katrena3
27.10.08,07:04
Naša firma odkúpila pohľadávku od firmy, ktorá je platcom DPH a my sme si uplatnili DPH. Naša firma je zameraná na iný druh podnikania, toto bol iba doplňujúci obchod.
Do firmy mi prišla faktúra od právnickej firmy, kde je vyčíslená DPH, za právne služby spojené s vymáhaním pohľadávky, ale bolo mi povedané, že si ju nemôžem uplatniť.
Vladimír Ozimý
27.10.08,06:17
a dôvod prečo nie? čo je vašou činnosťou? dodávate služby oslobodené od DPH podľa § 28-41? Ak nie nevidím dôvod na to aby ste si odpočítali DPH. Ľudia veľa krát zabúdajú na to že dodanie služby podľa § 28-41 nie je to isté ako postúpenie pohľadávky, čo nie je predmetom dane. Takže ak neposkytujete oslobodené služby potom vám vzniká nárok na odpočítanie DPH pretože ste prijali službu na podnikateľskú činnosť spoločnosti...
katrena3
27.10.08,06:47
Zaoberáme sa investično - poradenskou činnosťou a tento obchod je skôr iba výnimkou.
Služby oslobodené od DPH nemáme. Túto informáciu mi dala účtovná spoločnosť, kt. nám vedie účtovníctvo.
Čiže na 100 % im môžem povedať, aby tam DPH dali.
Vladimír Ozimý
27.10.08,08:14
Zaoberáme sa investično - poradenskou činnosťou a tento obchod je skôr iba výnimkou.
Služby oslobodené od DPH nemáme. Túto informáciu mi dala účtovná spoločnosť, kt. nám vedie účtovníctvo.
Čiže na 100 % im môžem povedať, aby tam DPH dali.

no ja vám poviem takto:

Účtovná spoločnosť nech si pozrie § 49, ktorý nám z pohľadu DPH hovorí o tom kedy vzniká a kedy nevzniká poprípade sa kráti nárok na odpočítanie dane. Nárok na odpočítanie nevzniká ako som už uviedol a je to uvedené aj v § 49 ods. 3 prí prijatých službách a tovaroch ak súvisia so službami a tovarmi oslobodenými od dane podľa § 28 - 41 zákona o DPH. V takom prípade súhlasím a nárok na odpočet nevzniká. Avšak na vás boli postúpené pohľadávky, ktoré podľa § 10 zákona o DPH nie sú predmetom dane. To znamená nejde o službu ani tovar podľa § 28-41. V takomto prípade právne služby ktoré ste prijali na vymáhanie týchto pohľadávok je služba prijatá na činnosť vašej spoločnosti. Vy ako platiteľ dodávate služby ktoré podliehajú zdaneniu. V tomto prípade aj právna služba ktorú ste prijali je potom služba prijatá na dodávky tovarov a služieb podliehajúce zdaneniu a nárok na odpočítanie vzniká.