepacenim....Nechce ma niekto zamestnat???:D:D:D ...prosim ta kolko je to tych par dni?..teoreticky by ma mohol moj priatel zamestnat len to by som si musela pozistovat co okolo toho treba povybavovat...

Tých pár dní je aj jeden deň, len musí byť pracovný;), a treba dať pozor na to, ak je počas obdobia zamestnania (teda viacerých dní) aj sobota a nedeľa, treba tomu náležite prispôsobiť vymeriavací základ.....Čo to obnáša - nič strašné: vyhotoviť pracovnú zmluvu, prihlásiť zamestnanca (teda teba) do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, a po ukončení mesiaca zaplatiť odvody za týchto pár dní.
Jozef Mihál
01.09.09,11:54
Informácia pre tých, čo by si radi osobne a naživo vypočuli informácie, ako "to" funguje:

http://www.porada.sk/1139751-post16.html
ingak
01.09.09,15:45
...ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna. :o


Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD?

posúvam, lebo nik nereagoval.
mapope
01.09.09,16:09
Dobrý večer, rada by som sa spýtala, či pracovníčka, ktorá je na materskej dovolenke, neprestala si platiť dobrovoľné poistné a znova otehotnie, bude mať materskú aj z tohto dobrovoľného poistenia.
Jozef Mihál
01.09.09,16:53
Bude.
mapope
01.09.09,17:20
Ďakujem pekne.
mapope
01.09.09,18:07
Ďakujem
mapope
01.09.09,18:07
Ďakujem.
mikat
02.09.09,08:13
Dobry den, prosim o radu. Nastup na matersku mam 3.9.2009, zamestnavatel ma zamestnal iba na par dni kvoli vyske materskej. Ku ktoremu dnu ma byt ukoncena prac. zmluva? 2.9? alebo 3.9?
krcka
02.09.09,13:24
ajobs, dakujem za odpoved.

Ked som od roku 2004 zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Od februara 2007 som nastupila na matersku. V auguste 2007 na rodicovsku a od 01.09.2008 som opat zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Tak pocas materskej som mala nemocenske poistenie asi iba prerusene. Ci sa to moze brat ako ukoncene nemocenske poistenie?
krater
02.09.09,15:41
Prosim radu. Znama je tehotna ale vzhladom na zdravotny stav bude na PN az do materskej. Kedze jej mzda bola len minimalna aj PNKa je dost biedna cca 150€ zial vyzera to tak ze aj jej materska vzhladom na nizky vymeriavaci zaklad bude 150€ mesacne to znamena ze ked prejde po 6 mesiacoch na rodicovsku ktora je toho casu cca 164€ ta je od materskej este vyssia. V com spociva moja otazka :) Nie je nejaka uprava tak chabej materskej neplati nejaka uprava zaokruhlenie na nejaku ciastku minimalna "materska" ktora by bola vyssia a prijatelnejsia ako tych biednych 150 nema ziadnu moznost prezamestnania sa a uz je neskoro na pripoistenie :( nic som zatial nenasla za kadzu radu VELKE DAKUJEM!!!
jankasm
02.09.09,16:44
ajobs, dakujem za odpoved.

Ked som od roku 2004 zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Od februara 2007 som nastupila na matersku. V auguste 2007 na rodicovsku a od 01.09.2008 som opat zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Tak pocas materskej som mala nemocenske poistenie asi iba prerusene. Ci sa to moze brat ako ukoncene nemocenske poistenie?

Nie, neberie sa to ako ukončené NP.
jankasm
02.09.09,16:47
Prosim radu. Znama je tehotna ale vzhladom na zdravotny stav bude na PN az do materskej. Kedze jej mzda bola len minimalna aj PNKa je dost biedna cca 150€ zial vyzera to tak ze aj jej materska vzhladom na nizky vymeriavaci zaklad bude 150€ mesacne to znamena ze ked prejde po 6 mesiacoch na rodicovsku ktora je toho casu cca 164€ ta je od materskej este vyssia. V com spociva moja otazka :) Nie je nejaka uprava tak chabej materskej neplati nejaka uprava zaokruhlenie na nejaku ciastku minimalna "materska" ktora by bola vyssia a prijatelnejsia ako tych biednych 150 nema ziadnu moznost prezamestnania sa a uz je neskoro na pripoistenie :( nic som zatial nenasla za kadzu radu VELKE DAKUJEM!!!

Minimálna materská je v podstate rodičovský príspevok. Čiže ak jej materská vychádza menej ako spomínaných 164€, budú jej doplácať do tejto výšky.
Ak by prešlo zvýšenie rodičovského príspevku cca. na úroveň minimálnej mzdy, čo je v návrhu od 1.1.2010, tak to by ju celkom potešili. Ale dosť pochybujem, že v časoch krízy niečo také schvália. :o
jankasm
02.09.09,16:52
Dobry den, prosim o radu. Nastup na matersku mam 3.9.2009, zamestnavatel ma zamestnal iba na par dni kvoli vyske materskej. Ku ktoremu dnu ma byt ukoncena prac. zmluva? 2.9? alebo 3.9?

No ak ukončíš PP 2.9.2009 a nemáš iné nemocenské poistenie, tak Ti budú počítať materskú v ochrannej lehote zo zamestnania, čiže ak máš maximum, mala by byť maximálna.
Ak ukončíte 3.9.2009 tak vlastne v čase nástupu na MD budeš ešte zamestnaná, a teda bude materská normálne počítaná zo zamestnania.
Čiže teoreticky by to malo byť jedno. :cool:
Ale zamestnávateľa to nebude nič stáť ak ukončíte PP aj neskôr. Materskú od 1. dňa platí SP.
Na ktoré dni ste urobili ten PP? Koľko bude tvoj VZ, teda príjem za tieto dni? Keďže PP trvá len pár dní, treba dať pozor na výšku príjmu, niekedy totiž maximálny VZ nepostačuje pokiaľ sú v tých dňoch aj víkendy.
dolfort
02.09.09,17:43
Minimálna materská je v podstate rodičovský príspevok. Čiže ak jej materská vychádza menej ako spomínaných 164€, budú jej doplácať do tejto výšky.
Ak by prešlo zvýšenie rodičovského príspevku cca. na úroveň minimálnej mzdy, čo je v návrhu od 1.1.2010, tak to by ju celkom potešili. Ale dosť pochybujem, že v časoch krízy niečo také schvália. :o

V časoch krízy isto nie. Ale v predvolebnom období - nemám obavy.
krater
02.09.09,19:31
fuha takze nic povzbudive co uz sme na slovensku:mad:
a budu jej to automaticky upravovat alebo musi o to poziadat. este jej mily "zamestnavatel" oznamil ze kedze uz nepride do zamestnania tak jej dovolenka prepadne!!! v akej dobe to zijem ze zakonnik prace nic nehovori kde a komu moze prepadnut jeho vlastna nevycerpana dovolenka :rolleyes:
Vdaka za ochotu poradit :)
Jozef Mihál
02.09.09,20:05
krater, nechápem čo tu píšete o prepadnutí dovolenky - ak si zamestnankyňa z dôvodu PN a neskoršej materskej nevyčerpá riadnu dovolenku, prenáša sa jej do roka, v ktorom sa z materskej alebo z rodičovskej dovolenky vráti do zamestnania. Ak počas MD, RD zruší pracovný pomer, zamestnávateľ jej musí preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
krater
02.09.09,20:09
ja viem ako to funguje s dovolenkou zial praktiky su uplne ine staci ist na stredne ci vychodne slovensko a so zakonnikom prace vas vysmeju tam ludom ani vyplatne pasky nedavaju a predstavte si dovolenky im "prepadnu" ;) tam je zamestnavatel velky pan a ked sa ti nepaci chod dalsi 10ti sa tlacia na tvoje miesto a bez reptania!
milagros208
03.09.09,04:16
Ahojte. Nejaký čas som už nesledovala tému, tak by som sa chcela spýtať ohľadom materskej. Kamarátka je zamestnaná. Teraz zistila, že je v šiestom týždni tehotenstva. Dá sa ešte nejakým spôsobom navýšiť materská? Chcela by sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tých 270 dní poistenia by už nestihla, ale tých 26 týždňov áno. Teraz by ma zaujímalo, ak by ukončila poistenie v zamestnaní s tým, že by o pár dní sa znovu zamestnala v tej istej firme za ten istý plat, ukončené poistenie v zamestnaní by sa jej započítavalo k tomu dobrovoľnému a tak by podmienku 270 dní splnila. Čo však s novým poistením v zamestnaní? Tam by sa jej do tých 270 dní poistenia zaratávalo aj to ukončené v zamestnaní? Ďakujem za odpoveď, prípadne aj za nejaké iné "dobré" riešenia. Nejde tak ani o tú maximálnú materskú, ako o materskú, ktorá by nebola nižšia ako jej terajšia čistá mzda. Vďaka.
martina100
03.09.09,05:12
Ahojte, mohli by ste mi poradit, ktora moznost je pre mna vyhodnejsia? Som zamestnana, ale moj mesacny plat nedosahuje sumu 1084,55 Eur. Od 1.12.2008 som sa prihlasila na DNP a vymeriavaci zaklad som si urcila priblizne rozdiel medzi 1084,55 a mojim platom. K dnesnemu dnu splnam podmienku 270 dni DNP. Zatial nie som tehotna, hadam do konca roku 2010 nastupim na matersku. Je pre mna lepsie:
1. odhlasit sa teraz z DNP a nanovo sa prihlasit vtom cca 8-mom tyzdni tehotenstva?
2. platit nadalej a potom 6 mesiacov pred predpokladanym nastupom na MD sa odhlasit a bude sa na mna vztahovat ochranna lehota a dosiahnem co najvyssie materske?
Natie
03.09.09,10:59
Dobrý deň.
Chcela by som radu pre moju švagrinú. Budúci rok by chcela otehotnieť a chcela by mať vďaka DNP čo najvyššiu materskú. Je zamestnaná a má hrubý plat cca 400 €. Kedy by si mala začať platiť a koľko?

Pôvodca textu príspevku: ajobs

Nech začne platiť čím skôr, a bude platiť z VZ, ktorý je daný ako rozdiel maxima 1084,55 € a jej VZ zo zamestnania (400 € ), teda v tomto prípade to bude 684,55 €. Mesačné poistné bude 30,10 €.

Ďakujem za odpoveď. Môžte mi prosím ešte napísať, ako sa jej potom vyráta materská? Ja už si to nepamätám. Pokiaľ mám dobre info, tak si má DNP potom platiť vkuse bez prerušenia až do materskej? Alebo stačí splniť podmienku 270 dní a potom to môže prerušiť a začne znovu až keď otehotnie?
anjaja
03.09.09,18:14
Dobrý deň!
Aj ja by som sa chcela poradiť ohľadom dosiah.vyžšej materskej.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme druhé dieťatko.Pred materskou som bola riadne zamestnaná a pracovný pomer trvá.Keď som sa dozvedela ohľadom tejto možnosti získať vyžšiu materskú,išla som sa dať DNP.Na sosiálnej poisťovni mi tá pani povedala,že musím platiť z max.vyme.základu 1084,55e tých 4,4%,čo je 47,70euro mesačne(kedže nemám žiadný príjem) a splniť podmienku tých 270dní.
Chem sa opýtať či mi poradila správne,že musím platiť z max.vz???A či tých 270dní sa počíta po samotný pôrod,alebo do dňa nástupu na MD?A do kedy sa to má platiť...

Za rady vopred ďakujem s pozdravom anjaja:)
alušik
04.09.09,07:06
Dobrý deň!
Aj ja by som sa chcela poradiť ohľadom dosiah.vyžšej materskej.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme druhé dieťatko.Pred materskou som bola riadne zamestnaná a pracovný pomer trvá.Keď som sa dozvedela ohľadom tejto možnosti získať vyžšiu materskú,išla som sa dať DNP.Na sosiálnej poisťovni mi tá pani povedala,že musím platiť z max.vyme.základu 1084,55e tých 4,4%,čo je 47,70euro mesačne(kedže nemám žiadný príjem) a splniť podmienku tých 270dní.
Chem sa opýtať či mi poradila správne,že musím platiť z max.vz???A či tých 270dní sa počíta po samotný pôrod,alebo do dňa nástupu na MD?A do kedy sa to má platiť...
Za rady vopred ďakujem s pozdravom anjaja:)
Ak pracovný pomer stále trvá, tak nevidím dôvod na to, aby ste platili poistné z maximálnej sumy. Pri nástupe na MD Vám totiž mzdárka potvrdí, aký by bol Váš pravdepodobný VZ - máte totiž nárok na materské aj zo zamestnania. Preto by Vám stačilo platiť poistné z rozdielu medzi maximom a týmto pravdepodobným VZ. Najpravdepodobnejšie je, že Vám pravdepodobný VZ určí ako Váš plat uvedený v pracovnej zmluve.
To, že musí DNP trvať 270 dní, je pravda, inak by Vám nárok na materské z tohto poistenia nevznikol. Táto doba sa posudzuje ku dňu nástupu na MD (t.j. 6 týždňov pred plánovaným pôrodom), ak by ste však tých 270 dní nesplnili ku dňu nástupu na materské, tak túto dobu budú posudzovať ku dňu pôrodu.
Od kedy ste poistená dobrovoľne? Zmenu VZ môžete urobiť po pol roku.
m.marcela
04.09.09,07:23
Ahojte, viem že MD trvá 28 týždňov. Keď zamestnankyňa nastúpila na MD 2.5.2009 je správne dátum ukončenia MD 13.11. alebo 14.11.2009?
Vďaka
Santal11
04.09.09,07:33
Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
alušik
04.09.09,07:49
Ahojte, viem že MD trvá 28 týždňov. Keď zamestnankyňa nastúpila na MD 2.5.2009 je správne dátum ukončenia MD 13.11. alebo 14.11.2009?
Vďaka
Materské končí 13.11.2009. Dňa 14.11. už bude na RD, ak o ňu požiada.;)
milagros208
04.09.09,09:52
Ahojte. Nejaký čas som už nesledovala tému, tak by som sa chcela spýtať ohľadom materskej. Kamarátka je zamestnaná. Teraz zistila, že je v šiestom týždni tehotenstva. Dá sa ešte nejakým spôsobom navýšiť materská? Chcela by sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tých 270 dní poistenia by už nestihla, ale tých 26 týždňov áno. Teraz by ma zaujímalo, ak by ukončila poistenie v zamestnaní s tým, že by o pár dní sa znovu zamestnala v tej istej firme za ten istý plat, ukončené poistenie v zamestnaní by sa jej započítavalo k tomu dobrovoľnému a tak by podmienku 270 dní splnila. Čo však s novým poistením v zamestnaní? Tam by sa jej do tých 270 dní poistenia zaratávalo aj to ukončené v zamestnaní? Ďakujem za odpoveď, prípadne aj za nejaké iné "dobré" riešenia. Nejde tak ani o tú maximálnú materskú, ako o materskú, ktorá by nebola nižšia ako jej terajšia čistá mzda. Vďaka.
Nevie niekto poradiť?
Jozef Mihál
04.09.09,10:05
Nájdite si Vy alebo kamarátka čas a prečítajte si tento seriál:

http://www.porada.sk/t117022-materske-v-roku-2009-diel-i.html
brčko
04.09.09,11:05
Ahojte. Nejaký čas som už nesledovala tému, tak by som sa chcela spýtať ohľadom materskej. Kamarátka je zamestnaná. Teraz zistila, že je v šiestom týždni tehotenstva. Dá sa ešte nejakým spôsobom navýšiť materská? Chcela by sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tých 270 dní poistenia by už nestihla, ale tých 26 týždňov áno. Teraz by ma zaujímalo, ak by ukončila poistenie v zamestnaní s tým, že by o pár dní sa znovu zamestnala v tej istej firme za ten istý plat, ukončené poistenie v zamestnaní by sa jej započítavalo k tomu dobrovoľnému a tak by podmienku 270 dní splnila. Čo však s novým poistením v zamestnaní? Tam by sa jej do tých 270 dní poistenia zaratávalo aj to ukončené v zamestnaní? Ďakujem za odpoveď, prípadne aj za nejaké iné "dobré" riešenia. Nejde tak ani o tú maximálnú materskú, ako o materskú, ktorá by nebola nižšia ako jej terajšia čistá mzda. Vďaka.

vzhladom na to, že nastupuje na MD až v r.2010

je možnosť napr. ukončiť PP 27.12.09, nový začať 28.12.09 a za tie dni nech dostane odmenu k základnému platu. Ak ju riadne odhlásia a prihlásia na SP, tak nepotrebuje ani DnP.
Natie
04.09.09,11:17
Dobrý deň.
Chcela by som radu pre moju švagrinú. Budúci rok by chcela otehotnieť a chcela by mať vďaka DNP čo najvyššiu materskú. Je zamestnaná a má hrubý plat cca 400 €. Kedy by si mala začať platiť a koľko?


Pôvodca textu príspevku: ajobs

Nech začne platiť čím skôr, a bude platiť z VZ, ktorý je daný ako rozdiel maxima 1084,55 € a jej VZ zo zamestnania (400 € ), teda v tomto prípade to bude 684,55 €. Mesačné poistné bude 30,10 €.

Ďakujem za odpoveď. Môžte mi prosím ešte napísať, ako sa jej potom vyráta materská? Ja už si to nepamätám. Pokiaľ mám dobre info, tak si má DNP potom platiť vkuse bez prerušenia až do materskej? Alebo stačí splniť podmienku 270 dní a potom to môže prerušiť a začne znovu až keď otehotnie?

Prosím, môžte mi na to ešte odpovedať?
ajobs
04.09.09,11:41
Prosím, môžte mi na to ešte odpovedať?

Natie, treba si trocha prečítať aj ostatné príspevky o Materskom, a bude úplne všetko jasné. Zatiaľ pracujeme iba s predpokladmi, ak by otehotnela na budúci rok 2010 a v tomto roku aj skutočne porodí, potom sa jej bude materské počítať z roku 2009 nasledovne:
zo zamestnania - VZ 400 € predpokladám, že ho má rovnaký celý rok 2009
(400 x 12)/365=13,1507 € - denný VZ zo zamestnania
z DNP - ak sa prihlási napr. 1.10.2009, VZ 684,55 € - nutné platiť aspoň
270 dní
(684,55 x 3)/92=22,3223 € - denný VZ z DNP

13,1507+22,3223=35,8293 € - súhrnný VZ, materské bude 55% z tejto sumy, to znamená 19,706115 € denne.
Santal11
04.09.09,14:08
posuvam......


Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
mikat
04.09.09,14:15
ahoj jankasm, dakujem velmi pekne za reakciu na moju otazku. Zamestnavatel ma zamestnal od 17.08.2009 a materska mi zacina 3.9.2009. Dohodli sme sa na plate 1084 €/mesiac. Odpracovanych tam bolo 11 dni za august a 1 za september. Nemam vobec prehlad ako sa to pocita, ale dufam, ze to bude dost dni na to, aby som dostala nejaku lepsiu matersku. Ak ta mozem poprosit, napisala by si mi, kolko cca to bude? Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina
krater
04.09.09,14:57
vypocitat si to mozes aj ty tu je navod
http://www.porada.sk/t117023-materske-v-roku-2009-diel-ii.html
podstatne ale je kolko kalendarnych dni si bola zamestnana nie pracovnych na to pozor od vzniku prac.pomeru po nastup na MD
mikat
04.09.09,14:58
dakujem za info. A ak je dolezite kolko kalendarnych dni, preco je smerodajne aj to, kolko tam bolo vikendov?...:confused:
mikat
04.09.09,15:02
aha, tak už som to našla...vychádzajú mi tam dva víkendy a jeden sviatok. A ešte by som sa chcela spýtať...v mesiaci september som odpracovala len 1 deň, môže mi dať zamestnávateľ nejakú odmenu, napr. že mi dá 500€ k výplate. Táto odmena sa riadne ráta do vymeriavacieho základu?
krater
04.09.09,15:06
no o to prave ide cim menej kalendarnych dni tym lepsi vymeriavaci. No ja som v tom neni taka zbehla len som sa o to zacala zaujimat ked sa da k poslednej vyplate nejaka odmena samozrejme ze to ovplyvni VZ lebo to meni hrubu mzdu aspon myslim. :D
mna by zase zaujimalo a tymto by som poprosila niekoho kompetentneho o radu ;) ked si ku koncu roku 2009 vezme zamestnanec neplatene volno ma prerusene poistenie? Tym padom sa meni VZ v dalsom roku?
Jozef Mihál
04.09.09,15:30
Podľa jedného porekadla: skúste sa naučiť sami si chytať ryby. Nájdite si hodinku čas, sústreďte sa a pomaly a pokojne si prečítajte tento seriál:

http://www.porada.sk/t117022-materske-v-roku-2009-diel-i.html
http://www.porada.sk/t117023-materske-v-roku-2009-diel-ii.html
http://www.porada.sk/t117038-materske-v-roku-2009-diel-iii.html
http://www.porada.sk/t117042-materske-v-roku-2009-diel-iv.html
http://www.porada.sk/t117193-materske-v-roku-2009-diel-v.html
http://www.porada.sk/t117195-materske-v-roku-2009-diel-vi.html

Ak potrebujete osobnú konzultáciu, na týchto školeniach:

http://www.porada.sk/t118368-seminar-odvody-komplexne.html

vždy na konci, ak bude záujem, vysvetľujem ako na to (ako získať materské a ako ho získať čo najvyššie). Táto časť školenia, vždy cca od 13.00, je "zadarmo" - môžete prísť a nič neplatíte.
krater
04.09.09,15:42
dakujem snazim sa ale niekedy je to fakt tazke ;)
moze sa zena pripoistit aj ked uz je tehotna? citala som tam taky priklad bola zamestnana takze splna 270dni ale tym ze mala minimalnu mzdu materska bude onicom ked sa teraz este pripoisti cca 4 mesiace pred porodom pomoze to niecomu?
Jozef Mihál
04.09.09,16:00
Napíšem to "programovacím jazykom", keď to inak nejde:

Go to príspevok 1636.
brčko
04.09.09,18:41
ahoj jankasm, dakujem velmi pekne za reakciu na moju otazku. Zamestnavatel ma zamestnal od 17.08.2009 a materska mi zacina 3.9.2009. Dohodli sme sa na plate 1084 €/mesiac. Odpracovanych tam bolo 11 dni za august a 1 za september. Nemam vobec prehlad ako sa to pocita, ale dufam, ze to bude dost dni na to, aby som dostala nejaku lepsiu matersku. Ak ta mozem poprosit, napisala by si mi, kolko cca to bude? Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina

Ak začal PP 17.8.09 a na MD nastupuješ 3.9.09, tak odmena za september ti nepomôže. Tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské je 17.8.-31.8.09. Takže vydel vymeriavací základ pre nemoc.poistenie (nemusí to byť u teba hrubá mzda) z výplatnej pásky za august počtom kalend.dní v tomto období, ted deleno 15 a to je tvoj denný VZ.

vid § 54 ods.2 písm. c) zákon o sociálnom poistení

A samozrejme súhlasím s radou p. Mihála, najlepšie je sa v tom orientovať osobne. Aj ked myslím hodinka na dobré zorientovanie nestačí :)
Natie
04.09.09,18:44
Natie, treba si trocha prečítať aj ostatné príspevky o Materskom, a bude úplne všetko jasné. Zatiaľ pracujeme iba s predpokladmi, ak by otehotnela na budúci rok 2010 a v tomto roku aj skutočne porodí, potom sa jej bude materské počítať z roku 2009 nasledovne:
zo zamestnania - VZ 400 € predpokladám, že ho má rovnaký celý rok 2009
(400 x 12)/365=13,1507 € - denný VZ zo zamestnania
z DNP - ak sa prihlási napr. 1.10.2009, VZ 684,55 € - nutné platiť aspoň
270 dní
(684,55 x 3)/92=22,3223 € - denný VZ z DNP

13,1507+22,3223=35,8293 € - súhrnný VZ, materské bude 55% z tejto sumy, to znamená 19,706115 € denne.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.:)
brčko
04.09.09,18:45
dakujem snazim sa ale niekedy je to fakt tazke ;)
moze sa zena pripoistit aj ked uz je tehotna? citala som tam taky priklad bola zamestnana takze splna 270dni ale tym ze mala minimalnu mzdu materska bude onicom ked sa teraz este pripoisti cca 4 mesiace pred porodom pomoze to niecomu?

ak nemá iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak nie. Len ak by ukončila tento PP a vznikol jej nový s lepším platom, aspon na pár dní.
brčko
04.09.09,18:50
no o to prave ide cim menej kalendarnych dni tym lepsi vymeriavaci. No ja som v tom neni taka zbehla len som sa o to zacala zaujimat ked sa da k poslednej vyplate nejaka odmena samozrejme ze to ovplyvni VZ lebo to meni hrubu mzdu aspon myslim. :D
mna by zase zaujimalo a tymto by som poprosila niekoho kompetentneho o radu ;) ked si ku koncu roku 2009 vezme zamestnanec neplatene volno ma prerusene poistenie? áno má Tym padom sa meni VZ v dalsom roku?

ak jeho zamestnanie trvalo už celý predchádzajúci rok a bude pokračovať dalej, tak to ovplyvní tak,
že súčeť vymer.základov na nem.poistenie za všetky mesiace r.2009 sa vydelia číslom počtom kalendárnych dní v r.2009 bez dní napr. očr, PN, neplateného volna

no a pozri § 54 ods.5 zákon o sociálnom poistení.
Den po ukončení prerušenia nem.poistenia sa síce považuje za den vzniku nem.poistenia, no nie pre stanovenie rozhod.obdobia.
Natie
04.09.09,19:13
Už len jedna vec ma napadla. Prešla som si ten seriál o materskej a toto som sa tam nedočítala. Čisto teoreticky, ak by sa švagriná prihlásila na DNP napr.30.12.2009 a dala by si vymeriavací základ tých 684,55€ (1084.55€-400€-plat), tak v roku 2010 si už môže zmeniť vymeriavcí základ na 295,50€ (minimálna mzda) a platila by mesačne o dosť menej. Ak by išla na materskú v roku 2010, tak by sa jej počítala materská z DNP z roku 2009, čiže z toho decembra,nie? Či to sa tak vymeriavací základ už teraz meniť nedá? Pred dvoma rokmi sa to dalo, ale teraz neviem.
ingak
04.09.09,20:15
[QUOTE=ingak;1139887]...ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna. :o

Pôvodca textu príspevku: ingak http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/93378-materska-2009-a-post1139002.html#post1139002)
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD? Prípadne stačí ohľadom zamestnania len dodatok k zmluve o vyššej mzde, lebo aj tak zamestnávateľ uvádza pravdepodobný zárobok?


posúvam, lebo nik nereagoval.
Katy a R
04.09.09,21:05
aha, tak už som to našla...vychádzajú mi tam dva víkendy a jeden sviatok. A ešte by som sa chcela spýtať...v mesiaci september som odpracovala len 1 deň, môže mi dať zamestnávateľ nejakú odmenu, napr. že mi dá 500€ k výplate. Táto odmena sa riadne ráta do vymeriavacieho základu?

