soske
17.05.05,08:24
Ahojte všetci!!

Velmi pene prosim o radu, kúpili sme pozemok, FO-SZČO účtujúca v PU, a dodhodli sme sa s predávjúcim, že 50% nákladov na spracovanie GP a 50% spravneho poplatku uhradí kupujúci. Kde zaradiť poplatky do obstarania pozemku, alebo ked je to stavebný pozemok, na ktorom sa ide stavat benzínové čerpadlo, to pojde do obstarania stavby-budovy, alebo priamo do nákladov??
Díky!!!
heket
17.05.05,10:00
Pozemok sa zaradí ako majetok so všetkými súvisiacimi nákl.. Jeho kúpa nejde do nákladov. Dá sa do nákladov až keď sa bude raz predávať. Budova sa potom zaradí zvlášť. Do nákladov ide formou odpisov.
jeso
20.05.05,12:15
nadpojím na túto tému-
SZČO kúpila budovu + pozemky, budovu zaradila a odpisuje 20 rokov, pozemok tiež zaradila na kartu, ale neodpisuje
tento rok na pozemku urobila zemné práce-vyrovnaie terénu-úprava terénu,pozemok oplotila, urobila príjazdovú cestu+položila panely na parkovanie...
ako v JU účtovať:
zemné práce 18 385,5 + DPH -VOZD , alebo to dať ako zhodnotenie pozemku a tým pádom je to VNZD
čo s DPH za zemné práce-uplatniť ?
ako zaúčtovať oplotenie/25 250+DPH / +panely /23200+DPH/ ...-je to drobná stavba , alebo to môže ísť celé do nákladov, alebo je to výdaj NZD a navyšuje cenu pozemku
tak vela otázok dávam naraz,ale dúfam, že mi niekto pomože
jeso
23.05.05,09:38
dúfala som márne?
heket
23.05.05,09:47
pozemok sa podľa mňa nezhodnocuje,len keby si zvačšila jeho plochu. Sú to všetko drobné stavby.Záleží či je to ako jeden celok alebo viac samostatných (samostatne využitelné celky)celkov. Na parkovisko tuším musí byť kolaudačné, ale to som si teraz nie celkom istá.
jeso
24.05.05,09:58
pozemok sa podľa mňa nezhodnocuje,len keby si zvačšila jeho plochu. Sú to všetko drobné stavby.Záleží či je to ako jeden celok alebo viac samostatných (samostatne využitelné celky)celkov. Na parkovisko tuším musí byť kolaudačné, ale to som si teraz nie celkom istá.

je to celok, pozemok okolo budovy
pozemok sa musel oplotiť - do 30 000 bez DPH,
panely tiež do 30 000,- Sk...
mám to sčítať a odpisovať, alebo rovno do nákladov ?
heket
24.05.05,10:21
Asi by som to dala teda ako samostatné celky a hneď dala do nákladov.
NADEJKA
24.05.05,14:27
Dobrý deň, ja sa pripojím k tejto téme.Chcem poprosiť o informáciu, či na kúpu pozemku a následne výstavbu vlastného obchodného priestoru spoločnosti stačí v živnostenskom liste "sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti a obchodnej činnosti",alebo či si treba dačo doplniť.
Ďakujem za odpoveď.
relisys
01.06.05,18:13
Myslím si, že na realizáciu stavebných prác je potrebné mať v živnostenskom liste povolenie, preto je treba doplniť.
heket
02.06.05,05:02
Záleží, kto bude realizovať tie práce.Samotný živnostník alebo to bude robené dodávateľsky.Ak dodávateľsky tak nepotrebuje oprávnenie.
soske
16.06.05,10:42
Ahojte!!

Pozemok ked uhradim na kupnu zmluvy ide na účet 042 obstaranie a po zápise do katastra sa prevedie na účet majetku 031???
Myslím správne??
sybila3
13.03.06,10:28
Chcela by som sa opýtať, firma kúpila pozemok, na ktorom bude stavať
dielne, výdaj bol v hotovosti.
Ako by som to mala zaúčtovať?l
Ďakujem