beo_lysá
27.10.08,17:58
Ahojte, poraďáci.

Viete mi povedať, čo sa stane, keď skrachuje banka, v ktorej mám hypotekárny úver?

Prídem o dom?

Alebo je potom nejaká možnosť, ako oň neprísť?
Gabi03
27.10.08,17:21
Ja ako laik to vidím tak, že ak banka bude mať problémy, najprv vyzve svojich dlžníkov, teda aj teba, aby splatila svoju dlžobu (úver). Ak tak nespravíš, tak si uplatnia záložné právo.
Možno som to povedala zjednodušene. Je to inak?
pepa78
27.10.08,18:32
Ja som niekde čítal, že ak skrachuje banka, tak pohľadávky banky preberá jej veriteľ...dúfam, že som sa správne vyjadril...teda by tento úver bol splácaný tretej osobe...no ale neviem to stopercentne
duves
27.10.08,18:55
Ahojte, poraďáci.

Viete mi povedať, čo sa stane, keď skrachuje banka, v ktorej mám hypotekárny úver?

Prídem o dom?

Alebo je potom nejaká možnosť, ako oň neprísť?
Prečítaj si tú časť, kde sa pojednáva o predčasnom zosplatnení úveru.
Zoltán Kovács
27.10.08,20:03
Ja ako laik to vidím tak, že ak banka bude mať problémy, najprv vyzve svojich dlžníkov, teda aj teba, aby splatila svoju dlžobu (úver). Ak tak nespravíš, tak si uplatnia záložné právo.
Možno som to povedala zjednodušene. Je to inak?

Nemyslím si, že ak dodržiavaš všetky podmienky úveru, tak ťa banka by mohla vyzvať na predčasné splatenie úveru. To by bolo odstúpenie od úverovej zmluvy zo strany banky. A tie sa riadia podľa podmienok zmluvy. A nemyslím si, že krach banky je medzi dôvodmi.
Mária.K.
27.10.08,20:41
Ahojte, poraďáci.

Viete mi povedať, čo sa stane, keď skrachuje banka, v ktorej mám hypotekárny úver?

Prídem o dom?

Alebo je potom nejaká možnosť, ako oň neprísť?


§ 46 zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii:



Splatnosť záväzkov


Nesplatné pohľadávky a záväzky úpadcu, ktoré vznikli pred vyhlásením konkurzu a ktoré sa týkajú majetku podliehajúceho konkurzu, sa od vyhlásenia konkurzu až do zrušenia konkurzu považujú za splatné; to platí rovnako pre podmienené pohľadávky, ktoré sa v konkurze uplatňujú prihláškou.

V komentári k tomuto ustanoveniu (autor predloženého komentára sa zúčastňoval prípravy zákona o konkurze a reštrukturalizácii) je uvedené: "Pohľadávky, v ktorých úpadca vystupuje ako veriteľ sa v konkurze (od vyhlásenia až do zrušenia konkurzu) pokiaľ podliehajú konkurzu, považujú za splatné."
endrju
27.10.08,22:31
Hm, banky sa pri svojej cinnosti riadia najma zakonom bankach.
Vyhlaseniu konkurzu predchadza nutena sprava, pre ktoru platia urcite pravidla sformulovane v spomenutom zakone o bankach. Nemam zakon o bankach nastudovany tak podrobne, aby som sa mohol kompetentne vyjadrovat k hlavnej otazke nastolenej v prvom prispevku tejto temy, ale nemyslim si, ze k uplatneniu zakona o konkurze dochadza v pripade bank rovnako ako u inych podnikatelskych subjektov.
Odporucam preto prestudovat zakon o bankach (http://www.nbs.sk/ZAKLNBS/LEGISLAT/Z4832001.PDF).
220870
28.10.08,04:54
V podstate budeš dalej platiť hypotéku tak ako do krachu banky.
Dáša_
28.10.08,04:58
Hm, banky sa pri svojej cinnosti riadia najma zakonom bankach.
Vyhlaseniu konkurzu predchadza nutena sprava, pre ktoru platia urcite pravidla sformulovane v spomenutom zakone o bankach. Nemam zakon o bankach nastudovany tak podrobne, aby som sa mohol kompetentne vyjadrovat k hlavnej otazke nastolenej v prvom prispevku tejto temy, ale nemyslim si, ze k uplatneniu zakona o konkurze dochadza v pripade bank rovnako ako u inych podnikatelskych subjektov.
Odporucam preto prestudovat zakon o bankach (http://www.nbs.sk/ZAKLNBS/LEGISLAT/Z4832001.PDF).

