Eva11
17.05.05,07:05
Chcela by som poprosiť o radu. Majitel kúpil osobné auto za 882 000,- Sk
bez DPH.Viem ,že pri osobnom si nemôžem uplatniť DPH.Lenže teraz mi prišla FA
na 882 000,- + DPH a splátka vopred. Do 30 dní nám pošlú splátkový kalendár.
Prvý raz teraz účtujem leasing v Pú.Veľmi Vás prosím našiel, by sa niekto kto by mi poradil ako mám túto Fa zaúčtovať? Ďakujem
Velettka
17.05.05,06:04
Pozri si tému Lízing po 1.1.2004. Tam je rozoberaný lízing ....
Eva11
17.05.05,06:24
Pomôže mi prosím niekto....
adehda
17.05.05,08:29
ahoj, prevzatie predmetu leasingu zaúčtuješ: 042/474 zučt.PFAzaradenie , predmetu do používania 022/042 cez ID,
uhrada prvej zvýšeniej splátky 474/221
Manual
19.05.05,04:39
Milí poraďáci prosím poradiť.
Stavebná firma sro, ktorá robí strechy /hranoly, laty, škridla, ríny atď/ spraví takúto strechu pre radového občana, pred zahájením prác sa mu dá ponuková cena čo to bude stáť. Material ide zo stavebnín kamionom hneď na miesto stavby - neskladuje sa.
1. Stačí do faktúry napísať text napr:
Faktúrujeme Vám klampiarske a krytinárske práce vrátane dodávky materialu cena
napr. 119000 /100+19/ a účet 602.
2. Alebo treba vyčísliť zvlášť dodaný material a účet a vyčísliť vykonané práce a účet.
Tu sa nejedná o predaj tovaru ani ako samotného materialu ale on predáva komplet
vytvorené dielo s materialom ktorý sa zabudoval. Preto ma to zvádza k riešeniu v bo
de č.1
Ak robíte niekto niečo podobné prosím ťuknite ako to robíte
Ďakujem
Pekné ráno želám...
/Dojdem o 16,oo na poradu/
michelle
19.05.05,06:30
manual my máme podobný prípad, ale z opačnej strany, dojde fa na opravu auta - je to tam rozpísané na materiál + robota a spočítané, teda to fakturujú spolu.
accad
19.05.05,21:17
Môj názor:
ak v zmluve o dodávke diela nie je klauzula, že cena bude rozpísaná položkovito, tak na vystavenej faktúre nie je podmienka rozpísať cenu za materiál a cenu za služby. Určite je prehľadnejšie aj pre klienta, ak vie koľko sú náklady na materiál a koľko za službu. Ale neviem o tom, žeby to bola podmienka. Veľakrát sa práve na obstaraní materiálu za výhodnejšiu cenu dá dosiahnuť väčší zisk na tej ktorej konkrétnej zákazke. Pri účtovaní materiálu na 501 by som odporúčala v analytike rozlíšiť, že daný nákup materiálu je na danú konkrétnu zákazku, aby ste mohli pri kontrole vydokladovať vaše náklady spojené s nákupom materiálu na danú zákazku, čo je možné podporiť aj kalkuláciou, ktorú ste napr. predkladali klientovi, príp. podľa technickej dokumentácie.
bepo
19.05.05,21:37
Manual-ja by som povedal bod 2 pokiaľ ste sa nedohodli inak.Ten stavebník nemá ako odkontrolovať správnosť faktúry.
Manual
20.05.05,04:37
Ďakujem za vyjadrenia.
A ešte ma zaujíma, ako sa na takúto fakturáciu pozerá z účtovného hladiska daňová kontrola.
Či nebazíruje na tom že práce zvlášť a účet 602 a potom predaj materialu a dať účet.
Ešte raz ďakujem
Pekné ráno želám...
accad
20.05.05,06:10
Pokiaľ budú analyticky rozlíšené náklady na danú akciu, tak to že je to zaúčtovanú na 602 by nemali prečo spochybňovať. Ako by to malo byť účtované inač? Tu nejde predsa o predaj tovaru v pôvodnom stave, ale o materiál, ktorý bol spracovaný v rámci poskytnutej služby = 602. Veď aj obstaranie materiálu je účtované na 501 a nie na 504 (kde by bol proti účet 604).
babenko1
20.05.05,06:16
Milí poraďáci prosím poradiť.
Stavebná firma sro, ktorá robí strechy /hranoly, laty, škridla, ríny atď/ spraví takúto strechu pre radového občana, pred zahájením prác sa mu dá ponuková cena čo to bude stáť. Material ide zo stavebnín kamionom hneď na miesto stavby - neskladuje sa.
1. Stačí do faktúry napísať text napr:
Faktúrujeme Vám klampiarske a krytinárske práce vrátane dodávky materialu cena
napr. 119000 /100+19/ a účet 602.
