Dračica
26.10.08,15:55
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
ajajaaaj
28.10.08,09:57
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Ahoj,
sice nie som odbornik, ale zaujimala som sa presne o to iste, co Ty a bolo mi poradene, ze tento rok sa mam prihlasit na DNP z max. vymeriavaceho zakladu a od r.2009 si mam dat len zmenu na minimun, nakolko sa na vypocet materskeho bude ratat predchadzajuci rok, cize 2008. S tou druhou otazkou Ti ale ja zial nepomozem.
papa a drzim palce
Dračica
28.10.08,10:08
Ďakujem za odpoveď
Jovankovicova
03.11.08,07:18
Dobry den,
Od jula 2007 som na materskej dovolenke, kedze od decembra 2008 mam nastupit na dalsiu matersku z ktoreho vymeriavacieho zakladu sa mi vypocita vyska materskeho prispevku. Stale som zamestnana u rovnakeho zamestnavatela u ktoreho som bola pred predchaszajucim tehotenstvom. Ale poberam len rodicovsky prispevok, nepracujem. Docitala som sa, ze sa to pocita z minimalnej mzdy. a otazka je ci sa vobec musim prihlasit na dalsiu matersku ked pridem o nejaku tu sumu??? Vyska rodicovskeho prispevku je v tom pripade vacsia ako matersky prispevok. Dakujem za odpovede.
kori
03.11.08,07:33
bude sa vam to pocitat z vamer.zakladu ktory ste mali pred nastupom na matersku/rodicovsku D.
brčko
03.11.08,08:03
Dobry den,
Od jula 2007 som na materskej dovolenke, kedze od decembra 2008 mam nastupit na dalsiu matersku z ktoreho vymeriavacieho zakladu sa mi vypocita vyska materskeho prispevku. Stale som zamestnana u rovnakeho zamestnavatela u ktoreho som bola pred predchaszajucim tehotenstvom. Ale poberam len rodicovsky prispevok, nepracujem. Docitala som sa, ze sa to pocita z minimalnej mzdy. a otazka je ci sa vobec musim prihlasit na dalsiu matersku ked pridem o nejaku tu sumu??? Vyska rodicovskeho prispevku je v tom pripade vacsia ako matersky prispevok. Dakujem za odpovede.

ak nastupujete na druhú MD počas čerpania RD, tak materské by sa malo rátať z pravdepodobného vymer.základu, z ktorého by sa odvádzalo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (nie minimálnej mzdy, to platí pri pravdepodobnom VZ pri dobrovolne nemoc.poistených osobách). Aký VZ uvedie v potvrdení pre SP záleží aj od mzdárky. Môže tvoju mzdu podla prac.zmluvy, no môže uviesť napr. aj + odmeny, ktoré by si v 12/08 dostala, ak by si pracovala.
Jovankovicova
03.11.08,08:34
Dakujem za odpoved. Som rada, ze to nebude ta minimalna mzda.
valia
03.11.08,09:20
Dobrý deň,
viem, že to už bolo tisíc krát písané, ale aj tak v tom nemám úplne jasno. Plánujem otehotnieť začiatkom roka 2009 (január - márec), som zamestnaná od apríla 2008, hrubý plat mám 13000,-. Nie je mi jasné od kedy si potrebujem platiť DNP (malo by to byť z VZ 18000,-, ak nie opravte ma), aby som dostávala čo najvyššiu materskú. Mám si to začať platiť už teraz, alebo stačí začať v januári? A čo ak by som bola počas tehotenstva PN? Môže mi to ovplyvniť výšku materskej? Z akého VZ by sa mi vypočítavala PNka? Za Vaše odpovede veľmi pekne ďakujem...
brčko
03.11.08,09:34
Dobrý deň,
viem, že to už bolo tisíc krát písané, ale aj tak v tom nemám úplne jasno. Plánujem otehotnieť začiatkom roka 2009 (január - márec), som zamestnaná od apríla 2008, hrubý plat mám 13000,-. Nie je mi jasné od kedy si potrebujem platiť DNP (malo by to byť z VZ 18000,-, ak nie opravte ma), aby som dostávala čo najvyššiu materskú. Mám si to začať platiť už teraz, alebo stačí začať v januári? A čo ak by som bola počas tehotenstva PN? Môže mi to ovplyvniť výšku materskej? Z akého VZ by sa mi vypočítavala PNka? Za Vaše odpovede veľmi pekne ďakujem...

Ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak treba byť poistená ešte pred odtehotnením. Lebo inak nesplníš z DNP podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Lebo treba dobre rátať. Tehotenstvo trvá obvykle 38-42týždnov tj. 266-294dní, no ale pozor!!! ráta sa od poslednej menštr.!!! Takže ak by si sa poistila v januári, už by si to nemusela stihunúť.
Okrem toho je výhodné sa poistiť pred koncom roka a od 1.1.09 dať zmenu na minimum, ak nechceš nadalej platiť vyššie poistné. Lebo ak sa už z DNP neodhlásiš do nástupu na MD v r.2009, po splnení podmienky aspon 26týždnov od posledn. prihlásenia a 270dní ... DNP, bude tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP obdobie od posled.prihlásenia do 31.12.08.

VZ 18000,- sedí, lebo 13000+18000= 31000,- čo je cca maximum.

Na nemocenské z DNP však budeš mať nárok až po dosiahnutí 270dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom PN-ky. T.j. ak vznikne PN až po splnení tejto podmienky, čo asi už nestihneš, ak nemáš iné ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa ti prirátali ku dnom DNP.
Výška PN-ky z DNP by bola závislá od toho, či od posledného prihlásenia na DNP uplynulo 26týždnov. Ak nie, dávka sa ráta z aktuálnej min.mzdy, ak áno, aký je vymer.základ v rozhoduj.období.
Tinika
03.11.08,09:40
Ahoj,
sice nie som odbornik, ale zaujimala som sa presne o to iste, co Ty a bolo mi poradene, ze tento rok sa mam prihlasit na DNP z max. vymeriavaceho zakladu a od r.2009 si mam dat len zmenu na minimun, nakolko sa na vypocet materskeho bude ratat predchadzajuci rok, cize 2008. S tou druhou otazkou Ti ale ja zial nepomozem.
papa a drzim palce

Pokiaľ viem, kým je SZČO povinne poistená z minima, tak z DNP neplatí z maxima, ale maximum- minimum (SZCO), teda z rozdielu.

A teraz moja otázocka, lebo tiez nemám jasno. Som SZCO, od 1.7.08 si platím odvody z minima, od 9/2006 si platím DNP z minima s tým, že od 3/2008-6/2008 som platila z maxima, ale na radu som to znízila na minimum. Teraz mám otázku, že ak by som otehotnela v r. 2009 alebo ešte do konca r.2008, mám si v decembri (stací jeden mesiac?) zvýšiť DNP na VZ(max.-min.zo SZCO) a v 1/2009 (stačí 2.1., alebo treba k31.12.?) znížiť VZ na minimum? Ďakujem za odpovede
brčko
03.11.08,09:58
Pokiaľ viem, kým je SZČO povinne poistená z minima, tak z DNP neplatí z maxima, ale maximum- minimum (SZCO), teda z rozdielu.

A teraz moja otázocka, lebo tiez nemám jasno. Som SZCO, od 1.7.08 si platím odvody z minima, od 9/2006 si platím DNP z minima s tým, že od 3/2008-6/2008 som platila z maxima, ale na radu som to znízila na minimum. Teraz mám otázku, že ak by som otehotnela v r. 2009 alebo ešte do konca r.2008, mám si v decembri (stací jeden mesiac?) zvýšiť DNP na VZ(max.-min.zo SZCO) a v 1/2009 (stačí 2.1., alebo treba k31.12.?) znížiť VZ na minimum? Ďakujem za odpovede

Ak nastúpita na MD v r.2009 a bude vám trvať aj povinné NP Szčo (záleží či aj od 1.7.09, t.j. od príjmu v r.2008), tak si môžete uplatniť nárok z oboch nem.poistení. Ak by ste nastupovala na MD napr. až v 9/09 a povinné NP Szčo by ste už neplatila, tak len z trvajúceho DNP.
No a k DNP:
Ak ste nepretržite od r.2006 DNP s platením z minima (okrem 3-6/08), tak aby ste mala nárok na materské z vyššieho VZ "NESTAČI"!!! dať zmenu VZ. Treba podať ODHLAšku a novú prihlášku na rozdiel maxima a VZ z povinného NP SZčo najneskôr do 8tt a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov. Novou prihláškou si zmeníte rozhodujúce obdobie pre DNP a po uplynutí potrebných 26týždnov sa bude materské rátať z obdobia od poslendého prihlásenia do 31.12.08. (ak by ste však predtým išla na PN, tak nemocenské z DNP by bolo rátané z minim.mzdy).

Ak by ste si dala "len zmenu VZ na 30219-8100= 22219" a doručila SP do konca 11/08 s platnostou od 1.12.08 (zmena je platná vzdy od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia zmeny), tak vaše materské pri nástupe na MD v r.2009 by sa rátalo z VZ
7mesiacov z minima (1,2,7,8,9,10,11/08) a 5mesiacov z maxima (3,4,5,6,12/08z rozdielu)= (7x8100 + 4x28142+ 1x(30219-8100)) : 366=
z toho 55% je materské na 1kalend.den z DNP

zmenu VZ od 1.1.09 treba doručiť do SP do konca roka!!! pozor na volné dni v SP ku koncu roka.
valia
03.11.08,10:26
Ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak treba byť poistená ešte pred odtehotnením. Lebo inak nesplníš z DNP podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Lebo treba dobre rátať. Tehotenstvo trvá obvykle 38-42týždnov tj. 266-294dní, no ale pozor!!! ráta sa od poslednej menštr.!!! Takže ak by si sa poistila v januári, už by si to nemusela stihunúť.
Okrem toho je výhodné sa poistiť pred koncom roka a od 1.1.09 dať zmenu na minimum, ak nechceš nadalej platiť vyššie poistné. Lebo ak sa už z DNP neodhlásiš do nástupu na MD v r.2009, po splnení podmienky aspon 26týždnov od posledn. prihlásenia a 270dní ... DNP, bude tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP obdobie od posled.prihlásenia do 31.12.08.

VZ 18000,- sedí, lebo 13000+18000= 31000,- čo je cca maximum.

Na nemocenské z DNP však budeš mať nárok až po dosiahnutí 270dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom PN-ky. T.j. ak vznikne PN až po splnení tejto podmienky, čo asi už nestihneš, ak nemáš iné ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa ti prirátali ku dnom DNP.
Výška PN-ky z DNP by bola závislá od toho, či od posledného prihlásenia na DNP uplynulo 26týždnov. Ak nie, dávka sa ráta z aktuálnej min.mzdy, ak áno, aký je vymer.základ v rozhoduj.období.


Takže, ak to dobre chápem.. ak by som sa DNP už teraz a to z VZ 18000,- a v januári prešla na minimum, tak budem dostávať max matersku? Je to tak? Bolo by zbytočné, ak by som si naďalej aj v roku 2009 platila DNP z vyššieho VZ?
A ešte k tej PN.. ak by som bola DNP 26 týždňov, tak sa mi PN počíta zo súčtu VZ (aj z DNP aj zo zamestnania)??? Ak nie, tak len zo zamestnania?
olinka6226
03.11.08,10:38
Dobry den,

ja mam otazku ohladne retazoveho porodu ale v pripade policajtky. Policajti nemaju vedene NP v SP. Dotycna si plati dobrovolne NP. Predpokladam ze treba tych 27 tyzdnov pred nastupom na MD urobit zmenu vymeriavacieho zakladu DNP. Rozmyslam spravne? Viete mi prosim niekto blizsie popisat ako je to s odvodmi u policie? Dakujem pekne vopred za vase nazory a postrehy
brčko
03.11.08,10:50
Takže, ak to dobre chápem.. ak by som sa DNP už teraz a to z VZ 18000,- a v januári prešla na minimum, tak budem dostávať max matersku? Je to tak? ak budú trvať obe nem.poistenia a splníte všetky ostatné podmienky 270dni,26týz, riadne platenie Bolo by zbytočné, ak by som si naďalej aj v roku 2009 platila DNP z vyššieho VZ? ak si chcete aj v r.2010 ponechať DNP a mať možnosť čerpať nemoc. dávky v r.2010 z DNP z tohto vyššieho VZ (zo zamestnania sa počas prerušenia NP nedá), tak treba platiť z vyššieho VZ
A ešte k tej PN.. ak by som bola DNP 26 týždňov aj aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnením nároku na PN... treba splniť pri DNP !!! (nepíšete, či máte iné ukončené NP), tak sa mi PN počíta zo súčtu VZ zo súčtu denných VZ! Z DNP a zo zamestnania sa určujú pre každé zvlášť rozhodujúce obdobia a teda sa rátajú zvlášť denné vym.základy. Súčet den.vym.základov z oboch nesmie prekročiť max. denný vym.základ v mesiaci uplatnovania nároku napr. za 11/08 je max.DVZ = 1007,3... ( 30219:30dní v nov.)(aj z DNP aj zo zamestnania)??? Ak nie, tak len zo zamestnania?
.
Tinika
03.11.08,10:50
Ak nastúpita na MD v r.2009 a bude vám trvať aj povinné NP Szčo (záleží či aj od 1.7.09, t.j. od príjmu v r.2008), tak si môžete uplatniť nárok z oboch nem.poistení. Ak by ste nastupovala na MD napr. až v 9/09 a povinné NP Szčo by ste už neplatila, tak len z trvajúceho DNP.
No a k DNP:
Ak ste nepretržite od r.2006 DNP s platením z minima (okrem 3-6/08), tak aby ste mala nárok na materské z vyššieho VZ "NESTAČI"!!! dať zmenu VZ. Treba podať ODHLAšku a novú prihlášku na rozdiel maxima a VZ z povinného NP SZčo najneskôr do 8tt a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov. Novou prihláškou si zmeníte rozhodujúce obdobie pre DNP a po uplynutí potrebných 26týždnov sa bude materské rátať z obdobia od poslendého prihlásenia do 31.12.08. (ak by ste však predtým išla na PN, tak nemocenské z DNP by bolo rátané z minim.mzdy).

Ak by ste si dala "len zmenu VZ na 30219-8100= 22219" a doručila SP do konca 11/08 s platnostou od 1.12.08 (zmena je platná vzdy od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia zmeny), tak vaše materské pri nástupe na MD v r.2009 by sa rátalo z VZ
7mesiacov z minima (1,2,7,8,9,10,11/08) a 5mesiacov z maxima (3,4,5,6,12/08z rozdielu)= (7x8100 + 4x28142+ 1x(30219-8100)) : 366=
z toho 55% je materské na 1kalend.den z DNP

zmenu VZ od 1.1.09 treba doručiť do SP do konca roka!!! pozor na volné dni v SP ku koncu roka.

Aha, na tých 26 týždnov som zabudla, čiže ak to chápem dobre, ked sa teraz z DNP odhlásim a opätovne prihlásim(teda už az k 1.12.) z max. VZ-min. zo SZCO, tak to budem platiť 26 týždňov a potom sa uz neodhlásim len zmením VZ na minimum alebo opäť odhlásim a prihlásim z min. VZ? Z PNP budem určite platiť aj v 7/09. ďakujem
brčko
03.11.08,10:57
Aha, na tých 26 týždnov som zabudla, čiže ak to chápem dobre, ked sa teraz z DNP odhlásim a opätovne prihlásim(teda už az k 1.12.) z max. VZ-min. zo SZCO, tak to budem platiť 26 týždňov a potom sa uz neodhlásim len zmením VZ na minimum alebo opäť odhlásim a prihlásim z min. VZ? Z PNP budem určite platiť aj v 7/09. ďakujem

nemusíte platiť 26z toho rozdielu max.-min. Stačí ak budete platiť z tohto vyššieho VZ v rozhodujúcom období. A pri nástupe na MD v r.2009 po uplynutí 26týždnov (270dní máte splnených už teraz) sa materské bude rátať z obdobia (tzv. rozhodujúceho obdobia) od prihlásenia (ak sa nanovo prihlásite od 1.12.08, tak od 1.12.08) do 31.12.08.

Potom už žiadne odhlášky a nové prihlášky (ak by nástup na MD vychádzal v r.2009), lebo by sa zase zmenilo rozhodujúce obdobie!!!!

Z akého VZ budete platiť DNP v r.2009 by bolo dôležité len pre nem.dávky, na ktoré si prípadne budete uplatnovať nárok v r.2010, ak vám aj dovtedy bude DNP trvať. Lebo pre dávky v r.2010 je rozhodujúce obdobie rok 2009.
aknelh
03.11.08,11:03
Tak toto je dobrá motanica. Môj prípad: som 14 rokov zamestnaná bez prestávky, t.j. som nemocensky poistená. Teraz mám hrubú mzdu 17 000,-- Sk. V 2009 by som mohla ísť na materskú. Teraz sa musím prihlásiť na DNP a zaplatiť v dec. 08 z maxima. V jan. 09 odhlásiť, prihlásiť na DNP a platiť z minima, aby som dosiahla maximálnu materskú? Ďakujem.
brčko
03.11.08,11:15
Tak toto je dobrá motanica. Môj prípad: som 14 rokov zamestnaná bez prestávky, t.j. som nemocensky poistená. Teraz mám hrubú mzdu 17 000,-- Sk. V 2009 by som mohla ísť na materskú. Teraz sa musím prihlásiť na DNP a zaplatiť v dec. 08 z maxima. V jan. 09 odhlásiť, prihlásiť na DNP a platiť z minima, aby som dosiahla maximálnu materskú? Ďakujem.

takže ak si nebola doteraz DNP ani nemáš iné ukončené nem.poistenie, tak je najdôležitejšie sa prihlásiť ešte pred otehotnením!!!!, aby sa splnila podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posled.dvoch rokoch pred otehotnením.

Ak predpokladáš nástup na MD v r.2009, tak je dobré sa prihlásiť na DNP ešte pred koncom roka 2008 (samozrejme pred otehotnením!!!) a platiť do konca roka v súčte z VZ oboch nem.poistení z maxima t.j. z DNP predpokladám 30219-17000(teda ak si zamestnaná nie z DNP z maxima ale súčtu VZ zo zamestnania a DNP). Či dáš od 1.1.09 zmenu VZ nie je podstatné pre výšku materského. POdstatné je, aby si už do nástupu na MD nedala odhlášku a novú prihlášku. To by bolo všetko inak.

Motanica to nie je, len by bolo dobré tomu venovať trochu času a prečítať si aj prispevky od pána Mihála o materskom, to by vam pomohlo. Hlavne I+II časť (všeobecné) +V.časť
http://jozefmihal.blogspot.com/
Tinika
03.11.08,11:30
nemusíte platiť 26z toho rozdielu max.-min. Stačí ak budete platiť z tohto vyššieho VZ v rozhodujúcom období. A pri nástupe na MD v r.2009 po uplynutí 26týždnov (270dní máte splnených už teraz) sa materské bude rátať z obdobia (tzv. rozhodujúceho obdobia) od prihlásenia (ak sa nanovo prihlásite od 1.12.08, tak od 1.12.08) do 31.12.08.

Potom už žiadne odhlášky a nové prihlášky (ak by nástup na MD vychádzal v r.2009), lebo by sa zase zmenilo rozhodujúce obdobie!!!!

Z akého VZ budete platiť DNP v r.2009 by bolo dôležité len pre nem.dávky, na ktoré si prípadne budete uplatnovať nárok v r.2010, ak vám aj dovtedy bude DNP trvať. Lebo pre dávky v r.2010 je rozhodujúce obdobie rok 2009.

Takže teraz sa odhlásim z DNP a k 1.12. sa prihlásim opat ale s vyšším VZ a k 1.1. (s predstihom) si znízim VZ na min.?
aknelh
03.11.08,11:35
Ďakujem, príspevky som si vytlačila a budem ich študovať. Teraz sa musím prihlásiť na DNP; v decembri zaplatím 30219-17000=13219 x 4,4 % = 582,--, v januári môžem požiadať o zmenu a budem platiť DNP len z minima t.j. 391,6 (min. mzda 2009 = 8 900,--). Tých 270 dní musia byť obe poistenia súčastne? Ak sa jedno preruší, potom sa to počíta od znova? Ďakujem.
brčko
03.11.08,12:46
Ďakujem, príspevky som si vytlačila a budem ich študovať. Teraz sa musím prihlásiť na DNP; v decembri zaplatím 30219-17000=13219 x 4,4 % = 582,--, ano za 12/08 v januári nie v jan. ale v decembri!!! za obdobie od 1/09 môžem požiadať o zmenu a budem platiť DNP len z minima t.j. 391,6 (min. mzda 2009 = 8 900,--).13eur t.j. 4,4% Z 295,5EUR Tých 270 dní musia byť obe poistenia súčastne? nie, každé osobitne Ak sa jedno preruší, potom sa to počíta od znova? nie, obdobie nemusi byt suvislé, ale plati podmienka trvania DNP aspon 26týždnov, pre zamestnanie to neplatíĎakujem.

.
tibor1000
04.11.08,11:44
Dobrý deň,prosím Vás , zaujímalo by ma,keď je manželka momentálne zamestnaná+ k zamestnaniu má aj živnosť.. keď by išla na materskú dovolenku,ale živnosť si pozastaviť zatial nechce,musela by začať platiť odvody zo zdravotnej a sociálne poistovne, vlastne od dátumu,kedy už nebude evidovaná ako zamestnanec??
odvody na SP jej podľa výpisu z daň.priznania platiť nevychádzajú,ale ako živnostníčka popri zamestnaní nie je povinná počas roka platiť mesačné preddavky na ZP,až na základe ročného zúčotovania ZP,len nás zaujíma,ako je to v prípade,keď už zamestnávateľ nebude platiť zdravotné odvody.. /pretože bude manželka na materskej dovolenke/.
tibor1000
04.11.08,15:38
Dobrý deň,prosím Vás , zaujímalo by ma,keď je manželka momentálne zamestnaná+ k zamestnaniu má aj živnosť.. keď by išla na materskú dovolenku,ale živnosť si pozastaviť zatial nechce,musela by začať platiť odvody zo zdravotnej a sociálne poistovne, vlastne od dátumu,kedy už nebude evidovaná ako zamestnanec??
odvody na SP jej podľa výpisu z daň.priznania platiť nevychádzajú,ale ako živnostníčka popri zamestnaní nie je povinná počas roka platiť mesačné preddavky na ZP,až na základe ročného zúčotovania ZP,len nás zaujíma,ako je to v prípade,keď už zamestnávateľ nebude platiť zdravotné odvody.. /pretože bude manželka na materskej dovolenke/.
pomôžete mi s týmto prosím?ďakujem
brčko
04.11.08,15:45
tibor, myslím, že by ti snád? skôr pomohli, ak by si túto otázku zadal do témy o zdrav.poistení, než do témy o materskom.
Tu je to predsalen viac o nemoc.poistení.
tibor1000
04.11.08,19:41
tibor, myslím, že by ti snád? skôr pomohli, ak by si túto otázku zadal do témy o zdrav.poistení, než do témy o materskom.
Tu je to predsalen viac o nemoc.poistení.
Už som to postúpil do inej časti.Dik za radu
valia
04.11.08,21:37
Dobrý deň,
možno to nebude priamo súvisieť s témou, ale potrebovala by som veľmi súrne poradiť. Dostala som výpoveď, zajtra ju mam isť podpísať.
Môj problém č.1 je: Mám zmluvu do 31.12.2008, takže mám nárok na odstupné??? Myslím, že áno.
Problém č.2: V roku 2009 plánujem otehotnieť a isť na MD(ešte v r 2009), lenže ešte som si nezačala platiť DNP, plánovala som od decembra. Som zamestnaná od 1.4.2008 (tj 7mesiacov) + január 08 (tj 1mesiac), takže mi ešte mesiac chýba aby som splnila 270 dní NP. Mohla by som si od zajtra (5.11.08) začať platiť DNP, a od 6.11.08 ísť na PN (nepodpíšem výpoveď a odmarodujem si ten chýbajúci mesiac, lebo neviem či sa mi ešte podarí zamestnať v tomto roku)????????????? Ak to má zmysel, tak z akej výšky si mám platiť DNP, aby som dostávala čo najvyššiu materskú??
Tinika
05.11.08,09:17
Ešte by som sa chcela spýtať, ak teraz ešte nemám doplatené odvody zo SZCO, či to bude mať vplyv na výšku materskej. Do nástupu budem mať samozrejme všetko zaplatené.
brčko
05.11.08,13:04
Ešte by som sa chcela spýtať, ak teraz ešte nemám doplatené odvody zo SZCO, či to bude mať vplyv na výšku materskej. Do nástupu budem mať samozrejme všetko zaplatené.
Zákon o sociálnom poistení
§ 31 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby


(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
brčko
05.11.08,13:10
valia, nepredpokladám, že ideš podpisovať výpoved t.j. jej prevzatie (to by ti od 1.12.08 plynula dvojmesačná výpovedná doba a tvoj PP končil až najskôr 31.1.09). Asi pôjde o ukončenie prac.pomeru dohodou???
V tom prípade, ak bude v dohode uvedený ako dôvod ukončenia prac. pomeru organizačné príčiny, tak nárok na odstupné máš (najmenej dvojmesačné). Ak organiz.príčiny v dohode nebudú uvedené, tak nárok na odstupné nemáš.

Myslím, že ti zamestnávatel neuvedie dôvod organiz.príčiny, lebo ak by ta nechal pracovať do 31.12.08, tak je to pre neho cca rovnako nákladné, ako ked s tebou teraz ukončí PP.
Tinika
05.11.08,17:16
Zákon o sociálnom poistení
§ 31 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby


(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

Ďakujem
valca11
06.11.08,10:48
Dobrý deň,
potrebovala by som si ujasniť jednu vec a to je, ktoré obdobie NP a DNP je rozhodujúce pri výpočte výšky materskej. Moja situácia je následovná: v tomto mesiaci som si začala platiť DNP z VZ 20000,-, PP mi trvá do konca 11/2008. Tehotná ešte nie som, ale plánujem začiatkom roka (takže aj na materskú pôjdem v roku 2009). Takže pre výpočet výšky mojej materskej bude rozhodujúci rok 2008? Môžem si zvýšiť VZ na max, keďže v dec už budem nezamestnaná?
Katy a R
06.11.08,11:05
Dobrý deň,
potrebovala by som si ujasniť jednu vec a to je, ktoré obdobie NP a DNP je rozhodujúce pri výpočte výšky materskej. Moja situácia je následovná: v tomto mesiaci som si začala platiť DNP z VZ 20000,-, PP mi trvá do konca 11/2008. Tehotná ešte nie som, ale plánujem začiatkom roka (takže aj na materskú pôjdem v roku 2009). Takže pre výpočet výšky mojej materskej bude rozhodujúci rok 2008? Môžem si zvýšiť VZ na max, keďže v dec už budem nezamestnaná?

lepšie by bolo začať v decembri nové nemocenské poistenie (terajšie môžeš hneď zrušiť) - bude sa ti počítať december (RO) a vymeriavací základ určiť maximálny (30200). samozrejme, tak aby potom od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynulo najmenej 26 týždňov. Ak ešte nie si tehotná, tak stíhaš. ;)
... hore na lište sú zákony, pozri o tom RO v zákone o soc poistení:)
mambi
06.11.08,11:22
ahojte,

moja situácia je takáto:

som zamestnantá od 11/2007 na dobu určitú do 11/20008.
So zamestnávateľom som sa dohodla, že zmluvu ukončíme a uzatvoríme nový PP s max. VZ, aby mi vyšla max aj PN a mat. keďže budem na rizikovom.
Trápi ma ale jedna vec. Momentálne som od 13.10 2008 na PN a k lekárke mám ísť 20.11.2008. Zmluva mi končí 18.11.2008-môže ma mzdárka odhlásiť v tento deň, hoci som na PN-ke? Musím najprv ukončiť túto PN-ku, čo mám teraz a až potom sa prihlásiť do Soc. Poisť s max. VZ? A ako mi potom bude vypočítaná mzda za november keďže tam bude mzda z dvoch základov? Ako by som to mala najlepšie vymyslieť? Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
valca11
06.11.08,15:52
Ďakujem za radu, pozerala som tie zákony, ale neviem kde hľadať, neviem čo znamená skratka RO, môžte mi to rozpísať???
Katy a R
06.11.08,16:29
Ďakujem za radu, pozerala som tie zákony, ale neviem kde hľadať, neviem čo znamená skratka RO, môžte mi to rozpísať???

