Monius
27.10.08,14:29
Prosím o radu,

SZČO štvrťročný platca DPH. Sídlo spoločnosti má doma. Dom nepatrí SZČO ale jeho ujovi. Firmu má v bývalej "letnej kuchyni". Na budove sa robili úpravy a prišla faktúra za stavebné úpravy od platcu DPH. Chcem sa spýtať, či SZČO potrebuje nejakú zmluvu s ujom o prenájme budovy - ale nájom ani nič také naplatí, tak neviem, čo s tým. Má to jednoducho doma a nikto od neho nič za priestory nechce. Prišla situácia, že doklad potrebuje dať do DPH a nechcem aby niečo chýbalo. Skúste mi niekto poradiť.:confused:
hanelie
27.10.08,14:45
ak si chce uplatniť v účto náklady spojené s opravou budovy je potrebné uzatvoriť nájomnú zmluvu s dodatkom, že opravy a rekonštrukcie majiteľ nehnuteľnosti povoľuje na náklady nájomcu
preukázanie nájomnej zmluvy / a LV / je súčasťou povolenia prevádzky / resp. podnikateľského priestoru - kancelárie ap./ od hygienikov -
Monius
27.10.08,18:28
Nechápem. On žiadne povolenie na kancelárske priestory nemá, robila sa len podlaha. To povolenie sa musí niekde vybaviť? Podniká už 4 roky v tej budove a zatiaľ nemal žiadnu zmluvu, lebo je to u neho doma. Kde by som mohla nejakú zmluvu zohnať? Nemá s tým niekto skúsenosti?:(
Monius
28.10.08,19:10
skúste mi poradiť viac
hanelie
29.10.08,08:26
pokiaľ podniká vo vlastnej nehnuteľnosti / samozrejme nemusí mať nájomnú zmluvu / ale bolo potrebné ohlásiť na MsÚ zmenu účelu stavby - vtedy nadobudne doklad o tom, že časť nehnuteľnosti je podnikateľská - potom môže uplatniť do účta pomernú časť energií, pomernú časť na dani z nehnuteľností, preukázateľné výdavky spojené s opravou tejto časti nehnuteľnosti

toto sa však netýka sídla podnikateľa