kofko
27.10.08,10:10
Chcel by som sa opytat, ako postupovat pri pravidelnom dovoze tovaru z USA - ak sa jedna o niekolko malych balikov mesacne (vacsinou bavlnene tricka 4-10ks/balik) v celkovej hodnote cca $100, ktore su dopravene normalnou postou. Tricka su urcene na dalsi predaj. Som zivnostnik, neplatca DPH. Je mi jasne, ze musim zaplatit clo a dph. Nie je mi vsak jasny postup ako to robit. Musim sa nejako zaregistrovat na colnom urade? Musim vystavovat na kazdy balik JCD? Doteraz ma vzdy colnica vyzvala na uhradu colneho dlhu a DPH, ale nikde nebolo moje ICO...je to v poriadku?
Vopred Dakujem za rady...
JANA71
29.10.08,06:35
Zásielky z USA ste povinný precliť v lehote, ktorá je uvedená na sprievodnom doklade T1 v ľavom dolnom rohu. Toto tlačivo by ste mali prevzať na pošte spolu s balíkmi. Neviem, ako Vám to chodí, ale na tomto doklade je uvedený počet nákladových kusov - balíkov, ku ktorým sa vzťahuje, priložené doklady - fa, Osvedčenie o pôvode a pod. V zásade netreba robiť ku každému balíku JCD, ale do odst. 40 na JCD treba napísať všetky č. T1, s ktorými balíky prišli. Ak sa to tam nevojde, treba urobiť prílohu k JCD. Samozrejme všetky T1 musia byť v lehote platnosti. Nemôžete ich sporiť a potom naraz precliť, ak už sú po lehote platnosti.
Tiež mi nie je jasné, ako Vás colnica môže vyzývať k precleniu. Jedine snáď v prípade, že ste prešvihli lehotu na preclenie na T1, vtedy pátrajú po tovare a vyzvú Vás.
Ak na výzve nie je uvedené Vaše Ičo, je možné, že Vás majú v evidencii ako súkromnú osobu. Bolo by dobre prekonzultovať to s colným úradom, kde tovar preclievate.
Takže to zhrniem. Ak chcete tovar dovážať ako tovar na predaj, musíte sa na colnom úrade zaregistrovať pod IĆO-m. Každú záslielku, ktorú prevezmete na pošte, ešte nerozbalenú spolu s vyššie uvedenými dokladmi a vystaveným JCD zobrať na colnicu, kde Vám vymerajú clo a DPH. Poplatok musíte zaplatiť a tovar Vám bude uvoľnený do voľného obehu - až potom s ním môžete obchodovať. V opačnom prípade porušujete colný zákon.
peter12345
27.11.08,08:51
Zásielky z USA ste povinný precliť v lehote, ktorá je uvedená na sprievodnom doklade T1 v ľavom dolnom rohu. Toto tlačivo by ste mali prevzať na pošte spolu s balíkmi. Neviem, ako Vám to chodí, ale na tomto doklade je uvedený počet nákladových kusov - balíkov, ku ktorým sa vzťahuje, priložené doklady - fa, Osvedčenie o pôvode a pod. V zásade netreba robiť ku každému balíku JCD, ale do odst. 40 na JCD treba napísať všetky č. T1, s ktorými balíky prišli. Ak sa to tam nevojde, treba urobiť prílohu k JCD. Samozrejme všetky T1 musia byť v lehote platnosti. Nemôžete ich sporiť a potom naraz precliť, ak už sú po lehote platnosti.
Tiež mi nie je jasné, ako Vás colnica môže vyzývať k precleniu. Jedine snáď v prípade, že ste prešvihli lehotu na preclenie na T1, vtedy pátrajú po tovare a vyzvú Vás.
Ak na výzve nie je uvedené Vaše Ičo, je možné, že Vás majú v evidencii ako súkromnú osobu. Bolo by dobre prekonzultovať to s colným úradom, kde tovar preclievate.
Takže to zhrniem. Ak chcete tovar dovážať ako tovar na predaj, musíte sa na colnom úrade zaregistrovať pod IĆO-m. Každú záslielku, ktorú prevezmete na pošte, ešte nerozbalenú spolu s vyššie uvedenými dokladmi a vystaveným JCD zobrať na colnicu, kde Vám vymerajú clo a DPH. Poplatok musíte zaplatiť a tovar Vám bude uvoľnený do voľného obehu - až potom s ním môžete obchodovať. V opačnom prípade porušujete colný zákon.

Mam moznost kupit a doviest z usa dost lacne kozmeticke vyrobky ale vo vacsom mnozstve. Ci uz ocne tiene, ruze, laky na nechty, ceruzky na oci a ine. Vsetko su to znackove vyrobky. Tieto mam vsak moznost kupit za patinovu cenu, niektore vyrobky za desatinovu cenu ako su skutocne ceny na slovensku, niekedy este lacnejsie. Chcem sa spytat ci mi nemozu na colnici robit problemy s tym ze by mi neverili ze som naozaj zaplatil len taku smiesnu cenu za tak kvalitne vyrobky? Mozo v tom pripade vyrubit clo podla inej ceny? Taktiez som pozeral do tabuliek a nasiel som ze Líčidlá na pery, Prípravky na líčenie očí, Prípravky na manikúru alebo pedikúru su bez cla. Tak neviem ci som pozeral spravne alebo je to naozaj tak? Pozeral som v colnom sadzobniku na strane 252. Dakujem za odpoved