mackova
16.05.05,19:42
Uzavreli sme dohodu o vykaní práce na 25.000,- Sk s panom , ktorý je zamestnaný.

Z tejto sumy treba do SP 0,8%-úrazové
ZP sa prihlasuje tento pán sám, lebo presiahol 6.500,-Sk
DÚ 19 % zo 25.000,-Sk

Súhlasiíte s mojou úvahou?
Díky.
evina
16.05.05,17:51
Uzavreli sme dohodu o vykaní práce na 25.000,- Sk s panom , ktorý je zamestnaný.

Z tejto sumy treba do SP 0,8%-úrazové
ZP sa prihlasuje tento pán sám, lebo presiahol 6.500,-Sk
DÚ 19 % zo 25.000,-Sk

Súhlasiíte s mojou úvahou?
Díky.
Áno platí sa 0,8% úrazové, 19% daň, a celkom dobre nechápem tvoju úvahu o ZP?
Ivenka
16.05.05,18:06
Mal by odviesť do ZP ale bojim sa, že ZP to akceptuje až v daňovom priznaní za rok 2005 nakoľko funguje preddavkový systém.
Velettka
17.05.05,04:47
Podľa mňa sa musí prihlásiť na zdravotnú ako platca a zaplatiť ten mesiac, ak prekročí min. mzdu a vysporiada si to až v ročnom zúčtovaní, ak okrem toho nebude mať iné príjmy po celý rok tak mu to potom vrátia, ale zaplatiť musí.




Mal by odviesť do ZP ale bojim sa, že ZP to akceptuje až v daňovom priznaní za rok 2005 nakoľko funguje preddavkový systém.
Jozef Mihál
17.05.05,05:41
Keďže už je zamestnaný v inom zamestnaní (predpokladám že tam má pracovnú zmluvu), tak zdravotné poistenie platiť z dohody nebude, nemusí sa ani nijako špeciálne do ZP prihlasovať.

Potenciálne platby z dohôd sa týkajú len poistencov, ktorí nie sú zamestnancami ani SZČO - viď § 11 ods.2 zákona 580/2004 v znení zákona 718/2004.
Jankaaa
25.05.05,07:08
Zamestnávame študenta s ktorým máme podpísanú DOVP s tým, že odmena mu bude vyplatená po uplynutí štvrťroka.
Príklad: mzda 4/05-2100
5/05-3500
6/05-4000
spolu: -9600,-
Má u nás podpísané vyhlásenie. Môžem mu odpočítateľnú položku vynásobiť tromi?
Monica
25.05.05,15:11
SZČO si odvádza za seba odvody do SP a ZP. Uzavrie sa s ním DoVP. Činnosť v dohode nie je totožná s činnosťou, na ktorú má vydané živnostenské oprávnenie.
1. Chcela by som vedieť, či zamestnávateľ, s ktorým má uzavretú dohodu, platí za takéhoto zamestnanca len preddavky na daň? Odvody do poisťovní z dohodnutej mzdy už predpokladám, neodvádza. Však?
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje svojho dohodára v deň nástupu do zamestnania, ale do ZP je za potreby ísť SZČO nahlásiť, že má príjem aj z tej dohody, nielen zo svojho živnostenského oprávnenia?
Ďakujem Vám za rady a prajem pekný večer.
juko
25.05.05,16:47
to Jankaaa:

Ak to je v zmluve zachytené, že odmena mu patrí za každý mesiac, ale vyplatená bude naraz za kalendárny štvrťrok, potom by som mu urobil výplatné pásky na každý mesiac s tým, že v každom mesiaci odvediem 0,8% na ÚP a v každom mesiaci použijem odpočítateľnú položku. Ak to urobíš jednou výplatou, potom môžeš uplatniť iba 1x odpočítateľnú položku a z celej sumy v ten mesiac odviesť 0,8% na ÚP.
ondrejvla
25.05.05,17:08
Súhlasím s Juko! Urob mu mzdy za každý mesiac, vyplatené budú spoločne buď cez pokladnicu, alebo na účet!
Monica
26.05.05,04:38
SZČO si odvádza za seba odvody do SP a ZP. Uzavrie sa s ním DoVP. Činnosť v dohode nie je totožná s činnosťou, na ktorú má vydané živnostenské oprávnenie.
1. Chcela by som vedieť, či zamestnávateľ, s ktorým má uzavretú dohodu, platí za takéhoto zamestnanca len preddavky na daň? Odvody do poisťovní z dohodnutej mzdy už predpokladám, neodvádza. Však?
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje svojho dohodára v deň nástupu do zamestnania, ale do ZP je za potreby ísť SZČO nahlásiť, že má príjem aj z tej dohody, nielen zo svojho živnostenského oprávnenia?
Ďakujem Vám za rady a prajem pekný večer.
Prosííííím...
Jozef Mihál
26.05.05,05:41
Monica:
1. Zamestnávateľ platí preddavky na daň, akoby to bolo riadne zamestnanie na pracovnú zmluvu, dohodár pritom môže požiadať o uplatňovanie nezdaň.čiastky, ak si ju neuplatňuje u iného zamestnávateľa.
Odvod je len 0,8% na úrazové poistenie do SP.
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje dohodára pre začatím výkonu práce, do ZP nenahlasuje nikto z nich nič.
jjendro
26.05.05,06:17
Chcem sa opýtať
1. či môže pracovník na dohodu podpísať vyhlásenie na zdanenie každý mesiac u iného zamestnávateľa - ak jeden mesiac má dohodu u jedného a ďalší u iného zamestnávateľa.
2. Akú výhodu má dohoda o brigádnickej práci študentov oproti DOVP a aké sú podmienky, aby ju mohol vykonávať? (Môže to byť aj dlhodobejšia činnosť - napr. spravovanie web stránky a pod.?)
Jozef Mihál
26.05.05,06:25
jjendro:
1. Áno.
2. Práve v tom, že môže ísť o dlhodobejšiu činnosť v rozsahu vyššom, ako 300 hodín ročne.
Yvvetta
26.05.05,06:25
PRE : MONICA

Podľa mňa sa nemusí ísť SZČO nahláiť do ZP, že je zamestnaný aj na dohodu o VP. neodvádza z tejto dohody odvod do ZP.
Zamestnávateľ z dohody odvádza iba 0,8 % do Soc. poisť.
Katty
26.05.05,07:54
ahojte chcem sa spýtať ak budem mať dohodára na pol dňa môžem poslať deň pred začatím prihlášku aj odhlášku na jednom tlačive Registračný list FO??? S tým že aj začatie aj koniec budú v jeden deň??? Alebo je potrebné zaslať na jednom RL FO prihlásenie a na druhom odhlásenie. Môžem obe tlačivá poslať deň pred vykonaním práce?
Darana
26.05.05,08:04
ahojte chcem sa spýtať ak budem mať dohodára na pol dňa môžem poslať deň pred začatím prihlášku aj odhlášku na jednom tlačive Registračný list FO??? S tým že aj začatie aj koniec budú v jeden deň??? Alebo je potrebné zaslať na jednom RL FO prihlásenie a na druhom odhlásenie. Môžem obe tlačivá poslať deň pred vykonaním práce?
Toreticky aj áno, ale ty nevieš či ti vôbec na tú prácu nastúpi, môže sa stať hocičo. Takže ak ho len prihlásiš prihlášou, môžeš potom v prípade potreby jednoducho prihlásenie zrušiť.
Katty
26.05.05,08:09
Takže mám použiť to ich predbežné prihlasovanie na ktoré aj tak musíš do 3dní prihlásiť dohodára na registračnom liste? A potom majú byť dve tlačivá či stačí jedno? A môže reg.list FO podpísať aj zamestnávateľ keď nahlasuje dohodára??? Lebo divné je to že je to povinnosť zamestnávateľa ale reg.list FO má vlastne vypísať FO..
Jozef Mihál
26.05.05,08:12
Môžem obe tlačivá poslať deň pred vykonaním práce?Áno, zákon hovorí "najneskôr", zákon teda umožňuje prihlásiť aj odhlásiť dohodára omnoho skôr, ako nastúpi do práce alebo ako prácu ukončí.
Katty
26.05.05,08:14
Jožko, presne aj ja som si to slovíčko všimla v zákone. Ale čo potom v prípade, že skutočne nenastúpi, napr. si zlomí nohu alebo tak, lebo inak by mal nastúpiť na 100%... dá sa aj prihlásenie cez reg.list FO nejakým spôsobom zrušiť??
Katty
26.05.05,08:16
na stránke soc.poist. je tlačivko "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA
do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia" len neviem či to neplatí len ak dohodára prihlásim cez " PRIHLÁSENIE/ODHLASENIE ZAMESTNANCA
do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporeniafaxom alebo elektronickou poštou" a nie cez RL FO.
Darana
26.05.05,08:16
Takže mám použiť to ich predbežné prihlasovanie na ktoré aj tak musíš do 3dní prihlásiť dohodára na registračnom liste? A potom majú byť dve tlačivá či stačí jedno? A môže reg.list FO podpísať aj zamestnávateľ keď nahlasuje dohodára??? Lebo divné je to že je to povinnosť zamestnávateľa ale reg.list FO má vlastne vypísať FO..
1. Pri prihlasovaní dohodára napríklad faxom aj tak musíš vypísať celú prihlášku Fo, takže ju len odfaxuješ a ak nastúpi, tak ju zanesieš do SP na potvrdenie. Ak nenastúpi, musíš tam aj tak ísť, a po predložení tohto reg. listu ti zrušia toto prihlásenie. Robia to len tak, že prečiarknu celé tlačivo a napíšu "zrušené" a pošlú faxom na ústredie.
2. Ak ti nastúpi a vykoná dohodnutú prácu, musíš vypísať nové tlačivo na odhlásenie, na vrchnej časti naznačíš "odhláška". Nedá sa to robiť na jednom a tom istom tlačive.
3. Prihlášku nielen môže potvrdiť, ale musí potvrdiť zamestnávateľ.
Ps. Na registračný list nezabudni napísať rukou do vrchnej časti "dohoda o vykonaní práce" odo mňa to žiadali. (Lučenec)
Katty
26.05.05,09:00
dík Darana, ja na sociálku nechodím, všetko posielam poštou, takže snáď nebudú problémy :)
a tú dohodu o vyk.práce tam teda rukou dopíšem
Darana
26.05.05,09:04
Nemáš za čo, ja tom chodím osobne práve preto, aby mi kópie všetkého čo tam odnesiem potvrdili pečiatkou a podpisom.
Palino
26.05.05,09:12
My tiež chodíme väčšinou osobne, aby sme mali pečiatku a hlavne sme si mysleli, že takto to určite v SP budú mať. Práve včera, keď sme potrebovali potvrdenie o tom, že nemáme u nich dlžobu, tak si vyžiadali kópie výkazov z r. 2004 za 3 mesiace, lebo vraj ich nemajú. Inak potvrdenie, že sme bez dlžoby nám dali. Tak neviem, čo to tam majú za bor... !
Darana
26.05.05,09:17
Ale hlavné je, že Vám to potvrdenie dali, keby ste nemali výkazy opečiatkované a potvrdené, určite by popreli, že ste ich tam vôbec zaniesli.
Aj mne to pár krát zachránilo "kožu".
Práve preto to vrele odporúčam absolútne všetkým, inak sa pravdy nedovoláte!
Zuzka11
26.05.05,09:21
plne s tebou súhlasím, opečiatkovaný papier so SP mi už tiež pár krát pomohol dokázať, že nie ja som "tá neporiadna" :-))
Ale hlavné je, že Vám to potvrdenie dali, keby ste nemali výkazy opečiatkované a potvrdené, určite by popreli, že ste ich tam vôbec zaniesli.
Aj mne to pár krát zachránilo "kožu".
Práve preto to vrele odporúčam absolútne všetkým, inak sa pravdy nedovoláte!
ankap
29.05.05,18:15
Monica:
1. Zamestnávateľ platí preddavky na daň, akoby to bolo riadne zamestnanie na pracovnú zmluvu, dohodár pritom môže požiadať o uplatňovanie nezdaň.čiastky, ak si ju neuplatňuje u iného zamestnávateľa.
Odvod je len 0,8% na úrazové poistenie do SP.
2. Do SP zamestnávateľ nahlasuje dohodára pre začatím výkonu práce, do ZP nenahlasuje nikto z nich nič.

