MartinkoK
28.10.08,10:14
Dobrý deň,
neviem či som správne zaradila otázku, ale vie mi niekto poradiť či existuje nejaký zákon, kotrý by hovoril o tom aká môže byť minimálna teplota v kancelárkych priestoroch.
Ďakujem vopred
VERONIKA6
28.10.08,09:24
Dobrý deň,
neviem či som správne zaradila otázku, ale vie mi niekto poradiť či existuje nejaký zákon, kotrý by hovoril o tom aká môže byť minimálna teplota v kancelárkych priestoroch.
Ďakujem vopred
No tak to by zaujímalo aj mňa. Každý deň nám vypnú kúrenie o 8,00 hod. a dnes to bolo už o 7,15. Robíme od 7,00 hod. Do 15,30 tu každý deň do slova mrzneme.
Monika Kováčová
28.10.08,09:30
Pozri Nariadenie vlády č. 247/2006 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19372&FileName=06-z247&Rocnik=2006
Monika Kováčová
28.10.08,09:32
Trieda práce 1a - práca po sediačky, administratívne práce

v chladných obdobiach:
teplota optimálna: 20-23 st.C
teplota prípustná: 20-26 st.C
Chobot
28.10.08,09:43
Dobrý deň,
neviem či som správne zaradila otázku, ale vie mi niekto poradiť či existuje nejaký zákon, kotrý by hovoril o tom aká môže byť minimálna teplota v kancelárkych priestoroch.
Ďakujem vopred

Rieši to nariadenie vlády č. 391 (http://www.porada.sk/t59509-391-opravne-polozky-k-pohladavkam.html)/2006 o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko - príloha 1 bod 7:

7. Teplota na pracovisku

7.1. Počas pracovného času teplota v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené pracoviská, musí byť primeraná so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov podľa osobitného predpisu.5)

7.2. Teplota v odpočívacích priestoroch, služobných miestnostiach, zariadeniach na osobnú hygienu, v jedálňach a v miestnostiach prvej pomoci musí byť primeraná účelu týchto priestorov.

7.3. Okná, strešné okná, svetlíky a sklenené obvodové segmenty musia zabraňovať nadmernému pôsobeniu slnečného svetla vo vzťahu k charakteru práce a pracoviska.

Konkrétne teploty si zase vyčítaš z Vyhlášky MZ SR č. 544/2007 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.

Inak pre kancelárie je optimálna teplota

pre teplé obdobia 23-27 st. a prípustná je 20-28 st. C.

a pre chladné obdobia 20-24 st. a prípustná je 18-26 st.C
Chobot
28.10.08,09:44
Pozri Nariadenie vlády č. 247/2006 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19372&FileName=06-z247&Rocnik=2006

Tento bol už zrušený zákonom 355/2007.
sway
28.10.08,10:09
Rieši to nariadenie vlády č. 391 (http://www.porada.sk/t59509-391-opravne-polozky-k-pohladavkam.html)/2006 o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko - príloha 1 bod 7:

7. Teplota na pracovisku

7.1. Počas pracovného času teplota v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené pracoviská, musí byť primeraná so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov podľa osobitného predpisu.5)

7.2. Teplota v odpočívacích priestoroch, služobných miestnostiach, zariadeniach na osobnú hygienu, v jedálňach a v miestnostiach prvej pomoci musí byť primeraná účelu týchto priestorov.

7.3. Okná, strešné okná, svetlíky a sklenené obvodové segmenty musia zabraňovať nadmernému pôsobeniu slnečného svetla vo vzťahu k charakteru práce a pracoviska.

Konkrétne teploty si zase vyčítaš z Vyhlášky MZ SR č. 544/2007 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.

Inak pre kancelárie je optimálna teplota

pre teplé obdobia 23-27 st. a prípustná je 20-28 st. C.

