Bobbix
27.10.08,13:19
Exekučny poriadok § 60
Poverenie na vykonanie exekúcie vydané exekútorovi podľa § 44 exekútor bezodkladne vráti súdu, ak

a) súd rozhodol o vylúčení exekútora (§ 30),
b) exekútor upustil od vykonania exekúcie (§ 46 ods. 3),
c) súd zastavil exekúciu (§ 57),
d) súd vydal poverenie pre iného exekútora (§ 57 ods. 2),
e) sa exekučné konanie skončilo vymožením pohľadávky, jej príslušenstva a trov exekúcie.

e - Znamená to, že exekútor je povinný nahlásiť súdu exekúciu za ukončenú ak dlh vymohol?
Súd aby mohol zastaviť exekúciu, požaduje dôkaz, že exekúcia bola ... vykonaná/ukončená. Nebolo by vhodné, ak by tento dôkaz dodal priamo exekútor okamžite po vymožení pohľadávky?
zuzana.š.
27.10.08,16:27
Exekútor po vymožení pohľadávky s príslušenstvom a trovami exekúcie vráti poverenie na vykonanie exekúcie súdu. On nedáva žiaden dôkaz o tom, že exekúcia bola vymožená. Jednoduho vráti poverenie, prípis opečiatkuje okrúhlou pečiatkou a vec odloží do archívu.
Bobbix
27.10.08,16:47
Ďakujem za odpoveď, hoci, niektorí ľudia zastávajú názor, že čo súd nariadil, to musí aj súd zrušiť. Preto som súd (po 6 mesiacoch) požiadal o zastavenie exekúcie - iba formálne, exekúcia bola splnená do 2 dní. Súd to zamietol s odôvodnením, že som nedodal dôkazy. Preto som si myslel, že exekútor mal už dávno súdu potvrdiť, že dôvody ex. pominuli. V očiach súdu je ex. stále nevymožená.
zuzana.š.
27.10.08,16:52
Ak si splnil všetko čo si mal, exekútor automaticky vráti poverenie na vykonanie exekúcie súdu. Môžeš sa ešte informovať u exekútora. Taktiež môžeš žiadať o vyúčtovanie exekúcie.
Bobbix
27.10.08,16:55
Vsetko mam vyuctovane od aprila, aj so zlavou za rychlost, akurat exekutor to ma asi 300m od seba k sudu
iriska
28.10.08,09:31
Napísať exekútorovi návrh na zastavenie exekúcie. Mohlo sa stať, že spis čaká v poličke, lebo exekútor má iné dôležitejšie veci na práci.
Bobbix
28.10.08,10:07
Iriska, mohlo sa stat ako pises, ale ked treba vymoct exekuciu, tak aj bez tvojho vedomia okamzite zablokuje ucty, vyplaty .... a ked treba zastavit exekuciu, tak ma dolezitejsie veci. Toto je ucelove zneuzivanie pravomoci a kedze toto mala byt iba formalita, urcite mu pisat nebudem. Ale vdaka za nazor.
iriska
30.10.08,06:48
Ale vezmi si, že pre oprávnenú stranu je výhoda, keď dokáže exekútor vykonať veľmi rýchlo zabezpečovacie úkony ako zablokovanie účtu, zrážky zo mzdy a pod. V obrovskej väčšine je na vine dlžník, ktorý nezaplatí svoj dlh riadne a včas.
Bobbix
30.10.08,07:23
Toto bol ale uplne iny pripad.
"Opravnena" si podala ziadost o zvysenie vyzivneho, samozrejme ze s 3-rocnou spatnou platnostou (kto vie preco uz nie vtedy, asi bola 3 roky v kome), cize uz v tom momente tu som bol akoze "neplatic", hoci co bolo nariadene, som platil cele roky bez zavahania. Sud sa tahal dalsie 4 roky (mimochodom sud skoncil ked uz opravneny mal 21 rokov a bol zamestnany) Takze mi naparili vlastne ZAOSTALE vyzivne za 7 rokov do zadu. Dokonca sud sa ani neobtazoval zistit, ci narokujuci este studuje ... a pritom uz davno pripravu na bud. povolanie skoncil a aj tak mi sud zvysil bezne vyzivne na dalsie obdobie.
Narokojuci okamzite ziadal u exekutora vymozenie zaostaleho vyzivneho.

Aj teraz si mislis, ze to bolo vsetko v poriadku a mam sa ist prosikat exekutorovi, aby dokoncil svoju pracu ??
iriska
30.10.08,07:34
Ale veď ak je už všetko zaplatené, tak by nemalo prekážať, či exekútor pošle návrh na súd ihneď alebo o mesiac, či dva (aj keď pol roka sa mi zdá dlho), lebo na súde bude trvať ďalšieho pol roka, kým to zastavia.
Bobbix
30.10.08,07:42
bohuzial, so sudmi riesim viac pripadov a tento - pred sudom, kvoli exekutorovi neukonceny - vrha na mna zle svetlo, to mi povedali priamo na sude, pred nimi som stale (pekne povedane) neplatic.

