cleuska2310
27.10.08,11:09
Dobry den,
chcela by som vas velmi pekne poprosit o informaciu tykajucu sa materskej-moj predpokladany nastup na matersku je cca 5.2.2009, som zamestnana nepretrzite 3 roky, teda splnam podmienku NP 270 dni. Chcela som si zvysit matersku, tak som si od cca 20.5.2008 zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie. Problem je v tom, ze mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu, ktora mi konci 31.12.2008. Moja otazka znie:
1.) je pravda, ze pokial mi skonci pracovny pomer 31.12.2008 a ja si dalej budem platit DNP, tak mi uz nebude plynut ochranna lehota z pracovneho pomeru, a zaroven sa mi bude materska ratat len z vymeriavacich zakladov, z ktorych som si platila DNP (teda nie z pracovneho pomeru), t.j. od 20.5.-31.12.2008?
Ak by som si vsak zrusila DNP skor ako mi skonci zmluva, ochranna lehota sa ma tyka-ak by som dalej nebola zamestnana do nastupu na matersku, kde vsade sa mam na uradoch hlasit?
2.) bolo by mozne, ak by ma zamestnal od 1.1.-do nastupu na matersku moj manzel, ktory je FO-zivnostnik?Ak ano, ake odvody by mal za mna platit, aby som mala co najvyssiu matersku?Z coho by sa mi potom materska ratala?
3.) existuje este nejaka ina moznost, ak mi skonci PP 31.12.2008, aby som neprisla o vyssiu matersku, ktoru som si povodne chcela zvysit platenim DNP.
Velmi pekne dakujem za odpoved
jankasm
27.10.08,11:08
Áno, je pravda to, že ak Ti PP skončí 31.12.2008 a v čase nástupu na MD budeš v ochrannej lehote, tak tá sa na Teba nebude vzťahovať pokiaľ budeš mať nejaké iné nemocenské poistenie, v tvojom prípade DNP. Materská by Ti bola počítaná z VZ z DNP v roku 2008.
Z DNP už maximálnu materskú nezískaš.
Ak by si pred skončením PP DNP ukončila, tak áno, bude sa na Teba vzťahovať ochranná lehota a materská bude vyplácaná zo zamestnania.
Ak však nemáš v zamestnaní dobrý príjem, tak ideálnym riešením je ten nový PP u manžela, čo aj odporúčam, je to najlepšie riešenie. ;)
Takže dni trvania ukončeného PP sa Ti pripočítajú k dňom trvania nového PP a splníš podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nový PP u manžela stačí urobiť pár dní pred nástupom na MD. Takže na odvodoch Vás to určite nebude stáť veľa.
Môžeš skúsiť požiadať lekára o vypísanie na PN. Ak by to bolo možné, tak sa u manžela zamestnáš na pár dní pred PN so mzdou vo výške maximálneho VZ a rovnako aj PN bude maximálna.
Ak to s tou PN nebude možné a zostaneš nejaký čas doma, môžeš alebo ísť na úrad práce, alebo zostať dobrovoľne nezamestnanou osobou. Vtedy máš povinnosť ísť sa prihlásiť do ZP a platiť zdravotné poistenie. Na SP môžeš platiť dobrovoľné poistenie - nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti.

