zukana
27.10.08,08:49
Ahojte.

Pomôžte. Práve som začala stavať. Ešte som ani poriadne nevytiahla múry a sused si zatiaľ postavil akúsi provizórnu kúpelku na mojom pozemku a ešte si aj jej strechu zaizoloval o môj múr. ako mám postupovať. Mám to oznámiť na stavebnom úrade? Veď ja tie múry nemám ani omietnuté a dokonca tam, kde je tá kúpeľna mi múry nevedia vyschnúť. Zvnútra stavby sú stalé vlhké. Viem sa niekde domôcť právdy. Samozrejme viem, že mám zavolať vymeriavača, čo ešte raz vymeria môj pozemok.
mlaco
27.10.08,09:03
No a tie tvoje mury mas 2 m od hranice so sudedom, alebo na hranici?
zukana
27.10.08,09:49
Medzi mojimi múrmy a susedovým pozemkom je taký trojuholník, ktorý je najširší asi 50 cm a od jeho vrchola je môj múr aj hranicou. S týmto sused súhlasil. Hovorí, že aj tak tento pásik nevyužijem. Mňa však trápi tá stále mokrá stena. Tá malá kupelka slúži aby, si umyl ruky a zeleninu ak ide zo záhrady.
legolas
27.10.08,16:16
Ahojte.

Pomôžte. Práve som začala stavať. Ešte som ani poriadne nevytiahla múry a sused si zatiaľ postavil akúsi provizórnu kúpelku na mojom pozemku a ešte si aj jej strechu zaizoloval o môj múr. ako mám postupovať. Mám to oznámiť na stavebnom úrade? Veď ja tie múry nemám ani omietnuté a dokonca tam, kde je tá kúpeľna mi múry nevedia vyschnúť. Zvnútra stavby sú stalé vlhké. Viem sa niekde domôcť právdy. Samozrejme viem, že mám zavolať vymeriavača, čo ešte raz vymeria môj pozemok.

Je potrebný ten zameriavač, aby si si bola istá, že je to Tvoj pozemok, no a potom sa domáhaj pravdy. Ale myslím, že to nebude ľahké, pretože tie 2m podľa zákona musia byť od hranice susedovho pozemku, iba ak máte písomnú dohodu o niečom inom.
16b93419b4848a960327cd61f
07.01.09,20:08
ked sused suhlasil mala si ho poziadat abi ti to podpisal urcite bi si mala mensie problemi,teraz sa z toho vizuje
Dobroslava
08.01.09,09:31
Pekný deň, poradí niekto s takýmto problémom?
Mám klienta, ktorý chce postaviť garáž a dať ju do podnikania. Podotýkam, že je SZČO, platca DPH a vedie JU. Túto garáž chce postaviť na pozemku, ktorý patrí jeho svokrovcom. Musí byť vysporiadaný aj pozemok, tzn. musí byť prepísaný na môjho klienta, alebo nemusí? Aký je postup? Ďakujem.
Zoltán Kovács
08.01.09,09:45
Pekný deň, poradí niekto s takýmto problémom?
Mám klienta, ktorý chce postaviť garáž a dať ju do podnikania. Podotýkam, že je SZČO, platca DPH a vedie JU. Túto garáž chce postaviť na pozemku, ktorý patrí jeho svokrovcom. Musí byť vysporiadaný aj pozemok, tzn. musí byť prepísaný na môjho klienta, alebo nemusí? Aký je postup? Ďakujem.

Môže mať aj v dlhodobom prenájme, kde do zmluvy dajte aj možnosť postavenia garáže.
Dobroslava
08.01.09,11:31
Môže mať aj v dlhodobom prenájme, kde do zmluvy dajte aj možnosť postavenia garáže.

Môže ale nemusí? Ak bude postavený na pozemku jeho svokrovcov a majiteľ garáže bude môj klient, ovplyvní to nejako niečo? Dá kataster stavebné povolenie aj na stavbu, ktorá sa nachádza na nie jeho pozemku? Neovplyvní to niečo z účtovného hľadiska, keďže túto garáž chce dať do podnikania?
Lianka
08.01.09,11:39
Vyňatok zo stavebneho zakona:

Žiadosť o stavebné povolenie

§ 58

(1) Žiadosť o stavebné povolenie spolu s dokladmi a predpísanou dokumentáciou vypracovanou oprávnenou osobou podáva stavebník stavebnému úradu. V žiadosti uvedie účel a spôsob užívania stavby, miesto stavby a predpokladaný čas jej skončenia a pri stavbe na určitú dobu aj dobu užívania stavby.

(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.

(3) Ak ide o stavebnú úpravu, nadstavbu alebo udržiavacie práce na stavbe, môže byť stavebníkom právnická alebo fyzická osoba, ktorá je nájomcom stavby, ak o tom predloží písomnú dohodu s vlastníkom stavby.

(4) Stavebník podzemných stavieb podliehajúcich tomuto zákonu nepreukazuje vlastníctvo alebo iné právo k pozemku alebo stavbám na ňom, ak ide o stavby, ktoré funkčne ani svojou konštrukciou nesúvisia so stavbami na pozemku ani s prevádzkou na ňom a ktoré ani inak nemôžu ovplyvniť využitie pozemku na účel, ktorému je určený.