Kováčová.D
27.10.08,15:40
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s vozidlom (traktorom), ked ho kúpi súkromná osoba, potom si založí živnosť a chce ho dať na firmu. Ako postupovať? má si ho predať akože do firmy alebo sa to da aj jednoduchšie bez toho, aby sa menil majiteľ? A ako to potom zaúčtovať? Bude viesť JU a nebude platca DPH.

Vopred dakujem
Zoltán Kovács
27.10.08,21:15
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s vozidlom (traktorom), ked ho kúpi súkromná osoba, potom si založí živnosť a chce ho dať na firmu. Ako postupovať? má si ho predať akože do firmy alebo sa to da aj jednoduchšie bez toho, aby sa menil majiteľ? A ako to potom zaúčtovať? Bude viesť JU a nebude platca DPH.

Vopred dakujem

1. Sám sebe predať nemôže. Právny nonsens.
2. Zaradiť v zostatkovej cene. Príklad:

Auto kúpený v r.2007 za 200 tisíc. Podnikať začne v r. 2008. Tak zaradí auto v zotatkovej cene 150 tisíc. Nakoľko o odpisy za r. 2007 sa musí znížiť cena.
(po lopate vysvetlené).
Kováčová.D
28.10.08,11:10
Tak moc som to nepochopila...ako ho má odpísať, ked ho má kúpene ako súkromna osoba a zatial ho nepoužíva na podnikanie? A ked ho zaradí do podnikania, nemusí sa meniť v techničaku majiteľ z tej súkr. osoby na firmu??? Som z toho jeleň:cool:
Zoltán Kovács
28.10.08,13:09
Tak moc som to nepochopila...ako ho má odpísať, ked ho má kúpene ako súkromna osoba a zatial ho nepoužíva na podnikanie? A ked ho zaradí do podnikania, nemusí sa meniť v techničaku majiteľ z tej súkr. osoby na firmu??? Som z toho jeleň:cool:

V TP sa nemení nič. Ide o tú istú osobu predsa, alebo má zdvojenú osobnosť?
Nepísal som o tom, že odpísať, keď nepodnikal. Ale keby si prečítala príslušné state zákona o dani zpríjmov by ti to šlo. Jednoducho v roku kúpy nepoužívalo sa na podnikanie, ale opotrebenie bolo predsa. Preto v ďalšom roku sa zaraďuje v "zostatkovej cene", ktorá je vlastne obs.cena - daňový odpis ( o kotrom neúčtuješ nikde).
Pridám link, možno pomôže k pochopeniu:

http://www.porada.sk/t92688-zaradenie-notebooku-do-30000-tis-do-podnikania.html