janapill
28.10.08,10:58
Ahojte,
Počul niekto, že vraj od nového roka 2009 bude hranica pre povinnú registráciu na účely DPH 33-tisíc eur? Čo vychádza po prepočte konv.kurzom necelý milión Sk. Momentálne je táto hranica 1500 000,-Sk!
Ide i o to, že sa chceme odhlásiť z DPH ale náš ročný obrat je cca 1200000,-Sk
ĎAkujem
Anja111
28.10.08,10:02
Ahojte,
Počul niekto, že vraj od nového roka 2009 bude hranica pre povinnú registráciu na účely DPH 33-tisíc eur? Čo vychádza po prepočte konv.kurzom necelý milión Sk. Momentálne je táto hranica 1500 000,-Sk!
Ide i o to, že sa chceme odhlásiť z DPH ale náš ročný obrat je cca 1200000,-Sk
ĎAkujem
Čítaj:
http://www.porada.sk/t87786-zmena-vysky-obratu-pre-registraciu.html
Lucida
05.12.08,10:36
Ahojte!
Máme klienta, ktorý sa registroval pre DzP. Ak sa chce registrovať pre DPH a ešte nemal žiaden obrat vraj sú tam potrebné nejaké "zmluvy o budúcich zmluvách" kde sa vlastne potvrdí, že bude povinným placom DPH. Viete niekto niečo o tom?
Teda keď ešte nemal žiaden obrat či sa môže/má/musí prihlasovať na DPH.

Ďakujem pekne!
veronikasad
05.12.08,10:54
Ahojte!
Máme klienta, ktorý sa registroval pre DzP. Ak sa chce registrovať pre DPH a ešte nemal žiaden obrat vraj sú tam potrebné nejaké "zmluvy o budúcich zmluvách" kde sa vlastne potvrdí, že bude povinným placom DPH. Viete niekto niečo o tom?
Teda keď ešte nemal žiaden obrat či sa môže/má/musí prihlasovať na DPH.

Ďakujem pekne!
Povinným platitelom sa stane ak jeho obrat do konca roka 2008 presiahne 1,5 mil. alebo za obdobie nasl. 12 kal. mesiacov po 1.2.2008 prepočítaný na 35 tis. EUR.
Môže sa prihlásiť ako dobrovolný platitel DPH, niektoré DU naozaj požadujú zmluvy o budúcich zmluvách. Ja som v PD s dobrovolnou registráciou klientov nemala žiadne problémy.
Ing.Dana
08.12.08,11:17
Môžem sa pridať k diskusii o registrácii k DPH? Mám klienta, ktorý ako živnostník neplatiteľ dostal teraz v novembri zálohu vo výške 100% budúcej faktúry v sume cca 1,2 mil. a predtým samozrejme mal istý obrat. Spolu s týmto obratom by možno hranicu 1,5 mil prekročil.
Berie sa do obratu aj poskytnutá záloha?
Viem, že pre platiteľa DPH áno, ale pre neplatiteľa neviem, nikde v zákone o DPH som to nenašla, teda v §4.
A potom sa naskytuje otázka, keby sa to počítalo do obratu, živnostník požiada o registráciu, ale konečná faktúra bude mať byť vystavená pred rozhodnutím DÚ o registrácii (lebo dodávka bude uskutočnená skôr), bude faktúra bez DPH alebo s DPH?
Za odpoveď všetkým ďakujem.
Denda
08.12.08,11:20
Môžem sa pridať k diskusii o registrácii k DPH? Mám klienta, ktorý ako živnostník neplatiteľ dostal teraz v novembri zálohu vo výške 100% budúcej faktúry v sume cca 1,2 mil. a predtým samozrejme mal istý obrat. Spolu s týmto obratom by možno hranicu 1,5 mil prekročil.
Berie sa do obratu aj poskytnutá záloha?
Viem, že pre platiteľa DPH áno, ale pre neplatiteľa neviem, nikde v zákone o DPH som to nenašla, teda v §4.
A potom sa naskytuje otázka, keby sa to počítalo do obratu, živnostník požiada o registráciu, ale konečná faktúra bude mať byť vystavená pred rozhodnutím DÚ o registrácii (lebo dodávka bude uskutočnená skôr), bude faktúra bez DPH alebo s DPH?
Za odpoveď všetkým ďakujem.
Odpoveď na registráciu:
http://www.porada.sk/t19929-registracia-podla-obratu-ako-pocitat-obrat.html
Ing.Dana
08.12.08,15:22
Veľmi si mi pomohla Denda, ďakujem. Ale podľa toho bude faktúra vyhotovená bez DPH, keďže v čase vystavenia faktúry nie je platiteľom. A platiteľom bude až od možno januara, keď v decembri dosiahne obrat a do 20.01.2009 sa musí registrovať: Prosím, potvrdíš mi to?
evina
08.12.08,15:28
Veľmi si mi pomohla Denda, ďakujem. Ale podľa toho bude faktúra vyhotovená bez DPH, keďže v čase vystavenia faktúry nie je platiteľom. A platiteľom bude až od možno januara, keď v decembri dosiahne obrat a do 20.01.2009 sa musí registrovať: Prosím, potvrdíš mi to?

Áno. Ak v čase vyhotovenia faktúry nie je platiteľom DPH, faktúra je bez DPH. DPH "nastupuje" presne dňom registrácie.
marjankaj
08.12.08,15:36
Áno. Ak v čase vyhotovenia faktúry nie je platiteľom DPH, faktúra je bez DPH. DPH "nastupuje" presne dňom registrácie.

Daňový úrad ti oznámi, od ktorého dátumu sa stávaš platcom DPH a vydá ti kartičku s "IČDPH". Bez tohto nemôžeš vystavovať faktúry s DPH. Preto sa poponáhľaj s vystavením faktúry.
marjankaj
08.12.08,15:49
Veľmi si mi pomohla Denda, ďakujem. Ale podľa toho bude faktúra vyhotovená bez DPH, keďže v čase vystavenia faktúry nie je platiteľom. A platiteľom bude až od možno januara, keď v decembri dosiahne obrat a do 20.01.2009 sa musí registrovať: Prosím, potvrdíš mi to?

Určite nebude platiteľom od januára. Keď dá žiadosť 20.1.2009, daňový úrad mu vydá kartičku s IČDPH, ktoré musí uvádzať na dokladoch a určí dátum registrácie. Nebude to spätne za január.