a pre chladné obdobia 20-24 st. a prípustná je 18-26 st.C

..tak ja by som chcela vidieť napríklad v parlamente, či by im vyhovovalo sedieť 10 hodín v 18 stupňoch :eek::eek::eek: - ohromné :(
janaGT
28.10.08,12:33
ja som riešila podobný "problém" s teplotou v kancelárii. V lete sme sa sťahovali do nových priestorov a akosi nikomu nevadilo to, že nie odskúšané kúrenie. Asi mesiac som sedela v kancli s teplotou 20,5 stupňa a oblečená v zimnej bunde. Nakoniec som to vyriešila tak, že som si zobrala 4 dni voľno ( nakoľko som bola prechladnutá ) a hneď sa všetko pohlo k lepšiemu. Namontovali mi ďalší radiátor a kúrenie dali na správnu mieru. Takže teraz tu mám cca 23-24 st. a je mi fajn.
Inak majiteľ budovy mi povedal, že 20 stupňov je akurát, že akoby mi mohlo byť zima. Ale sedieť viac ako 9 hodín v takej kose nie je nič moc.
durisovad
28.10.08,13:08
Mne sa zda teplota 20,5 stupna dostacujuca. Pri teplote 24 stupnov by som asi sedela pri otvorenom okne. V zime sa clovek aj do kancelarie oblieka inak ako v lete.
Gabi03
28.10.08,13:26
Mne sa zda teplota 20,5 stupna dostacujuca. Pri teplote 24 stupnov by som asi sedela pri otvorenom okne. V zime sa clovek aj do kancelarie oblieka inak ako v lete.

No ja mám teraz 22,7 stupňa a je mi dobre. Ale aj to iba preto, že pijem horúci čaj. A to nesedím v blúzočke a sukienke. :D
Naozaj sedieť na stoličke a pohybovať tak prstami maximálne neprospieva k zohriatiu tela. :rolleyes:
Okrem toho veľa k pocitu pridáva aj slnko. Bohužiaľ moja kancelária má okno iba na severnú stranu. :( Takže aj keď svieti, veľmi si ho neužijem.
durisovad
28.10.08,16:08
Kazdy zrejme zinu a teplo vnima odlisne. Ja mam radsej chladnejsie
janka67
28.10.08,17:59
14 stupňov Celzia by stačilo? Ja som mala po príchode do práce v pondelok t. j. včera toľko. A šéf na moju otázku, kedy vyriešia opravu radiátora v mojej kancelárii, tresol dverami.
janaGT
29.10.08,05:36
14 stupňov Celzia by stačilo? Ja som mala po príchode do práce v pondelok t. j. včera toľko. A šéf na moju otázku, kedy vyriešia opravu radiátora v mojej kancelárii, tresol dverami.
Janka, urob to ako ja, zobrala som si voľno a hneď sa všetko pohlo smerom vpred. Veď on sa zbadá.
janaGT
29.10.08,05:39
Mne sa zda teplota 20,5 stupna dostacujuca. Pri teplote 24 stupnov by som asi sedela pri otvorenom okne. V zime sa clovek aj do kancelarie oblieka inak ako v lete.

Sranduješ? Ja som tu doslova mrzla a sedela som v zimnej bunde. A na nohách botasky a to som ich prsty na nohách po 2 hodinkách necítila.
a po príchode domov som zakúrila na 24, čo som sa nemohla zohriať.
durisovad
29.10.08,17:31
Ak bola v kancelarii teplota 20,5 stupna a ty si mrzla, myslim, ze mate zly teplomer a realna teplota bola urcite menej ako 15 stupnov.
janaGT
30.10.08,05:51
Ak bola v kancelarii teplota 20,5 stupna a ty si mrzla, myslim, ze mate zly teplomer a realna teplota bola urcite menej ako 15 stupnov.
nebudem ti odporovať, každá máme svoju pravdu. Ja tvrdím, že pri 20,5 st. mi bolo fakt veľmi zima. Možno keby som mala nejakých tých tukových buniek na sebe viac, možno by mi zima nebola.
Ataga
30.10.08,06:23
Zbierka zákonov č. 544/2007
tu je zákon o teplote na pracovisku, mi sme to riešili keď u nás bol na kontrole inšpektor, sám povedal, že je tu chladno a dal to do zápisu, ak sa nedá dohodúť so šéfom tak to rieš tak
prajem ti už len teplo, viem o čom hovorím dva roky sme sedeli pri 14 až 16 st. "horúčavách"
v zákone sú aj tabuľky o optimalnej teplote
janka67
18.11.08,09:33
Janka, urob to ako ja, zobrala som si voľno a hneď sa všetko pohlo smerom vpred. Veď on sa zbadá.

Dnes som sa odhodlala a vyhlásila som štrajk. Neviem, či mi to pomôže, ale o 7.00 hod. som mala v kancelárii 10 stupňov :mee:.Uvidím, či sa šéfko spamätá ...
Mám obavu, že nie.Keď si pomyslím, koľko mám práce ...ale toto už je do inej témy ...
mikačok
18.11.08,18:24
Dnes som sa odhodlala a vyhlásila som štrajk. Neviem, či mi to pomôže, ale o 7.00 hod. som mala v kancelárii 10 stupňov :mee:.Uvidím, či sa šéfko spamätá ...
Mám obavu, že nie.Keď si pomyslím, koľko mám práce ...ale toto už je do inej témy ...