Keď nám potom napíšeš dátum nástupu na MD prípadne PN a ako dlho bude trvať tvoj nový PP u manžela, tak Ti vypočítame výšku mzdy na dosiahnutie maximálnej materskej. ;)
cleuska2310
27.10.08,11:59
Dakujem za odpoved. Keby mi vsak koncil PP 31.12.2008, tak by sa mi materska asi ratala z roku 2007, vsak?Vtedy som mala nizsiu mzdu, takze aj kvoli tomu by som teraz bola radsej za moznost, ze by som bola zamestnana u manzela od 1.1.-4.2.,potom od 5.2.2009 by som isla na matersku (neviem, ako by sa lekar postavil k moznosti napisat mi PN, takze nad touto moznostou zatial neuvazujem). Ako si mam vypocitat vysku mzdy na dosiahnutie maximalnej materskej? (zatial neviem presny datum nastupu na MD, predpoklad je 5.2.2009, dovtedy by som robila u manzela)
Inac aj v roku 2007 som si platila DNP, ale len 3 mesiace, no to sa asi nepocita, kedze som platenie DNP prerusila.
jankasm
27.10.08,12:43
Dakujem za odpoved. Keby mi vsak koncil PP 31.12.2008, tak by sa mi materska asi ratala z roku 2007, vsak?Vtedy som mala nizsiu mzdu, takze aj kvoli tomu by som teraz bola radsej za moznost, ze by som bola zamestnana u manzela od 1.1.-4.2.,potom od 5.2.2009 by som isla na matersku (neviem, ako by sa lekar postavil k moznosti napisat mi PN, takze nad touto moznostou zatial neuvazujem). Ako si mam vypocitat vysku mzdy na dosiahnutie maximalnej materskej? (zatial neviem presny datum nastupu na MD, predpoklad je 5.2.2009, dovtedy by som robila u manzela)
Inac aj v roku 2007 som si platila DNP, ale len 3 mesiace, no to sa asi nepocita, kedze som platenie DNP prerusila.

Ide o to, že keby si chcela maximum z DNP tak by si sa musela po skončení PP odhlásiť z DNP z minima a prihlásiť z maxima, z ktorého by si však musela platiť 26 týždňov aby si mala nárok na maximálnu materskú. Takže toto je u Teba už nereálne. :cool:
Čo sa týka nového PP, tak si myslím, že je zbytočné robiť ho od 1.1.-4.2.2008. Tvoja mzda za január musí byť 30219,- v hrubom, čo Vás bude na odvodoch do poisťovní stáť dosť veľa. Ak však na tom trváš ... Výška tvojej materskej bude potom počítaná zo mzdy za tento január a bude cca. 16000,- - 16500,- mesačne.
Ak by si však nový PP uzatvorila až 1.2.2008, február má menej kalendárnych dní a teda tá materská by bola vyššia, potrebovala by si za 1.-4.2.2008 zarobiť 4320,- a tvoja mesačná mzda by musela byť 28800,-. V tomto prípade by tvoja materská bola mesačne cca. 18000,-. ;)
Počas januára by si mohla byť dobrovoľne nezamestnanou osobou a zaplatila by si len zdravotné poistenie vo výške 14% z minimálnej mzdy, ktorá ak bude 8900,- tak Ťa to bude stáť 1246,-. No a podstatnú sumu ušetríš na odvodoch u manžela.
Čučoriedka 5
28.10.08,05:08
Chcem iba opraviť tie odvody . Nebude to 1246,- Sk ale
minimálny vymeriavací základ pre osobu dobrovoľne zúčastnenú na verejnom zdravotnom poistení nebude od 1.1.2009 8 900,- Sk ale 5 890,- Sk ( je to súčin minimálnej mzdy a koef. 0,6618 ) ; z čoho vyplýva odvod vo výške 825,- Sk
cleuska2310
29.10.08,07:14
Ja uvazujem o uzatvoreni PP od 1.1.2009 kvoli tomu, ze na matersku mozno pojdem od 1.2.2009 (este mi to lekar nevie presne povedat). Kde vsade ma musi manzel ako zamestnanca nahlasit - myslim okrem Soc. poistovne a Zdrav.poistovne. Ak by som mala tu najvyssiu moznu mzdu v januari, kolko by boli odvody za mna, ktore by platil manzel? Podotykam, ze on je FO-zivnostnik,nema firmu.
Z tohto mi vlastne vyplyva, ze DNP by som si mala co najskor zrusit, lebo ho platim zbytocne, kedze od januara budem mat novy PP (moj zamestnavatel sa vsak este nevyjadril, ci mi zmluvu predlzi aspon do odchodu na matersku, takze som to zatial nezrusila - myslim, ze to staci zrusit k 30.11.2008 vsak?)
jankasm
29.10.08,10:25
Ja uvazujem o uzatvoreni PP od 1.1.2009 kvoli tomu, ze na matersku mozno pojdem od 1.2.2009 (este mi to lekar nevie presne povedat). Kde vsade ma musi manzel ako zamestnanca nahlasit - myslim okrem Soc. poistovne a Zdrav.poistovne. Ak by som mala tu najvyssiu moznu mzdu v januari, kolko by boli odvody za mna, ktore by platil manzel? Podotykam, ze on je FO-zivnostnik,nema firmu.
Z tohto mi vlastne vyplyva, ze DNP by som si mala co najskor zrusit, lebo ho platim zbytocne, kedze od januara budem mat novy PP (moj zamestnavatel sa vsak este nevyjadril, ci mi zmluvu predlzi aspon do odchodu na matersku, takze som to zatial nezrusila - myslim, ze to staci zrusit k 30.11.2008 vsak?)