.. už sa tým netráp, nastúpila si na MD, tak si len pekne oddýchni, kým sa dá ... materská bude maximálna ..:):):):):):)

Ale ak si nájdeš čas a chceš sa lepšie zorientovať .. tak sa pripájam ..."Go to príspevok 1636."
Jozef Mihál
05.09.09,08:46
Už len jedna vec ma napadla. Prešla som si ten seriál o materskej a toto som sa tam nedočítala. Čisto teoreticky, ak by sa švagriná prihlásila na DNP napr.30.12.2009 a dala by si vymeriavací základ tých 684,55€ (1084.55€-400€-plat), tak v roku 2010 si už môže zmeniť vymeriavcí základ na 295,50€ (minimálna mzda) a platila by mesačne o dosť menej. Ak by išla na materskú v roku 2010, tak by sa jej počítala materská z DNP z roku 2009, čiže z toho decembra,nie? Či to sa tak vymeriavací základ už teraz meniť nedá? Pred dvoma rokmi sa to dalo, ale teraz neviem.

Z článku http://www.porada.sk/t117315-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2009-a.html citujem:

"5. VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch. To je dôležité pri snahe o optimalizáciu výšky zaplateného poistného.

Napríklad ak sa budúca mamička prihlási na DNP k 1.9.2009 a stanoví si maximálny vymeriavací základ (1084,55 €), zmeniť ho (povedme znížiť na minimálnu možnú sumu) môže najskôr až k 1.3.2010."
Natie
05.09.09,10:31
Aha, tak toto sa zmenilo. Ďakujem veľmi pekne.:)
mikat
05.09.09,11:52
Dakujem Vam vsetkym za odpovede. Ja viem, ze je najlepsie, ked to budem mat vsetko nastudovane....idem sa tomu trosku povenovat a precitat si vsetky prispevky co sa tykaju materskej...to bude asi najlepsie riesenie :)
brčko
05.09.09,13:42
[QUOTE=ingak;1139887]...ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna. :o

Pôvodca textu príspevku: ingak http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/93378-materska-2009-a-post1139002.html#post1139002)
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD? Prípadne stačí ohľadom zamestnania len dodatok k zmluve o vyššej mzde, lebo aj tak zamestnávateľ uvádza pravdepodobný zárobok?


posúvam, lebo nik nereagoval.

podla mna najjednoduchšie podpísať ten dodatok o zmene mzdy na maximálny VZ - ak teda nastupuje na MD počas prvej Rd, .tj. materské sa ráta z pravdep.VZ.
ZuziT
06.09.09,14:44
Dobry den, som SZCO- dobrovolne som poistena od 1/5/08, dobrovolne nemocenske poistenie stale platim, povinne poistena som od 1/7/09 - odvody z minimalnej mzdy. Cca za 3 tyzdne nastupim na matersku, chcem sa spytat, ake doklady mam zaniest na socialnu poistovnu, odkedy sa mam odhlasit z dobrovolneho nemocenskeho poistenia a ci mam prerusit zivnost v pripade, ze nechcem platit povinne odvody. Dakujem za odpoved
Teho
07.09.09,16:36
Ahojte,
chcel by som si overit, ci naozaj bude mat priatelka narok na PN a materske zo zamestnania aj z DNP (i ked z minimalnej mzdy, ale aj to potesi, neskoro som jej poradil a nestiha 26 tyzdnov)
Je zamestnana od 1.7.2008, hruby prijem 19000
Predchadzajuce zamestnanie: 1.7.2007-30.6.2008

Predpokladany termin porodu 17.1.2010, t.j. nastup na MD najneskor 6.12.2009.

Na DNP s min. VZ 295,50 € sa prihlasila 15.7., od 17.7. pojde asi na rizikove az do MD. Ak to dobre chapem mala by mat narok na PN aj z tohto DNP, kedze 270 dni jej splni predosle zamestnanie a tiez bude mat narok na materske z DNP, kedze predosle zamestnanie + aktualne DNP jej znova splni podmienku 270 dni.
Ak bude PN do nastupu na MD, jedine co treba zaplatit je poistne za 2 dni v juli?

Takze v Socialke to dobre dopadlo :) - priznali PN-ku aj z DNP s min. VZ 295,50 € aj zo zamestnania, pricom na DNP bola priatelka prihlasena 2 dni pred PN. Do 270 dni teda ratali predosle ukoncene zamestnanie. Teraz len treba dufat, ze podobne to dopadne, ked pojde za 2-3 mesiace na matersku.
mikat
08.09.09,07:53
Ak začal PP 17.8.09 a na MD nastupuješ 3.9.09, tak odmena za september ti nepomôže. Tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské je 17.8.-31.8.09. Takže vydel vymeriavací základ pre nemoc.poistenie (nemusí to byť u teba hrubá mzda) z výplatnej pásky za august počtom kalend.dní v tomto období, ted deleno 15 a to je tvoj denný VZ.

vid § 54 ods.2 písm. c) zákon o sociálnom poistení

A samozrejme súhlasím s radou p. Mihála, najlepšie je sa v tom orientovať osobne. Aj ked myslím hodinka na dobré zorientovanie nestačí :)

No toto mi ale nevychádza podľa mojich výpočtov...to by som mala veľmi malý VZ brčko, sa mi to nezdá....tam si sa asi pomýlil a má byť VZ pre nemocenské poistenie/počet kalendárnych dní x 15. Ale ak bola moja hrubá mzda za august 567,80, tak to by mal byť zároveň môj vymeriavací základ za august ak to dobre chápem....prečítala som si už celý seriál o materskej od p. Mihála...chcela by som však ešte vedieť, že ak som v auguste nastúpila do pracovného pomeru a v septembri už na materskú, prečo septembrový vymeriavací základ neovplyvňuje materskú?...
Santal11
08.09.09,08:03
Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
mikat
08.09.09,08:04
aha, takže už to mám: "ak vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, v ktorom sa žiada o materské, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa žiada o materské. "
edu21
08.09.09,16:49
Dobrý večer.Od 1.5.2009 si platím DNP , som aj zamestnaná (od r. 2004). No v čase od 1.4.-30.5.2009 som bola PN. Plánujem otehotnieť. Niekde som počula, že počas tých 270 dni DNP nesmiem byť PN..Je to pravda? Na materskú, resp. rizikové tehotenstvo (aby som čerpala aj z DNP) je výhodné "ísť" až po 1.3.2010. Čo v prípade, ak na PN pôjdem napr. v januári 2010- v marci 2010 prejdem automaticky aj na nemocenské z PN alebo stratím nárok? Ďakujem
brčko
08.09.09,21:16
No toto mi ale nevychádza podľa mojich výpočtov...to by som mala veľmi malý VZ brčko, sa mi to nezdá....tam si sa asi pomýlil a má byť VZ pre nemocenské poistenie/počet kalendárnych dní x 15. nepomýlila som sa, ale písala som o DENNOM a nie mesačnom VZ Ale ak bola moja hrubá mzda za august za obdobie 17-31.8.) 567,80, tak to by mal byť zároveň môj vymeriavací základ za august ak to dobre chápem.... za 15dní v auguste 2009 je maximálny VZ (1084,55:31dní v auguste x 15), takže tvoj VZ pre NP za obdobie 17-31.8.09 by mal byť cca 524,79eur, to je maximum! Takže máš max. materksé. prečítala som si už celý seriál o materskej od p. Mihála...chcela by som však ešte vedieť, že ak som v auguste nastúpila do pracovného pomeru a v septembri už na materskú, prečo septembrový vymeriavací základ neovplyvňuje materskú?...

pretože ak vznikne materské v tom istom roku ako vzniklo nem.poistenie, tak je rozhod.obodie na výpočet nem.dávky obdobie od začiatku NP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. Paragraf, kde je to uvedené som už napísala minule.

aha, som nečítala všetky príspevky, takže už si to zistila :)
Eliška
10.09.09,09:14
Dobrý deň,
bývalá pracovníčka ukončila pracovný pomer 10.2.2009. Prihlásila sa na ÚP. Lekár jej určil predpokladaný deň pôrodu na 18.9.09 a na MD mala nastúpiť podľa dokladu od 7.8.09. Keď zaniesla papier na ÚP, tak jej pracovníčka povedala, že nemá nárok na MD a papier od nej nezobrala. Podľa mňa bola ešte v 6 mesačnej ochrannej lehote a má nárok na MD.
Čo je správne? Ako má postupovať?
Katy a R
10.09.09,15:10
Dobrý deň,
bývalá pracovníčka ukončila pracovný pomer 10.2.2009. Prihlásila sa na ÚP. Lekár jej určil predpokladaný deň pôrodu na 18.9.09 a na MD mala nastúpiť podľa dokladu od 7.8.09. Keď zaniesla papier na ÚP, tak jej pracovníčka povedala, že nemá nárok na MD a papier od nej nezobrala. Podľa mňa bola ešte v 6 mesačnej ochrannej lehote a má nárok na MD.
Čo je správne? Ako má postupovať?

Materské vypláca SP.... tak aj treba vybaviť na SP ! ! ! :):D:D:)
Ak tým "papierom" si myslela tlačivo, na ktorom sa žiada materské, tak na UP im to naozaj netreba. ;) Tam len potom doloží, že od kedy poberá materské (ak teda bude poberať) ...
samozrejme nárok na materské v ochrannej dobe má vtedy, ak spĺňa aj podmienku 270 dní poistenia
Chilli
10.09.09,16:04
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom materskej. Som SZCO, od 1/1/2009 si platim DNP z minimalneho VZ. Od 1/7/2009 som aj povinny platca odvodov z minimalneho VZ. V polovici novembra pojdem na matersku. Je este nejaka moznost maximalizovat si matersku?
Katy a R
10.09.09,16:20
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom materskej. Som SZCO, od 1/1/2009 si platim DNP z minimalneho VZ. Od 1/7/2009 som aj povinny platca odvodov z minimalneho VZ. V polovici novembra pojdem na matersku. Je este nejaka moznost maximalizovat si matersku?

ak MAXIMALIZOVAŤ ... tak treba zamestnanie s dobrým VZ

"trošku" by pomohlo zvýšenie VZ pri DNP (na rozdiel maxima a minima)... ale to sa dá najskôr od októbra, tak to veľa nebude:mee:
... a tiež neviem, či budeš mať nárok na materské z obidvoch poistení :confused: - to záleží od toho, či máš aj nejaké iné ukončené poistenie
Chilli
10.09.09,16:41
ak MAXIMALIZOVAŤ ... tak treba zamestnanie s dobrým VZ

"trošku" by pomohlo zvýšenie VZ pri DNP (na rozdiel maxima a minima)... ale to sa dá najskôr od októbra, tak to veľa nebude:mee:
... a tiež neviem, či budeš mať nárok na materské z obidvoch poistení :confused: - to záleží od toho, či máš aj nejaké iné ukončené poistenie



Mám možnosť sa zamestnať. Ide o to či sa musim zamestnat na maximálny VZ alebo možem rátať aj s dobrovolným NP a povinným NP. A ešte by som chcela vediež,že od kedy by bolo optimálne sa zamestnať?
brčko
10.09.09,17:21
Mám možnosť sa zamestnať. Ide o to či sa musim zamestnat na maximálny VZ alebo možem rátať aj s dobrovolným NP a povinným NP. A ešte by som chcela vediež,že od kedy by bolo optimálne sa zamestnať?

ak si predtým nebola nem.poistená cca dva roky pred pravd.pôrodom, tak musíš ukončiť DNP aby sa ti dni z DNP prirátali k dnom NP zo zamestnania. Z povinného NP nesplnaš podmienku 270dní NP, takže z neho nárok nebude, ak teda nemáš iné ukončené NP.
Chilli
10.09.09,17:45
ak si predtým nebola nem.poistená cca dva roky pred pravd.pôrodom, tak musíš ukončiť DNP aby sa ti dni z DNP prirátali k dnom NP zo zamestnania. Z povinného NP nesplnaš podmienku 270dní NP, takže z neho nárok nebude, ak teda nemáš iné ukončené NP.


Nebola som poistena, lebo som bola na rodicovskej dovolenke. Takze dajme tomu od oktobra sa zamestnam na VZ max-min. A ukoncim dobrovolne NP lebo tam splnam 270 dni ale musi to byt ukoncene NP. Narok na matersku budem mat teda zo zamestnania a z dobrovolneho NP. Staci mi teda zamestnat sa na cca 790EUR? Chapem to spravne?
brčko
10.09.09,19:29
Na RD si bola ako zamestnanec?

Mylsím nárok bude len zo zamestnania, ale neviem ti na 100% vyvrátiť, že z DNP ho neuznajú, aj ked by som sa čudovala.
Chilli
11.09.09,16:08
Na RD si bola ako zamestnanec?

Mylsím nárok bude len zo zamestnania, ale neviem ti na 100% vyvrátiť, že z DNP ho neuznajú, aj ked by som sa čudovala.