RO = rozhod. obdobie.
Ak sa prihlásiš nanovo v decembri z max VZ (vymeriavací základ), tak u teba to bude december 08. Ešte v decembri znížiť VZ s účinnosťou od 1.1.09 (budúci rok to už po takej krátkej dobe nepôjde - ušetríš) ... po 26 týždňoch od prihlásenia (npr.od 1., alebo 8.12....) budeš mať nárok na max dávky - ale do konca roka 2009. samozrejme, keď budeš riadne platiť a ostatné podmienky budú splnené.:)
brčko
06.11.08,18:17
valca, rozhodujúce obdobie je upravené v zákone o sociálnom poistení § 54, (možeš kliknúť na modrým napísané slovo sociálnom a otvorí sa ti tento zákon)
Ak nastúpiš na PN (MD) po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia, tak tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP bude obdobie od posledného prihlásenia na DNP (čo predpokladám niekedy v decembri) do 31.12.08. - vid § 54 ods.2 písm.a) Zo SP
valca11
07.11.08,07:08
RO = rozhod. obdobie.
Ak sa prihlásiš nanovo v decembri z max VZ (vymeriavací základ), tak u teba to bude december 08. Ešte v decembri znížiť VZ s účinnosťou od 1.1.09 (budúci rok to už po takej krátkej dobe nepôjde - ušetríš) ... po 26 týždňoch od prihlásenia (npr.od 1., alebo 8.12....) budeš mať nárok na max dávky - ale do konca roka 2009. samozrejme, keď budeš riadne platiť a ostatné podmienky budú splnené.:)

Vďaka za radu. ešte by som si chcela niečo upresniť. DNP ktoré si teraz platím mám úplne zrušiť a požiadať od 1.12.08 o nové z max VZ. A potom si ho znížiť na min, takže ho neruším (myslím to nové) iba zmením VZ. Dobre tomu rozumiem??? Môžem to urobiť aj keď som momentálne PN???

A ešte otázočka, čo ak by som nestihla nastúpiť na MD v roku 2009? Mám si opäť zmeniť VZ na max? stačí z účinnosťou od 1.12.2009?
Katy a R
07.11.08,07:14
Vďaka za radu. ešte by som si chcela niečo upresniť. DNP ktoré si teraz platím mám úplne zrušiť a požiadať od 1.12.08 o nové z max VZ. A potom si ho znížiť na min, takže ho neruším (myslím to nové) iba zmením VZ. Dobre tomu rozumiem??? Môžem to urobiť aj keď som momentálne PN???

A ešte otázočka, čo ak by som nestihla nastúpiť na MD v roku 2009? Mám si opäť zmeniť VZ na max? stačí z účinnosťou od 1.12.2009?

Zrušiť terajšie môžeš hneď, ale počas PNky sa poistné neplatí... dokedy budeš chorá - je to dlhodobejšia PNka?
mambi
07.11.08,07:29
ahojte,

moja situácia je takáto:

som zamestnantá od 11/2007 na dobu určitú do 11/20008.
So zamestnávateľom som sa dohodla, že zmluvu ukončíme a uzatvoríme nový PP s max. VZ, aby mi vyšla max aj PN a mat. keďže budem na rizikovom.
Trápi ma ale jedna vec. Momentálne som od 13.10 2008 na PN a k lekárke mám ísť 20.11.2008. Zmluva mi končí 18.11.2008-môže ma mzdárka odhlásiť v tento deň, hoci som na PN-ke? Musím najprv ukončiť túto PN-ku, čo mám teraz a až potom sa prihlásiť do Soc. Poisť s max. VZ? A ako mi potom bude vypočítaná mzda za november keďže tam bude mzda z dvoch základov? Ako by som to mala najlepšie vymyslieť? Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
...prosím poradíte?
Katy a R
07.11.08,07:39
ahojte,

moja situácia je takáto:

som zamestnantá od 11/2007 na dobu určitú do 11/20008.
So zamestnávateľom som sa dohodla, že zmluvu ukončíme a uzatvoríme nový PP s max. VZ, aby mi vyšla max aj PN a mat. keďže budem na rizikovom.
Trápi ma ale jedna vec. Momentálne som od 13.10 2008 na PN a k lekárke mám ísť 20.11.2008. Zmluva mi končí 18.11.2008-môže ma mzdárka odhlásiť v tento deň, hoci som na PN-ke? Musím najprv ukončiť túto PN-ku, čo mám teraz a až potom sa prihlásiť do Soc. Poisť s max. VZ? A ako mi potom bude vypočítaná mzda za november keďže tam bude mzda z dvoch základov? Ako by som to mala najlepšie vymyslieť? Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
Ak ti zmluva končí 18.11. , tak ťa musia aj odhlásiť k tomuto dátumu. PNka ti môže pokračovať aj ďalej (nemocenské platí SP)
Ale ak chceš vyššie dávky z NP, tak to musí byť nová DPN (súčasná sa v žiadnom prípade neprepočíta) a nové poistenie.
Najlepšie ukončiť terajšiu DPN a uzavrieť nový PP .....
valca11
07.11.08,08:05
Zrušiť terajšie môžeš hneď, ale počas PNky sa poistné neplatí... dokedy budeš chorá - je to dlhodobejšia PNka?

Do 31.11., vtedy mi končí aj PP. Uvažujem aj v dec, ale ak by mi to mohlo znížiť materskú, tak to neriskujem. Ako to vlastne je? Počas PN neplatím DNP, a počíta sa mi vtedy DNP???
Katy a R
07.11.08,08:35
Do 31.11., vtedy mi končí aj PP. Uvažujem aj v dec, ale ak by mi to mohlo znížiť materskú, tak to neriskujem. Ako to vlastne je? Počas PN neplatím DNP, a počíta sa mi vtedy DNP???

To si sa na DNP prihlásila už keď si bola na PNke?
Ak by to bolo tak, tak nemusíš sa teraz odhlasovať, stačí urobiť k 1.12. zmenu VZ (teraz v novembri)
Alebo nebodaj ti vznikol nárok na nemocenské aj z DNP? (ak si mala iné ukončené poistenie..):confused::confused:
veď daj hneď všetky info....
valca11
07.11.08,09:53
To si sa na DNP prihlásila už keď si bola na PNke?
Ak by to bolo tak, tak nemusíš sa teraz odhlasovať, stačí urobiť k 1.12. zmenu VZ (teraz v novembri)
Alebo nebodaj ti vznikol nárok na nemocenské aj z DNP? (ak si mala iné ukončené poistenie..):confused::confused:
veď daj hneď všetky info....

Nie nevznikol mi žiaden nárok na nemoc. z DNP, teraz som prvý mesiac DNP a bola som na PNke, keď som sa prihlasovala.
Katy a R
07.11.08,10:28
Nie nevznikol mi žiaden nárok na nemoc. z DNP, teraz som prvý mesiac DNP a bola som na PNke, keď som sa prihlasovala.

Tak si len od 1.12. zvýš VZ na 30200 (môžeš hne´d teraz – keď budeš mať cestu do SP - ale v novembri!), na PNke môžeš ostať a niekedy v decembri (napr. pred Vianocami) ukončiť – musí byť za niekoľko dní do konca roka zaplatené poistné, aby bolo z čoho počítať dávku (minimálne za 1 deň).
... a od 1.1. zníženie VZ (v decembri)
Nárok na nemocenské dávky budeš mať aj skôr, ako uplynie 26 týždňov, len dovtedy iba z pravdepodobného VZ, po 26 týždňoch z maxima:)
Jozef Mihál
07.11.08,11:35
Môj neoholený fejs múdro uvažujúci o materskej uvidíte vo večerných správach JOJ buď dnes (7.11.) alebo cez víkend.
bea
07.11.08,12:00
Pán Mihál, ale nie že na základe Vášho múdreho uvažovania naši veľmi sociálne zmýšľajúci zákonodarcovia vymyslia na "rodenia chtivé" ženy nejakú habaďuru ;)
brčko
07.11.08,13:05
Nie nevznikol mi žiaden nárok na nemoc. z DNP, teraz som prvý mesiac DNP a bola som na PNke, keď som sa prihlasovala.

a pýtala si sa na SP, či musíš počas PN-ky a poberania nemocenského ako zamestnanec platiť z DNP poistné???
Lebo na toto nie sú v SP bohužial jednotné názory. Doteraz by ti tu prevažná väčšina (vrátane mna) tvrdila, že poistné z DNP musíš platiť, ak poberáš nemocenské (a náhr.mzdy počas dočasnej PN) len zo zamestnania a nie z DNP. Nemusíš ho platiť len v prípade, ak poberáš nemocenské aj z DNP.

No od jedného rozhodnutia SP (týkalo sa to síce poberania materského zo zamestnania a nie z DNP), už tažko povedať, ako bude SP postupovať. Lebo vtedy rozhodli, že aj v prípade poberania materského len zo zamestnania nemala DNP osoba platiť poistné z DNP.

Ak si to chceš pozrieť v zákone o sociálnom poistení, ide o § 140 ods.4 - nemocenské a DNP resp. ods.1 písm.a)-materské.
Katy a R
08.11.08,16:39
pre Valca 11:

Najistejšie by bolo (ako píše Gabina), keby si sa teraz v SP spýtala, či máš zaplatiť poistné za október, alebo nie. (keďže si práceneschopná a dávky dostávaš len ako zamestnanec)
Ak ti povedia, že áno ... tak sa hneď odhlás... a prihlásiš sa v decembri.
Ak nebude treba platiť .. tak urob podľa príspevku 44 (má to výhodu, že skôr uplynie 26 týždňov)
A napíš, ako si pochodila ... zíde sa aj ostatným..
Ja sa prikláňam k druhej možnosti preto, lebo som sa stretla prakticky s jedným prípadom, keď stanovisko SP bolo, že netreba platiť poistné na DNP (dávka bola iba z poistenia zamestnanca). A jeden prípad - aj s odvolaním bol spomenutý aj tu ... a v zákone je písané, že poistné neplatí dobrovoľne poistená osoba vtedy, keď poberá nemocenské (nie je to bližšie špecifikované .... neviem, či existuje nejaké usmernenie...)

Možno sa niekto ďalší pridá so svojou skúsenosťou ..:confused:
valca11
10.11.08,07:39
pre Valca 11:

Najistejšie by bolo (ako píše Gabina), keby si sa teraz v SP spýtala, či máš zaplatiť poistné za október, alebo nie. (keďže si práceneschopná a dávky dostávaš len ako zamestnanec)
Ak ti povedia, že áno ... tak sa hneď odhlás... a prihlásiš sa v decembri.
Ak nebude treba platiť .. tak urob podľa príspevku 44 (má to výhodu, že skôr uplynie 26 týždňov)
A napíš, ako si pochodila ... zíde sa aj ostatným..
Ja sa prikláňam k druhej možnosti preto, lebo som sa stretla prakticky s jedným prípadom, keď stanovisko SP bolo, že netreba platiť poistné na DNP (dávka bola iba z poistenia zamestnanca). A jeden prípad - aj s odvolaním bol spomenutý aj tu ... a v zákone je písané, že poistné neplatí dobrovoľne poistená osoba vtedy, keď poberá nemocenské (nie je to bližšie špecifikované .... neviem, či existuje nejaké usmernenie...)

Možno sa niekto ďalší pridá so svojou skúsenosťou ..:confused:


Ja som sa o tom platení či neplatení na SP pýtala, a vraveli, že poistné na DNP neplatím, ak mi vznikol nárok na nemoceské z DNP. Lenže nie som si 100% istá či som to dobre počula-pochopila. V piatok sa tam chystám, tak sa spýtam znova, a dám vedieť......
Jozef Mihál
10.11.08,08:45
Počas PN sa poistné na DNP neplatí, ale len vtedy, ak počas PN plynie nemocenská z DNP.
mambi
10.11.08,10:09
Môj neoholený fejs múdro uvažujúci o materskej uvidíte vo večerných správach JOJ buď dnes (7.11.) alebo cez víkend.

....bolo to v správach??? Nič som nezaregistrovala.:confused:
valca11
10.11.08,11:41
....bolo to v správach??? Nič som nezaregistrovala.:confused:

ani ja som nic nevidela, a to som si ich aj teraz spatne pozerala......:( este mrknem na tie o 17tej.......
jankasm
10.11.08,19:50
Počas PN sa poistné na DNP neplatí, ale len vtedy, ak počas PN plynie nemocenská z DNP.

Čiže ak napr. materská z DNP neplynie a dotyčná sa prihlási na DNP počas MD, kde materské plynie len zo zamestnania, tak DNP bude povinná počas MD platiť. :confused:

Ako si potom máme vysvetliť nedávny prípad, ktorý tu bol preberaný, že presne v takomto prípade mamička DNP z maxima platila, po skončení MD išla s dieťatkom na OČR, ktorá mala byť vyplácaná z maxima, keďže DNP bolo platené z maxima. Rozhodnutie SP však bolo, že počas poberania materskej zo zamestnania nemala DNP platiť, poistné ktoré zaplatila jej na požiadanie vrátia, a dávku jej počítali len z pravdepodobného VZ.
To si už tá SP naozaj robí čo chce? :(
Katy a R
11.11.08,20:29
Počas PN sa poistné na DNP neplatí, ale len vtedy, ak počas PN plynie nemocenská z DNP.

... čo by pomohlo zmeniť stanovisko SP (.... keď je teda opačné):confused:
jasha
12.11.08,12:16
Predpokladaný termín porodu 10.2.2009 , ktorý rok- rozhodujúce obdobie- sa zoberie za základ pre výpočet materskej. Rok 2008 alebo 2007 ? Čo v prípade , že sa dieťa narodí skôr? Aké sa berie v tomto prípade rozhodujúce obdobie ? Od apríla 2008 mám maximálny vymeriavací základ , ale predtým roky som mala VZ 25000 . Čo treba urobiť , aby som dostala max.materskú ?
brčko
12.11.08,15:07
Predpokladaný termín porodu 10.2.2009 , ktorý rok- rozhodujúce obdobie- sa zoberie za základ pre výpočet materskej. Rok 2008 alebo 2007 ? Čo v prípade , že sa dieťa narodí skôr? Aké sa berie v tomto prípade rozhodujúce obdobie ? Od apríla 2008 mám maximálny vymeriavací základ , ale predtým roky som mala VZ 25000 . Čo treba urobiť , aby som dostala max.materskú ?

Predpokladám, že podmienku aspon 270dní nem.poistenia ... máš splnenú.
Pri PTP 10.2.09 vychádza 6týždnov pred, t.j. obvyklý nástup na MD 30.12.08. Takže ak máš dlhodobý prac.pomer t.j. trvá celý rok 2007 a bude trvať až ku dnu nástupu na MD, tak RO bude rok 2007.
Ak by ti lekár napísal do žiadosti o materské predp.termín pôrodu 12.2.09, tak by bol tvoj nástup na MD 1.1.09 a rozhodujúce obdobie by bol rok 2008.

ak ti tvoj trvajúci PP vznikol v r.2008, tak je to inak!!!

Ak sa dieťa narodí pred nástupom na MD, t.j skôr ako 30.12.08 resp. 1.1.09, tak bude tvoj nástup na MD v den pôrodu a RO rok 2007 (ak ide o dlhodobý pp).

Ak sa narodí pred PTP ale po nástupe na MD, tak sa nič nemení.
Nso-ci
12.11.08,18:26
Dobry den,

potrebujem poradit ohladom dovolenky a materskej dovolenky, vopred dakujem

Momentalne som tehotna, zial PN, nastup na matersku mam 15. januara... z tohto roka mi ostalo este 9 dni dovolenky. Na rok mame narok na 25 dni dovolenky, ak spravne pocitam, k 15. januarau by som mala mat alikvotne narok na 1 den dovolenky, celkovo teda 10 dni.

Co sa s touto dovolenkou stane? Moze sa mi presunut do roku 2010 (planujem sa vratit do prace najskor po roku) - teda vlastne dvakrat (z roku 2008 do 2009, z 2009 do 2010)? Alebo su aj ine moznosti?

Znamej povedali v jej firme na personalnom oddeleni, ze hoci ma nastup na matersku 15. februara, ma narok na plnych 25 dni dovolenky v roku 2008, nie na alikvotnu cat 1.1.-15.2.2009. Je to mozne?

Dakujem velmi pekne.
brčko
12.11.08,20:21
Dobry den,

potrebujem poradit ohladom dovolenky a materskej dovolenky, vopred dakujem

Momentalne som tehotna, zial PN, nastup na matersku mam 15. januara... z tohto roka mi ostalo este 9 dni dovolenky. Na rok mame narok na 25 dni dovolenky, ak spravne pocitam, k 15. januarau by som mala mat alikvotne narok na 1 den dovolenky, celkovo teda 10 dni.

Co sa s touto dovolenkou stane? Moze sa mi presunut do roku 2010 (planujem sa vratit do prace najskor po roku) - teda vlastne dvakrat (z roku 2008 do 2009, z 2009 do 2010)? Alebo su aj ine moznosti?

Znamej povedali v jej firme na personalnom oddeleni, ze hoci ma nastup na matersku 15. februara, ma narok na plnych 25 dni dovolenky v roku 2008 tu asi mal byť rok 2009, nie na alikvotnu cat 1.1.-15.2.2009. Je to mozne?

Dakujem velmi pekne.

u známej je to pravda. MD bude čerpať predpokladám obvyklých 28týždnov, t.j. od 15.2. do 29.8.09. Obdobie čerpania MD sa považuje za výkon práce, teda aj za obdobie MD ti vzniká nárok na dovolenku. Za obdobie rodič.dovolenky už nie. vid zákonník práce § 144 ods.4 Takže bude mať "neodpracovaných" za obdobie 30.8.-31.12.08 89dní (za 8/09 1den, za 9/09 22dní za IV.Q 2009 66dní vid http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php ). Ak nemá nejaké neodpracované dni do nástupu na MD, tak sa jej celoročný nárok nekráti, lebo ku kráteniu prichádza iba ak je neodpracovaných dní aspon 100 (kráti sa o 1/12-tinu), potom o dalšiu 1/12-tinu za každých dalších celých 21dni.

U teba pri nástupe na MD 15.1.09 ešte nebudeš mať nárok na dovolenku za rok 2009 (nárok na dovolenku vzniká po odpracovaní 21dní, dni PN sa do odpracovaných nerátajú, ide o dni neodpracované) ale aj tak ti ju môže zamestnávatel umožniť vyčerpať ešte pred vznikom nároku na nu, ak je predpoklad, že ti nárok vznikne. Záleží na nom.

Pri nástupe na MD 15.1.09 a obvyklom trvaní 28týždnov ti potrvá do 29.7.09.
v období 30.7.09 do 31.12.09 budeš mať neodpracovaných 111dní (za 7/09 2dni, za 8/09 21dní, za 9/09 22dní, za IV.Q 09 66dní vid kalendár http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php ).
Takže potom ešte záleží, či budeš mať odpracovaných aj zvyšných 10dní v období 1.1.-14.1.09.

Ak ich budeš mať odpracovných, tak bude tvoj nárok na dovolenku za r.2009 krátený za 111 neodprac.dní o 1/12-tinu t.j. nárok na 23dní dov.za rok 2009 (25-2).
Ak budeš mať tých 10dní PN-ku, tak budeš mať v r.2009 neodpracovaných 121dní (10+111), takže dovolenka ti bude krátená o 2/12-tiny (za 100dní a za 21dní), takže nárok na 21dní (25-4).

Dovolenku z r.2008 (príp.2009) si môžeš ale nemusíš pred nástupom na MD vyčerpať. Môžeš si ju ponechať a vyčerpať po ukončení MD, resp. až po ukončení RD (aj do roku 2012) -vid zákonník práce § 113 ods.2. Sa ti zíde napr. pri nástupe dieťaťa do škôlky. Nárok na nu ti neprepadne, no musíš ju vyčerpať do konca roka, v ktorom nastúpiš do práce, inak by ti ozaj prepadla.
Nso-ci
13.11.08,08:04
Dakujem velmi pekne.

Tak ak tomu spravne rozumiem, ak budem na PN do nastupu na MD mam narok na 9+21 dni dovolenky, ak sa vratim do prace tak na 9+23 dni dovolenky. Nemozem si ju cerpat pred nastupom na MD, lebo ani v jednom pripade nebudem mat odpracovanych 21 dni v roku 2009 (ale zalezi to od dobrej vole zamestnavatela).

Mozem si tuto dovolenku vycerpat napriklad po ukonceni MD a pred nastupenim RD?
hlucia
13.11.08,11:49
Ja by som sa chcela spýtať otehotnela som v roku 2005 predtým som bola vyše roka zamestnaná, dieťa sa mi narodilo v roku 2006 a mala som nárok na materskú, neskôr som poberala rodičovský príspevok až doteraz, 2.1.2009 mi končí rodičovský príspevok a dieťa nastupuje do škôlky, ja sa chystám opať do práce, ale v tom čase už budem vo 4mesiaci tehotenstva. Budem mať nárok na materskú ak odrobím od toho 2.1. iba 5mesiacov?Ak áno z akej sumy sa mi bude počítať materská a má význam sa DNP z maxima. ďakujem pekne
jankasm
13.11.08,12:36
Mozem si tuto dovolenku vycerpat napriklad po ukonceni MD a pred nastupenim RD?

Áno, môžeš, väčšinou sa to aj tak robí. :cool:
Len upozorním, že o rodičovský príspevok si požiadaj hneď po skončení MD. Dovolenku v práci môžeš čerpať aj popri poberaní rodičovského príspevku.
brčko
13.11.08,12:48
Ja by som sa chcela spýtať otehotnela som v roku 2005 predtým som bola vyše roka zamestnaná, dieťa sa mi narodilo v roku 2006 a mala som nárok na materskú, neskôr som poberala rodičovský príspevok až doteraz, 2.1.2009 mi končí rodičovský príspevok a dieťa nastupuje do škôlky, ja sa chystám opať do práce, ale v tom čase už budem vo 4mesiaci tehotenstva. Budem mať nárok na materskú ak odrobím od toho 2.1. iba 5mesiacov?Ak áno z akej sumy sa mi bude počítať materská a má význam sa DNP z maxima. ďakujem pekne

predpokladám, že ti "stále trvá ten istý" prac.pomer. To je podstatné. Ak nie nižšie uvedené neplatí.

Ak ti teda trvá ten istý PP, bola si "pre účely nároku na materské" (nie pre iné účely) súvisle nem.poistená, takže vpohode splniš podmienku aspon 270dní nem.poistenia ...

Pri nástupe na MD v r.2009 bude tvojím rozhodujúcim obdobím pre nárok na materské rok 2008. Kedže si v nom čerpala rodič.dovolenku a predpokladám nemáš v nom vym.základ pre nem.poistenie ani jeden jediný den (ak si v roku 2008 napr. aspon jeden den čerpala riadnu dovolenku alebo aspon jeden den odpracovala, tak je to inak!), tak sa tvoje materské bude rátať z pravdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD.
brčko
13.11.08,12:56
Dakujem velmi pekne.

Tak ak tomu spravne rozumiem, ak budem na PN do nastupu na MD mam narok na 9+21 dni dovolenky, ak sa vratim do prace tak na 9+23 dni dovolenky. Nemozem si ju cerpat pred nastupom na MD, lebo ani v jednom pripade nebudem mat odpracovanych 21 dni v roku 2009 (ale zalezi to od dobrej vole zamestnavatela). tých 9dní z r.2008 máš nárok si vyčerpať aj pred nástupom na MD, na tých 21resp.23dní ti nárok ešte nevznikol, takže záleží od zamestnávatela.


Mozem si tuto dovolenku vycerpat napriklad po ukonceni MD a pred nastupenim RD?

súhlasím s Jankou, podla terajšieho zákona o rodič.príspevku v tom nie je problém poberať zároven RP a čerpať dovolenku v zamestnaní. No ako to bude podla zákona o rod.príspevku od 1.1.09 ešte neviem, takže radšej by som to ešte potom overila, ako je to možné. (možno to tvrdím zbytočne, lebo aj počas čerpania riadnej dovolenky trvá riadna starostlivosť o dieťa, no nepozerala som, ako je to v návrhu zákona)

A pre úplnosť: ak by si to realizovala treba počas čerpania dovolenky v zamestnaní dať odhlášku (do 8dní) do soc.poistovne podla bydliska (kde si si dávala prihlášku) ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, za ktorú platí dôch.poistenie štát. Lebo zároven byť dôch.poistená ako zamestnanec a ako poistenec štátu byť nemôžeš. Po ukončení treba dať predpokladám zase prihlášku najneskôr v den, ked sa chceš prihlásiť, ak chceš mať súvislé dôch.poistenie. Pripadne si to zisti po predu v SP.
hlucia
13.11.08,12:56
V roku 2008 som čerpala iba rodičovskú dovolenku, nič viac, tak je mojim rozhodujúcim obdobím rok 2008? a materská sa bude rátať z VZ v mesiaci nástupu na MD? správne som to pochopila.
brčko
13.11.08,12:59
V roku 2008 som čerpala iba rodičovskú dovolenku, nič viac, tak je mojim rozhodujúcim obdobím rok 2008? a materská sa bude rátať z VZ v mesiaci nástupu na MD? správne som to pochopila.

ak ide stále o ten istý prac.pomer, tak z PRAVDEPODOBNEHO vz v mesiaci nástupu na MD vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2
hlucia
13.11.08,13:00
ďakujem za trpezlivosť a odbornú pomoc.
nadka1
13.11.08,13:34
Dobrý deň, prosím o radu pre priateľku. Od 1. 5. 2008 je zamestnaná s platom 15000, predtým bola 2 roky v zahraničí, ale od 1.1.2008 do 30.6.2008 si platila DNP z minima. Ak plánuje v r.2009 otehotnieť, čo musí urobiť a kedy, aby mala max.materskú? Ide o DNP,keďže ukončiť a vzápätí uzatvoriť nový PP s max. nebude možné.
Ďakujem pekne.
Katy a R
13.11.08,14:00
Dobrý deň, prosím o radu pre priateľku. Od 1. 5. 2008 je zamestnaná s platom 15000, predtým bola 2 roky v zahraničí, ale od 1.1.2008 do 30.6.2008 si platila DNP z minima. Ak plánuje v r.2009 otehotnieť, čo musí urobiť a kedy, aby mala max.materskú? Ide o DNP,keďže ukončiť a vzápätí uzatvoriť nový PP s max. nebude možné.
Ďakujem pekne.

Za predpokladu, že terajšie zamestnanie bude pokračovať a ešte nie je tehotná a na MD pôjde v roku 2009 (najskôr na konci júna - do 31.12.) by som jej poradila, aby sa v decembri prihlásila na DNP - VZ 15200.- a od 1.1. by si znížila (v decembri treba) VZ na minimálny. A neprerušila DNP do nástupu na MD.
Alebo druhá možnosť - keď otehotnie, prihlásiť sa na DNP s VZ 15200.- ... ale poistenie musí trvať min 26 týždňov do nástupu na MD a znížiť VZ sa budúci rok bude dať najskôr po 6 mesiacoch.

čo v roku 2010 - je teraz predčasné...:confused:
nadka1
14.11.08,08:07
Srdečne ďakujem, prajem príjemný deň.
Nataša
14.11.08,11:48
Dobrý deň,
DNP si platím od 8/2007 z minima, som zamestnaná a dokopy mám maximálny VZ. Od januára 2009 by som chcela zostať na PN-ke až do materskej t.j. do 5/2009. Ovplyvní moja PN-ka nejako potom výšku materskej, ktorá by mala byť za normálnych okolností z maxima? Mám počas PN-ky platiť DNP?
Ďakujem.
jankasm
14.11.08,11:59
Dobrý deň,
DNP si platím od 8/2007 z minima, som zamestnaná a dokopy mám maximálny VZ. Od januára 2009 by som chcela zostať na PN-ke až do materskej t.j. do 5/2009. Ovplyvní moja PN-ka nejako potom výšku materskej, ktorá by mala byť za normálnych okolností z maxima? Mám počas PN-ky platiť DNP?
Ďakujem.