Krútime sa dookola, ale stále mi to nie je jasné. To prihlásenie alebo neprihlásenie do ZP je podmienené nejakou výškou zárobku alebo nie ?
Jana Acsová
30.05.05,04:28
Krútime sa dookola, ale stále mi to nie je jasné. To prihlásenie alebo neprihlásenie do ZP je podmienené nejakou výškou zárobku alebo nie ?Výška zárobku nerozhoduje. Podmienka na povinné prihlásenie je "podpis dohody".
Ale hovoríme o SP nie ZP (reagujem iba na posledný príspevok) - DOVP a prihlásenie do SP.
Darana
30.05.05,04:47
Áno, lebo dohodárov nenahlasuješ do ZP. Ani za nich neplatíš zdravotné poistenie.
Tanenka
13.06.05,11:35
Chcela by som sa opýtať, keďže dohoda podľa 226 je alebo by mala byť vždy iná činnosť každý mesiac uzatváraná nová dohoda. Mám teda posielať každý mesiac aj prihlásenie a zároveň odhlásenie?
Jura
13.06.05,11:54
Áno, presne tak.
Tanenka
13.06.05,12:04
OK, no bohužiaľ ja som bola na dovolenke a na PN a nemal to kto urobiť. Takže teraz všetko doháňam. V podstate no ak sa to bude dať mám prihlásiť zamestnanca (ktorý je na dohodu), dodatočne už akože ku 1.4.2005 alebo ako to je. Dohodár má dohodu vždy od prvého dňa do posledného aspoň tak je to u nás. No a na sociálku sa neviem dovolať a ani som tam na ich stránke nič také nevidela. poradí mi niekto?
juko
14.06.05,03:25
Tanenka, a prečo neuzatvorí Vaša org. dohodu na dlhší časový úsek? Potom by si ohlasovala na SP iba začiatok a koniec uzatvorenej dohody. Každý mesiac to uzatvárajú s iným pracovníkom?
Tanenka
14.06.05,04:39
Pretože zatiaľ som si neprečítala zákon 226. Ak sa podla tohto paragrafu da uzatvorit na dlhsi pracovny cas bola by som rada, len nikde som o tom nevidela ani zmienku, a každý radšej dáva každý mesiac niečo iné a vymýšľa. Je niekde o tom nejaký komentár?
Jura
14.06.05,05:14
Ustanovenie § 223 ZP vyslovene zakotvuje, že dohody o VP sa majú uzatvárať
len výnimočne,napr. na úlohy malého rozsahu alebo charakteristické ojedinelosťou
pracovných úloh. Ide o osobitných druh zmlúv, ktorých uzavretím nevzniká pra-
covný pomer, aj keď zakladajú pracovnoprávny vzťah. Dohoda o VP sa uzatvára
na práce jednorázového charakteru určeného výsledkom práce.
Tanenka
14.06.05,05:17
No mame upratovacku ktorej kazdy mesiac vymyslam rozsah prace (aby sa neopakovala) a mame ju na 226. Aj tento dohodar mal byt asi prihlaseny, ze? A keby som jej urobila podla 223 ZP dohodu napr. na 3 mesiace ze bude upratovacka, okrem toho ze ju musim prihlasit do SP, vyplyvaju z toho este aj ine povinnosti ako voci 226 ZP?
Ale aj tak ďakujem za rýchlu a veľmi dôležitú odpoveď.
Jura
14.06.05,05:28
Musíš viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracov-
ného pomeru v porad, v akom boli uzatvorené, viesť evidenciu prac. času zamest-
nancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov.
ZuzanaP
14.06.05,10:56
A ako takú evidenciu vediete?

Stačí to v mzdovom programe alebo inak?

A odpracovaná doba - stačí vypísaná "šichtovka"?
Jura
14.06.05,11:00
Ja vediem prehľad dochádzky na úkolovom liste. A podľa mňa stačí evidencia
v mzdovom programe.
lenkak
14.06.05,15:02
Robím tak ako Jura.
mackova
14.06.05,16:32
Caute, a ko je to DVP so študentom a ZP, nie je náhodou podmienené, že ak študent
prekročí hranice mesačného zázrobku 6500,- Sk, tak sa musí sám prihlásiť a odviesť preddavok do ZP?
Čo myslíte?
Janka6685
14.06.05,16:37
Caute, a ko je to DVP so študentom a ZP, nie je náhodou podmienené, že ak študent
prekročí hranice mesačného zázrobku 6500,- Sk, tak sa musí sám prihlásiť a odviesť preddavok do ZP?
Čo myslíte?
Neviem to narýchlo nájsť, keď nájdem, tak doplním, ale študent si spočíta zárobok za celý rok a až potom, ak ho bude mať vyšší, ak je neviem aká suma, tak bude platiť do zdrav. poisťovne. Skúsim pohľadať.
Janka6685
14.06.05,16:59
Takže našla som to tu na porade. Študent nemusí platiť odvody do ZP. Platí ich až po ročnom zúčtovaní, ak jeho ročný príjem presiahne 78 000,-. Až potom bude platiť do ZP.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=10024&highlight=%B9tudent
bozko
16.06.05,15:07
Zdravím. Vie niekto, či je definovaný vek študenta odkedy môže byť zamestnaný na DoVP poprípade DoBPŠ? Všeobecvne sa berie 16 rokov, ale nie som si úplne istý. Zákonník to tuším tiež presnejšie neurčuje. Ďakujem.
evina
16.06.05,15:22
Zdravím. Vie niekto, či je definovaný vek študenta odkedy môže byť zamestnaný na DoVP poprípade DoBPŠ? Všeobecvne sa berie 16 rokov, ale nie som si úplne istý. Zákonník to tuším tiež presnejšie neurčuje. Ďakujem.
Zákonník určuje nasledovné:

" Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku. "


Povinná školská dochádza je 10 ročná a trvá najdlhšie do konca škkolského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku /do školského roku sa započítavajú aj letné prázdniny/;
Denda
16.06.05,15:46
Súhlas s Evinou.
bozko
16.06.05,15:47
Ďakujem dievčence za rady. Predpokladal som to takto nejak. Ide o dievča čo dovŕši 16 rokov v septembri a bude to nenáročná práca počas jedného letného festivalu na letisku :)
Janka6685
16.06.05,15:54
Ďakujem dievčence za rady. Predpokladal som to takto nejak. Ide o dievča čo dovŕši 16 rokov v septembri a bude to nenáročná práca počas jedného letného festivalu na letisku :)
Tá práca bude pred dovŕšením jej 16-in? Lebo podľa všetkého môžeš zamestnať na dohodu až keď bude mať 16.
evina
16.06.05,15:58
Tá práca bude pred dovŕšením jej 16-in? Lebo podľa všetkého môžeš zamestnať na dohodu až keď bude mať 16.Rozhodujúce je, či v auguste ukončila povinnú školskú dochádzku. V septembri bude mať 16 a ak nešla neskôr do školy /zle vychádzajú roky/ a skončila ako píšem v prvej vete tak je to o.k.
bozko
16.06.05,15:58
Ak je to tak ako píšete, tak potom musím nájsť niekoho iného. Bude tam dosť brigádnikov a predpokladám, že sa tam preženie nie vietor, ale vetrisko. Tak radšej to mať všetko pekne ošetrené podľa litery zákona. Díky moc.
Janka6685
16.06.05,16:00
O.K., takže nejde ani tak o vek, ako o ukončenie povinnej školskej dochádzky?
evina
16.06.05,16:23
O.K., takže nejde ani tak o vek, ako o ukončenie povinnej školskej dochádzky?Janka ide o oba faktory aj o vek aj o skončenie povinnej školskej dochádzky. Ide o to, že povinná školská dochádzka končí v mesiaci august, ale všetci Tí, ktorí nešli neskôr do školy z titulu zle vychádzajúcich rokov budú mať v tom auguste 15 rokov a zároveň ukončenú školskú dochádzku. O tom hovorí § 11 zákonníka práce- FO je spôsobilá v 15 ale nesmie to byť pred skončením povinnej školskej dochádzky. V tom danom roku však v období september až december tých 16 rokov dovŕšia.
Janka6685
16.06.05,16:27
Janka ide o oba faktory aj o vek aj o skončenie povinnej školskej dochádzky. Ide o to, že povinná školská dochádzka končí v mesiaci august, ale všetci Tí, ktorí nešli neskôr do školy z titulu zle vychádzajúcich rokov budú mať v tom auguste 15 rokov a zároveň ukončenú školskú dochádzku. O tom hovorí § 11 zákonníka práce- FO je spôsobilá v 15 ale nesmie to byť pred skončením povinnej školskej dochádzky. V tom danom roku však v období september až december tých 16 rokov dovŕšia.


Janka zmaž prosím Ťa Tvoju citácia § 11 zákonníka, lebo naozaj neplatí v takom znení od 1.1.2004. Ja zmažem potom reakcie naň, aby sme to tu nedomotali. Ďakujem
Už som to konečne pochopila. Aspoň dúfam. Ďakujem za vysvetlenie. Chcela som pomôcť a nakoniec si pomohla ty mne.
Heleč
16.06.05,18:07
Ešte sa chcem utvrdiť: dôchodcovia pracujúci na DV sa neprihlasujú do ZP ani pri plate 12000,-Sk. Ani pri vyššom?
Jozef Mihál
17.06.05,05:27
DV = Dohoda o vykonaní práce? Ak áno, tak -
neprihlasujú sa ani pri plate 1.000.000 Sk.
Tanenka
17.06.05,06:52
Jura,

no poprosím ťa ešte o jednu radu. §226 keďže zamestnávame upratovačku nemôže to byť opakovaná činnosť a tak píšeme každý mesiac novú a o niečom inom. Myslíš, že by bolo správne a hlavne zo zákonom keby som dala napr. tak ako si už raz písala podľa § 226 napr. zmluvu na 3 mesiace, s tým že to bude upratovačku a ďalší štvrťrok niečo iné, s tým že to samozrejme nepresiahne 300 hodín ročne?
Denda
17.06.05,06:58
DV = Dohoda o vykonaní práce? Ak áno, tak -
neprihlasujú sa ani pri plate 1.000.000 Sk.A vyplývajú mu nejaké povinnosti v roku 2006 do ZP?
Jozef Mihál
17.06.05,07:02
Denda, ročné zúčtovanie za rok 2005 sa pravdepodobne nebude robiť, takže ak ide o to, tak ani v roku 2006 žiadne povinnosti.
Denda
17.06.05,07:07
Denda, ročné zúčtovanie za rok 2005 sa pravdepodobne nebude robiť, takže ak ide o to, tak ani v roku 2006 žiadne povinnosti.Ďakujem , presne o to mi išlo.
Jozef Mihál
17.06.05,07:21
Dodám, že čítať medzi riadkami vieme dúfam všetci.
S21
23.06.05,06:19
Chceli by sme v jednom bare zamestnať 3 pracovníkov na DoVP.
- jedného zamestnaného, ktorý je na HPP
- jednu evidovanú na úrade práce, aby nestratila príspevky
- jednu pani na materskej dovolenke

Je to vôbec možné? Čo všetko k tomu budem potrebovať? A aké budú odvody?
Luba2
23.06.05,07:43
No zamestnať môžeš. Ak sa nebude jednať o o pravidelnú činnosť, ale o vykonanie konkrétnej práce. A to si v bare neviem moc dobre predstaviť. Myslím si, že by tam skôr mali byť tri skrátené pracovné úväzky napr. na 2-3 hodiny denne.
S21
23.06.05,08:13
v tom prípade by som potom musela všetko platiť, pri dohodách len úrazovku, je to teraz sa rozbiehajúci podnik, nemajú peniaze na vyhadzovanie, to by bolo také prechodné riešenie na taký polrok
emily
23.06.05,09:49
v tom prípade by som potom musela všetko platiť, pri dohodách len úrazovku, je to teraz sa rozbiehajúci podnik, nemajú peniaze na vyhadzovanie, to by bolo také prechodné riešenie na taký polrok
Gabi tak ako hovorí Ľuba2, budeš musieť vymýšľať náplň dohôd, lebo obsluhovanie v bare je opakujúca sa činnosť a to na pracovný pomer. DoVP musí mať výsledný produkt.Napr. umytie okien, upratanie baru, ale nie upratovanie baru všimaj si rozdiel......
Janka6685
24.06.05,03:28
Ahojte.

Ak zamestnávateľ príjme na DoVP ženu na upratovanie, teda na opakujúcu sa činnosť, bude postihovaný len zamestnávateľ, alebo aj dohodárka? Svokra totiž teraz brigáduje ako upratovačka a nedá si povedať, že upratovačky na dohodu nemôžu robiť:(
brm
24.06.05,05:40
Chceli by sme v jednom bare zamestnať 3 pracovníkov na DoVP.
- jedného zamestnaného, ktorý je na HPP
- jednu evidovanú na úrade práce, aby nestratila príspevky
- jednu pani na materskej dovolenke

Je to vôbec možné? Čo všetko k tomu budem potrebovať? A aké budú odvody?na DoVP nedoporučujem...súhlasím s babami, je to opakujúca sa činnosť...ten môj krčmár nabral študentov a má svätý pokoj...a ja tiež....
Janka6685
24.06.05,05:57
No, to je pravda. Na porade už som našla veľa takých rád, že ak to nejde na DoVP, tak zohnať študenta na DoBPŚ. Ale ani to nejde pri opakujúcej sa činnosti. Lebo to spadá pod jeden §.