Áno, stačí to zrušiť do vzniku nového PP. A zrušiť DNP môžeš kedykoľvek, nemusí to byť len ku koncu mesiaca.
13,4% sú odvody zamestnanca zo mzdy
35,2% sú odvody zamestnávateľa za zamestnanca
Takže ak sa zamestnáš od 1.1.2009 a na MD nastúpiš 1.2.2009, tak tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude január 2009. Tvoja mesačná mzda musí byť 30219,- no a odvody zamestnanca budú 13,4%=4050,- samozrejme ešte plus daň, no a odvody zamestnávateľa budú 35,2%=10638,-. Pripomínam, tie odvody sú dosť vysoké, takže PP vôbec nemusí trvať celý mesiac, stačí napr. týždeň pred nástupom na MD. Plat sa však potom musí presne prispôsobiť konkrétnym dňom, aby si dosiahla naozaj maximum.
To, že tvoj manžel nemá firmu, ale je len FO-živnostník, nevadí, rovnako môže zamestnávať zamestnancov. Ak však ty budeš jeho prvým zamestnancom, tak musí do SP a ZP prihlásiť nie len Teba, ale aj seba, ako zamestnávateľa. A rovnako sa myslím musí prihlásiť aj na DÚ ako platca dane zo závislej činnosti, alebo niečo také, neviem presne ako sa to volá. :rolleyes:
cleuska2310
29.10.08,13:29
Este by ma zaujimala jedna vec - moj terajsi zamestnavatel mi nechce zmluvu predlzit aspon do odchodu na matersku z toho dovodu, ze vraj by porusil zakon-pri nastupe do zamestnania som dostala zmluvu na dobu urcitu, ktoru mi potom predlzil znova na dobu urcitu, teda do 31.12.2008, t.j. uz mi ju raz predlzil. Neexistuje nejaka vynimka, aby zamestnavatel neporusil zakon a mohol mi na tych par tyzdnov predlzit zmluvu na dobu urcitu?(kedze by mi mal dat teraz dobu neurcitu, ale kedze som tehotna, tak to odmieta)
jankasm
29.10.08,16:26
Este by ma zaujimala jedna vec - moj terajsi zamestnavatel mi nechce zmluvu predlzit aspon do odchodu na matersku z toho dovodu, ze vraj by porusil zakon-pri nastupe do zamestnania som dostala zmluvu na dobu urcitu, ktoru mi potom predlzil znova na dobu urcitu, teda do 31.12.2008, t.j. uz mi ju raz predlzil. Neexistuje nejaka vynimka, aby zamestnavatel neporusil zakon a mohol mi na tych par tyzdnov predlzit zmluvu na dobu urcitu?(kedze by mi mal dat teraz dobu neurcitu, ale kedze som tehotna, tak to odmieta)