Neštrajkuj.
Firma ti nevytvorila potrebné podmienky = nemôžeš pracovať.
Ancias
30.06.09,14:19
Chcem sa opitať pracujem ako predavač a na predajny mame cca 30 stupnov a trašni zvduch klimu nemame otvareme dvere ale potom je prievan a to tiež nieje prijemne chcem sa opitať ako to mam riešiť nedasa tu vobec precovať...dakujem za odpoveď
KatkaK
15.10.09,02:59
tak moja skusenosť s terajším zamestnávateľom.. nakoľko máme zle postavenú budovu a nevhodnú štruktúru elektrických rozvodov.... v lete mám v kancli 40 stupnov (pretože keď sa pustí klima okamžite nám vyhodí prúd) a v dnešných dňoch cca 16-17 keďže sa nám nekúri ... včera som sa vrátila z PN do práce a v už mám opäť nádchu .. vidím že to bude dlhá zima, ktorú strávim doma
Macka
15.10.09,06:34
Aj ja mám problém s teplotou na izbe na vysokoškolskom internáte mojej dcéry v CZ. Včera tam mala iba 14 stupňov , fúka jej cez staré okno . jedna časť internátu už má plastové okná ,táto však nie ,pretože nie sú peniaze . Vykurovanie riešia systémom na 2 hodiny zakúria a potom to vypnú. No a vyfasovala jednu deku. Učiť sa však za týchto podmienok je určite nemysliteľné ,podotýkam ,že dcéra študuje prvý rok medicínu ,čiže celé dni a noci nad knihami bez pohybu. Viete mi poradiť ako sa brániť ,alebo kde by som našla nejakú minimálnu teplotu ,ktorá musí v bytoch a teda aj internátoch byť?Podotýkam ,že sa jedná o Česko. Som strašne napálená ,pretože doteraz bola dcéra pod antibiotikami ,tak neviem ako to dopadne.Aj propagovaná Wifi zóna na intráku jej poriadne nefunguje ,skôro vôbec ,vraj je v nesprávnej izbe ďaleko od vysielača.Lenže internet potrebuje pri svojom štúdiu ako soľ,viaceré podklady si musia sťahovať práve z netu.Tak som veľmi sklamaná a nahnevaná .Ak by ste mi vedeli poradiť aj s tým ,ako jej zlepšiť príjem signálu Wifi bola by som strašne rada.ďakujem .
Vlado.s
15.10.09,09:15
To Macka:
K tomu zlepšeniu wifi: Nech si zakúpi k notebooku externu USB wifi kartu s demontovatelnou anténkou. Ja mám napríklad toto: http://www.amazon.co.uk/Edimax-EW-7318USG-Wireless-Adapter-802-11b-g/dp/B000NNSY7K/ref=pd_sbs_ce_5/026-8011644-2732442
Totiž v notebooku má zabudovanú anténku o výkone 3 až 5 dB, čo nepostačuje. Tá na uvedenej externej karte je tiež len 4-5dB, ale dá sa vymeniť za silnejšiu. Ja mám konkrétne 9db (http://www.amazon.co.uk/9db-2-4GHz-Rubber-Duck-ReSMA/dp/B000M261EU/ref=pd_sim_ce_1)
Úplne mi to stačí a keď píšeš, že teraz sa na wifi pripojí, len je signál slabý, tak po tomto to určite bude v pohode.
A nie je to ani drahé riešenie. Ja som to kupoval v Anglicku, ale určite niečo nájdeš aj u nás.