Podmienky na získanie nemocenskej a zároveň aj materskej spĺňaš aj zo zamestnania aj z DNP. Ako píšeš, v súčte máš maximum. Takže keď nastúpiš na PN pýtaj si 2x vystaviť od lekára žiadosť o nemocenské, jednu odovzdaj zamestnávateľovi a druhú si sama odovzdaj na SP ako DNP osoba. Keďže budeš nemocenské a následne aj materské poberať z oboch poistení, tak ani jedno nebudeš musieť počas PN ani MD platiť.
PN výšku materskej neovplyvní, rozhodujúcim obdobím pre výpočet výšku PN a aj materskej bude rok 2008, čiže výška nemocenskej aj materskej bude úplne rovnaká. ;)
jasha
14.11.08,13:23
Predpokladám, že podmienku aspon 270dní nem.poistenia ... máš splnenú.
Pri PTP 10.2.09 vychádza 6týždnov pred, t.j. obvyklý nástup na MD 30.12.08. Takže ak máš dlhodobý prac.pomer t.j. trvá celý rok 2007 a bude trvať až ku dnu nástupu na MD, tak RO bude rok 2007.
Ak by ti lekár napísal do žiadosti o materské predp.termín pôrodu 12.2.09, tak by bol tvoj nástup na MD 1.1.09 a rozhodujúce obdobie by bol rok 2008.

ak ti tvoj trvajúci PP vznikol v r.2008, tak je to inak!!!

Ak sa dieťa narodí pred nástupom na MD, t.j skôr ako 30.12.08 resp. 1.1.09, tak bude tvoj nástup na MD v den pôrodu a RO rok 2007 (ak ide o dlhodobý pp).

Ak sa narodí pred PTP ale po nástupe na MD, tak sa nič nemení.

_Dakujem za odpoved. Zamestnana som od 1.2.2005.
S lekarkou sa viem dohodnut aby zmenila predpokladany termin porodu, lebo oproti tomu vypoctovemu 10.2.2009 to podla sona a vysetreni vyzera aj tak na tyzden neskor. Avsak som dostala nariadene od lekarky lezat doma a tak pracujem z domu (vypisat som sa nenechala, nakolko mi to moje pracovne postavenie umoznuje a takto poberam plny plat).
Len ak by sa male narodilo nebodaj skor, tak by mi brali do uvahy rok 2007 ak to dobre chapem.
Podla clankov co som uz citala, by som mohla dat vypoved a nasledovny den znovu nastupit (odhlasky/prihlasky)a tym padom by sa mal brat do uvahy uz rok 2008 kde mam teraz prijem vz 62950 sk, co je urcite postacujuce. Len to potrebujem potvrdit ci to je urcite tak. Dakujem
brčko
14.11.08,22:30
_Dakujem za odpoved. Zamestnana som od 1.2.2005.
S lekarkou sa viem dohodnut aby zmenila predpokladany termin porodu, lebo oproti tomu vypoctovemu 10.2.2009 to podla sona a vysetreni vyzera aj tak na tyzden neskor. Avsak som dostala nariadene od lekarky lezat doma a tak pracujem z domu (vypisat som sa nenechala, nakolko mi to moje pracovne postavenie umoznuje a takto poberam plny plat).
Len ak by sa male narodilo nebodaj skor, tak by mi brali do uvahy rok 2007 ak to dobre chapem.
Podla clankov co som uz citala, by som mohla dat vypoved a nasledovny den znovu nastupit (odhlasky/prihlasky)a tym padom by sa mal brat do uvahy uz rok 2008 kde mam teraz prijem vz 62950 sk, co je urcite postacujuce. Len to potrebujem potvrdit ci to je urcite tak. Dakujem

áno, je to tak, ak ukončíš PP (dohodou nie výpovedou) a uzatvoríš nový (mzdárka zašle odhlášky a prihlášky na SP a ZP), tak sa zmení aj obdobie, z ktorého sa ráta materské. Vzhladom na tvoju HM 62950 by si mala dosiahnuť bez problémov maxim.VZ pre nem.poistenie na jeden kal.den.
VandaP
17.11.08,22:49
Dobry den,
aj ja mam otazocku. Momentalne som na RD do 1/4/09, v roku 2009 planujem nastupit na dalsiu MD, nie hned navazne na RD. No vzhladom k tomu, ze som pred nastupom na prvu MD bola nezamestnana (zila som mino SR, hned po navrate som otehotnela), 270 dni som splnala a aby som mala naj matersku som bola samoplatca. No co teraz? Budem mat vlastne narok na nieco? Mam si zas dobrovolne platit odvody? Moc krat dakujem.
brčko
18.11.08,07:58
Dobry den,
aj ja mam otazocku. Momentalne som na RD do 1/4/09, v roku 2009 planujem nastupit na dalsiu MD, nie hned navazne na RD. No vzhladom k tomu, ze som pred nastupom na prvu MD bola nezamestnana (zila som mino SR, hned po navrate som otehotnela), 270 dni som splnala a aby som mala naj matersku som bola samoplatca. No co teraz? Budem mat vlastne narok na nieco? Mam si zas dobrovolne platit odvody? Moc krat dakujem.

áno, ak nemáš žiadne trvajúce nem.poistenie, tak si treba uzatvoriť dobrovolné nem.poistenie, aby si mala nárok na materské aj pri druhom dieťati. Predpokladám, že od ukončenia predchádzajúceho DNP už uplynulo viac ako 15mesiacov.
V takom prípade sa treba prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, inak nestíhaš tých potrebných 270dní ...
Potom by si mala nárok iba na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
Ak plánuješ nástup na MD v r.2009, najlepšie sa prihlásiť ešte tento rok z maxima ... postup je tu viackrát spomínaný napr. tu:
http://www.porada.sk/839773-post2.html
VandaP
18.11.08,18:50
moc krat dakujem !!!! :)
brčko
18.11.08,19:07
moc krat dakujem !!!! :)

:)
aha, pozerala som, že v tom linku je predsalen trochu iný prípad. U teba (ak nastúpiš na MD v r.200*) už asi nemá význam sa prihlasovať najprv z nimima a potom odhlasovať. Hned sa prihlás z maxima a daj zmenu od 1.1.09 ešte v decembri a potom už DnP neprerušuj.
VandaP
19.11.08,08:28
Tak nejak som to pochopila, len uvidim ci uz nie je neskoro :)
Kazdopadne, idem sa prihlasit.
Myslis, ze sa to da aj keby som platila aj ked uz budem oficialne na MD, a potom po uplynuti 270 dni si uplatnim narok na davky?
brčko
19.11.08,08:39
Tak nejak som to pochopila, len uvidim ci uz nie je neskoro :)
Kazdopadne, idem sa prihlasit.
Myslis, ze sa to da aj keby som platila aj ked uz budem oficialne na MD, a potom po uplynuti 270 dni si uplatnim narok na davky?

ak dávkami myslíš materské a ak ti uplynie 270dní do dna pred pôrodom, tak si môžeš uplatniť nárok v obvyklom termíne 6 najskôr 8týžndnov pred pôrodom (to si vlastne uplatníš už skôr, aj ked nebudeš vedieť, či to splníš) a platiť DNP až do dosiahnutia 270dní. Ak to stihneš (neporodíš pred uplynutím 270dní DNP), tak po predložení rodného listu dieťaťa, kde im preukážeš dátum "skutočného" pôrodu ti vyplatia materské spätne od nástupu na MD.
Aspon takýto postup písali mamičky v r.2007. skúsenosť však nemám. ;)
jankasm
19.11.08,09:37
Podla clankov co som uz citala, by som mohla dat vypoved a nasledovny den znovu nastupit (odhlasky/prihlasky)a tym padom by sa mal brat do uvahy uz rok 2008 kde mam teraz prijem vz 62950 sk, co je urcite postacujuce. Len to potrebujem potvrdit ci to je urcite tak. Dakujem

Keďže máš teraz taký super plat ;), aký si mala minulý rok? Ak aspoň polovičný, tak aj to postačuje na maximálnu materskú, vôbec nemusíš ukončovať a začínať nový PP.
jasha
19.11.08,15:26
Keďže máš teraz taký super plat ;), aký si mala minulý rok? Ak aspoň polovičný, tak aj to postačuje na maximálnu materskú, vôbec nemusíš ukončovať a začínať nový PP.


v 2007 som mala plat 25 tis brutto co nepostacuje asi na maximalne materske. Takze som instruovala uctovnicku aby ma v piatok odhlasila a v pondelok prihlasila. A cez vikend si zaplatim sama odvody do poistovni. to nie je az taky problem - aspon dufam. Ak sa zakon nezmeni tak pocas rodicovskej planujem aj pracovat za svoj terajsi plat ale uvidime ci sa zakon nezmeni.
Este som dala zistovat take detaily, ze v ktorej pobocke treba o co ziadat,.... ci to musi byt v mieste trvaleho bydliska, alebo mozem poziadat aj v mieste prechodneho, pretoze sa mi moc cestovat nechce. Ale to uz nepatri do tejto temy. Tak este raz dakujem za pomoc:)
Katy a R
19.11.08,15:36
v 2007 som mala plat 25 tis brutto co nepostacuje asi na maximalne materske. Takze som instruovala uctovnicku aby ma v piatok odhlasila a v pondelok prihlasila. A cez vikend si zaplatim sama odvody do poistovni. to nie je az taky problem - aspon dufam. Ak sa zakon nezmeni tak pocas rodicovskej planujem aj pracovat za svoj terajsi plat ale uvidime ci sa zakon nezmeni.
Este som dala zistovat take detaily, ze v ktorej pobocke treba o co ziadat,.... ci to musi byt v mieste trvaleho bydliska, alebo mozem poziadat aj v mieste prechodneho, pretoze sa mi moc cestovat nechce. Ale to uz nepatri do tejto temy. Tak este raz dakujem za pomoc:)

Ak budeš mať 2 dni pauzu ... tak stačí zaplatiť len do ZP, SP riešiť nemusíš....
Žiadosť o materské dáš zmestnávteľovi ... ten tam doplní potrebné veci a postúpi na SP.
aicul
25.11.08,11:34
Ahojte.Potrebujem poradiť.Som SZČO, odvody do sociálnej si platím od 7/2006.
Som v 5tt tehotenstva.Mám ešte možnosť zvýšiť si materské na maximum? Prešla som si veľa článkov, ale mám z toho protichodné pocity.Jedny píšu, že DNP treba uzatvoriť ešte pred otehotnením, aby som splňala 270 dní DNP, iní, že stačí 270 dní akehokoľvek poistenia/či už ako SZČO alebo DNP/, ale aby mi vznikol nárok na poberanie aj z DNP, tak DNP sa musí platiť min.26 týždňov pred nástupom na MD.
Ak by platilo to druhé, tak mám ešte reálnu šancu sa dobrovoľne poistiť na max.VZ/teda rozdiel medzi max a min/.
Zajtra sa chystám na sociálne, ale moje skúsenosti nie sú veľmi dobré, občas mám pocit, že ani samé pracovníčky nevedia čo je pravda.Nechcem, aby ma uviedli do omylu.
Vopred ďakujem.
TatianaK1
25.11.08,11:52
Ahojte potrebujem poradiť. Bola som 3 roky zamestnaná a odyšla som na materskú dovolenku. V marci 2008 som mala nastúpiť do zamestnania, ale v sídle firmy už nikto nebol a nemám žiadne výstupné papiere, takže som stále akoby zamestnaná. V sociálej poisťovni povedali, že firma má stále 6 aktívnych zamestnancov, ale v skutočnosti už nie je ani majiteľa ( žije v zahraničí - cudzí štány príslošník). V marci som si založila živnosť a celkom sa mi darilo. Ako dobrovoľne poistená osoba nie som poistená, myslela som si, že stačí ak začnem platiť odvody až o rok, keď mi vznikne povinnosť. Stalo sa mi však to, s čím som nerátala. Zlyhala mi antikocepcia a žistila som, že som tehotná. Nie je to veľa max. 2-3 týždne. Viete mi niekto poradiť, čo by som mala spraviť, aby som mala nárok na materskú? Ak by som sa zamestnala s dátumom 1.11.2008, ako by som mohla stihnúť tých 270 dní poistenia? Nie som schopná si to dieťa dať zobrať, lebo predtým sme mali problémy a dlho sme mať dieťa nemoli, tak si neviem predstaviť ako by som to mohla urobíť. Ale tiež si neviem predstaviť, ako by sme žili čisto len z manželovho príjmu. Bojím sa, že z jedného platu by sme to neutiahli.
brčko
25.11.08,21:27
Ahojte potrebujem poradiť. Bola som 3 roky zamestnaná a odyšla som na materskú dovolenku. V marci 2008 som mala nastúpiť do zamestnania, ale v sídle firmy už nikto nebol a nemám žiadne výstupné papiere, takže som stále akoby zamestnaná. V sociálej poisťovni povedali, že firma má stále 6 aktívnych zamestnancov, ale v skutočnosti už nie je ani majiteľa ( žije v zahraničí - cudzí štány príslošník). V marci som si založila živnosť a celkom sa mi darilo. Ako dobrovoľne poistená osoba nie som poistená, myslela som si, že stačí ak začnem platiť odvody až o rok, keď mi vznikne povinnosť. Stalo sa mi však to, s čím som nerátala. Zlyhala mi antikocepcia a žistila som, že som tehotná. Nie je to veľa max. 2-3 týždne. Viete mi niekto poradiť, čo by som mala spraviť, aby som mala nárok na materskú? Ak by som sa zamestnala s dátumom 1.11.2008, ako by som mohla stihnúť tých 270 dní poistenia? Nie som schopná si to dieťa dať zobrať, lebo predtým sme mali problémy a dlho sme mať dieťa nemoli, tak si neviem predstaviť ako by som to mohla urobíť. Ale tiež si neviem predstaviť, ako by sme žili čisto len z manželovho príjmu. Bojím sa, že z jedného platu by sme to neutiahli.

no podla mna podstatné bude zistiť, ako je to s tvojim prac.pomerom.:confused: Či je ukončený alebo trvá. Podstatné je to preto, lebo ak by bol ukončený, tak máš možnosť sa zamestnať a tieto dni "ukončeného nem.poistenia" (teda dni čerpania rodič.dovolenky, ak vtedy prac.pomer trval) sa ti prirátajú ku dnom nem.poistenia z trvajúceho nem.poistenia t.j. nového zamestnania. Bez tohto nem.poistenia už nijako nezískaš nárok na materské z iného nem.poistenia, lebo nestihne uplynúť 270dní. :eek:
No predpokladám, že ak vieš, že si tehotná, tak nemôžeš byť len v 2-3týždni, lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl.menštruácie, nie od otehotnenia (alebo máš velmi citlivý tehot.test??). Takže predpokladám si v cca 5-tom týždni. No a tehotenstvo trvá obvykle cca 38-42týždnov t.j. 266-294dní od posl.menštr.

Ak by prac.pomer trval, tak by záležalo, aký máš vymer.základ v r.2008 pri nástupe na MD v r.2009. A kedže asi nikto výkazy neposiela a ty nepracuješ, tak tvoj VZ by bol iste 0Sk. Teda to len predpokladám, že asi súdiť sa so zamestnávatelom nebudete, v tom skúsenosť nemám, takže to nebudem rozoberať.
Najvýhodnejšie by bolo "pre nárok na materské" donútiť zamestnávatela aby ukončil tento prac.pomer napr. posledným dnom rodič.dovolenky, aby si mala v soc.poistovni toto nem.poistenie ukončené.
Pri predpokladanom termíne pôrodu v 8/09 a ukončení prac.pomeru v 2/08 by si mala mať hned splnenú podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom", no a keby si sa aspon na pár dní zamestnala, tak by si mala splnenú aj podmienku trvania nem.poistenia, príp. bola v ochr.lehote.
No podstatné je podla mna ukončiť predchádzajúci prac.pomer, inak ti predpokladám ani zamestnanie nepomôže. :mee: si to vyrátaj.
Držím palce! ;)
brčko
25.11.08,21:47
Ahojte.Potrebujem poradiť.Som SZČO, odvody do sociálnej si platím od 7/2006.
Som v 5tt tehotenstva.Mám ešte možnosť zvýšiť si materské na maximum? Prešla som si veľa článkov, ale mám z toho protichodné pocity.Jedny píšu, že DNP treba uzatvoriť ešte pred otehotnením, aby som splňala 270 dní DNP, iní, že stačí 270 dní akehokoľvek poistenia/či už ako SZČO alebo DNP/, ale aby mi vznikol nárok na poberanie aj z DNP, tak DNP sa musí platiť min.26 týždňov pred nástupom na MD.
Ak by platilo to druhé, tak mám ešte reálnu šancu sa dobrovoľne poistiť na max.VZ/teda rozdiel medzi max a min/.
Zajtra sa chystám na sociálne, ale moje skúsenosti nie sú veľmi dobré, občas mám pocit, že ani samé pracovníčky nevedia čo je pravda.Nechcem, aby ma uviedli do omylu.
Vopred ďakujem.


lucia,
pri DNP je dôležitých tých 26týždnov "od posledného" prihlásenia na DNP preto, aby sa materské z neho (ak splníš z neho podmienku aspon 270dní NP ...) rátalo so skutočného vymer.základu a nie len z minimálnej mzdy (ak by 26týždnov neuplynulo)

Ak by tvoje povinné nem.poistenie ako SZčo trvalo ku dnu nástupu na MD, tak splníš síce podmienku nároku na materské z povinného NP SZčo ale z DNP túto podmienku nesplníš.
Podla výkladu soc.poistovne sa totiž k samotným dnom DNP (z neho samotného nestihneš splniť podmienku 270dní) môžu prirátať len dni akéhokolvek "ukončeného"!!! nemocenského poistenia.

Takže ak sa teraz (najneskôr do 8tt!!!) prihlásiš na DNP z vymer.základu rozdielu maxima t.č. 30219,-Sk a tvojho VZ z povinného NP SZčo a pred nástupom na MD bud ukončíš živnosť alebo stačí aj prerušiť živnosť, tak budeš mať v zmysle zákona o soc.poistení ukončené nem.poistenie a dni povinného NP SZčo sa ti prirátajú ku dnom DNP. Takže nárok na materské budeš mať len z DNP a nie z povinn.NP SZčo.
Len je dôležité ukončiť/prerušiť živnosť pred nástupom na MD!!! A tiež na MD nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP!!!
Ak to nespravíš, tak nárok na materské budeš mať len z pov.NP Szčo.

Teda situácia by sa menila, ak si dva roky pred predpokl. pôrodom ešte okrem tohto povinn.NP SZčo mala nejaké iné už ukončené NP. ;)
TatianaK1
26.11.08,06:47
A čo keľ mám známeho, ktorý by ma zamestnal dodatočne od 1.8.2008 do konca tohoto roka na HPP. Pracovná zmluva by bola od 1.8.2008 a výkazy do poisťovní by sa odovzdali a odvody uhradili až teraz. Mal by z toho nejaký vážny postih? Od januára 2009 by som sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ poistného. Potom by som tých 270 dní do termínu pôrodu stihla. Potom by sa mi rátala materská z toho zamestnania nie?
pagola
26.11.08,07:12
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, či je ešte možnosť zvýšiť si materský príspevok - napr. zaplatením si DNP. Nástup na MD mám naplánovaný na 12.02.2009, som riadne zamestnaná, pracovný pomer trvá 3 roky. moj hrubý mesačný príjem je cca. 18.000,- Sk. je možné doplatiť si DNP spätne?
iwwa
26.11.08,11:21
Ahojte. Prosím o radu. Vo februari 2009 nastupujem na materskú. Viem, že sa mi bude materská počítať z príjmu roku 2008. Ale ak som bola tohto roku na PN už 3 a pol mesiaca a lekár ma chce nechať doma ešte aj v decembri, tak ako si mam vypočítať výšku materskej? Hrubý príjem za odpracované mesiace mam priemer cca 26tisic. Viem si prípadne materskú ešte nejako zvýšiť?
Ďakujem vopred.
aicul
26.11.08,11:35
brčko: ďakujem za odpoveď.V podstate to isté mi poradila aj pani na sociálke, aj keď na začiatku mi bolo povedané, že nič z toho.Takže, aby mi vznikol nárok na max.materské, ku koncu mesiaca ruším živnosť/už teraz/ a v pondelok 1. ju opäť založím. Tým pádom budem mať ukončené nemoc.poistenie. S novou živnosťou nemusím platiť povinné odvody do soc., ale len DNP a to si dám z max.VZ, takže to všetko ešte stíham.
Ďakujem.
brčko
26.11.08,14:38
A čo keľ mám známeho, ktorý by ma zamestnal dodatočne od 1.8.2008 do konca tohoto roka na HPP. Pracovná zmluva by bola od 1.8.2008 a výkazy do poisťovní by sa odovzdali a odvody uhradili až teraz. Mal by z toho nejaký vážny postih? Od januára 2009 by som sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ poistného. Potom by som tých 270 dní do termínu pôrodu stihla. Potom by sa mi rátala materská z toho zamestnania nie?

v takom prípade by sa ti počítalo materské z posledného nem.poistenia, ktoré bude trvať k nástupu na MD, t.j. z dobrovnolneho nem.poistenia. No a vzhladom na to, že nesplníš z DNP podmienku, že DNP pred nástupom na MD trvalo aspon 26týždnov. Preto by sa tvoje materské z DNP rátalo z pravdep. VZ DNP osoby, t.j. z aktuálnej minim.mzdy :oa bolo by len minimálne.
brčko
26.11.08,14:42
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, či je ešte možnosť zvýšiť si materský príspevok - napr. zaplatením si DNP. Nástup na MD mám naplánovaný na 12.02.2009, som riadne zamestnaná, pracovný pomer trvá 3 roky. moj hrubý mesačný príjem je cca. 18.000,- Sk. je možné doplatiť si DNP spätne?

spätne nie,
ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nejaké iné ukončené nem.poistenie okrem súčasného prac.pomeru, tak DNP ti už nepomôže ani minimálne, lebo z neho nesplníš podmienku aspon 270dni nem.poisenia v posledných dvoch rokoch. Bolo treba sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením.
susika
26.11.08,14:49
Dobrý deň!Potrebujem súrne radu!Pred 2 dňami som zistila, že som tehotná a momentálne poberám RP s 1.dcérou, ktorá bude mať 13.12. 3 roky!Je vôbec možné, aby som mala šancu na vyššiu materskú?Mám potencionálneho zamestnávateľa, ktorý ma chcel zamestnať od 1.1. pomohlo by mi /a bolo by to vôbec možné?/ak by ma zamestnal spätne od 1.11.?Predpokladaný termín pôrodu mám 31.7.!Veľmi pekne ďakujem za všetky fundované odpovede!Veľmi mi pomôžu!!!
TatianaK1
26.11.08,18:49
no podla mna podstatné bude zistiť, ako je to s tvojim prac.pomerom.:confused: Či je ukončený alebo trvá. Podstatné je to preto, lebo ak by bol ukončený, tak máš možnosť sa zamestnať a tieto dni "ukončeného nem.poistenia" (teda dni čerpania rodič.dovolenky, ak vtedy prac.pomer trval) sa ti prirátajú ku dnom nem.poistenia z trvajúceho nem.poistenia t.j. nového zamestnania. Bez tohto nem.poistenia už nijako nezískaš nárok na materské z iného nem.poistenia, lebo nestihne uplynúť 270dní. :eek:
No predpokladám, že ak vieš, že si tehotná, tak nemôžeš byť len v 2-3týždni, lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl.menštruácie, nie od otehotnenia (alebo máš velmi citlivý tehot.test??). Takže predpokladám si v cca 5-tom týždni. No a tehotenstvo trvá obvykle cca 38-42týždnov t.j. 266-294dní od posl.menštr.

Ak by prac.pomer trval, tak by záležalo, aký máš vymer.základ v r.2008 pri nástupe na MD v r.2009. A kedže asi nikto výkazy neposiela a ty nepracuješ, tak tvoj VZ by bol iste 0Sk. Teda to len predpokladám, že asi súdiť sa so zamestnávatelom nebudete, v tom skúsenosť nemám, takže to nebudem rozoberať.
Najvýhodnejšie by bolo "pre nárok na materské" donútiť zamestnávatela aby ukončil tento prac.pomer napr. posledným dnom rodič.dovolenky, aby si mala v soc.poistovni toto nem.poistenie ukončené.
Pri predpokladanom termíne pôrodu v 8/09 a ukončení prac.pomeru v 2/08 by si mala mať hned splnenú podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom", no a keby si sa aspon na pár dní zamestnala, tak by si mala splnenú aj podmienku trvania nem.poistenia, príp. bola v ochr.lehote.
No podstatné je podla mna ukončiť predchádzajúci prac.pomer, inak ti predpokladám ani zamestnanie nepomôže. :mee: si to vyrátaj.
Držím palce! ;)
Dnes sa mi podarilo vybaviť ukončenie PP k 18.3.2008. Ale zistila som že poberanie rodičovského príspevku sa hodnotí ako preušenie nemocenského poistenia. Takže predchádzajúce obdobie sa mi neráta do tých 270 dní pred pôrodom, ale povedali mi že ak som dcérku dala do škôlky až od septembra, tak platiteľom poistného bol do septebra štát. Tak si myslím, že obdobie od 19.3.2008 do 31.8.2008 ( 28 týždňov ) si môžem zarátať do 270 dní pred pôrodom. Teraz neviem, či toto pokracovanie nemocenského poistenia sa hodnotí ako vznik poistenia v roku 2008 a teda rozhodújúce obdobie pre materskú je rok 2008, a tak sa musím ešte tento rok zamestnať, najlepšie na 30.200,- Sk, a koncom decembra nahlásiť zmenu od 1.1.2008 Sk na mzdu 8.100,- Sk, a zostať zamestnaná do nástupu na materskú dovolenku, alebo toto poistenie platené štátom od 18.3.2008 do 31.8.2008 sa neráta ako vznik poistenia, a potom ak v roku 2008 nevzniklo nemocenské poistenie a rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2009, potom mi stačí sa zamestnať 10 týždňov pred nástupom na materskú na tých 30.200,- Sk a budem mať rátanú materskú z tohoto zamestnania? Vie mi niekto poradiť? Termín pôrodu mi vychádza na 28.7.2009.
Katy a R
26.11.08,19:09
Dnes sa mi podarilo vybaviť ukončenie PP k 18.3.2008. Ale zistila som že poberanie rodičovského príspevku sa hodnotí ako preušenie nemocenského poistenia. Takže predchádzajúce obdobie sa mi neráta do tých 270 dní pred pôrodom, ale povedali mi že ak som dcérku dala do škôlky až od septembra, tak platiteľom poistného bol do septebra štát. Tak si myslím, že obdobie od 19.3.2008 do 31.8.2008 ( 28 týždňov ) si môžem zarátať do 270 dní pred pôrodom. Teraz neviem, či toto pokracovanie nemocenského poistenia sa hodnotí ako vznik poistenia v roku 2008 a teda rozhodújúce obdobie pre materskú je rok 2008, a tak sa musím ešte tento rok zamestnať, najlepšie na 30.200,- Sk, a koncom decembra nahlásiť zmenu od 1.1.2008 Sk na mzdu 8.100,- Sk, a zostať zamestnaná do nástupu na materskú dovolenku, alebo toto poistenie platené štátom od 18.3.2008 do 31.8.2008 sa neráta ako vznik poistenia, a potom ak v roku 2008 nevzniklo nemocenské poistenie a rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2009, potom mi stačí sa zamestnať 10 týždňov pred nástupom na materskú na tých 30.200,- Sk a budem mať rátanú materskú z tohoto zamestnania? Vie mi niekto poradiť? Termín pôrodu mi vychádza na 28.7.2009.

