Evana
26.10.08,23:45
Na budove sa vykonalo technické zhodnotenie. Keď som to nahodila ako zvýšenie obstarávacej ceny do účt.programu, prepočítal mi len odpisy daňové, pričom účtovné zostali v pôvodnej výške. Budem to teda zohľadňovať len v daňovom priznaní ako rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi? Je to v poriadku, alebo mi to program počíta zle a mala by som upraviť aj účtovné odpisy?
Ďakujem!
KEJKA
27.10.08,00:01
Zvýšila sa obstarávacia cena budovy, logcky by sa mali zmeniť aj účtovné odpisy. Pozri si ešte raz nastavenia. Zmena účtovných odpisov sa možno prejaví až v nasledujúcom mesiaci po zaradení.
Vladimír Ozimý
27.10.08,07:23
výška účtovných odpisov záleží na tom ako si určite odpisový plán. To znamená ak vám sa predlžila automaticky doba odpisovania pretože ste si zadefinovali fixný odpis neviem 5000 Sk napríklad potom je to o.k. v prípade že ste si zadefinovali dobu odpisovania potom jednoznačne sa zvýšením OC musí zvýšiť aj účtovný odpis...takže treba skontrolovať nastavenie. V DP musíte vždy porovnať daňové a účtovné odpisy...tie spolu nesúvisia. Účtovné odpisy vyjadrujú reálne opotrebenie majetku a daňové odpisy je len politika štátu ako si môže daňovník uplatniť majetok do daňových výdavkov bez ohľadu reálneho opotrebenia.
Evana
27.10.08,08:18
Ďakujem pekne za odpovede. V nastaveniach som nič nenašla, ale účtovné odpisy sa dajú meniť "ručne". Zrejme preto, aby som si ich mohla sama určiť...
Ešte by som sa chcela spýtať, či je možné technické zhodnotenie odpisovať samostatne (samostatne zaradiť ako technické zhodnotenie budovy). A ak áno, môžem pri odpisovaní tech. zhodnotenia zvoliť iný spôsob odpisovania ako pri budove? (rovnomerné, zrýchlené).
KEJKA
27.10.08,09:09
Ak je budova v majetku a nie je odpísaná na 100%, t.z. priradíš k hodnote budovy a odpisuješ spolu s ňou.
džino
31.10.08,16:30
pekný deň
mam otázočku - je výmena PVC vo vlastných neb.priestoroch za plávajúcu podlahu ( svojpomocne ) - zhodnotením, alebo priamo nákladujem zakúpený material?