Tak mám otázku: študenta nemôžem zobrať ani len na leto (dva mesiace)? By ma zaujímalo, ako to riešia v obchodoch a baroch, kde sa to počas leta študentmi len tak hemží... A ešte lepia na okná svojich predajní veľké letáky, že príjmu študentov na brigádu...
S21
30.06.05,11:06
Chceli by sme v jednom bare zamestnať 3 pracovníkov na DoVP.
- jedného zamestnaného, ktorý je na HPP
- jednu evidovanú na úrade práce, aby nestratila príspevky
- jednu pani na materskej dovolenke

Je to vôbec možné? Čo všetko k tomu budem potrebovať? A aké budú odvody?vie mi niekto pomôcť? zatiaľ by sa jednalo len o dohodu o vykonaní práce, hlavne sa mi jedná o toho zamestnaného a evidovanú, akú náplň práce mám uviesť do tých dohôd, je to bistro s letnou terasou, prosím je to dosť súrne, dakujem
Janka6685
30.06.05,11:19
vie mi niekto pomôcť? zatiaľ by sa jednalo len o dohodu o vykonaní práce, hlavne sa mi jedná o toho zamestnaného a evidovanú, akú náplň práce mám uviesť do tých dohôd, je to bistro s letnou terasou, prosím je to dosť súrne, dakujem
Asi by im bolo treba písať stále niečo nové, ale neviem si predstaviť čo, lebo predpokladám, že ich potrebuješ na obsluhu. Dohoda nesmie byť opakujúca sa činnosť, ale ak ich potrebuješ len na leto, tak im urob zmluvy na každý mesiac a vždy každému napíš každý mesiac niečo iné: obsluha, umývanie riadu, upratovanie bistra, upratovanie terasy,...ale aj tak sa mi to na dohodu nezdá.
Janka6685
30.06.05,11:23
Len by som doplnila, že evidovaná môže odrobiť max. 64 hod. a zarobiť max. 3 200 Sk/mes. do 300 hod./rok. Skús ich zobrať na skrátený pracovný úväzok. Sú tam síce tiež odvody, ale len podľa mzdy.
Btw., za dohodárov odvádzaš len 0,8 % do SP na úrazové poistenie.
S21
30.06.05,12:01
veď o tie odvody zatial ide, teraz sa to celé rozbieha, nemajú prachy zatial na rozhadzovanie, a evidovanú nemôžem zobrať na skrátený, vyhodia ju, len keby som sa odvolala, že ja mám pravdu, ale to by sa zase ťahalo, včera som mala pokec s pani na úrade práce, a v kuse mi mlela, že keď pracovná zmluva, tak ju vyhodia z evidencie, jedine na dohodu.
Janka6685
30.06.05,12:08
veď o tie odvody zatial ide, teraz sa to celé rozbieha, nemajú prachy zatial na rozhadzovanie, a evidovanú nemôžem zobrať na skrátený, vyhodia ju, len keby som sa odvolala, že ja mám pravdu, ale to by sa zase ťahalo, včera som mala pokec s pani na úrade práce, a v kuse mi mlela, že keď pracovná zmluva, tak ju vyhodia z evidencie, jedine na dohodu.Ja ťa chápem, že ide o odvody. My máme ten istý problém. Máme len dohodárov, ale snažíme sa to riešiť napríklad tým, že sme požiadali ÚP o príspevok na znevýhodneného uchádzača. Ale ak chceš pomôcť známej a vieš, že ju už po lete nebudeš potrebovať, tak to je iné. Tiež sme chceli pomôcť známym a teraz sa hnevajú, že ich musíme prepustiť, lebo u nás nesmú robiť na dohodu.

Chceš pomôcť a nemôžeš!
juko
30.06.05,13:04
Pre S21:

Ja by som to riešil zo začiatku s kľudným svedomím DOVP od 1.7. do 31.8. s tým, že aj prípadnej kontrole môžem argumentovať s tým, že sú prázdniny a je to rozbiehajúci sa bar. Čo sa týka ďalšieho účinkovania pracovníkov v bare od 1.9., mali by ste mať aspoň jedného kmeňového zamestnanca aj keď len trebárs na skrátený pracovný úväzok a tí ostatní dohodári by boli iba na výpomoci. Varianta, že budem mať v bare iba dohodárov by asi u inšpektorátu práce neprešla. Toť môj názor.
Prajem pekný deň.
Janka6685
30.06.05,13:08
Pre S21:

Ja by som to riešil zo začiatku s kľudným svedomím DOVP od 1.7. do 31.8. s tým, že aj prípadnej kontrole môžem argumentovať s tým, že sú prázdniny a je to rozbiehajúci sa bar. Čo sa týka ďalšieho účinkovania pracovníkov v bare od 1.9., mali by ste mať aspoň jedného kmeňového zamestnanca aj keď len trebárs na skrátený pracovný úväzok a tí ostatní dohodári by boli iba na výpomoci. Varianta, že budem mať v bare iba dohodárov by asi u inšpektorátu práce neprešla. Toť môj názor.
Prajem pekný deň.
Súhlasím. Tiež sme plánovali argumentovať v prípade kontroly tým, že len začíname. Už by nám to asi neobstálo, preto sme začali riešiť situáciu.
Duša
30.06.05,20:21
Chcem sa opýtať, ktorá organizácia kontroluje obsah dohôd o vykonaní práce? Sociálna poisťovňa?
nikulik
01.07.05,03:18
Ahojte, potrebujem surne vediet, dohodar (z UP) sa neprihlasuje do zdravotnej poistovne tak ako normalny zamestnanec? len do SP?
S21
01.07.05,03:31
Dakujem všetkým, zatiaľ to vyzerá tak, že príjmem do PP 1 pani, na skrátený úväzok, myslela som takých 30 hodín týždenne. Ona bude ako fixná pracovníčka. Ešte zoberiem uja na dohodu a študenta tiež. Zatiaľ by to takto mohlo stačiť. Uvidíme, ako sa to celé rozbehne.

Alebo to skúsim s tou pani skrátený na 60 hodin mesačne, a možno sa mi podari vybojovať, aby ju nevylučili z uradu. Za pokus to stoji. A ked ju vylučia, tak zmenim pracovnú zmluvu na 30 hodin tyždenne. Čo vy nato?
Hronská Iveta
01.07.05,05:12
Chcem sa opýtať, ktorá organizácia kontroluje obsah dohôd o vykonaní práce? Sociálna poisťovňa?Príslušný Inšpektorát práce.
Hronská Iveta
01.07.05,05:13
Ahojte, potrebujem surne vediet, dohodar (z UP) sa neprihlasuje do zdravotnej poistovne tak ako normalny zamestnanec? len do SP?Len do SP.
nikulik
01.07.05,06:18
Aj dohodar z uradu prace, ma narok na danovy bonus??
juko
01.07.05,16:55
Nárok na daňový bonus má iba ten zamestnanec, ktorého príjem za kalendárny mesiac je vyšší ako polovica minimálnej mzdy, t.j. 3250,-Sk. Dohodár z úradu práce môže zarobiť za mesiac maximálne 3200,-Sk. Z toho jednoznačne vyplýva, že dohodár nemôže mať nárok na daňový bonus.
ondrejvla
05.07.05,16:02
Aj ja mám otázku týkajúcu sa evidovaného na ÚP, zamestnaného na DoVP na 8 hod.týždenne, mesačný hrubý príjem cca 1400,- Sk. Môžem mu. keď mi podpíše Vyhlásenie k dani uznať odpočitateľnú položku? Ja tvrdím, že áno, kolega, že nie. Kto má pravdu?
Jozef Mihál
05.07.05,16:02
Áno .
ondrejvla
05.07.05,16:14
Áno .
Ďakujem. Dúfam, že ten áno som ja.
Jozef Mihál
05.07.05,16:16
Áno .
xena77
06.07.05,07:30
viem, ze sa tu uz popisalo toho hodne ohladne tejto temy, ale predsa len:
chcem sa spytat:

1. ci je nutne prihlasovat do Soc.poistovne osobu, ktora pracuje na DoVP v tej istej firme, kde je zamestnana ako zamestananec /a ci je toto vobec mozne/
2. ci je mozne jej za tuto DoVP poskynut odmenu vo vyske 9000 SK brutto, DoVP by mala trvat cca mesiac
3. ci su povinnosti zamestnavatela :odvody - UP vo vyske 0,8%, dan 19% zo sumy 9000,- SK, plus este nieco dalsie?
4. je toto vsetko co treba ohladne takejto osoby vykonat?

Dakujem pekne za vsetky odpovede:-)
Jara
06.07.05,08:44
Xenia, ja som mala takýto prípad a nehlásila som do SP, nakoľko je to náš zamestnanec a je prihlásený do SP. Dala som mu mzdu do takej kolonky že príjem mimo poistného. T.j. ako VZ na odvody nešiel príjem z dohody ale do hrubej mzdy áno. Potom sa z hrubej mzdy odpočíta nezdaniteľný základ 7.328,- a zvyšok ide ako základ na 19% - nú daň. No a zamestnávateľ samozrejme platí 0,8 % do SP na úraz. poistenie.

No a samozrejme som urobila DoVP nakoľko sa to týkalo len jedného projektu a teda bol podklad, že to bola práca naviac mimo prac. pomeru.
ZuzanaP
06.07.05,09:02
V sociálnej poisťovni mi bolo povedané, že aj svojho zamestnanca, ak bude pre nás pracovať na DVP, treba prihlásiť ako DVP. Bolo to zhruba pred 3 týždňami.


A nemôže sa mu uplatniť len raz odpočítateľná položka. Veď aj keď by chcel pracovať pre niekoho iného na DVP, a u nás na PZ, tak mu môžem uplatniť odpočet na daňovníka len raz. Tak by to teda malo byť aj v rámci jednej firmy.
Nie je mi celkom jasné, ako to Jara napísala do výkazu do SP, aby bolo zrejmé, že je to z DVP.

Potom odvedieš daň z celých 9000,-- a ÚP 0,8% z 9000.
xena77
06.07.05,09:42
to Jara:
dakujem pekne za odpoved. Samozrejme tomuto postupu rozumiem, len neviem, ci je naozaj spravny. Vlastne ty si spojila vo vypocte dve veci : pracu na pracovnu zmluvu a dohodu o vykonani prace. Potom si neviem dobre predstavit vyplnanie vykazov pre SP. Alebo si vlastne toto rozdelila do dvoch riadkov? Teda v jednom zamestananca so vsetkymi udajmi a vypoctami vyplyvajucimi cisto z vypoctu mzdy samostatnej a do druho riadku toho isteho zamestnanca s udajmi vyplyvajucimi z DoVP? Teda len VZ pre UP /co je v tomto pripade 9000/ a vypocet UP?
xena77
06.07.05,09:47
V sociálnej poisťovni mi bolo povedané, že aj svojho zamestnanca, ak bude pre nás pracovať na DVP, treba prihlásiť ako DVP. Bolo to zhruba pred 3 týždňami.


A nemôže sa mu uplatniť len raz odpočítateľná položka. Veď aj keď by chcel pracovať pre niekoho iného na DVP, a u nás na PZ, tak mu môžem uplatniť odpočet na daňovníka len raz. Tak by to teda malo byť aj v rámci jednej firmy.
Nie je mi celkom jasné, ako to Jara napísala do výkazu do SP, aby bolo zrejmé, že je to z DVP.

Potom odvedieš daň z celých 9000,-- a ÚP 0,8% z 9000.
to ZuzanaP:
Dakujem pekne. Tak tu mam druhy pohlad na vec: a to je prihlasit ho. V podstate ked nad tym premyslam, asi nic nepokazim tym, ze ho predsa len prihlasim a po mesiaci ho zas odhlasim. Neviem, pockam na dalsie prispevky:-)
no a k tomu vykazu, co by tam Jara asi mala napisat, aby bolo jasne, ze to je DoVP, myslim, ze som uviedla celkom spravny postup. Rozpises tu osobu do dvoch riadkov, pricom v tom druhom vyznacis len koloknu UP. To by malo byt jasne, ze sa jedna o DoVP.
Jara
06.07.05,09:48
Zuzka neviem prečo si myslíš, že som uplatnila v tomto mesiaci 2x odpočitateľnú položku. Uplatnená bola len raz. V rámci jednej firmy veď robil prácu naviac, mimo pr. pomeru. A myslím, že som neurobila chybu, pretože na konci daňového obdobia by si aj tak príjem z dohôd započítala do celkových ročných príjmov a odpočítateľný základ je u daňovníka tiež stále len rovnaká suma. No a čo sa týka SP tak myslím, ba vlastne som presvedčená, že DoVP a DoBPŠ sa hlásia na SP len ohľadne zákona o nelegálnej práci a tu vlastne nepotrebuješ dokazovať prečo máš tohto pracovníka v zamestnaní. Nemáš ich tam dvoch, len jedného... No a odvod do SP bol jednoducho o príjem z DoVP vyšší, t.j. bolo zrejme, že ide o príjem naviac. V SP mi dokonca kamoška pošepla, že DoVP ani nedavajú do počítačov. Veď je to len papier naviac. Chudák naše lesy.

No samozrejme tých ktorí robia u nás LEN na DoVP tak hlásim t.j. registrujem do SP.

No a že odvediem daň z DoVP? Je to jasné, že áno, pretože ide o zamestnanú osobu a u nej je predpoklad, že prekročí hranicu nezd. základu. Ak by aj daň nemala tak v ročnom vysporiadaní by sa to vysporiadalo.

