MartinkoK
28.10.08,09:20
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu pani učiteľky z MŠ, môj syn bude mať 5-rokov, mal v škôlke na raňajky chlebík s rybacou nátierkou. On však túto nátierku z celej duše nanávidí, tak povedal pani učiteľke, že on to nemá rad aby mu radšej dala suchý chlebík. Pani učiteľka ho však nútila jesť, sedel pri tom dovtedy kým to nezjedol a ostatné deti zatial vystrihovali niečo na nástenku. On to nerobil a teda ani na nástenke nič nemal. Vôbec však nepochopil čo tým chcela pani učiteľka dosiahnúť. Že keď rýchlo nezje nebude vystrihovať s inými deťmi, on len vedel, že musel jesť nátierku.
Môže sa mi niekto k tomu vyjadriť?
hanelie
28.10.08,08:28
Môže sa mi niekto k tomu vyjadriť?
pani učiteľka evidentne chýbala na hodinách psychológie -
poisonkatka
28.10.08,08:29
no ja sice nie som ucitelka, ale dieta by som takto nikdy nenutila...este bude mat traumu z toho..ja osobne si zo skolky pamatam, ze som musela jest kakaovy puding a odvtedy kakaovy puding nemozem ani citit...
Llívia
28.10.08,08:32
Mňa v škôlke nasilu nútila jesť učiteľka vianočku. A dopadlo to tak, že ju potom znovu videla, len v trochu inej podobe :D . Asi by si si mala s ňou pohovoriť (možno zistíš, že je to len obyčajná chudera, ktorá si potrebuje niečo dokazovať - pred slabšími, lebo na silnejších nemá).
bobino38
28.10.08,08:45
...ja byť riaditeľom škôlky tak učiteľku nechám po škole papať chlieb s rybacou pomazánkou:-)))
gabco
28.10.08,09:00
Mám podobnú skúsenosť s mojou 4 ročnou dcérou, ktorú donútila pani
učiteľka zjesť celý obed a keď odmietla tak ju nasilu kŕmila pokým sa
nedovracala. Malá nič nepovedala a celý týždeň, keď ráno mala ísť do
škôlky plakala. Nakoniec po asi 4 dňoch ma zastavila jej druhá pani učiteľka
a povedala, že malá v škôlke nič nezje,plače a všetko čo dá do úst v zápätí
vyvracia, aby som zistila v čom je háčik, až potom vyšlo všetko najavo.
Zavolala som si pani učiteľku, ktorá sa k tomu priznala a poprosila som ju,
aby malú už nikdy nenútila jesť a nekŕmila.
Asi o 2 mesiace neskôr dala sama výpoveď, potom čo sa sťažovali aj ďalší
rodičia a druhá pani učiteľka to nahlásila pani riaditeľke.
Takže skús sa porozprávať s pani učiteľkou, držím palce.
manom
28.10.08,09:10
...pohovorte si s pani ucitelkou o jej postupe ze s tym nesuhlasite,
a tak ako bolo povedane v predchadzajucom prispevku asi zabudlo co sa ucila na hodinach psychologie, necudujem sa ako je to mlada ucitelka bez praxe ale ucitelka s pracou?(tym som sa nechcel nikoho dotknut, ale prax hovori sama za seba)
MartinkoK
28.10.08,09:24
Pani učiteľka má za sebou bohatú prax, ale ja sa s ňou porozprávam, moc Vám všetkým ďakujem za vyjadrenia, uistili ste ma, že ten postup nebol správny.
astra
28.10.08,09:36
V MŠ, kam chodili moje deti, to riešili takto: keď dieťa niečo nechcelo jesť, požiadali ho, aby aspoň ochutnal, napr. len jeden hryz. To hlavne preto, že nietoré deti naozaj len vymýšľajú a skúšajú. Môj mladší syn nie je dobrý papkáč, ale v MŠ zjedol aj to, čo doma nie - raz darmo, iná kuchyňa!!!
Ale nikdy nikoho nenútili do jedla, len im nechali čas, na rozhodnutie, či to neochutnajú.
Olice
28.10.08,09:47
Pri tejto téme ma napadla jedna milá príhoda, ktorou len chcem poukázať na rozdielnosť v prístupe učiteľov k deťom.
Deti samozrejme v škôlke spávajú, a raz mal môj syn taký silný spánok, že ho pani učiteľka vôbec nevedela zobudiť. Tak ho nechala spinkať, deti išli na olovrant, napapali sa a keď sa vrátili, tak synátor sa už pomaličky preberal zo spánku. Pani učiteľka mu pekne chlebík priniesla do triedy a tam sa najedol. Určite mohla postupovať aj inak a budiť ho nejako drasticky a trvať na tom, aby išiel do jedálne.
