Bea Š.
16.05.05,13:36
V r.2004 sme spísali Kúpno-predajnú zmluvu na predaj vytu. Čo sa stane ,ak návrh do katastra bol daný len v tomto roku? je tam nejaká doba, alebo budeme platiť pokutu, má niekto takú skúsenosť ?
Zita5
16.05.05,11:41
V r.2004 sme spísali Kúpno-predajnú zmluvu na predaj vytu. Čo sa stane ,ak návrh do katastra bol daný len v tomto roku? je tam nejaká doba, alebo budeme platiť pokutu, má niekto takú skúsenosť ?

Pri predaji bytu , po spísaní KPZ a zaplatení predávajúcemu návrh na kataster sa posiela hneď. Neviem ako na to zareagoval kupujúci . Jedine , že ste byt predávali v decembri 2004 a návrh na kataster bol v januári . Vtedy sa nič nedeje .
Bea Š.
16.05.05,11:48
Zmluvu sme spísali už v máji 2004, ale oni si hyptéku vybavili až teraz. Takže až teraz chceme dať návrh na vklad.
Zita5
16.05.05,12:35
Zmluvu sme spísali už v máji 2004, ale oni si hyptéku vybavili až teraz. Takže až teraz chceme dať návrh na vklad.
Nejde mi to do hlavy , já ako kupec v máji spíšem s Vami zmluvu , vyplatím a ešte by som nemala vlastníctvo ??? To sa mi nejako nepozdáva . Aj s tým hypotekárnym úverom taktiež . Aby až po takejto dobe vybavovali HÚ . No neviem . Vo Vašom prípade treba zájsť na KÚ a informovať sa tam osobne , čo s toho vyplýva , že teraz dáte návrh na zmenu vlastníka !!!!
Bea Š.
16.05.05,12:40
Viete, ide mi o to, ako obísť to, aby som bola oslobodená od dane z predaja bytu. Preto ten dátum 05/2004, lebo vtedy som tam mala trvalý pobyt. A podmienka oslobodenia je 2 roky pred predajom trvalý pobyt. V žiadnom prípade nie som ochotná zaplatiť 19 % zo 400tis. Už som z toho všetkého zúfalaá. Preto všetky tieto možné riešenia.
RenataK
16.05.05,15:10
Prikladám Ti článok, ktorý mi dnes prišiel z e-novin:

Konanie o povolení vkladu do katastra nehnuteľností

Živnostník a podnikanie - Informujeme Vás, vydanie: 5/2005, vyšlo: 3.5.2005



Práva k nehnuteľnostiam zo zmlúv uvedené v § 1 ods. 1 katastrálneho zákona sa zapisujú do katastra vkladom. Ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmlúv (napr. kúpna zmluva, darovacia zmluva, zmluva o predaji podniku alebo jeho časti, zámenná zmluva, zmluva o prevode vlastníctva bytu a pod.) nadobúda sa vlastníctvo k nej vkladom do katastra nehnuteľností.






Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania.
Účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti. Účastníkmi konania, napr. ak pôjde o kúpnu zmluvu budú kupujúci a predávajúci.
Návrh na vklad sa musí podať v trojročnej lehote od uzavretia zmluvy. Správa katastra je návrhom účastníka konania viazaná. Návrh na vklad môžu podať všetci účastníci konania, alebo len jeden z nich (napr. len predávajúci).
Návrh na vklad sa podáva písomne v jednom vyhotovení (návrh na vklad sa však odporúča vyhotoviť vo dvoch vyhotoveniach, z dôvodu, že na druhom vyhotovení správa katastra vyznačí dátum a hodinu doručenia návrhu) a musí obsahovať podstatné náležitosti.
Návrh na vklad sa podáva v podateľni príslušnej správy katastra. Príslušná na konanie o povolenie vkladu je tá správa katastra, v ktorej obvode sa nehnuteľnosť nachádza.

