Zita5
17.05.05,07:33
Ak zamestnávateľ má zamestnanca , ktorý má v určitom mesiaci nadčasy , je povinný ich preplatiť , alebo môžu sa dohodnúť na náhradnom voľne ??? Já si myslím , že pokiaľ súhlasia obidve strany , tak môže byť aj NV . Ale ako má písať dochádzku s nadčasom alebo bez / v prípade že si vyberie zamestnanec NV/
miriza
17.05.05,05:37
Ahoj Zituš ! My to robíme tak, že na dochádzke máme presne 8 hodín tak ako má byť a zamestnanec si vyberie náhradné voľno. Sme firma ktorá má len 11 zamestnancov tak sa to dá .
Zita5
17.05.05,05:40
Ďakujem aj já som to tak zaviedla , ale mám z toho guláš , lebo ten zamestnanec nám dopísal celú dochádzku , kde si vyčísloval NV a nevyzerá to dobre , musím to prepísať .

Ako potom takémuto zamestnancovi napasovať diéty ak pracuje mimo pracoviska , aby to sedelo s dochádzkou ???
miriza
17.05.05,05:43
Presne takýto prípad som mala tento mesiac. Pol mesiac bol v dielni a pol mesiaca na montáži. Na výplatnej páske som mu dala normálne odpracovných 168 hodín za apríl a ostatné mu doplatí šéf na ruku. Naši zamestnanci si píšu svoju dochádzku no keď ja robím mzdy tak si ju urobím po svojom s tým, že im dávam len po 8 hodín.
Zita5
17.05.05,05:48
Miriza , aby bol zamestnanec spokojný , tak diéty dostane preplatené , ale musím spraviť dva spôsoby a z nich si vybrať :

- diéty vyplatiť a nezaúčtovať ???!!!

- alebo napasovať v rámci dochádzky - čiže spraviť dve dochádzky a dve vyučtovania SC ???!!!

Čo na to povieš ?

Vieš já mzdy nerobím , máme na to externú mzdárku , ale tieto podklady ako je dochádzka , to jej já odovzdávam a kvôli tomuto zamestnancovi máme každý mesiac len problémy ,čo on s tou dochádzkou dokáže porobiť !
miriza
17.05.05,05:55
Asi diéty vyplatiť z nejakých bočných peňazí ak sa ti dá. My to robíme takto ale ako som už spomínala máme len 11 zam. neviem ako to riešia väčšie firmy.
Zita5
17.05.05,05:56
Miriza ďakujem .:)
Jura
17.05.05,06:12
Keď pozriem výklad § 97 ZP - práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na
príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný prac. čas vyplý-
vajúca z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca
rozvrhu pracovných zmien.
katika
17.05.05,06:26
A ako sa zapisuje do dochádzky ten, čo ide na pracovnú cestu. Lebo on v podstate vo firme nie je tak neviem, či sa to má do dochádzky zapisovať alebo nie.
Zita5
17.05.05,06:33
Ak ide von na pracovnú cestu tak v dochádzke by mali byť napísané hodiny od do a kde sa zdržiaval , v akom meste . Aspoň to tak píšeme , aby bolo jasné pri vyučtovaní CP , že za čo má nárok na diéty a ostatné výdavky .
Peťo
17.05.05,11:50
Pre Zita 5 , k prvotnej otázke o možnosti čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, pozri § 121 ods. 1 ZP. Pekný deň.
Zita5
17.05.05,11:58
Pre Zita 5 , k prvotnej otázke o možnosti čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, pozri § 121 ods. 1 ZP. Pekný deň.

Peťo díky .
Bionda
17.05.05,13:39
A prečo nemáte v prac. zmluve zakotvené aj §121 ods.2 , veľa to rieši a zaviedla som to aj u nás.