Keďže ti pp skončil v marci tohto roku, mohla by si materskú poriešiť buď s pomocou DNP, alebo aj zamestnaním. Ak máš priateľského zamestnávateľa, tak je to najvýhodnejšie...
K tomu poisteniu platenému štátom ... štát platí iba starobné poistenie (za mamičky), v žiadnom prípade neplatí nemocenské poistenie..;):)
TatianaK1
26.11.08,20:20
PP mi skončil v marci tohto roku, ale bola som súčasne na rodičovskom príspevku od.11.8.2005 do 18.3.2008 a toto obdobie je prerušenie nemocenského poistenia, takže to skončenie PP nemôžem rátať ako skončenie nemocenského poistenia. Tak to vidím, že nárok na materskú mi nevznikne ani keby som sa zamestnanla, a ani kedby som sa dobrovoľne prihlásila ako platiteľ do SP už od 1.12.2008. lebo by som nesplnila podmienku 270 dní počas 2 rokov pred pôrodom. Alebo sa mýlim? A ak nemám nárok na materskú, mám nárok aspoň na rodičovský príspevok hneď od dátumu narodenia dieťaťa?
u.erika
26.11.08,20:38
Ahojte poradáci!
Mám taký problém:
Synova manželka bola na RP do 20.9.2008, teraz je evidovaná na ÚP. ako nezamestnaná. Od januára 2009 si chce založiť živnosť, dotáciu od ÚP už má schválenú. Teraz sa dozvedela , že je tehotná. V roku 2004 bola prihlásená ako DNP do SP, ale neviem presne dokedy sme platili to poistenie. Syn pracuje a HP má každý mesiac okolo 30000,- Sk. Nebolo by lepšie, keby on išiel na MD, neviem či sa to u nás funguje. Pracuje doma, ako programátor. Chcú mať obchod s rozl. tovarom tu v dedine. Skutočne s malým bola nevesta, a aj syn by mohol ďalej pracovať na nejakú dohodu. Alebo MD môže brať aj babička?
brčko
26.11.08,21:44
Dnes sa mi podarilo vybaviť ukončenie PP k 18.3.2008. Ale zistila som že poberanie rodičovského príspevku sa hodnotí ako preušenie nemocenského poistenia. áno, je to tak, ale pre účely uplatnovania nároku "na materské" (nie nemocenského!) platí výnimka, aj dni prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky rátajú do potrebných 270dní nem.poistenia ,vid nižšie citovaný zákon* Takže predchádzajúce obdobie sa mi neráta do tých 270 dní pred pôrodom, nesúhlasím ale povedali mi že ak som dcérku dala do škôlky až od septembra, tak platiteľom poistného bol do septebra štát. áno, platitelom zdravotného poistenia je v takom prípade štát (ale ak si szčo,tak neviem). A aj platitelom dôchodkového poistenia "by bol", no tam vidím problém, lebo to platí iba v prípade, ak si dáš prihlášku do SP a ty si si ju po ukončení rodič.dovolenky nedala (ukončením čerpania RD nahlasuje zamestnávatel ukončenie RD a to je podla mna odhláška z dôch.poistenia, no zisti si priamo na SP, lebo postupy sú nejednotné), no a túto prihlášku dať spätne nemožno. So zdravotným poistením nebude problém aj spätne, no treba tam zájsť. :eek: No ale pozor! *** pozerám, ty si ale bola v tom čase už živnostníčka, tak to neviem povedať, či aj v takom prípade bude za teba platiť zdrav.poistenie štát. Možno bude záležať od tvojich príjmov? :confused: Tak si myslím, že obdobie od 19.3.2008 do 31.8.2008 ( 28 týždňov ) si môžem zarátať do 270 dní pred pôrodom. nesúhlasím, nebola si nemocensky poistená Teraz neviem, či toto pokracovanie nemocenského poistenia sa hodnotí ako vznik poistenia v roku 2008 a teda rozhodújúce obdobie pre materskú je rok 2008, a tak sa musím ešte tento rok zamestnať, najlepšie na 30.200,- Sk, a koncom decembra nahlásiť zmenu od 1.1.2008 Sk na mzdu 8.100,- Sk, a zostať zamestnaná do nástupu na materskú dovolenku, alebo toto poistenie platené štátom od 18.3.2008 do 31.8.2008 sa neráta ako vznik poistenia, a potom ak v roku 2008 nevzniklo nemocenské poistenie a rozhodujúce obdobie bude pre mňa rok 2009, potom mi stačí sa zamestnať 10 týždňov pred nástupom na materskú na tých 30.200,- Sk a budem mať rátanú materskú z tohoto zamestnania? Vie mi niekto poradiť? Termín pôrodu mi vychádza na 28.7.2009.

*Zákon o sociálnom poistení
v časti o materskom je tento paragraf
§ 49a
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Takže ak máš predpokladaný termín pôrodu (PTP) 28.7.09, tak v takom prípade sa bude sledovať obdobie posledných dvoch rokov t.j. cca od 28.7.07 do 27.7.09 (sleduje sa však obdobie podla "skutočného" pôrodu!!! preto to cca).
V tomto období sa ti ráta obdobie:
28.7.07 - 18.3.08 = 235kalen.dní (bola si celý čas na RD predpokladám), ak porodíš skôr ako 28.7.09, tak sa ti zaráta viac dní, ak porodíš neskôr, tak menej dní.
Takže ti bude chýbať cca 35kalend.dní, no samozrejme radšej treba počítať s rezervou!

Pri PTP 28.7.09 nastúpiš na MD najneskôr 16.6.09 (6týž. pred PTP) ale najskôr 2.6.09 (8týž. pred PTP), ak by si porodila skôr, tak dnom pôrodu.

Povinné NP SZčo určite mať nebudeš (to by hrozilo až od 1.7.09).

Máš viacero možností ako si zabezpečiť slušné materské:

1. dobrovolným nem.poistením (prihlásiť sa z maxima a v decembri!!! môžeš=nemusíš dať zmenu vymeriavacieho základu na minimum od 1.1.09, no potom už žiadne odhlásenie!!!). Ak sa napr. prihlásiš na DNP 28.11.08, tak 26týždnov ti uplynie 28.5.09, takže najskôr 29.5.09 môžeš nastúpiť na MD a bude sa ti rátať materské z rozhodujúceho obdobia 28.11.-31.12.08. No nesmieš porodiť skôr ako 29.5.09, lebo by bolo materské rátané len z minim.mzdy.

DNP má výhodu, že nemusíš nič s nikým vybavovať a DnP môžeš využiť aj neskôr na očr, pn. A ak si nedáš zmenu vymer.základu od 1.1.09 na minimum, ale budeš až do nástupu na MD platiť z vyššieho/maximálneho VZ, tak si môžeš vyššie nemocenské dávky čerpať aj v r.2010 (tie sa budú vypočítavať z r.2009).

2. môžeš sa zamestnať a tento prac.pomer by mal trvať minimálne tých 35kalend.dní, no radšej viac, ak by si porodila neskôr. Treba sa potom poradiť konkrétne, aby si neurobila chybu a dni ti nechýbali alebo nemala nízke materské.

3. kombináciou DNP + zamestnanie
t.j. môžeš sa napr. prihlásiť na DnP z minima a potom napr. po 40 dnoch sa odhlásiť. Po ukončení DNP sa zamestnať so zaujímavým platom.
TatianaK1
27.11.08,05:30
Ďík! Ďík! Ďík! Už som myslela, že materskú mám v nedohľadne. Ale mám ešte otázku: Na dávky z dobrovoľného menocenského poistenia mi stačí len 26 týždňov poistenia a nie 270 dní? Myslela som si, že tých 270 dní musí trvať minimálen každé poistenie (NP alebo DNP), a že každé sa posudzuje samostatne, a nedajú sa dni zrátavať.
jankasm
27.11.08,06:06
Ďík! Ďík! Ďík! Už som myslela, že materskú mám v nedohľadne. Ale mám ešte otázku: Na dávky z dobrovoľného menocenského poistenia mi stačí len 26 týždňov poistenia a nie 270 dní? Myslela som si, že tých 270 dní musí trvať minimálen každé poistenie (NP alebo DNP), a že každé sa posudzuje samostatne, a nedajú sa dni zrátavať.

Nie, práveže sa neposudzujú samostatne. Od poslednej zmeny zákona sa už dajú druhy nemocenských poistení zlučovať pre splnenie podmienky 270 dní v posledných dvoch rokoch. Akurát, že ak si teraz urobíš DNP a z neho nesplníš 270 dní tak sa Ti k dňom DNP pripočítajú dni len ukončených NP v posledných dvoch rokoch. Tvoje zamestnanie, vlastne obdobie RD v zamestnaní trvalo dosť dlho a preto podmienku 270 dní NP v pohode spĺňaš. ;)
Iveta331
27.11.08,06:55
Dobry den, precitala som krizom krazom vsetky aktualne informacie o maximalnej materskej. Zial musim priznat, ze napriek tomu celej problematike asi celkom nerozumiem . Nebudem pisat svoj zivotopis, ale predpokladam, ze su nutne nejake zakladne info o mne, aby ste mi mohli poradit. Otehotniet planujem 1/2009.
Zakladne info:
- 1.1.2006 – 31.5.2008 – 1. Zamestnanie (hruba mzda od 09/2007 – 25000)
- 1.6.2008 – 1.8.2008 – nezamestnana, neevidovana na urade prace – nemocenske si za tieto mesiace uhradim sama
- 1.8.2008 – 6.10. 2008 – 2. Zamestnanie (hruba mzda 17000.-)
- 15.10.2008 – tretie - Aktualne zamestnanie (hruba mzda 20000+4000, po skusobnej dobe 20000+6000
- Vek 34 rokov, zatial bezdetna + prekonane 2 potraty – (predpoklad rizikoveho od zaciatku)
- Nie som vydata
Moje otázky:
- 1/12/2008 si zaplatim DPN z vysky 30200-24000 a od 1/2009 ho znizim na min. a budem v tom pokracovat. Správne?
- Mam narok na poberanie materskej 37 tyzdnov?
- Bude mi z DNP vyplyvat nejaky narok aj na poberanie nemocenskych davok pocas PN (myslim pocas riz. teh)?
Ak mi niekto odpovie – budem mu velmi vdacna
brčko
27.11.08,11:48
brčko: ďakujem za odpoveď.V podstate to isté mi poradila aj pani na sociálke, aj keď na začiatku mi bolo povedané, že nič z toho.Takže, aby mi vznikol nárok na max.materské, ku koncu mesiaca ruším živnosť/už teraz/ a v pondelok 1. ju opäť založím. Tým pádom budem mať ukončené nemoc.poistenie. S novou živnosťou nemusím platiť povinné odvody do soc., ale len DNP a to si dám z max.VZ, takže to všetko ešte stíham.
Ďakujem.

lucia pozri tuto, pýtala som sa za teba.
http://www.porada.sk/t68243-szco-nemusi-platit-do-soc-poistovne.html

Netvrdím na 100%, no môj názor je taký, že treba prerušiť/ukončiť živnosť "pred nástupom na MD", inak predpokladám, že dni ukončeného povinn.nem.poistenia szčo pravdepodobne prirátajú ku dnom trvajúceho povinného NP szčo a z DNP nesplníš podmienku "aspon 270dní NP ...

či by sa dalo uplatniť nárok na materské len z DNP a nie z povinného NP szčo, neviem. Ak by sa to dalo, tak aj toto je riešenie.
nicolet
27.11.08,12:21
Myslím, že od nového roku môžeš meniť VZ ako dobrovoľný platca, až po šiestich mesiacoch.
lien1
27.11.08,15:10
Tak to celkom nerozumiem platim si ako dobrovolny platca z nimimalneho vymeriavacieho zakladu od maja a od jula z maxima 26 tyzdnov maxima sa skonci na vianoce teda okolo 25.12. a 270dní poistenia bude 27.1.2009 takze teraz neviem po novom roku to mam znizit a platit z minima alebo nadalej pltit z maxima.Totiz som na rodiovskej dovololenke a chcem otehotniet ale z najvyzsou pravdopodobnostou budem na rizikovom tehotenstve cize od zaciatku na PN preto si aj platim DNP.A neviem ake je to rozhodujuce obdobie za ktore sa ma platit z maxima.
u.erika
27.11.08,15:48
Ahojte poradáci!
Mám taký problém:
Synova manželka bola na RP do 20.9.2008, teraz je evidovaná na ÚP. ako nezamestnaná. Od januára 2009 si chce založiť živnosť, dotáciu od ÚP už má schválenú. Teraz sa dozvedela , že je tehotná. V roku 2004 bola prihlásená ako DNP do SP, ale neviem presne dokedy sme platili to poistenie. Syn pracuje a HP má každý mesiac okolo 30000,- Sk. Nebolo by lepšie, keby on išiel na MD, neviem či sa to u nás funguje. Pracuje doma, ako programátor. Chcú mať obchod s rozl. tovarom tu v dedine. Skutočne s malým bola nevesta, a aj syn by mohol ďalej pracovať na nejakú dohodu. Alebo MD môže brať aj babička?
Nikto mi nepomôže?
TatianaK1
27.11.08,19:42
Prosím, viete mi niekto poradiť? Ak chcem mať maximálnu materskú a idem sa prihlásiť do SP ako dobrovoľný plátca poistného, môžem si dať na NP VZ 30219 a na DP a PvN vymeriavací základ 8.100? Čiže môžu byť tieto rozdielne vymeriavacie základy, keď sú na výkaze na tieto poistné zvlášť kolonky?
brčko
27.11.08,19:51
Prosím, viete mi niekto poradiť? Ak chcem mať maximálnu materskú a idem sa prihlásiť do SP ako dobrovoľný plátca poistného, môžem si dať na NP VZ 30219 a na DP a PvN vymeriavací základ 8.100? Čiže môžu byť tieto rozdielne vymeriavacie základy, keď sú na výkaze na tieto poistné zvlášť kolonky?

áno, môžeš. Robila som to tiež tak, no bez dôchodkového.
brčko
27.11.08,20:03
Tak to celkom nerozumiem platim si ako dobrovolny platca z nimimalneho vymeriavacieho zakladu od maja a od jula z maxima 26 tyzdnov maxima sa skonci na vianoce teda okolo 25.12. a 270dní poistenia bude 27.1.2009 takze teraz neviem po novom roku to mam znizit a platit z minima alebo nadalej pltit z maxima.Totiz som na rodiovskej dovololenke a chcem otehotniet ale z najvyzsou pravdopodobnostou budem na rizikovom tehotenstve cize od zaciatku na PN preto si aj platim DNP.A neviem ake je to rozhodujuce obdobie za ktore sa ma platit z maxima.

nevyjadrila si sa celkom jednoznačne. od mája 2008 do juna 2008 si platila z minima, potom si sa odhlásila z DnP a nanovo prihlásila????** to je podstatné!

Ak áno a predpokladáš nástup na MD v r.2009, tak v decembri môžeš dať od 1.1.09 zemnu VZ na minimum. Môžeš, ale nemusíš. Ak však predpokladáš "skorý" nástup na PN, tak aj tak počas poberania nemocenského platiť DnP nemusíš a ak si ponecháš vysoký VZ, môžeš využiť DNP na čerpanie prípadných očr a PN aj v r.2010 z vyššieho VZ, lebo vtedy bude rozhodujúcim obdobím r.2009.

Zvážiť musíš sama.

A ak nastúpiš na MD v r.2009 a platí vyššie napísané**, tak tvoje rozhodujúce obdobie bude od začiatku posledného prihlásenia na DNP t.j. od júla 2008 do konca roka t.j. do 31.12.08
adams
27.11.08,20:18
Dobrý večer, prosim o radu pre švagrinu.
Jej prípad je asi takýto:
V marci 2008 skončila poberanie rodičovskeho prispevku. Hneď nato sa zaregistrovala ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov ako "poistenec štátu". 23. 05. 2008 si začala platiť DNP z min. VZ. Zrušila ho 26.11.2008. Od 15.08.2008 sa zamestnala s platom 8100,- Sk. Toho času je asi v 5-6 týždni tehotenstva. Ošetrujúci lekár ju posiela na PN.
Čo by mala urobiť, aby poberala čo najvyššiu materskú?
Voprad ďakujem za rady
TatianaK1
27.11.08,20:21
áno, môžeš. Robila som to tiež tak, no bez dôchodkového.
Takže keby som chcela, môžem sa dobrovoľne prihlásiť len na nemocenské poistenie?
TatianaK1
27.11.08,20:34
*Zákon o sociálnom poistení
v časti o materskom je tento paragraf
§ 49a
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Takže ak máš predpokladaný termín pôrodu (PTP) 28.7.09, tak v takom prípade sa bude sledovať obdobie posledných dvoch rokov t.j. cca od 28.7.07 do 27.7.09 (sleduje sa však obdobie podla "skutočného" pôrodu!!! preto to cca).
V tomto období sa ti ráta obdobie:
28.7.07 - 18.3.08 = 235kalen.dní (bola si celý čas na RD predpokladám), ak porodíš skôr ako 28.7.09, tak sa ti zaráta viac dní, ak porodíš neskôr, tak menej dní.
Takže ti bude chýbať cca 35kalend.dní, no samozrejme radšej treba počítať s rezervou!

Pri PTP 28.7.09 nastúpiš na MD najneskôr 16.6.09 (6týž. pred PTP) ale najskôr 2.6.09 (8týž. pred PTP), ak by si porodila skôr, tak dnom pôrodu.

Povinné NP SZčo určite mať nebudeš (to by hrozilo až od 1.7.09).

Máš viacero možností ako si zabezpečiť slušné materské:

1. dobrovolným nem.poistením (prihlásiť sa z maxima a v decembri!!! môžeš=nemusíš dať zmenu vymeriavacieho základu na minimum od 1.1.09, no potom už žiadne odhlásenie!!!). Ak sa napr. prihlásiš na DNP 28.11.08, tak 26týždnov ti uplynie 28.5.09, takže najskôr 29.5.09 môžeš nastúpiť na MD a bude sa ti rátať materské z rozhodujúceho obdobia 28.11.-31.12.08. No nesmieš porodiť skôr ako 29.5.09, lebo by bolo materské rátané len z minim.mzdy.

DNP má výhodu, že nemusíš nič s nikým vybavovať a DnP môžeš využiť aj neskôr na očr, pn. A ak si nedáš zmenu vymer.základu od 1.1.09 na minimum, ale budeš až do nástupu na MD platiť z vyššieho/maximálneho VZ, tak si môžeš vyššie nemocenské dávky čerpať aj v r.2010 (tie sa budú vypočítavať z r.2009).

2. môžeš sa zamestnať a tento prac.pomer by mal trvať minimálne tých 35kalend.dní, no radšej viac, ak by si porodila neskôr. Treba sa potom poradiť konkrétne, aby si neurobila chybu a dni ti nechýbali alebo nemala nízke materské.

3. kombináciou DNP + zamestnanie
t.j. môžeš sa napr. prihlásiť na DnP z minima a potom napr. po 40 dnoch sa odhlásiť. Po ukončení DNP sa zamestnať so zaujímavým platom.
Dnes 28.11.2008 som sa rozhodla pre možnosť 1 a prohlásila som sa do SP ako dobrovoľný platiteľ NM s VZ 30.219,- Sk. Toto si budem platiť až do odchodu na MD t.j. 2.6.2009 - 17.6.2008. Tých 26 týždňov trvania DNP uplynie dňom 29.5.2008 takže je to tesné. Vzhľadom k tomu, že som predchádzajúce tehotenstvo mala rizikové, môže sa stať, že ma tiež vypíšu na PNku, môžem s tým nesúhlasiť a odmietnuť to? Lebo mi potom hrozí, že prerušenie DNP počas PNky mi môže spôsobiť, že tých 26 týždňov nestihnem, a materská by sa mi rátala z minimálnej mzdy. Dá sa to nejako poistíť, aby sa mi mohlo rátať nemocenské poistenie zo zamesnania? Musela by som sa zamestnať ešte tento rok s vyšším príjmom, a toto zamestnanie by malo trvať do odchodu na MD aby sa mi rátala materská z tohto zamestnania, čo potom s dobrovoľným poistením. Alebo by stačilo sa zamestnať až pred odchodm na materskú niekedy v apríli, rátala by sa mi potom materská z VZ tohto zamestnania , ak by som si platila aj DNP, alebo ak by som v budúcom roku zrušila.
Jozef Mihál
27.11.08,21:37
TatianaK1
28.11.08,06:39
Neprehliadnite a kliknite tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html
Ďakujem za ponuku, ale ja som z Trnavy a je to hodne ďaleko a dnes sa musím rozhodnúť čo urobím.
jasha
28.11.08,12:14
Ahoj Tatiana,

ja som na rizikovu matersku odmietla ist, ale s tym, ze som slubila lekarke ze budem doma lezat.Ved ide o zdravie mojho buduceho prveho dietata. Som vo firme sef, takze si mozem dovolit pracovat z domu (nad sebou mam len zahranicnych majitelov a tych zaujima akurat ci vsetko funguje a nie to ako si to zariadim). Obcas behnem do prace skontrolovat podriadenych (cca 50 ludi), rozdelim ulohy a inak som doma na telefone a zapnutom laptope na nete.
Takze zalezi od tvojho doktora a od toho aku mas pracu, ci mozes robit z domu a v neposlednom rade je dolezity aj dovod rizikoveho tehotenstva....
TatianaK1
28.11.08,13:34
Ja tiež pracujem z domu. Môže sa však stať to, že sa dostanem do nemocnice a tam vypisujú PH automaticky, tam bude asi problém dohodnúť sa. Ak sa mi o ten pobyť predĺži tých 26 týždňov DNP nestihnem to do odchodu na materskú a potom by sa mi rátala z min. VZ aj keď si platím z maxima. Preto som chcela vedieť, či by sa to nedalo poisťiť, a zamestnať sa tak, aby mi vznikol by mi nárok na materskú aj z VZ zamestnania.
brčko
28.11.08,14:25
Dnes 28.11.2008 som sa rozhodla pre možnosť 1 a prohlásila som sa do SP ako dobrovoľný platiteľ NM s VZ 30.219,- Sk. Toto si budem platiť až do odchodu na MD t.j. 2.6.2009 - 17.6.2008. Tých 26 týždňov trvania DNP uplynie dňom 29.5.2008 takže je to tesné. Vzhľadom k tomu, že som predchádzajúce tehotenstvo mala rizikové, môže sa stať, že ma tiež vypíšu na PNku, môžem s tým nesúhlasiť a odmietnuť to? Lebo mi potom hrozí, že prerušenie DNP počas PNky mi môže spôsobiť, že tých 26 týždňov nestihnem, a materská by sa mi rátala z minimálnej mzdy. Dá sa to nejako poistíť, aby sa mi mohlo rátať nemocenské poistenie zo zamesnania? Musela by som sa zamestnať ešte tento rok s vyšším príjmom, a toto zamestnanie by malo trvať do odchodu na MD aby sa mi rátala materská z tohto zamestnania, čo potom s dobrovoľným poistením. Alebo by stačilo sa zamestnať až pred odchodm na materskú niekedy v apríli, rátala by sa mi potom materská z VZ tohto zamestnania , ak by som si platila aj DNP, alebo ak by som v budúcom roku zrušila.

tatiana, ak ta aj vypíšu na PN, tak to vôbec nevadí!!!!! ;)
Aj dni PN sa "rátajú" do dní nemocenského poistenia. Nidke sa nepíse, že tých 26týždnov musíš platiť DNP, len to, že tých 26týždnov musí "uplynúť" a tie ti plynú, či už s PN alebo bez PN. Pri DNP "neexistuje" prerušenie!!! len pri povinnom nem.poistení.
Okrem toho, čo si pamätám, tak ty máš len dni nem.poistenia počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky zamestnanca, t.j. tieto dni sa rátajú len pre nárok na materské, nie pre nárok na nemocenské. Takže predpokladám, že podmienku aspon 270 dní nem.p. dva roky pred vznikom PN nebudeš mať splnenú, takže nárok na nemocesnké z DNP ani mať nebudeš. Takže aj počas PN-ky budeš musieť platiť DNP.

A ešte podstatné! predpokladám zamestnaná nie si a k nástupu na MD ani nebudeš. To by "zásadne" menilo situáciu jednak s vym.základom z DNP a tiež s nárokom na materské z DNP.

a k nároku na materské zo zamestania, tam nie je problém (tie možnosti som nerozpisovala, lebo je dosť kombinácií). No mala by si si lepšie preštudovať príspevky od pána Mihála.
TatianaK1
28.11.08,17:37
Ďakujem Ti brčko za tip. Trochu som zalistovala na porade a natrafila som na link na p. Mihála. Všetko som tam ohľadom materskej prečítala, a musím uznať, že je táto téma perfektne vysvetlená, takže už mám jasno a nebudem sa pýtať dookola stále to isté.
Jozef Mihál
29.11.08,13:06
Čítajte seriál príspevkov k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9

(čítať treba od prvého dielu po šiesty, nie naopak).

Kto je z Košíc a okolia, pozor, v piatok 12.12. o 9.00 na zatiaľ neznámom mieste v Košiciach bude bezplatný seminár, čítajte tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html

Osobný kontakt ani Porada nenahradí, tak neváhajte a spojte predvianočné nákupy v Košiciach s jedinečnou akciou, ktorá sa tak ľahko opakovať nebude.
u.erika
29.11.08,16:12
Keď som evidovaná na ÚP od 21.9.2008 a od 1.12.2008 sa prihlásim do SP ako DNPO s max. VZ, môžem mať nárok na materské? Predpokladaný termín pôrodu 31.7.2009. Do 20.09.2008
RD, zamestnanie nie.
brčko
29.11.08,16:57
Keď som evidovaná na ÚP od 21.9.2008 a od 1.12.2008 sa prihlásim do SP ako DNPO s max. VZ, môžem mať nárok na materské? Predpokladaný termín pôrodu 31.7.2009. Do 20.09.2008
RD, zamestnanie nie.

a nebola si ozaj zamestnaná alebo dobrovolne nem.poisená v období cca júl 2007 do 20.9.08 ?

ak nie, nárok na materské mať nebudeš, lebo nestihneš potrebných aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
brčko
29.11.08,17:11
Ahojte poradáci!
Mám taký problém:
Synova manželka bola na RP do 20.9.2008, teraz je evidovaná na ÚP. ako nezamestnaná. Od januára 2009 si chce založiť živnosť, dotáciu od ÚP už má schválenú. Teraz sa dozvedela , že je tehotná. V roku 2004 bola prihlásená ako DNP do SP, ale neviem presne dokedy sme platili to poistenie. Syn pracuje a HP má každý mesiac okolo 30000,- Sk. Nebolo by lepšie, keby on išiel na MD, neviem či sa to u nás funguje. Pracuje doma, ako programátor. Chcú mať obchod s rozl. tovarom tu v dedine. Skutočne s malým bola nevesta, a aj syn by mohol ďalej pracovať na nejakú dohodu. Alebo MD môže brať aj babička?

Zákon o sociálnom poistení
Podmienky nároku na materské
§48
(9) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

§ 49
(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je
a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
brčko
29.11.08,18:05
Dobrý večer, prosim o radu pre švagrinu.
Jej prípad je asi takýto:
V marci 2008 skončila poberanie rodičovskeho prispevku. Hneď nato sa zaregistrovala ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov ako "poistenec štátu". 23. 05. 2008 si začala platiť DNP z min. VZ. Zrušila ho 26.11.2008. Od 15.08.2008 sa zamestnala s platom 8100,- Sk. Toho času je asi v 5-6 týždni tehotenstva. Ošetrujúci lekár ju posiela na PN.
Čo by mala urobiť, aby poberala čo najvyššiu materskú?
Voprad ďakujem za rady

ak je teraz v 5-6týž. tak má predp. termín cca 26.7.09
potom
- predpokladaný nástup na MD obvyklých 6týždnov pred pôrodom vychádza na cca 14.6.09,
- pri rizikovom tehotenstve a PN pred nástupom na MD niekedy posielajú lekári na MD 8týždnov pred PTP, to vychádza cca na 31.5.08 TAK BACHA NA TO!!! nedať sa vypísať na MD pred uplynutím 26týždnov!!!

zo zamestnania jej 270dní nem.poistenia uplynie od 15.8.08 dna 11.5.09 (ak nemala prerušené NP), takže s nárokom na materské "zo samotných dní nem.poistenia zo zamestnania" jej vychádza bez problémov. Ak by porodila skôr ako 12.5.09, tak by potrebovala prirátať ešte iné dni ukončeného nem.poistenia. Takže v takom prípade by jej nárok na materské vznikol len z jedného nem.poistenia, nie z oboch!