Na RD som bola ako SZCO. Takze najlepsie by bolo zamestnat sa na maximalny VZ.
leocka
13.09.09,15:22
Áno, kľudne ukončiť PP a nasledujúci deň začať nový. Si síce konateľkou, ale si aj zamestnancom. Čiže máš práva ako všetci ostatní zamestnanci, teda s novým PP nie je žiadny problém.
Vôbec to nemusí byť až mesiac pred materskou. Stačia aj 2 dni, to je na tebe na akú dlhú dobu sa to rozhodneš urobiť. Čím dlhšie, tým vyššie náklady na odvody.
Ešte upozorním, že mesačné meximum je už od 1.7.2009 1084,55€. Ak tvoj PP však bude trvať len pár dní pred nástupom na MD, tak treba výšku mzdy prispôsobiť týmto dňom. Keby si si dala totiž mzdu 1084,55 a odpracovala napr. štvrtok-nedeľa a od pondelka nástup na MD, tak by Ti materká vyšla asi v polovičnej výške oproti maximu. Ak napíšeš presné dátumy, pomôžeme s výpočtom. :)
Ahoj Janka, Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli pomoct s konkretnymi datumami. Termin mam 3.3.2010, takze na matersku by som mala ist okolo 20.1. Ak som to dobre pochopila, ideal je, aby som dala vypoved pondelok 17.1., zamestnala sa od 18.1. s platom 1084,55€ a nastupila na matersku napriklad piatok 22.1. Je to tak spravne? Dakujem
ajobs
13.09.09,18:18
Ahoj Janka, Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli pomoct s konkretnymi datumami. Termin mam 3.3.2010, takze na matersku by som mala ist okolo 20.1. Ak som to dobre pochopila, ideal je, aby som dala vypoved pondelok 17.1., zamestnala sa od 18.1. s platom 1084,55€ a nastupila na matersku napriklad piatok 22.1. Je to tak spravne? Dakujem

Všetko je OK, len 17.1.2010 je nedeľa.....:)
brčko
13.09.09,18:50
Ahoj Janka, Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli pomoct s konkretnymi datumami. Termin mam 3.3.2010, takze na matersku by som mala ist okolo 20.1. Ak som to dobre pochopila, ideal je, aby som dala vypoved pondelok 17.1., zamestnala sa od 18.1. s platom 1084,55€ a nastupila na matersku napriklad piatok 22.1. Je to tak spravne? Dakujem

súhlasím s ajobs,
len teda pozor na to, že pri PTP 3.3.2010, treba nastúpiť na MD najneskôr 20.1.10 (t.j. 6týžd. pred PTP) ;)

a dá sa ukončiť PP 17.1.10 (nedelu) a začať PP 18.1.10 a na MD 20.1.10, plat/hrubá mzda za tie dva dni potom stačí v sume (1084,55eur :31dní v januári x2dni v RO t.j.18-19.1.)
brčko
13.09.09,18:56
Na RD som bola ako SZCO. Takze najlepsie by bolo zamestnat sa na maximalny VZ.

Pri szčo poberajúcej rodič.príspevok záleží na viac okolnostiach, či sa dni rátajú alebo nie. Napr. či bola pred nástupom na MD "povinne" nem.poistená SZčO. Ak áno, či potom nevykonávala činnosť a mala prerušené NP z dôdvodu nečinnosti a čerpania RD (§ 26 ods.4 zákona o sociálnom poistení).

Aj ked asi pre istotu radšej PP z maximálnym VZ v rozhodujúcom období. A teda aj ukončiť DNP.
Chilli
14.09.09,05:18
Pri szčo poberajúcej rodič.príspevok záleží na viac okolnostiach, či sa dni rátajú alebo nie. Napr. či bola pred nástupom na MD "povinne" nem.poistená SZčO. Ak áno, či potom nevykonávala činnosť a mala prerušené NP z dôdvodu nečinnosti a čerpania RD (§ 26 ods.4 zákona o sociálnom poistení).

Aj ked asi pre istotu radšej PP z maximálnym VZ v rozhodujúcom období. A teda aj ukončiť DNP.



Velmi pekne dakujem za pomoc!
alušik
14.09.09,05:33
Ja som sa dala poistiť ešte len teraz od septembra.Mohla by som si to isť po tom pol roku zmeniť?A s toho Max.Vz si teda odpočítať môj plat,ktorý mám na prac.zmluve?a ešte by som sa chcela opýtať,či nebude problém to že som od mája 2007 na MD a od novembra 2007 na RD a pred tym som bola počas tehotenstva PN.anjaja
Ono sa to dá zmeniť už aj teraz. Áno, je pravda, že zmena sa dá urobiť až po 6 mesiacoch, ale dá sa to urobiť tak, že by si neurobila zmenu, ale zrušenie poistenia a založila si nové poistenie, kde by si si určila iný VZ, aby si zbytočne neplatila z maxima.;)
To, že si momentálne na RD a predtým si bola na MD a PN počas tehotenstva, to pri novej materskej nič nemení. Dôležité je len to, že máš stále existujúci pracovný pomer.
andreabiresova
14.09.09,08:34
Pekny den. Ja som tu uz pisala ohladom materskej, ale chcela by som si overit ci som si dobre vypocitala vymeriavaci zaklad. Zohnala som si zamestnavatela, ktory mi da 250€.
Presny datum zamestnania sa: od 21. do 28.9. 2009 - hruba mzda 250€.

Denný vymeriavací základ bude 250 € / 8 dní = 31,25 €
Materské bude 17,19 € na deň?

Dakujem.
anjaja
14.09.09,10:18
Ono sa to dá zmeniť už aj teraz. Áno, je pravda, že zmena sa dá urobiť až po 6 mesiacoch, ale dá sa to urobiť tak, že by si neurobila zmenu, ale zrušenie poistenia a založila si nové poistenie, kde by si si určila iný VZ, aby si zbytočne neplatila z maxima.;)
To, že si momentálne na RD a predtým si bola na MD a PN počas tehotenstva, to pri novej materskej nič nemení. Dôležité je len to, že máš stále existujúci pracovný pomer.


Ďakujem veľmi pekne za odpoved!S pozdravom anjaja
grammatika
14.09.09,10:27
Ahojte, môžem sa spýtať aj ja na materskú? :)
Ak som dobrovoľne poistená SZČO, splňam povinnosť 270 dní.
Poistená chcem byť stále.
Len sa chcem spýtať, momentálne si platím z max.VZ (i keď tehotná nie som). Môžem si zmeniť VZ na minimum teraz (a môžem ho zmeniť hocikedy?) a koľko pred pôrodom si ho musím zmeniť na max.VZ, aby som mohla poberať max.VZ?
Ďakujem veľmi pekne :)
Jozef Mihál
14.09.09,15:12
Ak necítite, že by ste dobrovoľné poistenie využili pri PN (napríklad pri rizikovom T) a ide len o zaujímavú materskú, tak:

Okamžite sa odhláste z DNP.

Najneskôr v 6. až 8.-mom týždni T sa prihláste na DNP s maximálnym základom.

Musíte dodržať dve podmienky:

1. Aby bol vôbec nárok na materské, poistenie musíte mať spolu najmenej 270 dní v období 2 rokov spätne ku dňu pôrodu - tu sa spočítavajú aj predošlé už ukončené doby poistenia.

2. Aby bola materská čo najvyššia, treba sa na DNP s maximálnym základom prihlásiť tak, aby od prihlásenia sa po odchod na materskú prešlo 26 týždňov.
grammatika
14.09.09,16:37
Ďakujem veľmi pekne za nápomocný príspevok
leocka
15.09.09,06:46
súhlasím s ajobs,
len teda pozor na to, že pri PTP 3.3.2010, treba nastúpiť na MD najneskôr 20.1.10 (t.j. 6týžd. pred PTP) ;)

a dá sa ukončiť PP 17.1.10 (nedelu) a začať PP 18.1.10 a na MD 20.1.10, plat/hrubá mzda za tie dva dni potom stačí v sume (1084,55eur :31dní v januári x2dni v RO t.j.18-19.1.)
ufff....dakujem....mzdu za tie dva dni mi vypocita uctovnicka, ale na zmluvu musim mat 1084,55eur/mesacne, alebo sa mylim? vdaka
Jozef Mihál
16.09.09,08:54
leocka, nie je dôležité, aká suma platu je uvedená na zmluve - pokojne tam môže byť aj minimálna mzda - dôležitá je mzda skutočne vyplatená v rozhodujúcom období. Teda počas tých dvoch dní.

Mzda - to môže byť jednak časť plynúca podľa pracovnej zmluvy ako alikvótna časť zmluvne dohodnutej mzdy, jednak to môže byť odmena, prémie...
katherine
17.09.09,06:01
dobry den,
potrebovala by som poradit.
do 04.09.2009 som bola zamestnana a platila som odvody z pekneho zakladu 35.000 Skk, od 05.09.2009 som nezamestnana a chcela by som poradit ako si zacat platit DNP a z akej sumy, aby som mala maxim. materske. a akz si mam dat VZ od zaciatku?
a neexistuje nejaka ochranna lehota z predosleho zamestnania? myslim, ze ak zistim teraz, ze som tehotna alebo nasledujuci mesiac, neexistuje nejaky sposob, ze sa mi bude materske pocitat este zo zamestnania?

dakujem krasne.
jankasm
17.09.09,07:07
dobry den,
potrebovala by som poradit.
do 04.09.2009 som bola zamestnana a platila som odvody z pekneho zakladu 35.000 Skk, od 05.09.2009 som nezamestnana a chcela by som poradit ako si zacat platit DNP a z akej sumy, aby som mala maxim. materske. a akz si mam dat VZ od zaciatku?
a neexistuje nejaka ochranna lehota z predosleho zamestnania? myslim, ze ak zistim teraz, ze som tehotna alebo nasledujuci mesiac, neexistuje nejaky sposob, ze sa mi bude materske pocitat este zo zamestnania?

dakujem krasne.

Ochranná lehota existuje, a aj by Ti počítali materské z platu zo zamestnania, keby si nastúpila na MD do 6 mesiacov od skončenia PP. A hlavne, už by si musela byť tehotná v čase ukončenia PP. Toto teda tvoj prípad asi nie je. :cool:
Dôležité je, kedy plánuješ nástup na MD. Treba splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, čo asi spĺňaš z tohoto ukončeného zamestnania. Potom by Ti stačilo, teda ak nastúpiš na MD v priebehu 1 roka, zamestnať sa na pár dní pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ. Potom by bola materská počítaná z platu v tomto zamestnaní a bola by maximálna.
Ak Ti chýbajú nejaké dní, že tvoje zamestnania trvalo krátko, alebo nemáš nikoho, kto by Ťa zamestnal, tak potom sa treba prihlásiť na DNP. Pokiaľ spĺňaš tých 270 dní NP s pripočítaním dní zo zamestnania, tak sa stačí prihlásiť v nejakom 8tt s maximálnym VZ, aby si z neho stihla do nástupu na MD platiť 26 týždňov, potom bz materská bola počítaná z tohoto maximálneho VZ z DNP. :)
katherine
17.09.09,07:37
dakujem za rychlu odpoved.

rozumiem vsetkemu, az na ten zaver, ze ak nemam nikoho kto ma zamestna, tak sa musim prihlasit v 8tt tehotenstva na DNP.
ako to ze ak splnam 270 dni NP spolu s pripocitanim dni zo zamestnania?
ja som myslela, ze kazde poistenie musi byt minimalne 270 dni.
tak neviem.
co sa tyka predosleho zamestnania, tak tam som pracovala 4 roky, takze to splnam, ale to uz aj tak nevyuzijem.
tak sa mam teda prihlasit uz teraz alebo az ked budem tehotna???
dakujem a sorry za nechapanie.


.

Ochranná lehota existuje, a aj by Ti počítali materské z platu zo zamestnania, keby si nastúpila na MD do 6 mesiacov od skončenia PP. A hlavne, už by si musela byť tehotná v čase ukončenia PP. Toto teda tvoj prípad asi nie je. :cool:
Dôležité je, kedy plánuješ nástup na MD. Treba splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, čo asi spĺňaš z tohoto ukončeného zamestnania. Potom by Ti stačilo, teda ak nastúpiš na MD v priebehu 1 roka, zamestnať sa na pár dní pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ. Potom by bola materská počítaná z platu v tomto zamestnaní a bola by maximálna.
Ak Ti chýbajú nejaké dní, že tvoje zamestnania trvalo krátko, alebo nemáš nikoho, kto by Ťa zamestnal, tak potom sa treba prihlásiť na DNP. Pokiaľ spĺňaš tých 270 dní NP s pripočítaním dní zo zamestnania, tak sa stačí prihlásiť v nejakom 8tt s maximálnym VZ, aby si z neho stihla do nástupu na MD platiť 26 týždňov, potom bz materská bola počítaná z tohoto maximálneho VZ z DNP. :)
jankasm
17.09.09,08:24
dakujem za rychlu odpoved.

rozumiem vsetkemu, az na ten zaver, ze ak nemam nikoho kto ma zamestna, tak sa musim prihlasit v 8tt tehotenstva na DNP.
ako to ze ak splnam 270 dni NP spolu s pripocitanim dni zo zamestnania?
ja som myslela, ze kazde poistenie musi byt minimalne 270 dni.
tak neviem.
co sa tyka predosleho zamestnania, tak tam som pracovala 4 roky, takze to splnam, ale to uz aj tak nevyuzijem.
tak sa mam teda prihlasit uz teraz alebo az ked budem tehotna???
dakujem a sorry za nechapanie.


.

To nechápanie :--- je OK, ja som tiež kedysi na toto všetko len vyvaľovala :eek:.

