peter1961
27.10.08,08:19
Prosím poraďte mi.Kúpil som starší počítač a nereagujú mi vôbec USB vtupy na žiadne zariadenie.Ďakujem.
duves
27.10.08,07:21
Prosím poraďte mi.Kúpil som starší počítač a nereagujú mi vôbec USB vtupy na žiadne zariadenie.Ďakujem.
Co to znamena starsi PC? Aky je v nom OS? Uviedol si malo informacii.
Chobot
27.10.08,07:25
Prosím poraďte mi.Kúpil som starší počítač a nereagujú mi vôbec USB vtupy na žiadne zariadenie.Ďakujem.

Treba pozrieť v nastaveniach BIOSu, či sú tieto porty aktívne. Ak áno, ďalej treba nainštalovať ovládače, ak by neboli.

Na začiatok ma iné nenapadá.
Andy Kralik
27.10.08,09:35
Ak je to starší počítač je kľudne možné že porty ani nie sú pripojené k základnej doske
Chobot
27.10.08,10:01
Ak je to starší počítač je kľudne možné že porty ani nie sú pripojené k základnej doske

V tejto súvislosti mi napadlo - kde sú tie USB porty? Ak sú vzadu, tak budú pevne zabudované na ZD. Ale ak sú vpredu na skrinke, tak skutočne môže byť, že nie sú na ZD ani pripojené. Na pripojenie USB portov zabudovaných v skrinke treba zapojiť kábel na príslušný konektor (10 pin) na ZD.

Ešte by pomohlo kúpiť samostatnú PCI kartu s niekoľkými USB portami, napr. takúto:

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=7677371
duves
27.10.08,10:18
Jasne, treba to popozerat. Hlavne zadat typ dosky, OS.
Ak je to prva edicia W98, tak USB nefunguju. Treba W98 SE a doinstalovat ovladace.
jozefstefan
27.10.08,12:23
OS Windows NT napr. vobec nepodporuje USB.

Moze byt este aj to, ze mas USb 1.1 a nie USB 2.0.

Alebo ako pisal Chobot, nemusia byt aktivne (nastavit v BIOSe)
peter1961
27.10.08,23:43
Motherboard
Model : GA-7VKML
Motherboard
Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.
Operating System
Windows XP Professional Service Pack 2 AMD Athlon(tm) XP 1700+
Toto sú informácie ktoré som z neho vyčítal.USB vstupy sú na základnej doske.USBhub mám zaradený medzi /inactive Drivers/.
duves
28.10.08,04:39
Motherboard
Model : GA-7VKML
Motherboard
Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.
Operating System
Windows XP Professional Service Pack 2 AMD Athlon(tm) XP 1700+
Toto sú informácie ktoré som z neho vyčítal.USB vstupy sú na základnej doske.USBhub mám zaradený medzi /inactive Drivers/.
No ved to je slusna doska! I ked podla: http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=1660 ma iba USB 1.1 (2x) zozadu a rozsiritelne z dosky na dalsie 2x USB (spolu 4x)
To bude problem v nastaveni v BIOS-e ako uz na to poukazal Chobot.
Doporucujem flashnut poslednu verziu BIOS-u, ak je doska nahodou neobsahuje.
Pozri nastavenie v BIOS-e, ci je tam spravne nastavenie pre USB controller (Chipset Features Setup). Stiahni si manual v pdf, ak ho nemas v papierovej podobe.
Chobot
28.10.08,08:41
Motherboard
Model : GA-7VKML
Motherboard
Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.
Operating System
Windows XP Professional Service Pack 2 AMD Athlon(tm) XP 1700+
Toto sú informácie ktoré som z neho vyčítal.USB vstupy sú na základnej doske.USBhub mám zaradený medzi /inactive Drivers/.