Niesi ty s nim v pribuzenskom vztahu, ze sa ho tolko zastavas ??
Bobbix
30.10.08,07:45
Ja som napisal mislis makkym i?? No kto vie, co si teraz o mne ludia pomyslia. Toto si neodpustim.
iriska
30.10.08,08:03
By som najskôr musela vedieť pred ktorým exekútorom sa ti exekúcia vedie, ale nemyslím, že by som s ktorýmkoľvek z nich bola v príbuzenskom vzťahu. Len sa vždy na veci pozerám aj z druhej strany. Tiež mi pripadá čudné, že ti to zvýšené výživné v rozsudku neumožnili splácať, ale mal si ho zaplatiť naraz, možno mal sudca iný názor ako pri maloletom dieťaťi, lebo vtedy vždy dávajú možnosť splácať.
Bobbix
30.10.08,08:54
Nie, nie, to by som zas klamal, ak by som to tak tvrdil. Sud mi nariadil platit bezne vyzivne (na zamestnaneho syna) 1700 Sk mesacne a popri tom 2000 Sk zaostale. Ale on si potom zmyslel, ze zaostale chce naraz.
iriska
30.10.08,09:04
Ale veď záväzný je rozsudok - mohlo sa stať, že si jednu splátku nezaplatil, vtedy sa stáva splatným celé zameškané výživné. A vtedy (bohužiaľ pre teba) je na koni oprávnený. Inak nemohol dosiahnuť, aby dostal všetko naraz, ale keď už si to zaplatil, tak v podstate by som povedala, že je bezpredmetné riešiť jeho konanie. Len škoda peňazí na trovy exekúcie.
(V čase keď si prevzal upovedomenie si mohol namietať, že platíš a nie je dôvod na exekúciu a žiadať, aby trovy exekúcie hradil oprávnený, ale ak naozaj si sa omeškal alebo nezaplatil splátku, mohol by to sudca rozhodnúť aj v tvoj neprospech.)
Bobbix
30.10.08,09:08
zatial som vystriedal iba 2 pravnych zastupcov (a takto mi radili). Nabuduce, k rozvodu pozvem Teba :-)). Suhlasis?? Budem rad.
iriska
30.10.08,09:09
Nech sa páči :)
Bobbix
30.10.08,09:48
Uz som nechcel pokracovat v tejto teme, ale ked vidim, ze dos ludi to asi sledovalo, tak na zaver este par upresneni.
Platil som, kolko som mohol. Ale stale tvrdim, ze slovenski sudcovia pracuju ako kone, nie tak tazko, ale s klapkami na ociach. Mal/mam aj ine vyzivovacie povinnosti, urcite prednejsie ako nejake spekulativne sudom do zadu vypocitane. A ako som uz pisal, sudkyma sa o narokujuceho nezaujimala, ci ne/pracuje ... a vyriekne rozsudok aky vyriekla v septembri (minuly rok). Pritom aj sam exekutor vypocitaval zaostale vyzivne len do juna (minuleho roku) do kedy mal narokujuci pravo ziadat vyzivne. A nechajme to tak. Nic to na veci nezmeni, ze exekutor nedokoncil svoju pracu. Dakujem za prijemnu debatu.
123sivak
30.10.08,09:54
zatial som vystriedal iba 2 pravnych zastupcov (a takto mi radili). Nabuduce, k rozvodu pozvem Teba :-)). Suhlasis?? Budem rad.

Nežeň sa - máš to dva krát lacnejšie.
Bobbix
30.10.08,11:07
Konecne poriadna rada. Ale kde si bol do teraz ?? :mee:
maux
02.11.08,16:00
Nie, nie, to by som zas klamal, ak by som to tak tvrdil. Sud mi nariadil platit bezne vyzivne (na zamestnaneho syna) 1700 Sk mesacne a popri tom 2000 Sk zaostale. Ale on si potom zmyslel, ze zaostale chce naraz.
Co sa tyka bezneho vyzivneho mozes podat navrh na sud na zastavenie exekucie, resp. mal by to urobit syn, lebo sa tak bezdovodne obohacuje. Nie je totiz uz nezaopatreny, ale zameskane vyzivne musis doplatit.
diana17
05.11.08,16:42
Dobrý deň, prosím súrne o pomoc.
Máme dlžníka, ktorý je už na exekúcií, máme aj oznámenie o tom že sa začala exekúcia - zriadením exekučného záložného práva - čaká sa vlastne len na náš súhlas s vykonaním exekúcie predajom nehnutelnosti.
Ide o to že teraz sa dlžník umúdril a podpísal s nami dohodu o splácaní dlhu.
Čo by malo nasledovať z mojej strany teraz?
A) okrem toho že pošlem našmu exekútorovy oznam že dlžník bude dlh splácať nám.
B) je treba aj niečo iné mu oznámiť? aby pozastavil exekúciu alebo niečo také?
iriska
06.11.08,06:13
Ak sa dohodneš s dlžníkom na splátkach (teda mala si odporučiť, nech sa dohodne s exekútorom) a budeš chcieť zastaviť exekúciu, tak zaplatíš trovy exekúcie, lebo z tvojej viny sa exekúcia zastaví a to môže byť nejakých pár pekných tisíciek (v prípade exekučného záložného práva aj pár desaťtisíciek). Tým pádom, že exekútor príde o odmenu z vymoženej sumy, bude sa priečiť a silou mocou bude chcieť vykonať dražbu.
diana17
06.11.08,06:26
Ono treba povedať že trovy exekúcie sú už zaplatené, na tom sa dohodol dlžník z exekútorom že mu bude prednostne splácať trovy exekúcie, a aj mu ich splatil ale potom sa nejako zasekol a náš dlh už nesplácal. - Teda trovy exekúcie sú už splatené už sa len čakalo kedy sa vymôže náš dlh predajom nehnuteľností. A teraz je tu dohoda z dlžníkom že bude splácať dobrovoľne.
Žiaľ exekútor medzitým zomrel a až teraz nám určili nového na prevzatie spisov.