Áno, podmienku 270 dní treba splniť z každého poistenia zvlásť, ale to platí pri súbehu poistení, teda keby si napr. chcela poberať materské z DNP aj zo zamestnania, alebo napr. z dvoch zamestnaní.
Ale ak žiadaš o materské len ako DNP, tak k dňom trvania DNP sa Ti pripočítajú dni hocijakého ukončeného NP v posledných dvoch rokoch, čiže aj dni tvojho ukončeného zamestnania. Preto v tvojom prípade naozaj stačí ak sa prihlásiš na DNP z maximálneho VZ hneď ako zistíš, že si tehotná. Nečakaj do 8tt, to je najposlednejší termín, ak zistíš, že si tehotná napr. v 4tt tak sa prihlás hneď. :)
katherine
17.09.09,09:18
jeej, to je super.
takze ak doobre chapem, ja musim splnit len to platenie min. 26 tyzdnov pred zacatim naroku na materske.
super.
dakujem krasne za info..



To nechápanie :--- je OK, ja som tiež kedysi na
toto všetko len vyvaľovala :eek:.

Áno, podmienku 270 dní treba splniť z každého poistenia zvlásť, ale to platí pri súbehu poistení, teda keby si napr. chcela poberať materské z DNP aj zo zamestnania, alebo napr. z dvoch zamestnaní.
Ale ak žiadaš o materské len ako DNP, tak k dňom trvania DNP sa Ti pripočítajú dni hocijakého ukončeného NP v posledných dvoch rokoch, čiže aj dni tvojho ukončeného zamestnania. Preto v tvojom prípade naozaj stačí ak sa prihlásiš na DNP z maximálneho VZ hneď ako zistíš, že si tehotná. Nečakaj do 8tt, to je najposlednejší termín, ak zistíš, že si tehotná napr. v 4tt tak sa prihlás hneď. :)
aduska.p
17.09.09,10:30
Dobrý deň.Chcem sa opýtať v novembri mi končí mat.dovolenka.Teraz som bola so zamestnávateľom a chce ukončiť so mnou prac.pomer.Dal mi dve možnosti buď dohodou bez odstupného alebo z reorganizačných dôvodov,lebo sa rozhodol že už nechce prijať zamestnanca späť.Výhodné je zobrať odstupné?Pýtam sa preto,či to nebude robiť problém,myslím nejaký paragraf či mi tam nedajú a potom bude problém s iným zamestnaním.A potom ak to ukončím tak aké povinnosti ma čakajú.Malý má nastúpiť v decembri do škôlky a keď sa mi nepodarí nájsť si hl.prac.pomer,len napríklad dohodu ,či mi ho aj tak zoberú do škôlky.ďakujem za odpoveď adriana
alušik
17.09.09,10:58
Dobrý deň.Chcem sa opýtať v novembri mi končí mat.dovolenka.Teraz som bola so zamestnávateľom a chce ukončiť so mnou prac.pomer.Dal mi dve možnosti buď dohodou bez odstupného alebo z reorganizačných dôvodov,lebo sa rozhodol že už nechce prijať zamestnanca späť.Výhodné je zobrať odstupné?Pýtam sa preto,či to nebude robiť problém,myslím nejaký paragraf či mi tam nedajú a potom bude problém s iným zamestnaním.A potom ak to ukončím tak aké povinnosti ma čakajú.Malý má nastúpiť v decembri do škôlky a keď sa mi nepodarí nájsť si hl.prac.pomer,len napríklad dohodu ,či mi ho aj tak zoberú do škôlky.ďakujem za odpoveď adriana
Určite by som na Tvojom mieste nepodpisovala Dohodu o ukončení pracovného pomeru, prečo by si sa chcela pripraviť o odstupné? Máš naň nárok, keďže Ťa zamestnávateľ neplánuje prijať späť. S vyplateným odstupným nemá nič spoločné iné zamestnanie. Ak si nenájdeš prácu, kým nebude mať syn 3 roky, tak sa po skončení poberania rodičovského príspevku zaeviduješ na ÚP. To, či Ti malého do škôlky vezmú alebo nevezmú vôbec nezávisí od toho, či ty budeš alebo nebudeš mať prácu na hlavný pracovný pomer. (Predpokladám, že na zápise do škôlky ste už boli, takže je zapísaný a vedia, že má nastúpiť v decembri.)
aduska.p
18.09.09,09:37
Určite by som na Tvojom mieste nepodpisovala Dohodu o ukončení pracovného pomeru, prečo by si sa chcela pripraviť o odstupné? Máš naň nárok, keďže Ťa zamestnávateľ neplánuje prijať späť. S vyplateným odstupným nemá nič spoločné iné zamestnanie. Ak si nenájdeš prácu, kým nebude mať syn 3 roky, tak sa po skončení poberania rodičovského príspevku zaeviduješ na ÚP. To, či Ti malého do škôlky vezmú alebo nevezmú vôbec nezávisí od toho, či ty budeš alebo nebudeš mať prácu na hlavný pracovný pomer. (Predpokladám, že na zápise do škôlky ste už boli, takže je zapísaný a vedia, že má nastúpiť v decembri.)
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.Ešte jednu malú podotázku.Odstupné koľko mesiacov mi náleží?On spomínal o 2 mesiacoch.Ja som sa samozrejme rozhodla pre odstupné, ak to takto rieši,len neviem či mi neprináleží odstupné aj za viac mesiacov.Myslím,že keď tam som robila /1.10.bude 5 rokov /aj spolu s materskou,tak či to nie je viac mesiacov/to som len počula/,chcem to vedieť,nech nevyzerám ako múdra,že niečo mu poviem a pritom nemám na to nárok.Malý nastupuje 1.12.,je zapísaný,očakávajú ho, mne končí 22.11.materská ,vtedy má malý 3 roky.Takže je to jedno ,či pôjdem na dohodu alebo pracovný pomer.Dobré vedieť,tak či tak ho zoberú.To bolo pre mňa dôležité vedieť.A ako funguje 5-ročná materská?ďakujem ešte raz za pomoc
alušik
18.09.09,11:56
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.Ešte jednu malú podotázku.Odstupné koľko mesiacov mi náleží?On spomínal o 2 mesiacoch.Ja som sa samozrejme rozhodla pre odstupné, ak to takto rieši,len neviem či mi neprináleží odstupné aj za viac mesiacov.Myslím,že keď tam som robila /1.10.bude 5 rokov /aj spolu s materskou,tak či to nie je viac mesiacov/to som len počula/,chcem to vedieť,nech nevyzerám ako múdra,že niečo mu poviem a pritom nemám na to nárok.Malý nastupuje 1.12.,je zapísaný,očakávajú ho, mne končí 22.11.materská ,vtedy má malý 3 roky.Takže je to jedno ,či pôjdem na dohodu alebo pracovný pomer.Dobré vedieť,tak či tak ho zoberú.To bolo pre mňa dôležité vedieť.A ako funguje 5-ročná materská?ďakujem ešte raz za pomoc

Ak dohodu nepodpíšete ešte teraz v septembri, tak budete mať odpracovaných 5 rokov a prináleží Vám potom 3-mesačné odstupné ;) - viď Zákonník práce
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
aduska.p
18.09.09,12:20
Ak dohodu nepodpíšete ešte teraz v septembri, tak budete mať odpracovaných 5 rokov a prináleží Vám potom 3-mesačné odstupné ;) - viď Zákonník práce
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
nie nie, sme dohodnutí na termíne k 22.11.,teda k 3 rokom MD.Skôr nič nepodpíšem určite.Takže 3 mesiace mám nárok,v poriadku.A ako mám brať priemernú mesačnú mzdu teraz čo je alebo čo mám na zmluve.tam som mala cca 6500 sk.ďakujem
veronikasad
18.09.09,13:00
nie nie, sme dohodnutí na termíne k 22.11.,teda k 3 rokom MD.Skôr nič nepodpíšem určite.Takže 3 mesiace mám nárok,v poriadku.A ako mám brať priemernú mesačnú mzdu teraz čo je alebo čo mám na zmluve.tam som mala cca 6500 sk.ďakujem
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
katuskapd
21.09.09,12:25
Dobry den, dnes som bola na socialnej poistovni, ze si chcem dat to DNP, pani mi ale hovorila ze vraj sa chystaju nejake zmeny v podmienkach, ci nahodou neviete o co pojde. Chcela by som ist na matersku ale to skor ako za rok nebude. Dakujem
ajobs
21.09.09,16:30
Dobry den, dnes som bola na socialnej poistovni, ze si chcem dat to DNP, pani mi ale hovorila ze vraj sa chystaju nejake zmeny v podmienkach, ci nahodou neviete o co pojde. Chcela by som ist na matersku ale to skor ako za rok nebude. Dakujem


Nič relevantné sa nechystá, pani na SP iba straší.;)
rausona
26.09.09,06:26
Dobrý deň, chcela by som si začať platiť DNP, pretože sa chystám otehotnieť. Ale nie je mi jasné čo znamená "splniť podmienku aspoň 270 dní nem.poistenia pred pôrodom" - to sa myslí mať DNP tých 270 dní, alebo sa tam počíta aj povinné soc. poistenie zo zamestnania? A ešte mám jednu otázku: keď si začnem platiť DNP, od kedy mám nárok na vyplatenie PN-ky z DNP? Ďakujem za odpoveď!
karpis
26.09.09,14:51
Podmienku 270 dní treba splniť z každého poistenia zvlásť, ale to platí pri súbehu poistení, teda keby si napr. chcela poberať materské z DNP aj zo zamestnania, alebo napr. z dvoch zamestnaní.
jankakle
27.09.09,13:34
dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s dôchodkovým poistením počas materskej, práve na ňu nastupujem a uplatňujem si ju len z DNP. Momentálne som nezamestnaná. ak sa prihlásim na soc. poisť., bude za mňa dôchodkové poistenie platiť štát? Ďakujem
brčko
27.09.09,13:34
rausona,
ak nemáš iné ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak ti vzniká z DNP nárok na PN až po uplynutíl 270dní trvania DNP. Pri DNP je tam tiež podmienka trvania NP aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.
brčko
27.09.09,13:37
dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s dôchodkovým poistením počas materskej, práve na ňu nastupujem a uplatňujem si ju len z DNP. Momentálne som nezamestnaná. ak sa prihlásim na soc. poisť., bude za mňa dôchodkové poistenie platiť štát? Ďakujem

ak si nezamestnaná a máš nárok na materské z DNP, tak si treba dať prihlášku na RLFO + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopia RL dieťaťa + ak si v II.piliery, tak aj oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B

do 45dní od pôrodu na SP podla bydliska. Budeš dôch.poistená od pôrodu, t.j. nie od nástupu na MD.
Aby si bola poistená od nástupu na MD, tak by si musela byť bud zamestnaná alebo povinne poistená szčo v SP, a to nie si.
jankakle
27.09.09,13:58
ahoj brčko, ďakujem, vieš mi prípadne poslať aj nejaký link, kde si to môžem preštudovať, pozerala som soc poist aj emloyment.gov ale nič moc som nenašla, ďakujem
jankakle
27.09.09,14:01
brčko, a nedáš mi adresu, pošlem ti čokoládu, už si mi toľkokrát dobre poradila (-:
jankakle
27.09.09,16:13
Ahoj brčko, prepáč, ešte jedna otázka, ak by som bola dobrovoľne dôchodkovo poistená pred nástupom na MD (materskú uplatňujem len z DNP), platil by štát za mňa odvody na dôchodkové poist. už od nástupu na MD, alebo by to bolo rovnako až od pôrodu? Ďakujem
brčko
27.09.09,17:29
Ahoj brčko, prepáč, ešte jedna otázka, ak by som bola dobrovoľne dôchodkovo poistená pred nástupom na MD (materskú uplatňujem len z DNP), platil by štát za mňa odvody na dôchodkové poist. už od nástupu na MD, alebo by to bolo rovnako až od pôrodu? Ďakujem

Šikovná si ty osoba. :)
Ak si aj dobr.dôchodkovo poistená osoba, tak v období poberania materského nemusíš platiť DnP ani DDP, ale obe poistenia trvajú vid § 140 os.1 písm. a) zákon o sociálnom poistení. Za toto obdobie síce štát za teba nebude platiť dôch.poistenie (t.j. ani do II:piliera), ale je to tak isto ako pri PN, štát neplatí, ale táto doba sa ráta.

Odo dna, pôrodu ak si dáš prihlášku do tých 45dní, štát už platiť bude za teba ako za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov.

Tie linky musím pozreť, či to nájdem na stránkach SP. Majú to riadne poschovávané a nie na jednom mieste, ako by človek čakal.

A s tou čokoládou. Si čítala v téme o tortách ??? :D:D Mne by skôr bodla nejaká hodina na plavárni ako čokoláda. Kilečka po dvoch pôrodoch sú dosť okaté. :---:cool: No ber to, akoby sa stalo :);)
slezka456
28.09.09,08:32
Zdravím všetkých poraďakov.
Potrebovala by som poradit tak trosku po lopate.......
Od 01.06.2007 som zamestnancom vlastnej s.r.očky kde mam minimálnu mzdu. Chystám sa MD a chcela by som ju najvyššiu. Poradte mi prosím čo je lepšie vyššia mzda alebo DNP z max. vym. zakladu. A potom už platím len ten rozdiel? Mám na mysli max. vym. zakl. - moj minimalny = platba z tohto rozdielu. A na ako dlho mam narok na vyššiu MD. Všetkým vám za odpovede veeeeeľmi ĎAKUJEM:
Jozef Mihál
28.09.09,08:49
Lepšie je DNP. Na DNP sa prihlásite s tým, že si určíte VZ vo výške rozdielu medzi max. VZ (1084 €) a mzdou v zamestnaní.