No iná možnosť tu potom asi nebude. Skús sa s ním dohodnúť na tej dobe neurčitej s tým, že hneď po nástupe na MD ukončíš pracovný pomer dohodou. Môžete o tom kľudne spísať nejakú súkromnú dohodu. :cool:
MartinkoKlingáčik
30.10.08,11:21
Dobrý deň.Rád by som sa dozvedel info o téme ktorá sa tu rozoberá. Sme s priatelkou už v prebiehajúcom 8 týždni a len dnes som sa dozvedel že sa dá získať max. materská dávka. Priatelka je dlhodobo,nepretržite zamestnaná min 2 roky. Aby získala max materský príspevok musí si okamžite podať prihlášku a stať sa DNP a platiť z max vymeriavacieho základu? Je možné v decembry 2008 požiadať o zníženie VZ na minimálny tak aby stále mala nárok na max. materský príspevok ked bude stále zamestnaná? Vplýva v takom prípade výška jej skutočného príjmu na výšku materského príspevku? Aká bude potom výška DNP ked jej skutočný príjem je vyšší ako min. VZ a ak bude platiť DNP,musí si platiť aj iné odvody alebo ich platí zamestnávatel pokial u neho ešte pracuje? No a najdôležitejšia vec. Ak sme už v 8 týždni a doba platenia DNP je min. 26 týždňov oplatí sa nám ešte niečo riešiť, veď v dobe kedy táto lehota uplynie už malé možno bude na svete a samozrejme vtedy už dávno nebude pracovať. Započítava sa do tejto lehoty aj doba kedy za ňu platil nemocenské zamestnávatel alebo by som si ju ako živnostník mal na tie posledné dni/týždne zamestnať? Aké odvody potom za ňu budem platiť? Za skorú odpoved vopred dakujem a ospravedlňujem sa za niektoré termíny,ale nejako sa v tomto nevyznám
PS: ovplyvnilo by dobu povinného platenia DNP keby bola v rizikovom tehotenstve? Skrátila by sa táto doba alebo inak upravila?
Katy a R
30.10.08,11:32
Dobrý deň.Rád by som sa dozvedel info o téme ktorá sa tu rozoberá. Sme s priatelkou už v prebiehajúcom 8 týždni a len dnes som sa dozvedel že sa dá získať max. materská dávka. Priatelka je dlhodobo,nepretržite zamestnaná min 2 roky. Aby získala max materský príspevok musí si okamžite podať prihlášku a stať sa DNP a platiť z max vymeriavacieho základu? Je možné v decembry 2008 požiadať o zníženie VZ na minimálny tak aby stále mala nárok na max. materský príspevok ked bude stále zamestnaná? Vplýva v takom prípade výška jej skutočného príjmu na výšku materského príspevku? Aká bude potom výška DNP ked jej skutočný príjem je vyšší ako min. VZ a ak bude platiť DNP,musí si platiť aj iné odvody alebo ich platí zamestnávatel pokial u neho ešte pracuje? No a najdôležitejšia vec. Ak sme už v 8 týždni a doba platenia DNP je min. 26 týždňov oplatí sa nám ešte niečo riešiť, veď v dobe kedy táto lehota uplynie už malé možno bude na svete a samozrejme vtedy už dávno nebude pracovať. Započítava sa do tejto lehoty aj doba kedy za ňu platil nemocenské zamestnávatel alebo by som si ju ako živnostník mal na tie posledné dni/týždne zamestnať? Aké odvody potom za ňu budem platiť? Za skorú odpoved vopred dakujem a ospravedlňujem sa za niektoré termíny,ale nejako sa v tomto nevyznám
PS: ovplyvnilo by dobu povinného platenia DNP keby bola v rizikovom tehotenstve? Skrátila by sa táto doba alebo inak upravila?

V tomto prípade (predpokladám, že nemá iné ukončené poistenie) treba splniť podmienku 270-tich dní DNP. Aby teda mala nárok na materské aj zo zamestnania aj ako DPO. To už nestíha...
Pomohlo by ukončiť pp a zamestnať znova s max VZ (môže byť krátko pred nástupom na materskú) ... konkrétne prípady v témach o materskej;)
MartinkoKlingáčik
30.10.08,12:01
Dakujem za odpoved. To akože má byť 270 dní DNP!!! Ved to je nereálne. Nemôžem napísať súkromnú správu a chcel by som pekne poprosiť či by sa mi k danej otázke nemohla vyjadriť Jankasm, kedže mi horí termín. Nemôžem je sám napísať,nemôžete jej dať vedieť? Pekne ďakujem...
Katy a R
30.10.08,12:06
Dakujem za odpoved. To akože má byť 270 dní DNP!!! Ved to je nereálne. Nemôžem napísať súkromnú správu a chcel by som pekne poprosiť či by sa mi k danej otázke nemohla vyjadriť Jankasm, kedže mi horí termín. Nemôžem je sám napísať,nemôžete jej dať vedieť? Pekne ďakujem...