V konaní o povolenie návrhu na vklad sa skúma najmä či :
- návrh na povolenie vkladu podal účastník uvedený v zmluve alebo jeho právny nástupca
- bol návrh na vklad podaný v trojročnej lehote od uzavretia zmluvy
- po uzavretí zmluvy do rozhodnutia o povolení vkladu nenastali skutkové, alebo právne zmeny, ktoré bránia vkladu do katastra.
Správa katastra rozhoduje o návrhoch na vklad v takom poradí, v akom boli správe katastra doručené.
Správa katastra ďalej najneskôr v pracovný deň nasledujúci po dni, keď jej bol doručený návrh na vklad, vyznačí na liste vlastníctva plombu o zmene práva k nehnuteľnosti, že právo k nehnuteľnosti evidované v katastri je dotknuté zmenou. Ak sa plomba týka iba niektorej nehnuteľnosti alebo iba niektorého spoluvlastníckeho podielu, plomba sa vyznačí v časti A listu vlastníctva alebo v časti B listu vlastníctva. Ak sú zmenou dotknuté všetky údaje evidované na liste vlastníctva, plomba sa vyznačí v časti C listu vlastníctva. Plomba sa skladá z čísla registra lomeného dvojčíslom roku, napr. „V 123/04–plomba”. Plomba má len preventívny účinok a správa katastra ju zruší vykonaním vkladu alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí návrhu na vklad alebo právoplatným rozhodnutím o zastavení konania. Plombu správa katastra vyznačí v takom poradí, v akom sa správe katastra doručili návrhy na vklad. Ak sú podmienky na vklad splnené, správa katastra vklad povolí. Správa katastra by mala o návrhu na vklad rozhodnúť do 30 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad. Nie všetky správy katastra však túto zákonnú lehotu dodržiavajú a môže sa stať, že správa katastra rozhodne o návrhu na vklad až po uplynutí niekoľkých mesiacov. Správa katastra môže rozhodnúť na základe žiadosti o urýchlené konanie o návrhu na vklad a zaplatení správneho poplatku do 15 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad.
Rozhodnutie, ktorým sa vklad povoľuje, správa katastra vyznačí v zmluve. Vyznačenie správy katastra obsahuje deň, keď sa správa katastra o vklade rozhodla, podpis osoby, ktorá vklad povolila a odtlačok okrúhlej pečiatky správy katastra. Toto rozhodnutie o povolení vkladu sa spravidla vyznačí na prvej strane všetkých doručených vyhotoveniach zmluvy textom : „Vklad povolený dňa.. pod č. V-.. 200.; rozhodnutie nadobúda právoplatnosť týmto dňom“. Základné údaje o povolení vkladu možno vyznačiť aj odtlačkom pečiatky, čo sa v praxi často prevádza.

Dúfam, že Ti pomôže.
Bea Š.
17.05.05,05:33
Ďakujem za článok.
josipar
06.11.07,09:02
nemalo by sa stať nič, akurát doteraz bola nehnuteľnosť evidovaná na predávajúceho. Problém skôr vidím ak by bola nehnuteľnosť poistená a prišlo by k poistnej udalosti. Ale to je celkom iná parketa. Je v záujme oboch zmluvných strán, aby pri predaji a kúpe dali do poriadku vlastníctvo aj prostredníctvom správneho konania na katastri.Oproti r. 2004 budete platiť vyšší poplatok za konanie. Myslím, že vtedy to bolo 1000 a 5000, teraz je 2000 a 8000.
vieroslava
07.11.07,12:13
nemalo by sa stať nič, akurát doteraz bola nehnuteľnosť evidovaná na predávajúceho. Problém skôr vidím ak by bola nehnuteľnosť poistená a prišlo by k poistnej udalosti. Ale to je celkom iná parketa. Je v záujme oboch zmluvných strán, aby pri predaji a kúpe dali do poriadku vlastníctvo aj prostredníctvom správneho konania na katastri.Oproti r. 2004 budete platiť vyšší poplatok za konanie. Myslím, že vtedy to bolo 1000 a 5000, teraz je 2000 a 8000.
mimotemy Si tu prvý raz, takže s úsmevom. Odpovedal si na otázku starú 2 roky.

P.s. Vzdy pri otázke aj odpovedi máš dátum , kedy bola otázka zadaná a kedy bol poslaný príspevok.:)