Ešte ma napadlo, že si môže zakúpiť aj napríklad 5m predlžovací USB kabel a tým pádom si potom tú externú anténu môže v izbe umiestniť tam kde je najlepší signál (k oknu napríklad), nemusí ju mať zapojenú priamo v notebooku.
Ak ti niečo nie je jasné, pýtaj sa.
hanelie
15.10.09,09:27
Včera tam mala iba 14 stupňov , fúka jej cez staré okno . jedna časť internátu už má plastové okná ,táto však nie ,pretože nie sú peniaze .
určite by pomohlo nejaké vyhrievacie teleso
Macka
15.10.09,10:15
To Macka:
K tomu zlepšeniu wifi: Nech si zakúpi k notebooku externu USB wifi kartu s demontovatelnou anténkou. Ja mám napríklad toto: http://www.amazon.co.uk/Edimax-EW-7318USG-Wireless-Adapter-802-11b-g/dp/B000NNSY7K/ref=pd_sbs_ce_5/026-8011644-2732442
Totiž v notebooku má zabudovanú anténku o výkone 3 až 5 dB, čo nepostačuje. Tá na uvedenej externej karte je tiež len 4-5dB, ale dá sa vymeniť za silnejšiu. Ja mám konkrétne 9db (http://www.amazon.co.uk/9db-2-4GHz-Rubber-Duck-ReSMA/dp/B000M261EU/ref=pd_sim_ce_1)
Úplne mi to stačí a keď píšeš, že teraz sa na wifi pripojí, len je signál slabý, tak po tomto to určite bude v pohode.
A nie je to ani drahé riešenie. Ja som to kupoval v Anglicku, ale určite niečo nájdeš aj u nás.
aj napríklad 5m predlžovací USB kabel a tým pádom si potom tú externú anténu môže v izbe umiestniť tam kde je najlepší signál (k oknu napríklad), nemusí ju mať zapojenú priamo v notebooku.
Ak ti niečo nie je jasné, pýtaj sa.
Ďakujem za radu ,si zlatý , vyskúšame a potom dám vedieť ,ten signál je tam fakt slabý,stránky jej to vôbec nenačítava a ledva sa spojíme cez skype ,aj to len chatujeme,ale aj to niekedy neprejde.A má asi v notebooku slabú Wifi ,od začiatku jej poriadne nefunguje.
Macka
15.10.09,10:20
určite by pomohlo nejaké vyhrievacie teleso
asi hej ,len na internáte žiadne nemajú ,a to by sa podľa mňa mali postarať,keď už platíme ,preto som chcela vedieť odkaz na nejakú normu alebo zákon o minimálnej teplote ,ktorý platí v čechách.Keby som bola bližšie, tak tam naklusám a spravím tam vietor.Nemôžu predsa decká nechať v takejto zime ,sú tam dokonca ubytovaní aj stredoškoláci!
pracovisko
15.10.09,10:25
Aj ja mám problém s teplotou na izbe na vysokoškolskom internáte mojej dcéry v CZ. Včera tam mala iba 14 stupňov , fúka jej cez staré okno . jedna časť internátu už má plastové okná ,táto však nie ,pretože nie sú peniaze . Vykurovanie riešia systémom na 2 hodiny zakúria a potom to vypnú. No a vyfasovala jednu deku. Učiť sa však za týchto podmienok je určite nemysliteľné ,podotýkam ,že dcéra študuje prvý rok medicínu ,čiže celé dni a noci nad knihami bez pohybu. Viete mi poradiť ako sa brániť ,alebo kde by som našla nejakú minimálnu teplotu ,ktorá musí v bytoch a teda aj internátoch byť?Podotýkam ,že sa jedná o Česko. Som strašne napálená ,pretože doteraz bola dcéra pod antibiotikami ,tak neviem ako to dopadne.Aj propagovaná Wifi zóna na intráku jej poriadne nefunguje ,skôro vôbec ,vraj je v nesprávnej izbe ďaleko od vysielača.Lenže internet potrebuje pri svojom štúdiu ako soľ,viaceré podklady si musia sťahovať práve z netu.Tak som veľmi sklamaná a nahnevaná .Ak by ste mi vedeli poradiť aj s tým ,ako jej zlepšiť príjem signálu Wifi bola by som strašne rada.ďakujem .
U nás na Slovensku je predpis vyhláška MZ SR č. 259/2008 Z. z. o požiadavkách na vnútorné prostredie budov, a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Aký je predpis v ČR, neviem. Aj ja som bývala v Prahe na internáte ( dávno), najpv v koleji Jednota na Opletalovej ulici a potom v koleji Budeč na Wenzigovej ulici. Mali sme tam tiež zimu a navyše sme mali zákaz používať elektrické ohrievače. Aj napriek tomu sme ich používali, veď bola tam riadna zima, keď sme išli na prednášky, do školy, tak sme si ich schovali do uzamknutej skrine, lebo chodilo vedenie koleje na náhodné kontroly, komisionálne, odomykali izby, ale do uzamknutých skríň už nakúkať nemohli. Aj napriek akýmkoľvek takýmto nepríjemnostiam som doštudovala, dcérke prajem výdrž a pevné zdravie.
Macka
15.10.09,10:36
U nás na Slovensku je predpis vyhláška MZ SR č. 259/2008 Z. z. o požiadavkách na vnútorné prostredie budov, a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Aký je predpis v ČR, neviem. Aj ja som bývala v Prahe na internáte ( dávno), najpv v koleji Jednota na Opletalovej ulici a potom v koleji Budeč na Wenzigovej ulici. Mali sme tam tiež zimu a navyše sme mali zákaz používať elektrické ohrievače. Aj napriek tomu sme ich používali, veď bola tam riadna zima, keď sme išli na prednášky, do školy, tak sme si ich schovali do uzamknutej skrine, lebo chodilo vedenie koleje na náhodné kontroly, komisionálne, odomykali izby, ale do uzamknutých skríň už nakúkať nemohli. Aj napriek akýmkoľvek takýmto nepríjemnostiam som doštudovala, dcérke prajem výdrž a pevné zdravie.
Ďakujem za radu a príspevok.
Moja dcéra býva v Brne Bosonohách ,je to stredoškolský intrák s 24 hodinovým dozorom a tiež im tam chodia náhodne na kontroly ,nesmú mať na izbe ani rýchlovarnú konvicu ,ale bolo jej poradené ,že nech si ju zamkýna v skrini ,len ona býva v dvojke v strašne maličkej izbičke s ešte menšou skriňou ,kde jej ani nevojde oblečenie ,nieto aby ešte schovávala ohrievač . A podľa mna by jej ho mal zabezpečiť intrák ,ked sa nevie postarať aby tam bola primeraná teplota.taká som nahnevaná ,že až...
pracovisko
15.10.09,12:12
Ďakujem za radu a príspevok.
Moja dcéra býva v Brne Bosonohách ,je to stredoškolský intrák s 24 hodinovým dozorom a tiež im tam chodia náhodne na kontroly ,nesmú mať na izbe ani rýchlovarnú konvicu ,ale bolo jej poradené ,že nech si ju zamkýna v skrini ,len ona býva v dvojke v strašne maličkej izbičke s ešte menšou skriňou ,kde jej ani nevojde oblečenie ,nieto aby ešte schovávala ohrievač . A podľa mna by jej ho mal zabezpečiť intrák ,ked sa nevie postarať aby tam bola primeraná teplota.taká som nahnevaná ,že až...
Asi by nezaškodilo to riešiť cestou sťažnosti na hygiene v Brne, má to riešiť odbor hygieny detí a dorastu. Buď : Zdravotný ústav Brno, Gorkého 6, 602 00 Brno, tel. : 541421211., 543235300., alebo : Krajská hygienická stanica , Jeřábkova 4, 602 00 Brno, tel.: 545211221.
Macka
16.10.09,09:52
Asi by nezaškodilo to riešiť cestou sťažnosti na hygiene v Brne, má to riešiť odbor hygieny detí a dorastu. Buď : Zdravotný ústav Brno, Gorkého 6, 602 00 Brno, tel. : 541421211., 543235300., alebo : Krajská hygienická stanica , Jeřábkova 4, 602 00 Brno, tel.: 545211221.
ďakujem za rady ,skúsim im tam najskôr napísať ,nech zjednajú nápravu ,a ak to nepomôže obrátim sa na horeuvedené adresy.Moc ďakujem za kontakty.M.
gutan52
30.11.09,13:14
ďakujem za rady ,skúsim im tam najskôr napísať ,nech zjednajú nápravu ,a ak to nepomôže obrátim sa na horeuvedené adresy.Moc ďakujem za kontakty.M.
Majiteľ budovy by nemal pýtať za studené kancelárie plné nájomné... Možno i to je ošetrené zákonom. Ja to ale neviem ktorým. Na odpoveď očakávam .Dakujem JG
gutan52
03.12.09,19:06
Majiteľ budovy by nemal pýtať za studené kancelárie plné nájomné... Možno i to je ošetrené zákonom. Ja to ale neviem ktorým. Na odpoveď očakávam .Dakujem JG

