Ingrid Ondruskova
28.10.08,05:50
Niekde som sa dočítala, že keď je žena na MD môže ale nemusí si platiť DNP /keď sa už v minulosti prihlásila/. Ja som išla na mat.dovolenku 23.5.2008, súbežne som si platila DNP /357,-Sk mesačne/ až do 2.9.2008 /k tomuto dátumu som sa jednoducho odhlásila/. Podľa vyššie citovaného mám nárok na návratku peňazí od 23.5.2008 do 2.9.2008 ? Ďakujem.
brčko
28.10.08,09:00
Niekde som sa dočítala, že keď je žena na MD môže ale nemusí si platiť DNP /keď sa už v minulosti prihlásila/. Ja som išla na mat.dovolenku 23.5.2008, súbežne som si platila DNP /357,-Sk mesačne/ až do 2.9.2008 /k tomuto dátumu som sa jednoducho odhlásila/. Podľa vyššie citovaného mám nárok na návratku peňazí od 23.5.2008 do 2.9.2008 ? Ďakujem.

Ak si čerpala materské aj z DNP, tak jednoznačne si si počas poberania materského z DNP nemusela platiť dobrovolné poistné. Treba písomne požiadať o preplatok na DNP za toto obdobie.

Ak si však čerpala materské napr. zo zametnania, ale nie DNP, tak je to diskutabilné. Väčšina názorov bola taká, že dobrovolné poistné platiť musíš. No bol tu už prezentovaný aj postup SP, ked pri čerpaní materského zo zamestnania podla rozhodnutia SP už po odvolaní "vraj nebolo treba platiť DNP", takže v tomto nemá SP bohužial rovnaký postup.

hovorí o tom zákon o sociálnom poistení
§ 140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské, b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,