No ale podla zakona o bankach končí nútena sprava aj návrhom na konkurz a ten sa spravuje zakonom o konkurze. Nespomínam si (ale možem sa mýliť), žeby v zákone o konkurze bola nejaká výnimka pre banky.

Myslim ale, že tu by sa ponáhľali ostatné banky s tým, že by ten uver radi prefinancovali iným hypotekárnym uverom. Takže je zbytočné sa stresovať nejykými obavami.
bepo
28.10.08,05:33
V podstate budeš dalej platiť hypotéku tak ako do krachu banky.
A aký význam by potom mal konkurs? Veď likvidátor má za úlohu vybrať od dlžníkov čo najviac prachov a v čo najväčšej miere uspokojiť veriteľov, ak by sa dlhy platili " v podstate" rovnako ako by to dokázal?
willma
28.10.08,06:06
no ja neviem, ale keď platím riadne svoje záväzky... Neviem si predstaviť odkiaľ by som v prípade krachu banky zobrala celý zbytok dlžnej čiastky. Veď by som veľmi ľahko týmto mohla prísť o byt, ktorým ručím. A určite by som nebola v prípade vyhlásenia krachu banky jediná, ktorá by nemala na predčasné splatenie úveru. To je hromada potencionálnych bezdomovcov.
Gabi03
28.10.08,06:07
Nemyslím si, že ak dodržiavaš všetky podmienky úveru, tak ťa banka by mohla vyzvať na predčasné splatenie úveru. To by bolo odstúpenie od úverovej zmluvy zo strany banky. A tie sa riadia podľa podmienok zmluvy. A nemyslím si, že krach banky je medzi dôvodmi.

No včera po prečítaní tohto príspevko som sa ukľudnila. Aspoň do tej doby, pokiaľ si nenaštudujem podmienky poskytnutia úveru. Avšak dnes ráno v rádiu nejaký finančný analytik potvrdil moje slová. Samozrejme je to zjednodušene povedané, ale myslím, že celkom reálne.
Aporopo, nemylsím, že ak si bude banka odo mňa pýtať peniaze, tak ma oboznámi, že ide krachnúť. :rolleyes::(
duves
28.10.08,07:01
V podstate budeš dalej platiť hypotéku tak ako do krachu banky.
Jedine suhlas.
Banka v nutenej sprave a nasledne v konkurze nemôže vypovedat dlžníkom úvery. Dôvody na predčasné splatenie úveru sú súčasťou úverovej zmluvy. Konkurz tam nie je.
Gabi03
28.10.08,07:03
Jedine suhlas.
Banka v nutenej sprave a nasledne v konkurze nemôže vypovedat dlžníkom úvery. Dôvody na predčasné splatenie úveru sú súčasťou úverovej zmluvy. Konkurz tam nie je.

Aké dôvody môžu byť na predčasné splatenie úveru?
duves
28.10.08,07:08
Aké dôvody môžu byť na predčasné splatenie úveru?
[Porušenie zmluvných povinností

1. Tento hypotekárny úver sa môže stať splatným, ak tak rozhodne BANKA, pred uplynutím
dohodnutej lehoty splatnosti spolu s príslušenstvom, v prípade, ak klient podstatným spôsobom
poruší zmluvné povinnosti a to ak:

a) existuje nedoplatok jednej splátky tohoto hypotekárneho úveru alebo poplatkov alebo ich časti
po dobu dlhšiu ako 30 dní a/alebo
b) je proti klientovi vedené trestné stíhanie a je ohrozené splácanie tohoto hypotekárneho úveru a/alebo
c) kedykoľvek počas trvania úverového vzťahu stratí klient spôsobilosť na právne úkony a to aj
čiastočne a/alebo
d) zomrie klient alebo spoludlžník alebo jeden z ručiteľov a/alebo
e) klient prevedie nehnuteľnosť, ktorou je tento hypotekárny úver zabezpečený na nového
vlastníka bez súhlasu BANKY a/alebo
f) k nehnuteľnosti, ktorou je tento hypotekárny úver zabezpečený vznikne iné záložné právo ako
je záložné právo zriadené v prospech BANKY s výnimkou záložného práva zriadeného
v prospech stavebnej sporiteľne, Štátneho fondu rozvoja bývania, záložného práva zriadeného
podľa § 15 ods. 1 a § 16 až 18b zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových
priestorov v znení neskorších predpisov alebo Vyhlášky MF SR č. 119/1993 Z.z. o niektorých
opatreniach na dofinancovanie družstevnej a individuálnej bytovej výstavby alebo iné
obmedzenie v prospech tretej osoby a/alebo
g) klient kedykoľvek počas trvania úverového vzťahu nepreukáže riadne a včasné platenie dane
viažucej sa k nehnuteľnosti, ktorou je tento hypotekárny úver zabezpečený a/alebo
h) klient kedykoľvek počas trvania úverového vzťahu nepreukáže zaplatenie poistného
vzťahujúceho sa k nehnuteľnosti, ktorou je tento hypotekárny úver zabezpečený a/alebo
i) klient zmení kedykoľvek počas trvania úverového vzťahu charakter a spôsob užívania
nehnuteľnosti, ktorá zabezpečuje tento hypotekárny úver bez súhlasu BANKY a/alebo
j) je na majetok klienta vrátane jeho účtov vedená akákoľvek exekúcia a/alebo
k) je na ručiteľa vyhlásený konkurz alebo vedená proti ručiteľovi akákoľvek exekúcia a/alebo
l) klient opakovane (najmenej trikrát) poruší povinnosť dohodnutú v čl. XII. bod 1 písm. a) tejto
zmluvy* o hypotekárnom úvere a/alebo
m) klient kedykoľvek počas trvania úverového vzťahu nepredloží potvrdenie zo súdu o
skutočnosti, že na neho, spoludlžníka resp. na oboch nebol vyhlásený konkurz a ani nebol
podaný návrh na vyhlásenie konkurzu a/alebo
n) klient použije poskytnutý hypotekárny úver na iný ako dohodnutý účel a/alebo
o) hodnota založenej nehnuteľnosti klesne tak, že nie je možné ňou tento hypotekárny úver
v celom rozsahu zabezpečiť a klient tento nedostatok neodstráni v lehote 1 mesiaca
od doručenia výzvy BANKY a/alebo
p) údaje a listiny predložené BANKE za účelom získania tohoto hypotekárneho úveru sú
neúplné alebo nepravdivé vrátane zistenia nepravdivosti údajov poskytnutých klientom o
osobitnom vzťahu k BANKE a/alebo
q) na základe previerky úverovej spôsobilosti klienta BANKA zistí takú ekonomickú
situáciu, ktorá by ohrozovala návratnosť hypotekárneho úveru a nie je predpoklad, že klient je
schopný tento nedostatok odstrániť alebo ak klient predloží BANKE nepravdivé
alebo neúplné údaje alebo ak údaje zatají.

*vysvetlenie k bodu l).:
1. BANKA hodnotí dohodnuté podmienky z tejto zmluvy o hypotekárnom úvere, najmä
klientovu a spoludlžníkovu platobnú spôsobilosť:
a) na základe predkladaných potvrdení o výške príjmov klienta a spoludlžníka (závislá činnosť,
výnosy z majetku a pod.) a to kedykoľvek, ak BANKA písomne vyzve klienta na ich
predloženie,
Gabi03
28.10.08,07:11
[Porušenie zmluvných povinností

1. Tento hypotekárny úver sa môže stať splatným, ak tak rozhodne BANKA, pred uplynutím
dohodnutej lehoty splatnosti spolu s príslušenstvom, v prípade, ak klient podstatným spôsobom
poruší zmluvné povinnosti a to ak:


Ďakujem.
Composite
28.10.08,18:53
nič pohľadávku odkúpi iná banka a tá ti to oznámy, podmienky by mali ostať, prípadne sa trochu skorigujú.
nič hrozné sa neudeje.

willma:
Prosím ťa nekecaj a nešír paniku a radšej zmázni čo si napísala
beo_lysá
28.10.08,19:25
ďakujem za vyčerpávajúce info.
duves
28.10.08,19:58
niet zaco:rolleyes:
willma
28.10.08,20:46
nič pohľadávku odkúpi iná banka a tá ti to oznámy, podmienky by mali ostať, prípadne sa trochu skorigujú.
nič hrozné sa neudeje.

willma:
Prosím ťa nekecaj a nešír paniku a radšej zmázni čo si napísala Pardon páni, nešírim paniku, len som to reálne zhodnotila z môjho laického pohľadu. Ono mi to totižto po niektorých príspevkoch tak akosi vyšlo. Uvedomujem si že to je nereálne-teda predpokladám. Ono by to bolo asi skutočne proti zdravému rozumu. A do panikára mám ozaj ďaleko.