... viď §48 ZoSP
MartinkoKlingáčik
30.10.08,12:10
... viď §48 ZoSP
Ukončiť PP by mala ešte tento rok? Ona je ale už v prebiehajúcom 8 týždni,takže by mala asi začať platiť už teraz DNP,kedže sa treba prihlásiť najneskôr do 8 týždňa tehotenstva?...ako to potom prerušiť alebo zabezpečiť aby dostávala max. materskú?
Katy a R
30.10.08,12:15
Ukončiť PP by mala ešte tento rok? Ona je ale už v prebiehajúcom 8 týždni,takže by mala asi začať platiť už teraz DNP,kedže sa treba prihlásiť najneskôr do 8 týždňa tehotenstva?...ako to potom prerušiť alebo zabezpečiť aby dostávala max. materskú?

.... DNP jej už nepomôže ... takže máš čas to tu preštudovať premyslieť, ako by sa to dalo s novým zamestnaním (nemusí to riešiť teraz, ale pred materskou);)
MartinkoKlingáčik
30.10.08,12:23
.... DNP jej už nepomôže ... takže máš čas to tu preštudovať premyslieť, ako by sa to dalo s novým zamestnaním (nemusí to riešiť teraz, ale pred materskou);)
takže jediné riešenie je krátko pred materskou v roku 2009 si ju zamestnať kedže som živnostník a dať jej plat 30.219sk? dostane plnú, maximálnu výšku materskej aj ked bude zamestnaná len napr. týždeň pred začatím materskej? PP by mala kedy skončiť, ešte tento rok alebo nevadí že vo výpovednej bude aj v 2009? ovplyvní niečo ked bude pracovať aj v 2009 v súčasnom zamestnaní a krátko pred materskou si ju zamestnám?
brčko
30.10.08,16:44
jej terajší prac.pomer treba ukončiť pred začatím nového prac.pomeru u teba. Plat jej treba dať podla konkrétneho dátumu nástupu na MD. Potom, ked napíšeš konkrétny dátum nástupu na MD, určite ti niekto konkrétne poradí, kedy začať nový PP a akú mzdu treba dosiahnuť. Max.materské dostane aj v prípade, že by prac.pomer u teba trval len jeden den pred nástupom na MD. Dôležité bude, aby mala v tzv.rozhodujúcom období maximálny vymer.základ na 1kalend.den.
MartinkoKlingáčik
30.10.08,19:06
jej terajší prac.pomer treba ukončiť pred začatím nového prac.pomeru u teba. Plat jej treba dať podla konkrétneho dátumu nástupu na MD. Potom, ked napíšeš konkrétny dátum nástupu na MD, určite ti niekto konkrétne poradí, kedy začať nový PP a akú mzdu treba dosiahnuť. Max.materské dostane aj v prípade, že by prac.pomer u teba trval len jeden den pred nástupom na MD. Dôležité bude, aby mala v tzv.rozhodujúcom období maximálny vymer.základ na 1kalend.den.
ok,dakujem...ked budem potrebovať určite sa na Vás obrátim :-) ešte jedna vec: čo je rozhodujúce obdobie a čo naň vplýva???
brčko
30.10.08,19:10
ok,dakujem...ked budem potrebovať určite sa na Vás obrátim :-) ešte jedna vec: čo je rozhodujúce obdobie a čo naň vplýva???

je to obdobie, z ktorého sa ráta nemocenská dávka. Aké je RO záleží od toho kedy vzniklo nemocenské poistenie (prac.pomer, bolo posledné prihlásenie na DNP, povinné NP Szčo) a kedy vznikol nárok na nem.dávku (vznikla PN-ka, očr-ka, je nástup na MD)

RO upravuje § 54 zákona o sociálnom poistení.
jankasm
30.10.08,20:18
ok,dakujem...ked budem potrebovať určite sa na Vás obrátim :-) ešte jedna vec: čo je rozhodujúce obdobie a čo naň vplýva???