Sitahni si tento návod:

http://europe.giga-byte.com/FileList/Manual/motherboard_manual_7vkml_e.pdf

a tam na strane 39 - 41 máš napísané, ako a kde aktivovať USB porty v BIOSe.
peter1961
28.10.08,13:01
Práve sa mi to vďaka vašim radám podarilo nastaviť.Velmi pekne ďakujem.
Mám ešte aj prídavné usb vstupy no sú odpojené od dosky.Môžte mi poradiť ako ich zapojiť? Kde to viem , no neviem ktorý kablik na ktorý kolík. Ešte raz ďakujem.
duves
28.10.08,13:11
Práve sa mi to vďaka vašim radám podarilo nastaviť.Velmi pekne ďakujem.
Mám ešte aj prídavné usb vstupy no sú odpojené od dosky.Môžte mi poradiť ako ich zapojiť? Kde to viem , no neviem ktorý kablik na ktorý kolík. Ešte raz ďakujem.
Ak nezabudnem, tak vecer z domu. Ak ma niekto nepredbehne.
neviem, či toto bude postacovat:
http://thesimpsonsdvd.wz.cz/private/Kabely.jpg
http://thesimpsonsdvd.wz.cz/private/USB_Board.jpg
Mam to kdesi farebne vsetko vyznacene.
luigi72
28.10.08,13:18
Ak mas stiahnuty manual k MB ( http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=1660 ), tak na 11. alebo 12. strane pozri obrazok. Na spodnej casti zakladnej dosky najdes konektor USB1. Tam mas jednoducho zapojit/zastrcit USB kabel z predneho panela. Pozri si, ktory kolik (pripadne ktore koliky) nemas a podla toho otoc koncovku USB kabla (na koncovke na tom mieste nie je dierka pre kolik) a zastrc to tam. :) Je to jednoduche.
duves
28.10.08,13:22
Chobot
28.10.08,13:44
Práve sa mi to vďaka vašim radám podarilo nastaviť.Velmi pekne ďakujem.
Mám ešte aj prídavné usb vstupy no sú odpojené od dosky.Môžte mi poradiť ako ich zapojiť? Kde to viem , no neviem ktorý kablik na ktorý kolík. Ešte raz ďakujem.

Na doske máš ten žltý konektor, na neho treba pripojiť externý USB port. To, čo je hore v duvesovom príspevku ten obrázok Kabely.jpg, to nie je USB konektor, to sú štandardné konektory skrinky, na zapnutie, reset, slúchadlá a mikrofón.

Ten externý USB port by mal byť taký kompaktný konektor s 10 dierkami, a vyzerá tak, ako na obrázku:
duves
28.10.08,13:49
Na doske máš ten žltý konektor, na neho treba pripojiť externý USB port. To, čo je hore v duvesovom príspevku ten obrázok Kabely.jpg, to nie je USB konektor, to sú štandardné konektory skrinky, na zapnutie, reset, slúchadlá a mikrofón.

Ten externý USB port by mal byť taký kompaktný konektor s 10 dierkami, a vyzerá tak, ako na obrázku:
Chobot, ale ja som to na doske spred 2 rokov riesil takymito kabelmi:
http://thesimpsonsdvd.wz.cz/private/Kabely.jpg
fakt, čestne pionierske. Predny panel som ziskal z jedneho kvazi starsieho kompu a pozapajal som to dobre. Funguje.
Chobot
28.10.08,13:58
Chobot, ale ja som to na doske spred 2 rokov riesil takymito kabelmi:
http://thesimpsonsdvd.wz.cz/private/Kabely.jpg
fakt, čestne pionierske. Predny panel som ziskal z jedneho kvazi starsieho kompu a pozapajal som to dobre. Funguje.

Môže byť, nehádam sa. Nech sa peter poriadne pozrie, aké má vývody z predného panela skrinky.
duves
28.10.08,14:04
I ked je pravda, že tam mam aj vstup/vystup na zvukovu kartu. Ak nezabudnem, skusim to otvorit a cvaknut foťakom.
peter1961
28.10.08,14:15
Ja mám koncovky každý káblik samostatne , tak to skúsim zapojiť podla návodu čo poslal chobot. Ozvem sa ako to dopadlo.
luigi72
28.10.08,14:17
Chobot, ale ja som to na doske spred 2 rokov riesil takymito kabelmi:
http://thesimpsonsdvd.wz.cz/private/Kabely.jpg
fakt, čestne pionierske. Predny panel som ziskal z jedneho kvazi starsieho kompu a pozapajal som to dobre. Funguje.