Z dNP má v období 23.5.08 až 26.11.08 už 188dní nem.poistenia. Ak sa prihlási 1.12.09 znovu na DNP, tak jej z DNP uplynie potrebných 270dní dna 20.2.09. Takže ak jej vznikne PN najskôr 21.2.09, tak môže poberať nemocenkské aj z DnP (samozrejme z predpokladaného vym.základu, t.j. aktuálnej min.mzdy). Nárok na nemocenské (materské) zo skutočného VZ jej vznikne až po uplynutí 26týždnov od poslendého prihlásenia, tj. pri posl.prihlásení 1.12.08 uplynie 26týžtnov 31.5.09, t.j ak začne PN/MD najskôr 1.6.09!!!

Takže ak chce získať maximálnu materskú v súčte z DNP + zamestnania, tak nech sa hned prihlási na DnP z rozdielu maximalneho vym.základu a jej hrub.mzdy t.j. cca 22119 (30219-8100) a nastúpi na MD najskôr po uplynutí 26týždnov, ak sa prihlási 1.12.08, tak najskôr 1.6.09!!! Ak v r.2009 nechce platiť z tohto vyššieho vym.základu, tak si môže dať ešte v decembri!!! zmenu vym.základu (pozor nie odhlášku ale ZMENU) napr. na minim.mzdu t.j. 295,5eur. Ak si však ponechá vyšší vym.základ, tak môže aj v r.2010 čerpať nem.dávky (očr,pn) z tohto vyššieho vym.základu.

Ak sa nanovo prihlási na DnP 1.12.08 a nastúpi na PN v období do 20.2.09, tak bude predpokladám musieť DNP platiť aj počas poberania nemocenského zo zamestnania. Pri PN so vznikom 21.2.09 a neskôr by jej mal vzniknúť nárok na nemocenské aj z DnP.

všetko treba prerátať, či som sa nesekla, resp. nástupy na MD podla predpokladaného termínu pôrodu, tieto boli rátané k PTP 26.7.09 ;)
Iveta331
29.11.08,18:15
***velmi pekne prosim o radu***
Dobry den,
aj my usilovne pracujeme na babatku a dufam, ze najneskor v januari sa zadari. Moj hr. prijem je 24000 a toto zamestnanie zacalo 10/2008, od zaciatku r. 2007 som bola s prestavkami nemoc. poistena zo zamestnania cca 21 mesiacov. 1.12. idem do SP kvoli DNP. Ale mam to platit s rozdielu max VZ a mojho prijmu, alebo z minimalneho vymer. zakladu co je 8100.-? teda je mozne platit aj z nizsej sumy ako je minimalny VZ? Lebo u mna ten rozdiel je cca 6200.-. A este by som sa chcela spytat, (vzhladom na moj vek totiz urcite pojdem na rizik. teh. - teda PN), ked budem PN – aky mam narok na nem. davky? Aj so zamestnania aj z DNP? Alebo len zo zamestnania? A este nakoniec na tlacivo do SP vyplnujem aj kolonku o zamestnavatelovi?
brčko
29.11.08,18:20
iveta, už som ti raz písala rozsiahlu odpoved, no ked som to odoslala, zmizlo to!!! som bola naštvaná, tak skúsim aspon čosi napísať, ak sa mi medzitým malý nezobudí :)
Iveta331
29.11.08,18:52
brčko, moc dakujem, ze mi venujes svoj cas......
brčko
29.11.08,19:00
***velmi pekne prosim o radu***

Dobry den,

aj my usilovne pracujeme na babatku a dufam, ze najneskor v januari sa zadari. Moj hr. prijem je 24000 a toto zamestnanie zacalo 10/2008, od zaciatku r. 2007 som bola s prestavkami nemoc. poistena zo zamestnania cca 21 mesiacov. 1.12. idem do SP kvoli DNP. Ale mam to platit s rozdielu max VZ a mojho prijmu, alebo z minimalneho vymer. zakladu co je 8100.-? teda je mozne platit aj z nizsej sumy ako je minimalny VZ? Lebo u mna ten rozdiel je cca 6200.-.

prihlásiť sa môžeš najmenej z minim.mzdy. No platiť predpokladám, že môžeš aj zo sumy nižšej, ak vieš presne VZ pre NP z ostatných nem.poistení (zamestnania). Ja som to ale pre istotu urobila tak, že som platila z minima (dala som si trvalý príkaz a nechcelo sa mi vzdy prerátavať presne podla mzdy, nakolko úplne rovnaká nebola) a preplatok si vyžiadam vrátiť.

A este by som sa chcela spytat, (vzhladom na moj vek totiz urcite pojdem na rizik. teh. - teda PN), ked budem PN – aky mam narok na nem. davky? Aj so zamestnania aj z DNP? Alebo len zo zamestnania? A este nakoniec na tlacivo do SP vyplnujem aj kolonku o zamestnavatelovi?

Ak si budeš uplatnovať nárok na nemocenské z viacerých poistení, tak si treba od lekára vypýtať PN-ku dvakrát (za vystavenie tej druhej pravdepodobne zaplatíš cca 32Sk, možno nie) a na obe vyznačiť, že si uplatnuješ nem.dávku aj z druhého poistenia. JEdnu dáš zamestnávatelovi a ten vypíše všetko o sebe a druhú odnesieš svojej SP, údaje o zamestnávatelovi nevypisuješ.

velmi dôležité!!!!!!!!!! u teba bude, ak sa prihlásiš na DNP a budeš tehotná, aby ti neskončil tvoj prac.pomer pred nástupom na MD, resp. aspon neskončil skôr ako skončí DNP. Potom by si totiž mala nárok na materské len z nem.poistenia, ktoré bude trvať k nástupu na MD, teda DNP a len z vymer.základov z tohto poistenia (t.j. pri DNP len z tých cca 6200!!!, nie zo súčtu so zamestnaním!!!) Zo zamestnania by ti nárok na materské (podla info z porady) neuznali, nakolko podla praxe v SP ak trvá iné nem.poistenie, tak ochranná lehota z ukončeného nem.poistenia neplynie (no v zákone o soc.poistení to nehladaj, nenájdeš).

No a ešte k nároku na nemocenské aj z DnP. Sama by som bola zvedavá, či ti uznajú nárok na nemocenské, ak ti vznikne napr. hned v decembri po prihlásení sa na DnP.

Teoreticky by ti mali ku dnom trvajúceho DNP prirátať dni ukončených nem.poistení v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. Dni nem.poistenia v tomto období z dvoch ukončených prac.pomerov máš dostatok. No aký bude postup SP ti nikto nezaručí.

Na tvojom mieste by som si požiadala o nemocenké aj z DnP. No pre istotu by som si platila odvody na DNP dalej (ale z celého VZ, z ktorého budeš prihlásená, nie len z rozdielu!!!, lebo v tom období bude tvoj VZ zo zamestnania rovný nule!!!). Prestala by som platiť až ked mi príde rozhodnutie o priznaní nemocesnského aj z DNP. Potom si lahko preplatok vyžiadaš vrátiť, no ak by si mala nedoplatok, tak by mohol byť problém s nárokom na dalšie nem.dávky.

Ak by mi nárok na nemocenské z dnp, tak by som sa odvolala.

Tak daj vedieť, ako si dopadla s tým nárokom na nemocenské z DNP, lebo takéto skúsenosti z praxe sú cenné. No ak teda bude dôvod, lebo aj ked som bola podobný prípad ako ty, gynekolog ma na PN vypísať vraj nemohol, no všeobecný lekár bol velmi milý a chápavý, takže som bola na PN až do nástupu na MD.
No a hlavne nech s tehotenstvom všetko dobre dopadne a máš zdravého potomka! :)

brčko
29.11.08,19:07
neviem, čo som zase porobila, že tvoj prvý príspevok nie je dobre citovaný. Ale odpoved tam chvalabohu je!
doplnam:
teda všetky nie! tie odpovede, čo som vložila do prvého príspevku chýbajú!
Jozef Mihál
29.11.08,19:21
Toto sa naživo, na seminári k materskej 12.12. v Košiciach, stať nemôže.

http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html
brčko
29.11.08,19:28
1.6.2008 – 1.8.2008 – nezamestnana, neevidovana na urade prace – nemocenske asi si myslela zdravotné, lebo na nem.poist. sa spätne prihlásiť nedá si za tieto mesiace uhradim sama

1) 1/12/2008 si zaplatim DPN z vysky 30200-24000 a od 1/2009 ho znizim na min. a budem v tom pokracovat. Správne?

Na DNP sa môžeš prihlásiť najmenej z minim.mzdy. Platiť však môžeš predpokladám aj z VZ nižšieho, ak vieš vymer.základ z ostatných nem.poistení. Ja som to urobila tak, že som aj tak platila z min.mzdy. Lebo mzda nie je vždy úplne rovnaká, k 8-memu som jej presnú výšku nevedela a dala som si trvalý príkaz do banky. Potom si vyžiadam preplatok vrátiť.

2) Mam narok na poberanie materskej 37 tyzdnov?

ak budeš ku koncu 28-meho týždna poberania materského osamelá, tak áno. čo však soc.poistovna chápe pod pojmom osamelá neviem, v zákone o soc.poistení táto definíciá chýba. Podla zákonníka práce je to osoba, ktorá žije sama a je slobodná, rozvedená alebo ovdovelá alebo je osamelá z iných vážnych dôvodov. Do SP treba potom podpísať čestné prehlásenie a tiež v zamestnaní predpokladám.

mimotemy
no tie odpovede sú dobre popreskakované, aj tie farby trochu zmetené, no už stým nebudem radšej nič robiť, aby to znovu nezmizlo. V tých hranatých zátvorkách a odstavcoch sa nevyznám!! :)
no nedalo mi to a farby som opravila!



pán Mihál, veru, asi sa nikomu zo seminára nepodarí len tak "vypariť" !

Iveta331
29.11.08,19:36
brčko,
no teda..., ale si mi dala zabrat, musela som to precitat 3x, aby ma osvietilo:).....ale myslim, ze v tom mam uplne jasno.
ak by som mohla este jednu otazku. nebolo by jednoduchsie (aby som sa vyhla pripadnym rizikam, co sa tyka straty zamestnania) platit od decembra DNP z maxu, teda tych cca 1300.- a ked vsetko dobre dopadne (dufam a hlavne verim, ze ano, lebo pan doktor povedal, ze uz mozme smelo "plodit", lebo vysledky su v poriadku), tak po napr. 2 rokoch (teda po ukonceni materskej, alebo aj pocas nej?), si jednoducho vyziadat od SP preplatok?
nika.sum
29.11.08,19:37
Ja som davala tiez cestne prehlasenie, byvala som sama, nebola som vydata za otca dietata, nezili sme v spolocnej domacnosti. Nic ine nevyzadovali iba to cestne prehlasenie.
u.erika
29.11.08,19:41
a nebola si ozaj zamestnaná alebo dobrovolne nem.poisená v období cca júl 2007 do 20.9.08 ?

ak nie, nárok na materské mať nebudeš, lebo nestihneš potrebných aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
ďakujem ti brčko, škoda. Ide o moju nevestu. Po skončení SŠ už bola na materskej, vtedy bola prihlásená a DNPO, to bolo v roku 2004. Potom bola na RD, až do 20.9.2008. Mala predĺženú RD, nakoľko vnuk mal-má rakovinu. Nakoľko liečba sa skončila /zatiaľ, lebo ešte nevieme čo bude/, len na mesačné kontroly musia chodiť, tak môže ostať s malým doma, ale bez nároku na RD. Diaľkovo sa študuje na univerzite, a od januára chce podnikať. Tak, že nám asi nič nepomôže. V druhom príspevku si mi písala, nejaké paragrafy. Keď som k tomu dobre rozumela, tak jediná možnosť, že po dohode jej manžel môže brať materské. On má hrubý plat okolo 30000,-. Je to tak?
brčko
29.11.08,20:00
brčko,
no teda..., ale si mi dala zabrat, musela som to precitat 3x, aby ma osvietilo:).....ale myslim, ze v tom mam uplne jasno.
ak by som mohla este jednu otazku. nebolo by jednoduchsie (aby som sa vyhla pripadnym rizikam, co sa tyka straty zamestnania) platit od decembra DNP z maxu, teda tych cca 1300.- a ked vsetko dobre dopadne (dufam a hlavne verim, ze ano, lebo pan doktor povedal, ze uz mozme smelo "plodit", lebo vysledky su v poriadku), tak po napr. 2 rokoch (teda po ukonceni materskej, alebo aj pocas nej?), si jednoducho vyziadat od SP preplatok?

platenie maxima z DNP by ti v prípade, že by si mala súbežne vym.základ pre nem.poistenia zo zamestnania 24-26tis., teda poberala mzdu (nebola napr. očr, pn), nepomohol. Aj keby si sa prihlásila na DNP z VZ 30219,- a poberala mzdu 24000 (resp.26000), aj tak ti soc.poistovna z DNP berie vždy len rozdiel maximum mínus povinné nem.poistenia! Pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19 + ods.11 písm.a)

Ale ukončiť s tebou prac.pomer po uplynutí skúšobnej doby, ak oznámiš tehotenstvo sa nebude dal len tak. Budeš v ochrannej dobe.
Pozor hlavne ak by si isla na PN ešte v skúšobnej dobe. O kal.dni PN-ky sa ti predlžuje skúšobná doba. Takže v takom prípade by s tebou mohli ktorýkolvek den PN-ky ukončiť prac.pomer v skúšobnej dobe a tiež ešte zvyšných počet dní po PN-ke. No aj tam by bolo východisko, ak by skončili s tebou PP a si bola tehotná maximálne do 8tt. Asi tušíš aké ;)
no netreba sa popredu znepokojovať, len treba vedieť, na čo si dať pozor.
brčko
29.11.08,20:10
erika,
asi tak. No skúsenosť s tým nemám žiadnu. škoda toho DNP.

No hlavne nech to dobre dopadne s oboma detmi.
Aj ked peniažky by sa jej určite hodili
:)
Iveta331
29.11.08,20:18
platenie maxima z DNP by ti v prípade, že by si mala súbežne vym.základ pre nem.poistenia zo zamestnania 24-26tis., teda poberala mzdu (nebola napr. očr, pn), nepomohol. Aj keby si sa prihlásila na DNP z VZ 30219,- a poberala mzdu 24000 (resp.26000), aj tak ti soc.poistovna z DNP berie vždy len rozdiel maximum mínus povinné nem.poistenia! Pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19 + ods.11 písm.a)

Ale ukončiť s tebou prac.pomer po uplynutí skúšobnej doby, ak oznámiš tehotenstvo sa nebude dal len tak. Budeš v ochrannej dobe.
Pozor hlavne ak by si isla na PN ešte v skúšobnej dobe. O kal.dni PN-ky sa ti predlžuje skúšobná doba. Takže v takom prípade by s tebou mohli ktorýkolvek den PN-ky ukončiť prac.pomer v skúšobnej dobe a tiež ešte zvyšných počet dní po PN-ke. No aj tam by bolo východisko, ak by skončili s tebou PP a si bola tehotná maximálne do 8tt. Asi tušíš aké ;)
no netreba sa popredu znepokojovať, len treba vedieť, na čo si dať pozor.
takze najlepsi postup bude asi takyto:1., v pondelok prihlasit DNP z 8100.- 2., na PN (ja viem, ze este nie som tehotna, ale strasne tomu verim, ze coskoro budem....) az po 15. januari (po skonceni skus doby) a potom sa pokusit ziadat o nemocenske davky aj v SP - ak to priznaju super ak nie bude to len zo zamestnania teda 55% z 24-26000 ale materska bude napriek PN to "maximum" - je to takto spravne, alebo mi nieco uniklo?
u.erika
29.11.08,20:22
Brčko, ďakujem.
adams
29.11.08,21:16
ak je teraz v 5-6týž. tak má predp. termín cca 26.7.09
potom
- predpokladaný nástup na MD obvyklých 6týždnov pred pôrodom vychádza na cca 14.6.09,
- pri rizikovom tehotenstve a PN pred nástupom na MD niekedy posielajú lekári na MD 8týždnov pred PTP, to vychádza cca na 31.5.08 TAK BACHA NA TO!!! nedať sa vypísať na MD pred uplynutím 26týždnov!!!

zo zamestnania jej 270dní nem.poistenia uplynie od 15.8.08 dna 11.5.09 (ak nemala prerušené NP), takže s nárokom na materské "zo samotných dní nem.poistenia zo zamestnania" jej vychádza bez problémov. Ak by porodila skôr ako 12.5.09, tak by potrebovala prirátať ešte iné dni ukončeného nem.poistenia. Takže v takom prípade by jej nárok na materské vznikol len z jedného nem.poistenia, nie z oboch!

Z dNP má v období 23.5.08 až 26.11.08 už 188dní nem.poistenia. Ak sa prihlási 1.12.09 znovu na DNP, tak jej z DNP uplynie potrebných 270dní dna 20.2.09. Takže ak jej vznikne PN najskôr 21.2.09, tak môže poberať nemocenkské aj z DnP (samozrejme z predpokladaného vym.základu, t.j. aktuálnej min.mzdy). Nárok na nemocenské (materské) zo skutočného VZ jej vznikne až po uplynutí 26týždnov od poslendého prihlásenia, tj. pri posl.prihlásení 1.12.08 uplynie 26týžtnov 31.5.09, t.j ak začne PN/MD najskôr 1.6.09!!!

Takže ak chce získať maximálnu materskú v súčte z DNP + zamestnania, tak nech sa hned prihlási na DnP z rozdielu maximalneho vym.základu a jej hrub.mzdy t.j. cca 22119 (30219-8100) a nastúpi na MD najskôr po uplynutí 26týždnov, ak sa prihlási 1.12.08, tak najskôr 1.6.09!!! Ak v r.2009 nechce platiť z tohto vyššieho vym.základu, tak si môže dať ešte v decembri!!! zmenu vym.základu (pozor nie odhlášku ale ZMENU) napr. na minim.mzdu t.j. 295,5eur. Ak si však ponechá vyšší vym.základ, tak môže aj v r.2010 čerpať nem.dávky (očr,pn) z tohto vyššieho vym.základu.

Ak sa nanovo prihlási na DnP 1.12.08 a nastúpi na PN v období do 20.2.09, tak bude predpokladám musieť DNP platiť aj počas poberania nemocenského zo zamestnania. Pri PN so vznikom 21.2.09 a neskôr by jej mal vzniknúť nárok na nemocenské aj z DnP.

všetko treba prerátať, či som sa nesekla, resp. nástupy na MD podla predpokladaného termínu pôrodu, tieto boli rátané k PTP 26.7.09 ;)
Takže, keď tomu dobre rozumiem, ak sa zaregistruje ako DNP od 1.12.2008 s VZ 22.219,-, od 1.1.2009 si zmeni VZ na minimum a lekár ju pošle na PN napr. od 4.12.2008 (narok jej na dávky PN jej vzniknu len zo zamestnania), tak si bude ďalej platiť DNP až min. do konca februara 2009. Potom by mala narok na materske aj z DNP. Toto posledne zaregistrovane DNP musi byť platené 26 tyždňov pred nastupom na MD?
Ďalšia otázka znie, čo ak by v marci 2009 ukončila PN a o niekoľko dni by znova bola PN (ide o to, aby zbytočne neplatila poistne z DNP). Potom by už mala narok aj na PN z DNP? Vznikol by jej narok aj v takom pripade na materske z DNP?
u.erika
30.11.08,05:58
erika,
asi tak. No skúsenosť s tým nemám žiadnu. škoda toho DNP.

No hlavne nech to dobre dopadne s oboma detmi.
Aj ked peniažky by sa jej určite hodili
:)
Brčko, ešte jedna otázka: Hneď po pôrode by mala ísť na RD, a dostala by tých 4700,- Sk? No neviem. A živnosť potom musí prerušiť? Lebo keď dostane od ÚP dotáciu - príspevok, tam má podmienku 2 roky mať živnosť. Navrhni mi niečo. Mala by sa zamestnať teraz a po založení živnosti sa dať vypypísať na PN?
cowboyka
30.11.08,07:30
Asi som tehotna, este to neviem s istotou. Teda porod by mal byt teoreticky v druhej polovici roku 2009. Stiham este zvysit platenie nemocenskeho, aby som mala co najvyssiu matersku. Poradte prosim, dakujem, ci to ma este zmysel. Som zamestnana, hruby prijem je 19000.
u.erika
30.11.08,13:21
Toto sa naživo, na seminári k materskej 12.12. v Košiciach, stať nemôže.

http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html
Dobrý deň p. Mihál
Prepáčte, že Vás vyrušujem, ale bývam cca 400 km od Košíc, takže na seminár prísť nemôžem, ale keď Vás pekne poprosím, môžte mi venovať prá minút, a pozrieť príspevky č. 121,132,134,138. Bola by som rada, keby ste nám niečo povedali k tomu. Potrebovali sme nejaké dobré riešenie. Moc Vám ďakujem
Iveta331
30.11.08,13:33
platenie maxima z DNP by ti v prípade, že by si mala súbežne vym.základ pre nem.poistenia zo zamestnania 24-26tis., teda poberala mzdu (nebola napr. očr, pn), nepomohol. Aj keby si sa prihlásila na DNP z VZ 30219,- a poberala mzdu 24000 (resp.26000), aj tak ti soc.poistovna z DNP berie vždy len rozdiel maximum mínus povinné nem.poistenia! Pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19 + ods.11 písm.a)

Ale ukončiť s tebou prac.pomer po uplynutí skúšobnej doby, ak oznámiš tehotenstvo sa nebude dal len tak. Budeš v ochrannej dobe.
Pozor hlavne ak by si isla na PN ešte v skúšobnej dobe. O kal.dni PN-ky sa ti predlžuje skúšobná doba. Takže v takom prípade by s tebou mohli ktorýkolvek den PN-ky ukončiť prac.pomer v skúšobnej dobe a tiež ešte zvyšných počet dní po PN-ke. No aj tam by bolo východisko, ak by skončili s tebou PP a si bola tehotná maximálne do 8tt. Asi tušíš aké ;)
no netreba sa popredu znepokojovať, len treba vedieť, na čo si dať pozor.
brčko, mohla by si mi, ak ti to malinky dovoli :) a najdes si trochu casu toto odobrit?
takze najlepsi postup bude asi takyto:1., v pondelok prihlasit DNP z 8100.- 2., na PN (ja viem, ze este nie som tehotna, ale strasne tomu verim, ze coskoro budem....) az po 15. januari (po skonceni skus doby) a potom sa pokusit ziadat o nemocenske davky aj v SP - ak to priznaju super ak nie bude to len zo zamestnania teda 55% z 24-26000 ale materska bude napriek PN to "maximum" - je to takto spravne, alebo mi nieco uniklo?
Jozef Mihál
30.11.08,15:20
Dobrý deň p. Mihál
Prepáčte, že Vás vyrušujem, ale bývam cca 400 km od Košíc, takže na seminár prísť nemôžem, ale keď Vás pekne poprosím, môžte mi venovať prá minút, a pozrieť príspevky č. 121,132,134,138. Bola by som rada, keby ste nám niečo povedali k tomu. Potrebovali sme nejaké dobré riešenie. Moc Vám ďakujem
Prepáčte ale mojou snahou je naučiť ľudí ryby chytať a nie im ich už upečené podávať rovno do úst.