Posúvam ...s dotazom na požiadavky nájomníka . ktoré by mala splňať prenajímaná budova. Tzv.audit budovy !!! JG:confused:
majka555
09.04.10,04:49
Dobrý deň,
máme v kancelárii hroznú zimu, už týždeň nekúria vôbec. šéf sa tvári, že všetko je o.k. Na naše upozornenia nereaguje a radšej odíde z miestnosti. Neviem koľko to môže byť stupňov, zajtra to odmeriam. Podľa mňa tak medzi 10-12. Vie mi niekto poradiť čo mám robiť. Z toho čo som prečítala viem, že min.teplota ma byť 18 °C. Mám sa sťažovať na hygiene?
majka555
09.04.10,04:54
V kancelárii resp. v celej budove sa už týždeň nekúri. šéf sa tvári, že všetko o.k. Tvária sa tak aj moji dvaja kolegovia, lebo sa ho boja. Neviem koľko je tu presne stupňov-zajtra to odmeriam. Odhadujem medzi 10-14. Min. teplota je 18°C, mám sa sťažovať na hygiene? Poraďte prosím aké mám možnosti.
moky03
01.12.10,06:49
Ahojte všetci,chcel by som sa spytat na koho sa mozem obratit ked nieje teplota taka ako to udavaju tabulky v zakoniku.Moze to byt aj anonymne alebo musi byt niekto vystupovat aby prisla nejaka kontrola dakujem moc.
Chobot
01.12.10,07:09
Ahojte všetci,chcel by som sa spytat na koho sa mozem obratit ked nieje teplota taka ako to udavaju tabulky v zakoniku.Moze to byt aj anonymne alebo musi byt niekto vystupovat aby prisla nejaka kontrola dakujem moc.

