janka
30.06.04,12:17
máme otvorenú prevádzku "pub" kde podnika FO, od 1.7.2004 sa dve FO (tá ktorá podnikala sa dohodla s druhou FO, ktorá má živnosť od 1.7.2004) dohodli, že budú podnikať na základe zmluvy o združení, pýtam sa je potrebné urobiť inventúru tovaru na sklade????? oni tvrdia že nie, ja som učtovník síce v PU, ale myslím si že by ju urobiť mali??????????
Braňo
30.06.04,10:40
Rozhodne odporúčam inventúru z hľadiska predchádzania nejakých budúcich problémov. Budete mať istotu.
VieraM
30.06.04,11:03
Tiež zastávam názor ako má Braňo. Doporučujem urobiť kompletnú inventarizáciu, nakoľko vlastne zahajujete podnikanie v združení, kde Vám vyplývajú ďalšie povinnosti,
okrem toho aj učtovné. Musíte oddeliť svoje učtovníctvo od učtovníctva za združenie, čiže zohľadniť činnosť svoju a činnosť v združení.
Naďa
30.06.04,15:54
Pri vzniku združenia dvoch fyzických osôb je nutné vypracovať zmluvu o združení, kde bude presne stanovené, za akých podmienok združenie vzniklo, aká je spoluúčasť oboch členov po stránke vkladov, činností, know-how a podielu na zisku, príp. straty, kto bude viesť účtovníctvo, kto bude za čo zodpovedný. Táto zmluva je povinná a daňové kontroly ju vyžadujú. Zmluva týmto dáva tomuto spôsobu podnikania "pevné mantinely"

Inventúru v každom prípade doporučujem, pretože vzťahy pri založení združenia bývajú iné, ako pri delení zisku, prípadne vysporiadaní straty. Zobudiť sa neskoro a rozmýšľať, prečo som niečo neurobil, keď bol na to čas, je ako prísť s krížikom po funuse.