Ak nemôžete prísť do Košíc, prečítajte si seriál o materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/materské

Mimochodom, rovnaký seminár som robil v Bratislave, ak ste 400 km od Košíc, zrejme ste do 50 km od Bratislavy...
u.erika
30.11.08,15:59
Ďa kujem Vám, od BA som 120 km, a som zamestnaná. A kvôli ostatným problémov v rodine už, ani dovolenky nemám, príjemný zvýšok večera Vám prajem, a aby ste Vy namali také problémy, aké sme mali my.
viktora
30.11.08,19:53
Dobrý večer, sestra potrebuje poradiť.. kôly výpočtu pnky-je tehotná...termín má v máji 09, a doktorka ju vypísala na pn. Na soc.jej robili zmenu vz-nižšie rozpíšem..a nevieme či jej to vypočítali správne predpokladali sme že bude mať max.pn-ale v
rozhodnutí ktoré jej zo soc.prišlo bola nižšia suma. Podmienka 270
dní bola splnená.
..sestre to vyriešili na SP tak, že jej urobili zmenu na max. kôly
materskej od 1.10.2008.
Spätne zhrniem jej situáciu:
-zamestnaná u 1 zamesnávateľa od juna 2004-čiže je povinne nem.poist.
-DNP-od 1.10.07 platila z min. do dec.2007
-dnp-od dec. zmena na max.vz-916sk
-od 1.1.2008 zmena na min.vz-do 30.9.08
-od 1.10.08 zmena na max.vz kôly materskej-platí si len ten rozdiel
-7.10. nástup na PN
-príjem v hrubom 9300sk
Podmienku 270 dní splna..pred týždnom jej prišlo rozhodnutie o
pn-kde jej určili sumu na deň 487,298900 sk.
Chcem sa opýtať či je to správna suma-predpokadali sme že bude mať max.PN. - vz/den-ale nevychádza to tak. A nevieme či sa má odvolať..alebo je to ok..
Mohol by sa na to prosím niekto pozrieť?, dakujem moc..
A ešte ak by sa dalo-aká jej podľa toho vyjde materská? Máme už z tých výpočtou chaoss..dakujem vopred..
brčko
30.11.08,22:05
Brčko, ešte jedna otázka: Hneď po pôrode by mala ísť na RD, a dostala by tých 4700,- Sk? No neviem. A živnosť potom musí prerušiť? Lebo keď dostane od ÚP dotáciu - príspevok, tam má podmienku 2 roky mať živnosť. Navrhni mi niečo. Mala by sa zamestnať teraz a po založení živnosti sa dať vypypísať na PN?

zákon o RP sa od 1.1.09 mení a v szčo sa nevyznám, nie to už v dotáciách z UP.
No a s pn-kou jej asi tažko budem radiť. Ale ak by sa zamestnala s priaznivým platom a mala dôvod isť na PN, napr. rizikové tehotenstvo, tak by mohla poberať nemocenké až do pôrodu (ak vie, že nárok na materské mať nebude), resp. vraj aj nejaký čas po nom. No to píšem len čo som čítala na porade, praktickú skúsenosť nemám (s tým poklačovaním PN aj po období 6-týždnov pred pôrodom)
brčko
30.11.08,22:18
Takže, keď tomu dobre rozumiem, ak sa zaregistruje ako DNP od 1.12.2008 s VZ 22.219,-, od 1.1.2009 si zmeni VZ na minimum a lekár ju pošle na PN napr. od 4.12.2008 (narok jej na dávky PN jej vzniknu len zo zamestnania), tak si bude ďalej platiť DNP až min. do konca februara 2009. Potom by mala narok na materske aj z DNP. Toto posledne zaregistrovane DNP musi byť platené 26 tyždňov pred nastupom na MD? áno, ak nechce matrerské z DNP len z minim.mzdy
Ďalšia otázka znie, čo ak by v marci 2009 ukončila PN a o niekoľko dni by znova bola PN (ide o to, aby zbytočne neplatila poistne z DNP). Potom by už mala narok aj na PN z DNP? áno Vznikol by jej narok aj v takom pripade na materske z DNP?

ak jej dnp potrvá ku dnu nástupu na MD, bude ho mať uhradené v správnej výške a splatnosti. nie je dôležité, či predtým čerpala PN alebo nie. Len tolko, že za obdobie, v ktorom poberala nem.dávky aj z DNP platiť nemusí, za obdobie, v ktorom nem.dávky z DNP nepoberala musí. To by mal byť správny postup, no pri SP ťažko tvrdiť na 100%, bohužial :mee:
brčko
30.11.08,22:23
brčko, mohla by si mi, ak ti to malinky dovoli :) a najdes si trochu casu toto odobrit?
takze najlepsi postup bude asi takyto:1., v pondelok prihlasit DNP z 8100.- 2., na PN (ja viem, ze este nie som tehotna, ale strasne tomu verim, ze coskoro budem....) az po 15. januari (po skonceni skus doby) a potom sa pokusit ziadat o nemocenske davky aj v SP - ak to priznaju super ak nie bude to len zo zamestnania teda 55% z 24-26000 ale materska bude napriek PN to "maximum" - je to takto spravne, alebo mi nieco uniklo?

myslím cca ano,
PN v r.2009 zo zamestnania bude rátaná z VZ v r.2008,
no a maximálna materské bude, ak bude trvať k nástupu na MD aj DNP aj tvoj prac.pomer.
brčko
30.11.08,22:31
viktora,
PN vzniknutá v r.2008 sa ráta z vymer.základov v r.2007 ako zo zamestnania, tak aj z DNP (ak ozaj dávala vždy len zmenu a teda od 1.10.07 sa ani raz neodhlásila)
ak platila DnP od 1.10.07 do 31.12.07 z minima 8100,- tak aj z toho sa rátala nem.dávka(nerozumiem, čo si píslala o dec, maxime a 916sk), no a aké mala VZ v zamestnaní v r.2007

Ak chcela maximálne materské v súčte zamestnanie + DNP, mala dať nie zmenu VZ ale sa odhlásiť a najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima,resp. rozdielu maxim. VZ a VZ v zamestnaní.
cowboyka
01.12.08,06:28
Asi som tehotna, este to neviem s istotou. Teda porod by mal byt teoreticky v druhej polovici roku 2009. Stiham este zvysit platenie nemocenskeho, aby som mala co najvyssiu matersku. Poradte prosim, dakujem, ci to ma este zmysel. Som zamestnana, hruby prijem je 19000. prosim poradte. dakujem
j.u.l.i.a
01.12.08,06:53
Dobrý deň,
prihlásila som sa na DNP od novembra 2008. Čiže teraz do 8. 12. by som mala uhradiť sumu za tento mesiac. Chcela by som to zaplatiť z môjho účtu cez internet banking. Bojím sa však toho, že do budúcnosti nebudem mať v ruke žiadny doklad o zaplatení, keďže výpisy v tlačovej forme som zrušila. Vôbec neviem, ako to chodí s prípadným preukazovaním úhrad SP. Stačí ako doklad o úhrade elektronický výpis? Ďakujem.
IvetaH
01.12.08,11:05
Dobrý deň,
kolegyňa pôjde 20.12.2008 na materskú. Zamestnaná je od 31.3.2008, dovtedy úrad práce. Prosím vás, má ešte zmysel pre ňu, ukončiť pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším príjmom u toho istého zamestnávateľa? Rada by som jej pomohla, ale neviem ako. Ďakujem.
brčko
01.12.08,12:26
Dobrý deň,
kolegyňa pôjde 20.12.2008 na materskú. Zamestnaná je od 31.3.2008, dovtedy úrad práce. Prosím vás, má ešte zmysel pre ňu, ukončiť pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším príjmom u toho istého zamestnávateľa? Rada by som jej pomohla, ale neviem ako. Ďakujem.

samozrejme má to zmysel, ved ešte nie je 20.12.08! Resp. aj by jej nový prac.pomer začal od 19.12.08, tak treba urobiť prihlášky najneskôr 18.12.08. Takže dá sa :)
u.erika
01.12.08,15:36
zákon o RP sa od 1.1.09 mení a v szčo sa nevyznám, nie to už v dotáciách z UP.
No a s pn-kou jej asi tažko budem radiť. Ale ak by sa zamestnala s priaznivým platom a mala dôvod isť na PN, napr. rizikové tehotenstvo, tak by mohla poberať nemocenké až do pôrodu (ak vie, že nárok na materské mať nebude), resp. vraj aj nejaký čas po nom. No to píšem len čo som čítala na porade, praktickú skúsenosť nemám (s tým poklačovaním PN aj po období 6-týždnov pred pôrodom)
Díki moc, dneska som sa informovala v SP, povedali mi, že sa môže zamestnať, ale ani tak nebude mať tých 270 dní. Ale asi máš dobrý nápad. Keď sa teraz zamestná s platom cca. 32000, Sk a od januára sa dá vypísať, zamestnávateľ za ňu už by odvody nemusel platiť, len za ten jeden mesiac a za PN 10 dní.
Je to tak?
brčko
01.12.08,19:54
Díki moc, dneska som sa informovala v SP, povedali mi, že sa môže zamestnať, ale ani tak nebude mať tých 270 dní. Ale asi máš dobrý nápad. Keď sa teraz zamestná s platom cca. 32000, Sk a od januára sa dá vypísať, zamestnávateľ za ňu už by odvody nemusel platiť, len za ten jeden mesiac a za PN 10 dní.
Je to tak?

prečo by mal platiť za 1mesiac a za 10dní odvody? Ak sa zamestná, tak na PN-ku môže ísť hned na druhý den, resp. dokonca ani nastúpiť do práce nemusí. Prvých 10dní, ak prac.pomer trvá, platí zamestnávatel zamestnancovi náhradu mzdy za dočasnú PN, od 11-teho dna platí zamestnancovi už SP nemocenské. Počas PN-ky sa odvody neodvádzajú.

S kombináciou s podporou z UP to však neviem ako vyrieši, nech sa informuje priamo v UPSVaR.
polka
01.12.08,20:19
Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná na PP 4 roky. Od 5.1.2009 má nastúpiť na MD. Termín pôrodu má stanovený na 5.2.2009. V r. 2008 (rozhodujúce obdobie) mala hrubú mesačnú mzdu 7000,- Sk. V polovici júla 2008 (už bola tehotná) si začala platiť aj dobrovoľné NP zo základu 21000,- Sk, aby si zvýšila materské.
1) Vznikne jej nárok na materské z obidvoch NP? Z DNP totiž nespĺňa podmienku 270 dní do pôrodu, len z povinného NP.
2) Je možné zvýšiť si materské skončením PP (napr. 31.12.2008) a následne (1.1.2009) uzavretím nového PP u toho istého zamestnávateľa s maximálnym základom 30 219,- Sk? Stačí, ak bude zamestnaná 4 dni, alebo len 1 deň pred nástupom na MD?
3) Je možné uzatvoriť takýto PP aj na dobu určitú, napr. na 1 mesiac? (Zamestnávateľ sa chce poistiť, lebo sa vraj môže kadečo stať.)
brčko
01.12.08,20:47
Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná na PP 4 roky. Od 5.1.2009 má nastúpiť na MD. Termín pôrodu má stanovený na 5.2.2009. V r. 2008 (rozhodujúce obdobie) mala hrubú mesačnú mzdu 7000,- Sk. V polovici júla 2008 (už bola tehotná) si začala platiť aj dobrovoľné NP zo základu 21000,- Sk, aby si zvýšila materské.
1) Vznikne jej nárok na materské z obidvoch NP? Z DNP totiž nespĺňa podmienku 270 dní do pôrodu, len z povinného NP.
2) Je možné zvýšiť si materské skončením PP (napr. 31.12.2008) a následne (1.1.2009) uzavretím nového PP u toho istého zamestnávateľa s maximálnym základom 30 219,- Sk? Stačí, ak bude zamestnaná 4 dni, alebo len 1 deň pred nástupom na MD?
3) Je možné uzatvoriť takýto PP aj na dobu určitú, napr. na 1 mesiac? (Zamestnávateľ sa chce poistiť, lebo sa vraj môže kadečo stať.)

V prvom rade, ak má predp.term.pôrodu 5.2.09, tak by mala nastúpiť na MD najneskôr 25.12.08 (6týždnov pred PTP) aby mala nárok na 28 resp. na 37týždnov poberania materského a RO by mal byť teda rok 2007. Podla mna aj pri neskoršom nástupe na MD (ak termín ostane 5.2.09)by sa jej mohlo stať, že RO bude rok 2007. No netvrdím na 100%.

1. ak nesplna podmienku aspon 270dní z DNP (teda nemá ani dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa jej k dnom DNP prirátali), tak nárok na materské z DNP mať nebude

2. áno, no pri začiatku PP 1.1.09 a nástupe na MD 5.1.09 jej na maximálnu materské hrubá mzda 30219 nestačí, lebo v rozhodujúcom období su 2platené dni a 2neplatené!!! za obdobie 1-4.1.09 by musela mať hrubú mzdu 3900,- t.j. mesačnú až 42900,-. Lepšie začať jej nový prac.pomer už koncom decembra. Dnes som už takúto radu dávala, tak si príp. nájdite v mojich dnešných príspevkoch.

3. ak bol predchádzajúci PP na dobu neurčitú, tak vlastne áno, lebo neporušuje Zákonník práce § 48 ods.2, aj ked je to trochu zvláštne.
polka
01.12.08,21:10
1. ak nesplna podmienku aspon 270dní z DNP (teda nemá ani dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa jej k dnom DNP prirátali), tak nárok na materské z DNP mať nebude


Znamená to, že ak by v období 2 rokov pred termínom pôrodu mala nejaký iný PP ukončený a bola by v ňom nemocensky poistená 270 dní, tak by sa jej DNP k tomu prirátalo a mala by vyššiu materskú?
Katy a R
01.12.08,21:34
1. ak nesplna podmienku aspon 270dní z DNP (teda nemá ani dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa jej k dnom DNP prirátali), tak nárok na materské z DNP mať nebude


Znamená to, že ak by v období 2 rokov pred termínom pôrodu mala nejaký iný PP ukončený a bola by v ňom nemocensky poistená 270 dní, tak by sa jej DNP k tomu prirátalo a mala by vyššiu materskú?

... aby bol súčet dôb poistení (v tomto prípade z ukončeného pp a DNP) 270 dní...:)
bobaes
02.12.08,16:12
ahojte, precitala som toho dost, ale stale nemam uplne jasno a potrebujem poradit.
Od 1.7.2008 so povinne nemocensky poistena ako SZCO z min. vym. zakladu 8100SK. Pred tym som studovala, a nikdy si nemocensku neplatila. Planujem otehotniet v roku 2009 a v roku 2010 ist na matersku. V aprili 2009 sa dobrovolne nemocensky poistim z rozdielu max-min vym.zakladu. v juli 2009 si popripade zmenim vysku DNP (ak sa zmeni vyska PNP)...dostanem v roku 2010 matersku z max.vymeriavacieho zakladu.
Lenze plany nie vzdy vychadzaju a nepodari sa mi otehotniet v roku 2009 a mozno ani v 2010... Co mam robit, aby som do socialnej poistovne odviedla cim najmenej a dostala cim najviac? ;) Nestaci na zaciatok odvadzat DNP zo zakladu 8100Sk, a po otehotneni ten odvod zodvihnut na maximum? vopred dakujem za odpovede.
gabi29
02.12.08,17:47
Dobrý deň,

čítam to tu celé dokola no už mám z toho chaos. Z max vymeriavacieho základu som si platila už od polovice tohto roku z rozdielu maxima a môjho príjmu no nemí mi jasné čo od 1.1.09 mám sa k 31.12. odhlásiť? A ako sa prihlásiť od 1.1.09? Alebo je to OK a mám to nechať tak? A ešte Vás prosím o jednu radu, mám uuzavretý pracovný pomer do 31.1.09 a termín pôrodu 8.5. nevim či mi tu zmluvu predĺžia do termínu nástupu na materskú čo je pre mňa najvýhodnejšie ak by mi neprelžili zmluvu ísť na úrad práce, na PN? Aby som mala najvyššiu materskú:---

Vopred ďakujem za pomoc
Iveta331
03.12.08,19:55
myslím cca ano,
PN v r.2009 zo zamestnania bude rátaná z VZ v r.2008,
no a maximálna materské bude, ak bude trvať k nástupu na MD aj DNP aj tvoj prac.pomer.
brcko, dakujem za vsetky rady, prajem vsetko dobre - ak budem mat nejake nove skusenosti - urcite sa podelim.:)
bobaes
04.12.08,08:05
okrem predchadzajucej otazky mam este jednu. teraz som sa zacitala na stranku socialnej poistovne a pytam sa ci je spravne od januara 2009 :
max. vym. zaklad : 1003.09 eur minus min. vym. zaklad 295.50 eur = 707.59eur. Z toho 4,4% su 31.13 eur. Je to spravne vypocitane DNP pre zenu z vym.zakladom k dnesnemu dnu 8100sk, aby dostala max. matersku? dakujem za odpovede.
Jozef Mihál
04.12.08,08:39
brčko
04.12.08,18:23
ahojte, precitala som toho dost, ale stale nemam uplne jasno a potrebujem poradit.
Od 1.7.2008 so povinne nemocensky poistena ako SZCO z min. vym. zakladu 8100SK. Pred tym som studovala, a nikdy si nemocensku neplatila. Planujem otehotniet v roku 2009 a v roku 2010 ist na matersku. V aprili 2009 sa dobrovolne nemocensky poistim z rozdielu max-min vym.zakladu. v juli 2009 si popripade zmenim vysku DNP (ak sa zmeni vyska PNP)...dostanem v roku 2010 matersku z max.vymeriavacieho zakladu. ak uplynie od prihlásenia na DNP do dna pred pôrodom 270dní (ak sa prihlásiš v apríly a chceš nastúpiť na MD až v r.2010, tak by malo v pohode) a aj od 1.7.09 budeš nadalej povinne nemoc.poistená SZčO z minima, tak by malo.
Lenze plany nie vzdy vychadzaju a nepodari sa mi otehotniet v roku 2009 a mozno ani v 2010... Co mam robit, aby som do socialnej poistovne odviedla cim najmenej a dostala cim najviac? ;) Nestaci na zaciatok odvadzat DNP zo zakladu 8100Sk, a po otehotneni ten odvod zodvihnut na maximum? nie zdvihnúť, ale odhlásiť a nanovo prihlásiť, ale najneskôr do 8tt!!! vopred dakujem za odpovede.

môžeš sa pre začiatok prihlásiť na DNP len z minima a platiť cca tri mesiace. POtom sa môžeš odhlásiť. Ak zistíš, že si tehotná, tak sa treba znovu prihlásiť z max.VZ - vZ zo szčo. NO nanovo prihlásiť sa treba najneskôr do 8týž.tehotenstva!!!!!!! a na MD nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od tohto nového prihlásenia na DnP.
POtom ti vyjde aj aspon 270dní už k nástupu na MD (aj ked by stačilo do dna pôrodu. Ak budeš mať splnených 270dní už k nástupu na MD, nebude problém s platením DNP ani s nárokom na materské hned po podaní žiadosti).
3mesiace (cca 90dní) + 26týž. (182dní) = 272dní.
brčko
04.12.08,18:37
Dobrý deň,

čítam to tu celé dokola no už mám z toho chaos. Z max vymeriavacieho základu som si platila už od polovice tohto roku z rozdielu maxima a môjho príjmu no nemí mi jasné čo od 1.1.09 mám sa k 31.12. odhlásiť? ak nemáš možnosť sa zamestnať s priaznivou mzdou a z DNP si platíš so slušného VZ, tak v žiadnom prípade sa neodhlasuj. Môžeš, ale nemusíš si dať zmenu VZ od 1.1.09. A ako sa prihlásiť od 1.1.09? Alebo je to OK a mám to nechať tak? A ešte Vás prosím o jednu radu, mám uuzavretý pracovný pomer do 31.1.09 a termín pôrodu 8.5. nevim či mi tu zmluvu predĺžia do termínu nástupu na materskú čo je pre mňa najvýhodnejšie ak by mi neprelžili zmluvu ísť na úrad práce, na PN? Aby som mala najvyššiu materskú:--- či pôjdeš na PN alebo na UP, tak podla mna to nárok na materské neovplyvní. Podla príspevkov na porade predpokladám, že ak nebude tvoj PP trvať k nástupu na MD, tak nárok zo zamestnania na materské mať nebudeš. Podla príspevkov na porade vraj SP neuznáva plynutie ochrannej doby po ukončení nem.poistenia v prípade, ak trvá iné nem.poistenie (teda u teba DNP). No osobnú skúsenosť nemám. Treba si však podať aj tak dve žiadosti o materské. Možno to predsa uznajú z oboch poistení.
Najlepšie by však bolo, ak by ti PP trval aspon do dna nástupu na MD.

Vopred ďakujem za pomoc

potom daj vedieť, ako si dopadla ;):).
ban
04.12.08,19:58
Dobrý deň,
preklikal som množstvo stránok a tém o materskej, ale vzhľadom na množstvo protichodných informácií (aj z rôznych pobočiek SP), by som sa radšej opýtal na názor aj na tomto fóre:

Manželka bola zamestnaná od 1.9.2004 do 30.6.2008.
Od 1.7.2008 do dnes je nezamestnaná, pracuje len na dohodu.
Od 1.1.2009 by sa mohla opäť zamestnať u iného zamestnávateľa s mzdou cca 30.000,- Sk a následne, napr. od 10.1.2009 nastúpiť na PN (rizikové tehotenstvo, lekár to navrhoval už teraz) až do nástupu na materskú dovolenku. Termín pôrodu je cca 15.7.2009.
Podľa mojich informácií, ktoré mi povedala pani v SP by rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej mal byť január 2009, vzhľadom na to, že vtedy je platené posledné nemocenské pred nástupom na materskú dovolenku.
Je to pravda? Počítala by sa materská naozaj z platu 30.000,- Sk?
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Katy a R
04.12.08,20:23
pre ban: áno
elizabet100
04.12.08,21:00
Dobrý večer.
Mám už jedného 18 mesačného syna a vďaka Vám som poberala maximálnu materskú, momentálne som na RD a pobrebovala by som si odobriť a poprípade aj poradiť v určitých veciach.Takže

som zamestnaná od 04/2004 do 8.5.2007 s HM cca 14.000,-SK
od 9.5.2007 som bola na MD a následne na RD aj doteraz
v zamestnaní som vedená ako na RD, čiže moj PP trvá aj naďalej.

Platila som si DNP od 4/2006 do 20.11.2007 t.j. po skončení MD som sa odhlásila.
Takže teraz, ak by som chcela dostať max. materskú v roku 2009 čo mám urobiť? Tehotná nie som. Stačí mi prihlásiť sa na DNP teraz v decembri s VZ
16.000,- /keďže zo zamestnania mám HM 14.000,-/ a následne od 1.1.2009 si zmeniť VZ na minimum? Ak áno, kedy je najvhodnejšie sa prihlásiť "stačí" aj napr. 19.12.2008?
Jozef Mihál
04.12.08,21:13
Áno, prihláste sa na DNP počas decembra s VZ 16000 a pred koncom decembra zmeňte VZ na minimum (zmena sa vykoná k 1.1.2009).

Pripomínam:

http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html
elizabet100
04.12.08,21:29
ďakujem za rýchlu odpoveď.:)

A ešte sa chcem opýtať, ak by som otehotnela niekedy v lete napr. júni t.j. na MD by som nastúpila až v roku 2010 /viem, že zákony sa stále menia, a nikto nevie, aký zákon sa schváli/ ale teoreticky budem počas roka 2009 platiť z minima a potom čo mám urobiť?/odhlásiť, zmeniť VZ? a kedy? tiež pred koncom roka? ďakujem.

počula som že sa chystá zmena vzákone / zmeniť VZ bude možné až po 6 mesiacoch/ čo v takom prípade?:
Jozef Mihál
04.12.08,21:35
Zmeniť VZ v DNP bude po 1.1.2009 možné len raz na 6 mesiacov. To už bolo schválené.

Ak otehotniete až napr. v júni, tak sa z DNP odhlásite a prihlásite k 1.7.2009 s maximálnym možným VZ. Šesť mesiacov od poslednej zmeny - k 1.7.2009 - už prejde, budete to môcť urobiť.

Ak otehotniete v júli, tak sa z DNP odhlásite a prihlásite k 1.8.2009 s maximálnym možným VZ. Atď.

Dôležité je, aby ste v prípade, že nástup na MD spadne až do roka 2010, zrušenie a nové založenie DNP s vysokým VZ stíhali do 8.-ho týždňa tehotenstva.
brčko
04.12.08,21:38
ďakujem za rýchlu odpoveď.:)

A ešte sa chcem opýtať, ak by som otehotnela niekedy v lete napr. júni t.j. na MD by som nastúpila až v roku 2010 /viem, že zákony sa stále menia, a nikto nevie, aký zákon sa schváli/ ale teoreticky budem počas roka 2009 platiť z minima a potom čo mám urobiť?/odhlásiť, zmeniť VZ? a kedy? tiež pred koncom roka? ďakujem.

počula som že sa chystá zmena vzákone / zmeniť VZ bude možné až po 6 mesiacoch/ čo v takom prípade?:

tá zmena je už schválená. No platí až od 1.1.09, t.j. ak podáš zmenu ešte v decembri, platí ešte staré znenie zákona a je to možné.

Ak ti bude vychádzať nástup na MD až v r.2010, tak sa treba z minima odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt!!! a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia. Zmena však bude možná až po uplynutí najmenej 6mesiacov od stanovenia VZ.
(samozrejme, ak dovtedy nebude nejaká zmena, čo ale asi nebude ;))
brčko
04.12.08,21:53
Takže podla vášho prípevku pán Mihál (neviem, či som ho dobre pochopila)

Ak by bol priebeh DNP napr.
19.12.08 prihlásenie z maxima
od.1.1.09 zmena VZ na minimum.
odhlásenie 30.4.09
nové prihlásenie 1.5.09 z maxima

Bude toto nové stanovenie VZ od 1.5.09 podla vás možné? Lebo ja som to ten schválený zákon pochopila tak, že len "zmena" nebude možná pred uplynutím 6 mesiacov. A pri odhlásení a novom prihlásení predpokladám nejde o zmenu. Alebo sa mýlim?
Ďakujem, ak odpoviete.
Jozef Mihál
04.12.08,21:55
Zle ste pochopili môj predošlý príspevok. Naozaj musí prejsť 6 mesiacov od poslednej zmeny. Pričom zmena alebo nové prihlásenie sa je v tomto jedno.

Preto v predošlom príspevku hovorím o príklade prihlásenia sa AŽ k 1.7.2009.

Stále hovorím, osobný kontakt ani Poradou nenahradíš...
brčko
04.12.08,22:04
:) to áno. Ale ja som na vašom školení v Ba bola. A želám Vám aby aj v Košiciach sa seminár vydaril.

som sa v predchádzajúcom príspevku asi nepresne vyjadrila. Som ten zákon tak pochopila (po svojom).

Takže to nové stanovenie VZ od 1.5.09 by podla váš nebolo možné.
Jozef Mihál
04.12.08,22:26
Tak to je podraz, a prečo ste sa ku sebe v BA neprihlásili? Vnímal som jednu veľmi šikovnú žienku, to ste boli Vy?
Katy a R
04.12.08,22:35
:)
..... Som ten zákon tak pochopila (po svojom).


.. ja tiež.... že sa jedná len a len o zmenu VZ. .

36. V § 142 ods. 5 sa vkladá nová prvá veta, ktorá znie: „Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou.“.
:mee:
Jozef Mihál
04.12.08,22:42
Hádam si nemyslíte, že SP by "zhtla" trik so zrušením DNP a založením nového DNP s novým VZ? Nepodceňujte nepriateľa.
Katy a R
04.12.08,23:06
V prípade, že mám dve, alebo tri poistenia (NP PvN...) ak urobím zmenu v jednom z nich ... tak ak chcem urobiť zmenu (neskôr)v druhom, musí to byť najskôr o 6 mesiacov ?
Jozef Mihál
05.12.08,06:16
Každé dobrovoľné poistenie sa posudzuje samostatne.
ban
05.12.08,07:37
pre ban: áno

ďakujem za odpoveď, pekný deň :)
Bella29
05.12.08,10:59
Chcem sa spytat, co este mozem urobit, aby som ziskala co najvacsiu matersku: od roku 1997 do 30.juna 2007 som bola zamestnankynou v skolstve, od 1.jula 2007 do 25.februara 2008 som bola zamestnankynou v sukromnej firme, potom som bola nezamestnana do 31.8.2008 a od 1.9.2008 som SZCO. Platim si dobrovolne nemocenske z vymeriavacieho zakladu 30 216,-Sk od 1.10.2008. Termin porodu mam 9.5.2009. V SP mi povedali, ze nesplnam podmienku 26 tyzdnov, chybaju mi 4 dni, lebo nastup na matersku mi vychadza 28.3.09. Nemozem ako SZCO nastupit na MD neskor? Alebo mam moznost sa zamestnat, mam to urobit? V tom pripade si mozem nechat aj zivnost? Dakujem za odpovede.
Jozef Mihál
05.12.08,11:12
Vybabrite s celou SP tak, že pred nástupom na materskú sa zamestnajte, ak máte túto možnosť, a s platom 30219 Sk hrubého mesačne. Nárok na materské mať budete a to z toho VZ, aký dosiahnete v čerstvom zamestnaní.

DNP treba pritom zrušiť.

Mať zamestnanie a súčasne byť SZČO zakázané nie je (zatiaľ, bohvie čo si istý pán v budúcnosti vymyslí).
brčko
05.12.08,11:25
Chcem sa spytat, co este mozem urobit, aby som ziskala co najvacsiu matersku: od roku 1997 do 30.juna 2007 som bola zamestnankynou v skolstve, od 1.jula 2007 do 25.februara 2008 som bola zamestnankynou v sukromnej firme, potom som bola nezamestnana do 31.8.2008 a od 1.9.2008 som SZCO. Platim si dobrovolne nemocenske z vymeriavacieho zakladu 30 216,-Sk od 1.10.2008. Termin porodu mam 9.5.2009. V SP mi povedali, ze nesplnam podmienku 26 tyzdnov, chybaju mi 4 dni, lebo nastup na matersku mi vychadza 28.3.09. Nemozem ako SZCO nastupit na MD neskor? Alebo mam moznost sa zamestnat, mam to urobit? V tom pripade si mozem nechat aj zivnost? Dakujem za odpovede.

Predpokladaný termín pôrodu nie je jednoznačný a stanovuje sa rôznymi spôsobmi (napr. pomocou ultrazvuku, podla termínu posl.menštr), preto majú mamičky väčšinou viac možných termínov pôrodu. Ak by si napr. mala jeden z termínov 13.5.09 alebo neskôr a práve tento termín použil lekár do žiadosti o materské ako pravdep.termín pôrodu, tak by ti nárok na materské zo skutočného VZ DNP (t.j. VZ 30216) vznikol. Spýtaj sa lekára na ten termín.
Potom by si nastupovala na MD 1.4.09. Skutočný termín pôrodu by nárok neovplyvnil, ak by nenastal pred 1.4.09.

Ak by to nebolo reálne, tak aj ten prac.pomer je možný. DNP by bolo dobré pre istotu zrušiť. Aj ked podla tvojho pribehu nem.poistení, ak by prac.pomer trval aspon 30dní, tak aj súbeh by bol možný. No načo to komplikovať, radšej DNP ukončiť a zo zamestnania mať maximum.
jankasm
05.12.08,11:29
Chcem sa spytat, co este mozem urobit, aby som ziskala co najvacsiu matersku: od roku 1997 do 30.juna 2007 som bola zamestnankynou v skolstve, od 1.jula 2007 do 25.februara 2008 som bola zamestnankynou v sukromnej firme, potom som bola nezamestnana do 31.8.2008 a od 1.9.2008 som SZCO. Platim si dobrovolne nemocenske z vymeriavacieho zakladu 30 216,-Sk od 1.10.2008. Termin porodu mam 9.5.2009. V SP mi povedali, ze nesplnam podmienku 26 tyzdnov, chybaju mi 4 dni, lebo nastup na matersku mi vychadza 28.3.09. Nemozem ako SZCO nastupit na MD neskor? Alebo mam moznost sa zamestnat, mam to urobit? V tom pripade si mozem nechat aj zivnost? Dakujem za odpovede.