Môžeš podať podnet na inšpektorát práce. Dá sa aj anonymne.
verkaz
01.12.10,07:25
Majka, dohodni sa so šéfom a zapni si ohrievač. Veď ak chce od Teba pracovný výkon, tak Ti musí prispôsobiť k tomu podmienky.
ivka70
01.12.10,07:41
Môžeš podať podnet na inšpektorát práce. Dá sa aj anonymne.

Ja by som povedala, ze skor podnet na hygienu.
korela
02.12.10,00:34
Ja som bola včera v pobočke jednej banky, veľká miestnosť, možno 15x15, a doslova ma ovalilo veľké teplo. Tak som si hneď pomyslela na poplatky. :)
pa4k
01.02.11,14:31
ja som riešila podobný "problém" s teplotou v kancelárii. V lete sme sa sťahovali do nových priestorov a akosi nikomu nevadilo to, že nie odskúšané kúrenie. Asi mesiac som sedela v kancli s teplotou 20,5 stupňa a oblečená v zimnej bunde. Nakoniec som to vyriešila tak, že som si zobrala 4 dni voľno ( nakoľko som bola prechladnutá ) a hneď sa všetko pohlo k lepšiemu. Namontovali mi ďalší radiátor a kúrenie dali na správnu mieru. Takže teraz tu mám cca 23-24 st. a je mi fajn.
Inak majiteľ budovy mi povedal, že 20 stupňov je akurát, že akoby mi mohlo byť zima. Ale sedieť viac ako 9 hodín v takej kose nie je nič moc.

No tých tvojich 20,5 stupňa ti môžem len závidieť. Ráno keď prídem do práce tak máme na teplomery 10-13 stupňov a v tých fakt ojedinelo výnimočných dňoch nám to tu ku koncu pracovnej doby vyšlape na úctihodných 18 stupňov. Už sme tu mali aj kontrolu, ktorá usúdila že podmienky sú nevyhovujúce. Nuž a my v nich pracujeme pekne ďalej kontrola-nekontrola. Tiež uvažujem že si dám nejakú dovolenku.
pa4k
01.02.11,14:33
Majka, dohodni sa so šéfom a zapni si ohrievač. Veď ak chce od Teba pracovný výkon, tak Ti musí prispôsobiť k tomu podmienky.

To ako na slovensku?
pa4k
01.02.11,14:38
Majiteľ budovy by nemal pýtať za studené kancelárie plné nájomné... Možno i to je ošetrené zákonom. Ja to ale neviem ktorým. Na odpoveď očakávam .Dakujem JG