2. Alebo treba vyčísliť zvlášť dodaný material a účet a vyčísliť vykonané práce a účet.
Tu sa nejedná o predaj tovaru ani ako samotného materialu ale on predáva komplet
vytvorené dielo s materialom ktorý sa zabudoval. Preto ma to zvádza k riešeniu v bo
de č.1
Ak robíte niekto niečo podobné prosím ťuknite ako to robíte
Ďakujem
Pekné ráno želám...
/Dojdem o 16,oo na poradu/Janko.. a ako zaúčtuješ dodávateľskú faktúru? Určite na 504 a k tomu musíš mať aj 604... viem, že je zvykom dávať všetko dohromady, ale ked som dostala napr. FA za výklady, mala som tam rozpísanú sumu za výklady (v tejto cene určite mali zakalkulovanú aj prácu) + murárske vysprávky.. skúste to takto nejako riešiť
ik-a
20.05.05,07:52
Manual,
mal by si pouzit bod 2. Nakup materialu davas urcite na 504, tympadom musis mat 604. Ak by si pouzival 501 na material dan. kontrola by urcite namietala, pretoze to nie je tvoja spotreba. Cize cely priklad, by mal vyzerat asi takto:
1. nakup tovaru 504/321
2. predaj tovaru a sluzieb 311/604, 602
3. fakturovat by si mal zvlast tovar a zvlast sluzby. Rozpis moze byt priamo vo fakture, alebo sa budes odvolavat na dod.list, ktory bude prilohou.
accad
20.05.05,08:33
Manual,
mal by si pouzit bod 2. Nakup materialu davas urcite na 504, tympadom musis mat 604. Ak by si pouzival 501 na material dan. kontrola by urcite namietala, pretoze to nie je tvoja spotreba. Cize cely priklad, by mal vyzerat asi takto:
1. nakup tovaru 504/321
2. predaj tovaru a sluzieb 311/604, 602
3. fakturovat by si mal zvlast tovar a zvlast sluzby. Rozpis moze byt priamo vo fakture, alebo sa budes odvolavat na dod.list, ktory bude prilohou.
Poučila si aj mňa.
Kde sa dá nájsť vo výkladoch, príp.postupoch účtovania jednoznačné rozlíšenie (zásob účtovaných v účtovnej skupine 50) medzi materiálom, polotovarom a tovarom.
andrej_rv
20.05.05,09:30
Manual,
mal by si pouzit bod 2. Nakup materialu davas urcite na 504, tympadom musis mat 604. Ak by si pouzival 501 na material dan. kontrola by urcite namietala, pretoze to nie je tvoja spotreba. Cize cely priklad, by mal vyzerat asi takto:
1. nakup tovaru 504/321
2. predaj tovaru a sluzieb 311/604, 602
3. fakturovat by si mal zvlast tovar a zvlast sluzby. Rozpis moze byt priamo vo fakture, alebo sa budes odvolavat na dod.list, ktory bude prilohou.Mne sa tento spôsob účtovania nezdá správny. Tovarom je len to, čo sa predáva ďalej v nezmenom stave, a to sa o materiáli použitom na stavbu strechy (hranoly, laty, škridle...) rozhodne nedá povedať. Nákup materiálu sa má účtovať na 501, nie na 504 a zhotovenie strechy celou sumou na 602. O predaj tovaru by šlo vtedy, keby mu materiál na strechu dodala Manualova firma, ale poskladanie strechy by si realizoval majiteľ sám alebo cez inú firmu. Ináč ide poďla mňa o zabudovaný materiál v rámci poskytnutých stavebných (tesárskych, klampiarskych...) prác.
Pri fakturácii postačí formulácia "fakturujeme Vám za zhotovenie strechy v zmysle cenovej ponuky (kalkulácie, odsúhlaseného rozpočtu..) dohodnutú sumu...". Pri realizácii stavebných a obdobných prác sa pre lepšie dokladovanie nákladov u odberateľa zvykol dokladať aj súpis vykonaných prác vráatane spotrebovaného materiálu (stavbári hovoria tomu "výkaz výmer"), ale z účtovného hľadiska sa celý výkon patrí na účet 602.
Manual
20.05.05,14:20
Milí poraďáci, ďakujem za názory.
Želám pekný víkend.
andrej_rv
20.05.05,14:45
Poučila si aj mňa.
Kde sa dá nájsť vo výkladoch, príp.postupoch účtovania jednoznačné rozlíšenie (zásob účtovaných v účtovnej skupine 50) medzi materiálom, polotovarom a tovarom.Postupy účtovania v PÚ - § 17:
- ods 3 "..ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky... pričom:
a) ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo zčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu
c) ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku..
- ods. 5 "O nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými operáciami a nie sú už materiálom, ale ešte nie sú hotovým výrobkom..
- ods 6 "O polotovaroch vlastnej výroby sa účtuje, ak ide o oddelene evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami .."
ods 9 "O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom zakúpený tovar sa zachováva v nezmenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma sa..."
Postupy účtovania v JÚ - § 7 (text je v podstate ten istý ako v PÚ)
accad
20.05.05,15:19
Ďakujem. Edita