Ozvite sa viacerí ak nemám pravdu, tak ma rýchlo opravte...
bea
06.07.05,09:57
Jara, tak už nedávam len súhlas, zdupľujem to. Ja robím presne tak ako Ty, rozmýšľam v tomto prípade tiež tak. Ide o toho istého človeka, prečo by som ho mala prihlasovať na úrazové poistenie do SP zvlášť. On je predsa prihlásený, len teraz platí trochu viac... A odvádzam poistné v jednej sume, nepíšem dva riadky.
Aj zdanené je to správne.
Jara
06.07.05,09:57
Robím v programe Money S3 a tam mám takú kolonku že Príjmy mimo poistného v zátvorke napr. dohody. Nemám to rozpísané do dvoch riadkov, pretože ja som mala
zamestnanú len jednu osobu, čiže napr. 10 hodín v tomto mesiaci bolo na DoVP a 168 ako mal mesiac tak bolo na PZ. Ak by som mala v dvoch riadkoch, tak by som musela aj 2x otvárať tohto zamestnanca v osobných údajoch aby mi ho zobralo. Vlastne by som vykazovala o jedneho viac? Nie, robil len jeden, ale robil ešte niečo naviac... Tak tomu rozumiem ...
Jara
06.07.05,09:59
Beatka ďakujem za podporu...
xena77
06.07.05,10:04
Jari, myslim, ze Zuzka sa len zle vyjadrila, pretoze najprv hovorila, ze sa mu nemoze uplatnit len rad odpocitatelna polozka a potom pisala o tom, ze mu ju moze uplatnit len raz. Myslim, ze v tomto mame jasno. Uplatnena moze byt len raz. A ano, je pravda, ze sa DoVP na konci roka započíta do celkovych ročnych príjmov a odpočitateľný zaklad je stale rovnaka suma:-) NO a k tomu prihlaseniu, ci neprihlaseniu dohodara do SP uz ozaj neviem. Pretoze si tiez myslim, ze tam maju dost inych veci na kontroly a nie taketo skumat. Hlavne, ked mam tu osobu uz prihlasenu ako zamestnanca.
Ale k tomu vykazu do SP, to vyplnanie, toto mi este skus mrknut, ci je spravne tu osobu rozpisat do dvoch riadkov. Teda PZ osobitne a DoVP osobitne.
K odvodu dani z DoVP sa nebudem viac vyjadrovat, lebo to je jasne, ze ten odvod treba urobit.
V podstate suhlasim s tebou so vsetkym co si napisala, len neviem, ci tu osobu vazne prihlasovat a ci nie. Lebo keby nie, tak jej to rovno vyplatim teraz v juli za jun, nech ma baba na dovolenku peniazky...a ak treba prihlasit, bude musiet pockat az do buduceho mesiaca
xena77
06.07.05,10:08
to bea a jara:
baby, ja mzdy pocitam len pre dvoch zamestnancov. A robim to rucne!!! Takze u mna ziaden program ani kolonky nefiguruju.A u jedneho z nich sa mi vyskytuje dohoda. Len chcem vediet, ked tieto zalezitosti vpisujem do vykazu do SP, neviem, ako to mam vpisat do jedneho riadku. Pretoze, ked chcem spojit PZ a DoVP vyjde mi VZ vyssi ako 43096,- a ten tak pochybujem , ze mozem vpisat. Teraz mi poradte, ci to mam rozpisat. Diky
bea
06.07.05,10:10
Ale k tomu vykazu do SP, to vyplnanie, toto mi este skus mrknut, ci je spravne tu osobu rozpisat do dvoch riadkov. Teda PZ osobitne a DoVP osobitne. Xena77, ja si myslím, že je ozaj zbytočné písať dva riadky vo výkaze do SP. Predsa vymeriavací základ na ÚP je súčtom príjmu z hl. prac. pomeru a z DoVP. Je to stále ten istý človek. Nevidím dôvod, prečo by mala mať SP s tým problém?
bea
06.07.05,10:16
to bea a jara:
baby, ja mzdy pocitam len pre dvoch zamestnancov. A robim to rucne!!! Takze u mna ziaden program ani kolonky nefiguruju.A u jedneho z nich sa mi vyskytuje dohoda. Len chcem vediet, ked tieto zalezitosti vpisujem do vykazu do SP, neviem, ako to mam vpisat do jedneho riadku. Pretoze, ked chcem spojit PZ a DoVP vyjde mi VZ vyssi ako 43096,- a ten tak pochybujem , ze mozem vpisat. Teraz mi poradte, ci to mam rozpisat. DikyV tlačive výkazu do SP máš v prílohe "okienka" na vymeriavacie základy. A tam dáš do "Vym.základ pre ÚP " sumu za PZ a DoVP a ten nemá maximálnu hranicu. Do ostatných "okienok" pre vymeriavacie základy dávaš len vymer. základ z PZ. Preto nevidím v tom problém.
xena77
06.07.05,10:16
Xena77, ja si myslím, že je ozaj zbytočné písať dva riadky vo výkaze do SP. Predsa vymeriavací základ na ÚP je súčtom príjmu z hl. prac. pomeru a z DoVP. Je to stále ten istý človek. Nevidím dôvod, prečo by mala mať SP s tým problém?
Bea, jasne, ja som sa kopla. Ved vyska VZ pre UP je nezavisla od inych VZ /teda ja som ratala max. vysku 43095/ Takze mi uz je jasny tvoj a vlastne aj Jarin postup. Akurat na to kukam a ja mi to jasne...Diky vam moc baby:-)
Jara
06.07.05,10:18
Xeni, ja zase len tvrdím, že osoba je jedna a riadok tiež jeden. Ak by bola v inej firme, tak by mala ten riadok len na dohodu . Čo sa týka toho VZ 43096,- je to max. základ pre odvody a nie pre úrazové poistenie. Tam žiadne obmedzenie neexistuje. Aj keby si mala 100 tis. Ak máš jedného na DoVP aj na PZ je to jeden človek alebo dvaja?
xena77
06.07.05,10:19
jasne bea, diky...:-) prisla som na to aj sama...k tej vyske VZ, ze nema max hranicu. Tak este raz dik:-)
bea
06.07.05,10:20
Tak myslím si, že my tri sme sa už dohodli? Aj to je malý úspech!:) :D
Jara
06.07.05,10:21
Hlavne, že sme našli spoločný pokec, však, babenky...
xena77
06.07.05,10:21
Xeni, ja zase len tvrdím, že osoba je jedna a riadok tiež jeden. Ak by bola v inej firme, tak by mala ten riadok len na dohodu . Čo sa týka toho VZ 43096,- je to max. základ pre odvody a nie pre úrazové poistenie. Tam žiadne obmedzenie neexistuje. Aj keby si mala 100 tis. Ak máš jedného na DoVP aj na PZ je to jeden človek alebo dvaja?
dakujem, uz som k tomu dosla:-) len treba lepsie pozerat. Mate to u mna baby:-) Takze to tej osobke vlastne spravim uz tento mesiac, nech si uzije dovolenku a prihlasovat ju nebudem nikam....oki?
Vdaka
xena77
06.07.05,10:22
to jara a bea:
jasneee, hned mi je lepsie po obede ked mam nieco vyriesene:-) dakujem, dakujem, dakujem...:-)
ZuzanaP
06.07.05,10:35
jasne, že som myslela odpočítateľnú položku odrátať len raz. Len teda neviem, prečo mi baba na SP povedala, že ich treba ešte raz prihlásiť.

Chceli sme, aby niektoré zamestnankyne si privyrobili upratovaním, keďže naša upratovačka je chorá. Tak sme to vyriešili tým spôsobom, že im to dávame ako odmeny a máme pokoj aj s úrazovým poistením.

Ospravedlňujem sa za nesprávne vyjadrovanie, na mňa zle vplýva počasie.
bea
06.07.05,10:39
na mňa zle vplýva počasie.Aj na mňa,nič si z toho nerob! (Lenže na mňa už asi každé!):confused:
xena77
06.07.05,10:46
jasne, že som myslela odpočítateľnú položku odrátať len raz. Len teda neviem, prečo mi baba na SP povedala, že ich treba ešte raz prihlásiť.

Chceli sme, aby niektoré zamestnankyne si privyrobili upratovaním, keďže naša upratovačka je chorá. Tak sme to vyriešili tým spôsobom, že im to dávame ako odmeny a máme pokoj aj s úrazovým poistením.

Ospravedlňujem sa za nesprávne vyjadrovanie, na mňa zle vplýva počasie.
aj ja som to chcela pre babu, co uprace a taaaaak...:-)ale uz sme to s babami prebrali a nebudem ju prihlasovat:-)
pekny den Zuzi a na pocasie sa vykasli...:-)
Jara
06.07.05,12:06
A mňa bolia kosti, nechce sa mi robiť na výplatach, tak odbehujem na Poradu a počúvam ABBU...
Anonymka
08.07.05,06:19
V tejto téme rozoberáte odvodovú povinnosť ale keďže som nechcela zbytočne zakladať novú tému, opýtam sa teda, ako je to s účtovníckymi prácami pre živnostníka a s dohodou o vyk.práce. Od známej (účtovníčky) som počula, že účtovníctvo sa nemôže robiť na dohodu. Buď na príkaznú zmluvu, alebo na krat.prac.čas. Čo viete o tom? Chcela by som robiť účtovníctvo pre jednu pani (popri zamestnaní). Akým spôsobom?
bea
08.07.05,06:26
Anonymka
08.07.05,06:45
Ďakujem, pozrela som si ich. Tak boli tam odlišné názory. Teraz neviem, asi by dohoda nebola najvhodnejšia, ale povedzte mi, oplatilo by sa kvôli 1000 Sk/mesačne toto celé zlegalizovať a uzatv.prac.pomer na kratší prac čas. O živnosti ani nehovorím...:(
Zita5
08.07.05,06:47
Já mám mzdárku a tá mi robí mzdy na DoVP . To potom tiež asi nebude košér . Veď je to obdobné ako účto , aj to môžeš spracovať v určitých prípadoch za jeden deň . Nie ??
Jozef Mihál
08.07.05,06:56
To teda kóšer nebude. Robiť účtovníctvo (aj mzdové) na DoVP je za hranou zákona. Keď už, tak príkazná zmluva, to je len "na hrane" zákona.
Anonymka
08.07.05,07:21
Ja som to tušila. A čo taká príkazná zmluva zahŕňa? Môže byť uzatvorená aj tak, keď nebudem mať živnosť? Ako je to s odvodovou povinnosťou???

Ďakujem, pán Mihál. :)
Jozef Mihál
08.07.05,07:30
O príkazných zmluvách tu toho bolo napísané dosť.
Je to zmluva podľa Občianskeho zákonníka, takže živnosť samozrejme netreba.
Odvody = 0,00%
Anonymka
08.07.05,07:36
Ďakujem. A ešte niečo, čo potom s daňovým úradom? Musím podať DP na konci roka??? (som zamestnanec v inej firme)
Jozef Mihál
08.07.05,07:40
Ak je činnosť na príkaznú zmluvu "závislá činnosť", tak je to z daňového pohľadu rovnako, ako u zamestnanca s pracovnou zmluvou alebo dohodára. Čiže platia sa preddavky, "zamestnávateľ" vydá na konci roku Potvrdenie o zdaň.príjmoch a ročné zúčtovanie urobí "hlavný" zamestnávateľ alebo dotyčná osoba si podá sama priznanie.

Ak to nie je závislá činnosť, ide o príjem podľa § 8 ZDP a v zásade sa podáva daňové priznanie. Viď § 9 ods.1 písm.h) - do základu dane sa započítava len takýto príjem (jeho časť) nad hranicou 5-násobku živ.minima.
ucetni_fantozzi
08.07.05,07:40
dobry den!

chcete povedat, ze DVP s popisom prace "spracovanie a zauctovanie dokladov za xy/2005" nema charakter vykonania prace? mne sa to zda priechodne...
Zita5
08.07.05,07:42
To teda kóšer nebude. Robiť účtovníctvo (aj mzdové) na DoVP je za hranou zákona. Keď už, tak príkazná zmluva, to je len "na hrane" zákona.
Pán Mihál , veď ona to takto praktizuje ale 20-tim firmám . Tak som nemala dôvod jej neveriť , ale teraz som v rozpakoch ,nasadili ste mi chrobáka do hlavy . Ona to oddôvodňuje , že odrobí pre firmu mesačne len 2 hodiny .
Jozef Mihál
08.07.05,07:44
Ja by som to cez DoVP nerobil. Ale OK, nechcem Vás tu presviedčať, je to o výklade Zákonníka práce.
Zita5
08.07.05,07:50
Ja by som to cez DoVP nerobil. Ale OK, nechcem Vás tu presviedčať, je to o výklade Zákonníka práce.
Pán Mihál , ďakujem Vám za reakciu , neberiem to ako presviedčanie , ale ako jednu z možností problémov , ktoré okolo toho môžem mať a asi to dám na poriadok . Ešte raz ďakujem .
ucetni_fantozzi
08.07.05,07:50
p. Mihal!