Toto je tiež pravda. Pretože napríklad my sídlime v prenajatých priestoroch a nespĺňame podla kontroly, ktorá u nás bola teplotné normy. A v podstate naša firma dostane pokutu za to, že má pre nás svojich zamestnancov nevyhovujúce podmienky. A majiteľ budovy ušetril na kúrení a berie plné nájomné. Tomu hovorím dobrý biznis. Ako vôbec teda môže prenajímať nevyhovujúce priestory. Toto by malo byť tiež nejak ošetrené.
Kynolog
10.01.12,18:12
Ja by som mal podobnú otázku: Aká teplota má byť v sklade, aby boli dodržané všetky predpisy? Prevádzkujem sklad, cca. 200 m2 podlahovej plochy, s riadne vysokým stropom. Pracuje v ňom jeden človek. Má tam síce kancelárku kde sa môže schovať a kde je teplo, ale 99 perc. práce má v skladovej hale. V zime je tam aj pod nulou. Na jednej strane chápem že to nie je nič príjemné byť celý deň v mraze, na druhej strane ale zas nie je reálne vykurovať celý ten hangár. Tak to riešime lokálnym prikurovaním na miestach, kde sa skladník najviac vyskytuje. Je to v podstate vyhovujúce riešenie pre neho aj pre firmu, ale aj tak by ma zaujímalo, či to nejako zákony a vyhlášky riešia. Zatiaľ som na internete našiel len nekonkrétne vety o "primeranej teplote", čo je v podstate k ničomu. Stanovuje nejaký predpis niečo konkrétnejšie? Ďakujem.
bubkoch
10.01.12,19:34
Ja by som mal podobnú otázku: Aká teplota má byť v sklade, aby boli dodržané všetky predpisy? Prevádzkujem sklad, cca. 200 m2 podlahovej plochy, s riadne vysokým stropom. Pracuje v ňom jeden človek. Má tam síce kancelárku kde sa môže schovať a kde je teplo, ale 99 perc. práce má v skladovej hale. V zime je tam aj pod nulou. Na jednej strane chápem že to nie je nič príjemné byť celý deň v mraze, na druhej strane ale zas nie je reálne vykurovať celý ten hangár. Tak to riešime lokálnym prikurovaním na miestach, kde sa skladník najviac vyskytuje. Je to v podstate vyhovujúce riešenie pre neho aj pre firmu, ale aj tak by ma zaujímalo, či to nejako zákony a vyhlášky riešia. Zatiaľ som na internete našiel len nekonkrétne vety o "primeranej teplote", čo je v podstate k ničomu. Stanovuje nejaký predpis niečo konkrétnejšie? Ďakujem.

http://www.porada.sk/t181865-teplota-vo-vyrobnej-hale.html#post1912468
pre 1b je pripustna teplota v zime 15-24
pre 1c je pripustna teplota v zime 12-22
pre 2 je pripustna teplota v zime 6-20
SamuelSK
27.01.12,15:50
Tak sa staci sikovne obliect :)
Layering, termooblecenie, netreba hrubu zimnu bundu..

A silne zdravie..

Ale tak kazdemu inak chuti, ja napr nemam problem byt cely cas v 18C, prakticky "v plackach" :D (realne ale nohavice a kratky rukav), kancelarska praca.. Ale v lete mi je 25C uz na hranici unostnosti.. tej hornej.. Ale v zime je u mna tak 20-21C, viac ani nie - i ked mozno by to bolo prijemnejsie, no ale islo mi o to, ze niekomu je 20 malo a niekomu je 20 vela - cize ked sa prikuri, niekto moze nadavat ze v takom horku nie je mozne pracovat.. preto je asi jedine oblecenie realne a realizovatelne riesenie..
Letko
30.01.12,07:23
Manželka pracuje v autosalóne (predajca, marketing), kde sa zdržiava takmer celý pracovný deň, dnes mala ráno teplotu vzduchu 11 stupňov Celzia. Predpokladám, že spadá do skupiny 1a, kde by mala byť teplota 20-26 stupňov. Platí to aj pre autosalón?
bubkoch
30.01.12,07:52
Manželka pracuje v autosalóne (predajca, marketing), kde sa zdržiava takmer celý pracovný deň, dnes mala ráno teplotu vzduchu 11 stupňov Celzia. Predpokladám, že spadá do skupiny 1a, kde by mala byť teplota 20-26 stupňov. Platí to aj pre autosalón?

no ja by som povedal ze predajca, praca postojacky, predvadzanie modelov, skratka praca v tej velkej hale s autami je 1b ...
ale napr. uctovnik v tom autosalone (praca posediacky, za PC) niekde vzadu v kancelarii 1a
Letko
30.01.12,08:14
no ja by som povedal ze predajca, praca postojacky, predvadzanie modelov, skratka praca v tej velkej hale s autami je 1b ...
ale napr. uctovnik v tom autosalone (praca posediacky, za PC) niekde vzadu v kancelarii 1a