Nárok na MD je po dobu 28 týždňov, výška materskej je po celú túto dobu rovnaká.

Aktuálne info k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
miruliacik
28.09.09,08:54
Dobry den.
Od novembra 2006 som na materskej dovolenku. Predtym som marodila od jula 2006. V auguste mi zanikol pracovny pomer na dobu urcitu. Matersku som mala maximalnu.
Teraz nastupujem na druhu matersku. Chcem sa spytat ci mam narok na matersku a v akej vyske.
Pred nastupom na PN/MD som bola 270 dni poistena.....
Dakujem
brčko
28.09.09,09:07
Dobry den.
Od novembra 2006 som na materskej dovolenku. Predtym som marodila od jula 2006. V auguste mi zanikol pracovny pomer na dobu urcitu. Matersku som mala maximalnu.
Teraz nastupujem na druhu matersku. Chcem sa spytat ci mam narok na matersku a v akej vyske.
Pred nastupom na PN/MD som bola 270 dni poistena.....
Dakujem

Nárok budeš mať len na rodič.príspevok od mesiaca pôrodu (teda dovtedy môžeš poberať RP na prvé dieťa). Ak PP zanikol v 8/2006, tak už 270dní nesplniš, nie je v období dvoch rokov pred pôrodom.
slavok1
29.09.09,21:40
Manželka je živnostníčka a platí si NP od februára 2009 z min. VZ, pretože ešte numusí platiť ho povinne. Koncom augusta otehotnela. Chceme aby dosiahla max. materskú, ale neviem presne ako to dosiahnuť.
NP si bude platiť do cca do konca marca pripadne začiatku apríla 2010, tým by hravo mala splniť povinných 270 dní. Teraz si chce zvýšiť VZ na maximum (je cca v 5-6. týždni tehotenstva) takže do začiatku apríla (presný deň v apríli by sa vypočítal, aby to bolo 26 týždňov) tiež splní 26 týždňov platby z maxima VZ.
Neviem však ako sa určí rozhodujúce obdobie a čo pre to treba urobiť. Neviem či je potrebné zrušiť DNP povedzme k 30.9. a k 2.10.2009 (tie dátumy nie sú kritické dal som ich len orientačne) založiť nové DNP, aby tam bol aspoň jeden deň bez platenia, aby sa rozhodujúce obdobie počítalo od 2.10 do 31.12.2009.
Alebo či stačí jednoducho nahlásiť zmenu k 1.10.2009, pretože sa bojím, že v takomto prípade bude rozhodujúce obdobie od 1.7.2009 prípadne 1.1.2009 (čo by bolo ešte horšie) a potom by sa to maximum platené 3 mesiace spriemerovalo s minimom zaplateným v júli auguste a septembri (resp. za celý rok).

Ide v podstate o to, ako dosiahnuť to, aby bolo rozhodujúce obdobie len obdobie, kedy si bude platiť NP z maximálneho VZ.

Prípadne je možné dosiahnuť maximálne materské aj iným spôsobom. Za radu vopred ďakujem.
jankakle
30.09.09,07:07
Šikovná si ty osoba. :)
Ak si aj dobr.dôchodkovo poistená osoba, tak v období poberania materského nemusíš platiť DnP ani DDP, ale obe poistenia trvajú vid § 140 os.1 písm. a) zákon o sociálnom poistení. Za toto obdobie síce štát za teba nebude platiť dôch.poistenie (t.j. ani do II:piliera), ale je to tak isto ako pri PN, štát neplatí, ale táto doba sa ráta.

Odo dna, pôrodu ak si dáš prihlášku do tých 45dní, štát už platiť bude za teba ako za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov.

Tie linky musím pozreť, či to nájdem na stránkach SP. Majú to riadne poschovávané a nie na jednom mieste, ako by človek čakal.

A s tou čokoládou. Si čítala v téme o tortách ??? :D:D Mne by skôr bodla nejaká hodina na plavárni ako čokoláda. Kilečka po dvoch pôrodoch sú dosť okaté. :---:cool: No ber to, akoby sa stalo :);)


ahoj brčko, tak som prebehla aj cely zakon, chcem sa teda len uistit, ak by som sa este pred nastupom na MD nahlasila na DDP, mala by som z toho akurat tu vyhodu, ze by sa mi do doby dochodkoveho poistenia zaratal aj cas od nastupu na MD do porodu? vidim to teda ako jedinu vyhodu.

a este ma napadla jedna otazka: v akej sume za mna bude platit stat prispevky na doch poistenie od porodu ak sa neprihlasim na DDP pred nastupom na MD (je to §138 (20) teda 53,10 EUR predpokladam ze stat plati z minimalneho VM). Pomohlo by mi ak by som sa 1-2 dni pred nastupom na MD prihlasila na DDP a urcila by som si max VZ?

;) dakujem za odpoved, potom po porode Ta pozyvam na plavaren :D a po plavarni na fajne banany v cokolade ;)
brčko
30.09.09,15:21
ahoj brčko, tak som prebehla aj cely zakon, chcem sa teda len uistit, ak by som sa este pred nastupom na MD nahlasila na DDP, mala by som z toho akurat tu vyhodu, ze by sa mi do doby dochodkoveho poistenia zaratal aj cas od nastupu na MD do porodu? vidim to teda ako jedinu vyhodu. vlastne áno, súhlasím.

a este ma napadla jedna otazka: v akej sume za mna bude platit stat prispevky na doch poistenie od porodu ak sa neprihlasim na DDP pred nastupom na MD (je to §138 (20) teda 53,10 EUR predpokladam ze stat plati z minimalneho VM).60% z priemernej mzdy, t.č. z cca 1369Sk Pomohlo by mi ak by som sa 1-2 dni pred nastupom na MD prihlasila na DDP a urcila by som si max VZ? bola by si DDP z maxima len tie dva dni a bolo by to drahé. Od nástupu na MD za teba štát nebude platiť nič, len proste dni sa ti rátajú, tak ako zamestnanec na PN.

;) dakujem za odpoved, potom po porode Ta pozyvam na plavaren :D a po plavarni na fajne banany v cokolade ;)

:):) ak je tá plaváren niekde pod bánánovníkmi v karibiku, tak príjimam :D:D

tak toto ti píšem môj názor (ostatne už som to napísala v odovedi vyššie), ktorý ale predpokladám nemusí byť zhodný s postupom SP, aj ked by mal byť.
jarka.kubikova
30.09.09,20:14
Dobry den. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP stale trva od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie sa do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch aj zaniknute(cize ukoncene) NP zo zamestnania? Narok na OCR by bol aj bez lehoty 270 dni dobrovolneho poistenia? A co sa tyka dalsej materskej ak by som chcela aby sa zohladnilo aj DnP ako dlho by muselo trvat DnP?Vopred dakujem za odpoved
Katy a R
30.09.09,21:35
Dobry den. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP stale trva od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie sa do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch aj zaniknute(cize ukoncene) NP zo zamestnania? Narok na OCR by bol aj bez lehoty 270 dni dobrovolneho poistenia? A co sa tyka dalsej materskej ak by som chcela aby sa zohladnilo aj DnP ako dlho by muselo trvat DnP?Vopred dakujem za odpoved

máš nejaké ukončené poistenie? Myslím, že nie :confused:... lebo píšeš, že PP od roku 2007 trvá. Ak si aj pred tým mala iný PP .. tak už je to dva roky..:mee:
Na OČR môžeš ísť aj hneď - dávka bude:)
Na nemocenské a materské treba 270 dní.
Ak bude tvoj PP trvať (aj keď si na RD) a aj ako DPO budeš mať 270 dní poistenia - nárok na materské by bol z obidvoch poistení. (tých 270 dní stačí do dňa pôrodu)
adry
02.10.09,05:48
Dobry den. Snazila som sa prejst co najviac s tejto temy, ale nikde som sa nedozvedela nasledovne: ak by som si od napr. 02.10.2009 uzavrela DNP na max. VZ a o tyzden, dva zistila, ze som tehotna, malo by to pre mna vyznam? Co ak by som porodila skor (napr. v siedmom mesiaci, predcasny pôrod) nedostanem nic? Poistenie musi byt zaplatene na mesiac dopredu, k datumu vzniku poistky? A tych 270 dni sa rata od datumu podaja prihlasky (teda ak ju podam 2.10.09, tak od tohto dna)? To by potom vychadzalo na cca 28.06.2010. Keby som porodila napr. 15.06.2010 tak nedostanem nič?
Mozno to vyznieva chaoticky, banálne, ale len teraz som sa o takejto moznosti dozvedela a mam v tom mis-mas. Dakujem za odpovede
Jozef Mihál
02.10.09,05:51
Zle robíte, keď "sa snažíte prejsť čo najviac z tejto témy". Môžete si byť istá, že "ten Váš" prípad určite nenájdete.

Treba si prečítať seriál k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
alušik
02.10.09,05:57
Dobry den. Snazila som sa prejst co najviac s tejto temy, ale nikde som sa nedozvedela nasledovne: ak by som si od napr. 02.10.2009 uzavrela DNP na max. VZ a o tyzden, dva zistila, ze som tehotna, malo by to pre mna vyznam? Co ak by som porodila skor (napr. v siedmom mesiaci, predcasny pôrod) nedostanem nic? Poistenie musi byt zaplatene na mesiac dopredu, k datumu vzniku poistky? A tych 270 dni sa rata od datumu podaja prihlasky (teda ak ju podam 2.10.09, tak od tohto dna)? To by potom vychadzalo na cca 28.06.2010. Keby som porodila napr. 15.06.2010 tak nedostanem nič?
Mozno to vyznieva chaoticky, banálne, ale len teraz som sa o takejto moznosti dozvedela a mam v tom mis-mas. Dakujem za odpovede
Závisí od toho, či bolo nejaké ukončené poistenie pred založením tohto DNP, aby sa dni tohto ukončeného poistenia mohli k DNP pripočítať. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku alebo ku dňu pôrodu.;) Takže, ak by si sa prihlásila teraz a o 2 týždne zistíš, že si tehotná, tak to nestihneš splniť.
adry
02.10.09,06:17
Dobrý deň. Pozrela som si tú stránku, ešte sa ku nej vrátim, ale..
zujal ma tento text:
Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.
To teda znamená, že ak som bola poistená v SP ako zamestnanec a dnes,(teda 02.10.09) si založím DNP a o týždeň zistím, že som tehotná, splním 26 týždňov pred nástupom na materskú? Mám si teda DNP urýchlene založiť?
adry
02.10.09,06:21
Závisí od toho, či bolo nejaké ukončené poistenie pred založením tohto DNP, aby sa dni tohto ukončeného poistenia mohli k DNP pripočítať. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku alebo ku dňu pôrodu.;) Takže, ak by si sa prihlásila teraz a o 2 týždne zistíš, že si tehotná, tak to nestihneš splniť.
Čo znamená ukončené nejaké poistenie? Muselo to byť len DNP, alebo sa ráta aj positenie ako zamestnanec?
Ďakujem
Jozef Mihál
02.10.09,06:21
Ak ste boli "nedávno" poistená ako zamestnanec, potom Vám stačí prihlásiť sa na DNP až po otehotnení - najneskôr v 8.-mom týždni. Trošku tak budete riskovať, lebo čo ak predčasný pôrod, čo ak rizikové tehotenstvo...

Preto ak viete zainvestovať do DNP, prihláste sa na DNP radšej ešte pred otehotnením, aby ste nemali problém pri predčasnom pôrode atď.
adry
02.10.09,06:37
Ak ste boli "nedávno" poistená ako zamestnanec, potom Vám stačí prihlásiť sa na DNP až po otehotnení - najneskôr v 8.-mom týždni. Trošku tak budete riskovať, lebo čo ak predčasný pôrod, čo ak rizikové tehotenstvo...

Preto ak viete zainvestovať do DNP, prihláste sa na DNP radšej ešte pred otehotnením, aby ste nemali problém pri predčasnom pôrode atď.
Som zamestnaná a teda aj poistená ako zamestnanec 6 rokov nepretržite. Mala som zdravotné problémy, ktoré sa zlepšili a pred dvoma týždňami nám dal lekár "zelenú". Preto je tu možnosť (aj keď malá, ale je), že nám to vyšlo na prvý krát. No a len teraz som sa dozvedela o tejto možnosti. Všade sa však uvádza podmienka 270 dní poistenia. Ak sa tam teda ráta aj poistenie "ako zamestnanec" , idem sa ihned prihlásiť.
Ešte jedna otázka - píšete, čo ak rizikové tehotenstvo - znamená to, že nemôžem ísť na PN (ani na týždeň)?
Jozef Mihál
02.10.09,06:40
adry, ak chcete radu, najprv ešte raz zrozumiteľne a kompletne napíšte, čo ste zač.

- či máte teraz nejaké poistenie a ako dlho
- či ste už tehotná a ak nie, kedy plánujete otehotnieť
- či očakávate počas T zdravotné problémy
adry
02.10.09,07:11
V SP nemám DNP (ani som nemala) iba poistenie cez zamestnávateľa, 6 rokov
Tehotná možno som - uvidím budúci týždeň, či príde menzes, alebo nie
Neočakávam žiadne problémy. Ale kamarátka dostala chrípku, tak sa dala na dva týždne vypísať. Iná kamarátka bola počas prvého trimestra strašne unavená a bývalo jej strašne zle, tak bola doma mesiac. Mohla by takáto PN-ka urobiť problémy?
Ospravedlňujem sa za chaos :).
Ďakujem
Jozef Mihál
02.10.09,07:18
adry:

Takže ste nemocensky poistená ako zamestnanec, už 6 rokov.