Ved to neberte tak, ze na Vas utocime. Len diskutujeme. Keep smiling... :)

Preco myslite, ze by to nebolo v sulade so zakonnikom prace? Ma to charakter pracovnej cinnosti? Viete mnohokrat je tlak aj zo strany zamestnavatela vymyslat najroznejsie DVP - tak napriklad DVP v restauracii o zastupeni pracovnika pocas jeho dovolenky. Ale kedze takto su zastupovani viaceri pracovnici, ide v konecnom dosledku "skoro" o pracovnu cinnost. Ale kontrola na to bola (NIP) a nic nepovedali...
Denda
08.07.05,07:52
dobry den!

chcete povedat, ze DVP s popisom prace "spracovanie a zauctovanie dokladov za xy/2005" nema charakter vykonania prace? mne sa to zda priechodne...Ak to vykonáva každý mesiac tak nie.
Jana Acsová
08.07.05,07:53
Prosím hoďte mi niekto § na príkaznú zmluvu (alebo link na Poradu).
Ďakujem
Jura
08.07.05,08:01
Príkazná zmluva patrí medzi klasické zmluvné typy. Upravuje ju len Obč. zákonník. /§51
Príkazná zmluva v určitých prípadoch môže nahradiť PZ .
Jozef Mihál
08.07.05,08:03
p. Mihal!

Ved to neberte tak, ze na Vas utocime. Len diskutujeme. Keep smiling... :)

Preco myslite, ze by to nebolo v sulade so zakonnikom prace? Ma to charakter pracovnej cinnosti? Viete mnohokrat je tlak aj zo strany zamestnavatela vymyslat najroznejsie DVP - tak napriklad DVP v restauracii o zastupeni pracovnika pocas jeho dovolenky. Ale kedze takto su zastupovani viaceri pracovnici, ide v konecnom dosledku "skoro" o pracovnu cinnost. Ale kontrola na to bola (NIP) a nic nepovedali...
Nebláznite, o 100 6 keepujem smiling, neberiem to tak.
Ak Vám už cez takéto DoVP prešla kontrola, tak som nič nepovedal, pokojne pokračujte, opakujem, že je to o výklade, ak máte kontrolou potvrdenú "zákonnosť" takýchto dohôd, niet čo riešiť.
ucetni_fantozzi
08.07.05,08:34
Nemam ju potvrdenu (nie je priamo citovana v zapise), ale nemam ju ani vytknutu...
bea
08.07.05,08:35
Prosím hoďte mi niekto § na príkaznú zmluvu (alebo link na Poradu).
Ďakujemhttp://www.porada.sk/showthread.php?t=8213&highlight=Pr%EDkazn%E1+zmluva :)
myrjam
08.07.05,08:38
Na školení s prac.inšpektorátu práce jeden múdry ujo povedal, že: ak právnická osoba zamestnáva živnostníka na dohodu o vykonaní práce, je to z pohľadu IP nelegálna práca. Živnostník nemôže robiť závislú činnosť pre inú PO.
Jozef Mihál
08.07.05,08:43
???
To by potom nemohli existovať živnostníci popri zamestnaní. A tých je odhadom vyše 100.000
myrjam
08.07.05,09:51
Existovať môžu, ale nemôžu ako zamestnanie (resp.DoVP) robiť to, na čo majú živnosť...je to divné, ale pišem len to, čo povedali. Možno je to vytrhnuté z kontextu.
skobka
09.07.05,12:00
Potrebujem vedieť, či môže zamestnávateľ uzatvoriť dohodu o vykonaní práce aj so svojím zamestnancom, pretože sa jedná o úplne inú prácu ako má pracovnú zmluvu
endrju
09.07.05,12:24
Áno .;)
Janka6685
10.07.05,06:14
Potrebujem vedieť, či môže zamestnávateľ uzatvoriť dohodu o vykonaní práce aj so svojím zamestnancom, pretože sa jedná o úplne inú prácu ako má pracovnú zmluvu
Môže a vo výkazoch bude zamestnanec vedený zvlášť v dvoch riadkoch.
juko
10.07.05,06:24
Môže a vo výkazoch bude zamestnanec vedený zvlášť v dvoch riadkoch.A prečo ho chceš evidovať v dvoch riadkoch? Veď ide o jedného pracovníka, iba VZ pre jednotlivé odvody bude mať rozdielne. To máš od niekoho odobrené, že sa to tak má robiť?
Denda
10.07.05,06:56
Podľa môjho názoru nie je dôvod na osobitné počítanie a vykazovanie príjmu zamestnanca. Je to len na správnom nadefinovaní položiek mzdy u zamestanca, ktorý poberá zároveň dva druhy príjmov a to z pracovného pomeru aj z dohody o vykonaní práce. Vedie ma kto mu hlavne to, že nemám ako správne vypočítať a vykázať daň zo závislej činnosti, pretože zdaniť musím cekový príjem zamestnanca po odpočítaní nezdaniteľnej časti.
V téme SP -výkaz sa riešilo zvlášť evidovanie takéhoto zamestnanca na dohodu do SP. Podľa mňa nemusím, lebo ho zvlášť na dohodu neprihlasujem.
Janka6685
11.07.05,09:24
A prečo ho chceš evidovať v dvoch riadkoch? Veď ide o jedného pracovníka, iba VZ pre jednotlivé odvody bude mať rozdielne. To máš od niekoho odobrené, že sa to tak má robiť?
No nie že by som to chcela, ale takúto informáciu som sa dozvedela tu na porade. Už to tu bolo x-krát riešené. Ak to tak nemá byť, tak sa ospravedlňujem, ale písalo sa, že je to takto lepšie.
Jara
11.07.05,09:53
Nezdá sa Vám že už týždeň sa opakuje to isté?

Jeden, riadok a či dva?

Asi je najlepšie robiť tak aký je SW. Robím jeden riadok a jedného zamestnanca a DoVP je na jednej výpl. páske. Vo výpl. páske je to rozdelené a kto má SW že robí dvoch tak nech robí dvoch...

Zrejme aj SP je benevolentná a nerobí problém, ak vysvetlite, že je taký SW tak v pohode to prijme... Prosíííííííííííííííííím zmeňte tému, alebo čítajte všetko nanovo...
skobka
12.07.05,18:36
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Veľmi ste mi pomohli. skobka
SOME
13.07.05,10:26
Prijali sme zamestnanca od júla na Dohodu o vykonaní práce, ktorý skončil SOU v júni. CHce po mne po mne potvrdenie pre úrade práce, že je u nás na DoVP, aby sa nemusel hlásiť. Poznáte niečo také, alebo o aké potvrdenie sa jedná, čo chce
od nás úrad práce?
Evaman
13.07.05,10:58
Potvrdenie nepoznám žiadne, nech dá fotokópiu DoVP, to by mu malo určite stačiť.
MáriaPaM
13.07.05,11:10
U nás keď niekto robí na DVP, na úrade práce ich to nezaujíma a hlásiť sa musí chodiť každý týždeň.

A teraz zase chce ÚP - oddelenie posudkových činností informáciu, kde máme sídlo firmy a ako často ho navštevuje nejaká naša sprostredkovateľka. Ako mám vedieť, či som povinná im takúto informáciu poskytnúť?
adam
13.07.05,11:26
U nás keď niekto robí na DVP, na úrade práce ich to nezaujíma a hlásiť sa musí chodiť každý týždeň.

A teraz zase chce ÚP - oddelenie posudkových činností informáciu, kde máme sídlo firmy a ako často ho navštevuje nejaká naša sprostredkovateľka. Ako mám vedieť, či som povinná im takúto informáciu poskytnúť? Aká Vaša sprostredkovateľka?, sprostedkovateľka čoho?,
Velettka
13.07.05,12:20
My práve zamestnávame človeka nezamestnaného na DoVP. Úrad práce chcel po nás podpísanú zmluvu, ktorú sme s týmto človekom uzavreli. A potom kontrolujú či sme neprekročili mesačnú sadzbu 64 hodín mesačne a sumu 3200,- mesačne. A potom ešte chcú po nás mesačne potrvdenie (po výplatách), koľko má mzdu a koľko odrobil, aby si to skontrolovali.


Prijali sme zamestnanca od júla na Dohodu o vykonaní práce, ktorý skončil SOU v júni. CHce po mne po mne potvrdenie pre úrade práce, že je u nás na DoVP, aby sa nemusel hlásiť. Poznáte niečo také, alebo o aké potvrdenie sa jedná, čo chce

od nás úrad práce?
Bea Š.
14.07.05,09:54
Máme zamestnanca na DOVP od 01.02 do 31.12.
01.05 sme ho prihlásilii na SP na úrazové poistenie. Máme posielať na SP nulové výkazy, ak mu výplata bude vyplatená podľa DOVP až 31.12. ?
SOME
14.07.05,15:19
Prijali sme zamestnanca od júla na Dohodu o vykonaní práce, ktorý skončil SOU v júni. CHce po mne po mne potvrdenie pre úrade práce, že je u nás na DoVP, aby sa nemusel hlásiť. Poznáte niečo také, alebo o aké potvrdenie sa jedná, čo chce
od nás úrad práce?
Už viem, čo chceli, napísala som obyčajné potvrdenie že, je prijatý na DoVP od 1.7.2005 a to im úplne stačilo.
vcielka
15.07.05,07:23
Chcem sa opýtať, ak mám zamestnaného na DoVP a má mesačnú odmenu 6500,-
pritom má podpísané vyhlásenie, vznikne mi daň mínusom, čo s tým? Daň je potom nulová, neodvádza sa? Ďakujem
liba2
15.07.05,07:27
Chcem sa opýtať, ak mám zamestnaného na DoVP a má mesačnú odmenu 6500,-
pritom má podpísané vyhlásenie, vznikne mi daň mínusom, čo s tým? Daň je potom nulová, neodvádza sa? Ďakujem--------
áno, nulová, teda nemáš čo odviesť.
zuzanar
15.07.05,07:28
Tak.Tak. Veru tak.
Duša
18.07.05,22:28
Znovu som navštívila našu pobočku SP a niesla som im registračné listy - prihlášky študentov , ktorí pracujú u nás na DoBPŠ a vrámci konverzácie mi milá pani pri priehradke povedala, že nevie, čo sa s tými reg.listami bude robiť a či za ich nepodanie bude pokuta, lebo oni (rozumej Sociálna poisťovňa) na ich evidenciu nemá software a tak ich len ukladajú na kopu!!!!!
Jura
19.07.05,04:10
To isté sa stalo aj mne, zákonom máme povinnosť ich predkladať a oni s nimi nič
nerobia - kocúrkovo!!!
Janka6685
19.07.05,06:24
Nakoniec asi budú dávať pokuty za to, že sme im tie registračné formuláre nedodali, lebo ich nebudú mať zaevidované. To ich asi nebude zaujímať, že ich síce majú, ale v nejakej kope, ktorou sa im nechce zaoberať.
endrju
19.07.05,07:08
Žiadne Kocúrkovo.

:D Slovenskoooóóó...:D
Jara
19.07.05,07:41
Znovu som navštívila našu pobočku SP a niesla som im registračné listy - prihlášky študentov , ktorí pracujú u nás na DoBPŠ a vrámci konverzácie mi milá pani pri priehradke povedala, že nevie, čo sa s tými reg.listami bude robiť a či za ich nepodanie bude pokuta, lebo oni (rozumej Sociálna poisťovňa) na ich evidenciu nemá software a tak ich len ukladajú na kopu!!!!!