Tieto kabliky su na zapojenie zapinania/vypinania kompu, na resetovanie a pre zvukove vystupy (repraky a sluchadla) na prednom panely.

USB je na koncovke desatdierkovy kablik (2x5) a staci len spravne nastrcit na koliky na MB . :)
peter1961
28.10.08,14:18
Pardon , popletene mená. Nie chobot ale duves.Sorry.
Chobot
28.10.08,14:34
Pardon , popletene mená. Nie chobot ale duves.Sorry.

Peter, ale ak máš na káblikoch označenia ako EAR, SPK, PWR, GND a prípadne RST, tak to nie sú USB konektory! Dobre si pozri, aké vývody máš z tej skrinky. Ak nemáš ten 2x5 dierkový podlhovastý konektor, tak buď veľmi opatrný pri zapájaní, nech si neodpáliš niečo na ZD alebo pripojené zariadenie.
peter1961
28.10.08,15:15
Tieto káble čo mám ja sú dva zvezky po štyry kábliky.Označené sú:1+5v,1-D,1+D,1GROUND a 2+5v,2-D,2+D,2GROUND.Takže je to niečo iné.
luigi72
28.10.08,15:34
V spominanom manualy mas na strane 18 popisane, ktory konektor na co sluzi na zakladnej doske a na stranach 21-22 mas nakreslene zapojenia pre predny panel(8) a pre zvuk(10) (pripadne strany 25 az 27). Na strane 23 mas nakreslene zapojenie pre USB na prednom panely.


Mám ešte aj prídavné usb vstupy no sú odpojené od dosky.Môžte mi poradiť ako ich zapojiť? Kde to viem , no neviem ktorý kablik na ktorý kolík. Ešte raz ďakujem.
Otazka: mas vobec USB vpredu?

K akemu zariadeniu vedu tie 2 zvazky kablov?
peter1961
28.10.08,16:04
Áno sú to dva usb vstupy na malom plošnom spoji z ktorého vychádza jeden konektor a s toho sa rozchádzajú dva zvezky po štyry kábliky.Kedˇpozerám na to pripojenie v manuáli str.27,tak by to aj pasovalo,len tam chýba ten káblik čo je označený /USB/.Išlo by to aj bez neho?
luigi72
28.10.08,16:17
V tomto pripade by si mal pravdepodobne postupovat podla navodu v prispevku c.14 od duves,
kde na kolik c.1 by si mal dat kabel s oznacenim 1+5v, na 3 - 1-D, na 5 - 1+D, na 7 - 1GROUND, potom na kolik c.2 - 2+5V, na 4 - 2-D, na 6 - 2+D, na 8 - 2GROUND. Ostatne koliky (9 a 10) asi ostanu volne. 100 %-nu zaruku ti na to ale nedavam.

Kolik c.1 sa nachadza vlavo dole (vid obrazok v manuali str. 23, na str. 27 je trochu inaksie zapojenie).
Chobot
28.10.08,21:35
Tieto káble čo mám ja sú dva zvezky po štyry kábliky.Označené sú:1+5v,1-D,1+D,1GROUND a 2+5v,2-D,2+D,2GROUND.Takže je to niečo iné.

Áno, tak toto sú káble USB portu. USB port má totiž 4 konektory - 2 dátové a 2 napájanie 5V.

Takže to, čo začína jednotkou, je prvý USB port a dvojkou je druhý USB port. Treba len správne pripojiť tie dátové 1+D a 1-D konektory a dať pozor na polaritu +5V konektora. Ten deviaty konektor zostane nezapojený.
peter1961
30.10.08,17:47
Tak dnes som to zapojil a všetko šlape ako hodinky.Ďakujem všetkým.
duves
31.10.08,16:53
No super, šikulka. Ja som sa tak nažhavil po tejto diskusii, že som otvoril PC, vyčistil prach z ventilatorov, porobil upravy, miesto, bo musim kupit dalsi HDD. Ventilatory 12V som pripojil na 5V, komp pekne stichol. No parada.
AlbertM
01.11.08,11:24
Nemáš pravdu, USB front panel na staršich skrinkách má samostatné kábliky a nie konektor