Ak máte vymeriavací základ (brutto príjem) v zamestnaní nižší ako 1084 €, potom má význam uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení. Prečítajte si toto:

http://www.porada.sk/t117193-materske-v-roku-2009-diel-v.html
jarka.kubikova
02.10.09,08:30
Dobry den este otazocka. ak som na asi 2 mesiace na RD, moj pracovny pomer trva, tak moje nemocenske poistenie zo zamestnania je prerusene. V inom fore som sa docitala ze vznik prerušenia nem.poistenia je považovaný podla zákona o soc.poistení § 26 ods.5 ako zánik nem.poistenia. Nie je mozne ho teda priratat k dnom DnP ktore si teraz zacinam platit a mat tak skor narok na nemocensku davku v pripade PN?
luciferova
05.10.09,16:31
dobry den, velmi by som potrebovala konkretnu radu na moju situaciu, som zufala, dnes som bola na SP a pani sa tvarila velmi divne, odchadzala som so slovami z jej ust: "no neviem, ci vam vznikne daky narok" tak prosim vysvetlite mi, ci ano alebo nie. ak sa da, tak uplne laicky, polopatisticky a konkretne neviem citat zakony...

po skonceni VS som bola zamestnana od 4.9.06 do 29.12.06, potom evidencia na urade prace, potom od 10.1.2007 do 30.6.08 (tu som pracovala raz na 87% uvazok, raz na plny 100% uvazok(od 1.2.08-30.6.08).
SZCO bez zivnosti (ako sprostredkovatel) mam zmluvu od 19.6.08 (cize subezne so zamestnanim). nárok na platenie do SP mi vznikol od 1.7.09.
okrem toho som si platila DNP od 12.3.08 z minima.
od 1.4.09 (ked som zistila, ze som tehotna, termin porodu mam 12.11.09) som sa odhlasila z minima a prihlasila sa z maxima.
od 23.3.09 som sla do nemocnice a nasledne na PN a bolo mi priznané nemocenské z DNP (hoci som mala PNku aj zo SZCO, neprisla mi ziadna odpoved, ci mam narok alebo nie, viem, ze asi nie, ale vyjadrenie malo prist a neprislo).
PN som bola teda od 23.3.09 do 31.8.09.
od 1.9.09-30.9.09 som si zaplatila vsetky odvody.
od 1.10.09 som nastupila na matersku dovolenku.
a tu nastal asi niekde problem, netusim kde, ale spominana reakcia pani na socialke ma dost zneistila. mozete sa prosim na to pozriet, aj ked je to asi zlozite, lebo som fakt zufala. co mozem cakat? na socialke mi povedali, ze sa vyjadria do 60 dni, ale dovtedy asi nevydrzim, ked neviem, ci mam cakat nejake peniaze alebo nie. dakujem za pochopenie a rady.
lucia
korki80
05.10.09,18:51
dobry vecer.

prosim poradakov o radu. som DNP - nov., dec. 08 z maxima a od jan.09 z minima, na vasu radu. vyzera to teda na maximalnu matersku. som teraz s 1. dietatom na rodicovskej dovolenke a na druhu matersku nastupujem k 9. 10. 2009. DNP za september mam zaplatene a neviem, ako teraz postupovat? treba si zaplatit este aj za oktober? treba sa nejako odhlasit z DNP? a ak ano, tak ku ktoremu dnu? prosim poradte, dakujem...

s pozdravom zuzana
Katy a R
05.10.09,19:05
dobry vecer.

prosim poradakov o radu. som DNP - nov., dec. 08 z maxima a od jan.09 z minima, na vasu radu. vyzera to teda na maximalnu matersku. som teraz s 1. dietatom na rodicovskej dovolenke a na druhu matersku nastupujem k 9. 10. 2009. DNP za september mam zaplatene a neviem, ako teraz postupovat? treba si zaplatit este aj za oktober? treba sa nejako odhlasit z DNP? a ak ano, tak ku ktoremu dnu? prosim poradte, dakujem...

s pozdravom zuzana


V tvojom prípade je dôležité, aby si mala vyrovnané poistné, ktoré bolo splatné doteraz (teda aj posledné za september - splatné 8.10.) Pre istotu skontroluj. Verím, že to máš OK - ak by aj nie - ešte sa dá doplatiť najneskôr do konca októbra.
No a za oktober ti to robí 3,40 eura .. splatné do 9.11.2009.
Odhlasovať sa netreba .. poistné počas MD sa neplatí .. potom sa rozhodneš - čo s tým poistením
MaxMan
06.10.09,04:42
Dobry den,

uz dlhsie som tuto temu nesledoval a mam len utrzkovite informacie k materskej.

Manzelka momentalne pobera rodicovsky prispevok a plati si DNP z minima. Plaujeme dalsie babo a neviem co vsetko sa zmenilo, ked chceme aby bola materska z maxima. Stale plati to, ze treba platit z max. VZ aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku? Staci urobit zmenu VZ, alebo musi manzelka odhlasit DNP a prihlasit sa z maxima nanovo?
Nieco som cital, ze zmeny mozu byt len kazdeho pol roka - je to pravda?

Za kazdu radu vopred dakujem.
tinka111
06.10.09,10:33
Dobry den potrebujem poradit,
odhlasila som nasu zamestnankynu a opat prihlasila nasledovne (s umyslom zmaximalizovat jej matersku). Odhlaska k 2.9., prihlaska k 3.9., nastup na matersku 5.9. Staci prosim aby mala pri VZ pre vsetky poistne max sumu: 1084,55/30 x 2 = 72,32 ???
Prosim potvrdte alebo vyvratte mi moje tvrdenie. Dakujem!
korki80
06.10.09,16:35
Katy a R, dakujem za odpoved...
este by som sa chcela spytat, ako vypisat ziadost o materske. je tam treba uviest niekde aj ze som DNP? zajtra sa chystam do SP a obavam sa, ze tam mi moc neporadia... tak aby som vedela, na co si dat pozor pri tej ziadosti...
dakujem
mieresova
06.10.09,18:22
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť, od januára 2009 som evidovaná na UP, na matersku dovolenku by som mala nastupiť buduci rok chcem sa spýtať, z čoho sa mi bude počítať materská? ďakujem za odpovede a rady.
Katy a R
06.10.09,18:45
Katy a R, dakujem za odpoved...
este by som sa chcela spytat, ako vypisat ziadost o materske. je tam treba uviest niekde aj ze som DNP? zajtra sa chystam do SP a obavam sa, ze tam mi moc neporadia... tak aby som vedela, na co si dat pozor pri tej ziadosti...
dakujem

.. V skutočnosti som žiadosť o materské ešte nevidela ;) .. ale predpokladám že je to normálne tlačivo a údaje vyplníš podľa predpisu - určite sú aj vysvetlivky... len teda dôležitý je termín nástupu na MD - aby bol 6-8 týždňov pred prepokladaným termínom pôrodu (ani skôr, ani neskôr).
Na tlačive PNky sú aj typy poistenia ..1,2,3 (pri DNP sa krížikom vyznačí trojka) .. ale neviem, či je to aj na žiadosti o materské, ak áno - tak označ :)
A len normálne odovzdaj na podateľni .. a doporučujem urobiť kópiu a dať si potvrdiť na nej prevzatie.
Katy a R
06.10.09,18:53
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť, od januára 2009 som evidovaná na UP, na matersku dovolenku by som mala nastupiť buduci rok chcem sa spýtať, z čoho sa mi bude počítať materská? ďakujem za odpovede a rady.

aby si mala nárok na materskú - musíš byť nemocensky poistená (alebo byť v ochrannej lehote) a musíš mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Ak si sa neprihlásila dobrovoľne na NP.. tak poistená nie si. Tak by si nárok na materské nemala. Iba na rodičovský príspevok.
Ale môžeš to zmeniť ;) .. len teda si uviedla málo informácií..
mirčiak
07.10.09,06:13
Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci. Ak je niekto na predlženej materskej dovolenke koľko môže zarobiť? A koľko taká predlžená materská môže trvať? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
mirčiak
07.10.09,08:22
Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci. Ak je niekto na predlženej materskej dovolenke koľko môže zarobiť? A koľko taká predlžená materská môže trvať? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Viac menej ešte taká poznámka či sa vôbec môže pracovať. Vie niekto?
mieresova
07.10.09,08:51
Ďakujem za radu a rada by som to zmenila, chcela by som sa opýtať či sa dá s vami spojiť aj telefonicky?
Jozef Mihál
07.10.09,08:51
Ak je niekto na predlženej materskej dovolenke

Čo tým rozumiete? Stav, kedy je matka doma s dieťaťom, ktoré už má 3 roky a viac?
mirčiak
07.10.09,08:53
Čo tým rozumiete? Stav, kedy je matka doma s dieťaťom, ktoré už má 3 roky a viac?

Áno presne keď je už matak doma s dieťaťom nad 3 roky pravdepodobne až do 6 rokov veku dieťaťa.
luciferova
07.10.09,10:18
dobry den, velmi by som potrebovala konkretnu radu na moju situaciu, som zufala, dnes som bola na SP a pani sa tvarila velmi divne, odchadzala som so slovami z jej ust: "no neviem, ci vam vznikne daky narok" tak prosim vysvetlite mi, ci ano alebo nie. ak sa da, tak uplne laicky, polopatisticky a konkretne neviem citat zakony...

po skonceni VS som bola zamestnana od 4.9.06 do 29.12.06, potom evidencia na urade prace, potom od 10.1.2007 do 30.6.08 (tu som pracovala raz na 87% uvazok, raz na plny 100% uvazok(od 1.2.08-30.6.08).
SZCO bez zivnosti (ako sprostredkovatel) mam zmluvu od 19.6.08 (cize subezne so zamestnanim). nárok na platenie do SP mi vznikol od 1.7.09.
okrem toho som si platila DNP od 12.3.08 z minima.
od 1.4.09 (ked som zistila, ze som tehotna, termin porodu mam 12.11.09) som sa odhlasila z minima a prihlasila sa z maxima.
od 23.3.09 som sla do nemocnice a nasledne na PN a bolo mi priznané nemocenské z DNP (hoci som mala PNku aj zo SZCO, neprisla mi ziadna odpoved, ci mam narok alebo nie, viem, ze asi nie, ale vyjadrenie malo prist a neprislo).
PN som bola teda od 23.3.09 do 31.8.09.
od 1.9.09-30.9.09 som si zaplatila vsetky odvody.
od 1.10.09 som nastupila na matersku dovolenku.
a tu nastal asi niekde problem, netusim kde, ale spominana reakcia pani na socialke ma dost zneistila. mozete sa prosim na to pozriet, aj ked je to asi zlozite, lebo som fakt zufala. co mozem cakat? na socialke mi povedali, ze sa vyjadria do 60 dni, ale dovtedy asi nevydrzim, ked neviem, ci mam cakat nejake peniaze alebo nie. dakujem za pochopenie a rady.
lucia

prosim vie mi niekto poradit??
Katy a R
07.10.09,12:23
Ďakujem za radu a rada by som to zmenila, chcela by som sa opýtať či sa dá s vami spojiť aj telefonicky?

.. však treba napísať údaje o predchádzajúcom zamestnaní - či nejaké bolo, koľko trvalo .. prípadne szčo .. a či sa rysuje nejaký PP.
.. a kedy je nástup na MD
zabudla som ;) treba pozrieť napr aj tu http://jozefmihal.blogspot.com/
brčko
07.10.09,13:26
luciferova,
malo by to byť ok, a nárok na materské by mal vzniknúť z DNP z obdobia 9/09 a teda rozdielu aktuálneho max.VZ a tvojho VZ z povinného NP szčo. NO a ku dnom povinného NP szčo by sa mali prirátať dni z NP zamestnanca a rozh.obdobie je 1,7,-30.9.09.

a uplatnovala si si nárok na nemocenské okrem DNP z akého nem.poistenia ako szčo, ak si nebola povinne nem.poistená ako szčo? PN vznikla v 3/09 a píšeš povinne nem.poistená szčo si od 1.7.09
mieresova
07.10.09,14:25
Predchádzajuci PP bol na dobu určitu a trval 02.01.2008 do 31.12.2008 a od 01.01.2009 som evidovaná na UP, ďalší PP sa mi zatial nerysuje, a nastup na matersku by mal byť v polovici aprila 2010, vopred ďakujem za odpoveď
Katy a R
07.10.09,14:37
Predchádzajuci PP bol na dobu určitu a trval 02.01.2008 do 31.12.2008 a od 01.01.2009 som evidovaná na UP, ďalší PP sa mi zatial nerysuje, a nastup na matersku by mal byť v polovici aprila 2010, vopred ďakujem za odpoveď

treba sa ísť prihlásiť ako DPO (dobrovoľne poistená osoba) na NP .. s max VZ (1084 eur) .. aby si dostala dostala max dávku, musí poistenie trvať aspoň 26 týždňov do nástupu na materskú! Máš najvyšší čas ;).. zajtra asi nie je stránkový deň .. skús v piatok- ak sa prihlásiš 9.10. a ak na materskú nastúpiš po 9-tom apríli, tak je to OK. Ešte pripomínam, že na MD môžeš nastúpi 6-8 týždňov pre predpokladaným termínom pôrodu
poistné bude 47,70 za celý mesiac .. počas MD sa potom neplatí
Materské bude asi 600 eur mesačne.:)
mieresova
07.10.09,15:51
Ďakujem za cenné rady, veľmi mi to pomohlo. :)
luciferova
07.10.09,22:02
luciferova,
malo by to byť ok, a nárok na materské by mal vzniknúť z DNP z obdobia 9/09 a teda rozdielu aktuálneho max.VZ a tvojho VZ z povinného NP szčo. NO a ku dnom povinného NP szčo by sa mali prirátať dni z NP zamestnanca a rozh.obdobie je 1,7,-30.9.09.

a uplatnovala si si nárok na nemocenské okrem DNP z akého nem.poistenia ako szčo, ak si nebola povinne nem.poistená ako szčo? PN vznikla v 3/09 a píšeš povinne nem.poistená szčo si od 1.7.09

Povinnost platit si odvody mi vznikla az od 1.7.09 zo szco. Dovtedy som nic neplatila, len DNP. Ked som nastupovala na PNku, lekar mi automaticky vypisal papier na PN z prace (szco) az potom som sa vratila a vypisal mi aj druhu z DNP. Pnku som mala z minima z dnp a zo szco sa poistovna ani nevyjadrila...