Nové zamestnanie pred nástupom na MD je OK. Ako píše p. Mihál, musí to byť s platom 30219,- mesačne /alebo prepočítané presne na dni trvania PP/ a v tom čase treba DNP zrušiť.
Podľa mňa by však možno bola možnosť aj na maximálnu materskú z DNP. Keďže si platíš za maxima a chýbajú Ti 4 dni do splnenia podmienky 26 týždňov, skús sa s lekárkou dohodnúť na posune predpokladaného termínu pôrodu o 4 dni. Tým pádom by Ťa mohla o 4 dni neskôr vypísať na MD a nárok na materské by si mala. Len nesmieš porodiť skôr ako táto doba uplynie. :o
S tým zamestnaním by to bolo možno istejšie. Aj pri prípadnej PN, postup so zamestnaním môžeš uskutočniť aj pred nástupom na PN a rovnako ju môžeš mať vyplácanú v maximálnej výške.
Bella29
05.12.08,11:33
Dakujem Vam za odpovede, velmi ste mi pomohli...porozpravam sa s lekarkou a ked to nebude mozne, zamestnam sa. Staci mi tyzden pred nastupom na MD?
brčko
05.12.08,11:55
Tak to je podraz, a prečo ste sa ku sebe v BA neprihlásili? Vnímal som jednu veľmi šikovnú žienku, to ste boli Vy?

:D :)
prečo podraz? Opakovanie je matkou múdrosti a som si aspon overila tie základy, ktoré sú podstatné. No a bola som aj zvedavá na váš seminár a tiež to bola pre mna vítaná zmena (na žiadnom školení som tak dlho nebola ... už 4roky som mimo prax)

prečo som sa "k sebe" neprihlásila? No ani som sa nezaprela. :D Prezencia nebola podla nicku. A tiež som nebola v najlepšej forme :---. Som o 10dní nato porodila :) :) :)


dakujem za vašu odpoved.
Tak uvidíme, aká bude prax v takom prípade. Či v prípade, ak bude "nová prihláška" na DNP "s iným" (zmeneným) VZ ako bol stanovený v období kratšom ako 6mesiacov, bude SP akceptovať prihlášku od dátumu, na nej uvedenom. Ale teda nadalej budú považovať DNPosobu prihlásenú z VZ aký bol stanovený v období kratšom ako 6mesiacov, t.j. ešte pred touto novou prihláškou, a až po uplynutí 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ budú akceptovať tento novo stanovený VZ na prihláške.

No tento spôsob, čo som popísala (teda hlavne tá zmena VZ po uplynutí 6mesiacov) sa mi zdá dosť komplikovaný, takže ho nepredpokladám. Neviem si to technicky v SP predstaviť.
elizabet100
05.12.08,12:22
tá zmena je už schválená. No platí až od 1.1.09, t.j. ak podáš zmenu ešte v decembri, platí ešte staré znenie zákona a je to možné.

Ak ti bude vychádzať nástup na MD až v r.2010, tak sa treba z minima odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt!!! a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia. Zmena však bude možná až po uplynutí najmenej 6mesiacov od stanovenia VZ.
(samozrejme, ak dovtedy nebude nejaká zmena, čo ale asi nebude ;))

áno ďakujem Vám aj pánu Mihálovi, ale stále mi vŕta hlavou jedna otázka, tak ako písal pán Mihál vyššie, otehotniem napr. v júli, budem prihlásená na DNP od 12/2008 potom sa odhlásim a následne prihlásim s novým VZ najneskor do 8 tt a ako dlho musím byť ešte DNP? Tých 270 dní musí trvať z každého nového prihlásenia sa na DNP? Alebo do tých 270 dní sa mi bude počítať aj to predchádzajúce DNP t.j. od 12/2008?
brčko
05.12.08,12:24
áno ďakujem Vám aj pánu Mihálovi, ale stále mi vŕta hlavou jedna otázka, tak ako písal pán Mihál vyššie, otehotniem napr. v júli, budem prihlásená na DNP od 12/2008 potom sa odhlásim a následne prihlásim s novým VZ najneskor do 8 tt a ako dlho musím byť ešte DNP? Tých 270 dní musí trvať z každého nového prihlásenia sa na DNP? Alebo do tých 270 dní sa mi bude počítať aj to predchádzajúce DNP t.j. od 12/2008?

samozrejme aj to predchádzajúce "ukončené" a v období dvoch rokov pred pôrodom. Dôležitých v tomto novom prihlásení je tých aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do dna pred "nástupom na MD".
Tinika
05.12.08,12:59
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to vyzerá v r. 2009 so súbehom PNP zo SZCO a DNP? Je to stále možné? Na radu som sa v novembri z DNP odhlasila, od 1.12. platím maximum a k 1.12. zmením len VZ na minimum? Ďakujem
Tinika
05.12.08,13:10
A ešte niečo. Známa je tehotná v 21. týždni. od 7.1.2008 pracovala, s tým že od 24.8. je kvoli rizikovému na PN. Pred 7.1.08 pracovala 3 roky v priebehu ktorých bola ešte 3 mesiace (1.10.07-7.1.2008) na urade prace. Má nárok na materské? Ak áno v akej výške? jej HM je 14 000,-. Dá sa s tým ešte niečo robiť, aby mala vyššiu materskú? Myslím že nárok by mala mať, lebo za posledné dva roky robila : od 7.1.-24.8. (potom PN - to sa tiež počíta?) čo je cca 200 dní a predtým ešte 3x365 bez 3 mesiacov, takže na 270 dní sa to naškrabe. Ďakujem za rady
Jozef Mihál
05.12.08,14:37
prečo podraz? Opakovanie je matkou múdrosti a som si aspon overila tie základy, ktoré sú podstatné. No a bola som aj zvedavá na váš seminár a tiež to bola pre mna vítaná zmena (na žiadnom školení som tak dlho nebola ... už 4roky som mimo prax) ...

Z moje strany to bolo trošku expresívne. Ale vždy mi je ľúto, keď je na školení nejaký "mienkotvorný" Poraďák, a neprizná sa ku sebe. Takto Vás poznám len v elektronickej podobe.
Katy a R
05.12.08,18:57
A ešte niečo. Známa je tehotná v 21. týždni. od 7.1.2008 pracovala, s tým že od 24.8. je kvoli rizikovému na PN. Pred 7.1.08 pracovala 3 roky v priebehu ktorých bola ešte 3 mesiace (1.10.07-7.1.2008) na urade prace. Má nárok na materské? Ak áno v akej výške? jej HM je 14 000,-. Dá sa s tým ešte niečo robiť, aby mala vyššiu materskú? Myslím že nárok by mala mať, lebo za posledné dva roky robila : od 7.1.-24.8. (potom PN - to sa tiež počíta?) čo je cca 200 dní a predtým ešte 3x365 bez 3 mesiacov, takže na 270 dní sa to naškrabe. Ďakujem za rady

V jej prípade má zmysel prihlásiť sa na DNP - z min VZ. Má ukončené poistenie 30.9.07 a spolu s DNP podmienku splní ....;)
A nárok bude mať aj z terajšieho trvajúceho poistenia (zamestnania).
Dokonca ak by ukončila terajšiu PNku a prihlásila sa na DNP ... tak by potom mohla poberať nemocenské aj ako DNP aj ako zamestnanec. :):)
... len treba dobre spočítať dobu toho predchádzajúceho zamestnania ... predpokldám, že bolo súvislé do 30.9.07
JanaS.
06.12.08,21:36
Ahojte,
chcem sa Vás spýtať, sestra bola na materskej 6 mesiacov a teraz je na rodičovskom príspevku od decembra. Chcela by sa zamestnať na dohodu, bude sa jej krátiť rodičovský príspevok o túto dohodu? bude ju mať menšiu alebo jej ostane celý rodičovský? Ďakujem
Jozef Mihál
06.12.08,21:45
Nárok na rodičovský príspevok jej z dôvodu, že bude pracovať na dohodu, nezanikne a ani sa nebude nijako krátiť.
Tinika
07.12.08,09:20
V jej prípade má zmysel prihlásiť sa na DNP - z min VZ. Má ukončené poistenie 30.9.07 a spolu s DNP podmienku splní ....;)
A nárok bude mať aj z terajšieho trvajúceho poistenia (zamestnania).
Dokonca ak by ukončila terajšiu PNku a prihlásila sa na DNP ... tak by potom mohla poberať nemocenské aj ako DNP aj ako zamestnanec. :):)
... len treba dobre spočítať dobu toho predchádzajúceho zamestnania ... predpokldám, že bolo súvislé do 30.9.07

ďakujem za odpoveď. čiže stači na par dni zrušiť PN a za ten čas sa prihlasiť na DNP a hned znova može ist na PN a už bude mat narok na marodku??? A ta posledna veta s tym aka je doba v byvalom zamestnani, to ako že či splnila 270 dni?? Pokiaľ viem, tak bolo súvislé tak ako si písala.
JanaS.
07.12.08,17:46
Ďakujem veľmi krásne ;) za odpoveď
Tinika
08.12.08,05:54
Nárok na rodičovský príspevok jej z dôvodu, že bude pracovať na dohodu, nezanikne a ani sa nebude nijako krátiť.

Dobrý deň, a čo v prípade, že by bola zamestnaná na zmluvu? Bude sa rodičovský príspevok krátiť?? Ďakujem
Katy a R
08.12.08,06:15
...... A ta posledna veta s tym aka je doba v byvalom zamestnani, to ako že či splnila 270 dni?? Pokiaľ viem, tak bolo súvislé tak ako si písala.

... že ak sa npr 9.12. prihlási na DNP a 15.12. by ochorela .... tak nárok z terajšieho zamestnania má. A aby mala nárok aj z DNP ... tak musí mať 270 dní za posledné 2 roky dozadu z DNP (5 dní) + predchádzajúce zamestnanie (aspoň 265 dní)... ak nemala nejaké neplatené voľno, tak jej to vychádza:)
Samozrejme treba 2x vypýtať PNku;)
likelara
08.12.08,09:54
Super debata, no mne sa teraz vynára kopec otázok na "môj prípad".

Pracujem nepretržite 10 rokov ako zamestnanec s hrubým príjmom 25 000 Sk, od 10.9.2008 som tehotná a od 21.10.2008 som PN a pravdepodobne budem PN až do nástupu na materskú dovolenku.

Zaujímalo by ma, či sa v mojom prípade môžem dobrovoľne poistiť, a či to má pre mňa vôbec význam.
Pochopila som správne, že pokiaľ som PN, tak sa dobrovoľne poistiť nemôžem?

Ďakujem za radu.
atka4
08.12.08,10:14
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem

Ak ste z Košíc a okolia, najlepšia šanca dozvedieť sa, čo a ako /školenie od Ing. Jozefa Mihála/, čiže rady z prvej ruky:

Vážené Poraďáčky a Poraďáci,

na základe Vašich početných žiadostí som sa rozhodol zorganizovať bezplatný seminár k materskej v Košiciach.

Téma:

Materská, ako si zabezpečiť čo najvyššiu materskú, dobrovoľné nemocenské poistenie + ďalšie "pikošky" podľa záujmu z oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

Seminár sa koná v piatok 12.12.2008 v Košiciach, od 9.00 do cca 13.00 v turistickej ubytovni Kosmalt na Kysuckej 16. Link:

http://www.iubytovanie.sk/731-sk/ost...na-kosmalt.php (http://www.iubytovanie.sk/731-sk/ostatne-kosice-zapad-turisticka-ubytovna-kosmalt.php)

Salónik má kapacitu cca 20 miest, začína sa od 9.00, vstup je možný od 8.30, predpokladaný záver o 13.00. Prihlasovať sa tu môžete ale nemusíte, seminár sa určite konať bude. Vstup voľný.

Prosím dajte vedieť o tejto pripravovanej akcií všetkým, o ktorých si myslíte, že by ich to mohlo zaujímať.
Jozef Mihál
08.12.08,10:59
Keď si ma už chcete uctiť uvedením titulu, tak prosím namiesto "Ing." uvádzajte "RNDr.".

A za reklamu seminára ďakujem.
viktora
08.12.08,20:41
viktora,
PN vzniknutá v r.2008 sa ráta z vymer.základov v r.2007 ako zo zamestnania, tak aj z DNP (ak ozaj dávala vždy len zmenu a teda od 1.10.07 sa ani raz neodhlásila)
ak platila DnP od 1.10.07 do 31.12.07 z minima 8100,- tak aj z toho sa rátala nem.dávka(nerozumiem, čo si píslala o dec, maxime a 916sk), no a aké mala VZ v zamestnaní v r.2007-vysvetlenie-v dec.sa prihlásila na max.vz a od 1.1.08 urobila zmenu na min vz

Ak chcela maximálne materské v súčte zamestnanie + DNP, mala dať nie zmenu VZ ale sa odhlásiť a najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima,resp. rozdielu maxim. VZ a VZ v zamestnaní.
..Po pravde..ja sama už mám z toho zmätok..a sestra sa v tom absolútne nerozumie..nechala sa ohaluškovať tetami zo sociálky..takže s jej prípadom asi na čas končím..kedže tety a ich rady zvíťazili..a ja len dúfam, že bude mať všetko ok...
brčko
08.12.08,21:02
..Po pravde..ja sama už mám z toho zmätok..a sestra sa v tom absolútne nerozumie..nechala sa ohaluškovať tetami zo sociálky..takže s jej prípadom asi na čas končím..kedže tety a ich rady zvíťazili..a ja len dúfam, že bude mať všetko ok...

nuž ak chcela isť na PN "súvislú" až do nástupu na MD a mať aj nárok na materské, tak v prípade, že si platila od 1.1.08 z minima, tak sa bolo treba predpokladám v septembri rozhodnúť. Bud maximálna nemocenská alebo maximálne materské. No a jej poradili tú zmenu od 1.10.08 predpokladám.

ozaj sa bohužial dosť neorientujem v tvojich zadaných údajoch :rolleyes: ;)
brčko
08.12.08,21:07
Super debata, no mne sa teraz vynára kopec otázok na "môj prípad".

Pracujem nepretržite 10 rokov ako zamestnanec s hrubým príjmom 25 000 Sk, od 10.9.2008 som tehotná a od 21.10.2008 som PN a pravdepodobne budem PN až do nástupu na materskú dovolenku.

Zaujímalo by ma, či sa v mojom prípade môžem dobrovoľne poistiť, a či to má pre mňa vôbec význam.
Pochopila som správne, že pokiaľ som PN, tak sa dobrovoľne poistiť nemôžem?

Ďakujem za radu.

prihlásiť sa na DNP môžeš aj počas PN, v tom problém nie je. No ak nemáš v poslených dvoch rokoch pred pôrodom okrem trvajúceho nem.poistenia iné ukončené nem.poistenie, tak si už pomocou DNP materské nezvýšiš (ak ti išlo o to)

pozri sériu článkov o materskom tu:
http://jozefmihal.blogspot.com/
(dolu pod prihláškami)
IvetaH
10.12.08,11:53
Dobrý deň,
kolegyňa pôjde 20.12.2008 na materskú. Zamestnaná je od 31.3.2008, dovtedy úrad práce. Prosím vás, má ešte zmysel pre ňu, ukončiť pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším príjmom u toho istého zamestnávateľa? Rada by som jej pomohla, ale neviem ako. Ďakujem.


samozrejme má to zmysel, ved ešte nie je 20.12.08! Resp. aj by jej nový prac.pomer začal od 19.12.08, tak treba urobiť prihlášky najneskôr 18.12.08. Takže dá sa :)


K týmto príspevkom prosím o radu k tým dátumom:
koniec prac. pomeru dňa 15.12.2008
začiatok prac. pomeru 16.12.2008
odhláška ide 14.12.2008 s dátumom ukončenia 15.12.2008
prihláška ide 15.12.2008 s dátumom začatia 16.12.2008

Prosím vás, je to tak správne, aby som ju nepripravila o materskú aj tú minimálnu?
Ďakujem pekne
pytajuvsia
10.12.08,13:37
super rady z porady :) som objavila len tento tyzden a preto som sa hned / 9.12 / dala dobr.nem.pripoistit z max.VZ . Od 1.1.2009 poziadam o zmenu na minimum a budeme cakat kym nepocnem 2 .babatko ....Keby sme nahodou :Dpocali v january, february mohla by som dostat max.matersku z roku 2008 i ked som evidovana necely mesiac od 9-31.12 maxVZ.
PS : dietatko planujeme pocat az v lete ale keby nahodou:o
poradite mi_? dakujem
gabi29
10.12.08,16:54
potom daj vedieť, ako si dopadla ;):).
Ďakujem za odpoveď.

No tak platím si len z rozdielu a nie je to až také strašné takže ak som to dobre pochopila tak si mám zmeniť na začiatku raka len vymeriavací základ.

No nie je mi celkom jasné prečo mi tam nevznikne maerská od zamestnávateľa veď sa berie posledný nie? A keby som si neplatila to DPN tak by som nedostala meterská? Už som z toho celkom jeleň:D

A určite dám potom vedieť ako som dopadla

Vďaka
brčko
10.12.08,19:10
K týmto príspevkom prosím o radu k tým dátumom:
koniec prac. pomeru dňa 15.12.2008
začiatok prac. pomeru 16.12.2008
odhláška ide 14.12.2008 s dátumom ukončenia 15.12.2008
prihláška ide 15.12.2008 s dátumom začatia 16.12.2008

Prosím vás, je to tak správne, aby som ju nepripravila o materskú aj tú minimálnu?
Ďakujem pekne

môže byť aj tak,
no myslím odhláška môže byť aj den po ukončení PP, v takom prípade vlaste by išla najprv nová príhláška a až potom odhláška
brčko
10.12.08,19:14
super rady z porady :) som objavila len tento tyzden a preto som sa hned / 9.12 / dala dobr.nem.pripoistit z max.VZ . Od 1.1.2009 poziadam o zmenu na minimum a budeme cakat kym nepocnem 2 .babatko ....Keby sme nahodou :Dpocali v january, february mohla by som dostat max.matersku z roku 2008 i ked som evidovana necely mesiac od 9-31.12 maxVZ.
PS : dietatko planujeme pocat az v lete ale keby nahodou:o
poradite mi_? dakujem

potom nezabudni podať zmenu VZ ešte v decembri, aby bola platná od 1.1.09

no a pozor!, ak by si otehotnela až v lete a teda ti vychádzal nástup na MD (čo je 6 resp. 8týždnov pred predp.termínom pôrodu) až v r.2010, to by bolo treba konať, odhlásiť a nanovo sa prihlásiť najneskôr do 8tt resp. do 6tt. a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto poslendého prihlásenia na DNP.
brčko
10.12.08,19:21
Ďakujem za odpoveď.

No tak platím si len z rozdielu a nie je to až také strašné takže ak som to dobre pochopila tak si mám zmeniť na začiatku raka len vymeriavací základ.

No nie je mi celkom jasné prečo mi tam nevznikne maerská od zamestnávateľa veď sa berie posledný nie? A keby som si neplatila to DPN tak by som nedostala meterská? Už som z toho celkom jeleň:D

A určite dám potom vedieť ako som dopadla

Vďaka

nebudem ti tvrdiť, že nárok na materské zo zamestnania mať nebudeš, no podla príspevkov, čo som tu čítala, tak "vraj" takto soc.poistovna postupuje (už som ti o tom písala ako). Mala by si predpokladám nárok na materské len z DNP. No píslala som, že s tým osobnú skúsenosť nemám. Skús si to prípadne overiť v SP, či budeš mať nárok aj na materské zo zamestnania v ochrannej lehote ak máš trvajúce DNP.

Ja som práve kvôli tomuto (nechcela som riskovať) zrušila DNP, ale som mala dosť vysoký VZ v zamestnaní.
elizabet100
10.12.08,20:42
brčko, už si mi viackrát poradila aj tuším minulý týždeň ohľadom materskej, ale ešte by som Ťa poprosila o radu,
chcela som sa prihlásiť na DNP ešte do konca roka, ale všetko nasvedčuje tomu, že najvhodnejším obdobím na otehotnenie pre mňa je niekedy v lete /6,7,8/2009/ samozrejeme ak sa to podarí;), takže asi pre mňa nemá zmysel prihlásiť sa na DNP teraz ešte v tomto roku však? Kedy by to bolo najvhodnejšie podľa teba, aby som veľa nepreplatila? Ešte pripomeniem, že som na RD a v zamestnaní ma vedú ako osobu na rodičovskej dovolenke, tj. nemám ukončený PP.HM som mala cca 14.000,- Sk.
jamaat
10.12.08,20:43
Dobrý deň. Čítam tie príspevky už 2 dni, ale moju situáciu som presne nenašla. Som živnostníčka od marca 2005, platím si minimálne odvody, nemám dobrovoľné nemocenské poistenie. Som tehotná, v máji mám termín pôrodu. Ak som dobre pochopila, riešením pre mňa je nájsť si zamestnanie s cca 30tis. platom. Toto plánujem od januára 2009 s tým, že nastúpim na PN. Na to, aby sa mi rátala materská a PN z tohto základu, musím zároveň zrušiť respektíve pozastaviť živnosť? Alebo súbežná živnosť na to nemá vplyv?
Ďakujem.
Givelenka
11.12.08,23:42
Dobrý deň, ako čítam tak čítam dúfam že som pochopila dobre.Poberám rodičovský príspevok ,zamestnana nie som , DNP som bola od 1.1.08 do 31.8.08 z min. VZ . Ak by môj termín pôrodu bol v druhej pol augusta 09 alebo neskôr do konca roku 2009,a ak chcem maximálne materské mám dve možnosti: buď sa teraz hneď prihlásiť v dec na DNP z max. VZ a od 1.1.09 znížiť na minimum a platiť až do nástupu na MD. Alebo sa prihlásiť až v roku 2009 ale najneskôr do ôsmeho týždňa tehotenstva a platiť z max.VZ nepretržite až do nástupu na MD. V oboch prípadoch by som splnila podmienku "270 dní" aj "26 týždňov".V prvom prípade však zaplatím na poistnom omnoho menej.:) UVAŽUJEM SPRÁVNE???? prosím opravte ma ak to je zle, nerada by som niečo prehliadla ako pri ostatnej MD:mee:
hant
12.12.08,08:06
Prosím,poraďte mi.Chcem pomôcť kamarátke,ktorá ide na materskú 04/09
je zamestnaná príjem cca 15 000,-,Keď ju zamestnám ešte teraz v decembri na vedľajší pracovný pomer s VZ 30 tis.,dokedy ju musím mať na stave aby dostala 2x materskú,môže mať od 01.01.09 do 04/09 neplatené voľno a potom ukončenie pred materskou/na dobu určitú/?Je takýto PP možný ?
Na koľko hodín mesačne max ?Podmienku 270 dní spĺňa z hlavného pp .
Veľmi pekne prosím o radu,na soc.poist. mi nechcela pani poradiť a čas sa kráti . Ďakujem .
IvetaH
12.12.08,08:58
Dobrý deň,
prosím vás, ak ukončujem PP a opätovne uzatváram na vyšší základ, tak urobím odhlášku v SP, potom prihlášku v SP, a musím urobiť odhlášku aj prihlášku v ZP?
Ďakujem
hant
12.12.08,09:58
Áno,aj do ZP odhláška+prihláška,nezabudni na evidenčný list do SP.
brčko
13.12.08,09:25
Dobrý deň. Čítam tie príspevky už 2 dni, ale moju situáciu som presne nenašla. Som živnostníčka od marca 2005, platím si minimálne odvody, nemám dobrovoľné nemocenské poistenie. Som tehotná, v máji mám termín pôrodu. Ak som dobre pochopila, riešením pre mňa je nájsť si zamestnanie s cca 30tis. platom. Toto plánujem od januára 2009 s tým, že nastúpim na PN. Na to, aby sa mi rátala materská a PN z tohto základu, musím zároveň zrušiť respektíve pozastaviť živnosť? Alebo súbežná živnosť na to nemá vplyv?
Ďakujem.

k nástupu na MD musí trvať len NP zamestnanca, szčo treba zrušiť, alebo stačí prerušiť. Ak by trvalo zo zamestnania nesplníš podmienku aspon 270dní...;)
brčko
13.12.08,10:56
Prosím,poraďte mi.Chcem pomôcť kamarátke,ktorá ide na materskú 04/09
je zamestnaná príjem cca 15 000,-,Keď ju zamestnám ešte teraz v decembri na vedľajší pracovný pomer s VZ 30 tis.,dokedy ju musím mať na stave aby dostala 2x materskú,môže mať od 01.01.09 do 04/09 neplatené voľno a potom ukončenie pred materskou/na dobu určitú/?Je takýto PP možný ?
Na koľko hodín mesačne max ?Podmienku 270 dní spĺňa z hlavného pp .
Veľmi pekne prosím o radu,na soc.poist. mi nechcela pani poradiť a čas sa kráti . Ďakujem .

Dni trvajúceho nem.poistenia (teda ako hovoríš hlavného PP(č.1) sa jej k druhému nem.poisteniu (v jej prípade PP č.2) nebudú prirátavať. To by musel tento PPč.1 skončiť!

- Ak jej teda tento PP č.1 bude "trvať" k nástupu na MD a nemá iné dni ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa prirátali k PP č.2, tak jej z tohto druhého PP nárok na materské nevznikne!
- Ak by ale takéto "ine ukončene NP mala" a v súčte s dnami nem.poistenia z PPč.2 splní podm.aspon 270dní nem.poistenia v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak z PP č.2 stačí hrubá mzda vo výške VZ rozdiel maxima-VZ v PPč.1. t.j. cca 15000,-

- VZ 30tis. v PPč.2 má význam iba v prípade, ak by PPč.1 netrval k nástupu na MD.

