Tinika
27.10.08,09:58
Dobrý deň,

vzhľadom na to, že v inej téme mi odporučili si otvoriť tému, tak otváram túto tému. Máme pozemok, cez ktoré vedie vysoké napätie (neviem presne aké) a teda nám to posúva dom min. 20 m od cesty. Z druhej strany je zase ochranné pásmo od plynu, ktorý vedie cez náš pozemok, medzi dedinami. Na pozemku teda máme plyn, elektriku a aj vodu. Ale IS nie, takže v podstate len samé nevýhody. Elektrárne zaujímalo len kto to zaplatí, aby sa to vysoké napätie presunulo inam, alebo vymenili káble, alebo zakopali do zeme. Nemám predstavu koľko by to stálo a či má význam behať po úradoch a doporosovať sa. A okrem iného, čo robí to vysoké napätie z hľadiska zdravia, lebo som nepočula nič dobré. Tento pozemok máme po babke, tak sme mysleli že ušetríme aspoň na pozemku, ale zrejme to nemá význam. Prosím o rady, kto má s týmto skúsenosti.
chandler
28.10.08,09:02
ak je mozno to vedenie posunut tak to asi nie je vysoke napatie, nie? takze by asi stalo zato zistit kolko to moze stat?
ak nemas chut behat po uradoch a niekomu sa doprosovat tak radsej na stavbu domu zabudni. bez toho sa dom stavat neda.
tommi_d
28.10.08,10:47
Posunúť, resp. preložiť ide i vysoké napätie (VN ). Dával som si naceňovať prekládku VN, úsek cca 70 metrov i s výmenou vodičov za izolované (ochranné pásmo 2 m) tri stĺpy vrátane úsekového odpojovača, bratru ľudových 350 tis. Sk.
Ináč bez výmeny vodičov za izolované je ochranné pásmo 10 m a je možné dostať výnimku na 7 m.
dolfort
28.10.08,13:51
Presne tak. Prekládky sú drahé jak sviňa a kým to vybavíš prídeš o nervy a roky života. Ak cez parcelu ide plyn aj el., nechaj tak, prenajmi niekomu na pasienok ak sa to dá, alebo si tam urob sad. Taká parcela sa ani speňažiť poriadne nedá, lebo stavať tam je bláznovstvo.
Ale dom stavaj na čistej pôde, kde máš overené že sa môžeš pripojiť k sieťam, že prípadné prípojky sú riadne skolaudované atď.
chandler
28.10.08,14:43
Posunúť, resp. preložiť ide i vysoké napätie (VN ). Dával som si naceňovať prekládku VN, úsek cca 70 metrov i s výmenou vodičov za izolované (ochranné pásmo 2 m) tri stĺpy vrátane úsekového odpojovača, bratru ľudových 350 tis. Sk.
Ináč bez výmeny vodičov za izolované je ochranné pásmo 10 m a je možné dostať výnimku na 7 m.


tak to asi nebolo to najvyssie napatie :) to by bolo velmi lacne :) ta cena prekladky zalezi od napatia, to vedia iba elektrarne takze treba ist tam zistit ake je tam napatie, ake ma ochranne pasmo a kolko by stala prekladka. a potom sa uvidi ci je lepsie sa na to vykaslat alebo to prelozit.
anonym222
28.10.08,15:29
tak to asi nebolo to najvyssie napatie :) to by bolo velmi lacne :) ta cena prekladky zalezi od napatia, to vedia iba elektrarne takze treba ist tam zistit ake je tam napatie, ake ma ochranne pasmo a kolko by stala prekladka. a potom sa uvidi ci je lepsie sa na to vykaslat alebo to prelozit.
Chandler, ktoré najvyššie napätie máš na mysli? To už potom nie je VN ale VVN, resp. ZVN. Teoretický sa dá preložiť čokoľvek, ale prakticky sa prekladajú NN a VN siete. Videl som už však prekladať aj VVN, ale to je už o inom. Stačí odfotiť a hodiť tu foto. Pri prekládke nie je potrebné inštalovať odpojovač, ak tam nebol dodteraz.
Tinika
28.10.08,19:19
ďakujem Vám všetkým za rady, zatiaľ riešime iný pozemok, uvidíme. Ja viem, že okolo stavby je veľa lietačiek, ale pri tom vedení to môže byť zbytočné lietanie a aj tak si nepomôžem a bohvie koľko by to vôbec stálo.
misomiso
28.10.08,19:43
Aj tak si neviem predstavit, kam by ste to chceli prelozit. Ved asi tazko by sa to dalo prelozit lan tak susedovi do zahrady...
tommi_d
29.10.08,07:05
To Chandler Bolo to VN 20 KV
Bohuzial ten usekovy odpojovac tam bol a len ten stojí 100 tis. Sk.
Tinika
29.10.08,07:53
Aj tak si neviem predstavit, kam by ste to chceli prelozit. Ved asi tazko by sa to dalo prelozit lan tak susedovi do zahrady...

To vedenie ide cez všetky pozemky, takže preložilo by sa to asi len na opačný koniec pozemku, kde sú záhrady
petmar
29.10.08,08:52
Alebo do zeme? Tam je ochr. pásmo obyčajne po 1 m na obe strany , podľa napätia
Maaaria
25.11.09,19:53
ahojte poradaci,
viete mi niekto poradit, kde by som nasla informacie ohladom skodlivosti, alebo elek.mag.smog, ked pri pozemku mame VN 20tis.voltov? Aky ma dosah skodlivost? Mate s tym niekto skusenost
dakujem,