Veľmi sa mi to páčilo a nikdy nezabudnem na ten pohľad, keď som vošla do triedy - rozospatý, strapatý, s chlebíkom v ruke:).
sonab
28.10.08,09:50
Postup pani ucitelky bol URCITE NESPRAVNY, a ja by som sa s nou urcite ako matka dietata na tuto temu este porozpravala a uistila sa, ze sa takyto postup uz v ziadnom pripade nebude opakovat. Inak sa cudujem, ze v skolkach este vladnu taketo praktiky, ja mam dve deti, ktore su "nejedaci" a okrem rybacej natierky im este nechuti vela veci, ale s takymto postupom uciteliek som sa chvalabohu nestretla.
berry
28.10.08,09:54
Moja známa mala podobný prípad.
Má syna , ktorý chodí do ústavu sociálnych služieb (je postihnutý) a riaditeľka tam prijala svoju známu ako vychovávateľku (pôvodným zamestnaním bola krčmárka ) a tam to zas robila naopak , keď deti mali hodinu kreslenia a niekomu sa nechcelo , tak im nedala jesť. Pritom si ten obed (večeru,...) zaplatili. A čo ostalo tak si to milá pani vychovávateľka zobrala domov. Pokiaľ by sa ostatní personál nesťažoval na úrade tak by sa ani nikto nič nedozvedel . Lebo len predsa postihnuté deti sa nie vždy vedia posťažovať. Hlavne nie také čo nevie rozprávať a ešte je aj pripútané na lôžku.
Klimentová Viera
28.10.08,10:04
Všetky príspevky sa zhodujú v jednom - učiteľka asi "chýbala na hodinách psychológie". Pedagogika a psychológia sú predovšetkým v jasliach a škôlke tie najdôležitejšie faktory. Veď učiteľky práve tu detičky v y ch o v á v a j ú. Prax je síce dôležitá, ale aj mladá učiteľka, ak pozná základy pedagogiky a psychológie dieťaťa, nemôže urobiť takúto hrubú chybu. Z vlastnej skúsenosti viem, čo môže spôsobiť takýto postup učiteľky. Mňa donútili jesť v škôlke tresku. Viete čo som urobila ? Ušla som z nej a viac som do škôlky isť nechcela. Bolo to veľmi - veľmi dávno, ale pamätám si to ako dnes.
ludmilla
28.10.08,10:54
I u mňa sa vynorila spomienka na škôlku a sardelovú nátierku, dodnes si to pamätám a dodnes ju nejem, bude si to pamätať i tvoj syn. Postup učiteľky bol nesprávny. Odmietnutie niektorého jedla patrí k normálnemu vývinu, predsa nechutí všetkým deťom rovnako. V určitých vývojových fázach niektorá jedlá deti odmietajú a neskôr ich jesť začnú ak ich necháme sa slobodne sa rozhodnúť. Silou odpor k jedlu len znásobíme. Určite by som sa porozprávala s pani učiteľkou a poprosila by som ju, aby syna už viac nenútila a kľudne mu dala suchý chlebík. Tento istý problém som mala so synom a krupicovou kašou, pudingom, mliekom a maslom. Jednoducho som hneď na začiatku upozornila pani učiteľku, že tu máme problém a navrhla som aj riešenie, že v čase keď sa budú tieto jedlá podávať urobím synovi chlebík doma, alebo mu dám jogurt, ale toto riešenie pani učiteľka zamietla s tým, že druhé detičky by tiež potom chceli jogurt a pod. Toto som akceptovala, pretože mala pravdu a syn vždy dostal suchý chlebík a namiesto mlieka čaj. Mali sme šťastie na správnu pani učiteľku.
evuša
28.10.08,11:09
Pani učiteľka má nad sebou aj pani riaditeľku. V žiadnom prípade by som to neriešila s pani učiteľkou, ale rovno by som požiadala o riešenie tejto situácie riaditeľku škôlky. Takéto prístupy k deťom nech si praktizuje pani učiteľka doma. Čo keby bol syn alergický na ryby? Mňa v škôlke nútili piť mlieko. Vždy mi z toho bolo zle. Až oveľa neskôr som zistila, že som silne alergická na vápnik, a aj také malé množstvo ako je v mlieku mi môže ublížiť. Takže, ak pani učiteľka nepozná pedagogické postupy, treba ju dať pani riaditeľkou preškoliť.