Takmer celý deň sedí pri PC - značka, čo predáva, je len okrajová záležitosť ich predajne, takže 1 záujemca za zopár dní :) Tak či onak, chyba sa našla - pokazený kotol. Ostáva už len pohyb, drepy a počkať do konca pracovnej zmeny, hádam bude zajtra teplejšie :)
Zitulda
30.01.12,13:24
Iba pre informáciu. Podobné téma na porade. http://www.porada.sk/t90726-teplota-na-pracovisku.html
V dávnejších dobách (za socíka) sa tepelnou pohodou na jednotlivých pracoviskách podľa povahy práce zaoberalo Ministrerstvo zdravotníctva ČSR a vydalo smernice č.46 - Smernice o hygienických požadavcích na pracoví prostředí. Ale to už neplatí teraz. Je na škodu, že veľa užitočných noriem ČSN, smerníc či vyhlášok z čias minulých bolo nezmyselne zrušených, či stratili platnosť:( A teraz sa nik ani nesnaží o vydanie nových. Sarkasticky poviem, že prečo by aj?!...veď na čo nie je norma, či predpis, je všetko povolené. Tak vzniká iba chaos, nik nepovie s určitosťou čo platí. No a zamestnanci čo nemajú tepelnú pohodu a pracujú v studenom vo vlhkom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí sa tak nemajú o čo oprieť a opodstatnene sťažovať. Verte mi, že naše ČSN normy, boli dobré, prísne ba aj lepšie ako sú normy teraz dané EÚ.
alusa783
10.04.12,04:39
zaujímavá toto téma škoda že u sukromníka kde robím a určite nielen ja nepomôže ked sa stažujem na zimu,, teraz tu mam 14,8 stupna!!!!! idem tu zmrznúť, už minulý týžden ked som odchádzala som mu hovorila že kôli tomu som dostala nádchu a on mi povie ved si zapni ráno kotol to že ho nezaujíma že až o takej 10tej tu je 19-20 stupnov :(
Indeed
10.04.12,04:46
..tak ja by som chcela vidieť napríklad v parlamente, či by im vyhovovalo sedieť 10 hodín v 18 stupňoch :eek::eek::eek: - ohromné :(

Teda mne osobne by to vyhovovalo, aj jedno aj druhé.

Aj sedieť v parlamente / za poslanecký plat / a nevadilo by mi ani 18°C, skor si myslím,že je to taká normálna teplota na to aby mohol človek rozmýšľať a uvažovať a nedriemať.
Indeed
10.04.12,04:54
http://www.porada.sk/t181865-teplota-vo-vyrobnej-hale.html#post1912468
pre 1b je pripustna teplota v zime 15-24
pre 1c je pripustna teplota v zime 12-22
pre 2 je pripustna teplota v zime 6-20

Ja som jeden čas pracoval v krajine ktorá bola odjakživa kapitalistická a tam v zime nikto žiadné vykurovanie haly neriešil.
Pracovalo sa 10-12 hod.denne v sobotu 6, majiteľ firmy bol trvale prítomny v tejto hale tiež a zazeral a sledoval či každý je na svojom mieste a či pracuje.
Prestávka bola 1/2 hodiny na obed, medzi tým počas prac.doby každý mohol isť na WC 1x a 1x si dať kávu pri kavomate.
Kto chodil na šatňu častejšie alebo pil častejšie kávu,mal problém...
mustafaaa
21.06.12,11:49
chcel by som sa spytat co realne vyplyva predpisov o ochrane zdravia v suvislosti s vysokymi teplotami na pracovisku.
z prislusneho predpisu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-544 som nepochopil, ake ma prava a povinnosti zamestnavatel, ak teplota v kancelarii presiahne vyhlaskou stanovene maximum.
Napriklad v neklimatizovanych kancelariach vybavenych iba sporadicky ventilatormi prekroci teplota 28 stupnov v case od 11:00 do 16:00. Je zamestnavatel povinny pustit zamestnancov domov na cas trvania tychto mimoriadnych teplot ?
pspuchov
21.08.13,10:12
Zabudni na zákon je to nevymožiteľné. Nedomysleli to. Lebo nemáš ako dokázať teplotu na pracovisku. Fotka teplomera nestači :-D a zmerať to nemá právo ani inšp. práca iba odborný pracovníci iného úradu, ktorých ale musíš zavolať a zaplatiť, čo je vlastne blbosť. A musia sa ohlásiť :-). Takto presne mi to podali z inš. práce Trenčín, keď som ich zavolal :-). Čiže celý topic je zbytočný, nemáte právo na nič, na Slovensku.