Economic
26.10.08,18:36
Mám veľmi zvláštnu otázku, aj keď na 90 % asi viem aj odpoveď, ale predsa.
Mám zahraničnú klientku, majiteľku a konateľku eseročky. Nie je v pracovnom pomere, ale pre spoločnosť robí všetky úkony. Pre jej prácu je veľmi dôležitý zrak. Má s očami veľké problémy. Chce si dať spraviť zákrokovo korekciu očí a zaujíma ju, či by si náklad za túto korekciu mohla dať do nákladov.
A ešte jedna otázočka. Sociálny fond sa tvorí aj z odmeny za vykonanie práce alebo z odmeny za dohodu, alebo len z hrubých miezd na základe pracovného pomeru.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Bendy7
26.10.08,17:53
Podľa mňa si takýto výkon do nákladov dať nemôžeš. Jedine ochrannu prac. pomôcku pre prácu s počítačom, ako sú okuliare.
K tvojej druhej otázke: Základom na určenie prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely. 3) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Základom na určenie prídelu do fondu u zamestnancov, ktorých plat je zložený z časti v slovenskej mene a z časti v cudzej mene, a u štátnych zamestnancov, ktorým sa poskytuje zahraničný príspevok počas ich pôsobenia v zahraničí podľa osobitného predpisu, 4) je súhrn funkčných platov určených v slovenskej mene pred ich rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu.
Rozalka
26.10.08,17:57
.... Pre jej prácu je veľmi dôležitý zrak. ...
Myslím si, že pre každú prácu je dôležitý zrak.
Ak by však bol niekto škúľavý a mal by vykonávať funkciu televízneho moderátora/ hlásateľa, dalo by sa uvažovať o daňovej uznateľnosti.

mimotemy
Ak by sme takto uvažovali, potom by som mohla požadovať daňovouznať keramické zuby, aby som sa na klientov mohla usmievať s krásnym chrupom. :D:D:D:D:D
Kazu
26.10.08,19:14
Myslím si, že pre každú prácu je dôležitý zrak.
Ak by však bol niekto škúľavý a mal by vykonávať funkciu televízneho moderátora/ hlásateľa, dalo by sa uvažovať o daňovej uznateľnosti.

mimotemy
Ak by sme takto uvažovali, potom by som mohla požadovať daňovouznať keramické zuby, aby som sa na klientov mohla usmievať s krásnym chrupom. :D:D:D:D:D

Myslela som, že ich chceš v zuboch vynášať.:D:D:D:D To by sa ešte snáď dalo dať do nákladov ako nákup materiálu, však by to prichádzalo do priameho kontaktu s objektom tvojho dosahovania príjmov. :---:---:---
Dav
26.10.08,19:20
Myslela som, že ich chceš v zuboch vynášať.:D:D:D:D To by sa ešte snáď dalo dať do nákladov ako nákup materiálu, však by to prichádzalo do priameho kontaktu s objektom tvojho dosahovania príjmov. :---:---:---
mimotemy...ak nad 30tis./ks, odpisovať!!! Aj škrípanie zubov nad požiadavkami klientov a inštitúcií je v priamej súvislosti s dosahovaním príjmu:D:D:---
Zoltán Kovács
26.10.08,19:30
mimotemy...ak nad 30tis./ks, odpisovať!!! Aj škrípanie zubov nad požiadavkami klientov a inštitúcií je v priamej súvislosti s dosahovaním príjmu:D:D:---

Potom aj umelé nechty. Veď koľko krát účtovník/čka si obhrizie nechty od nervozity?! :D

A takto by sme mohli pokračovať.....
Kazu
26.10.08,20:02
mimotemy...ak nad 30tis./ks, odpisovať!!! Aj škrípanie zubov nad požiadavkami klientov a inštitúcií je v priamej súvislosti s dosahovaním príjmu:D:D:---

Bóóóóóžinku, také drahé zuby a ty chceš s nimi škrípať???:eek: S takými by som len krupicovú kašu na výročité sviatky jedávala :D:D:D:D:D
Dav
26.10.08,20:15
Bóóóóóžinku, také drahé zuby a ty chceš s nimi škrípať???:eek: S takými by som len krupicovú kašu na výročité sviatky jedávala :D:D:D:D:D
mimotemy:D:D:D:D:D:D:D Našťastie som dodržala odporúčanú vzdialenosť od monitora, nemusím ho teraz čistiť:D:D:D:D
Kazu
26.10.08,20:28
Tiež si tá zahraničná klientka mohla niečo iné vymyslieť. Teraz sme to tu kvôli nej museli takto zamrníkovať :D:D:D
Rozalka
27.10.08,18:43
Teraz zisťujem, že sme zakladateľke neodpovedali na druhú časť otázky.
Takže

Podľa § 4 Zákona o sociálnom fonde:

(1) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov *) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Základom na určenie prídelu do fondu u zamestnancov, ktorých plat je zložený z časti v slovenskej mene a z časti v cudzej mene, a u štátnych zamestnancov, ktorým sa poskytuje zahraničný príspevok počas ich pôsobenia v zahraničí podľa osobitného predpisu, **) je súhrn funkčných platov určených v slovenskej mene pred ich rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu.

*) napríklad § 118 ods. 2 Zákonníka práce, § 84 ods. 1 zákona č. 73/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 78 ods. 1 zákona č. 312/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 4 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

**) Napríklad § 109 zákona č. 73/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 101a zákona č. 200/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 98 zákona č. 312/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov, §22 zákona č. 553/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 147 a 149 zákona č. 346/2005 Z.z.
Marína
27.10.08,19:14
mimotemy:D:D:D:D:D:D:D Našťastie som dodržala odporúčanú vzdialenosť od monitora, nemusím ho teraz čistiť:D:D:D:D
Mne sa to nepodarilo.:D:D:D:D:D