Súhlasím so všetkým, čo Ti tu bolo radené. Na DNP je už bohužiaľ neskoro.
Ak nemá problém s ukončením starého PP, teda že jej ho ukončia napr. dohodou kedy bude chcieť, tak nie je problém. Keď bude potrebovať ísť na PN, tak sa jej stačí pár dní pred nástupom na PN, prípadne na MD, ak na PN nepôjde, zamestnať u Teba. S tou výškou platu Ti potom poradíme keď napíšeš konkrétne dni kedy bude PP trvať.
Treba však počítať s tým, že ak ju zamestnávateľ nebude chcieť uvoľniť hneď, musí dať klasickú výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. V tom prípade nový PP u Teba môže uzatvoriť až keď jej tam skončí výpovedná lehota. Uzatvoriť ho súvisle s prvým zamestnaním by totiž vôbec nepomohlo. :o
MartinkoKlingáčik
31.10.08,11:41
ak má žena rizikové tehotenstvo.má nejaké obmedzenia čo sa týka pohybu mimo domova ako je to napr pri PN?
brčko
31.10.08,11:52
áno, musí dodržiavať liečebný režim stanovený lekárom, napr. zdržiavať sa na uvedenej adrese, okrem vychádzok a napr. návštev lekárov. T.j. môže jej prísť aj kontrola. No poväčšinou tehotným kontroly nechodia, no neda sa na to spoliehať.
spruzinova
02.11.08,14:01
Dobrý deň, už viackrát ma zaujali príspevky o max. materskej, keďže to v čo najbližšej budúcnosti chcem využiť. Už som mala naplánované ako to spravím, ibaže sa mi to tento týždeň skomplikovalo.
Teraz vykonávam funkciu konateľa v s.r.o. na základe zmluvy s odmenou 1SK/mesačne, v tej istej s.r.o.som zamestnaná na TPP ako ekonómka. Od pondelka nastupujem na TPP do inej s.r.o. a teraz rozmýšlam čo urobiť s mojím TPP v prvej s.r.o.čke. Keby som tam ukončila TPP a nanovo začala v ten istý deň ako v druhej s.r.o.čke- bude sa mi max VZ rátať z oboch spolu alebo iba z jedného zamestnania? A ako by to bolo v prípade, že by som ten prvý TPP neukončila iba zmenila na čiastočný PP?
Ďakujem.
brčko
02.11.08,14:28
Dobrý deň, už viackrát ma zaujali príspevky o max. materskej, keďže to v čo najbližšej budúcnosti chcem využiť. Už som mala naplánované ako to spravím, ibaže sa mi to tento týždeň skomplikovalo.
Teraz vykonávam funkciu konateľa v s.r.o. na základe zmluvy s odmenou 1SK/mesačne, v tej istej s.r.o.som zamestnaná na TPP ako ekonómka. Od pondelka nastupujem na TPP do inej s.r.o. a teraz rozmýšlam čo urobiť s mojím TPP v prvej s.r.o.čke. Keby som tam ukončila TPP a nanovo začala v ten istý deň ako v druhej s.r.o.čke- bude sa mi max VZ rátať z oboch spolu alebo iba z jedného zamestnania? A ako by to bolo v prípade, že by som ten prvý TPP neukončila iba zmenila na čiastočný PP?
Ďakujem.

nárok na materské budeš mať z toho prac.pomeru/tých prac.pomerov, ktorý/é ti bude/ú trvať ku dnu nástupu na MD a z ktorého/ktorých budeš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokov pred pôrodom.
Treba dávať pozor na maximálny vymer.základ pre poistenca v súbehu viacerých nem.poistení, aby sa nestal prípad pre teba nevýhodný, ak by ti nepokračoval k nástupu na MD prac.pomer, z ktorého máš napr. maximálny odvod.
pozri napr. prípad tuto:
http://www.porada.sk/t93916-vypocet-materskej-pomoc.html

Takže záleží, aké máš a budeš mať vymer.základy v daných prac.pomeroch a či vieš ovplyvniť ich existenciu ku dnu nástupu na MD.
spruzinova
02.11.08,15:51
Ďakujem za promtnú odpoveď.
V jednej s.r.o. čke to viem ovplyvniť. Viem si tam dať vyššiu mzdu, keď to budem potrebovať, výpoveď alebo začiatok PP kedykoľvek. V druhej s.r.o. čke nie. Teraz to mam v jednej za 15tis/mesacne a v druhej 16tis/mes.
Asi bude najlepšie ozvať sa sem, keď to bude fakt aktuálne a ak mi poradíte budem rada.