Dáša_
28.10.08,11:27
Náš syn odjakživa odmietal natrety chlebík čímkoľvek. Ked som v školke našla malého každy den, ako sedí nad olovrantom a ostatné deti sa hrajú, tak sme veci riešili tak, že sme do školky poslali oficialnu žiadosť, aby synovi davali iba suchy chlebik. A učitelka to sice akceptovala, ale nezabudla podotknut, že jest natretý chleba je veľmi potrebné pre život. Akurát mi nevedela vysvetliť, kde sa táto "zručnosť" uplatní
duves
28.10.08,11:38
Mňa v škôlke nútili piť mlieko. Vždy mi z toho bolo zle.
Moja polovička z prevareneho mlieka zvracala. Nutili ich piť prevarene mlieko, tam sa vytvorila taká šupka, ja tomu nadavam, že "kožka"a to bola príčina. Manželke to stačí pripomenut a až ju dávi ( je rocnik 69). Neuveritelne, po tolkych rokoch. Silny zážitok.

Dcerka zasa v školke nechcela spavat. Nevedeli to riešiť. Ani my sme na to nemali alternativu. Proste harmonogram bol nastaveny na popoludnajsi spanok, tak mali spať! A dcerke sa nechcelo. Pani učitelky potrebovali mat klud, fajront, debaty pri kávičke, tak dcerka bola problem.
A nechce jedavat chlieb. Vadi jej rasca, aj doma ak je iba chlieb, tak ho vybera a jeduje sa. Do školky som jej rano kupoval rohlik, v školke rohliky nemali.
Fany1000
28.10.08,17:05
Ahoj. Píšem za druhú stranu. Aj ja som učiteľka v škôlke. Nedá sa to brať celoplošne. Neviem ako tvoj syn zje iné jedlá. Aj my máme v triede deti, ktoré odmietajú len určité jedlo a tam postupujeme tak, ako povedala ASTRA. "Aspoň ochutnaj. "Ale máme aj také deti, ktoré nemajú radi nič!!! A to doslova. Chlieb na desiatu, polievku, druhé... Proste nič. Ale keď má niekto narodeniny a donesie cukríky, tak sú prvé v rade a aj na dva razy. Porozprávaj sa s učiteľkou, ako sa syn správa v škôlke, či sú s ním aj v inej oblasti problémy. A jedna perlička. Mala som jedno dievčatko, ktoré neznášalo grísku. A na konci školského roka jej ju mama musela každý deň na večeru variť. Myslím si, že aj dospelí niektoré jedlá ani neochutnajú a jednoducho ich odmietajú. A keď ich potom skúsia, tak si povedia, že už to mohli jesť dávno. Tak sa drž a hlavu hore:-). Bude aj horšie. Ahoj.
DANULIENKA
28.10.08,17:19
Aj mna v skolke nútili je plúcka na smotane a v zivote som ich potom nejedla ani nevarila ani varit nebudem. Milú pani ucitlku by som poadila za stol a nakrmila niecim co z duse nenávidí!
Chobot
28.10.08,21:19
Aj mna v skolke nútili je plúcka na smotane a v zivote som ich potom nejedla ani nevarila ani varit nebudem. Milú pani ucitlku by som poadila za stol a nakrmila niecim co z duse nenávidí!

... ako keby som to písal ja...:D:D:D
bobino38
29.10.08,05:10
..mňa nútili do zemiakového šalátu s rezňom, no nezjedz to !:-)
Janiela
29.10.08,05:35
milagros208
29.10.08,05:43
Určite je potrebné sa s pani učiteľkou porozprávať. U každého dieťaťa je "jedenie" iné. Niektoré deti špekulujú viac, iným treba od úst odtŕhať. Moje deti nikdy neboli veľkí jedáci. V škôlke a škole bol vždy problém. Učiteľky sa sťažovali, že jedia veľmi málo. Doma som s tým až taký problém nemala, pretože aj keď špekulovali museli nakoniec jedlo zjesť. Keď špekulovali inde, tak nakoniec jedlo nezjedli. Ja ich už poznám a viem, ktoré jedlá 2-krát nemusia, ale zjedia a potom sú jedlá, z ktorých im zdvíha žalúdok a do tých ich samozrejme nenútim. Snažím sa variť jedlá, ktoré majú radi, alebo kvôli sprestreniu tie, ktoré mi "zjedia".
Mäso na akýkoľvek spôsob a zakaždým to, ktoré práve jedia je to najlepšie na svete. Na druhej strane zas vôbec nemusia zeleninu a zeleninové jedlá.
Syn, keď bol minulý rok v tábore, tak mal veľké žalúdočné problémy a niekoľkokrát aj zvracal. Keď prišiel domov tak si hneď rozkázal to, čo má najradšej chlebík so salámou a slaninou. A k tomu mi povedal, že on chce jesť len mäso, pretože od neho mu nikdy nie je zle.
