grupe
27.10.08,09:39
Prosím Vás, ako mám postupovať, ak mám majetok, ktorého pôvod nie je známy. Jednoducho niekto z vedenia do spoločnosti doniesol kameru, ktorej hodnota je cez 150 tis, je nová. Neviem pôvod. Nie je ani darovacia zmluva. ako o tom účtovať, a či vôbec,??a odpisovať??
azla
27.10.08,09:00
Prosím Vás, ako mám postupovať, ak mám majetok, ktorého pôvod nie je známy. Jednoducho niekto z vedenia do spoločnosti doniesol kameru, ktorej hodnota je cez 150 tis, je nová. Neviem pôvod. Nie je ani darovacia zmluva. ako o tom účtovať, a či vôbec,??a odpisovať??


Vyberám z postupov účtovania v PU :




§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku


(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12.
Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy.
Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušnýúčet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.
grupe
27.10.08,09:07
jednoduchšie sa to nedá?
adato
12.11.08,18:09
Asi neostane nič iné, len preveriť, kto ju doniesol a či ju neodnesie.
Bola by som opatrná pri zaraďovaní, čo ak sa niekde vyskytuje faktúra, alebo je to vecný vklad alebo...možností je dosť veľa a hádam sa niekto prizná, ako k nej prišiel.