jozefstefan
27.10.08,14:31
Chcel by som ísť na pár mesiacov robiť do zahraničia, aby sa mi trošku zlepšila finančná situácia.
Budem riadne evidovaný zamestnanec podniku v zahraničí. Aké odvody bude za mňa odvádzať tento zamestnávateľ a čo budem musieť platiť ja na Slovensku, aby som neskôr mal nárok aj na zdravotné ošetrenie, dôchodok, nezamestnanecké dávky a podobne?
Vopred díky.
veronikasad
27.10.08,15:41
Chcel by som ísť na pár mesiacov robiť do zahraničia, aby sa mi trošku zlepšila finančná situácia.
Budem riadne evidovaný zamestnanec podniku v zahraničí. Aké odvody bude za mňa odvádzať tento zamestnávateľ a čo budem musieť platiť ja na Slovensku, aby som neskôr mal nárok aj na zdravotné ošetrenie, dôchodok, nezamestnanecké dávky a podobne?
Vopred díky.
Ak budeš zamestnancom v štáte na území EU a budeš tam aj zdravotne poistený, nezabudni sa odhlásiť v prísl. zdr.poisťovni na Slovensku. Prikladáš pracovnú zmluvu, niektoré ZP vyžadujú jej preklad. V prípade nutnosti ošetrenia na Slovensku sa preukazuješ europskym zdravotným preukazom vydaným v zahraničí. Ak máš slovenský EP, musíš ho zdr.poisťovni počas pobytu v zahraničí vrátiť.
Uvedené platí pri práci na pracovnú zmluvu.
jozefstefan
28.10.08,07:52
Ďakujem. Samozrejme, zmluva bude. Ostatne odvody do sociálnej poisťovne nemám platiť? Aspoň v minimálnej výške?
elizabet100
18.01.09,20:53
Chcem sa Vás opýtať, aké bude mať povinnosti SZČO, ktorý ide pracovať do zahraničia konkrétne Nemecka/ako SZČO/- pilčícke práce na cca 1 mesiac, voči sociálnej a zdravotnej poisťovni tu na Slovensku. Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.