Presne to tak je aj u nás. Už pred mesiacom mi to hovorila kámoška.:D
xena77
20.07.05,10:42
ahojte, mam jednu otazocku. Nestiham to tu vsetko citat, a z toho, co som precitala, som sa nikde nedozvedela odpoved na moju otazku. Mam kamosa, ktory je vedeny na Urade prace. Nasiel si pracu. Ale zamestnavatel chce len na DoVP. Je mi jasne, ze za neho bude zamestnavatel platit 0,8% UP, zdravotne ani nic ine nie a ubde mu zrazat z tejto sumy 19% dan....Mna ale zaujima, ci sa tento chalan musi odhlasit z uradu prace aby mohol dohodu vykonavat. A potom zdravotne poistenie doplaca sam pri rocnom zuctovani ak presiahol hranicu....??? ...neviem aku?:-) a co so socialnym poistenim? S tymto si nevieme dat rady. Prosim o pomoc...
Velettka
20.07.05,10:47
Ak chce ostat na UP prihlaseny moze, ale nesmie ako DoVP prekrocit mesacnu hranicu 3200.-mesacne a 64hod.mesacne. Dalej nesmie presiahnut 16 hodin tyzdenne. Ak mu bud chciet davat viac, tak sa bude musiet odhlasit..... Na zdravotne sa musi prihlasit, len ak presiahne minimálnu mzdu mesacne.
xena77
20.07.05,11:32
Ak chce ostat na UP prihlaseny moze, ale nesmie ako DoVP prekrocit mesacnu hranicu 3200.-mesacne a 64hod.mesacne. Dalej nesmie presiahnut 16 hodin tyzdenne. Ak mu bud chciet davat viac, tak sa bude musiet odhlasit..... Na zdravotne sa musi prihlasit, len ak presiahne minimálnu mzdu mesacne.
diky Kaca...:-) xixixi..inac, cely cas ako sme spolu telefonovali, som mala sefa pri sebe, takze preto tak stroho:-) ale keby ste chceli sem prist pracovat, dalo by sa dohodnut..:-) xixixixi
Velettka
20.07.05,11:40
:-))) A mna by este zaujímalo nieco o tej sociálnej, ak prekrocí min. mzdu clovek,ktorý nie je vedený na UP, ale proste pracuje len na DoVP co platí do sociálnej. Co je povinný platit a kolko?
Pepa
20.07.05,11:46
:-))) A mna by este zaujímalo nieco o tej sociálnej, ak prekrocí min. mzdu clovek,ktorý nie je vedený na UP, ale proste pracuje len na DoVP co platí do sociálnej. Co je povinný platit a kolko?
Ak pracuje len na DoVP do SP neplatí nič.
xena77
20.07.05,11:59
Ak pracuje len na DoVP do SP neplatí nič.
dobre, neplati do SP nic zamestnanec, ale co zamestnavatel? Ten za neho tiez nic /okrem UP 0,8%/ neplati? Kto potom za neho plati tie ostatne odvody do soc. poist.?:-)
Velettka, dufam, ze nevadi, ze som sa na to pytala...aj ked ty si polozila otazku...:-) xixii
Velettka
20.07.05,12:01
sak ja sa to pre teba pýtam, ja sa len popri tom zveziem :-)) a daco nové dozviem :-)))


dobre, neplati do SP nic zamestnanec, ale co zamestnavatel? Ten za neho tiez nic /okrem UP 0,8%/ neplati? Kto potom za neho plati tie ostatne odvody do soc. poist.?:-)
Velettka, dufam, ze nevadi, ze som sa na to pytala...aj ked ty si polozila otazku...:-) xixii
Pepa
20.07.05,12:24
Nikto .
xena77
20.07.05,15:07
sak ja sa to pre teba pýtam, ja sa len popri tom zveziem :-)) a daco nové dozviem :-)))
no skvele...ty si zlata....:-) inac, pepa nam dal odpoved, ze nikto...:-))) hmmm...neviem, staci nam toto?:-)
xena77
20.07.05,15:07
Nikto .
akoze nikto? tomuto dost nerozumiem. To sa moze?:-)
Pepa
20.07.05,15:21
akoze nikto? tomuto dost nerozumiem. To sa moze?:-)No dobre teda, už tu bolo o tom síce veľa popísaného ale skrátka: pokiaľ je človek "zamestnaný" na DoVP zamestnávateľ odvádza len úrazové 0,8% a NIČ INÉ, čo sa týka sociálnej poisťovne - je to v zmysle zákona, nemá žiadnu inú povinnosť. Dohodárovi vyplýva povinnosť doplatiť si zdravotné poistenie v prípade, ak jeho príjem prekročí nejakých 80 tis. Sk /v roku 2006 za rok 2005/ ALE POZOR bude zmena zákona o ZP, možno od 1.9 .Neviem čomu nerozumieš. Pýtaj sa konkrétnejšie, prosím.
Pepa
20.07.05,15:41
Ty brďo, tak toto som si veľmi rýchlo vytlačila. Ja mám súhlas p. Mihála. Ďakujem pán Mihál. Po úmornej práci s DPH je toto to najpozitívnejšie z dnešného dňa.
xena77
20.07.05,15:44
No dobre teda, už tu bolo o tom síce veľa popísaného ale skrátka: pokiaľ je človek "zamestnaný" na DoVP zamestnávateľ odvádza len úrazové 0,8% a NIČ INÉ, čo sa týka sociálnej poisťovne - je to v zmysle zákona, nemá žiadnu inú povinnosť. Dohodárovi vyplýva povinnosť doplatiť si zdravotné poistenie v prípade, ak jeho príjem prekročí nejakých 80 tis. Sk /v roku 2006 za rok 2005/ ALE POZOR bude zmena zákona o ZP, možno od 1.9 .Neviem čomu nerozumieš. Pýtaj sa konkrétnejšie, prosím.
diky erika, ja tomuto vsetkemu co si napisala rozumiem...
len ma zaujima..predsa do soc poist. zamestnavatel neodvadza len UP /teda teraz hovorim o tom, ked ma zamestnanca v prac.pomere/,ale odvadza do soc.poist. aj ine polozky...Toto sa vobec, ale vobec dohodarov netyka? Kto za nich plati potom SP, IP, PvN, GP, PdRF..? Ci toto sa tyka vylucne len vo vztahu zamestnavatel vs zamestnanec? A zbytocne to sem pletiem?
Dakujem za vase reakcie...
xena77
20.07.05,15:45
Ty brďo, tak toto som si veľmi rýchlo vytlačila. Ja mám súhlas p. Mihála. Ďakujem pán Mihál. Po úmornej práci s DPH je toto to najpozitívnejšie z dnešného dňa.
das si to aj zaramovat?:-)))))xixixi...
Pepa
20.07.05,15:48
das si to aj zaramovat?:-)))))xixixi...
Na tento súhlas som HRDÁ. A možno aj ....
Pepa
20.07.05,15:49
diky erika, ja tomuto vsetkemu co si napisala rozumiem...
len ma zaujima..predsa do soc poist. zamestnavatel neodvadza len UP /teda teraz hovorim o tom, ked ma zamestnanca v prac.pomere/,ale odvadza do soc.poist. aj ine polozky...Toto sa vobec, ale vobec dohodarov netyka? Kto za nich plati potom SP, IP, PvN, GP, PdRF..? Ci toto sa tyka vylucne len vo vztahu zamestnavatel vs zamestnanec? A zbytocne to sem pletiem?
Dakujem za vase reakcie...
Odpovedala si si sama.
xena77
20.07.05,15:50
Odpovedala si si sama.
tak diky....:-) pekny den prajem...
Jozef Mihál
20.07.05,15:51
Dakujem za vase reakcie...:mee:...je moja reakcia, treba si trošku otvoriť zákon o sociálnom poistení...stačí úvodné paragrafy...
xena77
20.07.05,15:54
:mee:...je moja reakcia, treba si trošku otvoriť zákon o sociálnom poistení...stačí úvodné paragrafy...
neplacte prosim Vas, nie je preco. Mojou naplnou prace nie studovat zakony, no bohuzial moj uctovnik mi nic nepovie, takze preto sa tu vypytujem a overujem a zistujem a vzdelavam sa...
Jozef Mihál
20.07.05,16:01
Mojou naplnou prace nie studovat zakony, no bohuzial moj uctovnik mi nic nepovie, takze preto sa tu vypytujem a overujem a zistujem a vzdelavam sa...
...pri pohľade na Váš profil vidím "mzdár". Žeby mzdár nemal v náplni práce študovať zákony?
xena77
20.07.05,16:05
...pri pohľade na Váš profil vidím "mzdár". Žeby mzdár nemal v náplni práce študovať zákony?
ziadna mne vyhovujuca moznost tam nebola...a myslela som, ze sem chodim preto, aby som sa dozvedela to, o com ma osoba, ktora to ma u nas na starosti, zabudne informovat, alebo jednoducho nema cas...
Paula
20.07.05,16:15
xena 77: Moja obľúbená veta: zabiť a zakopať (takého lajdáka, čo si neplní povinnosti riadne) :)
xena77
20.07.05,16:16
xena 77: Moja obľúbená veta: zabiť a zakopať (takého lajdáka, čo si neplní povinnosti riadne) :)
to je v pohode, zatial som tu nasla vzdy to, co som potrebovala...:-)
endrju
20.07.05,16:45
Ty brďo, tak toto som si veľmi rýchlo vytlačila. Ja mám súhlas p. Mihála. Ďakujem pán Mihál. Po úmornej práci s DPH je toto to najpozitívnejšie z dnešného dňa. :D:D:D Navrhujem nové tlačidlo "Súhlas od Jozefa Mihála".
Zaregistroval som už viackrát vylepšenie nálady "odsúhlaseného" prispievateľa.:p:p:p
Mimochodom, mne vylepší náladu to, že iným sa zlepší nálada. Aj preto chodím denne na Poradu a zaraďujem sa do kategórie "Poraďák - závislák".;););)
Jozefovi preto odporúčam nešetriť "Súhlasmi".:):):)
Pepa
20.07.05,17:03
Andrej, ale aj tvoj súhlas by potešil. Možno sa dočkám.
endrju
20.07.05,17:12
Andrej, ale aj tvoj súhlas by potešil. Možno sa dočkám. Erika, už som môj súhlas "udelil" minimálne jednému (ak nie viacerým) Tvojim príspevkom. Určite nevynechám najbližšiu príležitosť na nové udelenie súhlasu. Tvoje príspevky sú kvalitné a tak to určite nebude problém.

Richard by mal ešte vymyslieť nejakého super usmiateho smajlíka, ktorý by dokázal vyjadriť moje zlepšenie nálady po tejto "odbočke" v diskusiách.
:p:p:p
Pepa
20.07.05,17:24
"To ti je vec" ako hovorí moja dcéra. Prehliadla som tvoj súhlas. Ale mám zlepšenú náladu "na druhú". Sme síce mimo témy ale nevadí. Dobrú noc.
Jozef Mihál
20.07.05,17:34
Ste úžasní.
nikulik
29.07.05,04:53
Dohodar sa odhlasuje zo SP po skonceni dohody, u nas konci jednemu dohoda 31.07.2005, dnes mam cestu do SP, mozem zaniest odhlasku uz dnes??
Jura
29.07.05,04:57
Môže ju zobrať dnes.
nikulik
29.07.05,05:17
dakujem pekne
LydiaBB
01.08.05,21:08
Zamestnali sme študenta na DoVP od 18.7. - do 14.8.2005, na 100 hodín, odmena 8.000,- Sk, podpísal u nás vyhlásienie. Otázka: Môžem mu uplatniť nezdaniteľnú čiastku len raz?