Dcéra zas nikdy nechcela jesť v škôlke krupicu a teraz si ju pýta veľmi často. Ale aby sa jej neprejedla, robím jej ju len z času načas.
Rodič pozná svoje dieťa najlepšie a vie kedy dieťa robí len drahoty a kedy naozaj konkrétne jedlo nemôže ani cítiť.
U mňa to bola napr. pečeň, kedy mi aj z vône bolo veľmi zle.
To, že deti nejedia všetko a hlavne v školských jedálňach beriem s rezervou, pretože ja som v ich veku nebola iná a často som niesla späť plný tanier. Teraz však už takýto problém nemám, jedla by som skoro všetko, ale musím si dávať pozor na líniu.
elpka
29.10.08,06:57
Ja som v detstve neznášala špagety, keď sa varili doma a videla som ich na tanieri, tak som hneď skončila nad záchodovou misou. Až môj muž ma ich naučil jesť a teraz ich doslova zbožňujem. Takže nechuť k jedlu sa môže zmeniť. A s tou pomazankou sa to stalo aj mojej dcére, ale mala asi chápavejšiu učiteľku, tak jedávala suchý chlebík, ale dodnes ju neznáša. U nás doma som to zariadila tak, že každý člen rodiny nemusí jesť 3 jedlá a zatiaľ to funguje.:o
aknelh
29.10.08,07:42
Moja mamka je učiteľka v MŠ a tiež má bohaté skúsenosti s jedením, resp. nejedením detí. Pokiaľ vidia, že dieťa nezje takmer nič, ponúknu mu aspoň čistý chlieb. Ale niektoré deti, keď majú jesť samé, nezjedia nič, keď ich nakŕmia, zjedli by aj ďalšiu porciu. Snažia sa, aby aspoň ochutnali a keď vidia, že im nešmakuje, tak ich ďalej nenútia. A k tomu spánku. Učiteľky si popri spánku robia prípravy na vyučovanie, výzdobu, pripravujú sa na zamestnanie a kopec ďalších povinností, pretože by ste sa čudovali, čo všetko musia robiť. Chcú, aby si dieťa oddýchlo. Keď nechce spať, nemusí, len nech nevyrušuje deti okolo, ktoré chcú spať a nemôžu preto, že iné vyrušujú. Dokonca včera mi hovorila, že si k jednému sadla - zobrala ho na ruky, aby sa upokojil a zaspal. Názor, že deti sa v škôlke len hrajú je totálna blbosť. Hoci dieťa povie, že sa nič neučili, je viac-menej klamstvo, lebo oni sa učia hravou formou, to zn. že dieťa si neuvedomuje, že sa učí. Aj prechádzky nie sú iba prechádzkami. Sledujú prírodu, učia sa chodiť po ceste a pod....
gabi2
29.10.08,10:42
Dobrá téma. Aká to asi musí byť učiteľka, ktorá sedí nad malým dieťaťom a díva sa ako so slzami v očiach to dieťa je niečo čo nechce. Aký asi má pocit? Dokázať si prevahu nad dieťaťom? No ...? tak neviem. Myslím, že mala dať suchý chlebík a upozorniť mamičku, porozprávať sa. Ja osobne ako mamina by som to ocenila , pretože problémy sa dajú riešiť keď o nich vieme.
dagyna
29.10.08,17:44
Môj syn tiež nemá rád čokoládový puding, neviem prečo ale je to tak, učiteľky sa ma len spýtali či ozaj nemá rád a nikdy ho nenútili jesť. Ak deti nechcú pomazánku dajú im maslo alebo suchý chlebík. Moju staršiu dcéru keby nútili jesť rybaciu pomazánku tak by im tam dala celý obsah, ona to nemohla ani cítiť. Neviem ešte som sa nestretla s takým prístupom. Asi by som mala veľmi nepríjemný pohovor s učiteľkou.
dany211
02.11.08,20:12
Pridavam sa k nazorom, ze postup ucitelky urcite spravny nebol...a este pridam moju skusenost, ked chodil syn do skolky, nechcel tam jedavat vobec nic. A uz vobec nie natierky. Riesila som to tak, ze na desiatu som mu so suhlasom ucitelky mohla doniest rozok, chlebik alebo briozku...podotykam vsetko suche, bez masla, nakolko vtedy odmietal aj maslo...teraz je uz siestak a zje takmer vsetko. Na obed tam toho vela nezjedol, a preto som ho bravala co najrychlejsie domov, kde sa najedol :) V kazdom pripade si pohovor s ucitelkou, ktora sa v danej situacii zachovala otrasne...to predsa naozaj zanechava nasledky na cely zivot...
