Danka Kosibová
30.06.04,12:25
...prosim o radu...sestra je momentálne na materskej dovolenke, volal jej zamestnávatel, aby písomne onámila nástup do práce...tak sa pytam, podla akeho predpisu to od nej ziada a ci je na to nejake tlacivo, resp. mate prosim vzor tohto oznamenia....?????
Jozef Mihál
30.06.04,12:46
V Zákonníku práce neexistuje žiadna povinnosť, podľa ktorej by mala zamestnankyňa písomne ohlásiť návrat z materskej (rodičovskej) dovolenky.

§ 166
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Takže rodič by mal o rodičovskú dovolenku požiadať (najlepšie písomne) a v tejto žiadosti by malo byť jasne uvedené, do kedy ju žiada, čiže kedy znovu nastúpi do práce.

Inak je to o vzťahoch zamestnávateľ - zamestnanec...
danielala
05.12.07,09:46
dobry den, chcem sa len spytat: mojej sestre sa stalo to iste dnes. Volal jej zamestnavatel, ze chce od nej prehlasenie o pribliznom navrate z materskej do prace. Je odpoved aktualna aj dnes? Mohol by sa, pripadne, zamestnavatel s takymto prehlasenim neskor ohanat? Dakujem
Tweety
05.12.07,09:50
dobry den, chcem sa len spytat: mojej sestre sa stalo to iste dnes. Volal jej zamestnavatel, ze chce od nej prehlasenie o pribliznom navrate z materskej do prace. Je odpoved aktualna aj dnes? Mohol by sa, pripadne, zamestnavatel s takymto prehlasenim neskor ohanat? Dakujem
Asi máš na mysli z rodičovskej nie? MD je iba 28, alebo 37 týždňov. Ak o RD požiadala a v žiadosti uviedla predpokladaný návrat, tak by mal byť informovaný, ale ak o ňu vôbec nepožiadala, tak by som oznámenie o návrate urobila.
danielala
05.12.07,12:19
Sestra je stale na materskej (maly ma 5 mesiacov). Kde ma poziadat o rodicovsku dovolenku?
Chobot
05.12.07,12:29
Sestra je stale na materskej (maly ma 5 mesiacov). Kde ma poziadat o rodicovsku dovolenku?

O tom, že bude na rodičovskej dovolenke, musí písomne informovať zamestnávateľa s tým, že uvedie, ako dlho plánuje byť (zvyčajne sa uvádza 1 rok a potom sa vždy predlžuje).

Pokiaľ chce poberať rodičovský príspevok, o ten musí požiadať miestny úrad práce, ostatných vecí a rodiny, ktorý jej ten príspevok v najbližších 3 rokoch bude vyplácať.
Tweety
05.12.07,12:32
Pokiaľ chce poberať rodičovský príspevok, o ten musí požiadať miestny úrad práce, ostatných vecí a rodiny, ktorý jej ten príspevok v najbližších 3 rokoch bude vyplácať.
Úrad práce , sociálnych vecí a rodiny:), ostatných nieee:---
:(
danielala
05.12.07,14:03
DAKUJEM Vam obom, konecne tomu rozumiem. Pekny den,
Chobot
05.12.07,15:40
Úrad práce , sociálnych vecí a rodiny:), ostatných nieee:---
:(

Ja viem, ja ich tak nazývam "Úrad práce, ostatných vecí...:D