Kolko mozem ocakavat matersku? Ako si to mozem vypocitat?

Este mam otazku - rada by som vedela, ci ajpocas materskej budem musiet nieco platit (odvody) uvazujem o vypovedi (som sprostredkovatel, szco bez zivnosti), len by som rada vedela, ako to ovplyvni napr. rodicovsky prispevok a ine veci, jednoducho ci sa to oplati.

Este mi na socialke vyratali, ze za jul a august mam odvody szco zaplatit, aj ked som bola PN, je to pravda?

Srdecna vdaka za trpezlivost a ochotu :-)
Katy a R
08.10.09,13:45
Povinnost platit si odvody mi vznikla az od 1.7.09 zo szco. Dovtedy som nic neplatila, len DNP. Ked som nastupovala na PNku, lekar mi automaticky vypisal papier na PN z prace (szco) az potom som sa vratila a vypisal mi aj druhu z DNP. Pnku som mala z minima z dnp a zo szco sa poistovna ani nevyjadrila...
Kolko mozem ocakavat matersku? Ako si to mozem vypocitat?
Este mam otazku - rada by som vedela, ci ajpocas materskej budem musiet nieco platit (odvody) uvazujem o vypovedi (som sprostredkovatel, szco bez zivnosti), len by som rada vedela, ako to ovplyvni napr. rodicovsky prispevok a ine veci, jednoducho ci sa to oplati.
Este mi na socialke vyratali, ze za jul a august mam odvody szco zaplatit, aj ked som bola PN, je to pravda?
Srdecna vdaka za trpezlivost a ochotu :-)

.. trošku prekombinovné ...:D:):D;)
Ale mne to tiež vychádza, že nárok bude aj z DNP aj z poistenia szčo (priráta sa zamestnanie).. spolu by to malo byť maximum.
ALE !!!!!! ak SP tvrdí, že treba platiť (júl, august)... Ako szčo si nemala nárok na dávky (vôbec si v čase nástupu na PN nebola poistená, tak si DPN ako szčo ani nemusela dávať) .. tak ja by som to rýchlo doplatila, pretože ak budeš mať dlh na poistnom cez 3 eurá .. materská nebude žiadna http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#31
Ja by som bola dala tú výpoveď ako sprostrekovateľ už v júni (neboli by komplikácie - a ani by si nemusela platiť do všetkých fondov ;) .. ale zase neviem, aké máš prijmy:confused: (možno to stálo za to)
ak budeš doplácať - tak treba najneskôr do konca októbra!
...teraz som pozrela starší príspevok.. že ti na SP povedali, že netreba platiť ten júl a august .. tak podľa mňa teraz doplať a potom vyžiadaj to poistné späť
luciferova
08.10.09,14:28
.. trošku prekombinovné ...:D:):D;)
Ale mne to tiež vychádza, že nárok bude aj z DNP aj z poistenia szčo (priráta sa zamestnanie).. spolu by to malo byť maximum.
ALE !!!!!! ak SP tvrdí, že treba platiť (júl, august)... Ako szčo si nemala nárok na dávky (vôbec si v čase nástupu na PN nebola poistená, tak si DPN ako szčo ani nemusela dávať) .. tak ja by som to rýchlo doplatila, pretože ak budeš mať dlh na poistnom cez 3 eurá .. materská nebude žiadna http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#31
Ja by som bola dala tú výpoveď ako sprostrekovateľ už v júni (neboli by komplikácie - a ani by si nemusela platiť do všetkých fondov ;) .. ale zase neviem, aké máš prijmy:confused: (možno to stálo za to)
ak budeš doplácať - tak treba najneskôr do konca októbra!
...teraz som pozrela starší príspevok.. že ti na SP povedali, že netreba platiť ten júl a august .. tak podľa mňa teraz doplať a potom vyžiadaj to poistné späť

dakujem, uz som rychlo tie 2 mesiace doplatila. no mala som to zrusit hned, len ked ja sa k takym rozhodnutiam vzdy dokopavam velmi dlho. a prijmy neboli ziadne, lebo som bola PN, takze sa to vobec neoplatilo.

som si vedoma, ze v tom marci som nemala narok na davku PN zo szco, len mi bolo divne, ze ani vyrozumenie neposlali. ze teda nemam narok pre to a pre to. ja som bola z toho jelen, tak som mala pre istotu PNky dve (aj dnp aj szco)

a ktory starsi prispevok si citala o tom ze "netreba doplacat za jul a august"? na zaklade akeho zakona si mozem tie peniaze pytat spat?

ked pises, ze by to malo byt dokonca maximum, tak ako je mozne, ze ta socialkova pani nad tym krutila hlavou a vravela, ze zo szco budem mat daky narok a z dnp len z minima... preto som sa zlakla, co za matersku mi to vyjde a aj to ci vobec (podla krutenia nosom).

inak v zamestnani som mala okolo 13.000 v cistom, dakujem.
Katy a R
08.10.09,15:05
pre lucifer - ak tvoje DNP trvalo od 1.4. .. tak máš splnenú podmienku 26 týždňov od posledného prihlásenia VZ máš max .. ale keďže plaatíš aj ako szčo z minima .. tak z DNP sa ti počíta len rozdiel (prednostne sa platí szčo), ale z poistenia szčo sa ti počíta minimum .. a v súčte je to aj tak maximum.
VZ zo zamestnania je nepodstatný.
Ak si júl - september zaplatila ako DPO z maxima (nie z rozdielu) a ako szčo minima - tak bude aj tak preplatok
No a s tým či treba platiť - alebo nie počas takej PNky ako si mala ty .. to ani sami presne nevedia, lebo už tu boli rôzne prípady (aj platiť - aj neplatiť).

.. pozri § 142 - 145 ... písomne môžeš požiadať .. ak to urobíš, daj vedieť ..;)
brčko
08.10.09,18:55
luciferova,
ako je možné, že tá pani krútila hlavou? Asi sa s takým prípadom ešte nestretla alebo aspon dlhšie nestretla a nevedela asi presne čo s tým. Mnohým mamičkám dokonca na SP tvrdia, že počas PN/poberania nemocenského z DNP sa nemožno odhlásiť a znovu prihlásiť. A ty si tak urobila. Dokonca som počula názor, že si mohla mať jednu PN od 3/09 a z povinného NP szčo další papier od lekára až od 1.7.09, čo sa mi síce nezdá, no nemôžem ani povedať, že to nie je možné.

Súhlasím s Katy, máš za 9/09 preplatok na DNP.
informatik
14.10.09,04:50
Dobrý deň.
Zamestnankyňa nastúpila do práce k 1.10.2009 po rodičovskej dovolenke.Od 5.5.2005 bola najprv na materskej a potom na rodičovskej dovolenke (najprv s jedným dieťaťom,potom s druhým).Takže mimo prac.pomeru bola nepretržite od 5.5.2005 do 30.9.2009. Teraz od 14.10.2009 je na OČR, ktorá bude trvať 3 dni.Aké tlačivo mám ako zamestnávateľ predložiť sociálnej poisťovni?Viem,že mi od ošetrujúceho lekára donesie tlačivo "žiadosť o ošetrovné",ktoré potrvrdím.Kto toto tlačivo predloží soc.poisťovni?Treba ešte niečo vyplniť pre soc.poisťovňu?Na zdravotnej poisťovni netreba nahlásiť zmenu,však?
jankasm
14.10.09,11:32
Dobrý deň.
Zamestnankyňa nastúpila do práce k 1.10.2009 po rodičovskej dovolenke.Od 5.5.2005 bola najprv na materskej a potom na rodičovskej dovolenke (najprv s jedným dieťaťom,potom s druhým).Takže mimo prac.pomeru bola nepretržite od 5.5.2005 do 30.9.2009. Teraz od 14.10.2009 je na OČR, ktorá bude trvať 3 dni.Aké tlačivo mám ako zamestnávateľ predložiť sociálnej poisťovni?Viem,že mi od ošetrujúceho lekára donesie tlačivo "žiadosť o ošetrovné",ktoré potrvrdím.Kto toto tlačivo predloží soc.poisťovni?Treba ešte niečo vyplniť pre soc.poisťovňu?Na zdravotnej poisťovni netreba nahlásiť zmenu,však?


§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.


Podľa uvedeného by som použila pravdepodobný VZ, ktorý by dosiahla v mesiaci 10/2009 keby ho celý odpracovala.
Ty, ako zamestnávateľ, vyplníš tlačivo ako pri PN zamestnancov "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Potvrdíš a doručíš ho na SP spolu so žiadosťou o ošetrovné, ktorú Ti donesie zamestnanec. Tú rovnako treba zamestnávateľom potvrdiť, a na zadnej strane treba podpis zamestnanca a číslo účtu, kde bude SP dávku posielať.
V tlačive by som vyplnila bod 7, pravdepodobný VZ, pretože jej RO je rok 2009 a keďže vtedy nepracovala, nemala žiadny VZ, tak do tabuľky nie je čo vpísať.
informatik
14.10.09,11:37
Ďakujem za odpoveď.Je to presne tak,ako píšeš, zároveň sa mi ozvala i pani zo Soc.poisťovne, ktorá sa vyjadrila k tomuto rovnako.:)
JanaT.
14.10.09,15:11
Ahojte, poprosila by som Vás o radu, ako som si tu naštudovala minulý rok, tak som si v decembri 2008 zrušial DNP z min. a 28.12.2008 som uzatvorila nové z maxima a od 1.1.2009 dala zmenu na minimum a to stále aj platím, spravila som to aj môjmu manželovi, ktorý bol živnostník ale nevznikal mu ešte nárok na platenie poistného ako SZČO, tak sme to platili ako DNP. Od 1.7.2009 mu vznikol nárok na platenie povinného poistenia do SP ako SZČO, tak sme aj začali platiť z minima, ale DNP sme nechali a stále ho platíme aby mal z maxima, z min. roka, no a teraz sme obaja PN a mne priznávajú na deň 17,80 eur a jemu 19,88. Akoby mne priznávali z vymeriavacieho základu za minulý rok a jemu za tento rok, /ale tento rok si platí z minima/ tak by som sa chcela spýtať či to nebude musieť vracať. ďakujem za radu, alebo vysvetlenie prečo to SP počíta takto.
JanaT.
14.10.09,15:21
A ešte by som Vás poprosila o jednu radu pre kamarátku, v súvislosti so schválením nového RP od 1.1.2010, Pred nástupom na MD bola zamestnaná od 6.11.2007 do 1.6.2008 /vtedy jej končila zmluva/ 1.6.2008 nastupovala na MD /to má dobu platenia poistného 208 dní/ pomohlo by jej keby sa teraz prihlásila na DNP a platila si poistné a do 1.1.2010 by jej to robilo spolu 270 dní, a mala by ten zvýšený RP , alebo tá podmienka musí byť splnená do odchodu na MD. Veľmi pekne ďakujem za radu.
luciferova
14.10.09,16:13
pre lucifer - ak tvoje DNP trvalo od 1.4. .. tak máš splnenú podmienku 26 týždňov od posledného prihlásenia VZ máš max .. ale keďže plaatíš aj ako szčo z minima .. tak z DNP sa ti počíta len rozdiel (prednostne sa platí szčo), ale z poistenia szčo sa ti počíta minimum .. a v súčte je to aj tak maximum.
VZ zo zamestnania je nepodstatný.
Ak si júl - september zaplatila ako DPO z maxima (nie z rozdielu) a ako szčo minima - tak bude aj tak preplatok
No a s tým či treba platiť - alebo nie počas takej PNky ako si mala ty .. to ani sami presne nevedia, lebo už tu boli rôzne prípady (aj platiť - aj neplatiť).

.. pozri § 142 - 145 ... písomne môžeš požiadať .. ak to urobíš, daj vedieť ..;)


za jul a august som musela zaplatit ako SZCO spolu nejakych 179€ (skoro ma vystrelo) s odovodnenim, ze PNka vznikla pred tym ako povinnost byt poistena - je to tak? mala som taku povinnost?
z DNP som neplatila za tieto mesiace nic, lebo som bola PN a cerpala som odtial aj peniaze. PN trvala do 31.8 a za september mam zaplatene aj DNP aj SZCO (tam je ten preplatok).

dnes som podpisala vypoved, ktora bude platna od 1.11. ako ovplyvni moj rodicovsky prispevok? budem mat nan narok po materskej? kde vsade by som to mala nahlasit?

dakujem vam vsetkym za cenne rady, bez nich by som bola naozaj bezradna...