ALE POZOR!!! Ak by teda PPč.1 "trval" k nástupu na MD, tak neviem, či by si jej práve neurobila medvediu službu, ak by si ju zamestnala na PPč.2 ešte v decembri 2008 s VZ 30000. Nárok na materské by jej vznikol len z PPč.1, jej rozhodujúcim obdobím by bol rok 2008. Ale pozor, jej VZ za december 2008 z PP č.1 by bol pravdepodobne len nula (resp. 219,-Sk) Sk, kvôli vyššiemu VZ v PP č.2 a prekročeniu maxima v súčte zo všetkých jej nem.poistení (30000+15000 je viac ako 30219)! Takže by z dôvodu PPč.2 mala nižšie materské, oproti prípadu, ak by PPč.2 nemala. Tak bacha na to! pozri si zákon o sociálnom poistení § 139 ods.14 + 19 (v zákone účinnom od 1.1.09 to bude už ods.14 + 18)

DNi neplateného volna sa samozrejme do dní nem.poistenia nerátajú.
jamaat
13.12.08,11:22
Čiže popri PN by som mohla mať aj živnosť a stačí ju potom zrušiť až k nástupu na MD?
brčko
13.12.08,12:55
Dobrý deň, ako čítam tak čítam dúfam že som pochopila dobre.Poberám rodičovský príspevok ,zamestnana nie som , DNP som bola od 1.1.08 do 31.8.08 z min. VZ . Ak by môj termín pôrodu bol v druhej pol augusta 09 alebo neskôr do konca roku 2009,a ak chcem maximálne materské mám dve možnosti: buď sa teraz hneď prihlásiť v dec na DNP z max. VZ a od 1.1.09 znížiť na minimum a platiť až do nástupu na MD. Alebo sa prihlásiť až v roku 2009 ale najneskôr do ôsmeho týždňa tehotenstva a platiť z max.VZ nepretržite až do nástupu na MD. V oboch prípadoch by som splnila podmienku "270 dní" aj "26 týždňov".V prvom prípade však zaplatím na poistnom omnoho menej.:) UVAŽUJEM SPRÁVNE???? prosím opravte ma ak to je zle, nerada by som niečo prehliadla ako pri ostatnej MD:mee:

áno, oba varianty sú v tvojom prípade správne, a prvý lacnejší, ale v druhom prípade by si mohla čerať nem.dávky z maxima aj v r.2010. No a samozrejme je dôležité mať to správne vyrátané (270dní, a u teba hlavne 26týž)
brčko
13.12.08,13:09
brčko, už si mi viackrát poradila aj tuším minulý týždeň ohľadom materskej, ale ešte by som Ťa poprosila o radu,
chcela som sa prihlásiť na DNP ešte do konca roka, ale všetko nasvedčuje tomu, že najvhodnejším obdobím na otehotnenie pre mňa je niekedy v lete /6,7,8/2009/ samozrejeme ak sa to podarí;), takže asi pre mňa nemá zmysel prihlásiť sa na DNP teraz ešte v tomto roku však? Kedy by to bolo najvhodnejšie podľa teba, aby som veľa nepreplatila? Ešte pripomeniem, že som na RD a v zamestnaní ma vedú ako osobu na rodičovskej dovolenke, tj. nemám ukončený PP.HM som mala cca 14.000,- Sk.

nepíšeš, či si už DNP bola, príp. či ti už nekončí RD.
Ak si ešte DNP nebola (resp. nemáš iné ukonč.nem.poistenie), tak význam má sa prihlásiť aspon na 3mesiace. No a ked by si sa už prihlásila na 3mesiace a nechceš vela platiť, tak kvôli novele od 1.1.09 so zmenou VZ možnou až po 6mesiacoch by som sa na tvojom mieste (ak si DNP nebola) prihlásila ešte pred koncom roka 2008 z max, v decembri podala zmenu na minimum. Ak by si cca do konca juna-jula-aug? neotehotnela (nemám teraz funkčný excel, tak neviem prerátať presnejšie odkedy vychádza "nástup na MD už na r.2010"), tak by som sa "asi" odhlásila (podla okolností, ak by si čerpala očr, PN nechala), no a potom nanovo sa prihlásila až po otehotnení, najneskôr v 8tt.
hant
13.12.08,19:54
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,brčko.Čo by bolo pre ňu výhodnejšie,ukončiť pp so svojim zamestnávateľom napr.30.12.2008 a uzatvoriť s ním nový 31.12.2008 ? Nebude to tiež medvedia služba ? Prosím ešte o Váš názor a skúsenosti .
brčko
13.12.08,20:20
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,brčko.Čo by bolo pre ňu výhodnejšie,ukončiť pp so svojim zamestnávateľom napr.30.12.2008 a uzatvoriť s ním nový 31.12.2008 ? Nebude to tiež medvedia služba ? Prosím ešte o Váš názor a skúsenosti .

Tak to je podla mna šikovné riešenie, ak bude zamestnávatel súhlasiť. Samozrejme za ten jeden den treba mať max.DVZ, čo je v 12/08 975,-
hant
14.12.08,14:44
100x díky,brčko .
elizabet100
15.12.08,10:45
[QUOTE=elizabet100;887


som zamestnaná od 04/2004 do 8.5.2007 s HM cca 14.000,-SK
od 9.5.2007 som bola na MD a následne na RD aj doteraz
v zamestnaní som vedená ako na RD, čiže moj PP trvá aj naďalej.

Platila som si DNP od 4/2006 do 20.11.2007 t.j. po skončení MD som sa odhlásila.


brčko, tu sú údaje, k príspevku č.222 ďakujem
vysky
18.12.08,06:32
Zdravím,

som v očakávaní prírastku do rodiny a zároveň aj jediný zamestnanec vo firme patriacej FO, takže všetky úkony ohľadne materskej musím urobiť z pohľadu obidvoch strán, matky aj zamestnávateľa. Niečo som si spísala, celkom "polopatisticky" aj s nejakým výpočtom, a prosím o radu resp. odsúhlasenie či doplnenie (možno aj opravu) mojich výpočtov. Som mierne zmätená ohľadom toho výpočtu, hoci som si prešla už niekoľko článkov. Ďakujem skúsenejším a zbehlejším za každú radu.

Moja situácia:

momentálne zamestnaná s HM 10 000 Sk, dobrovoľné poistenie som už nestihla, takže jediná možnosť je nový PP. Všetko okolo toho je popísané nižšie:

MATERSKÁ 2009

31. 1. 2009 – ukončenie PP dohodou strán k tomuto dátumu

- do SP registračný list FO – ukončenie PP – zamestnanec k 31. 1. 2009
- do ZP oznámenie zam-teľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného – ukončenie k 31.1. 2009
- výkaz preddavkov do ZP a SP (aj predd. na DzP) za január odoslať do 10. 2. 2009 (z januárovej mzdy)
- ako je to s ELDP? Keď bude PP od nasledujúceho dňa opäť pokračovať s tým istým zam-teľom?

1. 2. 2009 – nová PZ
(uviesť novú pozíciu, novú výšku mzdy v mene € a to 860 €/mesačne)

-podpísať novú PZ
-do SP registračný list FO – začiatok PP – zamestnanec k 1. 2. 2009
-do ZP oznámenie zam-teľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného – začiatok
k 1. 2. 2009

7. 2. 2009 – nástup na MD

-do SP registračný list FO – zamestnanec – zmena- nástup na MD od 7. 2. 2009
-do SP registračný list FO – zmena platiteľa poistného – FO, za kt. platí štát
-do ZP – oznámenie o zmene platiteľa poistného - štát, z dôvodu nástupu na MD
-do SP potvrdenie od lekára o nástupe na MD, Tlačivo pre vyplnenie VZ a RO pre výpočet dávok – materské

-výkazy preddavkov do ZP a SP (aj predd. na DzP) – preddavky vypočítané z alikvótnej časti mzdy za február za 5 prac. dní (2. 2. – 6. 2. ) poslať do 10. 3. 2009

Výpočet mzdy a VZ pre materské

HM podľa PZ = 860 € platná od 1.2.2009

Február 2009 – 28 kalendárnych dní / 20 pracovných dní

860/20 = 43 €/deň
odpracovaných dní = 5, čiže 43 * 5 = 215 € (HM) – z toho odvody (pre NP a GP upraviť)

1003,09/28 = 35,8246 * 6 = 214,9476 € (VZ pre NP a GP) ?????

výpočet VZ pre materské:

RO = počet dní od začiatku PP, teda 1.2. – 6.2.

HM/počet kal. dní do nástupu na MD = 215/6 (1.2. – 6.2) = 35,8333 €/deň

35,8333 * 28 dní = 1003,3333 €/mesiac max. VZ na mesiac = 1003,09€

VZ bude 1003,09 * 55% = 551 (http://www.porada.sk/t59569-551-odpisy-dlhodobeho-nehmotneho-majetku-a-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html),6995 € /materské na mesiac (na deň = 19,7036)

Pre mesiac február je nárok na materské = 22 dní * 19,7036 = 433,4792


Pri výpočte odvodov do fondov zo mzdy za mesiac február 2009 - nemocenské poistenie za zam-ca aj zam-teľa, garančné poistenie odvádzané zam-teľom vypočítam z max. VZ 214,9476 €, ostatné zlozky odvodov z vypočítaného VZ (215 €). ???? TO MI NIE JE JASNÉ :confused:


Mzdu si počítam ručne, takže žiadne programy nie sú nápomocné.
pata31
18.12.08,09:24
Dobrý deň...viem, že sa tu toho veľa popísalo o materskej a koľko platiť do SP, ale aj tak sa chcem spýtať, aby som v tom mala jasno...som SZČO od mája 2008 a platím si DNP z minim.mzdy...chceli by sme babatko, chceme na tom zacat pracovat niekedy na jar...cize ak sa podari, tak baby bude bud koncom roka alebo az v r.2010...mam si v roku 2009 platit DNP z maxima? Bude stačiť tých 270 dní a potom si dať zase z minima? A v pípade zmeny v SP musím dať odhlášku a prihlášku alebo len zmenu? Vopred ďakujem...:)
jankakle
18.12.08,10:22
1. chcela by som len doplňujúcu otázku k téme, čo ak sa prihlásim na DNP ešte pred otehotnením a po otehotnení sa zamestnám, nestratím tým nárok na max. možnú materskú? Ak by som teraz otehotnela, mám v posledných 2 rokoch do pôrodu cca 88 dní NP z ukončeného zamestnania.

2. a ešte jedna doplňujúca, je pravda že VZ na DNP sa bude môcť zmeniť až po pol roku?

Ďakujem
brčko
18.12.08,11:44
1. chcela by som len doplňujúcu otázku k téme, čo ak sa prihlásim na DNP ešte pred otehotnením a po otehotnení sa zamestnám, nestratím tým nárok na max. možnú materskú? Ak by som teraz otehotnela, mám v posledných 2 rokoch do pôrodu cca 88 dní NP z ukončeného zamestnania.

2. a ešte jedna doplňujúca, je pravda že VZ na DNP sa bude môcť zmeniť až po pol roku?

Ďakujem


záležalo by, či by si mala z DNP samotného splnených 270dní do pôrodu. Ak by ti trvalo ku dnu nástupu na MD aj zamestnanie, tak by najprv predpokladám prirátali dni ukončeného nem.poistenia zo zamestania k trvajúcemu zamestnaniu. A samozrejme, že by ich už neprirátali k DNP. Takže podla mna je dôležité sa čo najskôr prihlásiť na DNP a nebyť ešte tehotná, aby sa tých 270dní do pôrodu stihlo z DNP samotného. Inak by ti nárok z DnP neuznali alebo by si musela ukončiť PP pred nástupom na MD, aby si mala nárok na materské z DNP.

potom by bolo treba ešte zistiť, ako to bude s platením DNP, ak by 270ty den DNP bol v období od nástupu na MD do pôrodu, t.j. nebol by splnený do nástupu na MD ;)

2.je to pravda, zmeniť VZ v DNP bude možné po uplynutí aspon 6mesiacov od stanovenia VZ. To platí od 1.1.09, t.j nie na zmenu podanú ešte v 12/08 účinnú od 1.1.09
veqa
18.12.08,15:19
ahojte, momentálne som tehu a nástup na MD mám v polovici júna, som zamestnaná a platím si aj dobrovoľné poistné do soc. poisťovne od 11.8.2008. Termín pôrodu mám začiatok augusta 2009. Potrebujem poradiť: mám si platiť dobrovoľné poistenie do max. vymeriavacieho základu až do nástupu na MD, alebo mi stačí od januára znížiť vymeriavací základ na minimum? Ďakujem
brčko
18.12.08,21:27
ahojte, momentálne som tehu a nástup na MD mám v polovici júna, som zamestnaná a platím si aj dobrovoľné poistné do soc. poisťovne od 11.8.2008. Termín pôrodu mám začiatok augusta 2009. Potrebujem poradiť: mám si platiť dobrovoľné poistenie do max. vymeriavacieho základu až do nástupu na MD, alebo mi stačí od januára znížiť vymeriavací základ na minimum? Ďakujem

ak si sa od 11.8.08 neodhlásila z DNP, tak pri nástupe na MD v r.2009 bude tvoje rozh.obdobie na výpočet materského z DNP obdobie 11.8.-31.12.08, takže pre výšku materského nie je podstatná výška VZ v r.2009.

Ak si však chceš ponechať DNP aj po ukončení MD na čerpanie prípadného ošetrovného alebo nemocenského aj v r.2010, tak si môžeš nechať vyšší VZ aj v r.2009.
brčko
18.12.08,21:49
vysky,
pozerala som tvoje výpočty. Malo by to byť dobre, ale nevyznám sa v zaokrúhlovaní Eur, takže to ozaj neviem.

s tými papiermi síce nemám skúsenosť (nie som mzdár), sa mi to zdá OK. No neviem, či treba pri nástupe na MD nahlasovať v SP nejakú zmenu platitela! Myslím nič také nie je treba.
... aj ked ??? žeby nejaká novinka? Lebo od 1.1.09 je ozaj zmena v tom, že za mamičky, ktoré budú mať povinné nem.poistenie a podajú si prihlášku po narodení dieťaťa, tak za ne štáť bude odvádzať dôch.poistenie už od nástupu na MD a nie ako doteraz až od pôrodu. Pre mamičky bez povinného NP to ostáva po starom.
Ale ty si budeš po narodení dieťaťa podať sama prihlášku na SP podla bydliska ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a za ktorú platí dôch.poistenie štát (okrem RLFO treba+vyhlásenie+kopia rod.listu dieťaťa+ oznámenie sporitela, ak chceš odvody do II.piliera). Ak chceš aby za teba odvádzal štát dôch.poistenie od nástupu na MD, tak to treba do 45dní od pôrodu.
veqa
20.12.08,09:32
ak si sa od 11.8.08 neodhlásila z DNP, tak pri nástupe na MD v r.2009 bude tvoje rozh.obdobie na výpočet materského z DNP obdobie 11.8.-31.12.08, takže pre výšku materského nie je podstatná výška VZ v r.2009.

Ak si však chceš ponechať DNP aj po ukončení MD na čerpanie prípadného ošetrovného alebo nemocenského aj v r.2010, tak si môžeš nechať vyšší VZ aj v r.2009.
ďakujem
vysky
20.12.08,19:27
Ďakujem brčko, si asi jediná, kto tu má ešte trpezlivosť odpisovať na toľké otázky, ale pre tých, ktorým to nie je jasné to veľmi pomôže, aj ked sa to bude opakovať niekoľkokrát...
optimistka
22.12.08,10:30
Dobrý deň,
tehotná plánuje ukončiť pracovný pomer vo firme k 31.12.2008 a k 01.01.2009 uzavrieť novú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom kde bude mať mzdu vo výške max vymeriavacieho základu.
Termín pôrodu je cca júl 2009.
Moja otázka je :
z akého vymeriavacieho základu sa jej bude vypočítavať materská / z toho čo má od 01.01.2009 ?/
v prípade, že by sa vyskytli zdravotné problémy a bola by PN napr. od 2/09 až do nástupu na materskú, aké budú jej nemocenské dávky, z čoho sa budú počítať ?
Ďakujem
brčko
22.12.08,11:49
Dobrý deň,
tehotná plánuje ukončiť pracovný pomer vo firme k 31.12.2008 a k 01.01.2009 uzavrieť novú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom kde bude mať mzdu vo výške max vymeriavacieho základu.
Termín pôrodu je cca júl 2009.
Moja otázka je :
z akého vymeriavacieho základu sa jej bude vypočítavať materská / z toho čo má od 01.01.2009 ?/
v prípade, že by sa vyskytli zdravotné problémy a bola by PN napr. od 2/09 až do nástupu na materskú, aké budú jej nemocenské dávky, z čoho sa budú počítať ?
Ďakujem

aj mateské aj nemocenské sa bude rátať z nového nemoc.poistenia (t.j. v žiadnom prípade sa nebude rátať z VZ v r.2008), pri vzniku PN v 2/09 z denného VZ v období 1.-31.1.09. Ak bude mať túto PN-ku súvislú až do nástupu na MD (t.j. už nenastúpi do práce), tak materské sa vyráta z denného VZ v období od 1.1.09 do dna pred nástupom na MD.
saskia26
22.12.08,19:13
Nová pracovná zmluva bude od 29.12.08, nástup na materskú 30.12.08, mzda za jeden deň bude 1400 Sk, takže bude materská počítaná z maximálneho VZ ?
ivusenka
22.12.08,21:28
Dobry den,
no ja som si pekne nastudovala Jozefa Mihala,vsetko pekne popisane,ale aj tak mam jednu nejasnost.
Som na RD a som znova tehu. V aprili mi vyprsi PP na dobu urcitu.
Dnes som sanahlasila na socialke ako dobrovolne poistena osoba.
Ale ak chcem max.matersku, musi mi toto poistenie trvat min. 26 tyzdnov, co by znamenalo, ze do mesiaca pred porodom.
Hoci Jozef Mihal pise, ze sa v takomto pripade musim prihlasit do8.tyzdna tehu, co ja som uz presvihla, ale ved mozem nastupit na matersku 3 alebo 4 tyzdne pred planovanym porodom, nie?
Pre vypocet tych 26 tyzdnov berie socialka urcite cas do 6 tyzdnov pred porodom? Nie do realneho nastupu a teda realneho datumu ku ktoremu budem ziadat matersku??
Prosim, neviete pordit?
Zakon som citala, ale neviem, ci "vznik dovodu na vyplatu materskej" je dany samo osebe splnenymi poziadavkami, teda ci sa to rovna naroku, alebo je tento vznik dovodu dany podanim mojej ziadosti (so splnenymi poziadavkami, samozrejme).
Prepacte, ak pisem komplikovane.
Dakujem za radu!
brčko
23.12.08,00:38
ivusenka, nechcem to tvrdiť na 100%, no na 99% to SP berie podla vzniku nároku na materské, čo je podla zákona o SP 6týždnov pred pôrodom ale najskôr 8týždnov pred pôrodom. Už sa tu mamičky na to viackrát pýtali, no myslím žiadna nenastúpila z DNP na materské neskôr ako tých 6týždnov pred termínom, ktorý jej do žiadosti napísal lekár. Podla mna budeš mať nárok len z minima, takže s DNP si velmi nepomôžeš. Radšej si nájdi zamestnanie aspon na jeden jediný den (270dní nem.poistenia pre nárok na materské máš splnených) cca po 10-tom týždni tehotenstva, aby ti vyšlo 6mesiacov do nástupu na MD. No je velmi dôležité predtým DNP zrušiť.
ivusenka
23.12.08,08:25
Dakujem Ti, Brcko za odpoved...

Este mi napadlo, ze ked mi skonci pracovny pomer k 30.4.,tak ak by malekar vypisal tych 8 tyzdnov pred, tak by som sazmestila do ochrannej lehoty 42 dni tusim.
Z coho by sa mi pocitala materska vtedy? Pise v zakone, ze akoby z posledneho dna PP, aleked by to bol PP len taky,ze som cely cas na MD?
A rata sa vobec ochranna lehota, ak skonci PP vyprsanim zmluvy na dobu urcitu?
Dakujem!!
dada333
23.12.08,11:56
Dobry den, chcela by som sa informovat.. Bola som zamestnana od 1.3.2006 do 31.5.2008 pocas tohto zamestnania som mala minimalnu mzdu. Od 1.6.2008 som nastupila do druheho zamestnania na dobu neurčitu. V tomto druhom zamestnani som mala prve tri mesiace t.j. jun, jul, august hruby prijem 43 200 sk, a dalsie mesiace od septembra az doteraz som mala minimalnu mzdu 8100 sk. Na matersku dovolenku som nastupila teraz 22.decembra 2008. Chcela by som sa opytat, ci sa mi denny vymeriavaci zaklad pocita aj z predosleho zamestnania, alebo len z tohto ktory mi vznikol 1.6.2008? Ake je presne rozhodujuce obdobie na vypocet ? odkedy - dokedy? Ten prijem 43 200 uz presiahol maximalnu hranicu? Kolko mi vychadza potom ten vymeriavaci zaklad?
Nasa uctovnicka to nevie, takze papiere mi zatial neposlali do socialnej poistovne, a do socialnej poistovne sa mi nedari dovolat :(

dakujem velmi pekne za odpoved.
ivusenka
23.12.08,12:24
Dada, je to snad s istotouiba to posledne zamestnanie.
A vymeriavaci zaklad sa ti bude ratat asi takto:
jun-aug - po 30.219,-Sk a potom sept-dec - po tych 8tis.
takze podla mna ti denny vymeriavaci zaklad vyjde asi tak na 587,-Sk, takze 55% bude asi 323,- a teda mesacne by si podla mna maladostat matersku okolo 9.687,-Sk. (Nie je to presne, kedze tie dni som len tak narychlo zratala a neviem, ci si malanejake PN-ky alkebo ine prerusenia...)
pata31
26.12.08,13:20
???Poradí mi niekto prosím?????..viem, že sa tu toho veľa popísalo o materskej a koľko platiť do SP, ale aj tak sa chcem spýtať, aby som v tom mala jasno...
....som SZČO od mája 2008 a platím si DNP z minim.mzdy...chceli by sme babatko, chceme na tom zacat pracovat niekedy na jar...cize ak sa podari, tak baby bude bud koncom roka alebo az v r.2010...mam si v roku 2009 platit DNP z maxima? Bude stačiť tých 270 dní a potom si dať zase z minima? A v pípade zmeny v SP musím dať odhlášku a prihlášku alebo len zmenu?
Ak by sa podarilo baby ešte v roku 2009 nebude sa brať v úvahu už poistenie z roku 2009, ale len 2007 a 2008?
Vopred ďakujem...a pekné sviatky!
Jozef Mihál
26.12.08,13:35
Prihlásiť na DNP treba ešte pred otehotnením. Pretože od 1.1.2009 je možné zmeniť VZ na DNP len raz za polroka, odporúčam sa hneď od začiatku prihlásiť na DNP s maximálnym možným základom, teda 1003,09 € - 295,50 € = 707,59 €.

Ďalšie variácie sú náročnejšie na vysvetľovanie, vyššie uvedené dve vety sú základ, ktorý postačí rešpektovať.
brčko
26.12.08,20:00
Dobry den, chcela by som sa informovat.. Bola som zamestnana od 1.3.2006 do 31.5.2008 pocas tohto zamestnania som mala minimalnu mzdu. Od 1.6.2008 som nastupila do druheho zamestnania na dobu neurčitu. V tomto druhom zamestnani som mala prve tri mesiace t.j. jun, jul, august hruby prijem 43 200 sk, a dalsie mesiace od septembra az doteraz som mala minimalnu mzdu 8100 sk. Na matersku dovolenku som nastupila teraz 22.decembra 2008. Chcela by som sa opytat, ci sa mi denny vymeriavaci zaklad pocita aj z predosleho zamestnania, alebo len z tohto ktory mi vznikol 1.6.2008? Ake je presne rozhodujuce obdobie na vypocet ? odkedy - dokedy? Ten prijem 43 200 uz presiahol maximalnu hranicu? Kolko mi vychadza potom ten vymeriavaci zaklad?
Nasa uctovnicka to nevie, takze papiere mi zatial neposlali do socialnej poistovne, a do socialnej poistovne sa mi nedari dovolat :(

dakujem velmi pekne za odpoved.

Denný vymer.základ sa bude rátať len z "posledného" nem.poistenia, t.j. z posledného prac.pomeru. Ak tvoj poslený PP vznikol 1.6.08 a nástup na MD máš 22.12.08, tak tvojím rozhodujúcim obdobím na výpočet materského je 1.6.-30.11.08.
Ak si nebola v období 1.6.-30.11.08 napr. PN, očr, nemala neplat.volno, tak tvoje mesačné vymeriavacie základy boli:
6/08 VZ 28142,- (maximum),
7-8/08 po 30219,- (maximum)
9-11/08 po 8100,-

a tvoj denný VZ = (28142 + 2 x 30219 + 3 x 8100) : 183dní v obd.1.6.až30.11.08

ak si bola PN ..., tak treba upraviť vym.základy (napr. maximá, ak to bolo v obd.6-8/08) a aj odrátať kalend.dni PN ... od 183dní v RO
Kája.
26.12.08,20:23
Poprosím Vás o radu. Zamestnaná nepretržite od roku 2005 do 31.8.2008 u jedného zamestnávateľa. Od 1.9.2008 zamestnaná u ďalšieho zamestnávateľa a zamestnanie trvá, mzda 21 000, od 17.12.08 prihlásená na DNP s VZ 9 219. Predpokladaný termín pôrodu je 8/09. Myslíte, že sociálna poisťovňa prizná materské aj zo zamestnania aj DNP?
brčko
26.12.08,20:25
Dakujem Ti, Brcko za odpoved...

Este mi napadlo, ze ked mi skonci pracovny pomer k 30.4.,tak ak by malekar vypisal tych 8 tyzdnov pred, tak by som sazmestila do ochrannej lehoty 42 dni tusim.
Z coho by sa mi pocitala materska vtedy? Pise v zakone, ze akoby z posledneho dna PP, aleked by to bol PP len taky,ze som cely cas na MD?
A rata sa vobec ochranna lehota, ak skonci PP vyprsanim zmluvy na dobu urcitu?
Dakujem!!

Na to pozor! Ak ti skončí PP počas prerušenia nem.poistenia (počas čerpania RD je nem.poistenie prerušené!!!), tak predpokladám neplynie ochranná doba po ukončení nem.poistenia. Ak by si ale pred ukončením PP napr. 29.4.08 ukončila čerpanie RD a jeden den 30.4.08 napr. odpracovala alebo čerpala riadnu dovolenku, tak ti od ukončenia tohto PP a aktívneho nem.poistenia plynie 6mesačná ochranná doba, nakolko tvoj PP skončil počas trvania nem.poistenia a počas tehotenstva.

Ako by to bolo s vym.základom? neviem povedať. Predpokladám, že v r.2008 nemáš žiadny vymeriavací základ, takže by sa mal brať predpokladaný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenia v mesiaci uplatnovania si nároku na nem.dávku. No a v mesiaci nástupu na MD už predpokladám nebudeš zamestnaná. Takže aký bude??? Nula? Tvoja obvyklá mes.mzda podla prac.zmluvy?

Preto opakujem, najlepšie by bolo nové zamestnanie, napr. aspon na 1den pred nástupom na MD.
brčko
26.12.08,20:51
Poprosím Vás o radu. Zamestnaná nepretržite od roku 2005 do 31.8.2008 u jedného zamestnávateľa. Od 1.9.2008 zamestnaná u ďalšieho zamestnávateľa a zamestnanie trvá, mzda 21 000, od 17.12.08 prihlásená na DNP s VZ 9 219. Predpokladaný termín pôrodu je 8/09. Myslíte, že sociálna poisťovňa prizná materské aj zo zamestnania aj DNP?

Nuž nemôžem s istotou povedať. Podla zákona by mala. No SP si vykladá zákon o soc.poistení po svojom. No a presný výklad zverejnený nie je, ten si zdá sa prispôsobuje podla potreby. Asi by som odpovedala, že má. No nemám s tým bohužial praktickú skúsenosť. Čerpám len zo zákona, skúseností mamičiek a rád skúsenejších napr. p. Mihála. A ten myslím odpovedal, že pravdepodobne nebude.

Teoreticky:
Variant č.1. Teraz platí DNP z VZ 9219 cca 406,-mesačne. Zo samotného DNP podmienku aspon 270dní nem.poistenia ... nesplní. Preto potrebuje aby SP uznala/prirátala k dnom trvajúceho DNP aj dni ukončeného nem.poistenia/zamestnania do 31.8.08. Ak to SP uzná, tak:

jej DVZ z DNP bude 4461:15= 297,40

Ak by však tieto dni SP uznala, tak existuje aj
variant č.2:
Prihlásiť sa na DNP až tesne pred nástupom na MD. Podmienku 270dní bude mať splnenú (ak to uznajú). Nemusí platiť ani tých 406,- mesačne. Ak jej nárok na materské z DNP uznajú, bude sa jej rátať z minimálnej mzdy aktuálnej v den nástupu na MD, t.j. 295,5eur. Takže:

jej DVZ cca 8902:30 = 296,73

Predpoklám vieš, čo by som spravila ... ;):)
Jozef Mihál
26.12.08,21:06
AD Kája:

Sociálka v takomto prípade musí zohľadniť zamestnanie trvajúce do 31.8.2008. Otázne je, či ho zohľadní tak, ako by sme si to predstavovali, teda či dobu poistenia v tomto zamestnaní pripočíta k dobe trvania DNP. Ak áno, materské priznajú aj z DNP, aj keď samotné DNP nebude trvať 270 dní (= doba od 17.12.2008 až po skutočný deň pôrodu).

V Sociálke si však pokojne môžu povedať, že predošlé zamestnanie "pripočítajú" k aktuálnemu zamestnaniu. A potom z DNP materská nebude.

Skúsenosti so Sociálkou sú vo väčšine prípadov negatívne, preto optimista nie som.