55klara
27.10.08,20:13
Ahojte.
Chcem sa spýtať nejaké veci ohľadom podnikania. Živnosť má môj manžel založenú od marca 2008, videozáznam a fotografovanie svadieb a pod.akcií. 1. Počítač a softver zakupil ešte v novembri 2007 a fotoaparát sme mali zakupený ešte v auguste 2007. Môže si tieto výdavky dať do nákladov?
2. Potom by ma zaujímalo, či môžem ja ako "obyčajný" človek :rolleyes: chodiť s ním ako fotograf - príjmy si priznáva z fotenia manžel (má na to živnostenský list)? manžel kameruje. Ak nie, ako si to máme ošetriť? Dohoda o vykonaní práce?

Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Veľmi mi to pomôže.
Díky za takúto super stránku...
Zoltán Kovács
27.10.08,20:00
Ahojte.
Chcem sa spýtať nejaké veci ohľadom podnikania. Živnosť má môj manžel založenú od marca 2008, videozáznam a fotografovanie svadieb a pod.akcií. 1. Počítač a softver zakupil ešte v novembri 2007 a fotoaparát sme mali zakupený ešte v auguste 2007. Môže si tieto výdavky dať do nákladov?
2. Potom by ma zaujímalo, či môžem ja ako "obyčajný" človek :rolleyes: chodiť s ním ako fotograf - príjmy si priznáva z fotenia manžel (má na to živnostenský list)? manžel kameruje. Ak nie, ako si to máme ošetriť? Dohoda o vykonaní práce?

Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Veľmi mi to pomôže.
Díky za takúto super stránku...

Ad. 1 K zaradeniu kamery, pc atď pozri nasledovný link:

http://www.porada.sk/t92688-zaradenie-notebooku-do-30000-tis-do-podnikania.html

Ad 2. Ako manželka môžeš vypomáhať manželovi. Nepovažuje sa to za ilegálnu prácu. Nie je potrebný žiadny zmluvný vzťah medzi vami. Totiž rodinný príslušníci (manželia, deti, rodičia) môžu vypomáhať.
55klara
28.10.08,10:58
Ďakujem, ale k 1.bodu som chcela vedieť, či si môžem výdavky v r2007 uplatniť tento rok, ked sme živnosť založili v 3/08.

Díky ;)
ekopo
28.10.08,11:01
Ak bola hodnota jednotlivých vecí nad 30.000,- Sk, tak je možné tento IM zaradiť a odpisovať ako v druhom roku .
Infarkt
28.10.08,11:03
Ďakujem, ale k 1.bodu som chcela vedieť, či si môžem výdavky v r2007 uplatniť tento rok, ked sme živnosť založili v 3/08.

Díky ;)

Ale veď keď si klikneš na ponúkaný link od SMITH-a, tak hneď v druhom príspevku nájdeš odpoveď ;) :confused: ;)...
55klara
28.10.08,16:09
:eek: no tak mám sa tu ešte čo učiť a nielen účtovníctvo, ale sa tu aj pohybovať :D Ďakujem