1. Ja by som mu urobila výplatu za 7/2005 na 4.000,- Sk a 50 hod. a uplatnila nezd.sumu 7.328,- Sk vo výplat.termíne firmy t.j. 15.8. a tak isto ďalší mesiac. /Daň by teda dohodár vôbec neplatil./
2. Bolo mi povedané, že odmena sa má vyplatiť hneď po vykonaní dohodnutej práce a do 5 dní odviesť daň zo ZČ. Z toho mi vyplýva, že v 8/2005 mu odrátam z 8.000,- Sk nezdaň sumu 7.328,- Sk a zo zvyšnej sumy 672,- Sk odvediem 19% DZČ.
Ktorý postup je správny?
Zita4
01.08.05,21:28
V dohode o vykonaní práce môžeš uviesť, že sa odmena vyplatí aj vo viacerých sumách, nielen po odovzdaní práce. Bude pracovať v júli aj v auguste, odmenu môže mať vo výplatných termínoch. Mimochodom, keď ide o študenta, mohla si s ním uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta. Tam nie je podmienka o neopakovaní činností.
LydiaBB
02.08.05,06:34
OK ďakujem za radu, urobím to tak, ako som pôvodne chcela t.j. vyplatím mu odmenu zvlášť za júl a zvlášť za august a uplatním nezdaň sumu 2x.
Jedná sa o mladistvého /16 ročný stredoškolák/ - pri DoBPŠ by musel mať potvrd. o návšteve školy a tiež by mi nesedeli hodiny, pracuje niekedy aj 7 hodín denne a pri DoBPŠ by mohol max. 20 hod/týždenne, to je jedna vec. Druhá vec: vraj DoBPŠ môžu mať len vysokoškoláci resp. po skončení povin.škol.doch., len tí vraj majú štatút študenta, stredoškoláci sú vraj len žiaci. Niektoré inšp.práce to vraj aj pokutujú, tak som sa pravdupovediac aj trochu zlakla, neviem, či je to pravda.
Valika
02.08.05,06:59
Možno uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s invalidným dôchodcom? Niekedy bol čiastočný a úplný inv.dôchodca.Ešte to platí? A má typ inv.dôchodcu vplyv na uzatvorenie dohody o VP? Existujú nejaké limity aby mohol poberať inv.dôchodok a pritom aj príjem z dohody o VP? Dakujem za Vaše názory.Pekný deň.
Pepa
02.08.05,07:32
DoVP s invalildným dôchodcom môžeš uzatvoriť.
- čiastočný a úplný inv. dôchodca - takého už neexistuje, poznáme už len invalidných dôchodcov do 70% a nad 70%.
- limity, aby mohol poberať inv. dôchodok - invalidný dôchodca /po predhodnotení/ môže zarobiť neobmedzene a nemá to vplyv na poberanie inv. dôchodku.
Valika
02.08.05,13:49
Veľmi pekne dakujem a platby do fondov sú ako pri bežnej dohode o VP? Teda len 0,8 % na úrazové poistenie?
Pepa
02.08.05,13:57
Áno .
Alllena
02.08.05,14:17
Ak ho budeš nahlasovať do soc.poisťovne prosim ťa nezabudni na prihlášku(niekde na vrchnú časť ) napísať rukou dohoda o vykonaní práce ,mala som s tým problém ,treba to písať aj pri odhláškách. Doporučujem pozrieť novelu zdravotného poistenia . Ivalidný dôchodca je pravdepodobne osoba ,ktora nieje ani jeden deň v roku zamestnaná a ani jeden deň v roku zárobkovo činnou osobou. Mám od 01.08.05 starobného dôchodcu na dohodu o vykonaní prác a ešte neviem čo platí v tomto smere pre zdravotnú poisťovňu
Pepa
02.08.05,14:42
Z dohôd o vykonaní práce sa neodvádza ZP - ani invalidný dôchodca, ani starobný dôchodca ani nijaký iný dôchodca. /zatiaľ je stav taký/.
Alllena
02.08.05,15:09
Z dohôd o vykonaní práce sa neodvádza ZP - ani invalidný dôchodca, ani starobný dôchodca ani nijaký iný dôchodca. /zatiaľ je stav taký/.
myslela som na to, že keď majú dôchodci vyžší príjem z dohôd ako 78 000,-
bolo treba podať (dôchodci sami)ročné zúčtovanie do ZP a zaplatiť poistné ,alebo sa mýlim?
abel
02.08.05,19:34
Z dohody o vykonani prace odvedie zamestnavatel len urazove poistenie 0,8% a odvedie dan vo vyske 19 %. Zdravotne poistenie nema s dohodou o VP nic spolocne. Na konci roka mu zamestnavatel vystavi potvrdenie o zdanitelnej mzde.
pochemi
03.08.05,15:01
Ahojte,vediem manželovi účtovníctvo, /SZČO platca DPH/ bez pracovno-právneho vzťahu. Akú mám možnosť to napraviť ? Som zamestnaná .ďakujem za radu.
VERONIKA6
10.08.05,10:36
Toreticky aj áno, ale ty nevieš či ti vôbec na tú prácu nastúpi, môže sa stať hocičo. Takže ak ho len prihlásiš prihlášou, môžeš potom v prípade potreby jednoducho prihlásenie zrušiť.Pracovník pracujúci na dohodu o vykonaní práce ktorý je v evidencii nezamestnaných, môže odpracovať v týždni 16 hodín a zarobiť 800,- Sk.Vie mi niekto poradiť v rýchlosti číslo zákona? Ďakujem Viera
Hronská Iveta
10.08.05,10:37
Pracovník pracujúci na dohodu o vykonaní práce ktorý je v evidencii nezamestnaných, môže odpracovať v týždni 16 hodín a zarobiť 800,- Sk.Vie mi niekto poradiť v rýchlosti číslo zákona? Ďakujem VieraZ.č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti
Zita4
10.08.05,10:49
Z.č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanostiJa len doplním, že to nájdeš v § 6, kde je definovaný uchádzač o zamestnanie.
juko
10.08.05,15:44
Ahojte,vediem manželovi účtovníctvo, /SZČO platca DPH/ bez pracovno-právneho vzťahu. Akú mám možnosť to napraviť ? Som zamestnaná .ďakujem za radu.
Nepodpisuj sa na žiadne doklady a tvár sa, že si to robí manžel sám. Ak to chceš mať úplne v pohode, koncom roka s ním uzatvor dohodu o vykonaní práce za spracovanie účtovnej agendy v rozsahu xx hodín za odmenu v xx,-Sk. On bude povinný na základe tejto dohody ťa prihlásiť do SP a odviesť 0,8% na úrazové poistenie. A to bude všetko.
flodur
02.09.05,09:05
Nepodpisuj sa na žiadne doklady a tvár sa, že si to robí manžel sám. Ak to chceš mať úplne v pohode, koncom roka s ním uzatvor dohodu o vykonaní práce za spracovanie účtovnej agendy v rozsahu xx hodín za odmenu v xx,-Sk. On bude povinný na základe tejto dohody ťa prihlásiť do SP a odviesť 0,8% na úrazové poistenie. A to bude všetko.
A čo 19 % daň z DoVP ?
Zita4
02.09.05,09:11
A čo 19 % daň z DoVP ?Daň 19 % si platíš sama, on platí len úrazové poistenie, ako ti napísal Juraj.
liba2
02.09.05,09:18
Daň 19 % si platíš sama, on platí len úrazové poistenie, ako ti napísal Juraj.Ak sa tu ešte stále bavíme o manželovi, tak treba pripomenúť, že on je platiteľom dane z príjmov za dohodára aj platiteľom poistného a teda má všetky povinnosti okolo registrácie seba na DÚ aj do Soc.poisť. ak ide o prvného zamestnanca.
Zita4
02.09.05,09:26
Ak sa tu ešte stále bavíme o manželovi, tak treba pripomenúť, že on je platiteľom dane z príjmov za dohodára aj platiteľom poistného a teda má všetky povinnosti okolo registrácie seba na DÚ aj do Soc.poisť. ak ide o prvného zamestnanca.O.K., ospravedlňujem sa, zle som to napísala. Ja som to myslela tak, že daň sa odvádza z príjmu zamestnanca. Samozrejme, že to platí zamestnávateľ, ale zo mzdy zamestnanca.
marysyki
02.09.05,09:33
Zmenilo sa niečo v odvodoch dohodárov? Neplatí sa náhodou aj niečo iné, ako tých 0,8 % (úrazové), ak je príjem vyšší ako 7 000,- Sk?
liba2
02.09.05,09:47
O.K., ospravedlňujem sa, zle som to napísala. Ja som to myslela tak, že daň sa odvádza z príjmu zamestnanca. Samozrejme, že to platí zamestnávateľ, ale zo mzdy zamestnanca.Vedela som, že to takto myslíš, http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Išlo mi o to, aby sme nepomýlili flodur.
linko
04.09.05,12:43
Ahojte, na začiatok sa chcem ospravedlniť, že z tých príspevkov mi toho moc jasné nieje riešenie môjho problému. Veľa do toho nevidím. Poradíte mi konkrétne? : Som SZČO, mám maloobchod a potrebujem tam na niekoľko hodlín mesačne aby mi niekto vypomohol. Mám kandidátku, ktorá je dobrov. nezamestnaná. Rozmýšlal som o DoVp. Potrebujem ju do konca roku. Čo všetko ma čaká s odvodmi? A čo Ona, kam sa má ísť prihlásiť? Píšem to ako "blbeček" , ale čo už
Zita4
04.09.05,12:56
Na dohodu o vykonaní práce môžeš zamestnať len na 300 hodín do roka, ale nesmie sa jednať o opakujúcu sa činnosť (v žiadnom prípade nie predavačku). Musí sa jednať o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom. Môže pracovať až do konca roka, mesačne odmeňovať podľa dohody, ale musí to byť vykonanie určitej práce, nie vykonávanie nejakej činnosti. Na to bola voľakedy dohoda o pracovnej činnosti, ktorá bola zrušená v Zákonníku práce. Ak teda práca splní tieto podmienky, budeš za zamestnanca odvádzať len 0,8 % úrazové poistenie. Za zamestnanca z jeho mzdy budeš odvádzať daň 19 %. Tvoje náklady budú teda len mzda zamestnanca a z 0,8 % ÚP.
linko
04.09.05,13:26
a ako to mám riešiť, ak ju nechcem zamestnať /vysoké odvody/ a potrebujem ju tam len príležitostne. Poznám veľa ludí čo zamest. predavačky na dohody , je to naozaj neprípustné?
Zita4
04.09.05,13:44
Preštuduj si § 226 Zákonníka práce, je to tam jednoznačne napísané. Mohol by si možno nejako šikovne formulovať prácu, ktorú treba vykonať, aby si vyhovel zákonu a predišiel problémom pri kontrole.
Inak predavačku môžeš zamestnať na kratší pracovný čas podľa § 49 Zákonníka práce. Vtedy ale už je zamestnancom a platia sa riadne odvody. :(
liba2
04.09.05,14:27
a ako to mám riešiť, ak ju nechcem zamestnať /vysoké odvody/ a potrebujem ju tam len príležitostne. Poznám veľa ludí čo zamest. predavačky na dohody , je to naozaj neprípustné?V tlačive Dohoda o VP je riadok: Dojednaná pracovná úloha. Už tento názov ťa usmerňuje, že dohodárovi musíš určiť úlohu, teda nemôže to byť pravidelne sa opakujúca činnosť ako je predaj tovaru.
Tu je niekoľko typov (fantazírujem, treba si to upraviť na vlastné pomery):
- upratať predajňu/sklad;
- vypomôcť pri priebežnej inventúre v predajni/v sklade;
- napísať cenovky k tovaru v predajni;
- vyčistiť a úpraviť/aranžovať výklad;
- doložiť tovar do regálov;
- zastúpiť predavačku (toto by som dala len na 1 deň, ale zopakovala by som to ešte viackrát v roku; a udala by som dôvod zastupovania);
- vybaviť (niečo) na úrade (kde, dôvod),
atď. Proste tu som si ja vymýšľala, treba to brať s rezervou a hlavne prispôsobiť si na vlastné dané pomery a potreby. Úlohy sa môžu opakovať aj viackrát, treba viesť evidenciu: kedy, koľko hodín.
linko
04.09.05,14:44
Tieto prac. úlohy mám evidovať každý deň? Alebo uzatvárať dohodu každý mesiac na niečo iné?
liba2
04.09.05,15:10
a ako to mám riešiť, ak ju nechcem zamestnať /vysoké odvody/ a potrebujem ju tam len príležitostne. Poznám veľa ludí čo zamest. predavačky na dohody , je to naozaj neprípustné?Vychádzala som z toho čo je uvedené v príspevku. Podľa toho nejde o prácu každý deň. A príležitostne keď pre teba robí vymysli si nejakú úlohu (aj keď v skutočnosti bude predávať).
linko
04.09.05,15:42
dík za odpoveď, bude tam len príležitostne a tú evidenciu treba robiť každý deň, keď tam bude? myslím popis práce
liba2
04.09.05,15:48
dík za odpoveď, bude tam len príležitostne a tú evidenciu treba robiť každý deň, keď tam bude? myslím popis práceTreba viesť evidenciu odpracovaných hodín, lebo za rok môže mať u teba najviac 300 hod. Kontrola to spravidla vyžaduje.
linko
04.09.05,16:24
Dík za odpoveď, ako som si všimla tak si naozaj aktívna poradáčka. To je super.
Naďa
04.09.05,19:26
Je potrebné nahlásiť na DÚ výšku výplaty na DoVP, ak dohoda znie na 30 tis.a výplata je v hotovosti ?
liba2
04.09.05,19:52
Dík za odpoveď, ako som si všimla tak si naozaj aktívna poradáčka. To je super.Ďakujem za poklonuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
liba2
04.09.05,20:09
Je potrebné nahlásiť na DÚ výšku výplaty na DoVP, ak dohoda znie na 30 tis.a výplata je v hotovosti ?Naďka, čo ťa stále zvádza oznamovať na Dú výšku výplaty?
Okrem toho, už si sa na to pýtala a dostala si aj vysvetlenie - pripájam link - je to príspevok č.9:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=12456

Neoznamuje sa ani mzda ani forma výplaty mzdy dohodárovi. Výška mzdy sa určuje podľa náročnosti úlohy na vedomosti, zručnosť a na čas potrebný na jej splnenie. Suma nie je ničím obmedzená.
kivo
06.09.05,12:25
Viete niekto poradiť?
Chceme zamestnanať nezamestaného na dohodu o VP.
Dočítal som sa, že ak jeho príjem nepresiahne hranicu cca 3200,-za mesiac a odpracuje menej ako 64 hod. za mesiac zostáva v evidencii. Predpokladám, že v tomto prípade nebudeme odvádzať žiadne odvody-iba úrazové 0,8%.

Ako to bude v prípade ak by zarábal viac a bol by vyradený z evidencie nezamest. a dohoda je jeho jediným zdrojom príjmov? Aké fondy bude platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Predpokladám, že zamestnanec platí min. preddavky 575,- na zdravotné, zamestnávateľ 0,8% úrazové. Poraďte, či sa platia aj ďalšie odvody.

Vopred ďakujem
:)
Hronská Iveta
06.09.05,13:09
Viete niekto poradiť?
Chceme zamestnanať nezamestaného na dohodu o VP.
Dočítal som sa, že ak jeho príjem nepresiahne hranicu cca 3200,-za mesiac a odpracuje menej ako 64 hod. za mesiac zostáva v evidencii. Predpokladám, že v tomto prípade nebudeme odvádzať žiadne odvody-iba úrazové 0,8%.

Ako to bude v prípade ak by zarábal viac a bol by vyradený z evidencie nezamest. a dohoda je jeho jediným zdrojom príjmov? Aké fondy bude platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Predpokladám, že zamestnanec platí min. preddavky 575,- na zdravotné, zamestnávateľ 0,8% úrazové. Poraďte, či sa platia aj ďalšie odvody.

Vopred ďakujem
:)Mám taký pocit, že v príspevkoch sa točíme stále dookola o jednom a tom istom probléme, avšak každý ho zadáva ako novú tému.

Ak zamestnávateľ zamestná človeka na dohodu o vykonaní práce / brigádnickej práci študenta, vždy vypočítava a odvádza len úrazové poistenie (do konca r.2006 = 0,8%) z jeho vymeriavacieho základu (hrubá mzda) na SP a zároveň zamestnancovi z dohody vypočíta daň, ktorú ak nejaká čiastka vyjde, túto aj zamestnávateľ odvedie na DÚ. To je zo strany zamestnávateľa, ktorý zamestnáva dohodárov všetko. Žiadne iné odvody bez ohľadu na to, či tento človek niekde pracuje, alebo nepracuje, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je evidovaný na ÚP, bez ohľadu na to, či je, alebo nieje dôchodca, študent, dobrovoľne nezamestnaný, ...