melbak
04.11.08,20:00
suhlasim s fany, neda sa to brat celoplosne, zial vacsina deti nepozna vela jedal, zamyslime sa asi preco, hitom su hranolky, pizza, hamburgery... a nad varou doslova niektore doslova fujkaju,
ale mame aj takych rodicov v skolkach, ktori sa zase chodia stazovat na p.uc., ze co tam "robia" ked ich dieta pride nenajedene,
a este k tej alergii na ryby : ved to v zapisnom listku predsa uvadzame ( okrem ineho napr.alergie na ustipnutie, na citrusove plody..)
ja osobne by som sa najprv porozpravala s p. uc., az potom by som hodnotila jej postup
melbak
04.11.08,20:31
Moja mamka je učiteľka v MŠ a tiež má bohaté skúsenosti s jedením, resp. nejedením detí. Pokiaľ vidia, že dieťa nezje takmer nič, ponúknu mu aspoň čistý chlieb. Ale niektoré deti, keď majú jesť samé, nezjedia nič, keď ich nakŕmia, zjedli by aj ďalšiu porciu. Snažia sa, aby aspoň ochutnali a keď vidia, že im nešmakuje, tak ich ďalej nenútia. A k tomu spánku. Učiteľky si popri spánku robia prípravy na vyučovanie, výzdobu, pripravujú sa na zamestnanie a kopec ďalších povinností, pretože by ste sa čudovali, čo všetko musia robiť. Chcú, aby si dieťa oddýchlo. Keď nechce spať, nemusí, len nech nevyrušuje deti okolo, ktoré chcú spať a nemôžu preto, že iné vyrušujú. Dokonca včera mi hovorila, že si k jednému sadla - zobrala ho na ruky, aby sa upokojil a zaspal. Názor, že deti sa v škôlke len hrajú je totálna blbosť. Hoci dieťa povie, že sa nič neučili, je viac-menej klamstvo, lebo oni sa učia hravou formou, to zn. že dieťa si neuvedomuje, že sa učí. Aj prechádzky nie sú iba prechádzkami. Sledujú prírodu, učia sa chodiť po ceste a pod....

mimotemyvdaka za prispevok, skoda ze ich (teda z druhej strany) nie je viac, mozno by niektorym rodicom pomohli , pridam moju skusenost:
na rod.zdruzeni v nasej skolke sa mamicka stazovala, ze deti su malo vonku, lebo, ze ked ona berie dcerku domov, ta sa chce este na dvore vonku hrat s kamaratkami , odpovedou pre mamicku bolo vymenovanie vych.-vzdel. skladby dna, ktora je urcena casovo - tematickym planom, co je zaväzny dokument, no a odpoved mamicky ..."ja som si myslela, ze oni sa len hraju"...
jozka56
05.11.08,18:29
Nesúhlasím, aby sme deti nútili jesť, čo nemajú rady. V MŠ majú určite na viditeľnom mieste vyvesený jedálny lístok na celý týždeň. Stačilo by každé ráno naň pozrieť a v prípade jedla, ktoré nemá Vaša ratolesť rada, stačí upozorniť p. učiteľku a poprosiť ju o možnosť podania náhradného jedla. Určite by sa predišlo mnohým konfliktom a hlavne Vaše dieťa by bolo spokojné.
vasulka
05.11.08,18:56
Nutenie chlapca do jedla,ktoré neľúbí ,môže zanechať následky. Moju dceru takto v škôlke prinútili zjesť dusenú pečeň ,týždeň bola chorá na žalúdok a a odvtedy je vegetarianka. Je to už 25 rokov. Její syn,môj 5 ročný vnúčik neľúbí krupicovú kašu a puding. Povracal by sa. Sledujem jedálny lístok a musí z domu dostať niečo náhradné. V škôlke mu druhé jedlo nedajú a zo stravného mu to neodpočítajú.
mamminta
13.11.08,19:15
Moj syn(5) tiez nie je nejak "natierkovy". Rybickovu spapa len tu, co robi moja sestra :D
V skolke mu bez problemov natierky davaju dole. Hoci aj kazdy den.
Ucim na skole, kde su deti zo slabsieho socialneho prostredia a je tu aj dievcatko, ktore tym, ze nie je naucene dost papat, ma stiahnuty zaludok. Papa malinko a nikto ju do nicoho nenuti. Prosto jej pani kucharka da len to co zje a kazdy den len o "zdibik" viac :)