Frando
27.10.08,20:07
Mam taky problem ze babka chce prepisat byt na mna, ako vnuka, a ide o to ci pouzit darovaciu alebo kupno predajnu zmluvu, kedze zavet som vylucil ako prvy. Ak by niekto vedel povedat ake poplatky a CCA v akej vyske by tie poplatky boli pri oboch zmluvach vratane dani. A ci treba k tymto zmluvam znalecky posudok o cene bytu po pripade ine tlaciva. Za odpovede dakujem!
Adula
27.10.08,19:33
Z tohto viem, že darovacia zmluva sa dá napadnúť, a kupno - predajná zmluva nie.
Chobot
27.10.08,21:01
Mam taky problem ze babka chce prepisat byt na mna, ako vnuka, a ide o to ci pouzit darovaciu alebo kupno predajnu zmluvu, kedze zavet som vylucil ako prvy. Ak by niekto vedel povedat ake poplatky a CCA v akej vyske by tie poplatky boli pri oboch zmluvach vratane dani. A ci treba k tymto zmluvam znalecky posudok o cene bytu po pripade ine tlaciva. Za odpovede dakujem!

Hovorím to stále - ak byt dostávaš do daru, tak darovaciu zmluvu. Ak byt kupuješ, tak kúpno-predajnú zmluvu.

U oboch zmluvách máš rovnaké poplatky - na kataster 2000 SKK za návrh, plus overenie podpisov - pár stovák. Ak si zmluvu nevieš napísať sám, tak ešte poplatok notárovi (advokátovi, realitke - kto ti zmluvu spíše) vo výške niekoľko tisíc SKK. Dane sa neplatia žiadne, až po nadobudnutí bytu budeš musieť platiť každoročne daň z nehnuteľností (je jedno, či byt nadobudneš darovaním alebo kúpou).

Znalecký posudok netreba, treba ale potvrdenie správcu, že všetky záväzky voči bytovému domu sú ku dňu prevodu uhradené.
Frando
28.10.08,12:18
Vdaka za rady, velmi mi to pomohlo.
Frando
28.10.08,21:06
Este by som chcel ak by mi niekto mohol napisat postup co mam robit. Myslim tym ci ist najprv za pravnikom potom na kataster a tak proste ze co mam robit, co mam vybavovat skor a co neskor ak mate niekto v tom prax.
Chobot
28.10.08,22:09
Este by som chcel ak by mi niekto mohol napisat postup co mam robit. Myslim tym ci ist najprv za pravnikom potom na kataster a tak proste ze co mam robit, co mam vybavovat skor a co neskor ak mate niekto v tom prax.

Najprv zohnať výpis z katastra, potom zájsť s výpisom za právnikom, spísať zmluvu, podpísať, napísať sprievodný list (Žiadosť o vklad do katastra), od správcu si vypýtať potvrdenie o uhradení všetkých záväzkov voči bytovému domu a potom všetko + 2000 Sk kolok zaniesť na kataster.
gabooz
29.10.08,11:19
Napis mi mail, pomozem ti s tym... Nerob si starosti.