Sám občan - dohodár má už len v zmysle zdravotného zákona povinnosť sledovať si svoj príjem z dohody, čo má povinnosť len vtedy, ak nemá uzatvorený aj riadny pracovný pomer, teda len vtedy, ak pracuje v konkrétnom čase len na uvedenú dohodu. Vtedy si teda sám sleduje svoj príjem z dohody a ak tento príjem prevýši 1/2 výšky minimálnej mzdy platnej k 1.1.príslušného kalend.roka, tak má povinnosť zaplatiť odvod 14% do príslušnej zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ s týmto odvodom nemá nič spoločné.

Dúfam, že takto zhrnuté by to mohlo postačovať.
ucetni_fantozzi
12.09.05,05:21
dakujem za zhrnutie, napriek tomu jedna otazka (mozno vyznie ako spekulacie, ale je to realita...)

u jedneho a toho isteho zamestnavatela ma jeden a ten isty clovek pracovnu zmluvu aj DVP, pricom dostava povedzme 10 000 HPP a 10 000 DVP. chcete mi povedat, ze kedze je poisteny z HPP nemusi si prijem z DVP vsimat, aj ked bude napokon 10 000 x 12 = 120 000 Sk za rok ?!!

ostatny vypocet predpokladam, ze je takto spravny (zo strany zamestnavatela):
vsetky odvody z HPP
urazove z DVP
spocitat zaklad dane HPP aj DVP + zdanit

dakujem vopred za reakcie!!! :D
nikto mi neporadi, pls? :confused:
ucetni_fantozzi
19.09.05,06:21
pekne prosim o odpoved k mojej otazke (prispevok 224) niekoho, kto tomu rozumie lepsie ako ja...
Bionda
19.09.05,07:03
No ja to mám podobne a viac ako u polovici zamestnancov .... takže vlastne robím dve výplaty pre toho istého zamestnanca, jdena na dohodu jedna na TPP ... tak si to prajú aj v SP...hoci program umožňuje zakomponovanie do TPP.
Presne ako si to uviedol je to správne Z každého zvlášť vypočítaš daň a odvedieš... pri ročnom všetko spočítaš (aj dohodu aj na TPP) .
Neviem , ale myslím si, že aj keď si myslíš, že tomu nerozumieš, tvoje pochody idú správnym smerom :)
ucetni_fantozzi
19.09.05,08:47
No ja to mám podobne a viac ako u polovici zamestnancov .... takže vlastne robím dve výplaty pre toho istého zamestnanca, jdena na dohodu jedna na TPP ... tak si to prajú aj v SP...hoci program umožňuje zakomponovanie do TPP.
Presne ako si to uviedol je to správne Z každého zvlášť vypočítaš daň a odvedieš... pri ročnom všetko spočítaš (aj dohodu aj na TPP) .
Neviem , ale myslím si, že aj keď si myslíš, že tomu nerozumieš, tvoje pochody idú správnym smerom :)
bionda dakujem pekne, to v com vsak mam pochybnosti, je odvod do ZP - ci sa teda toto poistenie pri DVP(DBPŠ) neplati a ani v ramci rocneho zuctovania ZP platit nebude (myslim tym aj pohlad zamestnanca...)
Bionda
19.09.05,09:35
Inak sa už o tom aj dosť niekde tu na Porade popísalo, ale ak je už zamestnanec na TPP aj keď bude mať dohodu, už z dohody odvody do ZP platiť nebude, lebo je odvádzané z TPP . Myslím, že je toho dosť popísané v téme o Zdravotnom poistení.
Evanka
19.09.05,09:52
dakujem za zhrnutie, napriek tomu jedna otazka (mozno vyznie ako spekulacie, ale je to realita...)

u jedneho a toho isteho zamestnavatela ma jeden a ten isty clovek pracovnu zmluvu aj DVP, pricom dostava povedzme 10 000 HPP a 10 000 DVP. chcete mi povedat, ze kedze je poisteny z HPP nemusi si prijem z DVP vsimat, aj ked bude napokon 10 000 x 12 = 120 000 Sk za rok ?!!

ostatny vypocet predpokladam, ze je takto spravny (zo strany zamestnavatela):
vsetky odvody z HPP
urazove z DVP
spocitat zaklad dane HPP aj DVP + zdanit

dakujem vopred za reakcie!!! :D
nikto mi neporadi, pls? :confused:Úvaha je správna, treba však dodržať zásadu, že DVP nebude na tú istú činnosť ako je HPP!
Tatiana
04.11.05,08:42
Prosím Vás môžete mi vypočítať presne aký je hrubý príjem dohodára o VP, keď chcem, aby dostal čistého 10 000,-. Potrebujem to veľmi súrne. Ďakujem.
Erika-ežka
04.11.05,09:39
Prosím Vás môžete mi vypočítať presne aký je hrubý príjem dohodára o VP, keď chcem, aby dostal čistého 10 000,-. Potrebujem to veľmi súrne. Ďakujem.
Keď má len dohodu - nemá odpočitateľnú položku, malo by to byť nasledovné:
HM 12 345,- Sk
daň 19 % 2.345,- Sk
ČM 10.000,- Sk a zamestnávateľ ešte uhradí 99,- Sk ÚP

Samozrejme treba ho prihlásiť pred výkonom práce a potom odhlásiť zo SP a pozor na znenie dohody - to je dôležité - nie opakujúca sa činnosť.
Tatiana
04.11.05,10:54
Ďakujem Ti Erika.
Jozef Mihál
04.11.05,11:16
Inak sa už o tom aj dosť niekde tu na Porade popísalo, ale ak je už zamestnanec na TPP aj keď bude mať dohodu, už z dohody odvody do ZP platiť nebude, lebo je odvádzané z TPP . Myslím, že je toho dosť popísané v téme o Zdravotnom poistení.
Viď http://mihal.blog.sme.sk/c/22501/Dohody-a-zdravotne-poistenie.html
Tatiana
07.11.05,08:50
Ďakujem p.Mihál. Toto mi nejak úplne uniklo:
Ak Váš príjem z dohody presiahne v súčte za september až december 2005 sumu 13000 Sk, ste povinný po skončení roka 2005 podať ročné zúčtovanie poistného, v ňom vyčísliť úhrn dosiahnutého príjmu za obdobie september až december 2005. Na príjem z dohôd do augusta 2005 sa neprihliada - viď § 31 ods.9 zákona.
nikulik
10.11.05,04:42
Chcela by som sa Vás opýtať, možno na maličkosť, ale zastavila som sa na tom: ak mám prihláseného dohodára prihlásený je do 04. 11. 2005, musí odpracovať každý deň? Neviem či ma chápete o čo mi ide, konkrétny priklad je takýto, dohodár skončil u nás prácu 31. 10. 2005, ale ešte sa vtedy nevedelo či bude pre neho nejaká práca, takže som ho z SP neodhlásila, potom sme ho už v novembri nevolali, a moja otazka znie, či tie 4 dni musí mať nejaku vyplatu, či ak je prihlasený v SP musí mať aj za dany mesiac nejaku výplatu alebo ho tam nedam, a nebude ani vo vykazoch. Prosím poraďte, dakujem
Anonymka
10.11.05,06:12
Chcem sa spýtať, aké sú limity (hodiny, odmeny) v prípade DVP s evidovaným nezamestnaným, ktorý nedostáva podporu. Súrne.Dík.
Jana Motyčková
10.11.05,06:36
64 hodín a 3200 Sk mesačne.
elenka
10.11.05,07:03
Chcela by som sa Vás opýtať, možno na maličkosť, ale zastavila som sa na tom: ak mám prihláseného dohodára prihlásený je do 04. 11. 2005, musí odpracovať každý deň? Neviem či ma chápete o čo mi ide, konkrétny priklad je takýto, dohodár skončil u nás prácu 31. 10. 2005, ale ešte sa vtedy nevedelo či bude pre neho nejaká práca, takže som ho z SP neodhlásila, potom sme ho už v novembri nevolali, a moja otazka znie, či tie 4 dni musí mať nejaku vyplatu, či ak je prihlasený v SP musí mať aj za dany mesiac nejaku výplatu alebo ho tam nedam, a nebude ani vo vykazoch. Prosím poraďte, dakujem Píšeš, že je prihlásený do 4. 11. a ďalej píšeš, že si ho neodhlásila zo SP. Dohoda o VP sa uzatvára na nejakú dobu od - do, alebo aj na dobu neurčitú - odhláška zo SP sa viaže na ten dátum.
Nemusí robiť každý deň - dohoda o VP sa uzatvára na vykonanie nejakej úlohy.
Ak v novembri žiadnu prácu nevykoná, tak mesačný výkaz do SP bude nulový.
nikulik
10.11.05,07:47
Ja som tam dala 4.11? Robím výplaty za október, takže sa ospravedlňujem, malo tam byť 04.10, čiže pracoval do 30.09., ale všetko aj tak sedi čo si napísala Elenka. Takže do výkazu ho tam program aj tak dá, no a výplatnú pásku mu mám dávať, keďže bude nulová?
ajobs
10.11.05,09:18
Ja som tam dala 4.11? Robím výplaty za október, takže sa ospravedlňujem, malo tam byť 04.10, čiže pracoval do 30.09., ale všetko aj tak sedi čo si napísala Elenka. Takže do výkazu ho tam program aj tak dá, no a výplatnú pásku mu mám dávať, keďže bude nulová?
Ale keď mal DoVP len do 4.10.2005, mala si ho najneskôr 5.10.2005 odhlásiť zo SP.
nikulik
10.11.05,09:35
Ano, to som ho odhlásila, len som nevedela, či tie 4 dni musí mať nejakú výplatu.
Angela
10.11.05,11:33
Chcem sa spýtať :
Máme pracovníkov v TPP , ktorí majú súčasne uzavretú dohodu(u toho istého zamestnávateľa) musia dostať dve výplatné pásky?????

Môže byť takáto dohoda uzavretá na tú istú činnosť ako TPP?
Anonymka
10.11.05,12:48
Chcem sa spýtať, aké sú limity (hodiny, odmeny) v prípade DVP s evidovaným nezamestnaným, ktorý nedostáva podporu. Súrne.Dík.
a ešte jedna otázka. A má táto osoba nejaké povinnosti, ktoré vyplývajú z DVP? Bude mu vyplatená odmena z dohody vo výške 3200 x 2 mesiace = 6 400 Sk. (daňové, odvodové...) Ďakujem za rady. Opäť.
stdr
10.11.05,12:57
chcem sa spýtať :
Máme pracovníkov v TPP , ktorí majú súčasne uzavretú dohodu(u toho istého zamestnávateľa) musia dostať dve výplatné pásky?????
Nie, nemusia.
Jana Motyčková
10.11.05,14:13
a ešte jedna otázka. A má táto osoba nejaké povinnosti, ktoré vyplývajú z DVP? Bude mu vyplatená odmena z dohody vo výške 3200 x 2 mesiace = 6 400 Sk. (daňové, odvodové...) Ďakujem za rady. Opäť.Musí to nahlásiť na ÚP. Platí úrazové poistenie. Ak si podpíše vyhlásenie k dani, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť.
beatap
15.11.05,11:14
ak zamestnanec v HPP uzavrie u toho istého zamestnávateľa aj DOVP na nejakú celkom inú a jednorazovú činnosť, je treba ho nahlásiť do SP, keď je tam už evidovaný z pozície HPP?
Muška
15.11.05,11:16
áno musíš ho opäť prihlásiť a dokonca na výkaze uvedeného zamestnanca uvádzaš 2 krát.
stdr
15.11.05,11:36
áno musíš ho opäť prihlásiť a dokonca na výkaze uvedeného zamestnanca uvádzaš 2 krát.

Určite? Mne to takto program nerobí, neprihlasujem ho ani druhý krát, a vo výkaze je na jednom riadku, kde vymeriavací základ pre úrazové poistenie je vyšší ako ostatné poistenia.
beatap
15.11.05,11:41
čo sa týka toho uvádzania vo výkaze, tiež to nebudem mať dvakrát, ale spolu pri tom jednom zamestnancovi, pod jedným rodným číslom
zuso
15.11.05,11:50
To či môžem zamestnať invalidného dôchodcu na DoVP som sa tu dočítala. Ale chcela by som sa opýtať, či mu môžem dať podpísať vyhlásenie, samozrejme, ak ho už nemá podpísané u niekoho iného. Zaujíma ma ako sa posudzuje invalidný dôchodok z hľadiska príjmov. Je to to isté ako starobný dôchodok? Viem že platilo, že invalidný dôchodca si mohol uplatniť celú NČZD, ale starobný dôchodca len rozdiel medzi dôchodkom a NČZD. Zmenilo sa u invalidných dôchodcov niečo?
A druhá otázka by bola, či môžem zamestnať na dohodu človeka na účtovníctvo.
Ďakujem za odpovede.